Sayfa 418/1312 İlkİlk ... 318368408416417418419420428468518918 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 3,337 - 3,344 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    1-2 kiracı ile hayat boyu denk gelemeyeceğiniz durumlara onlarca kiracısı olan forum üyeleri sıklıkla denk geliyor.

Kiracınıza şu yasal oranda dahi artırım yapamıyorsanız, kiracınız mırın kırın ediyorsa, yatırımı kötü yerde yapmışsınız demektir. Sonucuna katlanmak durumunda kalırsınız.

Yok yatırım iyi yerde ve ben kira artışını dert etmiyorum diyorsanız yemeyenin malını yerler demişler.

Gelelim kira artış oranlarına:
    30 yıl önce kontratta ne yazıyorsa öyle artırım yapardık. %60 artırım yapılacaktır diye yazdığımı hatırlıyorum kira kontratlarında.

Sonra TÜFE oranı kullanılacak denildi. Öyle artırdık.

Yılın birinde kira artışları konutlar için %10 ile sınırlandırıldı.

Tüfe oranı yüksek çıkmaya başlayınca ÜFE oranı ile sınırlandırıldı.

ÜFE yüksek çıkmaya başlayınca tüfe ve üfe'den daha düşük çıkan, 12 aylık tüfe ortalamaları ile sınırlandırıldı.

Tüfe ortalamaları yüksek çıkınca daha düşük çıkan bir değeri uygulamaya alacaklardır. Ya da daha önce yapıldığı gibi bu yıl kira artış oranı misal olarak %10 ile sınırlandırılmıştır diyeceklerdir.

Demem o ki, lokasyonu iyi, kolay kiracı bulunan bir lokasyonda mülkünüz varsa kira artışlarından taviz vermeyin.

Sonra 3'te 1 kiraya talim edersiniz. Kiracınız da gelir burada ev alınır mı kiracılık kral der, 5 milyonluk evde 1200 çarpanla oturuyorum diye keyifli keyifli yazar...
    İyi bir lokasyonda bir daireyi herkeste alamıyor. Hükümetler en düşük rayici vermeye devam ettiği sürece de tadı tuzu olmaz. Çoğu kişi emekli yaşını beklemeden pasif gelirle emekli olmak için uğraşıyor. Sen onca yıl dişinden tırnağından artır biriktir yatırım yap sonra kiracıyla uğraş, biri ayağına sıkar diğeri boğazına sarılır.

Bu yüzden ben gibi insanlarla uğraşmak istemeyenler için tek çare temettü veren hisseler. Fakat neden sebeptir bilmiyorum, piyasayı yalamış yutmuş insanlar bile konut alıp kiraya veriyor.

Niye böyle bir çelişki oluşuyor?

Alıntı Originally Posted by Son Osmanlı Yazıyı Oku
    İyi bir lokasyonda bir daireyi herkeste alamıyor. Hükümetler en düşük rayici vermeye devam ettiği sürece de tadı tuzu olmaz. Çoğu kişi emekli yaşını beklemeden pasif gelirle emekli olmak için uğraşıyor. Sen onca yıl dişinden tırnağından artır biriktir yatırım yap sonra kiracıyla uğraş, biri ayağına sıkar diğeri boğazına sarılır.

Bu yüzden ben gibi insanlarla uğraşmak istemeyenler için tek çare temettü veren hisseler. Fakat neden sebeptir bilmiyorum, piyasayı yalamış yutmuş insanlar bile konut alıp kiraya veriyor.

Bence sebepler şunlar:

Temettü veren şirketler her yıl düzenli temettü vermeyebiliyor. Hisse fiyatları ekonomik konjonktüre göre inanılmaz farklılıklar gösteriyor. Örneğin benim gibi ereğliyi 2020'de 7 TL'den alan biri şimdi 26 TL gibi bir değerden almayı mantıksız görüyor. Şirketlerin temettü politikaları belli bir denetimden geçmiyor. Şirketler, kafalarına göre "bu yıl temettü vermeyeceğim" diyebiliyor. Verilen temettüler ABD'deki gibi tatmin edici düzeyde değil ve çoğu kez yılda birden çok kez olmuyor bu nedenle bir "akar" oluşturmuyor.

Ev-arsa yatırım ise somut. Az da olsa bir düzenli bir pasif gelir oluşturuyor. Türkiye gibi sürekli göç alan bir ülkede daire fiyatları asla düşmüyor. En azından enflasyon kadar bir artış mevcut oluyor. Tabii bu memleketimizdeki yapıların çoğunun aslında kalitesiz ve estetiksiz olduğu, sadece birer "büyük gecekondu" görünümünde bulunduğu gerçeğini değiştirmiyor.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

3. Aralık ayında çıldıran konut fiyatlarını gördükten sonra,piyasayla mücadelemi bırakıp bir ev sahibi oldum.3,65 lerden beri bulunduğum dolar pozisyonu itibariyle, konuta karşı ne zarardayım ne de karda. Çektiğim kürekler işe yaramadı,çektiğim stresle kaldım. Ha, ben aldım diye konut fiyatları tepetaklak olursa ona da şaşmam. Alımda kredi kullandım,enflasyon dolayısı ile belki oradan kar ederim. Kredi ödemek için evi de kiraya vereceğim. Daha önceki denemem kiracı kazığı nedeniyle evi satıp borcu kapatarak, başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Bu defa kiracının öyle bir şansı yok,kirayı ödemeyenin ya ölüsü ya dirisi mutlaka evden çıkar,çünkü son kurşunum buydu. Millet KKM yolundayken ve piyasa da ev kalmamışken iyi durumda sayılabilecek bir ev bulup aldım.Çünkü muhtemelen ileride KKM dönüşleri yine emlağa yönelecektir. İnşaatlar hızla ilerlemezse bir arz sıkıntısı da görülebilir.

Evi 275 kira bedeline aldım.İlgilendiğim bölgede,sıfır ve 2. el arası fark 2.5 kat idi. Piyasa da düzgün fiyatlama yok,düzgün ev bulmak da zor. Geçen aylarda kapısı olan her yer kapış kapış gitti. Furyadan yararlanayım diyen ancak satamayan harabe sahipleri,sonradan fiyatları bir nebze kırdı. Düzgün evler ise aynı gün alıcı buluyordu,ben de anca ilana çıktıktan 2 saat sonra yetişerek alabildim.Böyle bir saçmalık eskiden nadiren olurdu,artık bir yarış mı var nedir?
    Banka kredi vermeye pek meyilli değildi,krediyi 18 günde anca çıkardı. Defalarca, eşe dosta satışla alınan kredinin dolara yatırıldığı lafını defalarca duydum kredi takibinde. 15 yıl önce aldığım krediye göre bürokrasi 3 misli fazlaydı. Masraflar da oldukça yüksekti.Sigorta bedellerindeki artış,tapu vergisi,emlakçı vs. ev bedelinin %6 sı tuttu. Çoğu satıcı kocasından boşanmış veya kocası ölmüş dul kadınlardı. Banka işlerinde,ayağında çarıkla poşet içinde 9 milyon TL getirip bankacıya "bunu napıyim?" diye soran dededen sonra şirazem iyice kaydı. Evin satışından sonra satan kadın ankastre mutfak eşyalarını söküp götüreceğim diye yapıştı.Ya ilk defa kadın dövecektim ya da eşyaları verecektim,eşyaları verdim. Emlak maceram böyleydi,hiç tercih etmeyeceğim bir yatırıma girdim. Ancak birikimimi birilerinin eritmesini engellemek için bu yolu seçtim. Artık alacaklı olan düşünsün.

4. Çeşitli sebebleri var.

- Evin gerçek satış fiyatını hergün görmüyorsun. Hisse senedine heran bakabiliyorsun.
    - Evin kafanda hep tavan fiyatta ve hiçbir gün değer kaybetmiyor. Hisse her an değer kaybetip kazanabiliyor. Aradaki farkı hesapladıkça psikoloji bozuluyor.
    - Ev halk tarafından çok dillendirilen bir yatırım. Değer artışlarına daha çok anlam yükleniyor. Çok kazanmış algısı var.
    - Eve dokunup görebiliyorsun ama hisse senedi görünmez bişey. Belki genel kurullara katılarak şirket hissedilebilir.
     Alıntı Originally Posted by Son Osmanlı Yazıyı Oku

5.  Alıntı Originally Posted by cumartesi71 Yazıyı Oku
    Aralık ayında çıldıran konut fiyatlarını gördükten sonra,piyasayla mücadelemi bırakıp bir ev sahibi oldum.3,65 lerden beri bulunduğum dolar pozisyonu itibariyle, konuta karşı ne zarardayım ne de karda.

Evi 275 kira bedeline aldım.İlgilendiğim bölgede,sıfır ve 2. el arası fark 2.5 kat idi. Piyasa da düzgün fiyatlama yok,düzgün ev bulmak da zor.

Banka kredi vermeye pek meyilli değildi,krediyi 18 günde anca çıkardı. Defalarca, eşe dosta satışla alınan kredinin dolara yatırıldığı lafını defalarca duydum kredi takibinde. 15 yıl önce aldığım krediye göre bürokrasi 3 misli fazlaydı. Masraflar da oldukça yüksekti.Sigorta bedellerindeki artış,tapu vergisi,emlakçı vs. ev bedelinin %6 sı tuttu. Emlak maceram böyleydi,hiç tercih etmeyeceğim bir yatırıma girdim. Ancak birikimimi birilerinin eritmesini engellemek için bu yolu seçtim. Artık alacaklı olan düşünsün.
    Hocam hayırlı olsun. Hangi bölgede yatırım yaptınız?
    Kamu bankaları bile kredi veresi yok galiba...
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

6. konut ve temettü hisseleri neden birbirinin alternatifi olarak görülüyor? yani konut alınmaz kesinlikle ya da hisseden yatırım mı olur demek yerine bence imkan varsa her ikisi de olmalı. anormal zamanlarda birbirlerini dengelerler böylece.

konutta daha öncede söylediğim gibi; sabit tl faizi ile kaldıraç kullanma imkanı var. diğer yatırım araçları için cash gerekiyor bu da o kadar kolay değil sıfırdan başlayan için.

7. Bu hafta nasipse, konut alıyoruz. 955K TL'ye alıyorum. İçeride 2.500 TL'den kiracı var. Rayiç ortalama 3.750-TL - 4.000 TL. Rayiç üzerinden 240-260 çarpan ile alıyorum. (mevcut durumda 380 çarpan). Muhtemelen 6 ay daha kiracı içeride ucuz oturur. Daha sonra çıkar veya anlaşırız diye düşünüyorum. Bölge ve site beğendiğim bir lokasyonda. Bu nedenle, içim rahat.

955'in yarısı nakit, yarısı kredi olarak planladım. Ev sahibi yabancı olduğu için, istediğimiz kadar kredi çıkabiliyor. Yabancılar ev alım satımında bizden daha az kurala sahip (maalesef).

Ama en önemli kısım şu; hedeflerimden en büyüğünü tamamlamış olacağım. Sadece kira gelirlerim ile, ailemin, oğlumun (özel okul v.s.), tüm giderlerini karşılamış oluyorum. Kira gelirleriyle orta-üst level bir yaşantımız oluyor.

Maaş ve danışmanlık gelirlerimiz ve temettü/faiz gelirlerimiz bundan sonra yatırıma devam edeceğim. Konut alımım olmayacak. Daha orta vadeli yatırımlar planlıyorum. (Arsa, koleksiyonculuk (Tablo, sanat eseri veya para), özel zevklere yatırım, v.s. )

Mevcut eskiyen konutları satıp, yerine yeni konut alımı yapabilirim ama total yatırım değişmeyecek.

8.  Alıntı Originally Posted by varsayım Yazıyı Oku
    Bu hafta nasipse, konut alıyoruz. 955K TL'ye alıyorum. İçeride 2.500 TL'den kiracı var. Rayiç ortalama 3.750-TL - 4.000 TL. Rayiç üzerinden 240-260 çarpan ile alıyorum. (mevcut durumda 380 çarpan). Muhtemelen 6 ay daha kiracı içeride ucuz oturur. Daha sonra çıkar veya anlaşırız diye düşünüyorum. Bölge ve site beğendiğim bir lokasyonda. Bu nedenle, içim rahat.

Ama en önemli kısım şu; hedeflerimden en büyüğünü tamamlamış olacağım. Sadece kira gelirlerim ile, ailemin, oğlumun (özel okul v.s.), tüm giderlerini karşılamış oluyorum. Kira gelirleriyle orta-üst level bir yaşantımız oluyor.

Maaş ve danışmanlık gelirlerimiz ve temettü/faiz gelirlerimiz bundan sonra yatırıma devam edeceğim. Konut alımım olmayacak. Daha orta vadeli yatırımlar planlıyorum. (Arsa, koleksiyonculuk (Tablo, sanat eseri veya para), özel zevklere yatırım, v.s. )

Mevcut eskiyen konutları satıp, yerine yeni konut alımı yapabilirim ama total yatırım değişmeyecek.
    Öncelikle konut yatırımınız hayırlı olsun

Hedeflerinizin en büyüğünü tamamladığınız için tebrikler Adım adım hedefe ulaşmak büyük mutluluk olsa gerek.

İçindeki kiracı 6 ay sonra çıkmaz ya da rayiç değerden ödeme yapmaya yanaşmaz ise nasıl aksiyonlar almayı planlıyorsunuz?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Sayfa 418/1312 İlkİlk ... 318368408416417418419420428468518918 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •