Sayfa 31/201 İlkİlk ... 2129303132334181131 ... SonSon
Arama sonucu : 1607 madde; 241 - 248 arası.

Konu: SAHOL - Sabancı Holding

Alıntı Originally Posted by Kyt2042 Yazıyı Oku
    Bugün belki yaygın olmayabilir ama gelecek neler getirir bekleyip göreceğiz.
    Piyasa (doğal olarak) ticari başarılara odaklanmak istiyor.

Kordsa örneğin, Sabancı Üniversitesi'nin tam desteğini alıyor olabilir, bir dünya şirketi olabilir ama sözgelimi kompozit alanında henüz " sıçrama" sayılabilecek ticari sonuçlar elde edebilmiş değil.

Veya Çimsa'nın kalsiyum aluminat ürünlerinin katma değeri çok yüksek olabilir ama ciro beklentileri sınırlı ise holding'e katkısı da o ölçekte sınırlı kalır.

Temsa atılım yapması beklenen şirketler arasında sayılıyor, ticari taraftaki potansiyelini henüz bilmiyoruz.
    Gülerken kaybettğini ağlayarak kazanamazsın.

Şu piyasa dedikleri...Bazen çok şey bildiğini, sonunda eğrisinin doğrusuna denk geleceğini atfettigimiz yer. Çoğu zaman da kör, aldatılmış, aptal olan yer..Zaman zaman burada temel analize atıflar yapılıyor. Şirketlerin değerlenmemiş varlıkları vb hepsini kabul ediyorum da temel analizin en basit yöntemi risksiz getiri oranlarıyla ( faizlerle) sirketin yıl sonu beklentilerini karsilastirmaktir. Hisse özelinde yatırım donemi, amortisman ( gecici) yükleri vb hesabı biraz karıştırır ama günün sonunda basit hesap karlılık oranları ve karin niteliği ( ne kadar artı değer, nakit yarattigi) konusuna dayanır. Fazla karışık bir konu değildir. Şimdi, eğer 2023 boyunca faiz oranlarının ( mevduat) bugünkü rakamların altına düşmeyeceğini ( hatta 10-15 puan artabilecegini) düşünüyorsanız aldığınız hissenin yıl sonu karlılık beklentisini bulmak için ' risksiz getiri oranina' bir 10-15 puan daha eklersiniz, öyle değil mi? Sonuçta hissenin fiyatıyla ilgili dönemsel bir risk alıyorsunuz. Eğer 2023 boyunca mevduat faizinin %30 ortalamanın altına inmeyeceğini düşünüyorsanız borsada seçtiğiniz hissenin de basit değerlendirmede ( yatırım, gizli değer vb konularını dışarıda birakarak) bugünkü piyasa değeri ne göre %40-45 getiri sağlamasını beklersiniz. Ya da öyle bir şey olmalı ki mevduat faizleri diyelim %20 'nin altına insin. Faizlerde böyle bir düşüş beklemedigimize göre - ya bu durumun geçici oldugunu- yani birkaç ay süreceğini kabul edeceğiz ya da 2023 yıl sonu beklentilerine göre 2-3 fk'lı şirketler bulacağız. Bu kategoride banka ve holdingler var ama özellikle bankaların karları 2023 de şelale düşüşü gösterebilir. Demek ki 2023 borsanın zor yılıdır ve benim bu konuda hiçbir tereddutum yoktur.

Enerjisa Bloomberg'te fokus program kuşağına sponsor olunca Sabancı'nın ekran göörünürlüğü arttı, yatırımcıların istediği oldu.
    Yarın CFO ekrana çıkacakmış. Simdi de Enerjia CEO ekranda.

Spekülatörler kullanıyorlar çoğunlukla bu görünürlük işini.. Bakalım hisseye bir faydası olacak mı???

4. 2023'te Bankaların karlarının düşme ihtimali oldukça yüksek ihtimal görünüyor. Şelale düşüşü olur mu? Olmayabilir. Önemli olan nicel verilerden çok öz kaynak karlılığı ile enflasyon oranının eşit veya üstünde olma ihtimalini konuşmak lazım. Yoksa kar artış oranlarının 2022'de ki gibi olması imkansız. Bankaların PD/DD değerleri 1'in altında olduğu müddetçe zaten enflasyon altında bir karlılığın fiyatlamasıdır.Yoksa neden bir finans kuruluşu değerinin altında piyasa değeri olsun. Şu an için kontrollü piyasada döviz ve enflasyon değerini kontrol etmek için regülasyonlarda ne kadar ileri gidilebileceğini bilemiyoruz. Sonuçta sistem birinin iki dudağı arasında oluşuyor. Bu büyük bir risk bankacılık sektöründe. Faizlerin enflasyon üstüne çıkabileceğini sanmıyorum. Seçimden sonra farklı bir seçenek oluşsa bile. Saçma olan bu kadar yüksek negatif faizle yol almaya çalışmaktır. Ki her şeyi alt üst etti. Fiyat oluşumu dengesi bozuldu. Finansal okuryazarlığı olmayan insanların parası çalındı. (Gerçi olayın farkında olanlar da çoğunlukla hırsızlıktan kendini koruyamadı). TL'nin hükümsüzlüğünü yakın zamanda daha iyi gözlemleyebileceğiz sanırım. Dış ticaret açığı en yüksek seviyelere doğru yükselmeye devam ediyor.
    Fakat şöyle bir yumuşak geçiş dönemi de bankaların riskini azaltabilir mi diye düşünmeden edemiyorum. Faizlerde kademeli bir artış. Kuru bir miktar dış ticaret açığı bir miktar dengelene kadar artmasını izin vermek. Güven veren bir ekonomi yönetimi oluşursa, dış piyasalardan gelecek yoğun sıcak para bu geçiş dönemini destekleyebilir.Ayrıca (özel mülkiyet güvenliği sağlandığında) ülkeden çıkan yerli sermayede dönecektir.
    Artı Bddk temettü oranlarını serbest bırakırsa ya da en az %20 ödenmesine izin verirse 2-3 yıldır yüksek karşılık ayıran ve karları biriken bankaların temettü ödemeleri fiyatı destekleyecektir. Sonuçta 2,5 F/K ‘ları olan bankalardan bahsediyoruz. Yıllık bilanço geldiğinde 2’nin altı olabilecek.
    Zamanında 2001 krizimiydi tam hatırlamıyorum. Çelebi henüz göz doldurmuyordu. Çelebi’de aldığım paraya düşmüştü. Ama o kriz yılında temettü ödemesi ile hisseye yatırdığım ana para çıkmıştı. Temmettü böyle zamanlarda hayat kurtarıcı oluyor.
    Enflasyonda %30 bandına gerilerse %30'luk öz kaynak verimliliği bile bankaların şelale düşüşünü engelleyebilir.Bankalar zaten enflasyon altı karlılıktan dolayı 8-10 yıldır 5 dolarlardan 0,7 dolarlara indi. Batıkta olmayacaklardır. Krizlere karşı hep teyakkuzdalar. Seçimden sonra regülasyonlar ortadan kalkabilir.2022'deki rekor karları da bence fiyatlara yansımadı. Düşük faizli Dibs’lerden gelen zararın miktarı düşük kalabilir.
    Elbette ülkede öngörü sınırlarının dışında kalan olumsuz durumlarda olabilir. Hatta felaket sayılabilecek olaylarda olabilir. Böyle zamanlarda borsada olmak büyük kayıptır. Ama Borsada kalınacaksa ucuz kalmış hisselerde olmak zararın boyutunu azaltabilir. Fırtına bitip deniz durulduğunda kaybı çok hızlı kapatabilir.
    Burada ne yapmak mantıklı olur? Öngörmek çok zor. Çok gel-gitli bir dönem olacak gibi görünüyor. En gönülden istediğim; ülkede seçimler hür ortamda yapılabilir. Halkın iradesine hukuki çerçevede saygı gösterilir. Ehliyetli ve liyakatli insanlardan kurulan bir organizasyonla adaletli ve dinamik bir sistem tesis edilir. Olması gereken budur. Gelir dağılımı dengesizliği ve SGK açıklarının uzun süre baki kalacağı kesin gibi.
    Bunlar amatörce fikirler. Sayın Noreply kadar bilgi ve deneyim sahibi değilim. Analiz etme sebebi olsun diye yazıyorum. Bu forumun paylaşımlarını dikkatle izliyorum. İyi niyetli paylaşımlar hissi uyandırıyor. Her ne kadar bu konularla ilgili yazılar taraflılık ve belli kurumların çıkarına yapılma genelliği olmasına rağmen. Bu forumda bu şüpheyi pek hissetmiyorum. İyi niyetli forumdaşların her şey istedikleri gibi olsun. Allah huzurlu ve sağlıklı bir ömür sürmelerini nasip etsin. İnsanın kendi ile onur duymasından ötesi yok.

5. Düşünceme göre (bunu daha önce de yazmıştım), bankalar son senelerde (belki bu sene hariç) zaten kar edemedilerki. Bu durum senelik (gerçek) enflasyon rakamları ile senelik özsermaye yan yana konularak rahatlıkla gözlenebilir. Bu akil dışı sistem son bulana kadar bankaların ve pekçok şirketin büyük riskler taşıdığı ortada.

Kendi adıma asıl güvendiğim SAHOL ün bunların farkında olması ve hatta kanımca bilancolarını da bir miktar bu doğrultuda hazırlamasıdır (banka harıc zira bankanın kaçacak yeri yok).

Sahol' ün son yıllarda üzerine bastığı banka dışı kar, büyüme vs. söylemleri de bunun eseri olabilir.

SAHOL yönetimi tecrübeli ve kanımca yaklaşan fırtınadan gemiyi çıkartmayı vaşarabilir diye düşünüyorum🙂

6. Sedece kendi izlenimim olarak SAHOL' ün bankacılık tarafını enerji üretim tarafı ile dengelemeye çalıştıklarını düşunüyorum. Aksi halde enerji üretim tarafının değerini bu kadar düşük göstermelerine bir anlam veremiyorum....

Enerjisa Üretim'in halka arzı konusunda Kıvanç Zaimler'in tereddütsüz " hayır" dediği bir kenarda dursun. Bu şirket belli ki küresel yatırımlara gözünü dikmiş ve yine küresel olarak finansmana erisim konusunda elini rahat görmektedir.

8.  Alıntı Originally Posted by noreply Yazıyı Oku
    Enerjisa Üretim'in halka arzı konusunda Kıvanç Zaimler'in tereddütsüz " hayır" dediği bir kenarda dursun. Bu şirket belli ki küresel yatırımlara gözünü dikmiş ve yine küresel olarak finansmana erisim konusunda elini rahat görmektedir.
    Bence Sahol doğru şeyler yapıyor. Sonuçlarinı ekonomik anlamda bizler görür müyüz yoksa göremez miyiz bilmek zor (bence görürüz).

Bizim memleketimiz ne yazık ki şirket büyütmek için yeterince verimli topraklar sunmadı, sunmuyor ve yakın gelecektede sunacakmış gibi görünmüyor. Ekonomi yönetimleri memleketin sirketlerine (ve hatta insanlarına ) karşı adil olmak yerine zamani geldiğinde ellerinin altında yolunacak kaz gibi gördükleri sürece işimiz zor olacak (bunu da yapılacak en basit yöntem olan enflasyon ile yapiyorlar. Bu defa enflasyondan da öte riskler var ). Durum zor ama ümitsiz de değil tabii ki. Birgün bu memlekette de siyasetcilerin insanlara yalanlarını inandıramayacakları zamanlar gelecektir. Gelisim zaman ve emek ister. O zamana kadar da SAHOL gibi firmalara ve bakış açılarına memleketin ihtiyacı var diye düşünüyorum.

Sayfa 31/201 İlkİlk ... 2129303132334181131 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •