Sayfa 33/250 İlkİlk ... 2331323334354383133 ... SonSon
Arama sonucu : 1998 madde; 257 - 264 arası.

Konu: Türkiye Ekonomisi, Faiz, USD,BIST, Büyüme ve Makro Ekonomik Değerlendirmeler

1. Bu nedenle altin alimi icin tl bazli dusunmek bana biraz beyhude geliyor.

2.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Sn.Sadecegrafik 2012 yılında Bernanke nin konuşmasını canlı izlemiştim.. O an bizde Gayrimenkul sektörü bitti demiştim..

Kimsecikler inanmamıştı...

2012 yılı Mayıs ayından itibaren temel ihtiyaçlarım dışında hiçbirşey almamıştım.. Arabam Ford Focus Dizel 2012 model.. O vakitte sıfıra yakın ikinci el almıştım... Evimi 2000 yılında almış az kalsın yeni bir ev almak üzere idim; erteledim..

2012 yılından 2018 yılına kadar bir adette gayrimenkul satışımı gerçekleştirdim. 2015 yılı Mart ayı idi...

Çünkü FED başkanı faizi artıracağım dediği an "Direnmenin anlamı olmadığını anlamıştım." Duruma göre pozisyon almak en akıllıcası idi...

Ablam Tarih Profesörüdür.. Onlar o an Ankara İncik Boncuk Konaklarında bilmem kaç milyon TL ye Gayrimenkul aldılar.

Almayın dedim... Hadi ordan sende der gibi konuşma yaptılar...

Araç alırken marka olarak Mercedes hemde sıfır aldılar... Elde avuçta ne var aldılar... Sermaye sıfıra indi.... Yıl 2015...

O incik boncuk konaklarını alırken eski adı Emlakçı yeni adı BROKER;

-Efendim 10 adet bahçıvanımız var. 2 adet elektrik teknisyenimiz var. 8 adet güvenlik var. 6 adet temizlik elemanımız var. Toplamda 26 personel 7 gün 24 saat çalışıyor...
    -Efendim kışlık kapalı havuz var.. Yazlık ayrı.. Fitness Spor Salonu Buhar odaları ayrı...

Dinlerken herkes MEST! 10 numara 5 Yıldız... Havuz kenarına Antalya Lara Plajından Kum dahi getirilmiş...

Sanki Mısır Kraliçesi KLEOPATRA...

LÜKSE BAK...

Peki bunun maliyeti nedir?

Aylık 750 TL...

Evinde kiracımısın?

Şimdi TR de herkes lüksü istiyor ancak maliyetine katlanamıyor.. Madem öyle işte böyle..

Kısaca "Toplum Olarak Hak Etmediğimiz bir Lüksü Yaşamak İstiyoruz..."

O zaman da dedim şimdi de diyorum...

Ortalama maaşların 3,000 TL olduğu bir ülkede; Saçma sapan Ankara İncek de bir daire 800,000 TL ediyorsa...

Bu BUZ GİBİ BALONDUR......

iSTERSE DAİRE GÜNEŞLE BİRLİKTE DÖNSÜN....

Halkalı Atakent Bölgesinde 1+1 aidatlar minimum 250 TL den başlıyor.

3. http://www.onderpirlanta.com/?Syf=26&Syz=395535
    Yillara gore ons altin fiyatlarini vermis

4.  Alıntı Originally Posted by demir113 Yazıyı Oku
    Halkalı Atakent Bölgesinde 1+1 aidatlar minimum 250 TL den başlıyor.
    Ama içinde yakıt da yok mu ? Benim bildiğim yakıt da var, o yüzden gayet normal.

5. Haber az önce düştü...

https://www.bloomberght.com/haberler...-fon-kesintisi

105 milyon euro önemli değil, lakin sembolik olma açısından çok önemli...

AB den fon kesintisi gelmesi kesinlikle olumsuz fiyatlama olacaktır...

6.  Alıntı Originally Posted by WYATT EARP Yazıyı Oku
    TÜİK enflasyonu vs. Gerçek Enflasyon sorusunu kendimce çözmek için 2016 yazında yazlıkta marketten aldığım fişleri atmayıp biriktirmiştim. Bu yaz da aynısını yaptım ve yaz sonunda aynı ürünlerin (Marka gramaj vs tamamen aynı olanlar) fiyatlarını kullanarak ne kadar zamlandıklarını hesapladım.
    Sonuç : benim enflasyonum 19% çıktı.
    Market de aynı market..ismi çok bilinenlerden....
     Alıntı Originally Posted by bir-esnaf Yazıyı Oku
    Tereyağ zam oranı %25-35
    Peynir zam oranı % 25
    Zeytin zam oranı % 15-20 ( bu sene rekolte çok yüksek olmasına rağmen enflasyon fırsatçılığı kaynaklı)
    Şeker bazlı ürünler (Reçel-Helva vs) zam oranı % 20
    Un ürünleri zam oranı %25-30
    İşlenmiş ete dayalı ürünler (sucuk-pastırma vs) zam oranı %25-30

Gıda parekendecisiyim..
    Sn.Waytt ve bir esnaf... Düşüncelerinizde yerden ğöğe kadar hak veriyorum.. Çok haklısınız...

Gerçek enflasyon %20-25 bandında iken verilen mevduat faizi maksimum %14 ....

Ancak sizler ile profesyoneller arasında fark olduğunu unutmayınız... Yani; profesyoneller sizlerden önce manzarayı görmüş ve herşeyi fiyatlamış oluyorlar..

Yani Altın, gümüş, hisse ,USD zaten bu TL deki değersizliği fark ettiğimiz anda fiyatlanmış oluyor...

Terste kalmak bu tip durumlar için çok kolaydır.. Yani pahalı bir şeyi almak için elinizdeki ucuz şeyi satarsınız ve bir anda aldığınız ucuzlar sattığınız pahalanırsa zarar katmerli olur...

O sebeble bu piyasalarda zamanlama önemlidir...

Kabul verilen faiz enflasonu karşılamıyor ama ya hiç sermayesi olmayan adamı düşünsenize bu zamlardan ne yapıcak...

Demem o ki; 100,000 TL niz faizde iyi kötü fazladan net 1000 TL alıyorsunuz demektir, zamlar yine sizi etkilese dahi az etkiler...

Oysa elinde hiçbir şermayesi olamyan sadece 1404 TL maaşı olan vatanadaş bu zamlar karşsında ne yapsın?

Allah herkese kolaylık versin... Bol kazançlar...

7.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Sn.Waytt ve bir esnaf... .......

Oysa elinde hiçbir şermayesi olamyan sadece 1404 TL maaşı olan vatanadaş bu zamlar karşsında ne yapsın?
    Sandık günü geldiğinde beyninin %1 ini çalıştırsın abi...
    Ha inatla çalıştırmıycam diyorsa da , 1404 TL yi afiyetle yemeye devam etsin.

Yanımda 2 kişi çalışıyor birisinde iphone var değeri 3500 tl (maaşı 1650 tl) diğerinde de yaklaşık değeri 2500 tl olan bir başka samsung cihaz var ( son 4 senede aldığı üçüncü telefonu) (maaşı 1750 tl)
    Sanki biz bilmiyoruz gidip iphone x almayı.
    2007 senesinde 24 ay taahütle telekomdan bir telefon almıştım 2012 senesinde işlemcisi arızalandı ve tamiri mümkün olmadığı için mecburen bir samsung galaxy telefon aldım, şuanda halen aynı cihazı kullanıyorum, sene başında arızalandı 80 TL ye tamir ettirdim canavar gibi kullanıyorum.

Malum milli içeceğimiz rakıyı severiz..Eşle dostla içildimi tadı bir ayrı güzel olur.
    Maşallah personelimin ayda 3 'den aşağı dışarı çıktığını görmedim. Her hafta sonu selfiler havada uçuşuyor.
    Tabi biz akıl yoksunuyuz ya bilmiyoruz her hafta sonu gidelim harcayalım bir 300-400 tl.
    Ayda bir hatta 45 günde bir çıkarsak mutlu oluyoruz.

Şuan ayağımdaki botu hollanda'dan almıştım iyi para ödemiştim (timberland) 4.kış ve 2 sene daha beni elleme diyor..
    Personelimiz aylık olağanüstü kazancı ile sezona 2 bot ile hazırlıklarını tamamladı bile..

Sonra biz cimri onlar ezilen işçi kesimi..
    Yok öyle birşey..
    Herkes hak ettiği şekilde yaşar ve yönetilir..

8. Bizim halkımızın enflasyon hesabına, enflasyonun etkisine kafası pek basmıyor. Enflasyon sadece tüketilen ürünlere gelen pahalılık değil, birikimi de eriten bir canavar. Borsaya-altına-dövize-gayrimenkule yatırım yapacak adam yılda %10-12 kazanamazsa parası erimiş oluyor. Özellikle borsanın gelişmesini engelleyen en büyük sorun bu, örneğin avrupada veya ABDde adam hisseyi alıyor, oralarda yıllık enflasyon ve faiz düşük, adam altı ay sonra veya seneye satarken aldığı fiyata göre kar koyup satıyorsa kazandım diyor. Biz ayda %1 kazanmalıyız en az, elde tutmanın maliyeti büyük.
    Ben bunları finansal enstrümanlar için yazdım ama reel sektörde mal depolamak bulundurmak konusunda da aynı hesap geçerli ve çoğu insan bunu gözönünde bulundur(a)mıyor.

Sayfa 33/250 İlkİlk ... 2331323334354383133 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •