PDA

View Full Version : sizce ne dikmeliyim?

OsmanTiryaki
13-09-2007, 12:26
Merhabalar,

Benim manisa salihlide 2 yıl once aldığım 80 donum bir arazim mevcut. İki yıldır birsey dikmedim.

Bu sene dikmek istiyorum. Öyle birsey dikmek istiyorumki hemen ilk senesinde verim versin, para kazandırsın.

Civarımda biber, domates, üzüm karnabahar yetiştirildiğini duyuyorum. Arazi biraz tepeli bir arazi. Ama rahatlıkla traktörler dozerler ve tarim makınaları girebiliyor.

Hatta biraz ilerde senede 3 ürün dikilip mahsul alındığını duyuyorum. (domates,biber, karnabahar)

Su sorunumu artezyenle halledecegim. 80 metrede 2-3 inch su mevcut. Kışları 5 derecenın altına dusmuyor.

Beni ne dikmeye yonlendırırsınız? Yeterki ilk yıl hemen ürününü verip para kazandırmaya baslasın.

Cok tesekkur ederim.
Saygılar
Osman Tiryaki

JAKO
13-09-2007, 12:40
Bölgedeki en yakın tarım müdürlüğüne gidiniz, toprak incelemelerini yaptırınız, onların yardımlarını alınız. Ziraat odaları çok ilgililer, ücretsiz toprak analizleri yapıyorlar, gübreleme, tarım kireci gerekli olup olmadığı ve ölcüleri konusunda yardımcı oluyorlar, ayrıca, teşvik var biliyorsunuz, ziraat odalarında dönümüne onbeşbinlira filan olabilir, karşılıksız teşvik var, ve başvuru ziraat odalarına yapılıyor.

misterno
13-09-2007, 17:55
yahu domates biberin kilosu kac paraki millet dikiyor anlamadim ben

qba1976
13-09-2007, 23:07
yahu domates biberin kilosu kac paraki millet dikiyor anlamadim ben

Türkiyede marijuana dikimi halen yasak... Mecburiyetten canım kardeşim :)

karanimo
04-10-2007, 05:28
CEVİZ dik ama 5-10 sene sabret . Ondan sonra senin belini bükecek kimse yıkamaz. 10 seneden sonra Lordlar gibi olursun .Cevizin kilosu 25YTL olmuş.Ceviz ağacının ömrü 500sene .Senin torununun torununun torununu ... krallar gibi yaşatır . Ceviz 10x10m. aralıklı dikileceği için kısa vadeli düşündüğün tarım ürününü de aradaki boşluklara dikebilirsin (ziraatten fikir alarak )

ÇAKAL
04-10-2007, 06:36
Bölgedeki en yakın tarım müdürlüğüne gidiniz, toprak incelemelerini yaptırınız, onların yardımlarını alınız. Ziraat odaları çok ilgililer, ücretsiz toprak analizleri yapıyorlar, gübreleme, tarım kireci gerekli olup olmadığı ve ölcüleri konusunda yardımcı oluyorlar, ayrıca, teşvik var biliyorsunuz, ziraat odalarında dönümüne onbeşbinlira filan olabilir, karşılıksız teşvik var, ve başvuru ziraat odalarına yapılıyor.:super::super::super::yes::yes::yes:

guneysu
04-10-2007, 07:10
çay ekelim oraya batırsın seni :he::he::he:

ENGINEER68
04-10-2007, 07:37
Yer fıstığı ekin.

karanimo
05-10-2007, 11:28
Soğan ekimi nasıl acaba ? Bilen var mı ? Çok uğraştırıyor mu?

freesky
05-10-2007, 16:14
Gazoz agaci dikin. Epeyce yer var nasil olsa. Ilk yil olmasa da, 5 sene sonunda iyi getirisi olur. Cok fazla da bakim gerektirmez. Eger topragin durumu iyiyse gubrelemeye bile gerek yok. Ama Ph derecesi 7 nin altindaysa biraz kirecleme gerekebilir. 7 nin uzerindeyse de ya potasyum takviyesiyle, yada aniz yakimi ile cozebilirsiniz problemi...

Ayrica, ciftlik ortami musait olursa koyun da besleyebilirsiniz. 80 donum icin sanirim 100 bas kadar koyun ideal olabilir. Eti, sutu bir yana, cok ideal olur koyun gubresi. Bence gazoz agacinin verimini en az 30% arttiracaktir. Ayrica, aralara cilek de ekerseniz, cilek aromali gazozlariniz olacaktir. Ben olsam 4'e bolerim, 20'ser donumluk parseller halinde. Her parsele de farkli bir aroma verebilirsiniz. Benim aklimdan gecen cilek, kakao, elma ve/veya portakal. Elma ve portakal kisin, cilek de yazlari yetisir. Ama kakao nun iklimi biraz daha sicak olmali sanirim. Onu nasil halletceksiniz bilemiyorum. Belki ziraat odasindaki teknisyenler yardimci olabilir. Benim aklima buyukce bir sera gibi birsey geliyor ama..? Iceride isitici kullanarak, seffaf plastiklerle kapatirsaniz, hem gunes isigi alir, hem de sicak olur. 2 sira gazoz agaci, bir sira kakao seklinde dikim ideal olabilir. O sekilde kokusu gecer gazoza.

Ama hem kakao, hem elma, portakal, hem de cilek..? Birbirine karisabilir bunlarin lezzetleri. O yuzden de gecis olmasi acisindan her bolumden sonra ispanak ekebilirsiniz aralara. Girise de kucuk bufe gibi biryer yapsaniz derim. Cok orjinal olur. Millet gazozu agactan dolduracak, ispanagi dalindan koparilmis, taptaze olan borek yapilacak hemen yaninda.. Gel keyfim gel... (Boregi cay ile yemek isteyen musteriler icin de ileride cay ekimi dusunulebilir....)

Sonrasinda tabi isler buyuyecek. Once halka arzedeceksiniz.. ULKER veya VESTEL gibi. Aradan bir sure gececek. DIyeceksinzi ki, o ilk arzettigim sade gazozdu, simdi de kakao aromaliyi halka arz ediyorum. 2 sene sonra da cilek aromali ve portakal aromali olanlarini arz edeceksiniz. Merak etmeyin, hepsine yetecek kadar alici bulursunuz bu piyasada. :-) Ondan sonra da Maktk veya Dardanel gibi her yil duzenli bedelli ile kumesteki kazlari yolacaksiniz. Belki 10 sene icerisinde, size ve torunlariniza yetecek kadar servet sahibi olabilirsiniz.

Ben sizin hisselerden alirim soz. Ama gazozlarin asiti fazla olsun luften. Bunu da belki her agacin yanina kucuk boy turlerden birer limon fidani dikerek saglayabilirsiniz. Yada sulama suyuna sirke katarsaniz, o da olur...

Zor bir konuyu, www.hisse.net basligi ile bagdaslastirmaya calistim. Surc-i lisan olduysa affola. :-)

Selam ve saygilarimla.

freeSKY

BORA YAŞAR
05-10-2007, 16:41
Sn Jako;

Dönümüne 15.000 YTL teşvik mi?

Dönümü kaç YTL dir ki Salihlide tarım arazisinin?

engindeniz
05-10-2007, 17:45
CEVİZ dik ama 5-10 sene sabret . Ondan sonra senin belini bükecek kimse yıkamaz. 10 seneden sonra Lordlar gibi olursun .Cevizin kilosu 25YTL olmuş.Ceviz ağacının ömrü 500sene .Senin torununun torununun torununu ... krallar gibi yaşatır . Ceviz 10x10m. aralıklı dikileceği için kısa vadeli düşündüğün tarım ürününü de aradaki boşluklara dikebilirsin (ziraatten fikir alarak )

---
:bravo::bravo::bravo:

Sadece ceviz dikin.

trusty
05-10-2007, 18:21
---
:bravo::bravo::bravo:

Sadece ceviz dikin.

Burada kastedilen Bodur Cevizmi ?

karanimo
05-10-2007, 18:37
Evet bodur ceviz .

karanimo
05-10-2007, 18:44
FREESKY yorumun süperdi , bir gazoz ağacının yorumu ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi , tebrikler .

PARK
05-10-2007, 18:47
Eğer toprak değerleri uygunsa Enginar dikmenizi tavsiye ederim...

Dardanel size yalvarır o zaman malı bana ver diye:)

NOT: Türkiyedeki bütün enginar tarlalarının %80 ni Dardanel tarafından mahsul sezonu kapatılıyor...

GÜRKAN
05-10-2007, 18:49
Alman eriği..

3-4 yılda ürün vermeye başlar,getirisi iyidir..

Ağaçların altına da ,ağaçlar büyüyünceye kadar domates-biber dikilebilinir.

wRonG
05-10-2007, 19:04
hava durumu ve verim nasıldır bilemem ama bodur deveci armutunu bi araştırın. fidan maliyeti yüksek oluyor ama 2nci yaşında verim alabilir 3ncü yaşında ise ağaç başına 15-20 kg mahsul alınabiliyor. dölümüne 400 fidan dikiliyor. ve şu an itibariyle hiç bir şey yapılmadan kilosu 2 ytlden satılabiliyor.

80 dönüm X 400 fidan = 32.000 fidan
32.000 X 20 KG = 640.000 kg
640.000 kg X 2 YTL = 1.280.000 YTL :) 3ncü yıl kazancı

Güzel Para :)

Maliyet Hesabı :

Bodur Deveci Armut Fidanı Adet Fiyatı : 6 YTL
32.000 Fidan X 6 ytl = 192.000 YTL

80 Dönüm Arazi Sulama Tesisatı

80 X 2bin ytl dölüm başına = 160.000 ytl

İlk Yıl İlaçlama Budama Masrafı = 500 ytl X 80 = 40.000 YTL
İkinci Yıl ilaçlama Budama Toplama = 1,500 ytl X 80 = 120.000 YTL

Verim Alınana Kadar Yapılan Masraf = 512.000 YTL

gazoz ağacı hariç Her Çeşit Fidan Konusunda Yardımcı olabilirim :) Santamaria Armut, Deveci Armut, zeytin, ceviz, kivi sen yeterki ne yapabileceğine karar ver ;)

VOLVO
05-10-2007, 19:07
Ne dikerseniz dikin ama damlama sulama methoduyla başlayın.Dün Konya'daydım.Bütün herkes acaip övgüyle bahsediyordu.Yok elektrik giderleri yarı yarıya düşmüş, yok verim acaip artmış falan diye. Birde devlet teşvik veriyormuş damlama'ya:cool::cool:

karanimo
05-10-2007, 19:11
Sn Jako;

Dönümü kaç YTL dir ki Salihlide tarım arazisinin?[/QUOTE]

Sayın Bora Yaşar , dönümüne hiç 15.000ytl teşvik verilir mi ? Dediğiniz gibi dönümü kaç para ki zaten .Trakya'da tarlaların dönümü 1500-2000ytl .Diğer bölgelerimizde de bu fiatları geçmez . Ben Kırklareli'nin bir köyünden aldım 10 gün önce dönümü 1500ytl. Ve de çok verimli bir tarla .Yanında da su kanalı var .

Sayın Yaşar , devlet Ceviz ekiminde dönüm başına 250 YTL veriyor. Yani 100dönümlük yere 25000YTL teşvik veriyor..

Sayın Yaşar , satın tablolarınızı başlayın Ceviz ekimine:)

enigma
05-10-2007, 19:12
ustalar kalıte yıne konuşmuş bravo behhh

JAKO
05-10-2007, 19:29
Sn Jako;

sn freesky'ın yazısını okumaktan sizin sorunuzu görmemişim sn BORA YAŞAR.

Ytl değil, sıfır atılmamış hali ile buğday için aklımda kalan rakam o, ürününe göre değişiyior, ceviz için olanı bir arkadaşımız yazmış, yaban mersini için başka bir tarife var, ürünlerle ilgili tarife konusunda çok net bilgim yok, bana da ziraat odasına başvur prim alırsın dediler, başvuru süresi geçtikten sonra sordum soruşturdum, ancak gelecek sene sizin müracaatınızı kabul edebiliriz dediler bir daha ilgilenmedim.

Teşvik konusunu oradan biraz hatırlıyorum.

kasved
05-10-2007, 19:31
Merhabalar,

Benim manisa salihlide 2 yıl once aldığım 80 donum bir arazim mevcut. İki yıldır birsey dikmedim.

Bu sene dikmek istiyorum. Öyle birsey dikmek istiyorumki hemen ilk senesinde verim versin, para kazandırsın.

Civarımda biber, domates, üzüm karnabahar yetiştirildiğini duyuyorum. Arazi biraz tepeli bir arazi. Ama rahatlıkla traktörler dozerler ve tarim makınaları girebiliyor.

Hatta biraz ilerde senede 3 ürün dikilip mahsul alındığını duyuyorum. (domates,biber, karnabahar)

Su sorunumu artezyenle halledecegim. 80 metrede 2-3 inch su mevcut. Kışları 5 derecenın altına dusmuyor.

Beni ne dikmeye yonlendırırsınız? Yeterki ilk yıl hemen ürününü verip para kazandırmaya baslasın.

Cok tesekkur ederim.
Saygılar
Osman Tiryaki

Sn. Tiryaki arazinizin ölçeği büyük sebze değilde meyve işi yapacaksanız mutlaka arazinin yakın çevresinde iyi bir gezi yapın civarda hangi ürünler yetiştiriliyor hangi ürünlerden gelir durumu daha iyi diye.

Dikkat edin günümüzde birçok meyveninin bodur diye türleri satılmaktadır örneğin ben bodur ceviz ağacı görmedim fidanları satılıyor ama ben yetişmiş meyve veren ağacını henüz göremedim.

Bulunduğunuz yöredeki ilçe veya il tarım müdürlükleri ve varsa civar üniversitelerin tarım bölümleriyle görüşün.

Kesinlikle profesyonel fidan satım işiyle uğraşanların kulaktan dolma gaz veren fikirleriyle işe başlamayın.

Eğer yörede hiç yetiştirilmemiş bir meyveciliğe başalayacaksanız kesinlikle minimal çok ufak adet ağaçta başlayın, işe başlarken ödeyeceğiniz büyük paraların sonucu hüsran olabilir. Belki işe biraz geç başlarsınız ama garantili ağaçların tutup verimin alındığını gördükten sonra başlarsınız.

Yakın çevrem ezine civarında yaklaşık 100 dönüm alara bodur kiraz dikildi sonuç sıfır fidanlar yöreye uyum sağlamadı, bu durumdan sadece fidan üreticisi kazandı kendi paranızla kendinizi kobay olarak kullandırtmayın.

Yine meyve işine girecekseniz hallere gidip bu işin toptancısıyla da pazar durumunu görüşmenizde fayda var.

Lafın özü çok araştırma tek hareket, birde meyve ağacı yetiştirirken arada ikincil ziraati unutun toprağı hasta edersiniz, ya meyve fidanı yetiştirin ya da tarla ürünü. Kolay gelsin.

k0900
05-10-2007, 19:44
bodur ceviz diye birşey yoktur. ceviz vardır.

k0900
05-10-2007, 19:48
kaynak 1 :

YOK BÖYLE BÝR ÞEY "BODUR CEVÝZ YA DA BODUR ANAÇLI CEVÝZ"
Pazartesi, 12 Þubat 2007
Yrd. Doç. Dr. Mehmet SÜTYEMEZ
Kahramanmaraþ Sütçü Ýmam Üniv. Ziraat Fak. Bahçe Bitkileri Bölümü- K.MARAÞ
e- mail: sutyemez@ksu.edu.trBu mail adresi spam botlara karþý korumalýdýr, görebilmek için Javascript açýk olmalýdýr

kaynak 2 :

Yetkili Kişi :OSMAN KILINÇ (Orman Mühendisi)
Adres :Cumhuriyet Mah. Hürriyet Cad. No:30 Saruhanlı / MANİSA
Telefon : 0.236 357 17 42 GSM :0.538 843 05 35
Üretim Yeri : Saruhanlı / MANİSA
Mail : info@cevizbadem.com

freesky
05-10-2007, 20:32
hava durumu ve verim nasıldır bilemem ama bodur deveci armutunu bi araştırın. fidan maliyeti yüksek oluyor ama 2nci yaşında verim alabilir 3ncü yaşında ise ağaç başına 15-20 kg mahsul alınabiliyor. dölümüne 400 fidan dikiliyor. ve şu an itibariyle hiç bir şey yapılmadan kilosu 2 ytlden satılabiliyor.

80 dönüm X 400 fidan = 32.000 fidan
32.000 X 20 KG = 640.000 kg
640.000 kg X 2 YTL = 1.280.000 YTL :) 3ncü yıl kazancı

Güzel Para :)

Maliyet Hesabı :

Bodur Deveci Armut Fidanı Adet Fiyatı : 6 YTL
32.000 Fidan X 6 ytl = 192.000 YTL

80 Dönüm Arazi Sulama Tesisatı

80 X 2bin ytl dölüm başına = 160.000 ytl

İlk Yıl İlaçlama Budama Masrafı = 500 ytl X 80 = 40.000 YTL
İkinci Yıl ilaçlama Budama Toplama = 1,500 ytl X 80 = 120.000 YTL

Verim Alınana Kadar Yapılan Masraf = 512.000 YTL

gazoz ağacı hariç Her Çeşit Fidan Konusunda Yardımcı olabilirim :) Santamaria Armut, Deveci Armut, zeytin, ceviz, kivi sen yeterki ne yapabileceğine karar ver ;)

Hocam Ucmussunuz Siz,

O kadar kolay olsaydi, herkes isi gucu birakip armut muhabbetine girerdi. :-) Donume 400 fidani biraz zor dikersiniz siz. kaldiki daha toprak degerleri vs hic bilinmiyor. Maliyetleri de cok dusuk hesaplamissiniz.

Ama itiraf edeyim, benim bile agzimin suyu akti.. Pesin para ne de olsa.
:-)

freeSKY

trusty
05-10-2007, 21:41
Kasved Kardesim, yine dokturmus.

Yesil veremedim burada yazacagim.

Helal olsun sana Kasved...!:super:

trusty
05-10-2007, 22:27
http://www.ozyesilfidancilik.com/

Belki lazim olur, tesadufen buldum.

karanimo
05-10-2007, 22:44
Çiftçilikden daha da güzeli var ; SÜT HAYVANCILIĞI .
Hoştayn cinsi bir inek günde 20-40 kg. süt verebilmektedir . 50 ineğin olsa ; en düşük kg.dan yani günde 20kg.dan hesaplasak bir günde alacağın süt :20kgx50inek=1000 kg.

Ayağına sütü almaya gelenler ekim ayına kadar 0,55 ykrş. a alıyorlardı kilosunu , Ekim ayından beri kilosu 0,60 ykrş oldu. Günlük elimize geçen para : 0,60ykrşx 1000 kg.=600 YTL

1 ayda elimize geçen : 30 gün x 600YTL = 18000YTL.

Bunun kabaca 8000 ytl sini giderlere sayarsak 10000 YTL aylık kazancımız olur.

Yem masrafını asgaride tutmak için Mısır ekip SİLAJ yapmak lazım .Bu yeme vereceğimiz parayı çok düşürür.

Karımız bu kadarla sınırlı değil. Birazdan diğerlerini de yazacağım.

karanimo
05-10-2007, 22:49
Devlet hayvancılığa teşvik için üreticiye İNEK BAŞINA 550 YTL (550.000.000TL) veriyor. Yani diyelim ki 2550 YTL ye aldığın bir inek 2000 YTL ye geliyor. Daha kafadan inek başına 550 YTL karın oluyor. 50 inek de karın : 50 İnek x 550 YTL =27500 YTL daha başlarken karın oluyor.

ÇAKAL
05-10-2007, 22:50
Egede gebere derler.Kapari.İspanya'da milli bitki ilan edilmişti.Turşu dahil çoğu çeşit salatada ve ilaçlarda kullanılırmış diye duymuştum.Masrafsız.Kıraç yerlerde yetişir.Nohut büyüklüğündedir.Su falan da istemez.Üretimi kolay.Dışarıda pazarlıyacak yer bulursan iyi getirisi var diyorlar.

karanimo
05-10-2007, 22:51
bitmedi dahası da var

ÇAKAL
05-10-2007, 22:54
Devlet hayvancılığa teşvik için üreticiye İNEK BAŞINA 550 YTL (550.000.000TL) veriyor. Yani diyelim ki 2550 YTL ye aldığın bir inek 2000 YTL ye geliyor. Daha kafadan inek başına 550 YTL karın oluyor. 50 inek de karın : 50 İnek x 550 YTL =27500 YTL daha başlarken karın oluyor.95-96 senesi deli dana hastalığı çıkmadan Vak-bir'in temsilciliğini yaptım,Denizli ve civar illerde.O zamanda böyle bir furya vardı.Ne yazık ki gelen inekleri köylüm nasıl bakacağını bilmediğinden 25-30 kg süt veren inekler 10 kg ın altına düştü.Hatta buzağılı idi hepsi teslim ettiğimizde buzağılarını düşürdüler.Zor iş o bilen biri olmazsa.:yes:

karanimo
05-10-2007, 23:08
Devlet sattığın süt kadar sana teşvik de veriyor . Litre başına : 5,5 YKrş teşvik alıyorsun .

50 inekde günlük :5,5 Ykrş x 1000kg = 5YTL. - 1AYDA :5 YTLX 30gün=150 ytl

AYRICA : Örgütlü yetiştiricilerden, hayvanlarını soykütüğü sistemine kayıt ettirerek, Bakanlıkça yürütülen ıslah çalışmalarına katkıda bulunanlara beher litre süt için 1,5 YKrş ilave ödeme yapılır.
VE DE YİNE BUNDAN BAŞKA : Üretilen sütün 5200 Sayılı Yasa ile kurulmuş Süt Üreticiler Birliği aracılığı ile pazarlayan örgütlü üreticilere beher litre için ilave 1,5 Ykrş ödeme yapılır.

karanimo
05-10-2007, 23:11
Ve de cabası süt veren bu ineklerin hersene doğum yaparak hayvan varlığını sayı olarak katlıyor

karanimo
05-10-2007, 23:16
Bununla da kalmıyor : Doğan her buzağı için teşvik alıyorsun .
Kalkınmada öncelikli iller 36YTL/Baş
Diğer iller 26YTL/Baş

Eğer buzağı SUNİ TOĞOMLAMA YAPILAN İNEKDEN DOĞMUŞSA buzağı başına alacağın para : 140YTl/Baş

karanimo
05-10-2007, 23:17
yani 50 ineğin varsa :50 x 140 ytl =7000 YTL.

M.Işılak
05-10-2007, 23:19
Kekiği bir araştırın...

ÇAKAL
05-10-2007, 23:21
Merhabalar,

Osman Tiryaki

Çiftçilikden daha da güzeli var ; SÜT HAYVANCILIĞI .
.

Devlet hayvancılığa teşvik için üreticiye İNEK BAŞINA 550 YTL (550.000.000TL) veriyor. .

95-96 senesi deli dana hastalığı çıkmadan Vak-bir'in temsilciliğini yaptım,Denizli ve civar illerde.O zamanda böyle bir furya vardı.Ne yazık ki gelen inekleri köylüm nasıl bakacağını bilmediğinden 25-30 kg süt veren inekler 10 kg ın altına düştü.Hatta buzağılı idi hepsi teslim ettiğimizde buzağılarını düşürdüler.Zor iş o bilen biri olmazsa.:yes:

Devlet sattığın süt kadar sana teşvik de veriyor . Litre başına : 5,5 YKrş teşvik alıyorsun .

50 inekde günlük :5,5 Ykrş x 1000kg = 5YTL. - 1AYDA :5 YTLX 30gün=150 ytl

Ve de cabası süt veren bu ineklerin hersene doğum yaparak hayvan varlığını sayı olarak katlıyor

Bununla da kalmıyor : Doğan her buzağı için teşvik alıyorsun .

Evet Osman Ağa sabah kalktığında toprağa inekleri dikecek.:)
Dostumun biri mesaj yollamış toprağa inek haa,diye.Tufaya geldik.:D:D:D

latino1122
05-10-2007, 23:26
. KANOLA TARIMININ ÖNEMİ:

Kanola (Brasicca napus Oleifera sp.), bitkisel yağ kaynağı olarak yağlı tohumlu bitkiler olan ayçiçeği, soya, pamuk ve yer fıstığı arasında üretim açısından üçüncü sırayı almaktadır. Dünya'da yıllık üretimi 22 milyon ton civarındadır. En çok üreten ülkelerden Çin 4.5, Hindistan 4.4, Kanada 2.8, Polanya 0.5, Fransa 0.47, Pakistan, 0.4, Almanya 0.4, İngiltere 0.3 milyon ha ekim alanına sahiptir. Ülkemize ise Balkanlardan gelen göçmenler ile kolza adı ile 1960 yıllarında getirilmiş ve Trakya'da ekim alanı bulmuştur. Ancak kolza ürününün yağında insan sağlığına zararlı Erusik asit, küspesinde de hayvan sağlığına zararlı Glukosinolat bulunması nedeniyle 1979 yılında ekimi yasaklanmıştır.

Kolza'da erusik asit ve glukosinolat ihtiva etmeyen çeşitler araştırmalar sonucu geliştirilmiştir. Bu çeşitler ilkönce Kanada'da ıslah edilmesi nedeniyle kanola adı verilmiştir. Ülkemizde bitkisel yağ açığını kapatmak amacıyla kanola tarımının yaygınlaşması için çalışmalar yapılmaktadır.

Ülkemizde rapiska, rapitsa, kolza isimleriyle de bilinen kanola, kışlık ve yazlık olmak üzere iki fizyolojik döneme sahip bir yağ bitkisidir. Kanola danesinde bulunan % 38-50 yağ ve % 16-24 protein ile önemli bir yağ bitkisidir. Eskidene kolza olarak isimlendirilen çeşitler % 45-50 oranındaki Erüsik asit içeriği ıslah çalışmaları ile % 0 düzeyine düşürülmesi sonucu bitkinin tekrar bitkisel yağ ihtiyacı için yeniden üretime alınmasını sağlamıştır (Algan, 1990, Shahidi, 1990).

Tablo 1’de 1990-95 yılları arasında Dünya ve Türkiye'de kanola üretimleri verilmiştir.

Tablo1 : Dünyada Önemli Kolza Üreticisi Ülkelerin 1990-95 Yılları Arasındaki

Tablo 1'de görüleceği gibi Dünya kanola üretimi son yıllarda 12 milyon ton’dan 16 milyon tona yükselmiştir. Ülkemizde kanola tarımına tekrar son yıllarda Tekirdağ, Edirne, Kırklareli ve Samsun yörelerinde başlanmıştır, ancak ekilişi henüz 2000 ha gibi çok küçük alanda yapılmaktadır.

Kanola bitkisinin kışlık çeşitlerinin Ülkemizde uygun iklim koşullarında buğday ile ekim nöbetine girmesi sonucu ekim nöbeti zenginleşebileceği gibi yağ açığının kapatılmasına da önemli katkısı olacaktır. Bu bitkinin yetişmesi için uygun iklim koşulları Ege, Çukurova, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu’nun pamuk, Marmara bölgesinin Trakya kesiminde ise ayçiçeği ve buğday ekilen alanlarında mevcuttur.

Kanada ve Avrupa ülkelerinde ıslah edilmiş erüsik asitsiz, yağ ve protein oranı yüksek yeni kolza çeşitleri kanola ismiyle ekilmektedir. Kanola çeşitlerinden elde edilen bitkisel yağ besin değeri ve içeriği bakımından zeytinyağı ve yerfıstığı yağının kalitesine yakın olup, dünya kanola üretiminin önemli bir kısmı insan beslenmesinde kullanılmaktadır (Atakişi, 1991). Kanola tohumlarında yağ çıkarıldıktan sonra geriye kalan küspe değerli bir hayvan yemidir. Küspesinde %38-40 protein bulunduğundan soya küspesi ile karıştırılıp hayvan yemi olarak kullanılabilmektedir. Kanola arıları cezbeden sarı çiçeklere bol miktarda sahip olduğundan arıcılar içinde değerli bir bitkidir. Bir hektardan kanolanın çiçek döneminde bal arıları 15 günde 100 kg bal ve yaklaşık 1 kg bal mumu yapabilir.

Bunun yanında kolza olarak isimlendirdiğimiz erusik asit oranı yüksek olan çeşitlerden elde edilen yağlar sanayide, elektrik trafolarında, bioyakıt (biodizel) olarak Fransa ve Almanya gibi Avrupa ülkelerinde kullanılmaktadır.

Kanola tohumlarından soğuk presleme ile elde edilen ham yağ metanol ile katalizör eşliğinde normal basınç ve ısıda estere dönüştürülür ve Dın 51606 kalitesindedir. 1 kg tohumdan 450 gr yağ çıkmaktadır ve metanol ile reaksiyondan sonra 450 gr biodizel yakıt elde edilebilmektedir.

karanimo
05-10-2007, 23:28
Daha ne olsun kardeşimmmmmmm.

ÇAKAL
05-10-2007, 23:39
Daha ne olsun kardeşimmmmmmm.
Deve kuşu,pekin ördeği olabilir mesela ineklerin yerine.:D:D
Ya da ne bileyim Ankara tavşanı.:wink:

karanimo
06-10-2007, 00:06
Kekiği bir araştırın...

Hadi sayın M.Işılak üşenme onu da sen araştır birzahmet . Bekliyoruz. Saygılar...

mystified
06-10-2007, 00:09
Kavrulmuş akşam sefası tohumu derim...Çok talep var.

BORA YAŞAR
06-10-2007, 07:34
Osman Tiryaki bu topiği 13.09.2007 tarihinde yani 23 gün önce açmış, siteye de en son 19.09.2007 tarihinde üğramış yani 17 gün önce. Bir daha görülmemiş.

"Sizce ne dikmeliyim?" diye kısaca yazdığı yazıdan sonra 4 sayfa katılım olmuş.Birçok kişi önerdiği faaliyeti, üşenmemiş neredeyse fizibilite hesaplarına kadar detaylandırmış.:)

Osman Bey yok ortalıkta.

Umarım sağlık ve esenlik içindedir.

Topiğin bu kadar ilgi çekmesinde, forumdaşların yardım amaçlı yaklaşımları dışında, genel olarak birçok nedenle, akıllarında tuttukları, kuvveden fiile bir türlü geçiremedikleri bir iş/bir hülya bulunması.Hani özlemle birgün yapmayı düşündükleri, düşledikleri.:he: Ne güzel? İnsanın hiç bitmeyecek, sonlanmayacak arzularının olması yaşamın en büyük motoru.

Yaşam enerjiniz hiç bitmesin.:cool:

wRonG
06-10-2007, 10:30
Hocam Ucmussunuz Siz,

O kadar kolay olsaydi, herkes isi gucu birakip armut muhabbetine girerdi. :-) Donume 400 fidani biraz zor dikersiniz siz. kaldiki daha toprak degerleri vs hic bilinmiyor. Maliyetleri de cok dusuk hesaplamissiniz.

Ama itiraf edeyim, benim bile agzimin suyu akti.. Pesin para ne de olsa.
:-)

freeSKY

belkide marketten aldığın deveci armutu benim bahçemden geliyor, yada komşumun bahçesinden :) dölümünde 400 bodur armut yetiştirdiğimiz ve faal olan bir çok arazimiz mevcut. hatta size bir fotoğrafta ekliyorum.

1 hafta önce

http://img470.imageshack.us/img470/1018/img3117ik3.jpg
http://img464.imageshack.us/img464/7928/img3105xp0.jpg

kökleri kontrol ederseniz 4metreye 50cm aralıklarla dikilmiş bir arazidir. bu tarla 3,5 dönüm olup bu sene 2nci yaşındadır. önümüzdeki sene beklenen hasat 30ton civarındadır. :cool:

karanimo
06-10-2007, 11:22
Osman Tiryaki bu topiği 13.09.2007 tarihinde yani 23 gün önce açmış, siteye de en son 19.09.2007 tarihinde üğramış yani 17 gün önce. Bir daha görülmemiş.

"Sizce ne dikmeliyim?" diye kısaca yazdığı yazıdan sonra 4 sayfa katılım olmuş.Birçok kişi önerdiği faaliyeti, üşenmemiş neredeyse fizibilite hesaplarına kadar detaylandırmış.:)

Osman Bey yok ortalıkta.

Topiğin bu kadar ilgi çekmesinde, forumdaşların yardım amaçlı yaklaşımları dışında, genel olarak birçok nedenle, akıllarında tuttukları, kuvveden fiile bir türlü geçiremedikleri bir iş/bir hülya bulunması.Hani özlemle birgün yapmayı düşündükleri, düşledikleri.:he: Ne güzel? İnsanın hiç bitmeyecek, sonlanmayacak arzularının olması yaşamın en büyük motoru.

Çok çok haklısın sayın Bora Yaşar.İçimizde ukde kalan , bir türlü hayata geçiremediğimiz , içimizde kıpır kıpır canlı duran , düşündükçe bizi de karanlık monotonluğumuzdan kurtaran sabah güneşi , başlayamasak da "henüz başlayamadığımız " diye düşündüğümüz , sıcaklığını içimizde her an issettiğimiz sönmemiş volkan ....Umarım gülden daha hoş kokulu bu güzel çiçek içimizde biz ölene kadar yaşar , değil mi sn.Bora Yaşar.....

BORA YAŞAR
06-10-2007, 11:30
Çok çok haklısın sayın Bora Yaşar.İçimizde ukde kalan , bir türlü hayata geçiremediğimiz , içimizde kıpır kıpır canlı duran , düşündükçe bizi de karanlık monotonluğumuzdan kurtaran sabah güneşi , başlayamasak da "henüz başlayamadığımız " diye düşündüğümüz , sıcaklığını içimizde her an issettiğimiz sönmemiş volkan ....Umarım gülden daha hoş kokulu bu güzel çiçek içimizde biz ölene kadar yaşar , değil mi sn.Bora Yaşar.....

Yaşasın o çiçek içimizde Sn karanimo;

Gerçek hayata daha fazla zaman ayıramamaktan doğuyor belki de bu kadar anlaşmazlık. Yani üretip, hakça bölüşüp tadını çıkarmaya..

Herkese sevdiklerinle geçireceği, sevdiği uğraşla hayatını kazanacağı, barış dolu mutlu günler dilerim.

Tüm insanlığa..:)

Erasure
06-10-2007, 11:42
Sn.Osman Tiryaki, bence bu kadar çok dikilecek veya beslenecek seçenekle karşılacağını bilmiyordu :)
Seçenekleri çoğalınca sanırım araziyi satarak güncel hayatına geri dönmüş olabilir :he:
Sonuçta arazi almak mesele değil onu değerli bir duruma getirebilmek asıl iş, bunu da başaramak zordur.
Öte yanda asıl parayı üreten değil, aracılık yapanlar kazanıyor...

aydino
06-10-2007, 11:47

Osman Bey yok ortalıkta.

Ben de borsadan kazandigim parayla zeytin bahcesi aldim, vobdan uttukce , yandaki arazilari satin alip,hatta degerinin ustunde para bile verip ) ustundeki ivir zivir lari sokup , ekleme yapiyorum, 3 donum oldu su anda , allah sihhat verdikce , ben vobda ve diger piyasalardan kazanip buraya aktaricam,

ceviz olayida aklima yatti, torunlar cocukalr bana duaci olurlar 10 -20 sene sonra , kimbilir,toprakla ugrasmak kadar guzel bir sey varmi su hayatta (meslek olarak)

aydino
06-10-2007, 11:53
Öte yanda asıl parayı üreten değil, aracılık yapanlar kazanıyor...

Bence yaniliyorsun sevgili kardesim, ben yurtdisinda yasiyorum, hasat zamani , bakiyorum zeytinyag vadeli islemler borsasina(jaen) , ordan satiyorum, araci zar zurt yok, ben gecen sene tonu 3800€ dan virgen zeytinyag sattim, miktari az ama ornek olsun diye soyluyorum, yani her uretici para kazanamiyor , aracisi kazaniyo dedigin icin soyledim

karanimo
06-10-2007, 12:07
Bence yaniliyorsun sevgili kardesim, ben yurtdisinda yasiyorum, hasat zamani , bakiyorum zeytinyag vadeli islemler borsasina(jaen) , ordan satiyorum, araci zar zurt yok, ben gecen sene tonu 3800€ dan virgen zeytinyag sattim, miktari az ama ornek olsun diye soyluyorum, yani her uretici para kazanamiyor , aracisi kazaniyo dedigin icin soyledim

AYDİNO , bizi zeytin konusunda biraz aydinlatsino :clown:. dikili bir zeytin tarlası dönümü kaçtan alınabilir ? Veya içinde zeytim olmayan ama zeytine müsahit bir tarlanın dönümü ne kadardır?
Zeytinin mahsulü dönüm olarak kaçıncı senesinde ne kadardır ?
Zeytini veya zeytinyağını kaçtan alıyorlar ?
Giderleri nelerdir ve ne kadar tutar ? Bakımı zor mudur ? vs..
Saygılarımla....

aydino
06-10-2007, 12:21
Karanmino

Asagida sana bir link veriyim,

Ben ziraatci degilim , hobi olarak basladim bu ise, yabanci dilinin mevcut oldugunu dusunerekden asagidaki sayfayi tavsiye ediyorum,ben toplanan zeytini sadece yaglik icin fabrikaya goturuyorum, bakim sulama,ilaclama islerini bu isin servisini veren firma vasitasiyla hallediyorum

Turkiyeki arazi fiyatlarini bilmem, orda yasamiyorum
Umarim aydinlanmana biraz yardimci olmusumdur

www.mfao.es

ÇAKAL
06-10-2007, 12:32
Bio dizel için en uygun mısır diye duydum.Yetiştirmesi de basit.Ufaktan bio dizel tesisi kurulabilir de Osman Ağa kayboldu.:D:D:D

karanimo
06-10-2007, 12:33
Precios de los contratos en €/t
Vencimiento Anterior Cierre Alto Bajo Var.% Vol. PA
Noviembre 07 2250 2250 0,00 0 752
Enero 08 2240 2240 0,00 0 300
Marzo 08 2280 2280 0,00 0 1050
Mayo 08 2330 2330 0,00 0 310
Julio 08 2300 2300 0,00 0 275
Septiembre 08 2350 2350 0,00 0 100
Noviembre 08 2340 2340 0,00 0 125

Operaciones Generales
Vencimiento Vol. Precio Tipo

MFAO. Mercado oficial y organizado para la negociación de contratos de futuros sobre aceite de oliva

Bu italyanca galiba veya ispanyolca .Ben ne bilem bu dilleri Aydino (İngilizce tuşu da çalışmıyor sitede ) Çevir bir zahmet ne yazıyorsa yukarıda .

wRonG
06-10-2007, 12:54
Bio dizel için en uygun mısır diye duydum.Yetiştirmesi de basit.Ufaktan bio dizel tesisi kurulabilir de Osman Ağa kayboldu.:D:D:D

Sorghum Sudan otu 7 kesim bile yapılabiliyor... Mısırla birebir sadece kocanı olmayan bir cins ot... mısır sadece 1 kez kesiliyor. Yanlış duymuşunuz.

http://www.may.com.tr/may_tr/images/urunler/nutrimaxbmr.jpg

:super:

Grandmaster
06-10-2007, 13:11
Sorghum Sudan otu 7 kesim bile yapılabiliyor... Mısırla birebir sadece kocanı olmayan bir cins ot... mısır sadece 1 kez kesiliyor. Yanlış duymuşunuz.

http://www.may.com.tr/may_tr/images/urunler/nutrimaxbmr.jpg

:super:

ben 3 yıl once biyodizel için araştırma yapmıştım.En uygun bitki kanola gorunuyordu.

wRonG
06-10-2007, 13:21
ben 3 yıl once biyodizel için araştırma yapmıştım.En uygun bitki kanola gorunuyordu.

burda yetişirmi o dediğin bilmem ama sorgun sudan otu deli dehşet yetişiyor. hayvancılık için kullanılıyor. bio dizel çalışmaları varmı bu çevrede bilmiyorum. :he:

qba1976
06-10-2007, 13:28
AYDİNO , bizi zeytin konusunda biraz aydinlatsino :clown:. dikili bir zeytin tarlası dönümü kaçtan alınabilir ? Veya içinde zeytim olmayan ama zeytine müsahit bir tarlanın dönümü ne kadardır?
Zeytinin mahsulü dönüm olarak kaçıncı senesinde ne kadardır ?
Zeytini veya zeytinyağını kaçtan alıyorlar ?
Giderleri nelerdir ve ne kadar tutar ? Bakımı zor mudur ? vs..
Saygılarımla....

Dikili zeytin 10 milyar dan aşşağı olmaz dönümü(bakımlısı).. Boş yerlerde mevkiisine göre 2olur 3 olur 5 olur..

Pit
06-10-2007, 18:54
kiraz ile ilgili bilgisi olan var mı? Kiraz ekimine devletin ne kadar teşviği var? Birde damla sulama için teşviklerden bahsediliyor ama araştırmalarım sonucunda ziraat banktan 5 yıl geri ödemesiz ve düşük faizli kredi verildiği bilgisine ulaşabildim.
selamlar

OsmanTiryaki
07-10-2007, 18:13
Merhabalar,

Herkese gosterdıgı ılgıden dolayı cok tesekkur ederek yazıma beslamak ıstıyorum.

Yazımı ılk yazdıgım gunlerde konuya olan ılgısızlık yuzunden sevkım bıraz kırılmıs ve tarım forumlarına bakmaya baslamıstım. Ordan da fazla bırsey cıkmayınca yakın tanıdıgım olan domates,salatalık tohumcularıyla gorusmelerım oldu. Onlardan aldıgım fıkırlerı degerlendırırken, bu forumda fazla bir ilerleme oldugunu dusunmuyordum. Bugun bos gunumde foruma bır bakayım dedım ve gozlerıme ınanamadım. Katılım ve ılgı ıcın tekrardan cok tesekkurler.

Arsa dıkımı konusunda suanda bır ılerleme kaydedemedım. Domates ve salatalıgın fazla para getırmedını ogrendım. Bu yuzden ılk yazımda da belırttıgım gıbı mınumum surede maxımum kazancı alabılecegım urunu hala arastırıyorum. Maximum 6 ayda verıme yatıp para kazandıracak bır urun?

Ben asıl sızlerle baska bırsey paylasmak ıstıyorum sevgılı dostlar. Belırlı nedenlerle bu forumda bırbırımızı bulmus ınsanlarız. Ben Istanbul-Besıktas ta oturuyorum. Gecen hafta Istanbula donuyorum. Bandırmadan yenikapıya IDO ile gelecegım. Bandırmaya kadar geldım. Hayatımdan cok memnunum. Hicbir sıkıntım yok. 2 saat sürdü yolculuğum. Dönüş yolunda uzun süredir çok okumak istediğim bir kitaba başlamışım. Hala hayatımdan çok memnunum. Ido yenikapıya yanaştı. Bende arabamı calıstırdım ve yenikapıdayım.

Bundan sonra yazacaklarım inanın çok içten. İnmemle beraber bir keşmekeş. Herkes birbirine söyleniyor. Herkes korna çalıyor. Yola çıkıyor 200 metre sonra ınanılmaz trafık. Tum sirkeci-eminönü-kabataş-beşiktaş yolunu trafik,keşmekeş içinde geliyorum.

Yaya geçidinden geçiyorum. Birisi karşıya geçmeyi bekliyor. Nezaket içinde yol veriyorum. Beyfendi yol verdiğim için şaşırıyor. Şaşkın şaşkın ve teşekkür ederek karşıya geçiyor. Arkamdaki adam uzun uzun kornaya basıp belki bana küfür ediyor bilemiyorum. 10 dakikalık yol 1 saati geçmiş. Stres ve sinir yükselmiş. Neredeyse bende gereksiz yere kornaya basıp küfür eden insanlardan birisine dönüşücem.

Neyseki evimdeyim. Huzurluyum. Akşam oturup düşünüyorum. Ben iki haftadır İstanbul dışındaydım. Ne trafik vardı, ne stres. İnsanlar birbirine saygılıydı. Araba kullanmak için cambaz olmaya gerek yoktu. Sabah tanımadığım insanlara bile selam vererek hayatıma başlıyordum. Burda bunu yaptığınızda insanlar sizi garipsiyor. Sanki suç işlediniz.

Neyse ben sizlere biraz içimdekiler dökmek istedim. Bu güzelim şehir İstanbul bizden çok şeyler alıp götürdüğü kanaatindeyim.

Bizler kaçış planları yapıp İstanbulu biraksak ne olacak? Saygısızlık diz boyu artacak. Bizler İstanbulda kalıp birşeyleri değiştirmek istesek, biz mi kurtaracağız Istanbul'u?

Bütün dostlarıma bu konudan yakınıyorum. Burda fırsat bulmuşken sizlerede yakınmak istedim :)

Tarım konusunda fikirlerinize hala açığım.
Teşekkürler
Saygılar

karanimo
08-10-2007, 20:45
KONU KAPANMIŞTIR ARTIK .
Sayın Osman Tiryaki , konuyu sen açmıştın , ama en sonunda nihayet gelebildiğin için konu kapanmıştır artık) .SEN AÇIKSIN AMA BİZ KAPANDIK ARTIK :he:. Kepenkleri indirdik .

Haydi bir konu daha aç , çok heyecanlı oluyor .:) :he:

karanimo
09-10-2007, 22:38
Şaka ya.... Ben kimim ki konuyu kapatayım .Aynen devam arkadaşlar .:clown:

karanimo
09-03-2010, 09:23
Eveeettttt.....
Uzunca ara verildi bu konuya .
Güzel bir konuydu , devam ettirelim istiyorum .
Tarlası olan birine , iyi para kazanması için , ne ekmesini tavsiye edersiniz ?

epikur
09-03-2010, 11:15
Hangi ürünün fiatlari halde kacdan gittigine dair bu site herkese yardimci olabilir.
http://www.antalya.bel.tr/tr/bel_guncel/hal_fiyat_listesi.cfm

Farkettigim kadariyla büyük bir problem veya sorun ürünün ne kadardan satilabilecegine ve ne kadar getirisi olabilicegi hususunda.
Hangi ürünün kazancli bir sekilde ekilecegi konusunda sanirim hal satis fiatlari bir baslangic bilgisidir. Tabii tüm bir yil takip ederek, fiat grafigi olusturulabilir. Veya en azindan hasat zamani fiatlari (yani arz tepedeyken) fiatlar da benzer sitelerden toplanabilir.
Buraya yazilan bilgiler de gercek deneyimleri olan arkadaslar tarafindan düzeltilebilir veya ek bilgilerle tamamlanirsa bu cesit islere gönül ve para koyan her girisimci arkadasa daha yardimci olunur.

Ha, birde ürünün taslak- maliyet ve gelir tablosu (ne kadar afaki sayilarla donatilsa da) yapici bir tartisma icin temel ayak olabilir.

A. Kurulus maliyeti (bence arazinin ilk maliyetide buraya katilmali-yalniz fidan dikimi degil)
B. Ilk mahsule kadar tüm bakim, hasat, nakliye maliyetleri

C. Satis geliri

Böylece - cok basitce - asagidaki formülle cok kabataslak da olsa bir gelir/gider tablosu cikar.
Bu tablo bir fizibilite raporu yerine gecmesede - en azindan düsük kazancli ürünleri eleyebilir.

K (Kazanc) = C - (A+B)

Umarim yazdiklarim biraz faydali olmusdur.

kasved
09-03-2010, 14:19
Eveeettttt.....
Uzunca ara verildi bu konuya .
Güzel bir konuydu , devam ettirelim istiyorum .
Tarlası olan birine , iyi para kazanması için , ne ekmesini tavsiye edersiniz ?

Tarlası olan birine iyi para kazanması için hiç bir şey ekmemesini tavsiye ederim, en azından cebinizden para harcamayacağınız için karda olursunuz.

Boş tarlaya ekipde ürünü yetiştirmek için onca masraf ve emek harca, ürünü yetiştirdikten sonra sonra kendini fakir başkalarını zengin et.

Pit
09-03-2010, 14:48
Tarlası olan birine iyi para kazanması için hiç bir şey ekmemesini tavsiye ederim, en azından cebinizden para harcamayacağınız için karda olursunuz.

Boş tarlaya ekipde ürünü yetiştirmek için onca masraf ve emek harca, ürünü yetiştirdikten sonra sonra kendini fakir başkalarını zengin et.
aslında biraz kara mizah içersede yazdıklarınız bir bakıma doğru.
peki tarımdan para kazanmak mümkün mü?doğru yapılırsa tabiki mümkün.
öncelikle ürüne göre değişim gösteren minimum ekim büyüklüğü bulunmalı. örneğin 10 dönüm buğday ekmek size belki zarar bile yazdırabilecekken 1000 dönüm ektiğinizde herşey değişir. ülkemizde buğday dönümden ortalama 400 kg civarında alınıyor.400*1000 dönüm dendiğinde 400 ton buğday hasatı elde edersiniz. Buda 200.000 TL civarında ciro eder. Giderler ne olursa olsun 1000 dönüm buğday ektiğinizde zarar edilmeyeceği aşikardır. 1000 dönüm belki uçuk bir örnek oldu ama tarımda ekilen alan için başabaş noktası önemli. Aşağısında bir büyüklükte tarım yapıyorsanız gerçekten arkadaşın söylediği gibi hiçbirşey ekmemek mantıklı olabilir. Bir arkadaşım 2 yıl önce 40 dönüm tarlasında bal kabağı yetiştirdi ve net 40000 TL para kazandı. Ama bal kabağı yetiştiriciliği oldukça zahmetli, sulaması, çapalaması, arı vs derken çok uğraştı ama karşılığını aldı. Bir diğer tanıdığım karpuz ekti 10 dönüme, yarısını dolandırıcının biri elinden kaptı. Diğer yarısını da traktör tepesinde satacağım diye çatladı. Bu sene bişey ekeceğini sanmam :)
yani kısacası tarımdan para kazanılır ama bunu kısa süreli proje gibi düşünüp, ciddi hesaplar yapmak lazım öncelikle başlamadan.

way_be
09-03-2010, 15:40
iklim müsait ise ceviz....

Halil64
09-03-2010, 15:59
iklim müsait ise ceviz....

way_be üstadım gibi düşünüyorum ben de illaki tarıma yatırım olacaksa uzun ömürlü ağaç olabilir.
Biz diş bademi diktik. İnce kabuklu, kabuğu elle kırılan badem, Amerikan bademi de deniliyor. 4-5 yıl sonra ürün verecekmiş.
Yıllık ya da mevsimlik ürünün zahmeti, bakımı daha zor olur gibi geliyor bana.

Halil64
09-03-2010, 16:07
Merhabalar,

Herkese gosterdıgı ılgıden dolayı cok tesekkur ederek yazıma beslamak ıstıyorum.

Yazımı ılk yazdıgım gunlerde konuya olan ılgısızlık yuzunden sevkım bıraz kırılmıs ve tarım forumlarına bakmaya baslamıstım. Ordan da fazla bırsey cıkmayınca yakın tanıdıgım olan domates,salatalık tohumcularıyla gorusmelerım oldu. Onlardan aldıgım fıkırlerı degerlendırırken, bu forumda fazla bir ilerleme oldugunu dusunmuyordum. Bugun bos gunumde foruma bır bakayım dedım ve gozlerıme ınanamadım. Katılım ve ılgı ıcın tekrardan cok tesekkurler.

Arsa dıkımı konusunda suanda bır ılerleme kaydedemedım. Domates ve salatalıgın fazla para getırmedını ogrendım. Bu yuzden ılk yazımda da belırttıgım gıbı mınumum surede maxımum kazancı alabılecegım urunu hala arastırıyorum. Maximum 6 ayda verıme yatıp para kazandıracak bır urun?

Ben asıl sızlerle baska bırsey paylasmak ıstıyorum sevgılı dostlar. Belırlı nedenlerle bu forumda bırbırımızı bulmus ınsanlarız. Ben Istanbul-Besıktas ta oturuyorum. Gecen hafta Istanbula donuyorum. Bandırmadan yenikapıya IDO ile gelecegım. Bandırmaya kadar geldım. Hayatımdan cok memnunum. Hicbir sıkıntım yok. 2 saat sürdü yolculuğum. Dönüş yolunda uzun süredir çok okumak istediğim bir kitaba başlamışım. Hala hayatımdan çok memnunum. Ido yenikapıya yanaştı. Bende arabamı calıstırdım ve yenikapıdayım.

Bundan sonra yazacaklarım inanın çok içten. İnmemle beraber bir keşmekeş. Herkes birbirine söyleniyor. Herkes korna çalıyor. Yola çıkıyor 200 metre sonra ınanılmaz trafık. Tum sirkeci-eminönü-kabataş-beşiktaş yolunu trafik,keşmekeş içinde geliyorum.

Yaya geçidinden geçiyorum. Birisi karşıya geçmeyi bekliyor. Nezaket içinde yol veriyorum. Beyfendi yol verdiğim için şaşırıyor. Şaşkın şaşkın ve teşekkür ederek karşıya geçiyor. Arkamdaki adam uzun uzun kornaya basıp belki bana küfür ediyor bilemiyorum. 10 dakikalık yol 1 saati geçmiş. Stres ve sinir yükselmiş. Neredeyse bende gereksiz yere kornaya basıp küfür eden insanlardan birisine dönüşücem.

Neyseki evimdeyim. Huzurluyum. Akşam oturup düşünüyorum. Ben iki haftadır İstanbul dışındaydım. Ne trafik vardı, ne stres. İnsanlar birbirine saygılıydı. Araba kullanmak için cambaz olmaya gerek yoktu. Sabah tanımadığım insanlara bile selam vererek hayatıma başlıyordum. Burda bunu yaptığınızda insanlar sizi garipsiyor. Sanki suç işlediniz.

Neyse ben sizlere biraz içimdekiler dökmek istedim. Bu güzelim şehir İstanbul bizden çok şeyler alıp götürdüğü kanaatindeyim.

Bizler kaçış planları yapıp İstanbulu biraksak ne olacak? Saygısızlık diz boyu artacak. Bizler İstanbulda kalıp birşeyleri değiştirmek istesek, biz mi kurtaracağız Istanbul'u?

Bütün dostlarıma bu konudan yakınıyorum. Burda fırsat bulmuşken sizlerede yakınmak istedim :)

Tarım konusunda fikirlerinize hala açığım.
Teşekkürler
Saygılar

Osman Bey, günümüzde özellikle göç alan büyük şehirlerin yegane sorunu bu sizin sitem ettiğiniz konular.
Size harfiyyen katılıyorum ama ne yazıkki bu sorunun çözümü çok zor görünüyor.
Çünkü siz gibi düşünen kaliteli, değerli insanlarımızın sayısı büyük şehirlerde gün geçtikçe azalıyor. En büyük sebeb de dediğim gibi belli bir kültürü, insanlığı, insani değerleri karekteri gereği edinememiş insanların hızla çoğalması.
Saygı ve selamlarımla Halil.

JAKO
09-03-2010, 16:50
Ne dikersen dik, iyi dik, sağlam dik. Kalite öncelik olsun. Deveci armudu, kiwi, çavuş üzümü her zaman satar.

kadir_ist
12-03-2010, 21:24
Darı üretimini bir araştırın derim.
Bazı üreticileri Efes Pilsen 'le ürün taahüdü yaparak anlaşma yaptığını duymuştum.
Son senelerde Efes Pilsen'in darı üretimini teşvik etmek için ürüne alım garantisi verdiğini biliyorum.
Böylece satışınız da bir nevi garantilenmiş olur. Ama ne getirir, ne götürür bilemem.
Sevgilerimle.