Ana sayfa Ekonomi Goldman Sachs, Türkiye’de Yapılandırılan Krediler için Görüşüyor

Goldman Sachs, Türkiye’de Yapılandırılan Krediler için Görüşüyor

Uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs’ın, Türkiye’de yapılandırılan kurumsal kredileri satın almak için görüşmeler yürüttüğü iddia edildi. Reuters’a konuşan iki kaynak, Goldman Sachs’ın sorunlu kredilerini geçen yıl yapılandıran bazı Türk bankaları ve şirketleri ile görüşme halinde olduğunu öne sürdü.

Kaynaklar, yeniden yapılandırılan kredilerin miktarına ilişkin bir bilgi vermemekle beraber, Goldman Sachs’ın 2 milyar dolar ile 6 milyar dolar arasındaki borçlarla ilgilendiğini söyledi.

Kaynaklar, Türk bankalarının likidite ihtiyacı nedeniyle kredileri satmaya istekli olabileceği yorumu da yaptı. Kaynaklardan biri ise hem Goldman Sachs’in hem de Londra merkezli bazı büyük bankaların yeniden yapılandırılan Türk kredileri konusunda ‘yoğun görüşme’ halinde olduğunu öne sürdü.

Maliye Bakanlığına göre yeniden yapılandırılmış krediler, Türkiye’nin bankacılık sektöründeki toplam 2,5 trilyonluk kredinin 100 milyar lirasını (17 milyar $) oluşturuyor.

Türkiye’de yeniden yapılandırılmış ya da yeniden yapılandırılmış büyük kurumsal kredilerin bir kısmı şunlar: Yıldız Holding’in aldığı 5.5 milyar dolarlık kredi; Restoran grubu Doğuş Holding’in aldığı 2 milyar euro (2,2 milyar dolar) kredi; Türk Telekom’un önceki hissedarı OTAS’ın aldığı 4.75 milyar dolarlık kredi.

Kaynak: Reuters

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here