Ana sayfa Türkiye Döviz TCMB döviz cinsi mevduat için zorunlu karşılık oranlarını 200 baz puan artırdı

TCMB döviz cinsi mevduat için zorunlu karşılık oranlarını 200 baz puan artırdı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğinin artırılması için zorunlu karşılık düzenlemesinde değişikliğe gitti

TCMB, döviz cinsi mevduat için zorunlu karşılık oranlarını 200 baz puan artırdı.

TCMB’nin Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, döviz cinsi mevduat için zorunlu karşılık oranı tüm vadelerde 200 baz puan artırıldı. Türk Lirası zorunlu karşılıkların altın cinsinden tesis edilmesinde üst limit yüzde 15’ten yüzde 10’a düşürüldü.

Böylece vadesiz ve 1 yıla kadar vadeli döviz cinsi mevduat için zorunlu karşılık oranı yüzde 23’ten yüzde 25’e, 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli döviz cinsi mevduat hesabı için zorunlu karşılık oranı yüzde 17’den yüzde 19’e çıktı.

Kıymetli maden depo hesapları faiz oranı vadesiz, ihbarlı, 1 aya kadar, 3 aya kadar, 6 aya kadar ve 1 yıla kadar vadeli yüzde 24’ten yüzde 26’ya, 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli yüzde 20’den yüzde 22, müstakrizlerin fonlarında yüzde 23’den yüzde 25’e geldi.

Diğer yükümlülükler(Yurt dışı bankalar mevduatı/katılım fonu dahil) faiz oranları ise değişmedi.

Merkez Bankasından yapılan açıklamaya göre, Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz ve standart altın cinsinden tesis edilmesi imkânları daha önce atılan adımlarla kademeli olarak azaltılmış ve 1 Ekim 2021 tarihinde Türk lirası zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilmesi imkânı sonlandırılmıştı.

Bu defa, Türk lirası zorunlu karşılıkların standart altın cinsinden tesis edilmesi imkânı azami oranı %15’ten %10’a düşürüldü. Söz konusu imkân kademeli olarak azaltılarak sonlandırılacak.

Ayrıca, yabancı para mevduat/katılım fonuna uygulanan zorunlu karşılık oranları tüm vade dilimlerinde 200 baz puan artırıldı.

Alınan bu kararlarla, Türk lirası cinsinden zorunlu karşılık tesislerinin yaklaşık 7,4 milyar TL, yabancı para cinsinden zorunlu karşılık tesislerinin ise yaklaşık 3,8 milyar ABD doları karşılığı tutarında artması öngörülüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here