Sayfa 895/1000 ÝlkÝlk ... 395795845885893894895896897905945995 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 7,153 - 7,160 arasý.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1. EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

Alýntý Originally Posted by Turnike Yazýyý Oku
    Ev kiralarý için kira artýþ sýnýrlamasý riski mevcut.

1994 yýlý sonunda enflasyonun %125 geleceði ortaya çýktýðýnda yine 1994 yýlýnýn aralýk ayýnda çýkarýlan kanunla kira artýþlarý yýllarca %65 ile sýnýrlandý. Enflasyon sonraki yýllarda sýrasýyla %76, %79, %99 olarak gelmiþti.

Ayrýca 12 ay sabit kalan kira sebebiyle kira geliri dolar bazýnda %20 ila %25 eriyordu.

4 yýl sonunda yasal orandan kira artýþý yapýldýðýnda kiranýn alým gücü yarý yarýya düþmüþ hale geliyordu.

Amortisman yönünden bakarsak, ilk kiraya veriþte kira çarpaný düþük olurdu. Alýnan konut kendini 10-12 yýlda amorti eder gibi gözükürdü ancak enflasyon sonucu kira eridiði için ve kira artýþlarý sýnýrlamasý yüzünden pratikte amortisman 20 yýla yaklaþýrdý.

Enflasyonist ortamda kira geliri eriyip gidiyor, 1988'lerde baþlayan %70'lik enflasyon furyasý 2001 yýlý sonuna kadar devam etmiþti.

Korkarým þu anda yine ayný sarmala giriyoruz. Bana göre bunun sebebi döviz azlýðýdýr.

Ve ileride bu döviz azlýðý devam ederse ithalat vergilerinde artýþlarý göreceðiz ki bunun ilk adýmý geldi 1 Mayýs'tan itibaren kargo ile gelen ithal ürünlerde sýnýr 1500 eurodan 150 euroya indirildi. Eskiden 1500 euro'ya kadar tek maktu vergi alýnýyordu, þimdi 150 euro üstünde devreye farklý vergiler de girecek. Bu da daha fazla vergi alýnarak ithalatýn azaltýlmaya çalýþýlmasý demek.

https://www.cnnturk.com/ekonomi/1-ma...tirecek?page=2

Bu kadar döviz ihtiyacý varken PAYPAL sisteminin ülkemizde tekrar çalýþmasýna izin verilmeli. 15 yaþýndaki çocuk bile bütün dünyaya ürün satabiliyordu bu ödeme alma sistemiyle ve hala yerini doldurabilen bir sistem yok.
    Kiralar için dün fox tv iþaret fiþeðini attý. Diðer yandan zaten tüfe sýnýrlamasý olduðu için aslýnda kiralarda üst sýnýr mevcut.
    Diðer yandan her ülkenin doðal bir büyüme hýzý var. Yapýsal dönüþüm yapmadanda bunun üstüne çýkamýyorsunuz. Çýkmak için zorladýðýnýzda ve bunu uzun süre yaptýðýnýzda daha büyük sorunlarla yüzleþiyorsunuz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracýlýðýyla gönderildi

2.  Alýntý Originally Posted by kuveytli Yazýyý Oku
    Merhabalar. Size Eurobondlarla ilgili bir konuda danýþmak istiyorum. Bir süredir yurt disinda yaþýyorum ve döviz kazanýyorum. Yaþadýðým ülkede 4.5% yýllýk maliyetle kredi alabilme imkaným var. Ödemekte zorlanmayacaðým bir miktar kredi çekip iþ bankasýndan Eurobond alarak arbitrajdan faydalanmak istiyorum. Eurobond yatýrýmýnýn detaylarýna genel olarak hakimim. Ýtfa tarihine kadar tutup pasif gelir elde etmek istiyorum ve Türkiye’de yaþamadýðým için de vergiye tabi deðilim. Ýþimi kaybetme ihtimali dýþýnda gözden kaçýrdýðým ciddi bir risk var mý diye merak ediyorum. Bu konuda görüþlerinizi merak ediyorum. Þimdiden teþekkürler.
    1 yýl içinde 186 günden fazla yurt dýþýnda bulunanlar ve orada ikamet edenler için vergi yurt dýþý ülkede beyan ediliyor.

Ancak araþtýrdýðým kadarýyla Türk vatandaþlarý için Türkiye maliyesine dar mükellefiyet baþvurusu yapýlmasý gerekebiliyor.

Ben de bu konunun iþleyiþine hakim deðilim. Dar mükellefiyet baþvurusu yapýlmasýnýn zorunluluðu var mýdýr?

Yapýlmaz ise ne olur cezasý var mýdýr bunu bilen forumdaþlar varsa paylaþabilirler mi?

Ayrýca dar mükellefiyet baþvurusunun da ne zaman yapýlacaðý (zamanlamasý) da önemli olmalý.
    En güçlü veya en zeki olan deðil, DEÐÝÞÝME en açýk olan türler hayatta kalýr...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

3.  Alýntý Originally Posted by esramarka Yazýyý Oku
    ayný þeyi ben de düþünüyorum. Hatta elimde bir miktar hisse satýmýmdan gelen para var. Uygun fiyata ev mi eurobond mu arada kaldým resmen. Alacaðým ev sýfýr ve %25 kadar indirimli ama eurobond sanki daha mantýklý. Dolar enflasyonu ne olur bilemem tabii.
    Ben de likitide avantajý ve emlakçý, kiracý, tadilat vs ile uðraþmaktansa herzaman EB'yi tercih edenlerdenim. Bir de dar mukellef olduðumdan vergisiz. Kira gelirine ise vergi var ve kira eflasyonda ölüyor. GM dolar bazýnda zirvede, TL olarak fiyatlar geri gelmez hicbir zaman ama dolar bazýnda uzun ve orta vadede?.. TR EB fiyatlarý ise diplerde, getirirler yüksek..

4.  Alýntý Originally Posted by kuveytli Yazýyý Oku
    Merhabalar. Size Eurobondlarla ilgili bir konuda danýþmak istiyorum. Bir süredir yurt disinda yaþýyorum ve döviz kazanýyorum. Yaþadýðým ülkede 4.5% yýllýk maliyetle kredi alabilme imkaným var. Ödemekte zorlanmayacaðým bir miktar kredi çekip iþ bankasýndan Eurobond alarak arbitrajdan faydalanmak istiyorum. Eurobond yatýrýmýnýn detaylarýna genel olarak hakimim. Ýtfa tarihine kadar tutup pasif gelir elde etmek istiyorum ve Türkiye’de yaþamadýðým için de vergiye tabi deðilim. Ýþimi kaybetme ihtimali dýþýnda gözden kaçýrdýðým ciddi bir risk var mý diye merak ediyorum. Bu konuda görüþlerinizi merak ediyorum. Þimdiden teþekkürler.
    TR 10yýllýk EB'leri %8.5'larda, %4 makas var. Doðru TR'da vergiye tabii deðilsiniz ama yaþadýðýnýz ülkede? Kuveyt'deseniz aradaki fark kemiksiz.

Dostlar, odedigimiz vergi nin dogru olup olmadigini vergi dairesine sorabiliyor muyuz yoksa hic girmeyelim mi o islere...

Saygilarimla....
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

6.  Alýntý Originally Posted by servetbey Yazýyý Oku
    Dostlar, odedigimiz vergi nin dogru olup olmadigini vergi dairesine sorabiliyor muyuz yoksa hic girmeyelim mi o islere...

Saygilarimla....
    Hocam muhtemelen yanlýþ olsa onlar sizi bulur, bulmadýlar ise doðrudur. Girmeyelim o iþlere
    Yatýrým tavsiyesi içermez ve asla yatýrým tavsiyesi DEÐÝLDÝR.

7.  Alýntý Originally Posted by diproyal Yazýyý Oku
    Hocam muhtemelen yanlýþ olsa onlar sizi bulur, bulmadýlar ise doðrudur. Girmeyelim o iþlere
    Yanlýþsa 4-4.5 sene kadar bekleyip tüm gecikme faizi ve cezalarý ekleyip 5 yýllýk zaman aþýmý süresinin bitimine 4-5 ay kala teblið ettikleri de olabiliyor. Cezanýn da faizi ödendiði için ödenecek meblaðlar her ay için bileþik faiz hesaplanarak katlayarak artabiliyor.
    En güçlü veya en zeki olan deðil, DEÐÝÞÝME en açýk olan türler hayatta kalýr...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Duhul
    Feb 2017
    Ýkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,286
     Alýntý Originally Posted by rxpu Yazýyý Oku
    1 yýl içinde 186 günden fazla yurt dýþýnda bulunanlar ve orada ikamet edenler için vergi yurt dýþý ülkede beyan ediliyor.

Ancak araþtýrdýðým kadarýyla Türk vatandaþlarý için Türkiye maliyesine dar mükellefiyet baþvurusu yapýlmasý gerekebiliyor.

Ben de bu konunun iþleyiþine hakim deðilim. Dar mükellefiyet baþvurusu yapýlmasýnýn zorunluluðu var mýdýr?

Yapýlmaz ise ne olur cezasý var mýdýr bunu bilen forumdaþlar varsa paylaþabilirler mi?

Ayrýca dar mükellefiyet baþvurusunun da ne zaman yapýlacaðý (zamanlamasý) da önemli olmalý.
    Bence var.
    Hem de cok var.
    Kardesimin basina geldi.
    Yurtdisinda yasarken burada hisse senetlerinden temettu geliri elde etti.
    Dar mukellefim diye beyanname vermedi. Stopaj nihai vergi dedi.
    Bir kac sene sonra geldi sari zarf.
    Bilader sok.
    Bir kac ay ugrasti mali musavir ile, pasaport giris cikis tarihlerinden yilda 186 gunden fazla yurtdisinda ikamet ettigini isptlamak bayagi bir zor oldu.
    En guzeli en bastan iki nusha dilekce ile ikamet ettiginiz vergi dairesine gidip ben dar mukellefim diye bildirip bir nushasini kayittan gecirtmek ve statu degisince tekrar dar mukellefiyetim bitti diye beyan etmek.
    Belgeleri de iyi saklamak lazim tabii..

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Sayfa 895/1000 ÝlkÝlk ... 395795845885893894895896897905945995 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •