Ana Sayfa Dünya S. Arabistan saldırısı sonrası Petrol’de rekor artış

S. Arabistan saldırısı sonrası Petrol’de rekor artış

6346

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan’da petrol sahasına düzenlenen saldırının ülke arzını yaklaşık yüzde 5 azaltmasının ardından güniçi rekor artış gerçekleştirerek varil başı 71 doların üzerine yükseldi. ABD saldırıyı İran’ın düzenlediğini iddia etti.

Londra’da Brent petrolü vadeli kontratları, Pazartesi günü olağanüstü başlangıcında, açılışın hemen ardından saniyeler içinde 12 dolar sıçradı ve bu yükseliş, 1988’de işlem görmeye başlamasından bu yana dolar bazında en büyük güniçi artışı işaret ediyor. fiyatlar daha sonra, bu ilk yüzde 20’lik artışın yarısını geri verdi, ancak halen 3 yılı aşkın sürenin en büyük artışını göstermiş durumda.

Credit Suisse Group AG enerji analisti Saul Kavonic, “Petrol piyasasında bu denli bir arz aksaklığı ve böylesine bir fiyat tepkisi görmedik,” dedi ve “Siyasi risk primi petrol piyasası gündemine geri döndü” değerlensirmesinde bulundu.

Nymex piyasasında, Batı Teksas petrolü (WTI) vadelileri, hareketin büyüklüğünün piyasa açılışını geciktirmesinden dolayı yaklaşık iki dakika dondu. Kontrat Singapur saati ile 11:37’de yüzde 9 yukarıdaydı.

Petroldeki bu dramatik hareket finans piyasalarında sarsıntı yarattı. Altın, yen ve ABD Hazine tahvilleri gibi güvenli liman varlıkları, saldırılardan kaynaklanan jeopolitik endişelerden dolayı artan talep ile güçlü yükseldi. Aralarında Norveç kronu ve Kanada dolarının da bulunduğu emtia ile ilişkili para birimleri de değer kazandı. ABD benzin vadeli kontratları yaklaşık yüzde 13 yükseldi.

Türkiyede de dolar güne binde 7 yükselişle 5,73 seviyelerinde başladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.