Ana Sayfa Genel ABD Türkiye’nin İran’dan petrol ithalat muafiyetini bugün kaldıracak

ABD Türkiye’nin İran’dan petrol ithalat muafiyetini bugün kaldıracak

661

Brent Petrolü bu sabah %2 nin üzerinde primle 73,7 dolardan işlem görüyor.

Washington Post gazetesinin köşe yazarı Josh Rogin, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun bugün, 2 Mayıs’tan itibaren 8 ülkenin İran’a yönelik yaptırımlardan muaf tutulmasına son verileceğini açıklayacağını yazmıştı.

Türkiye’nin de aralarında olduğu belirtilen ülkelerin; Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Tayvan, İtalya ve Yunanistan olduğu belirtildi.

Washington Post’taki bu haberin ardından İngiliz Financial Times’a konuşan üst düzey bir Amerikalı yetkili de, Mike Pompeo’nun bugün konuyla ilgili bir açıklama yapacağını doğruladı.

BBC Türkçe’nin haberine göre; gazetenin internet sitesindeki haberde, ABD’nin aldığı bu kararla İran üzerindeki baskıyı artırmak istediği belirtiliyor.

Financial Times’taki haberde “Bazı ülkelerin İran’a yönelik yaptırımlardan muaf tutulmasına son verilmesi, petrol fiyatlarının bu yıl hızla yükseldiği dönemde alınmış bir karar. OPEC üyelerinin gönüllü ya da gönülsüz kesintileri sonucu petrolün varil fiyatı 72 dolara kadar çıktı. Piyasalar, karışıklığın sürdüğü Venezuela ve Libya’daki gelişmeleri de yakından izliyor” ifadeleri yer alıyor.

Üst düzey bir Amerikalı yetkilinin verdiği bilgilerin yer aldığı haberdeki önemli bölümler şöyle;

“Amerikalı yetkili, ABD yönetiminin, petrol piyasalarındaki koşulların, bazı ülkelerin yaptırımlardan muaf tutulmalarına son verilmesi için artık daha uygun olduğunu söyledi. ABD’nin, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’yle müzakereleri sürdürdüğünü de ekledi. Bu iki ülkenin, İran petrolünün piyasa dışına çıkmasının yaratacağı olumsuzlukların giderilmesine yardımcı olmaları amaçlanıyor…”

“Çok az petrol uzmanı, ABD’nin İran’ın ham petrol ihracını tamamen durdurabileceğine inanıyor. Özellikle de Çin’e yapılan ihracı… Ancak 8 ülkenin yaptırımlardan muaf tutulmasına son verilmesiyle muhtemelen İran’ın petrol ihracı günde 1 milyon varilin altına inecek. Mart ayında İran günde 1,9 milyon varil petrol ihraç ediyordu…”

“Tüm bunlara karşın İran’a yönelik yaptırımların Washington’ın Avrupalı müttefikleriyle arasını açtığı da bir gerçek. Zira Avrupalılar, ABD’nin yaptırımlarına karşın İran’la ticareti sürdürebilmek için bir mekanizma oluşturmaya çalışıyor ve bu konuda Tahran’la birlikte çalışıyor.”

“Bazı ülkelerse Washington’ın kendilerine daha fazla zaman vereceğini uman bir görüntü içindelerdi. Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu geçen hafta Washington gezisi sırasında yaptığı açıklamada Ankara’nın İran’a yönelik yaptırımlardan bir süre daha muaf tutulmayı ‘beklediğini’ söylemişti.”

Haberde ABD’nin ay başında İran Devrim Muhafızları’nı “yabancı terör örgütü” olarak gördüğünü duyurduğu da hatırlatılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.