Sayfa 216/1001 İlkİlk ... 116166206214215216217218226266316716 ... SonSon
Arama sonucu : 8006 madde; 1,721 - 1,728 arası.

Konu: Viop XLIV

para ve maliye politikalarını genişletelim diyen, bunu ekonomi politikasına sokan aynı Keynes değilmiydi ?

Keynes sayesinde ülkeler enflasyon, stagflasyon her ne varsa gördü ?

Burda Keynes'ten alıntı yapmak da ayrı komedi !
     Alıntı Originally Posted by BOSPOROS Yazıyı Oku
    John Maynard Keynes yıllar önce şöyle demiş.!!!
    Bir ülkenin ve toplumun düzenini bozmak ve temellerini sarsmak istiyorsanız.!!!
    ilk yapmanız gereken şey ülke parasını değersiz hale getirmek olmalıdır.!!!

Bu sonbahar ve kış çok ama çok şenlikli geçecek.!!
    Fırtına yeni başlayacak.!!!

Crash tüm hızıyla otobanda.!!!
    Kendime masallar.!!
    Masallar dünyası.!!!

2. FOREX'de 400 kaldıraç, 100 kaldraç 10 kaldıraç olabiliyor, ama hisselerde büyük oyuncu isen 2 kaldıracı geçmemen gerekir. Sürekli nakit teminata maruz kalmak yakışmıyor.

%10 düşüşte 1,8 milyar istendiğine göre 18 milyarlık veya kabaca 1 milyar dolarlık girmiş, eğer yönü tuttursaydı 10 milyar dolara kadar çıkacaktı belki.

Takasbank teminatları miktara göre ayarlamalı. Küçük oyunculara yüksek kaldıraç, büyük oyunculara düşük kaldıraç uygulanmalı.

Sistem bu şekilde devam eder ise 10 milyar doları olan kaldıraç ile bütün borsayı alır.

Londra'daki bankerler küçük ülkelerin merkez bankalarını kaldıraç ile sıkıştırabiliyor.
    Tüm yorumlarım asla/zinhar alım veya satım tavsiyesi değildir.
    "Zayif devamli adalet ister, halbuki bu kuvvetlinin umurunda bile değildir."

3.  Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    2 gün önce short olan bile düşük özkaynağı varsa mc yemiş olabilir teminatı öyle böyle artırmadılar.d

100k parası olsun 10kontrat short açtı 410k endekste 3.5x10=35k teminat 65k boşta

Endeks 410k =375e düştü 35k kar yazdı bakiye 135k oldu
    Teminat 5 katına çıktı sonra 10 kontrat şort için 3.5x10x5 = 175k para olması lazım
    Adam karda ama 40k içerde
    Mc tutari takasbank teminatina gore hesaplanir 5 kat ya da kurumlarin kafasina gore belirledigi oranlardan degil

4. 35 milyar TL pozisyon çift taraflı 70 milyar TL eder.

Long olan büyük oyuncular muhtemelen 25 milyar, ufak oyuncunun long kontratı azdır o da 10 milyar olsun. Karşı tarafta 30 milyar TL arbitraj pozisyonu vardır muhtemelen, taban oluyor ama işlem az oluyor, çünkü etkilenmiyorlar.

Yeni oyuncu gelmesin diye başlangıç kontratlar artırılmış. Mevcudun erimesi gerekiyormuş.

Bu tip bir şey bir daha olmaması için olay baştan itibaren incelenip yeni düzenlemeler olmalı.

5.  Alıntı Originally Posted by tidebringer Yazıyı Oku
    Mc tutari takasbank teminatina gore hesaplanir 5 kat ya da kurumlarin kafasina gore belirledigi oranlardan degil
    Emin misiniz? Ben yüzleşmedim ama yazdıgım örnekte yemezmi mc? Ozaman firmanın başlangıc teminatını 3x 5x artırmasının etkisi nerede olur ?
    Benim bildiğim böle yanlısta olbilirim ama o yüzden her firma kendi riskine göre bu teminatı belirliyor.;

* Yatırımcının hesabındaki teminat miktarı Başlangıç Teminatı seviyesinin altına düşerse, yatırımcı Teminat Tamamlama Çağrısı (Margin Call) alır. Bu durumda yatırımcı teminatını yeniden en az Başlangıç Teminatı seviyesine kadar yükseltmek zorundadır.

6. Bence Takasbank ayrı, aracı kurum ayrı. Aracı kurum ekstra teminat isteyebilir volatil durumlarda. Şu anki artırma ise erimeyi sağlayabilmek için olmalı.

Herifin elindeki hisseleri ve pozisyonlar belki iskontolu alacaklar grafiklleri bozdurmayacaklar.

Ya da herif güçlü iken zayıf görün prensibi uyguluyor arkasında daha büyük güçler var. Yarın daha kritik bir gün.

Duhul
    Apr 2022
    İkamet
    adana
    Gönderi
    6,302
     Alıntı Originally Posted by ariston Yazıyı Oku
    FOREX'de 400 kaldıraç, 100 kaldraç 10 kaldıraç olabiliyor, ama hisselerde büyük oyuncu isen 2 kaldıracı geçmemen gerekir. Sürekli nakit teminata maruz kalmak yakışmıyor.

%10 düşüşte 1,8 milyar istendiğine göre 18 milyarlık veya kabaca 1 milyar dolarlık girmiş, eğer yönü tuttursaydı 10 milyar dolara kadar çıkacaktı belki.

Takasbank teminatları miktara göre ayarlamalı. Küçük oyunculara yüksek kaldıraç, büyük oyunculara düşük kaldıraç uygulanmalı.

Sistem bu şekilde devam eder ise 10 milyar doları olan kaldıraç ile bütün borsayı alır.

Londra'daki bankerler küçük ülkelerin merkez bankalarını kaldıraç ile sıkıştırabiliyor.
    kaldıraçlı piyasalarda kaldıraç oranını ayarlamak en zoru !
    çünkü piyasa ile değil kendin ile kapışıyorsun bir insan nefsini nasıl yenebilirki( zor savaş)...
    tüm insani zaaflarınla yüzleşiyorsun....hele o hırs denen(masadaki hepsi benim)...hele o ego yok mu( herşeyi ben bilirim )havası...

ben işde o yüzden pala gelsin diyorum çünkü paladan değil kendimden korkuyorum .
    çok bildiğimden değil. cahilliğimden korkuyorum. cahilliğin sınırı yok çünkü.

not:okuyunuz ve geçiniz.aklım olaydı uykuyu yarılamıştım.
    Yatırım uzmanı değilim .Aracı kurumlarda bolca uzman ve uzman görüşleri var.

8. Daha detaylı çalışma yapıp ortalama hisse hacimine ve fiili dolaşım payı adetine göre, APS ve vadeli işlem hacmi vs incelenebilir.

Herif parayı bulur ise bir çok hissede önemli bir paya sahip olabiliyor.

Sayfa 216/1001 İlkİlk ... 116166206214215216217218226266316716 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •