PDA

View Full Version : Lpg mi? Dizel mi? Niye?er76014560
18-05-2010, 20:11
yıllık 17-20 bin km yapan biri için lpg, dizel, benzin? Hangisi mantıklı niçin. Aracın 10 yıl ekonomik ömrü olduğunu varsayıyyoruz. Hangi sıfır aracı almalı B veya C segmentinde....

Schnella
18-05-2010, 21:22
Tamamen size kalmış bir durum.
Hangi modelin dizeli&benzinlisi?
Sıfır mı? ( garantiden ve piyasadaki bir çok motorun nitelikleri yüzünden gaz zor)
İkinci el mi?
Gaz bağlamaya değicek bir araçmı?
Gaz bağlamaya kıylıcak bir araç mı?
Biraz daha done verirseniz yardımcı olmaya çalışayım..

ozim
18-05-2010, 21:26
Lpg mi dizel mi dediğinize göre kriterlerin başında yakıt ekonomisi geliyor sanırım.

Ancak güvenlik ekonomiden de once gelir.
LPG de az da olsa Allah muhafaza patlama,yangın vs rsiki var.Kapalı otopraka bile almıyorlar.
Bence güvenlik+ekonomi=dizel

Ben 5 yıldır dizel Ford cmax kullanıyorum,çok memnunum.

er76014560
18-05-2010, 21:28
Lpg mi dizel mi dediğinize göre kriterlerin başında yakıt ekonomisi geliyor sanırım.

Ancak güvenlik ekonomiden de once gelir.
LPG de az da olsa Allah muhafaza patlama,yangın vs rsiki var.Kapalı otopraka bile almıyorlar.
Bence güvenlik+ekonomi=dizel

Ben 5 yıldır dizel Ford cmax kullanıyorum,çok memnunum.

Uzun yolda ses rahatsız etmiyor mu?

serkanozden
18-05-2010, 21:32
Dizel, Emniyet bakımından tartışılmaz.

ozim
18-05-2010, 21:34
Sese sadece 1 hafta sonra alışıyorsun.Yeni dizellerde ses eskisi kadar yuksek de değil ayrıca.
Arabaya binen, bilmeyen birisine dizel dedikçe şaşırıyorlar.

Schnella
19-05-2010, 02:02
Dizel sesinin güzel olduğu araçlarda vardır.
Hatta 4 silindir haricinde ki bütün dizellerin sesi güzeldir.
Emniyet açısından düşünülünce; mazot bir tür yağ olduğu ve normal atmosfer basıncında kolay kolay tutuşmadığı için ( mazota yanan sigara atın "coss" diye söner) güvenlidir.

Ben dizel araçlar için bir artı veya eksi kilometre koymuyorum.
Ülkemizde çok bilir satış danışmanları araba satarken hep bunu yaparlar. "senede bilmem kaç km'den az yapıyorsanız benzinli alın" diye.
Bu tamamen bir yalandan ibarettir.
Tamam biliyoruz dizellerin çoğu benzinli muadillerine göre pahalı. Lakin aracı satacağımız zamanda dizel aracı daha pahalıya satıyoruz.
Hatta bir çok marka, modelde dizellerin değer kayıpları daha benzinlisine oranla daha düşük oluyor.
Farzı misal baz model sıfır golf 1.6 ile gene baz 1.6 tdi golf arasındaki fiyat farkı yaklaşık 35 bin km civarı çıkıyor çıktığı gibi tdi değerini daha uzun süre koruyor:)
3.74 Lira/ Litre yakıta vericeğime 86 model 200 dizel mercedesin sesini dinlerim daha iyi :)

zebercet06
19-05-2010, 07:17
Sayın Schnella, Dizel sesinin güzel olduğu araçlara örnek verebilir misiniz? Bir de dizel motor konusunda bilgili olan arkadaşlara 2.elde dizel araçlar için ideal km si kaç olmalıdır. Çünkü dizel araçlar genelde daha çok km yapmış oluyorlar. Ayrıca ben 2005 yeni kasa sedan focus la 1000km gittim. Hiç memnun kalmadım. ses gerçekten inanılmaz rahatsızlık verdi.

MAKİNİST
19-05-2010, 08:02
Toyota Corolla dizel çok sessiz ve ekonomiktir...Forumda kullanan arkadaşlarımız var...

Schnella
19-05-2010, 13:46
Arkadaşlar sene olmuş 2010 Le Mans yarışında dizel araçlar kullanılmaya başlamış siz hala sesi kötü diye geziyorsunuz :)
5 Silindir dizeller ( volvo s80 d5)
6 silindir dizeller ( q7 x5 ml a6 e350 vs vs vs)
8-12 silindir dizeller vs vs uzar gider bu liste
4 silindir harcinde bütün dizellerin sesi güzeldir .
Zaten 4 silindir benzinli motorlarında sesi kötüdür. En iyisi bile kötüdür.

Neyse ses mevzusu bir tarafa; Dizel araçların hep uzun ömürlü olduğunu söyler dururuz ama dizellerin bu ömürlerini muhafaza etmeleri için daha fazla masraf ve bakım vs vs gerekir.
Çünkü günümüzde ki dizeller artık o eski kara dizeller değildirler. Yüksek basınçlı enjeksiyon sistemleri ,aşırı beslemeler vs vs derken sürekli basınç altında çalışan motorlar arıza çıkarabilmekte ve size çok yüksek bedeller ödetebilmektedirler.
Hangi dizeller sağlam peki?

Psa gurubu dizelleri kesinlikle değil :)
Ford-Peugeot-Citroen.
Bu üç markanın ne kadar ortak motoru varsa kaldırın çöpe atın:)
1.4 1.6 dizellerinin alayı 90 bin km'den sonra ses değiştirir.
100 bin den sonra pompa ve enjetör şakırtısı dinlemeye başlarsınız.
70-80 bin civarı vakum kaçakları, turboya bağlı hortum- boru vs ne varsa bi yerinden çatlar patlar vakum kaçağı yaratır.
Araç olur olmaz yerde bi anda çekşiten düşer sonra bi anda yeniden çekmeye başlar ki biz bu tarz arızalara hayalet arıza deriz . Aracınız garantili, dahi olsa çözemezler arızayı, sizi pışpışlayıp evinize gönderirler:):) sizde geceleri başınızı yastığa gömer ağlarsınız :)
VW grubu dizelleri eskiden çok güzide motorlarken ( pompa-meme enjeksiyon zamanı) şimdi diğer bütün markalar gibi common-rail denen karaktersiz sisteme geçti benim için VW bitti:) Şaka bi yana VW dizelleri uzun km ler boyunca aynı karakteri bozmadan hizmet vermekte lakin yakıt vs gibi mevzularda bi parça hassastırlar. İyi davranırsanız o da size iyi davranır diyelim.
Makinist bey Toyota demiş. Evet bende de 2008 model corolla dizel var. 80 bin km de şu an yorum yapmam için biraz erken ama şimdilik hiç bir sorun çıkarmadı. Garantiden bir tek direksyon mafsalı değişti. Ne yürüyen ne motor karakterinde bi değişim var.
Dezavantajları yok mu illaki var; mesela yüksek hızda korkunç hafifler, yumuşaktır iyi yol tutmaz yatar kalkar, altı alçaktır oraya buraya sürter. arabanın omuz çizgisi dardır içi insanı basar. Ama triger kayışına ( pardon zincire ) ömür billah garanti verirler ki benim için toyota almaya yeterli bi sebeptir:)

Siz siz olun 2. elde 100 bin'in üzerinde dizel tövbe almayın. Hatta 100'de çok 80-90 diyelim.Sonra sinir hastası olmayın.
İllaki 100 bin üstü araba alıcam derseniz; büyük hacimli benzinli atmosferik araçları tercih edin.
Hepinize saygılar&sevgiler..

trakyalı
19-05-2010, 13:54
Megan dizel aldım kullanıyorum.Şehir içi 100km.de 5,8-6 litre civarı yakıyor.
Önceki aracımda lpg vardı araç bizi değil aracı biz taşıyormuşuz.
Sese gelince meganda bile öyle çok rahatsız edici ses yok uzun yolda hiç duyulmuyor.
Motor ısındıkça ses azalıyor sanki.
Bence dizel araç çok yol yapanlar için ideal.
Dizel konusunda açtığım bölüm vardı oradan da bilgi edinebilirsiniz.

trakyalı
19-05-2010, 13:55
Dizel otomobil hakkında bilgiler....
http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=6085

Achiles
19-05-2010, 21:26
Schnella, hakkaten schnell olan bu sektörden galiba, yoruma bakılırsa...

Şimdi biri çıkıp soracak, yaş 24, ehliyet kaç yıllık, bu araba kaçıncı araban diye:)

Schnella
19-05-2010, 23:22
Sayın Achiles;
Doğru diyorsunuz. Hemen açıklık getireyim.
Benimkisi tamamen kişisel bir merak. İşimle & okulumla en ufak bir alakası yok. Evet yaşım 24 :)
17 yaşımda motor 18 yaşımda ise araba ehliyeti aldım. İşin resmi yönü böyleyken; 12 yaşında ilk araba kaçırmam 15 yaşında ise ilk motor kullanmam işin gayriresmi yönününü oluşturmaktadır. Toplam 50 bin km civarı motor 400 küsür bin km civarı 4 tekerlek mazim var:)
Şuan güncel kullandığım aracım 8. arabam.

U234
30-08-2010, 01:08
Arabamı değiştirmeyi düşünüyorum. Opel ve Ford'un forumlarına girdim ve kullanıcıların deneyimlerini değerlendirdiğimde lpg daha ekonomik (gerek aracın fiyatı gerekse yakıtın fiyatı daha düşük), motorun ömrünü kısaltmasına (%15-20 diyorlar) rağmen eğer 80.000 aşağısında elden çıkaracaksanız bu da sorun yaratmıyor (günümüz motorlarının ömrü çok daha fazla), ehil bir usta tarafından bağlanması çok önemli diyorlar yoksa başınızı ağrıtabilir.

Gelgelelim, buna rağmen soru işaretleri var kafamda. Uzun yolda tüpün koyulduğu bagajı haşat edecek bir kaza yaşarsak (Allah muhafaza), bu lpg nasıl bir tepki veriyor? Şehirçi kullanımda böyle birşeyin olma olasılığı çok düşük ama şehirler arası yolda...

O yüzden sorum şu, lpg deposu boşaltılabiliyor mu? Eğer bu yapılabiliyorsa şehir içinde lpg,
şehirler arası yolculuklarda benzin kullanılabilir. Nede olsa uzun yolda benzin tüketimi neredeyse şehir içinin yarısına kadar düşüyor.

Eğer bu sorunun cevabı pozitif olursa kesinlikle lpg'li bir araç düşüneceğim. Aksi takdirde ciddi ciddi düşünmem gerekiyor :)

brokerüstad
14-04-2013, 12:12
Yakıt tasarrufu sağlaması nedeniyle birçok araç sahibi tarafından tercih edilen LPG sistemi otoparklarda sorun olmaktan çıkıyor.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı‘na bağlı Sanayi Genel Müdürü Sufyan Emiroğlu, Bakanlığın LGP'li araçların kapalı otoparklara girebilmesine yönelik çalışma başlattığını söyledi. Hazırlık aşamasında olan yasanın yıl sonuna kadar çıkması bekleniyor.

TARAFLARLA GÖRÜŞÜYORUZ

Emiroğlu yaptığı açıklamada, LPG sistemi üreticileri ve alışveriş merkezlerinin temsilcileriyle görüşme yapıldığını söyledi. Yapılan görüşmede dünyada LPG'li araçların kapalı otoparklara girebilmesi için hangi şartları sağlaması gerektiğini konuştuklarını belirten Sufyan Emiroğlu, "Dünyada kapalı otoparklara gazlı araçların girmesinin sağlayan ülkeler neler yapıyor, hangi önlemleri alıyor bunların çalışmasını yapıyoruz. Bu çalışmalarla işin fiziki alt yapısını hazırladıktan sonra mevzuat alt yapısını da hazırlamış olacağız. Bu işlemlerden LPG'li araçlar da kapalı otoparklara girebilecek" dedi.

LPG KİTİNİN KALİTESİ VE TAKAN FİRMA ÇOK ÖNEMLİ

Bakanlıktan gelen sevindirici haberin ardından İstanbul Makine Mühendisleri Odası LPG Komisyon Başkanı Gürkan Topuzlar, araçların kapalı otoparklara girebilmesi için gerekli şartları İHA'ya anlattı. Avrupa'nın birçok ülkesinde LPG'li araçların kapalı otoparklara girebildiğini belirten Topuzlar, LPG sisteminin kaliteli ve bu sistemi araca takan kişilerin işin uzmanı olması gerektiğini söyledi. Türkiye'de halen birçok merdiven altı uygulamanın bulunduğunu söyleyen Gürkan Topuzlar, halkın bu tip yerlerde LPG sistemi taktırmamaları gerektiğini belirtti.

OTOPARKLARIN EMNİYET SEVİYELERİ YÜKSELTİLMELİ

Yasanın çıkabilmesi için otoparkların emniyet seviyelerinin de yükseltilmesi gerektiğini söyleyen Gürkan Topuzlar; "Eğer bir LPG'li araç kapalı otoparka girecekse o otoparkta gaz sızıntılarına karşı uyarı sistemleri olmalı. Bu uyarı sistemi her hangi bir gaz sızın tısına karşı alarmları ve havalandırmayı çalıştırılabilmeli ve bu sistemlerin hepsi sertifikalı olmalı" diye konuştu. Ayrıca otopark görevlilerin özel eğitimli olması gerektiğini belirten Topuzlar, kapalı otoparka girecek LPG'li araçların bir takım özel şartları taşıması gerektiği ve bu şartları yerine getirdiğine dair bandrol taşımasının zorunlu olmasının çok önemli olduğunu söyledi.

LPG TAKTIRIRKEN FİRMAYA RUHSAT SORUN, MÜHENDİSLE GÖRÜŞÜN

Vatandaşların kaliteli bir LPG sistemi taktırmak için ucuz yerleri tercih etmesinin yanlış olduğunu söyleyen Gürkan Topuzlar, "Kaliteli sistem iyi işçilik ve kaliteli malzeme gerektirir; o yüzden merdiven altı uygulamaları olan yerlere sırf ucuz diye gitmeyin" dedi. Sistemin takıldığı yerin muhakkak bir tane makine mühendisi olması gerektiğini söyleyen Topuzlar, vatandaşın dönüşüm işlemi sırasında mühendisle tanışmasının gerekli olduğunu söyledi. Mühendis çalıştırmayan yerlerin yasa dışı iş yaptıklarına vurgu yapan Gürkan Topuzlar, gerekli tedbirler alındıktan sonra LPG'li araçların sıfır riskli bir hale geleceğini ifade etti.

Kaynak: İHA

http://www.haber7.com/guncel/haber/1013986-lpgli-araclara-mujde

mskrc37
30-06-2014, 16:39
LPG (http://www.lpgyedekparca.com/) yi tavsiye ederim çünkü aradıklarımı kolaylıkla bulabiliyorum.

anti panik
25-07-2014, 19:47
Ben teknik biri olarak yorum yapayim..

Gazetelerde kaza sirasinda veya seyir sirasinda alev alarak yanan cok lpg li arac duymussunuzdur okumussunuzdur...
Ben sonradan takilan.. hele hele deposu bagaja konan lpg li arabalari carpisma emniyeti acisindan tehlikeli buluyorum..
Cok profesyonel donusum yapan kalite belgeli firmalar veya 0 km yeni lpg li arac dusunulebilir..
Donusum yapan firma kalite belgesi olsa bile araba ureticisi "carpisma testleri vs " yapacagini sanmiyorum..:notr:
Kazasiz ve ekonomik surus dileklerimle..:) :)