Sayfa 1/8 123 ... SonSon
Arama sonucu : 60 madde; 1 - 8 arası.

Konu: BİLGE ADAMIN HİKAYESİ (Kazanmanın mucizevi formülü)

 1. Esas BİLGE ADAMIN HİKAYESİ (Kazanmanın mucizevi formülü)

  Bu iş ile alakalı kaç kitap okudun ? sorusuna .Hiç dediğim için aldığım tek kitabın okuduğum tek bölümü...


  Bir genç, bilge bir kişi olmak istiyordu.Bu konuda ülkenin en büyük bilge kişisine gitti.
  "Bende bir bilge olmak istiyorum bu konuda nereden başlamalıyım ne yapmalıyım?" dedi. Bilge genci süzdü ve şöyle cevap verdi.
  "Her akşam aynanun karşısına geç "ben kimim?" diye sor.bu soruyu her gün tekrarla ve 5 yıl sonra bana gel..

  Genç bu cevaptan tatmin olmamıştı.Bu kadar kolay olamazdı.Bilgenin kendisi ile ilgilenip bir şeyler öğretmek istemediğini düşündü.Bilinen başka bir bilge kişiye gitti.Ona bilge bir kişi olmak istediğini ve ne yapması gerektiğini sordu.Cevap basitti.

  "Bilge kişi olmak çok zor ve meşakkatli bir iştir. Bunun için çok acı ve zorluk çekmen gerekiyor.2 yıl boyunca buradaki atları tımarlayacaksın onları besleyecek ve temizleyeceksin dedi. 2 yıl bittikten sonra bana tekrar geleceksin...

  Gencin aklına yatmıştı.Bilge olmak çok zor olmalıydı ve zorluklara katlanmalıydı.
  2 yıl boyunca karşılıksız çalıştı ve tüm bu pis işleri yaptı.2 yıl sonra tekrar hocasına gitti ve hocası ona :

  "Şimdi 5 yıl boyunca herakşam aynanın karşıına yarım saat geç ve ben kimim diye sor ve her defasında bu soruyu cevapla " dedi.

  Genç şaşırmıştı.İlk gittiği kişide aynı şeyleri söylemişti.Demek ki :bilge kişi olmak için bunu yapmak zorunluydu.Fakat bunu yapmak için neden 2 yıl boyunca atların tüm pis işlerini yaptığını anlayaöadı.Halbuki ilk gittiği bilgenin dediğini yapsaydı en az 2 yıl kazanmış olacaktı.

  Sonuçta aynanın karşısına geçti ve "ben kimim" diye sordu.sonra da "etten kemikten meydana gelmiş bir insanım" dedi.Aynada yüzüne bakıyor ve bu cevabı veriyordu.Daha aynanın karşısına geçeli henüz 5 dakika olmasına rağmen çok sıkılmıştı ve önünde daha 25 dakikası vardı. Çok zorlansada yarım saati bu şekilde bitirdikten sonra aynanın karşısından kalktığnda çok büyük bir iş başarmanın mutluluğunu taşıyordu üzerinde. Atları tımarlarken böyle bir duyguyu bu şiddette hiç yaşamamıştı.Ertesi akşam yine aynanın karşısına geçti ve aynı soruyu sordu kendisine.Aslında bu soruya verdiği cevabı hiç önemsemiyordu.Sadece laf olsun diye cevaplarını değiştirdi bazen.Dakikalar geçmek bilmiyordu günler geçtikçe daha çok bunalmaya başlamıştı. Halbu ki atları tımarlamak çok daha kolaydı.Atlarla konıuşur şarkılar söyler zamanı geçirirdi.2 yıl boyunca atların kişnemelerinden onların ne dediğini bile anlar olmuştu. Artık ayna karşısında oturmak bir hücreden farksızdıve bu 5 yıl devam edecekti...


  Bir gün..

  Bir değişiklik yapmaya karar verdi.Aynanın karşısında "ben kimim" sorusunun özüne inmeye karar verdi.İnsanın nereden ve niçin geldiği ile başladı ama bilgisi yetersizdi çok tıkanmıştı bu soruda.Ertesi akşam elinde bir kitapla geldi aynanın karşısına ve ayna o andan itibaren karanlık bir hücre olmaktan çıkmıştı onun için..İnceledi araştırdı ve artık aynanın saatinin gelmesini sabırsızlıkla bekler oldu her gün..

  5 yıl sonunda spermin yumurta ile birleşmesinden tutunda insanın yaratılışına ilişkin tasavvufi konularda,sosyal ilişkilerinde psikolojide , fende , matematikte ve daha birçok konuda bilgi sahibi oldu.Çevresindeki insanlarla konuşurken artık onu insanlar dinlemeye ve sorular sormaya başlamıştı.Ama o yinede her akşam yananın karşısına geçmeyi sabırsızlıkla bekliyordu.

  Yıllar yılı ayna genci aydınlatmaya devam etti.Artık bir genç değil olgun biri olmuş ve ülkede adını duymayan kalmamıştı....

  Bir gün

  18-20 yaşlarında bir gemç çaldı kapısını .Herkes gibi kendisine soru sormaya gelen biri olduğunu düşünüyorduGenç sorusunu sordu :

  "Sizden önce bu ülkenin en büyük iki bilgesine gittim.Yeterli cevap alamadığım için size geldim.Çünkü siz bu ülkenin en bilge ve sözüne güvenilir kişisisiniz. Siz bana söyler misiniz ?

  Bilge : Eğer onlar cevap veremediyse benimde vermem mümkün değil ama sen yinede sor.

  Genç : Bende bilge olmak istiyorum.Ne yapmalıyım ?

  Bilge : Her gün aynaın karşısına geç ve ben kimim diye sor ve sorunu her defasında cevapla ..dedi.

  Genç : Hepiniz cahilsiniz.Başınızdan bizleri savmak için sözbirliği etmişcesine aynı cevapları veriyorsunuz dedi.

  ve kapıyı vurup çıkıp gitti..........


  Bilge düşündü..Yıllar önce kendiside aynı durumdaydı.Gencin arkasından baktı ve gülümsedi.zamanında kendisi bu hatayı yapmamıştı ve şanslıydı...


  ACABA

  5 yıl boyunca aynanın karşısına geçmek soruyu ve cevabını vermek çok mu zor yada çok mu kolaydı...Söylenilenleri yapmak kolay görünüyor ..ama fiiliyata geçirmek ? Gerçekten bilge bir kişi olacağınızı bilse idiniz bu uğraşa girer miydiz?

  Yaşar ERDİNÇ
  Yatırımcı ve Tekniz Analiz Sorgulanıyor ? s: 8


  Eğer cevabınız içten bir "EVET" ise bu piyasada yada herhangi bir uğraşta aslında kendinizden başkasına hiç gerek yok..Hayır cevabı yada başka yolu seçenler hep kaybetti ..kaybedecek...

 2. #2

  Esas

  Bence alakasız .Bence aynanın karşısına gönderip beş senesi hibe ettireceğine birde bu adam bu işte bilge olmuşsa parada yapmıştır azbuçuk şunu yapmalı idi.Kardeş al sana 10 dolar git hemen ekran karşısına geç 5 gün içinde bu parayı batırırsan yanıma gel demeliydi.10 dolar bu adama koymaz tabi felsefesi ile.Aynannın karşısında beş yıl geçir gel ekranın karşısına eurojpy sor ayna ayna söyle bana yön ne tarafa pehh.

 3. #3

  Esas

   Alıntı Originally Posted by kentuf Yazıyı Oku
  Bence alakasız .Bence aynanın karşısına gönderip beş senesi hibe ettireceğine birde bu adam bu işte bilge olmuşsa parada yapmıştır azbuçuk şunu yapmalı idi.Kardeş al sana 10 dolar git hemen ekran karşısına geç 5 gün içinde bu parayı batırırsan yanıma gel demeliydi.10 dolar bu adama koymaz tabi felsefesi ile.Aynannın karşısında beş yıl geçir gel ekranın karşısına eurojpy sor ayna ayna söyle bana yön ne tarafa pehh.
  abi Allah'da seni guldursun diyorum baska da birseycik demiyorum......

 4. #4
  Duhul
  Apr 2005
  İkamet
  Erenköy
  Yaş
  44
  Gönderi
  3,995
  Blog Yazıları
  1

  Esas

  Bugün aynanın karşısında ilk günümü doldurdum

 5. Esas

   Alıntı Originally Posted by VOLVO Yazıyı Oku
  Bugün aynanın karşısında ilk günümü doldurdum
  Tamamdır o zaman beş yıl sonra buralardan kaybolmayın, bilge kişi olup etrafındakileri aydınlatmaya başladığında her akşam euro/jpy ne olacak diye sorarız size, tanrım en sonunda parayı tomarıyla sayabileceğiz

 6. #6

  Esas

  baştan sona okudum ama imzayı görünce hayal kırklıgına ugradım dogrusu

 7. #7
  Duhul
  Feb 2004
  İkamet
  Karadenizin yeşillikler diyarı..şehri İstanbul .
  Yaş
  54
  Gönderi
  39,567
  Blog Yazıları
  1

  Esas

  bende bilge adam olmak istiyorum..

  aklıma gelmişken sormadan geçemiyeceğim... bayanlardan bilge olmuyormu.. oluyorsa bilge adam mı olacaklar yoksa bilge kadın mı...

  aynaya bakmak onlar için sorun değil zaten.. ömürlerinin yarısı ayna karşısında geçiyor

  Forum kurallarını okumak için tıklayınız
  Bunları yapmayınız okumak için tıklayınız.


  Forumun Altın Kuralı : Forumda okuduğunuz bilgileri fikir vermesi amacıyla ve mantık süzgecinden geçirerek değerlendirin. Hiç kimse sizi tanımadan size para kazandırmak heveslisi değildir. Hayatta karşılaşmadığınız ve adını soyadını dahi bilmediğiniz bir kişinin tavsiyesi ile senet almaya kalkışmayın, sonu %99 hüsran olacaktır..

  Not: Forumumuzda dini ve siyasi ile futbol taraftarlığı yazıları kabul edilmiyor.

  Forumumuz yeni adresinde eski gelenek ve kurallarıyla yoluna devam edecektir. Lütfen üyelik kaydınızı yapınız:
  http://www.hisse.net/topluluk/register.php

 8. #8

  Esas

   Alıntı Originally Posted by guneysu Yazıyı Oku
  bende bilge adam olmak istiyorum..

  aklıma gelmişken sormadan geçemiyeceğim... bayanlardan bilge olmuyormu.. oluyorsa bilge adammı olacaklar yoksa bilge kadın mı...

  aynaya bakmak onlar için sorun değil zaten.. ömürlerinin yarısı ayna karşısında geçiyor
  erkeklerin omurlerinin yarisinin nasil gectigi konusunu hic acmayalim isterseniz......

Sayfa 1/8 123 ... SonSon

Gönderi Kuralları

 • Yeni konu açamazsınız
 • Konulara cevap yazamazsınız
 • Yazılara ek gönderemezsiniz
 • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
 •