Sayfa 279/1312 İlkİlk ... 1792292692772782792802812893293797791279 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 2,225 - 2,232 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Önümüzdeki ay 100 baz puan daha kredi oranları düşebilir. Gidişat o gibi.
    Kira da oturanlar için uygun bir ev bulduklarında alım tercih edilebilir.
    İyi araştırmakta fayda var
    İsterse 0,25 faizli kredi versinler istemiyorum. Çünkü ; ben sabit gelirliyim. Aylık gelirimin ne kadar artacağını kendim tayin etmiyorum. Birilerinin insafına terkedilmiş yaşadığım sürece , kenara para koyabilmişsem o parayla alabileceğim bir konut alırım. Yoksa, krediyi çeker evi alır sonra ağaç kökü kemirmek zorunda kalırım.

Bu kredi faizlerinin kimler için, ne zaman ne kadar indirileceği önceden bellidir. Onlar zaten sabit ücretli değillerdir. Sabit olana da 2 nci, 3 ncü maaş halledilmiştir. Ben enflasyondan korunmak için döviz ve metalde bekleyerek, uygun fiyata uygun kriterli ev bulunca alırım. Çok ta acelem yok. Suriyeli, afgan ve bilumum göçmen kardeşlerim rahat etsin yeter. Ev sahibi olarak bizler onları rahat ettirmekle mükellefiz !

2. Sayın bisikletçi "Su anda bile yillik konut kredi faizi %17. Super dusuk bir oran cunku enflasyon en iyimser tahminle %35 lerde" demişti

Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    Ne kadar ilginc. Konut kredisi fauzi gercek enflasyonun 3 te biri olacak. Konut kredisi ile ev alip zarar etmek imkansiz hale geldi

Su anda bile yillik konut kredi faizi %17. Super dusuk bir oran cunku enflasyon en iyimser tahminle %35 lerde

Sent from my LM-G710 using Tapatalk
    Bende "belki önümüzdeki yaz daha düşük faiz oranıyla çekebilme ihtimalini görüyor olabilirler demiştim". Önceki yorumumda da piyasaya akıl verilmez demiştim. Aha bak şimdi konut kredileri düştü dün kredi çekenin zararını kim verecek. Piyasaya akıl vermeyin piyasa hepimizden akıllı çünkü piyasa 50 yaşında değil belki milyon yaşında

Alıntı Originally Posted by temel analizci Yazıyı Oku
    10 yıl içersinde gercek enflasyon oranının dusmeyeceginin bir garantisi var mı? Öyle bir ihtimale oynanmaz diyorum. Veya düşün adamın maaşı 5x TL olsun 4x TL kredi ödesin kalan 1x i yesin gerçek oranda artmayan maaş 1x ten çok az artsa bu adama 3 yıl sonra o 1x yetmez. Peki işten atılma olayını düşünüyor musun?
    Yada belki önümüzdeki yaz daha düşük faiz oranıyla çekebilme ihtimalini görüyor olabilir. Belki bir çılgınlık daha yaparlar.

Piyasa her zaman gerekeni yapar.

Turkiye için gecerli bir durum değil bu dediginiz. Gecen sene bedava dagittiklari konut kredisiyle ev alanlarin kiralari şu an o evlerin kredi taksidini odeyecek duruma geldi.
    Ayrica bu cumleleri kuran adam 5 yildir konut başlığında yazar 5 tane de evi vardir.
    Ne garip bir ülke ne değişik insanlar var gerçekten insan hayret ediyor.
     Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Yanlışınız var, kiralar uçup kaçamaz.
    Kirada oturmak daima akıllıcadır, betona para bağlamak enayiliktir, emlak cahil yatırımıdır. Finansal okur yazarlığı olan birçok kişi eve vereceği parayı "kağıt yatırım araçları" ile milyon yapar, kirasını kolayca öder. Enayi ve cahil ev sahibi de üç kuruş kiraya talim eder, dört duvarım değerlenecek diye bekler durur.

Dalga bir yana, son 5-10 yılda diğer ihtiyaç maddelerindeki enflasyon, ev kiralarından fazladır.
    Yani ev kiraları piyasadan pozitif yönde ayrışmış değil.
    Aksine, mevcut kiracılar evden çıkmadığı sürece "sahte TÜFE prangası"ndan dolayı kira artışları diğer ihtiyaç maddelerinin çok gerisinde kalıyor, negatif ayrışıyor.

Dolar veya altınla değil, ekmekle, meyveyle, sebzeyle kıyaslasak, 5-10 yıl önce 1 kira ile aldığım miktarda ekmeği, şimdi aynı kira ile alamıyorum.

5 yıl önce Mahmut emminin tarlasından kaç ton buğday çıkıyorsa, yine aynı miktarda çıkıyor.
    Benim evim de 5 yıl önceki aynı ev.
    Fiyat dengesi benim aleyhime bozulmuş, mağdur olan benim, ama medyada günah keçisi yine benim.

Ha diyeceksiniz ki o buğdayı meyveyi sebzeyi ihraç ediyor, fiyat o yüzden yüksek.
    O zaman ya ihraç etmeyecek ve buğday meyve sebze ucuz olacak, ya da Mahmut emmi (ya da toptancı, veya fırıncı, veya marketçi, artık her kim kar ediyorsa) aldığı paranın birazına kıyıp istanbulda üniversite okuyan çocuğunun kirasını paşa paşa ödeyecek. Öyle "hep bana" demek olmaz.
    Krizlerde herkes fakirleşmez. Bir kesim mutlaka zenginleşir. Ama söylemezler.
    Herkesle beraber onlar da ağlarlar.
    Redmi Note 7 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Bir ulkede fakirlik issizlik kalitesizlik arttikca o ulkede araci komisyoncu sayisi artiyor ne yazik ki. Bugün hicbir vasfa gerek olmadan emlakci olabilirsiniz. Sadece emlakta degil domatesinden cerrahi eldivenine issizlik arttikca aradaki araci sayisi artiyor parasi olan bir de aclari finanse etmesi gerekiyor.

Allah emlakcilarin sayilarini azaltsin inşallah

Redmi Note 7 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. Karar sizin. Herkes kendi tercihlerini yaşıyor
     Alıntı Originally Posted by ressam Yazıyı Oku
    İsterse 0,25 faizli kredi versinler istemiyorum. Çünkü ; ben sabit gelirliyim. Aylık gelirimin ne kadar artacağını kendim tayin etmiyorum. Birilerinin insafına terkedilmiş yaşadığım sürece , kenara para koyabilmişsem o parayla alabileceğim bir konut alırım. Yoksa, krediyi çeker evi alır sonra ağaç kökü kemirmek zorunda kalırım.

Bu kredi faizlerinin kimler için, ne zaman ne kadar indirileceği önceden bellidir. Onlar zaten sabit ücretli değillerdir. Sabit olana da 2 nci, 3 ncü maaş halledilmiştir. Ben enflasyondan korunmak için döviz ve metalde bekleyerek, uygun fiyata uygun kriterli ev bulunca alırım. Çok ta acelem yok. Suriyeli, afgan ve bilumum göçmen kardeşlerim rahat etsin yeter. Ev sahibi olarak bizler onları rahat ettirmekle mükellefiz !

Kredi çekip ev alma dışında ev alma olayı zaten bence çok azaldı.Şu zamanda cash ev alacak kadar parası olan adam o peşini bir araya getirene kadar sabretmişse o parası ona çok değerlidir ,küt diye bir eve verip sıfırlarken baya bi düşünür.Üstelik sn djoz un dediği gibi herkes artık her yatırım enstrumanının kurdu olmuş durumda,herkes bir enstrumanda zaten trade ediyor.Bir nevi herkes kumarbaz,ben kumarı bırakan da pek duymadım.Ha çok güzel bir kelepir yakalarsın onu anlarım onun dışında bu emlak işleri her anlamda sıkıntıya gidiyor.

Arada kelepir emlak buluyorum dükkan ev vs.Ama bir hesap yapıyorum ,yahu devlet küt diye yüzde 4 alıyor,bunu daima alıcı ödüyor,emlakçı da yüzde iki üç artık allah ne verdiyse çarpıyor,etti mi yüzde altı yedi ,havaya giden kısım bu.Sonra ev aldıysan kiraya versen gelir vergisi,kirayı aldın almadın derdi ,amortismanı ayrı dert ,vermesen taşınsan hanım yeni ev dedin mi canına okur tüm eşyayı yeniletir adama,emlak vergisi her yıl öde dur.Yahu bunun nesi yatırım ,herkesin eli senin cebinde,onun yerine borsada trade et,altın al sat ,gümüşle oyna,eurobond al ,anlayana finansal piyasalar daha kolay bence.

Ha ilk evindir,hiç kendi evin yoktur ,onu anlarım insan çocuklarını büyüteceği evi kendi dekore etmek ister,orasına burasına tadilat yapar,kendi evin o anlamda tamam,ihtiyaçtır o, onu al.Ama yatırım için ev falan ,bence tamamen gereksiz.

Sayfa 279/1312 İlkİlk ... 1792292692772782792802812893293797791279 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •