Sayfa 584/1000 İlkİlk ... 84484534574582583584585586594634684 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 4,665 - 4,672 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Hoşgeldiniz,

1-) Evet

2-) Ben ISIN'i aratarak buluyorum.
    ben arattığımda bir sonuç bulamıyorum. bahsetttiğimiz vergi hesaplama yöntemi 2006 ve sonrası ihraç olan eurobondlar için geçerli dimi ? 2006 öncesi için nasıl yapıyoruz.

2.  Alıntı Originally Posted by Cilginfenci Yazıyı Oku
    ben arattığımda bir sonuç bulamıyorum. bahsetttiğimiz vergi hesaplama yöntemi 2006 ve sonrası ihraç olan eurobondlar için geçerli dimi ? 2006 öncesi için nasıl yapıyoruz.
    İhraç yılında kupon+anapara artışı nedeniyle beyan sınırını geçiyorsanız eurobond alırken fiyatı 100 üzerinde olanlardan alın, böylece itfa zamanı anaparadan (dolar bazında) zarar yazdığınız için sadece kupon geliri hesaba katılır.

Vergi hesaplama işleri bu başlığın ana tartışma konusudur zaten, olabildiğince karmaşıktır. Alacaksanız en iyisi kendiniz araştırıp öğrenin, internette aracı kurumların sitelerinde örnekler var.

Eurobondların ihraç tarihlerini öğrenmek için önce ISIN kodunu bulun, sonra verdiğim sitede aratın. Çıkan sayfada "issue date" istediğiniz tarihtir:
    https://www.boerse-frankfurt.de/bond...lik-7-25-08-38

ISIN kodunu da bulamıyorum diyorsanız https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bir...tirim/eurobond
    bu sayfada en altta "eurobond oranları"na tıklayın orada çıkan listede "kıymet adı" kolonundaki numaradır.

2006 öncesi ihraç edilen eurobondlar pek kalmadı, istisnadır, büyük çoğunluk 2006 sonrasıdır.

Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    İhraç yılında kupon+anapara artışı nedeniyle beyan sınırını geçiyorsanız eurobond alırken fiyatı 100 üzerinde olanlardan alın, böylece itfa zamanı anaparadan (dolar bazında) zarar yazdığınız için sadece kupon geliri hesaba katılır.

Vergi hesaplama işleri bu başlığın ana tartışma konusudur zaten, olabildiğince karmaşıktır. Alacaksanız en iyisi kendiniz araştırıp öğrenin, internette aracı kurumların sitelerinde örnekler var.

Eurobondların ihraç tarihlerini öğrenmek için önce ISIN kodunu bulun, sonra verdiğim sitede aratın. Çıkan sayfada "issue date" istediğiniz tarihtir:
    https://www.boerse-frankfurt.de/bond...lik-7-25-08-38

ISIN kodunu da bulamıyorum diyorsanız https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bir...tirim/eurobond
    bu sayfada en altta "eurobond oranları"na tıklayın orada çıkan listede "kıymet adı" kolonundaki numaradır.

2006 öncesi ihraç edilen eurobondlar pek kalmadı, istisnadır, büyük çoğunluk 2006 sonrasıdır.
    ben 12 ay nakit sağlayacak şekilde sepet yapmayı düşünüyorum. excel tablosu hazırlayıp kur nereye gider ne olursa şeklinde hesaplamayı düşünüyorum. çok fazla miktarda yapmayacağım için vergi beyanı altında kalırım diye düşünüyorum. hesaplamak lazım

Aşağıda örnek olması açısından ziraatbankası 25.02.2021 tarihindeki bir eurobondun bilgileri var.

Kodu : US900123CG37
    İtfa tarihi: 17.02.2045
    İtfaya Kalan Süre :8758
    Alış Fiyatı :97,540222
    Alış Oranı: 6,85
    Satış Fiyatı:99,665639
    Satış Oranı:6,67

Buradaki alış oranı ve satış oranı neyi ifade etmektedir? Alış ekranına geldiğimizdeki kupon ödeme oranından farklı bir değer olduğu için anlamlandırmaya çalışıyorum. Satış oranı, bizler aldığımızda olacak olan yıllık getiri yüzdesini mi ifade etmektedir?

5. Bu sefer biraz acele ettim düşen bıçağı tuttum.

90 gün önce 88.5 temiz fiyattan aldığım CG37'ye evvelsi gün paçal alım yaparak 100.75 temiz fiyattan bir kısım ve dün 99.00 temiz fiyat ile daha büyük bir kısım ekledim.

Böylece 88.5'ten yakalamış olduğum dip alım ile maliyet yeni paçal alımlarla 96.52'ye çıkmış oldu.

İleri vadede paçal alımlarla hedefim 96.52'yi aşağıya çekebilmek.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

6.  Alıntı Originally Posted by CreedWar Yazıyı Oku
    Aşağıda örnek olması açısından ziraatbankası 25.02.2021 tarihindeki bir eurobondun bilgileri var.

Buradaki alış oranı ve satış oranı neyi ifade etmektedir? Alış ekranına geldiğimizdeki kupon ödeme oranından farklı bir değer olduğu için anlamlandırmaya çalışıyorum. Satış oranı, bizler aldığımızda olacak olan yıllık getiri yüzdesini mi ifade etmektedir?

Bildiğim kadarıyla macaluay duration formülüne göre (veya benzer bir nakit akışı yaşlandırma formülüne göre) hesaplanan efektif getiriyi yansıtıyor.

Google üzerinde macaluay duration olarak aratırsanız kabaca bir fikir verebilir.

not: ziraat sitesinde kirli fiyat (son kupon ödemesinden sonra bir sonraki kupon ödemesine kadar o güne kadarki birikmiş faiz dahil olan fiyat) veriyor, hesaplamaları temiz fiyat üzerinden yapmak daha sağlıklı
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

7.  Alıntı Originally Posted by CreedWar Yazıyı Oku

Satış bankanın size sattığı fiyat, alış sizde bu eurobond varsa bankaya satarsanız size vereceği fiyat.
    Döviz ve altın alışverişindeki makas/komisyon gibi düşünün.

Satış oranı yazdığınız şekilde toplam getiriyi gösterir, ben kendim hesaplayınca tam aynısını bulamıyorum yakın bir oran buluyorum dolayısıyla nasıl hesaplıyorlar tam emin değilim. Kupon getirileri, alış/itfa farkı, bunların hepsinin bileşik getirisi hesaplanıp ortaya bir oran çıkarıyor olmalılar.

8. diyelimki sıfır arac aldik 2021 model 50 bin tl KDV ödedik gelir vergisinden düşebiliyomuyuz bunu yada bi kısmını?

Sayfa 584/1000 İlkİlk ... 84484534574582583584585586594634684 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •