Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 607/1002 İlkİlk ... 107507557597605606607608609617657707 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 4,849 - 4,856 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    Evet soba, üzerinde de güğüm var su ısıtmak için. Akyarlar güzel yer, ben de beğeniyorum. Ama o bahsedilen kira getirisi çok zor, kırk yılda bir, herşey denk düşerse elde edilir. Ortalamada yarısını anca alır...
    Forumdaşlardan biri villa önerin dedi, önerdik. Yatırımlık evle ne ilgisi var ya

Yatırımlık ev kira carpanı düşük evdir.

2. Bi ara yine yazmıştım. Ziraatten kredi çekenler bilir. Sigorta üstüne sigorta, kart üstüne ek kart, kredili mevduat hesabı. Dask, konut sigortası, hayat sigortası. En az üç tane otomatik ödeme. Üzerime fatura yok diyorsunuz. Akrabanızın faturalarıda olur diyor. Kısacası onlardan gelecek kredi orda kalsın. Şu güzelim dünya da boş yere sinirlerim zıplımasın. Ayrıca Yatırım dünyasında öyle herkesin kol kola yürüdüğü yoldan da ortalama üstü bir getiri çıkmaz.
     Alıntı Originally Posted by fan Yazıyı Oku
    Ayrıca 400k evin yarısına kredi çekilirse + faiz ile birlitke ev 536k ya geliyor.

bu krediyi almak içinde bankanın ilgili hizmetlerinden üçünü almak zorunluymuş!!!

"Konut Kredisi için; Bankkart, KMH, Talimat Ürünü, İnternet Bankacılığı zorunlu olup, BES, AZG, DASK, Konut Sigortası, KASKO, Eşya Sigortası, Klasik Sivil Yangın Sigortası ürünlerinden en az üçüne sahip olan veya yeni başvuruda bulunanlar faydalanabilecektir."

dedimya o almış bu almış la değil.

alacak gibi hesap yapın.

mantıklı geliyorsa alın.

mantıklı gelseydi alacaktım alırsamda aldım diye buraya yazardım.

3. Bu 0.74 ikinci el konutlar için değilmiydi? Onada bir sürü şart gelmişIMG_20200619_151458.jpg

4. Bu arada burası berbat bir ülke. Ekonomisi de kötü. Eger imkanınız varsa, dolar alıp eurobonda koyun.

Mevduatta paranız erimesin diye yazıyorum. Yoksa bu ülkede ev almak da dert, yönetmek de dert, ekonomi kötüye gider ev de dolar bazında değer kaybeder..

O yüzden varsa imkanınız yurtdışında ev alın, ya da eurobond gibi doviz varlıklara paranızı yatırın.

AMA SAKIN TL MEVDUATTA KALIP PARANIZI ERİTMEYİN.

5.  Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    Son 5 senedir evlerin dolar bazında değer kaybetmesinin iki nedeni var.

1- Konut arzı patladı (secimleri kazanmak için inşaata yüklendi reis)

2- Ülkenin ekonomisi verimsiz hale geldi.

Ilk koşul ortadan kalktı, var olan stokları eritmeye calışıyor firmalar, yeni projeler cok az öncekine kıyasla.

Ikinci koşul devam ediyor, dolar bazında ülke daha da değersizleşebilir.

Ulke kötüye gitmeye devam ederse, bu durumda TL borcumuz bizim lehimize bişey. Kiracı bulamamak da aleyhimze olacaktır. Bu da bir risk, o riske karşı birikimsiz bu kredi işlerine girmemek lazım tabiki.

Eğer konut arzı cogalır, ekonomi de kötüye giderse, o zaman bu anlattıklarımın tamamı çöp olur

Ayrıca 2023 öncesi büyük bir kaos bizi bekliyor. Türkiyede yatırım yapmak dogru olmayabilir.

Keşke avrupada amerikada yaşasaydım da bu işleri orda yapabilseydim : (
    Bu ülkede konut arzı artık artamaz . Bu pek olası değil. Her türlü maliyet tl deki değer kaybı veya gelen ultra vergiler yüzünden yeni ev maliyetlerini katladıkça katlıyor. Camdan mobilyaya betondan demire hicbir şeyin fiyatı inmeyeceğine göre artık arz artmaz. Arz artmadığı sürece de 20 yıllık ev fiyatı bile astronomik fiyata çıkıyor veya çıkartılıyor. 10 yıldır balon deniyordu ama fiyatın indiği de yok.

6. Daha ham birşey alıp kendin yaparsan daha güzel iş çıkar bence, soba büyüyü bozdu bende
    aşağıdaki büyük ihtimal izbe biryerdi süsledi püsledi yakışıklı hem millet foto paylaştıkca gelende çoğalır

Günlüğü 350ye kiraladık.

https://www.airbnb.com.tr/rooms/3275...sts=1&adults=1
     Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    Evet soba, üzerinde de güğüm var su ısıtmak için. Akyarlar güzel yer, ben de beğeniyorum. Ama o bahsedilen kira getirisi çok zor, kırk yılda bir, herşey denk düşerse elde edilir. Ortalamada yarısını anca alır...

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,935
     Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    Forumdaşlardan biri villa önerin dedi, önerdik. Yatırımlık evle ne ilgisi var ya

Yatırımlık ev kira carpanı düşük evdir.
    Villaya bişey demiyorum ki, önerdiğin 3 villayı da beğendim, Bodrum'u zaten severim. Ben oradaki emlakçının abartılı kira geliri olayını eleştiriyorum...
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,935
     Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    Daha ham birşey alıp kendin yaparsan daha güzel iş çıkar bence, soba büyüyü bozdu bende
    aşağıdaki büyük ihtimal izbe biryerdi süsledi püsledi yakışıklı hem millet foto paylaştıkca gelende çoğalır

Günlüğü 350ye kiraladık.

https://www.airbnb.com.tr/rooms/3275...sts=1&adults=1
    Sn oğuzvortex19.

airbnb'yi ben de çok kullandım Amerika'da. Bir kaç ev sahibiyle de konuşmuşluğum var bu konuyu, orada mesela 10 günlüğüne Miami'ye gideceksiniz, adam beğendiği evi 1 günlük kiralıyormuş, sonra da ev sahibiyle anlaşıp diğer 9 günü sistem dışında, orada yazan fiyattan biraz daha düşük fiyattan ödüyormuş

Çünkü burada yazılan mesela 350 ise oradan vergi, airbnb payı filan düşüyorlarmış, arada anlaşıyorlarmış.

Bu arada verdiğiniz linkteki yer bayağı popüler herhalde, hep dolu gözüküyor...
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 607/1002 İlkİlk ... 107507557597605606607608609617657707 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •