Sayfa 933/1003 İlkİlk ... 433833883923931932933934935943983 ... SonSon
Arama sonucu : 8023 madde; 7,457 - 7,464 arası.

Konu: HALK Cafe - II

1. İşte bu pompalamalar yüzünden ABD borsaları karar veremiyor. Bir tarafta eşi görülmemiş bir ekonomik kriz ve depresyon var, öte yandan 50 trilyon dolar gibi yine eşi benzeri görülmemiş mega boyutta bir küresel parasal enjeksiyon. Hangi tarafın ağır basacağına piyasa henüz karar veremedi. İşte endekslerdeki oynaklığın nedeni budur.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

Alıntı Originally Posted by 666 Yazıyı Oku
    Vay, forumlar yetmedi gruplara da mi tasti kavgalariniz TGT???
    666 ben asla kavga etmem kavgacı bir üslubum yoktur elhamdulillah...

Sent from my iPhone using hisse.net mobile app

3. Bir teknenin su kesimi altında kalan bordasına "karina" diyoruz. Eğer karinada açılan delikler daha hızlı bir şekilde kapatılamazsa o tekne batar. Deliklerin açılması "resesyon/depresyon" oluyor, kapatılması ise "parasal enjeksiyon". Deliklerin kapatılma hızı açılma hızından yüksek ise eninde sonunda tüm delikler kapanacaktır ve böylece tekne batma tehlikesi olmadan yüzmeye devam edecektir. Şu anda şortçular deliklerin açılma hızının kapatılma hızından daha yüksek olmasına oynuyor, longçular ise tam tersine.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

4. 31.12.2019 itibariyle 58.6 milyar tl olan ISCTR defter değeri (birikmiş kârlar + ödenmiş sermaye vs, kısaca "özkaynaklar") 2020 1Ç itibariyle 60 milyar tl nin üzerine çıkacak yüksek ihtimalle. Bir kaç ay sonra da hisse başına DD 14 tl olacaktır. Gelgelelim hisse 4.90 larda sürünüyor ve DD'ye oranla %65 gibi aşırı bir iskonto ile işlem görüyor. Öte yandan HALKB DD'ye oranla %80 iskontolu işlem görüyor. İşbankası hem profesyonelce yönetilen hem de son derece kârlı bir bankadır. İşte bu 2 temel konuda HALKB ile ayrışıyor. ISCTR'yi kesinlikle radarımıza alalım derim, hissedeki malum baskı sonlanmaya yakınken hamlemizi yaparız. Yüksek ihtimalle bu belirsizlik sona erer ermez kağıttaki iskonto oranında düzelme başlar. Ne derler? Kötü beklentiyi sat, haberi ise al.

5.  Alıntı Originally Posted by TGT Yazıyı Oku
    666 ben asla kavga etmem kavgacı bir üslubum yoktur elhamdulillah...
    Delikanlı adammışsın TGT, helal olsun.

6. RTALB'ye bakıyorum ve gözlerim doluyor. Kağıt arka arkaya 1 düzine tavan çekti galiba. Yıllık cirosu 16 küsür milyon tl olan bu şirketin piyasa değerinin 1 milyar tl olmasına az kaldı. Dikkatinizi çekerim bu 16 milyon tl yıllık net kâr değil, yıllık cirodur. Yıllık cirosunun 60 katından işlem gören bir şirketi dünyanın başka bir yerinde kolay kolay göremezsiniz. İşte bu yüzden ben BİST ortamında "mantıksız stratejilerin" en ön plana çıkarılması gerektiğini düşünüyorum. HALKB'de mantıklı davranıp bilinçli hareket ettik ama maalesef elimizde patladı.

7. Gözlerimin yaşardığı, BİST'teki yatırımcıların ruhalini ve ne kadar sofistike oldukların gözler önüne soran diğer bir emsal: TSPOR. Bir kaç gün önce cari mali yıla ait 3Ç bilançosunu (30.11.2019-29.2.2020) açıkladı. Koronanın TR'deki etkisinin görülmeye başlamasının tam arifesinde 29 Şubatta sona eren son çeyrekte 45 milyon tl civarında bir zarar yazmış. Böylece özsermaye (defter değeri) hemen hemen eksi 500 milyon tl olmuş. TSPOR 237 milyon tl olan ödenmiş sermayesini tümüyle yitirdiği gibi bunun üstüne 500 milyon tl de eksiye geçmiş. Koronanın etkisinin ful görüleceği ve 31 Mayısta sona erecek olan 4Ç ye ait bilanço yüksek ihtimalle kötü gelecek ve TSPOR özkaynaklar daha da eksiye düşecek. Ama gelgelelim TSPOR turbo gidiyor, bu kağıda son aylarda çok yüksek talep var. Şirketin temel durumuna bakmadan alım yapılıyor. TTK'ya göre batıklık durumunun söz konusu olmasına rağmen TSPOR'un içinde bulunduğu mali durum hiç kimsenin umurunda bile değil, bilançonun rezalet gelmesi hiç kimseyi ilgilendirmiyor, herkes spekülasyon peşinde. İşte TR'deki "tipik" yatırımcıların peşinden koştuğu kağıtlar bunlar.
    Son düzenleme : TRENDHOUND; 01-05-2020 saat: 18:24.

8. Hisse başına defter değeri eksi 2.10 tl olan ve yakında bu rakamın da altına düşmesini beklediğim TTK'ya göre batıklık durumunun söz konusu olduğu TSPOR hissesine 5.30 tl den sürüyle alıcı geliyorken; hisse başına defter değeri artı 26.5 tl olan HALKB 5.20 den işlem görüyor ve bu hisseye gerçek alıcılar uğramıyor. Bu ikileme bakar mısınız?

Sayfa 933/1003 İlkİlk ... 433833883923931932933934935943983 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •