Onemli Gunler Banner
Sayfa 287/431 İlkİlk ... 187237277285286287288289297337387 ... SonSon
Arama sonucu : 3442 madde; 2,289 - 2,296 arası.

Konu: SGK Emeklilik İşlemleri

1.  Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    Turkiyenin eti ne budu neki kalkip 6 madde siralamissin

Hicbir sey uretmeyen samani yogurdu bile ithal eden ulkenin boyle 6 maddesi yoktur

Dusunmen gereken tek bir konu var

550 milyar dolar dis borcun yillik %10 faizini kim nasil odeyecek? Bu sorunun cevabini vermeden ilerleme kaydedemezsin
    Bu yazıyı yazan bisikletçi sıkı bir akp taraftarıdır. Böyle yazdığına bakmayın, kendisi 40 yaşında emekli olduğunu da itiraf etmiştir. Yani 550 milyar doların büyümesinde katkısı bir hayli fazla.

2.  Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku

Hicbir sey uretmeyen samani yogurdu bile ithal eden ulkenin boyle 6 maddesi yoktur

550 milyar dolar dis borcun yillik %10 faizini kim nasil odeyecek? Bu sorunun cevabini vermeden ilerleme kaydedemezsin
    He güzel kardeşim hee.... Osmanlı ile Avusturya arasındaki Zenta savaşını da EYT' liler yüzünden kaybetmiştik zaten.

Yahu Stockholm Sendromu' mu, ileride teşhis edilecek başka bir rahatsızlık mı sizinki? Bilemiyorum ileride bugünler için kullanılacak bir ifade bulacaktır bilim adamları umuyorum.

Ben mi yönetiyorum ülkeyi kardeşim? EYT federasyonu mu yönetiyor?
    3 kuruş paraya çalışan emekçi mi aldı bu borçları? Veya onların yararına mı kullanıldı? Kime masal anlatıyorsun?

Al grafik aşağıda. Daha EYT' li ilk maaşını almadan yıllar önce zaten bu borçlar alınmış,
    harcanmış, gitmiş. 2000' den bu yana 50 Milyar dolardan 500 Milyar dolara çıkmış borç.

"2. Kurtuluş Savaşı", "Ekonomik Kurtuluş Savaşı" diye çıktığımız yolda, aldığımız borçlar dışında,
    yıllar içerisinde yüz milyarlarca dolar ülke ekonomisine katkısı olabilecek kit, bit, fabrika, arazi her şeyimiz satılmış.

Gelmiş burada on yıllarca tavandan prim ödeyip, sosyal yardım alanlarla eşit seviyede maaşa mahkum edilmiş emeklilere tatava ediyosunuz. Bir de vatandaşı düşünüyor numarası çekiyorsunuz...

Gidin ötede ağlayın kardeşim. Dünyanın en ucuz işgücü haline getirilmiş, emekliliği en perişan ülke haline getirilmiş memlekette gelip burada "memleketi düşünüyorum" minvalli timsah gözyaşlarının lüzumu yok.

İşiniz gücünüz algı oyunları...
    Senin ifadenle "550 Milyar dış borcun kimler tarafından alındığı, nereye harcandığını", çok iyi biliyoruz biz.

Son düzenleme : KısaVade; 04-04-2023 saat: 10:57.
    https://twitter.com/teknikcioblomov
    Al,sat,tut,yakala,sık,bırak vb. tavsiye için aracı kurumunuzla görüşün.

3. İti ite kırdırma taktiğinin piyonu olmamak lazım.

Emeğin milli gelirden aldığı pay azaldıkça azalıyor. Son yıllarda KKM, vergi afları, teşvikler vs ile bu azalış daha da hızlandı, son olarak %25 lere indi sanırım. Bu oran 2000 li yılların başlarında %40 lardaydı.

Son 20 yılda başta beyaz yaka olmak üzere, emeği ile geçinen kesim göreceli olarak aşırı fakirleşti. Yani ülke olarak 20 yıl öncesine dönsek de, orta direk dediğimiz(beyaz yaka, memur, nitelikli işçi, orta kademe yönetici vsvs) kesim belki de tarihinin en kötü dönemini yaşıyor.

Zengin %1, en dipteki sosyal yardımlarla ayakta duran, katma değer üretmeyen aşırı yoksul %10 luk kesim görece daha iyi durumda.

Sınıf bilinci olmayan çalışan, üreten, katma değer yaratan kesim de birbirine hırlamakla meşgul. İşçi memura yatıyorsun der, memur işçinin aldığı paraya laf eder, beyaz yaka herkese laf eder. Çalışan kesim birbiriyle uğraşmaktan asıl uğraşması gereken kesimi unutur.

Yok, ekonomi bozulur, yok bu yükü ülke kaldıramaz vsvs. Kardeşim ülke hırsılarla mücadele etsin, sgk %35 lerde olan kayıt dışı çalışmayı %10 lara indirsin; emeklilik maaşları daha iyi bir seviyeye de gelir, asgari ücret de yükselir, özel sektördeki kalifiye işçi, beyaz yaka, memur vs asgari ücretin en az iki katı maaş da alır.

Ülkede eğitimli, işinin ehli insanlara değer verilmiyor. Giderseniz gidin deniliyor. Asgari ücret neredeyse, temel ücret olmuş, nerdeyse tek maaşa dönmüşüz, toptan komunist sisteme geçmişiz...Hala emeklinin maaşı, eyt linin durumu vır vır da vır vır.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Alıntı Originally Posted by KısaVade Yazıyı Oku
    He güzel kardeşim hee.... Osmanlı ile Avusturya arasındaki Zenta savaşını da EYT' liler yüzünden kaybetmiştik zaten.

Yahu Stockholm Sendromu' mu, ileride teşhis edilecek başka bir rahatsızlık mı sizinki? Bilemiyorum ileride bugünler için kullanılacak bir ifade bulacaktır bilim adamları umuyorum.

Ben mi yönetiyorum ülkeyi kardeşim? EYT federasyonu mu yönetiyor?
    3 kuruş paraya çalışan emekçi mi aldı bu borçları? Veya onların yararına mı kullanıldı? Kime masal anlatıyorsun?

Al grafik aşağıda. Daha EYT' li ilk maaşını almadan yıllar önce zaten bu borçlar alınmış,
    harcanmış, gitmiş. 2000' den bu yana 50 Milyar dolardan 500 Milyar dolara çıkmış borç.

"2. Kurtuluş Savaşı", "Ekonomik Kurtuluş Savaşı" diye çıktığımız yolda, aldığımız borçlar dışında,
    yıllar içerisinde yüz milyarlarca dolar ülke ekonomisine katkısı olabilecek kit, bit, fabrika, arazi her şeyimiz satılmış.

Gelmiş burada on yıllarca tavandan prim ödeyip, sosyal yardım alanlarla eşit seviyede maaşa mahkum edilmiş emeklilere tatava ediyosunuz. Bir de vatandaşı düşünüyor numarası çekiyorsunuz...

Gidin ötede ağlayın kardeşim. Dünyanın en ucuz işgücü haline getirilmiş, emekliliği en perişan ülke haline getirilmiş memlekette gelip burada "memleketi düşünüyorum" minvalli timsah gözyaşlarının lüzumu yok.

İşiniz gücünüz algı oyunları...
    Senin ifadenle "550 Milyar dış borcun kimler tarafından alındığı, nereye harcandığını", çok iyi biliyoruz biz.

hiç uğraşma biz çok uğraştık ama bir adım ilerlemiyor bu arkadaş. engelle geç
    bu arada kendisi de 43 yaşında emekli maaşı bağlanmış biri ama sürekli eyt liler karşıtı atıp tutan biri.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    İti ite kırdırma taktiğinin piyonu olmamak lazım.

Emeğin milli gelirden aldığı pay azaldıkça azalıyor. Son yıllarda KKM, vergi afları, teşvikler vs ile bu azalış daha da hızlandı, son olarak %25 lere indi sanırım. Bu oran 2000 li yılların başlarında %40 lardaydı.

Son 20 yılda başta beyaz yaka olmak üzere, emeği ile geçinen kesim göreceli olarak aşırı fakirleşti. Yani ülke olarak 20 yıl öncesine dönsek de, orta direk dediğimiz(beyaz yaka, memur, nitelikli işçi, orta kademe yönetici vsvs) kesim belki de tarihinin en kötü dönemini yaşıyor.

Zengin %1, en dipteki sosyal yardımlarla ayakta duran, katma değer üretmeyen aşırı yoksul %10 luk kesim görece daha iyi durumda.

Sınıf bilinci olmayan çalışan, üreten, katma değer yaratan kesim de birbirine hırlamakla meşgul. İşçi memura yatıyorsun der, memur işçinin aldığı paraya laf eder, beyaz yaka herkese laf eder. Çalışan kesim birbiriyle uğraşmaktan asıl uğraşması gereken kesimi unutur.

Yok, ekonomi bozulur, yok bu yükü ülke kaldıramaz vsvs. Kardeşim ülke hırsılarla mücadele etsin, sgk %35 lerde olan kayıt dışı çalışmayı %10 lara indirsin; emeklilik maaşları daha iyi bir seviyeye de gelir, asgari ücret de yükselir, özel sektördeki kalifiye işçi, beyaz yaka, memur vs asgari ücretin en az iki katı maaş da alır.

Ülkede eğitimli, işinin ehli insanlara değer verilmiyor. Giderseniz gidin deniliyor. Asgari ücret neredeyse, temel ücret olmuş, nerdeyse tek maaşa dönmüşüz, toptan komunist sisteme geçmişiz...Hala emeklinin maaşı, eyt linin durumu vır vır da vır vır.
    Bu son cümlen ülkeyi yıkacak bir durum maalesef. Vasatlık özendiriliyor. İyi eğitim almanın hem çalışırken hem de emekli olduğunda farkı olmazsa her taraf vasat insan dolar.
    Nispeten iyi eğitim alanların büyük çoğunluğu yurt dışına gitme kafasında. İlk fırsatta gider. Arkadaşımın ilk 500 e girip Cerrahpaşa tıpı kazanıp okuyan yeğeni ve Nişanlısı Almanya'ya gittiler geçen ay. Mühendis vb den de giden çok maalesef.
    Bu komünizm konusu denendi ve olmadı, olsaydı şuan Sovyetler birliği devam ediyor olurdu.Sovyetler birliğinde tüm emeklilerin maaşları çok yakındı hatta çalışanlar arasında bile ciddi ücret farklılıkları yoktu.Sonuç ortada.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku

Bugüne kadar para basıp 5li çeteyi doyurdular kk da para basar enekliyi doyurur.iktisat biliminin tanıklarından biri de tercihler bilimi olmasıdır...komşun seni iftara davet ettiğinde nerden bulacan parayı da iftar menüsü hazirlican diye soruyor musun.. bazı kesimler demligin lulugunu alicak bazıları da yılların unutulmusluginun bedelini.....ytd

7. Selam herkese ben puantaj usulü çalışıyordum yani ayda 10 gün ssk ödeniyordu, emeklilik için çalıştığım işyerinden çıkış yaptırdım ama kod 4 le çıkış yapmışlar.Şu an tekrardan aynı işyerine aynı şekilde puantaj usulü ssk mı yaptırmak istedim yani ayda 3 gün ssk lı göstereceklerdi(işim gereği),eyt başvurumdan dolayı sanırım,sistem ssk girişimi kabul etmemiş,muhasebecinin dediğine göre eyt başvurum kabul edilene kadar ssk yaptıramayacağım.Bunun bir yolu var mı bilen arkadaşlar?

8.  Alıntı Originally Posted by ey_b Yazıyı Oku
    Selam herkese ben puantaj usulü çalışıyordum yani ayda 10 gün ssk ödeniyordu, emeklilik için çalıştığım işyerinden çıkış yaptırdım ama kod 4 le çıkış yapmışlar.Şu an tekrardan aynı işyerine aynı şekilde puantaj usulü ssk mı yaptırmak istedim yani ayda 3 gün ssk lı göstereceklerdi(işim gereği),eyt başvurumdan dolayı sanırım,sistem ssk girişimi kabul etmemiş,muhasebecinin dediğine göre eyt başvurum kabul edilene kadar ssk yaptıramayacağım.Bunun bir yolu var mı bilen arkadaşlar?
    Hocam davul çalmadıkları kaldı... EYT' lilerin çıkışı Kod:8 ile yapılacak diye.
    Muhasebecinin hatasının kurbanı olmuşsunuz.
    Kod: 4- "Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi.".

Ben de part-time çalışıyorum 7 gün SGK primi yatıyor. Emeklilik başvurusu yapmadan çıkış, yaptıktan hemen sonra giriş işlemi sorunsuz bir şekilde gerçekleşti. Bir şekilde Kod 4 ile yapılan çıkış işlemini iptal ettirip, Kod 8'e çevirtmeye çalışsın muhasebeciniz nasıl başarıyorsa.

Diğer biçimde İşveren de SGK prim indiriminden yararlanamıyor bu biçimi ile işe geri dönseniz bile.

Düzeltme:

Şurayı bir inceleyin:

http://www.tes-is.org.tr/pages/134/%...r+Ne+Yapabilir

SGK’ya Bildirilen İşten Çıkış Kodu Nasıl Düzeltilir ?

SGK’ya bildirilmiş olan işten çıkış kodunun gerçeğe aykırı olduğunu düşünen işçi işverenden düzeltilmesini talep edebilir. Sigortalı işten ayrılış bildirgesinin fesih (işten çıkış) tarihinden itibaren 10 gün içerisinde SGK’ya verilmesi gerektiğinden, SGK’ya verilen sigortalı işten ayrılış bildirgesinde yanlış / hatalı / gerçeğe aykırı işten çıkış kodunun yazılmış olması halinde, işten çıkış tarihi üzerinden 10 gün geçmemişse, e-bildirge sitemi üzerinden işveren rahatça düzeltme yapabilir, verdiği bildirgeyi iptal edil yeni bildirge de verebilir. 10 günlük süre geçtikten sonra ise artık işverenin düzeltme yapması mümkün olmayıp, işyerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezine / İl Müdürlüğüne başvurması gerekir. Öte yandan 2013/11 sayılı SGK Genelgesinde; işverenlerin işten ayrılış nedenine yönelik değişiklik taleplerinin, buna ilişkin belgelerle müracaat edilmesi halinde kabul edileceği belirtilmiştir.

İşçi İşten Çıkış Kodunun Düzeltilmesi İçin Kendisi SGK’ya Başvurabilir mi ?

SGK’ya bildirilmiş olan işten çıkış kodunun gerçeğe aykırı olduğunu düşünen işçi, kendisi değişiklik için SGK’ya başvursa bile, SGK işçinin değişiklik talebini kabul etmez. Çünkü konuya ilişkin olarak 2013/11 sayılı SGK Genelgesinde; “sigortalıların işten ayrılış nedenine yönelik talepleri işverenle birlikte müracaat etmişse değiştirilecek, bunun dışında sigortalı taleplerinde işten ayrılış nedeni ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır” açıklamasına yer verilmiştir. Dolayısıyla işten çıkış kodunun değiştirilmesini isteyen işçi, SGK’ya işverenle veya işvereni temsile yetkili biriyle başvurursa SGK ancak o zaman değişiklik talebini kabul eder.
    https://twitter.com/teknikcioblomov
    Al,sat,tut,yakala,sık,bırak vb. tavsiye için aracı kurumunuzla görüşün.

Sayfa 287/431 İlkİlk ... 187237277285286287288289297337387 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •