Ana sayfa Borsa Borsada Bugün – 22 Mayıs Pazartesi

Borsada Bugün – 22 Mayıs Pazartesi

Seçim öncesi BİST30 senetlerinde pozisyon alan yabancıların seçim sonrası sert satışlarıyla geçen bir haftayı geride bıraktık. Piyasalar pazar günü yapılacak seçimlerde de muhtemelen iktidar partisinin seçimi kazanacağı düşünüyor. Ancak belirsizlik seçim ile sona ermiş olmayacak gibi çünkü piyasa ekonomik modelin sürdürülemez olduğunu bir noktada kurun patlayacağını ve krizin sertleşeceğini düşünüyor.

Öte yandan hükümet ekonomik modelin değişmeyeceğini net bir şekilde söylemeyi sürdürüyor, muhtemelen yerel seçim tarihi olan Mart 2024’e kadar bu modelde ısrar edilecektir. Heteredoks modelde yeni yaklaşım bulmakta hayli yaratıcı olan ekonomi yönetiminin Mart 2024’e kadar ne gibi yeni icatlar bulacağı piyasaların merak konusu.

Sürdürülemez ekonomik modelde ısrar, faizlerin ve CDS’lerin artması, paranın KKM ve Eurobond faizlerine kaymaya devam etmesi ve gelir dengesinin bozulması borsa için iyi gelişmeler değil. Borsanın yükselmesi için bir hikayeye ihtiyacı var ve henüz ortalıkta bir hikaye yok.

Bu nedenle 2023 başından beri düşüş trendinde olan borsanın orta vadeli düşüş trendini kırıp kırmayacağını izleyeceğiz.

Eğer bu trend kırılırsa uzun zamandır uzaktan izlediğimiz borsada pozisyon açmak için epey bir süre daha beklememiz gerekecek.

Çarşamba akşamı açıklanan kredili mevduat kararı Perşembe sert satışları getirmişti, Perşembe akşamı iptal edildiği için bu sabah güne alıcılı bir giriş yapsak da hafta içi yabancı ve yerli satışlarının devam etme ihtimali var.

Kredi almak ve döviz bulmak zorlaştığı için borsada artık elinde parası olan kredi ihtiyacı olmayan şirketler ön planda olacaktır.

İzleyeceğiz.

BİST100: StochRSI (-) MOST(-)

Her sabah günlük BİST100 grafiği ile hareketli ortalamayı ve en verimli iki sistemi ve farklı indikatörleri grafik olarak izleyeceksiniz. Bu sistemlerden sizin risk anlayışınıza uyan, yatırım sisteminizi daha iyi yansıttığını düşündüğünüz bir ya da bir kaç sistemi direk izlemeye başlayabilirsiniz.

Örneğin StochRSI hızlı hareket ederken RSI ve hareketli ortalama daha yavaş hareket eder.

Pivot Seviyeleri

Önemli Bültenler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here