Sayfa 113/637 İlkİlk ... 1363103111112113114115123163213613 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 897 - 904 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

açıklanan rakamlara güvenilebilir. ülkedeki ekonomik durum hakkında çok başka şeyler yazılabilir ama yeri burası değil.

parasal değer güncellemeleri için:

https://biruni.tuik.gov.tr/medas/donusum_hesap.zul

burda bir tarihteki misal 1000 tl nin bugünkü değeri hesaplanabiliyor.

kurumsal sağlam şirketler uzun vadede enflasyon ve dövize yenilmez diye düşünüyorum. misal 5 yıl önce EREGL dolar bazlı 0,75 dolar imiş. şimdi 2,39 dolar.

tabii dolar bazında kazandırmamış yerinde saymış şirketler de var. onlar da en azından temettü vermiş. çimento şirketleri son 5 yılı böyle geçirdi. ama 10 yıllık grafikte şu durumda bile çimsa 3 dolardan 4 dolara çıkmış. veya soda 10 yılda 0,40 dolardan 1,40 dolara çıkmış.

2.  Alıntı Originally Posted by Mann Yazıyı Oku
    Konut fiyatları uzun vadede enflasyon kadar artıyor. Kiradan elde edilen gelir ise, 25 yıl kira çarpanı ile % 4e geliyor. Bu durumda, niye uğraşalım sürekli, en iyisi konut yatırımı. Enflasyon+ % 4 reel getiri.
    Şu gerçeği unutmayalım bu ülkede borsada sadece bin kişiden birinin senedi var. USA'de bu oran yaklaşık %50. Borsa uzun vadede kolaylıkla para kazandırıyor olsaydı bugün yerli yatırımcılar 4 evi varken 5.'sini almaya çalışmaz, en azından bunu borsaya yatırırdı. Bu durumu halkın konuyu yanlış değerlendirmesine değil tam tersine konuya yıllar öncesinden uyanmış olmasına yani akıllılığına yoruyorum.

Düzenli olarak her yıl dış ticaret açığı, cari açık veren bir ülkenin düzenli büyümesi imkansız, krizlere girmesi ise geçmişte de görüldüğü gibi gerçektir. Dolayısıyla bizim borsanın da düzenli para getirmesi olası değildir.

Buna rağmen doğru senetlerle para kazanmak da imkan dahilindedir, buraya kadar bir çelişki yok bence durum tespitidir.

Bir diğer taraftan da kira getirisi 25 yıl çarpanı ile %4 net getirmesi de bana göre eksik hesap, bu aynı borsa uzun vadede kazandırıra benzemiş, eksik çok fazla veri var.
    Evin her yıl artan emlak vergisi var. Evin, amortisman giderleri var, çatı uçtu, dış cephe yapıldı, kapı kırıldı vs. gibi bunlar mal sahibine aittir. Kiracı bulamama bulsa bile ödememe riski var, bunu sigortalarsanız sigorta riski var. Herşeyden önce kiranın vergisi var, bu yıl bunun istisnası bile düşürüldü. Neyse çok uzatmayalım ben hesaplamıştım 25 sene olan 56 sene çıkmıştı, yani 56 senede amorti ediyordu, bu veri de ortalama bir temettü getirisinden bile düşük. Evin ayrıca getiri sağlaması ise başka bir konu onun da her yıl sürdürülebilir olmasını beklemem doğrusu.

3. sayın Wiseinvestor,
    Evin amortisman gideri zaten ev fiyatında realize oluyor. Bir evin, kapısı kırılır, boyası gider vb. olur bu ev eskiyor demektir. Eskiyen evler zaten yeni evlere göre daha ucuza satılır. Bu amortisman gideridir. Evin asıl getirisi, yapı kaynaklı değil arsa kaynaklıdır. Arz fazla, arsa az olduğundan merkezi yerdeki eski evler bile milyon tllerden satılabilmektedir İstanbulda. 25 kira çarpanını ortalama verdim, Bir evin yıllık masrafı ne olabilir ki? En fazla 1 aylık kira olsa, % 4 yerine, % 3,8 getiri elde edersiniz. Vergi oranını % 15 alsak, % 3 civarında getirisi olur. Bu oran temettü gelirinden düşük görünebilir, fakat temettü gelirindeki sorun, hisse fiyatlarının beklendiği gibi yükselmemesi problemidir. % 3 üzerinde temettü verip, fiyatı enflasyonun üzerinde artan 20 hisse olsa, bunların gelecekte aynı performansı göstereceği belirsiz.

4.  Alıntı Originally Posted by HISIM Yazıyı Oku
    GM olmaz, likit degildir.

Herseyin bu denli suratle degistigi bu ortamda, GM'u satmak zordur.

Altin'in son 20 senelik grafigi, bugun ki fiyatlarin cok yuksek oldugunu soyluyor.

Firsatlardan yararlanabilmenin en etkin yolu, likit asset sahibi olmaktan gecer.

Enflasyondan gercek anlamda arinmis reel %6 bile cok iyi bir getiridir.

Ben bu amacla Kanada Borsasindan REIT aliyorum. ( Real estate investment trust )

Kazandigim %6 - %7- %8.

Kanada enflasyonun %2 oldugunu dusunursek, % 4-%5 gibi reel return.
    Buradaki riskiniz piyasa çalkantılarında dayanak varlığın fiyatı ve temettü getirilerinin sürdürülebilirliği. Ayrıca Türkiye'de tam mükellefseniz yurtdışı piyasaların kazançları doğrudan gelir vergisine tabiidir, bunu da unutmamak lazım.

Sent from my iPhone using hisse.net mobile app

5.  Alıntı Originally Posted by Mann Yazıyı Oku
    sayın Wiseinvestor,
    Evin amortisman gideri zaten ev fiyatında realize oluyor. Bir evin, kapısı kırılır, boyası gider vb. olur bu ev eskiyor demektir. Eskiyen evler zaten yeni evlere göre daha ucuza satılır. Bu amortisman gideridir. Evin asıl getirisi, yapı kaynaklı değil arsa kaynaklıdır. Arz fazla, arsa az olduğundan merkezi yerdeki eski evler bile milyon tllerden satılabilmektedir İstanbulda. 25 kira çarpanını ortalama verdim, Bir evin yıllık masrafı ne olabilir ki? En fazla 1 aylık kira olsa, % 4 yerine, % 3,8 getiri elde edersiniz. Vergi oranını % 15 alsak, % 3 civarında getirisi olur. Bu oran temettü gelirinden düşük görünebilir, fakat temettü gelirindeki sorun, hisse fiyatlarının beklendiği gibi yükselmemesi problemidir. % 3 üzerinde temettü verip, fiyatı enflasyonun üzerinde artan 20 hisse olsa, bunların gelecekte aynı performansı göstereceği belirsiz.
    Hemfikirim, kira getirisi benim hesabıma göre %2 bile değil. Söylemek istediğim temettülü borsa şirketleri ile ev getiri anlamında çok fazla fark etmediği. Arsa getirisi, yerine göre fazla olabiliyorsa, tüpraş'ta da hem temettü alıp hem değeri artabiliyor örnek.

Gerçek para kazanmaktan bahsediyorsak, maalesef bizim borsa daha doğrusu piyasalarımız bu konuda imkan vermiyor. USA borsalarında 80'lerde 90'larda iyi bir senedi olan, erken emekli olmuyor bildiğin zengin oluyor, yani gerçek anlamda para yaptılar ve yapmaya devam ediyorlar.
    Bizim generasyonda böyleydi, bence öngörülebilir gelecekte yani bir sonraki generasyonda da farklı olmayacak.

Hayallerimiz bile %5 reel getiri ile kısıtlı, yıllık %30, %40 sürdürülebilir bir şekilde 10-20 yıl büyüyen onlarca şirketimiz olsa böyle olur muydu, imkansız değil onlarca örneği var yurtdışında?

6. Saniyorum site de sandigimizdan cok emlakci arkadasimiz var.

Her an isyerinde olduklari icin, rahatca katki saglayabiliyorlar.

Sevgili Mann bu yazdiklarinin hicbirine katilmiyorum.

Eski evler bile milyon TL.lerden satilabiliyor demissin asla satilmiyor.

Eger satilan miktari can egrisinde degerlendirirsen, degerlendirme disi kalirlar.

Ben kiraci kacmasindan, ev onarmaktan, elk.paralarini odemekten yoruldugum icin evi sattim ve asla kira geliri icin ev mev almam.

Belki bunlar hic kiralik evi olmayanlar icin anlamli olabilir, ancak bizzat isin icinde olanlar, ya ruh hastasi ya kalp hastasi.

O nedenle kanun ve hukukun olmadigi hic bir ulkede kira geliri diye bir gelir kalemi yoktur.

Kerizler ve bedava lojman kullanan cakallar vardir.

Isterseniz UYAP'a intikal etmis davalarin adetine bir bakin.

7. mevcut açıklanmış yasal enflasyonu baz alırsak %10 cıvarı zaten hıc bırsey yapma gıt vadeli mevduat yap 13-15 aralığından azda olsa 3-4 reel getırı elde edersın fakat bu pratıkde böyle degıldır cunku gerçek enflasyonun mın% 20 olduğunu düşünüyordum yoksa vadelı mevduatta para tutanların param erıyor soylemıne gerek kalmazdı.

yani vadelı mevduat reel olarak kazanç sağlamıyor, amaç reel olarak kazanç sağlamak ıse doğru hısse bulacaksın, doğru yerden doğru fıyata gm alacaksın veya en doğru zamanda usd trade edeceksın tum bunlarda cooook ama cok zor canım ülkemde... o nedenle 5-10 arasında surdurulebılır reel getırıyı sağlayacak her fıkrı tartışmak ısterım....

8.  Alıntı Originally Posted by beyazyakalı Yazıyı Oku
    mevcut açıklanmış yasal enflasyonu baz alırsak %10 cıvarı zaten hıc bırsey yapma gıt vadeli mevduat yap 13-15 aralığından azda olsa 3-4 reel getırı elde edersın fakat bu pratıkde böyle degıldır cunku gerçek enflasyonun mın% 20 olduğunu düşünüyordum yoksa vadelı mevduatta para tutanların param erıyor soylemıne gerek kalmazdı.

yani vadelı mevduat reel olarak kazanç sağlamıyor, amaç reel olarak kazanç sağlamak ıse doğru hısse bulacaksın, doğru yerden doğru fıyata gm alacaksın veya en doğru zamanda usd trade edeceksın tum bunlarda cooook ama cok zor canım ülkemde... o nedenle 5-10 arasında surdurulebılır reel getırıyı sağlayacak her fıkrı tartışmak ısterım....
    Ben de boyle bir imkan yok, buna en yakin sirketleri bulalim diyorum.

Ancak hisseleri yazmak istemiyorum, cunku dunyadan haberi olmayan birileri cikip ipe sapa gelmez seyler yaziyor.

Bir dusunun yilda %12 getirisi olan bir hissenin piyasa degeri icin , enflasyon kadar getirmis bir sey kazanmamis bu fiyat etmez diyebiliyor.

Oysaki o sirketin bir fabrika oldugunu, alet ekipman ve sistemlerinin her yil yeniden degerleme ile degerlendigini dusunemiyor ama konut icin hic yoksa enflasyona karsi en saglam bu diyor.

Yani kurulmus bir fabrikanin degeri ile konut degeri adamin gozunde farkli.

Nasil anlatacaksiniz.

Sayfa 113/637 İlkİlk ... 1363103111112113114115123163213613 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •