Sayfa 905/1312 İlkİlk ... 4058058558959039049059069079159551005 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 7,233 - 7,240 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    Yani kimse kıllığına böyle büyük yatırımlar yapmaz hadi yaptı diyelim zararı eder oturur. Hedefi zengin olmak büyük paralar kazanmak olan birisi süt veren ineğini kesmez. Kesmeyi bırak iyi besler ki daha çok kazansın.

Hani sürekli dış güçler bizi yıkacak muhabbeti vardır ya. Adam hiç düşünmez sen yıkılınca o dış güçün eline ne geçecek. Misal bugün türkiyeyi dünya haritasından silelim geride kalan ülkelerin bundan karı mı olur zararı mı olur. Hemen hemen hepsinin zararı olur. O yüzden tekel bile olsan serbest piyasanın kurallarının dışına öyle el kol sallayarak çıkamazsın
    Soros kıllığına yapmamış mı yani şimdi yaptığını? Trump niye yaptı?

Ekonominizi duman ederim dedi adam. Etti mi? Etti.

Akıllı olun aklınızı bile alırım dedi imzalı mektubunda

2.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Soros kıllığına yapmamış mı yani şimdi yaptığını? Trump niye yaptı?

Ekonominizi duman ederim dedi adam. Etti mi? Etti.

Akıllı olun aklınızı bile alırım dedi imzalı mektubunda
    Hepsi para kazanmak için yada çıkarı için yaptı. Niye kıllığına yapsın. Bizim ekonomimiz güzel yönetiliyor olsaydı da trump böyle bişey deseydi etkisi olur muydu bence olmazdı. Sen kaleyi boş bırakırsan adamda golü atar. Alır papazını basar havasını artık ne kadar oy devşirirse o kadar iyi onun için.

3.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku

Şu an Elon Musk'ın gelip TC'deki bütün oturulabilir konutları alıp hepsinin kirasını minimum 50bin tl'de fikslemesinin önünde nasıl bir engel var mesela?
    Yavaşşşş alsın. Satılık olmayanları nasıl alıyor?
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Tekel kendikendine düzelmez. Tekel ancak dövlet vergiyi çakıp tekeli hizaya çekerse kaybolur.

Şu an Elon Musk'ın gelip TC'deki bütün oturulabilir konutları alıp hepsinin kirasını minimum 50bin tl'de fikslemesinin önünde nasıl bir engel var mesela? Adamın oradan gelecek paraya da ihtiyacı yok. Bu konutun fiyatı bu diyor. Oturmak istiyorsan parayı bas, yoksa git sokakta uyu benim problemim değil diyor

Peki buna karşı bir önlemimiz yoksa böyle bir durumla karşılaştığımızda önlem olarak yapacağımız şey nedir?
    GER'de bunun önlemini, kiralık ev sıkıntısı olan, almış belediyeler var. Boş tutulan, içinde ikametin olmadığı evlerden minimum 1 aylık (veya daha fazla. Bir hesaplaması var da unuttum nasıldı) güncel kira kadar vergi alıyor belediye (gelir vergisi vs. den ayrı).

5.  Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    GER'de bunun önlemini, kiralık ev sıkıntısı olan, almış belediyeler var. Boş tutulan, içinde ikametin olmadığı evlerden minimum 1 aylık (veya daha fazla. Bir hesaplaması var da unuttum nasıldı) güncel kira kadar vergi alıyor belediye (gelir vergisi vs. den ayrı).
    İş döndü dolaştı yine vergiye mi geldi simdi?

Ne oldu serbest piyasaya?

Keyif benim boş tutuyorum! dövlet niye karışıyor?

6.  Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    300 yıl önce adam smith amcamız işin mantığını çözmüş, piyasaya müdahale etmeyeceksin. Serbest piyasada fiyat er yada geç ederine gelir. Hala daha devlet şunu yapsın buna müdahale etsin şunu artrısın bunu azaltsın diyoruz. Cahil devlet yöneticileri hiçbir şeye müdahale etmesin herşey kendiliğinden düzelir bu kadar basit. Eğer faiz yada dolar kuru serbest piyasada belirleniyor olsaydı bugün bunların hiçbiri yaşanmayacaktı. Serbest piyasanın dişlilerini parmağını soktun mu elini kolunu herşeyini kaptırırsın dişliyide bozar herşeyi b.ka çevirirsin.

Şuan piyasaya müdahale var sen ne yaparsan yap asla düzeltemezsin. Tek umut aklı başında ekonomi bilen populist olmayan sosyalizm güzellemesi yapmayan vatan millet sakarya zırvalıklarına girmeyen birinin yönetici olması. Gel gör ki demokrasiyle yönetilen cahil topluluklarda böyle birinin gelmesi imkansız.
    buyuk ihtimalle turkiyede hic tekel ve trostlerin olmadigini amerikada ve avrupada devletin kesinlikle hic bir mudahele ve onlemde bulunmadigini saniyorsun.

serbest piyasa ve kapitalizm o sandigin sey degil. kapitalizmin temel dayanagi -anti trust act-tir

turkiyede de serbest piyasa ve kapitalizm zaten hic yok. turkiyede, celal sengorun deyisiyle oklokrasi; ve bolca muhafazakarlik ve milliyetcilikle soslanmis, dunyada esi benzeri olmayan bir populist yonetim anlayisi var. nispeten derebeylik, kismi milliyetci, dini butun, sosyalizme benzer bir yapi olarak da tanimlanabilir. bu tanimlamalar hangi kitapta vardir tartisilir.

orta-uzun vadede cikis yolu yok gibi gorunuyor. toplumun yapisi dusunuldugunde.

milyonlar devlette calismak, devlete kapagi atmak icin takla atiyor. memur olanlar kpss kazanmis olmayi cok buyuk bir zeka belirtisi olarak goruyor... ilginc. gidisat kotu. calisabilir nufusa oranla memur sayisinda dunya lideriyiz.

dogrulugunu bilemedigim istatistikler gore ulkede ortalama iq seviyesi 89, devlet hastanesine gittim doktorlar , calisanlar kalite yerlerde, tuvitirda okuyorum doktorlar toplumun en zeki katmani sayiliyor. hemsireler vsler koridorda turku cigiriyordu.

toplumda kesimler oy verme mekanizmasini kendi cikari icin tehdit olarak kullanmak icin orgutleniyor, baska hicbir sey umurlarinda degil. demokrasi de bu degil.

muhendisim, yeni alimlar yapiyoruz, gelenlerin cogunun birak muhendislik nosyonunu, okuma yazmayi bile beceremedigini goruyorum. kalite yerlerde. o sebeple bu toplumda cikis gormuyorum.

yine de yanildigimi umit etmekteyim.

7. Demek ki belli durumlarda dövletin vergi ile piyasayı dizayn etmesi malesef bir zorunluluk haline geliyor.

Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    İş döndü dolaştı yine vergiye mi geldi simdi?

Ne oldu serbest piyasaya?

Keyif benim boş tutuyorum! dövlet niye karışıyor?
    Vergi alınmasının serbest piyasa ile ilgisi yok ki. Zaten vergi alınması karşıtı değilim. Vergi alınmasının adil olmasını lazım öncelikle. Eğer suistimali engelleyecekse sorun yok vergide.
    Yukarıda verdiğim örnek zaten sadece kiralık ev sıkıntısı olan belediyeler tarafından uygulanıyor, genel de uygulanan bir şey değil.

Sadece malın/mülkün alınmasındaki kısıtlama olmamalı diyorum. Eğer topluma hizmet olarak gidecekse vergi %50 olsun. Bu hizmetten bende faydalanacağım sonucunda.

Sayfa 905/1312 İlkİlk ... 4058058558959039049059069079159551005 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •