Sayfa 83/177 İlkİlk ... 3373818283848593133 ... SonSon
Arama sonucu : 1414 madde; 657 - 664 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

1. ek: her sene bu dönem başlık vergi mevzuatı konusuna fazlasıyla yoğunlaşır. sizin gibi bilgi ve tecrübelere sahip birini yakalayınca da bunaltıncaya kadar soru sorar başlık açısından dert etmeyin lütfen.

2.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    sn. tantrum..

lütfen yanlış anlamayın ama mantığıma oturmadığı için emin misiniz diye sormak isterim. örneğin 99 dolar temiz 100,1 dolar kirli fiyatlı alımda birikmiş faizin kupon faiz gelirinden düşülebilmesi; ancak 99 temiz 99,9 kirli fiyatlıdan alımda düşülememesi çok mantıklı gelmedi bana.

bir başka uç örnekle anlatmak gerekirse, diyelim kupon tarihinden bir gün önce eurobond aldım. mantığım şunu diyor. ben eurobondun temiz fiyatına ek o güne kadar (6 ay - 1 gün) birikmiş faiz bedelini ertesi günkü kuponda geri almak üzere veriyorum. yani ertesi gün kupondan aldığım para aslında benim bir gün önce ödediğim para + sadece 1 günün faizi. eğer dediğiniz gibiyse 1 günlük faiz gelirime karşılık 6 aylık faiz geliri vergisi ödüyor olmam mantıklı gelmiyor bana.

mehmet bingöl'ün şu>> yazısındaki "eurobond faiz gelirleri" başlığı, 4. madde de (kirli fiyat şartı belirtmeksizin) bunun böyle olmadığını söylüyor sanırım:

4- İktisaptan sonraki ilk kupon faizi tahsilatına ait faiz gelirinin hesabında, alış sırasında ödenen "temiz fiyat-kirli fiyat farkı" işlemiş faiz olarak düşülür ve kalan tutar "faiz geliri" olarak dikkate alınır. Başka deyişle işlemiş faizin bulunması halinde işlemiş faiz tutarı kupon alış bedeli, temiz işlem fiyatı (Temiz Fiyat=Sözleşme fiyatı-İşlemiş faiz) ise tahvilin alış bedeli olarak kabul edilir. (G.V.K. 257 Seri No'lu Gelir Vergisi Genel Tebliği)

ne dersiniz, atladığım nedir?
    Nominalden fazla ödeyip zararına almakla, nominaldan az ödeyip karlı almak aynı mıdır?

Nominalden fazla ödeyenler fazla ödedikleri kısım kadarını gider yazabilerler. Fazlasını değil. Çünkü cebinden o kadar fazla para çıkmıştır.

Siz hem iskontolu alarak kar ediyorsunuz bir de üstüne alım zararınız olmamasına rağmen gider yazıyorsunuz. Size bu mantıklı geliyor mu?

Mehmet Bingöl'ün verdiği örnekler hep primli eurobondlar içindir. Zaten normalide eurobondun primli olmasıdır.

Ama Türkiye'de Cds yüzünden eurobondlar değer kaybettiği içni siz iskontolu alabiliyorsunuz. Normalde eurobondlar ihraç tarihlerinden sonra değer kazanırlar.

Lütfen internetteki kaynaklarda verilen örneklere dikkatlice bakın.

Hepsi primli eurobonddur.
    Son düzenleme : tantrum; 07-03-2023 saat: 20:52.
    Burada yazdıklarım kendi kişisel görüşüm olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

3. Bu başlık altında son derece değerli bilglier paylaştığıma inanıyorum.

Bu bilgilerin çoğunu yazılı kaynaklarda bu kadar ayrıntılı bulamazsınız.

Hatta çoğu smmm ve ymm bu konuları bilmez bile.

Bu konuda son kez şunu söylemek istiyorum. Bir doktora gittiğinizde hoşunuza gitmeyen, işinize gelmeyen, ya da aklınıza yatmayan bir şey söylediğinde yapacağınız iki şey vardır. Bir başka doktora gitmek. Ya da bildiğini okumak.

Bu yüzden daha fazla rahatsızlık vermemek için bu başlık altında bir daha herhangi bir şey yazmama kararı aldım.

Bundan böyle sorulan bir soruya cevap vermeyeceğim.

Anlayışla karşılayacağınız düşünüyorum.

Hepiniz kendinize iyi bakın.
    Burada yazdıklarım kendi kişisel görüşüm olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

4.  Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Nominalden fazla ödeyip zararına almakla, nominaldan az ödeyip karlı almak aynı mıdır?

Nominalden fazla ödeyenler fazla ödedikleri kısım kadarını gider yazabilerler. Fazlasını değil. Çünkü cebinden o kadar fazla para çıkmıştır.

Siz hem iskontolu alarak kar ediyorsunuz bir de üstüne alım zararınız olmamasına rağmen gider yazıyorsunuz. Size bu mantıklı geliyor mu?
    temiz fiyat üzerinden konuşuyor olsak anlaşılmayacak bir şey yok. ancak kirli fiyat (birikmiş faiz içeren) üzerinden konuşunca mantığıma oturmuyor. gönderdiğim linkteki bilgi de aksini söyleyince anlamak zorlaşıyor.

5.  Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Bu başlık altında son derece değerli bilglier paylaştığıma inanıyorum.

Bu bilgilerin çoğunu yazılı kaynaklarda bu kadar ayrıntılı bulamazsınız.

Hatta çoğu smmm ve ymm bu konuları bilmez bile.

Bu konuda son kez şunu söylemek istiyorum. Bir doktora gittiğinizde hoşunuza gitmeyen, işinize gelmeyen, ya da aklınıza yatmayan bir şey söylediğinde yapacağınız iki şey vardır. Bir başka doktora gitmek. Ya da bildiğini okumak.

Bu yüzden daha fazla rahatsızlık vermemek için bu başlık altında bir daha herhangi bir şey yazmama kararı aldım.

Bundan böyle sorulan bir soruya cevap vermeyeceğim.

Anlayışla karşılayacağınız düşünüyorum.

Hepiniz kendinize iyi bakın.
    verdiği bilgi sorgulanınca, benim dediğim doğrudur beğenmiyorsanız artık yazmıyorum demek, doktora gidip doktorun söylediğini beğenmeyen benzetmesi çok saçma ve saygısızca olmuş.

size aşırı saygılı şekilde, yazdığınızın doğruluğunu sorgulayarak bu konularda burada çok zaman köşe yazılarına link verilen bilirkişilerden birinin mevzuata dayanarak yazdığı konuyla ilgili maddeyi gönderdim. yorumlamanızı istedim. fakat siz bu konuda herhangi bir yorum yapmak yerine kaçmayı tercih ettiniz.

kendi tercihiniz. kalın sağlıcakla.

6.  Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku

1) Mehmet Bingöl'ün verdiği örnekler hep primli eurobondlar içindir. Zaten normalide eurobondun primli olmasıdır.

2) Ama Türkiye'de Cds yüzünden eurobondlar değer kaybettiği içni siz iskontolu alabiliyorsunuz. Normalde eurobondlar ihraç tarihlerinden sonra değer kazanırlar.

Lütfen internetteki kaynaklarda verilen örneklere dikkatlice bakın.

Hepsi primli eurobonddur.
    şimdi gördüm. yazınızı editlemişsiniz o yüzden cevap yazmak durumunda kaldım..

1) örneklerin primli eurobond üzerinden verilmiş olması iskontolular için geçersizdir gibi bir çıkarım yapmanız saçma. kabul edin. (bkz ilgili yazıdaki madde 4)

2) konumuzla alakası yokken, böyle neredeyse sokaktaki adamın bildiği mevzuyu konuya dahil etmeniz enteresan.

7. sn epicurist. uzun zaman sonra sizin başlığa baktığınızı gördüm. yukarıda polemiğe sebep olan konuda sizin fikrinizi, bilginizi merak ederim. yazarsanız sevinirim.

Merhaba. Eurobond'larla ilgili daha önce bu forumda paylaşılan aşağıdaki videoda 22 dk itibaren iskontolu alışta nasıl bir mantık uygulanacağı oldukça net ve örnek üzerinden anlatılıyor. 38:20den itibarense Primli alışın örneği yer alıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=vVtLApf4m1w

Benim videodan ve okuduklarımdan anladığım, iskontolu alışlarda ilk kupon ödenmesinde, birikmiş faiz düşülerek maliyet temiz fiyata getiriliyor. İlk kupon geliri olarakta birikmiş faiz düşüldükten sonraki değer kabul ediliyor.

primli alışta ise yine aynı yöntem uygulanıyor. Ancak nominal üzerinde ödenen prim ilk kupondan değil, itfaya kadarki kupon sayısına bölünerek tüm kuponlardan düşülüyor.

İskontolu alışta itfa sonunda oluşan iskonto nominal farkı ise alınan kirli fiyattan değil, temiz fiyatla oluşan fark üzerinden vergilendiriliyor.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, itibar etmeyiniz.

Sayfa 83/177 İlkİlk ... 3373818283848593133 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •