Sayfa 5/567 İlkİlk ... 345671555105505 ... SonSon
Arama sonucu : 4530 madde; 33 - 40 arası.

Konu: ISDMR - İskenderun Demir Çelik

Alıntı Originally Posted by mzffr Yazıyı Oku
    Üstad, temettü yasağı vardı 2020 yılında. İstiatistik dışı veri olarak sayabiliriz 2020'yi. 15-20 sentten aşağı temettü vermez Erdemir bundan sonra. 3 milyon TL'ye aev alıp 5.000 TL'ye kiraya vermektense, HRC'nin düştüğü bu dönemi fırsat bilip 100.000 lot Ereğli alıp MKK'dan blokaj koydurmak çok daha mantıklı. Takribi 6 senede toplam 3 milyon TL temettü alırsınız.

Ben EYT çıkmadan portföyü maksimum yukarı taşımaya çalışıyorum. EYT'nin bile Ereğli'nin spot fiyatına katkıda bulunacağını düşünüyorum.
    2020 yılındaki hadiseyi biliyorum bankalar da temettü veremedi o yıl. Bizim gibi finans okur yazarlığı olan kişiler bunları az çok bilir ama millete anlatamazsınız bunu. Her şirketin ve her piyasanın iyi ve kötü günleri olur ama bizim millet sebat etmez.

Borsa manipülatörlerden kurtulmadıkça, temettü kültürü şirketlere yerleşmedikçe bizim millet borsaya yatırım gözü ile bakmaz.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

2. Ufak ufak gene ekledim bugün;)
    Ytd syg

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi içermez.Yatırım tavsiyesi verecek yetkinlikte değilim.
    "Memleketim varsa ben de varım."

3. S.a ortaklarım
    Sektörle ilgili olduğu için paylaştım

KAP: IZMDC [ ] İZMİR DEMİR ÇELİK SANAYİ A.Ş. Faaliyetlerin Kısmen veya Tamamen Durdurulması ya da İmkansız Hale Gelmesi

Orjinal Link:

https://www.kap.org.tr/Bildirim/1059715

Uzun Çelik Ürünleri (Nervürlü İnşaat Demiri) pazarında yaşanan dönemsel daralma neticesinde ilgili ürün talebinde azalma yaşanmaktadır. Artan üretim maliyetleri ve ekonomik koşullar gereği, proaktif yönetim anlayışı çerçevesinde kaynakların daha etkin, verimli kullanılması ve olası maliyet zararlarını önlemek amacıyla;

Şirketimiz üretiminin Çelikhane bölümünde üretime geçici olarak bir vardiya ara verilerek üretimimizi iki vardiyaya, Çubuk Haddehanesi bölümünde ise üretime geçici olarak iki vardiya ara verilerek üretimimizi bir vardiyaya düşürmüş bulunmaktayız. Profil Haddehane tesisimizde üretim normal düzeninde devam edecektir.

Alınan bu aksiyonlar geçici olup, operasyonlarının devamlılığını teminen Uzun Çelik Ürünleri (Nervürlü İnşaat Demiri) pazarında yaşanacak gelişmeler, üretim maliyetleri, talep ve siparişler göz önünde bulundurularak dinamik olan bu sürecin içerisinde söz konusu vardiyalar artırılabilecektir.

İşbu açıklamamızın İngilizce çeviri metinlerinde herhangi bir farklılık olması durumunda, Türkçe açıklama esas kabul edilecektir.

4. Cemal Demirtaş, aracı kurumlar içinde her zaman ky dostu bir tutum içinde oldu. Senet azaltın artık buralarda fazla durmayacağım demesinin kendisine göre bir nedeni elbet vardır.

5. Karlılıkla ilgili yazılıp çizilenleri ara sıra okuyorum. Muhtemelen 3. çeyrek ilk ceyrek rakamlarında olabilir. Ereğli özelinde isdemir dahil 5 milyar altında gelmez. İsdemir 2,5 milyar ereğli 5 milyar olabilir. Çünkü ortalama satışları bağlantılı fiyatlar yüzünden düşmedi, tersine güncele göre yüksek.

6. Bir şekilde 1 eylülde fiyatlar artmaya başladı. Çinde artış yok ama navlun yüzünden buraları pek etkilemiyor. Şuan itibari ile fiyatlar artıyor. Bu artış devam edecek mi, talep nasıl şekillenecek 1-2 hafta zaman vermek gerekir. Henüz sevinmek yada karamsar olmak için erken. Fakat maliyet nedeni ile fiyatlar elektikle üretenler acısından zarar yazdırıyor.

Bu durum sürdürülemez, izmir demir çelik çoğunlukla cubuk demir veya hadde üretir. Kocaer mescier cağ celik kroman çelik icdaş diler çelik gibi, ereğli gibi yassı çelik üretmez. Bu firma vardiye düşürmüş, kapasite üretim azaltmış. Gerekcesi ise maliyetler.

7. Avrupa hızla elektikli ark ocaklarında eritme yapmayı bırakacak. Bu kaçınılmaz. Eylülde artan fiyatlar ile avrupa talebi canlanırsa içeride fiyatlar 700 üstüne cıktı, 750-800 rakamları ereğlide başka bir dünyanın kapısını acar. Ancak ereğli bu hali ile, yani 650-680 ortalamada mal satsa bile zarar olmaz. Kar az olur ama zarar olmaz. Elbette kur 18 den 22 olursa vergi cıkar, bu ayrı bir konu.

8. Rusya tehdit olmaya devam ediyor, ama gecen hafta orada da fiyatlar arttı. Aslında rusyadan daha çok bizde krediye ulaşım daha büyük tehdit. Bankalar 40 ile faiz alıyor, merkeze 13 ile borçlanıyor. Bu carpık düzende bankaların gitmemesi anormal olurdu. Muhtemelen secimlere kadar bu ülkede sanayi adına bir şey düzelmez. Avrupa yada rusya dışında bizim en büyük sorunumuz ülke içinde yatırım yapamamaktır. Parayı dolarda tutarak yatırımlardan uzaklaşıyoruz. Ama bununda bir sonu var. O yıllardır biriken dolar yatırıma ve sanayi tesislerine dönmek zorunda. Sonsuza kadar dolar bir koruma aracı olarak kullanılamaz.

Sayfa 5/567 İlkİlk ... 345671555105505 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •