Ana Sayfa Dünya Çin, Dünyanın en büyük dış ticaret hacmine sahip ülkesi oldu

Çin, Dünyanın en büyük dış ticaret hacmine sahip ülkesi oldu

5840

Çin, Ulusal İstatistik Bürosu tarafından dün yayımlanan bir rapora göre Çin, 70 yılda dünyanın en büyük dış ticaret hacmine sahip ülkesi oldu. Çin’in ilk kez 2013 yılında ABD’yi geçerek dünyanın en büyük dış ticaret hacmine sahip ülkesi olduğunu belirten rapora göre, ülke 27 yıldır doğrudan yabancı yatırım girişlerinde de dünya birincisi…

Çin’in dış ticaret hacmi son yetmiş yılda ülkenin reform ve açılış çabaları sayesinde önemli bir büyüme kaydetti. Ulusal İstatistik Bürosu tarafından dün yayımlanan bir raporda, 1950’de sadece 1.13 milyar dolar olan dış ticaret hacminin 2018’de 4.6 trilyon dolara yükseldiği kaydedildi.

Çin’de dış ticaretin ortalama yıllık büyüme hızı, 1950’den 1977’ye kadar süren planlı ekonomi döneminde yüzde 10’dan daha düşük gerçekleşti, ancak 1978’de reform ve dışa açılma sürecinin başlaması ile birlikte dış ticaret büyüme hızı yüzde 14.5’e yükseldi.

Ülkenin mal ticareti 1978’de küresel toplamın sadece yüzde 0,8’ini oluştururken, 2018’de bu oran yüzde 11,8’e yükseldi. Çin, ilk kez 2013 yılında ABD’yi geçerek dünyanın en büyük dış ticaret hacmine sahip ülkesi haline getirdi.

Raporda vurgulandığı üzere Çin’e yönelen doğrudan dış yatırım (DYY) reform süreci ile birlikte hızlanırken, gelişmekte olan ekonomiler içinde Çin 27 yıl boyunca doğrudan yatırım girişlerinde birinciliği korudu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.