Sayfa 248/664 İlkİlk ... 148198238246247248249250258298348 ... SonSon
Arama sonucu : 5310 madde; 1,977 - 1,984 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    Anladigim kadari ile anlatmaya calisayim, cünkü sentetik ETF'lerle pek ilgilenmiyorum.
    Sentetik ETF'ler derivat islemlerini (SWAP) kullanarak endeksleme yapiyorlar. Bu endekslemeyi yaparken gercek endeks arti temettü ile degerlemelirini yapiyorlar. Ancak eklenen temettü zaten vergilendirmis temettü oldugu icin bir sekilde hissenin bulundugu ülke vergisini alinmis gibi düsünülmeli bence.
    /[/URL]
    Adam'ın anlattığına göre, corporate tax'den bahsetmiyorsanız temettü vergisi alınmıyor, zaten %2'lik marjı buna bağlıyor. Yani income/distribution sentetik hisse etf'i alan sadece Türkiye'ye vergi ödüyor. Tracking'de sentetikler daha iyi, bahsettiğiniz üzere sanal bir değer üzerinden işlem gördüğü için, physical olanlar taklit ettiği endeks değiştiğinde eş zamanlı değişemiyor bu da tracking açısından olumsuz yansıyor.

Bununla birlikte sentetik etf'in 2 olumsuz özelliği var bence:
    1-) Counterparty risk var, atıyorum invesco swap'ı bir yatırım bankası ile yapıyor. Banka batarsa paranın hepsi batmıyor sadece %10-15'i batıyormuş ama o riski neden alayım.
    2-) Sabah Sn. Dudu ile yazıştığımız konu. Burada gerçekten bir firmanın ortağı olmuyorsunuz. Swap yaptığınız yatırım bankasının belli bir süre sonra ben bu işten vazgeçtim derse ya da daha yüksek ücret isterse Sn kirk7'nin yazdığı gibi bir seferlik de olsa paradan gerçekten hisseye geçme maliyeti ile karşılaşılabilir.

Ben bu sebeplarle swap'ı tercih etmem, ancak ben temettümü bilirim diyen kişi için de iyi bir seçenek bence.

2. Etf almayı düşünenler okumalı: https://www.morningstar.com/articles...r-trading-etfs

Ben de almadan okusaymışım keşke, yaşayarak öğrendim.

3.  Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Etf almayı düşünenler okumalı: https://www.morningstar.com/articles...r-trading-etfs

Ben de almadan okusaymışım keşke, yaşayarak öğrendim.
    ben hicbir MT'den ogrenemedigim pratik temettu kesintisi miktarini gecen ekimde etf alip ocakta satarak ogrendim. VTI ve REET etflerinde islem yapmistim; alirken de satarken de piyasa acik ve etfler buyuk oldugu icin pek makasa gelmemistim. Sizin "yasayarak ogrendim" dediginiz olumsuzluk ya da ders ne oldu acaba sn.Epicurist?

Bu arada hic konusan yok dediniz iki gundur epey hacim yaptik baslikta, serzenisinizi bekliyormusuz.
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

4.  Alıntı Originally Posted by kirk7 Yazıyı Oku
    ben hicbir MT'den ogrenemedigim pratik temettu kesintisi miktarini gecen ekimde etf alip ocakta satarak ogrendim. VTI ve REET etflerinde islem yapmistim; alirken de satarken de piyasa acik ve etfler buyuk oldugu icin pek makasa gelmemistim. Sizin "yasayarak ogrendim" dediginiz olumsuzluk ya da ders ne oldu acaba sn.Epicurist?

Bu arada hic konusan yok dediniz iki gundur epey hacim yaptik baslikta, serzenisinizi bekliyormusuz.
    Emri limit order şeklinde vermedim, seans başında verdim, likidite azdı MT'de uyanık olmayınca bir veya birkaç kademe yukarıdan almış oldum.

Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Emri limit order şeklinde vermedim, seans başında verdim, likidite azdı MT'de uyanık olmayınca bir veya birkaç kademe yukarıdan almış oldum.
    Bir noktada ben ekleyeyim.
    Eger Avrupa borsalarindan alim yapacaksaniz, ABD borsalari acildiktan sonra emirlerinizi girin. Daha yüksek hacim oluyor ve ilk anda düsme olabiliyor (terside olabilir).
    Türkiye'den nasil oluyor bilmiyorum, ama burada limitli girilen talimatlari uzun süreli girebiliyoruz (internet veya mobil bankacilikta). Su andaki talimatlarim nisan sonuna kadar gecerli. Gerektigi zaman limit ve tarih degisiklikleri yapabiliyorum.

6. Bende serzeniş çok.

Arkadaşlar bilmiyorum farkında mısınız. Son 1-2 yılda çifte vergilendirme sistemi oluştu.

Bir örnek vereyim. Bir etf aldık 3 yıl elimizde tuttuk. Bu arada dolar tl'ye karşı %50 değer kazanmış olsun. Etf'in içerik değerinin de aynı dönemde %50 arttığını düşünelim. 100 TL'lik etf'in değeri oldu 225 TL. Enflasyon endekslemesini uygulayalım. Ben uzun vadeli baktığımda dolar artışının %40'sini karşılıyordu. Yüzde 50'sini karşılasın. 100 TL'lik alış değerimiz (%50/2) 125 TL oldu, satış fiyatımız 225 TL olduğuna göre vergi matrahımız 100 TL. Bu matrahın miktarına %40'ına kadar vergi çıkıyor. Kabaca 40 TL'ye yakın bir vergi ödenmesi gerekebilir.

Parası çok olan bir kişi, genelde iş yatırım tercih ediliyor ama başka aracı kurumda olur, sadece kendine ya da eş-dost birleşip serbest döviz fonu kurdursun. Aynı etf'e yatırım yapsın. Döviz fonlarında dövizin değer artışı vergiye tabi değil. Döviz bazında değer artışının da %10'u kadar vergi veriliyor. Yukarıdaki örneğimizde mesela sadece %50 etf değer artışının yüzde onu yani 5$ kadar vergi veriyor, hadi satış günündeki kurun da %50 fazla olduğunu hesaba katsak vereceği 7,5 TL vergi.

Yani kendine fonu kurduran normal vatandaşın 5-6'da biri kadar vergi verebiliyor. Bu önceden de vardı ancak döviz fonu kurulması 2018 ile başladı, yani parası olanın avantajı katmerlendi.

Bu tip fonların sermaye piyasasının gelişimine katkısı da iddia edilemez çünkü bunlar kapalı fonlar, bazılarının sahibi bir ya da bir kaç kişi.

Eurobond için de aynı durum geçerli. Paranıza göre yıllık %0.2-0.4 gibi çok düşük yönetim komisyonları var.

Hatta döviz mevduat fonu bile var. Fon sadece döviz mevduat tutuyor. %18 yerine %10 stopaj veriyor. Vergiden kaçınma haricinde hiç bir özelliği yok.

Bana göre iki tam mükellef gerçek kişi arasında böyle bir fark olmamalı. Nasıl fona ister TL üzerinden ister dolar üzerinden vergi ver deniyorsa aynı hak sade vatandaşa da tanınmalı.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,049
    Bende serzeniş çok.

Arkadaşlar bilmiyorum farkında mısınız. Son 1-2 yılda çifte vergilendirme sistemi oluştu.
    Bir örnek vereyim. Bir etf aldık 3 yıl elimizde tuttuk. Bu arada dolar tl'ye karşı %50 değer kazanmış olsun. Etf'in içerik değerinin de aynı dönemde %50 arttığını düşünelim. 100 TL'lik etf'in değeri oldu 225 TL. Enflasyon endekslemesini uygulayalım. Ben uzun vadeli baktığımda dolar artışının %40'sini karşılıyordu. Yüzde 50'sini karşılasın. 100 TL'lik alış değerimiz (%50/2) 125 TL oldu, satış fiyatımız 225 TL olduğuna göre vergi matrahımız 100 TL. Bu matrahın miktarına %40'ına kadar vergi çıkıyor. Kabaca 40 TL'ye yakın bir vergi ödenmesi gerekebilir.

Hatta döviz mevduat fonu bile var. Fon sadece döviz mevduat tutuyor. %18 yerine %10 stopaj veriyor. Vergiden kaçınma haricinde hiç bir özelliği yok.

Bana göre iki tam mükellef gerçek kişi arasında böyle bir fark olmamalı. Nasıl fona ister TL üzerinden ister dolar üzerinden vergi ver deniyorsa aynı hak sade vatandaşa da tanınmalı.
    T.C vatandaşı için bu vergi yurtdışı vergi işi adeta bir zulüm. Temettü yatırımcılığı zaten rüzgara yelken açmak gibi diyebiliriz.
    Kurdan edilen kardan vergi kesilmesi gibi saçma bir şey yok.
    4-5 yıl vadeyle S&P etf'ini veya herhangi bir teknoloji şirketini tutup satsak ciddi bir vergi yükü bizi bekleyecek. Vadeyi 10 yıl yapında bu daha da artacak.
    Fon olayı mantıklı.Katılıyorum.
    Serbest döviz fonlarına girmiştim bi ara. Yinede eurobond'a göre yetersiz kalıyor. Eurobond candır diye bitireyim
    https://dividendexpert.blogspot.com/...yatirim-2.html
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    34,916
    Bende serzeniş çok.

Parası çok olan bir kişi, genelde iş yatırım tercih ediliyor ama başka aracı kurumda olur, sadece kendine ya da eş-dost birleşip serbest döviz fonu kurdursun. Aynı etf'e yatırım yapsın. Döviz fonlarında dövizin değer artışı vergiye tabi değil. Döviz bazında değer artışının da %10'u kadar vergi veriliyor. Yukarıdaki örneğimizde mesela sadece %50 etf değer artışının yüzde onu yani 5$ kadar vergi veriyor, hadi satış günündeki kurun da %50 fazla olduğunu hesaba katsak vereceği 7,5 TL vergi.

Yani kendine fonu kurduran normal vatandaşın 5-6'da biri kadar vergi verebiliyor. Bu önceden de vardı ancak döviz fonu kurulması 2018 ile başladı, yani parası olanın avantajı katmerlendi.

Bu tip fonların sermaye piyasasının gelişimine katkısı da iddia edilemez çünkü bunlar kapalı fonlar, bazılarının sahibi bir ya da bir kaç kişi.

Eurobond için de aynı durum geçerli. Paranıza göre yıllık %0.2-0.4 gibi çok düşük yönetim komisyonları var.

Bu ozel fonlarla bir ara ilgilenmistim.
    Bir kac kisi birlesip bunu yapabilir.
    Fon katilim paylari fonu kurduranlardan baskasina satilmaz.
    Burada masraf kuran bankanin alacagi yillik fon yonetim gideri sadece, ancak toplam fon varlik degeri uzerinden ve %1.5 - 2 gibi ama bu oran pazarliga tabidir.
    Vergi sadece satinca, kar uzerinden %10 stopaj seklinde.
    Beyanname yok.
    Syg,
    Son düzenleme : Dudu; 29-03-2020 saat: 21:16.
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Sayfa 248/664 İlkİlk ... 148198238246247248249250258298348 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •