Sayfa 150/270 İlkİlk ... 50100140148149150151152160200250 ... SonSon
Arama sonucu : 2160 madde; 1,193 - 1,200 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    VBTYZ bilanço geldi. Satışlar, NFK ve FAVÖK düşmüş yine çeyrekten çeyreğe ve alım zamanımda alım sebebim olan kur farkı getirileri sebebiyle Net Kar tüm bunların aksine bu çeyrek hem bir önceki çeyreğe hem de geçen yılın aynı çeyreğine göre oldukça artmış. 4 haftada % 62'ye yakın bir kâr ile çıkmıştım 79,63 TL ortalama fiyatla. Şu anda fiyat 84,65 TL. Bilanço fiyatlaması nasıl olur bilemiyorum, ama bir daha sert bir kur artışı gelmeyecekse kambiyo kârları bu döneme has kalacak bir süreliğine. Sektörel bazda artık benim için en cazip olma özelliğini yitirmiş durumda. Zaten brüt kâr marjı düşük bilişim şirketlerine çok sıcak bakmıyorum. VBTYZ'nin brüt kar majı an itibariyle % 6,89 olarak gerçekleşmiş durumda. Dönemin gerektirdiği yükseliş potansiyelinden yararlanma fırsatı tanıdı bizim portföye de, o sebeple minnettarım kendilerine

Şimdi yazılımdan başka şirketleri gözüme kestirdim. Birisi tavandı bugün giremedim maalesef. Duruma göre bakacağız.
    Yalnış anlaşılmasın düşük brüt kâr marjı ile çalışan şirket iyi değildir gibi bir anlam çıkmaz bu yazıdan. Mesela SELEC düşük brüt kâr marjı ile çalışan ilaç satıcısı/dağıtıcısı bir firma, DEVA yüksek brüt kâr marjı ile çalışan ilaç üreticisi bir firma. SELEC DEVA'dan daha çok kar ediyor en azından dönem itibariyle. Ancak, SELEC'in aktif kârlılığının DEVA'dan yüksek olabilmesi adet bazında çok fazla sayıda satış yapmasına ve sürekli hızlı bir şekilde stok çevirmesine bağlı. DEVA aynı aktif kârlılığı daha az sayıda stok çevirme hızı ile yapabiliyor. Elbette kategorileri farklı, sadece bir örnek olarak verdim. Düşük brüt marjı ile yapan şirketlerin büyümesi adet bazında satışlarının çok büyük bir yüzde ile artmasına bağlı.
    25

2. Allah aklıma düşürmüş, küçük şirket ile büyük şirketlerin büyüme hızı ve fiyatlarını büyütme hızı konusunda karşılaştırma yapmak için OYLUM ve ULKER'i seçmişim, oturup incelemişim, hatta yeni yatırımları ile ilgili şeyleri de okumuşum. Ama buradan hiç ders çıkarmadan geçen hafta daha makul fiyatta alınabilecekken almamışım.

Dün de sanal ortamda INTEMA'yı inceliyorduk bir arkadaşla. Şirket hoşuma gidiyor, ama her filtrelemede eleniyordu. Niçin elendiğine baktım: % 66,66 Toplam Borç / Toplam Varlıklar, yani Kaldıraç Oranından eleniyormuş. Tekrar bilançolarına baktım. Evet Kaldıraç Oranı % 88,76. Ürkütücü bir şekilde yüksek görünüyor. Finansal Borç Oranı ise oldukça düşük: % 1,06. Kaldıracı bu kadar yükselten ne diye baktım, Ticari Borçlar. 1,9 Milyara yakın oldukça yüksek bir Ticari Borç var. Ama bilançonun sol tarafına baktım bir de 2,6 Milyar TL de Ticari Alacak var. Yani Alacak Borç'tan çok daha fazla. İşin 2 tarafını düşünmeden salt rasyodan filtreleme yapınca direkt olarak eleniyor bu INTEMA benim kriterlere göre.

Bu yanlış çıkarım dedim ve olaya bakış açımı ve formulasyonumu değiştirdim. Onu bir sonraki yazıda anlatırım. Neyse alım kararı verdim, nasip değilmiş, o da tavana kitledi bugün.

3 şirkette gözüm vardı FONET, INTEM ve OYLUM, üçünü de aynı sebeple alamadım. Nasip değilmiş bugüne. Hayırlısı bakalım.
    Son düzenleme : deva-i dert; 14-08-2023 saat: 20:51.
    25

3. Bilançolardaki borçlara bakış açımı daha önce borcun kendisinden ziyade borç karşılama oranlarını ön plana alarak değiştirmiştim. Bu sefer buna bir yenilik daha ekledim. Akşam müsait bir zamanda durumu izah edeceğim.
    25

4.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    VBTYZ bilanço geldi. Satışlar, NFK ve FAVÖK düşmüş yine çeyrekten çeyreğe ve alım zamanımda alım sebebim olan kur farkı getirileri sebebiyle Net Kar tüm bunların aksine bu çeyrek hem bir önceki çeyreğe hem de geçen yılın aynı çeyreğine göre oldukça artmış. 4 haftada % 62'ye yakın bir kâr ile çıkmıştım 79,63 TL ortalama fiyatla. Şu anda fiyat 84,65 TL. Bilanço fiyatlaması nasıl olur bilemiyorum, ama bir daha sert bir kur artışı gelmeyecekse kambiyo kârları bu döneme has kalacak bir süreliğine. Sektörel bazda artık benim için en cazip olma özelliğini yitirmiş durumda. Zaten brüt kâr marjı düşük bilişim şirketlerine çok sıcak bakmıyorum. VBTYZ'nin brüt kar majı an itibariyle % 6,89 olarak gerçekleşmiş durumda. Dönemin gerektirdiği yükseliş potansiyelinden yararlanma fırsatı tanıdı bizim portföye de, o sebeple minnettarım kendilerine

Şimdi yazılımdan başka şirketleri gözüme kestirdim. Birisi tavandı bugün giremedim maalesef. Duruma göre bakacağız.
    Yazılım şirketlerine ben biraz önyargılıyım..Şirketlerin önümüzdeki daralma sürecinde de yazılım şirketlerinin daha fazla olumsuzluk yaşayacaklarını düşünüyorum...

5.  Alıntı Originally Posted by emregunes Yazıyı Oku
    Yazılım şirketlerine ben biraz önyargılıyım..Şirketlerin önümüzdeki daralma sürecinde de yazılım şirketlerinin daha fazla olumsuzluk yaşayacaklarını düşünüyorum...
    Emre Hocam istisnaları olsa da yazılım şirketleri genelde satış faturalandırmalarının çok önemli bir kısmını 4. çeyrekte yaparlar. Bu sebeple faaliyet kârları ve net kârları genelde son çeyrek en yüksek geliyor. Bundan dolayı 3. çeyrekler fiyat hareketi açısından vasat fiyatlanabilir olsa da son çeyreğe doğru ya da çeyrek bitiminden sonra iyi fiyatlanmalar yaşıyorlar. Tabi her sene aynı hikaye ya da her şirkette aynı hikaye devam edecek değil elbette. Ben bilişimde alım zamanlamamı genelde bunu dikkate alarak yapmaya çalışıyorum. Hardware'ciler farklı tabii ki, tüm bilişim için genelleme yapmayayım. Bir ara burada bir kaç yazılım şirketinin çeyreksel bazda satış ve faaliyet kârı grafiklerini paylaşırım.
    Son düzenleme : deva-i dert; 14-08-2023 saat: 21:31.
    25

6. Evet Finansal Tablolardaki Kaldıraç konusunda filtreleme yöntemlerimde değişiklik yaptığımı belirtmiştim. Populer olmuş büyük yatırımcılar, efsaneleşmiş portföy yöneticileri, istisnaları olsa da, şirketlerin borçlarına yanaşırken filtreleme mantığı olarak Toplam Borçların Özkaynaklara oranının en fazla 2 olması gerektğini, ideal olanınsa 1 ya da altı olduğunu belirtirler. Bu mantıktan yola çıkarsak Toplam Borçlar/Toplam Varlıklar Oranı en fazla % 66,66, Özkaynaklar/Toplam Varlıklar oranı da bu durumda en az % 33,33 olmalı. ideali ise %50-%50 Toplam Borç- Özkaynaklar dengesi ya da Özkaynakların Toplam Varlıklara oranının % 50'den fazla olması durumu.

Şimdi gerek uluslararası piyasalarda yatırım yapılabilir kriterde olan şirketleri gerekse bizim piyasamızda yatırım yapılabilir şirketleri incelediğimizde bu ideal oranlara ulaşmak pek de mümkün olmuyor. Mesela son zamanların en populer hisselerinden TTRAK'ın Toplam Borçlar/Toplam Varlıklar oranı % 68,79. Buna benzer yığınla örnek verebilirim. Şimdi siz hyatırım yapılabilir hisse seçerken yukardaki mantık kurgusuyla Toplam Borçlar/Toplam Varlıklar oranını maksimum % 66,66 olmalı şeklinde seçtiğinizde TTRAK hissesini kapı dışarı etmiş ve büyük bir yatırım fırsatını tepmiş oluyorsunuz.

Bu durumda olaya nasıl yaklaşmalı??

Ben buna, efsane yatırımcıların tavsiyelerinden kaynaklı inşa ettiğim kendi önyargılarımı zorlayarak Finansal Borç Oranını ve Net Finansal Borç / FAVÖK oranını baz alarak seçme kriterlerini değiştirerek başlamıştım. Şimdi bir tık daha ileri giderek Kaldıraç Oranına Net Kaldıraç Oranı tanımı ekleyip filtrelemem mantığımı buna göre kurdum. Burada ne demek istiyorum?

Finansal Borç nedir?
    Net Finansal Borç nedir?
    Toplam Borç ya da Kaldıraç Oranı Nedir?
    Kendi yeniden tanımlamamla Net Borç nedir ve Net Kaldıraç Oranı nedir?

Bu sorulara bir sonraki yazımda cevaplar vereceğim.
    25

7.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Emre Hocam istisnaları olsa da yazılım şirketleri genelde satış faturalandırmalarının çok önemli bir kısmını 4. çeyrekte yaparlar. Bu sebeple faaliyet kârları ve net kârları genelde son çeyrek en yüksek geliyor. bundan dolayı 3. çeyrekler fiyat hareketi açısından vasat fiyatlanabilir olsa da son çeyreğe doğru ya da çeyrek bitiminden sonra iyi fiyatlanmalar yaşıyorlar. Tabi her sene aynı hikaye ya da her şirkette aynı hikaye devam edecek değil elbette. Ben bilişimde alım zamanlamamı genelde bunu dikkate alarak yapmaya çalışıyorum. Hardware'ciler farklı tabii ki, tüm bilişim için genelleme yapmayayım. Bir ara burada bir kaç yazılım şirketinin çeyreksel bazda satış ve faaliyet kârı grafiklerini paylaşırım.
    Güzel açıklama. Teşekkürler

8. FİNANSAL BORÇ VE FİNANSAL BORÇ ORANI NEDİR?

Eski tip bilançolarda Kısa Vadeli Yükümlülükler ve Uzun Vadeli Yükümlülüklerin Altında Finansal Borçlar adında 2 kalem vardı. Bilançolama mevzuatında birtakım değişiklikten sonra bu kalemler kullanılmamaya başlandı. O sebeple şirketler o kalemleri ya yazmıyorlar ya da 0 olarak bırakıyorlar bilançolarında. Peki o kalemi görmeyince ya da 0 olarak görünce o şirketin Finansal Borcu (yani banka kredisi, leasing ya da factoring borcu ta da tahvil/bono türü finansal borçlanma araçları yok mu demektir? cevabımız elbette Hayır.

Peki bu durumda Finansal Borcu Bilançolarda nasıl bulup Hesaplıyoruz?

Yeni tip Bilançolarda Finansal Borçlar
    Kısa Vadeli Vadeli Yükümlülükler altında Kısa Vadeli Borçlanmalar ve Uzun Vadeli Yükümlülükler altında Uzun Vadeli Borçlanmalar kalemlerinde tutulmaktadır.

Yani bir şirketin herhangi bir bilançosunda Finansal borçları bulmak için:

Finansal Borçlar = Kısa Vadeli Borçlanmalar + Uzun Vadeli Borçlanmalar

formulünü kullanmamız gerekiyor.

Finansal Borç Oranını hesaplarken de yukarıdaki formülden aldığımız sonucu Toplam Varlıklara bölüyoruz,

Finansal Borç Oranı = (Kısa Vadeli Borçlanmalar + Uzun Vadeli Borçlanmalar) / Toplam Varlıklar
    25

Sayfa 150/270 İlkİlk ... 50100140148149150151152160200250 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •