Onemli Gunler Banner
Sayfa 901/1312 İlkİlk ... 4018018518918999009019029039119511001 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 7,201 - 7,208 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    hükümetin niyetini birkaç beyin hücresi çalışan yıllar önce gördü ve biliyor da.

muhalefet niye bu konuyu bangır bangır bağırmıyor her yerde.

en basitinden Istanbul ve Antalya belediyeleri CHP de, hiçbir şey mi yapamıyorlar.
    Hepsinin işine geliyor vatan toprağını satmak.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,668
    dolar olması gerektiği yere gelirse ve akabinde faizler de dolara balyozu vuracak ve uzun süre balyozun kuvvetini uygulayacak seviyeye getirilirse ülkedeki her şeyin fiyatı olması gerektiği seviyeye gelir.

şu an almanya market fiyatları bizden ucuz. esenler emlak piyasası amsterdam ile yarışıyor. acaip bir anomali ve illüzyon var. insanlar bu yüzden kendini zengin sanıp çok fazla tüketim ve lüks yaşam talebinde bulunuyor.

3. 100 metre kare dairenin inşaat maliyetini paylaşırsak.
    Evlerin fiyatını doğru değerlendiririz.

Tıpkı cds gibi kiracının kira ödemeden oturma, evden çıkarma süresi, evlerin amortismanı (görüntülü konuşma, çift banyo, asansör, kombi gibi ekipmanların güncelleme maliyeti) gibi risk priminide eklememiz gerekiyor.

Bu rakamları doğru hesaplayabilirsek o zaman rakamların adaletini konuşabiliriz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Ben de en başta böyle düşünüyordum ama işin içinden çıkamadım.

Peki niye fikrimi değiştirdim?

Çünkü ortada gelir vergisi diye bir şey var. Nedir bu gelir vergisi? Zenginden daha çok, fakirden daha az şeklinde kazanç üzerinden toplanan bir vergi.

Aynı mantığı takip edeceksek bu da kaldırılmalı.

Yok gelir vergisi dursun ama diğer vergilerden işimize gelenler kalsın, işimize gelmeyen kalmasın denecekse, ileride işimize gelmeyen başka vergiler de mutlaka sisteme entegre edilecektir.

Bkz. 25% kira artış sınırlaması.
    Gelir vergisi neden kalksın. Toplumsal düzen de olması gereken bir şey. Olmadan hizmet de alamayız.
    Çok kazanan da çok versin. Bence burada sorun yok. Sorun vermemek isteyenlere açık kapılar olması, zırt pırt vergi affı, kendi koyduğu vergi kurallarına uymayan devlet vs.

Kira artış sınırlamasının bu şekilde olması da sıkıntı TR gibi enflasyon yaşanılan bir ülkede. Daha mantıklı yapılabilirdi de oy uğruna birileri feda ediliyor bir şekilde.

Alım satım kısıtlamaları, çok katı kira üst sınırlamaları TR'de nasıl etki yapar bilemiyorum. Dün bir forumdaş Zürih'deki konut sıkıntısına dair haber yapıstırmıştı. Aynı içerikli 2001 yılı gazete küpürünü (CH gazetesi) buraya yapıstırırım istenirse. Borsa daha kazançlı diye ev yapılmamasından kaynaklı yazıyor bu haberde. Sanırım Bern şehrinde de aynı, çünkü kira limiti var ve kimse yeni bina yapmıyor doğru dürüst. Ev sahipleri evlere yatırım da yapmıyor, evler bakımsızlık içinde.

Berlin belediyesi daha katı kısıtlamalar getirdi (büyük şehirlerde zaten var 3 sene de %15 sınırı). Bina yapımı ve yeni izinlerde çok düşme oldu bu yüzden. Konut arzı daha da azalacak.

6.  Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    Gelir vergisi neden kalksın. Toplumsal düzen de olması gereken bir şey. Olmadan hizmet de alamayız.
    Çok kazanan da çok versin. Bence burada sorun yok. Sorun vermemek isteyenlere açık kapılar olması, zırt pırt vergi affı, kendi koyduğu vergi kurallarına uymayan devlet vs.

Kira artış sınırlamasının bu şekilde olması da sıkıntı TR gibi enflasyon yaşanılan bir ülkede. Daha mantıklı yapılabilirdi de oy uğruna birileri feda ediliyor bir şekilde.
    O da vergi bu da vergi.

Toplumsal düzen insanlar kalacak yer bulamayınca da bozuluyor. Fazla evi olanları vergilendirirsek, az evi olanlar bundan faydalanır.

Yine de son seçenek olarak düşünülmesini isterim. İlla olsun demiyorum. Yukarıda önce hangi çözümlerin denenmesi gerektiğini yazdım.

Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    O da vergi bu da vergi.

Toplumsal düzen insanlar kalacak yer bulamayınca da bozuluyor. Fazla evi olanları vergilendirirsek, az evi olanlar bundan faydalanır.

Yine de son seçenek olarak düşünülmesini isterim. İlla olsun demiyorum. Yukarıda önce hangi çözümlerin denenmesi gerektiğini yazdım.
    Sorun bu şekilde çözülmez bence. Şehirleşme bu şekilde devam eder se daha başka sorunlarla karşılaşacağız.
    GER'de ev sıkıntısı bile yok aslında. Bir çok kasaba, köyler de boş ev çok. Son 20-25 yıldır kasabalarda olan şirketler ya yurt dışına gitti ya da lojistik diye şehirlerin yakınlarına taşındı. Bu şekilde şehirlerde yoğunlaşma oldu ve ev sıkıntısı daha da arttı.
    TR'de bu sorun daha da çok.

Yok çözecek se sorunları eyvallah da, şahsen bu kanıda değilim. Ancak TR'de arsasından dolayı 1 den çok ev sahibi olanlar var. Böyle bir durumda insanlar o zaman arsasını verecek mi? Vermez se arsalara da el koyma mı gelecek?

Soru üstüne sorular çıkıyor bir şekilde.

8. Almanya'da bu problemin olmamasının sebebi imara açık arazilerin bolluğu diye okumuştum daha yeni.

Türkiye'de ise bu oran 2% miymiş neymiş. Ekşi'de okumuştum galiba.

Eğer bilgiler doğruysa aynı taksi plakalarında oluşan rant düzenine benzer bir düzen var burada. Hatta o kadar bozuk bir düzen ki, artık yaptıkları evi yerliye satmak yetmiyor, pasaport karşılığı yabancıya satıyorlar. Bunun başka bir adı daha var ama şimdi başım belaya girmesin.

Sayfa 901/1312 İlkİlk ... 4018018518918999009019029039119511001 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •