Sayfa 267/852 İlkİlk ... 167217257265266267268269277317367767 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 2,129 - 2,136 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Konu dağıldı.

BIST den bahsedecektim. Kafa gitti.

MEVCUT DURUMDA yukarda ve aşağıda seviye veremezsin. Bunu bi kaç kez söyledim.

Bugün netleşme olmazsa, rusya ile anlaşamazsak, yükselişlerde bir kaç şirket short daha almayı düşünüyorum.

Long kontrat sayımın %10 una kadar çıkmayı planlıyorum.

tayyip ne kadar inatçı ise suriye konusunda, putin de inatçı ve ekstradan ruslar çok fazla diplomatik ve sinsi değildir. Direk vururlar, vahşidirler, dolambaçlı yollara sapmazlar. Batılılar gibi dipten yıllarca altınızı oymazlar.

2 tarafta inat ederse, işler çözülmez.

Bu arada virus ve Libya olayları gündemden yok oldu. püffff.

Hem tayyip hemde TV de akp yi temsil edenler, sürekli rejim değişikliğinden bahsediyorlar. Yani esad ı değiştirip kendi istediklerini başa getirecekler. Dolaylı ve direk olarak sürekli bu söyleniyor.

tayyip in suriyede ordu beslemesinin asıl sebebi bu gibi. ordusu ise abd kontrolundeki el-kaide grupları. Yeni adları htş.

esad ı devirmek için bu ülkenin vergisini ve insanlarını kullanıyor, devamında ise ülke ateşe atılacak yolda ilerliyor.
    Son düzenleme : alicemal; 12-02-2020 saat: 10:53.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    tayyipin suriye konusundaki laflarının, dünden bir farkı yok.
    Suriyede ne yapacağımızı açıklayacağım demişti.

Söylediği şu ki, Türk askerini vurmadıkları müddetçe bişey yapmayacak. Vururlarsa rusya yı bile dinlemem gibi bi dolaylı cümlede kurmuş.

Bunun için büyük ihtimalle abd ile anlaşacak yada anlaştı.

ABD bölgeden kendi isteği ile çekildi. Ama sadece askerini çekmiş. el kaide yi idlib e yerleştirip, tayyipin ÖSO diye kurduğu orduyu ELE GEÇİRMİŞ.
    geri planda gizli çalışmış.

Ne demiştim, yahudinin ve batı ülkelerinin, senin altını oyduğunu uzun yıllar sonra fark edersin. Yüzüne gülerlerken, diğer yönden seni köleleştirecek işleri bıkmadan usanmadan, yıllarca, onyıllarca, yüzyıllarca yaparlar.

Ama ruslar gizli iş yapamaz(batı ile kıyaslayınca), kızdımı direk vurur.

tayyip abd ye neden cephe almıştı.
    Birincisi darbe yapıp kendini öldürmeye çalıştılar diye.
    Göstermelik olanı ise kuzey suriyede pyd yi destekliyor diye.

Peki abd ile şimdi anlaşırsa ne olacak.?
    pyd yerleşmeye devam edecek. yanında el-kaide(htş) olacak.
    fetullah tekrar makbul insan haline gelecek. akp liler "hata etmişiz" diyerek el öpme sırasına girecekler. Batı ülkeleri ise, "Tr süper ilerliyor, demokrasi harika, uççuyorsunuz kaçıyorsunuz" demeye başlayarak içeri para sokacaklar, USD düşecek ve tekrar yapay ithal bolluğu dönemi...

Söylemiştim, bu ülkede bişey değişmez. tayyip gitse mayyip gelir... Evi yıkıp yeniden yapmadan, sıva çatlakları ile boğuşarak evi ayakta tutamazsın. Kolonlar çürük.

özal ları, tayyip leri, fetullah ları üretenleri dehlemek lazım. Bunada imkan yok çünki seçimlerde tek oy bile alamıyorum.

Netçe. tayyip bilinmeyeb bişey açıklamadı.
    Putin konuşmasına kadar bişey olmaz.

O konuşmadada putin yumuşama belirtileri gösterirse yeniden 124 bin.

putin bizim askerleri vurmasa yeterli gibi görünüyor. İdlibi işgale devam edebilir yeterki bizim askere dokunmasın. tayyipin söylediğinden anlaşılan bu.

Zaten Türk askerini vurması büyük bir taktik hataydı.

Longların %5'i kadar short kontrat emniyet açısından portfoyde duruyor. Putin telelfon görüşmesine kadarda duracak. Sonra duruma göre kapatırım.

Bir üst yazıda Yükselişlerde yeni short alabilirim demiştim. tayyip mevcut durumdan daha kötü bişey açıklamadığı için yeni short almayacağım.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    putin ile erdoğan görüşmüş, yeni bişey yok. Önceki anlaşmaların uygulanmasına karar vermişler.

Ne anlama geliyor.

tayyip öso denen orduyu htş den arındıracak ve htş silahsızlandırılacak. htş bölgeden çıkarılacak.
    Bunu yanlış yazmışta olabilirim yani soçi astana zirvelerinde nede anlaşıldıysa, o yapılacak.

tayyip zaten silahsızlandırma ve öso daki yabancı militanları atma işini başaramamıştı. Çünki belliki adamlar abd den emir alıyor.
    Şimdi ise, "yaparım" diyerek masal anlatmış. putin yutmamıştır tabikide, önemli olan Türk askerinin vurulmaması.

Mevcut durumda putin, TR askeri vurulmadan önceki durumdan daha kötü durumda. O sebeple vurmaz diye düşünüyorum.

Dün, emniyet amaçlı aldığım şirket shortları kapadım. Maalesef zararına kapadım, şartlar onu gerektirdi. Normalde hedge den anladığım bu değildi ancak durumu anlatmama gerek yok.

Geçen yıl ilk altı ayda hedge amaçlı aldığım gram altındanda kazançlı olarak elimden çıkarmıştım, hisseyide kazançlı elden çıkarmıştım.

VİOP da yapmak istediğimde o ancak virus ve suriye olayı, beni sürükledi buraya. Olaylar kontrolumde değildi.

Bu kadarla kurtuldumsa sorun yok.

Şimdi Libya ve virus problemlerine, putin bizim askerleri vuracakmı problemi eklendi.

Bu yıl çok fena başladı.

Virusde hala bir durulma yok ama aşı konusunda bir sürü gelişme var. Virusu, bize bulaşmadığı müddetçe yok sayabiliriz.
    Libya ve suriye var.
    Son düzenleme : alicemal; 12-02-2020 saat: 13:20.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Şubat ayı tehdidi hala yürürlükte görünüyor.

putin, tayyip silahtan arındırsın ve suriyeli olmayanları göndersin istiyor.

tayyip ise esad devrilip bilal erdoğan suriyede devlet başkanı seçilene kadar suriyede kalmak istiyor, kimsede dokunmayacak.
    tayyib in rejim değişsin demesinin başka anlamı olamaz. Hükümette iş nereye vardı.? herkesi sepetledi, damadı yanına aldı, tüm devletide varlık fonuna sıkıştırıp koltuğunun altına aldı. Değilmi.?

kafa böyle ise, suriyede neden farklı düşünsünki.?

Gücü yetse dünyayı varlık fonuna sıkıştırır.

Netçede, şubat tehdidi sürüyor... bakalım neler göreceğiz.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Biri bu adamı durdurmalı. Tüm ülkeyi, her geçen yıl daha karanlık bir ortamın içine sokuyor.

Bu yıl dost olduğu ile ertesi yıl kanlı bıçaklı düşman oluyor. Çocukluğundan beri sırt sırta verdiği bütün arkadaşları ile düşman oldu.
    El sıkıştığı ülkelerle düşman oldu.

Bu yıl suriyeye savaş açtı, o iş bitsin devamındaki yıllarda İran a savaş açacağı kesin. abd nin sıradaki hedefi İran.
    abd, ileri yıllarda bu adamı ve bizide o pisliğin içine sokacak.

abd ve rusya bu durumdan silah satarak ve madenlerini soyarak faydalanıyorlar. Ülkeleri yardım karşılığı ipotek altına alıyorlar.
    esad zaten rusyaya teslim oldu ve kaybetti. Şu an kaybetmeye devam eden Türkiye. Sebebide TEK BİR ADAM.

Yokmu akp içinde bu adamı durdurabilecek aklı başında tek kişi.?
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    BIST de olaylar tahminleri aştı.

Birden bire yukarı yada aşağı hareketler olabilir. Bunları öngörmenin imkanı yok.
    İş çoğunlukla şansa kaldı.

Hedge olayını hala başaramadım, umarım siz başarabiliyorsunuzdur.

Ne yazsam boş. Yeni haberle her şey değişebiliyor. Şu an için 2 tarafta geri adım atmadı. abd bişey değiştirebilirmi.?
    Dün gece yahudi bluumbergin yağlı enselileri abd gelsin diye davul çalıyorlardı. abd gelince her şey düzelir diyorlardı. TR nin en büyük düşmanı son 100 yılda abd ve batı ülkeleri.

Bu durumda olmamızın sebebi onlar.
    Ama sülük yağlı enseliler paraya bakıyor. 3 gün sonrasını hesaplayamıyor. para, hemde hemen para. abd gelirse paraya boğulacaklarmış.

İş şansa kaldı. hedge yapsanızda iş şansa kalıyor. psikolojinizin günlük olayları kaldırması çok zor.

Bi şekilde pozisyonumu rahatlatmam lazım. Ya long azaltıp üçte birin altına indirmeliyim yada yeniden short almalıyım. Dün erken bozdum, ilk haberlerle işler düzeldi sandım. Sonraki haberlerde işlerin değişmediği ortaya çıktı.

İş büyük ölçüde şansa kaldı.

Tek bir adamın sağlıksız hayalleri ile sürükleniyoruz.

BIST için İyi yönlere bakalım.;

* Baktığım ve son çeyreği açıklayan bankalar dahil büyük şirketlerden yüksek kâr açıklayanlar var. ÇOĞUNLUĞUN CİRO VE KÂR ARTMIŞ. Suriye olmasa şirketlerin durumu bu yıl için iyiye gidiyor, yani BIST in yükselmesi için sebep var. İnişin derinliğini sınırlayabilir.

* suriye TR yi vurduğu anda bile endeks 117 altına inmedi. Bu daha aşağı inmeyecek anlamına gelmiyor. 2 bombaya bakar.

* Büyük satışlar bankalara geliyor, kazançları devlet tarafından kırpılıyor diye. balinalar Savaşı çokda takmadılar.

* Avrupadan talep arttı. Virus sebebi ile Çin siparişleri TR ye aktarılıyor. USD seviyesi sebebi ile fiyat avantajımız var. Çin bile bizden tekstil siparişine başlamış.
    Son düzenleme : alicemal; 13-02-2020 saat: 11:01.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Aklımdayken yazayım.
    Virus ve savaş etkisi dolayısı ile böyle anormal durumlarda, portfoyu çok iyi yönetemedim. Hatta iyi yönetemedim. vasat bir çizgi çizdim farkındayım.
    Zararını ben görüyorum.

Fakat sanmayınki TV lerde gördüğünüz, mesleği para piyasaları olan, iyi etiketli vatandaşların çok iyi işler yaptığını.

Alın 2 örnek.

Dün gece bluumberg de süper etiketli iki ensesi kalın ekonomist, abd gelsin diye ağlıyorlardı. Durumları tam olarak ağlamaya eş değer.

Benim yukarıdaki "biri bu ülkeyi kurtarsın" yazımda yaklaşık ağlamak anlamına geliyor. Çuvaldızı kendime batırayım, iğneyi başkasına batırayım.

1 hafta önce başka bir güzel etiketli sevimli TV ekonomisti arkadaşımız, kendi söylediğine göre derste veriyormuş. ne demişti. "viop yakın vade 145bin altına inince %20 short yapın yaw, bu kadar kolay ve basit" deyip "hihohay" diyede kıkırdamıştı.

Peki o konuşmasından sonra ne oldu.?

viop yakın vade 145 bin altına indi, 143700 ü gördü, sonra yukarı döndü ve 148 binlere dayandı.

Bu sevimli para piyasaları profesyonelini dinlemiş olsaydık ne yapmış olacaktık.

144 binde %20 oranında short girecektik. Endeks yukarı dönüp 146 ları geçince shortları kapayacaktık. Yani %20 kontrat en az 2500 puan bize girecekti. Bi kez büyük girdimi, ondan sonrada acilen zararı kurtarayım diye hatalı hareketler ard arda gelir. Toparlayamazsın. 2500 puan zarar olur 6bin puan zarar. Sonra borsa kumar deyip çıkarsın.

İmdi Ne anladık.?

TV lerdeki veya aracı kurumlarda ki para profesyonelleri, aslında ezber profesyonelleri. Ekonomi kitaplarını ezberlemişler, "anlat" deyince terminolojiyi ingilizce Türkçe anlatıyorlar.

Hepsi o. Başka bir şey beklemeyin. "swap nedir" diye sorun ama yön nereye diye sormayın. "swap nedir" sorusunun cevabı için ezber beyin yeterlidir ama "yön nereye" sorusunun cevabı için düşünebilen, yorumlayabilen beyin gerekir.

Gerçekten başarılı olsalardı, orada olmazlardı. Karaipler sahillerinde havuzda ejder suyu yudumlarken, tabletindende para piyasalarında oynuyor ve her gün on binlerce TL yi ceplerine indiriyor olurlardı.

Neden aracı kurumlarda beş para etmez patron yalakası yöneticilerinden emir alıp, o kadar strese girsinki.?

Şunu unutmamalı. grup olarak bir hamle yaptıysan, bunu balinalar görür ve büyük hacimli iş yapmışsanız, balinalar terse gidip cebinizden bir miktar nakiti alır.

Özellikle KISA VADE işlemlerinizde, grup olarak büyük hacimli iş yaparsanız, balinaların eli cebinize girer.

TV de söylüyorsan, gören ve uygulayan çok olacaktır, hali ile söylediğin şey büyük ihtimalle başarısız olmaya mahkumdur.

Ben bile orta-uzun vadeci olsamda işlemlerimi tam açık etmemeye çalışıyorum. benle beraber aynı işlemi çok kişi yapmasın diye.
    Bide TV den söylüyorsan, baştan başarılı olmayacağını kabul et.

Bu söylediklerim BIST gibi sığ ve kuralsız borsalar için geçerli. Ahlaklı kurallar konulmuş, tüm oyuncuları koruyan, haramcı olmayan borsalar için geçerli değil.
    Son düzenleme : alicemal; 13-02-2020 saat: 16:30.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    abdurrahman yıldırım yine kendinden bekleneni yapıp servet sahiplerini korumuş.

Bu lavuk değerli konut vergisini kendi kapasitesi ölçüsünde açmış.

"Devlet vergiyi erteledi yoksa 10 milyonluk ev sahipleri sefil olacaktı" anlamına gelecek şeyler yazmış.

Bu yağlı boyunlu sülüğe kimse çıkıp diyemiyor. "Milletin 70 milyonu fakirleşince evlerini arabalarını satıp küçülüyorlar, 5 milyonluk 10 milyonluk evi olanlar neden küçülmemesi gerekiyor.?"
    Tabi anlamayacağı için ensesinin yağlarını alıp tekrar soracaksın belki anlar. yağlıyken boynunu çevirmekte zorlanıyor.

Dip sınırda, 5 milyonluk evin var. Vergisini ödeyemeyecek kadar gelirin düşmüş. Bitek bunların değil hepimizin başına geliyor.

Sat 5 milyonluk evi, al 750 binlik ev. Artan para ile dükkan al kiraya ver, ek gelir elde et, 750binlik evin vergisini öde.

Çok mu zor.?

DEĞİL.

Ama bu parazitlerin aklı, kendi muhitleri söz konusu olduğunda aynen sülük beyni gibi çalışıyor.

5 milyonluk ev bu kanun çıkınca ancak 3 milyona satabildin.?
    Azmı üç milyon.
    Al 750 bine yeni ev kalır 2.250.000. Al bu paraya dükkan ev kiraya ver filan..

İşin kötü yanı, bu sülükler TV den söylediği için, hükümetler hemen kuyruğu indiriyor. Netçede hükümetlerdeki kaymak tabakada bu tür evlerde oturuyorlar.

TV ve gazetede görünenler bişey söylese, siyasetçi hemen yerine getiriyor. Halbuki eğitim şart. Hem o siyasetçiyi hemde bütün TV karakterlerini bana göndereceksiniz, odunlu eğitim sistemine alacağım.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 267/852 İlkİlk ... 167217257265266267268269277317367767 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •