Ana sayfa Türkiye Döviz S&P, Türkiye’nin kredi notunu düşürdü

S&P, Türkiye’nin kredi notunu düşürdü

S&P’den yapılan açıklamada, Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

S&P, ülkenin aşırı gevşek para politikasına ilişkin endişeleri öne sürerek, Türkiye’nin uzun vadeli Döviz cinsinden kredi notunu “B+”dan “B”ye indirdi. Kredi notu görünümünü ise “negatif”ten “durağan”a çevirdi.

Kuruluş yaptığı açıklamada, not indirimine gerekçe olarak gevşek para ve maliye politikasını, düşük net döviz rezerv seviyesini ve TL’nin kırılganlığını gösterdi. Açıklamada, “2023 parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Türk politika yapıcılar, finansal ve parasal istikrar yerine büyümeye öncelik veriyor.” ifadeleri yer aldı.

S&P, Eylül’de Türkiye’nin büyüme tahminlerini yükselmişti

Kuruluş, Eylül sonunda yayımladığı raporda, Türkiye ekonomisinin bu yıla ilişkin büyüme tahminini yüzde 5,2’ye, 2023’e ilişkin büyüme tahminini ise yüzde 2,8’e yükseltilmişti.

S&P, söz konusu raporda, Türkiye’de bu yılın Ağustos ayında yüzde 80 seviyesine ulaşan enflasyonun, genişlemeci politikalar nedeniyle bir süre daha çok yüksek seviyelerde seyrettikten sonra enerji fiyatlarının daha ılımlı hale gelmesi ve baz etkisiyle kademeli olarak azalarak 2023’te yüzde 40 seviyesine düşmesinin beklendiğini belirtmişti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here