PDA

View Full Version : badem bahçesi kurmak nasıl bir yatırım sizce?

cetvel
14-11-2005, 09:32
Sadece Türkiyenin değil, dünyanın da kalite anlamında, en güzel bademleri Muğlanın Datça bölgesinde yetişiyor... Biraz meşakkatli bir tarımı var ve son bir iki senedir ağaçlarımıza bir hastalık musallat olmuştu...

Çok fazla uğraşan yok artık...

Bademle ilgili yazılı bilgi evdeki bilgisayarımda var, eğer ihtiyaç duyarsan ve kimse akşama kadar yazmazsa, size gönderirim...

Saygılar...

DUVAR USTASI
14-11-2005, 10:08
gayet güzel bi düşünce bu ggibi müteşebbisleri desteklemek gerekir.

kygnad
14-11-2005, 11:09
badem kuraklığa en çok dayanıklı ağaçlardan biridir,yoksul topraklarda yetişebilir..benim bildiğim badem fidanı dikmek yerine beğendiğiniz bir badem çeşidini alarak çekirdekten yetiştirmek hem güvenli hemde ekonomik olur..

ANALİZATÖR
14-11-2005, 12:11
Sertİfİkali Kalİtelİ Badem Fİdani Bulamazmiyiz Alip Dİksek Çokmu Pahali Olur.?

kygnad
14-11-2005, 13:34
CETVEL arkadaşın dediği doğru,türkiyede en kaliteli bademleri datça'da bulunuyor..o yöredeki araştırma ensttitülerinden gereken teknik yardım veya sertifikalı fidan sağlanabilir herhalde..ama ben olsam fidana o kadar para vermem,alırım en makbul bademlerden ekmeden önce cıvalı veya bakırlı ilaçlarla dezenfekte eder ve çekirdek olarak ekerdim..badem fidesi sulayabilirseniz diktiğiniz fidandan daha çabuk gelişir..bu tür işlerde olabildiğince düşük maliyetli çalışmak lazım..unutmayın toprak parayı en kolay yutan şeydir,ama geri almak zordur..

UmutEr
14-11-2005, 19:34
Aşağıdaki linklerde Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü ve Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün; bademin iklim, toprak ve su istekleri ile anaçlarına değgin ön bilgileri bulacaksınız. Saygılarımla.

http://www.arastirma-yalova.gov.tr/faydali/badem.htm
http://www.bahce.biz/bitki/meyve/badem.htm

ANALİZATÖR
15-11-2005, 09:02
hepinize çok teşekkürler bilgiyi paylaşmaya devam edelim.saygılarımla.

ANALİZATÖR
20-11-2005, 13:53
bademe ilgi azmı yoksa kimse yazmıyor.bademin sanayide ilaç ve kozmetik sektöründede bir ihyiyaç olduğunu biliyormuydunuz.saygılar.paylaşalım bilgiyi.

edvin
20-11-2005, 14:14
bademde ciddi kar yok..tek iyi yönü ağacın masrafsız olması..fazla su istemez yılda bir kere ilaç ister okadar...büyük yetişmiş agac iyi tutarsa 4-5 teneke dış kabuklu mal verir...16 kilo dış kabuklu bademden 1 kilo 300 gram badem içi çıkar...birde badem agacının kötü bir özelligi 2-3 sene bir tutmasıdır...

ANALİZATÖR
20-11-2005, 15:03
16 kilaya 1,3 kilo iç demişsiniz. literatürlerde örneğin nonperial çeşidi için şöyle yazıyor.Nonpareil: Geç çiçeklenir. İç meyve ağırlığı 1.2 gramdır. İkiz meyve oranı %' 4 dür. Randımanı %63 dür. Teksas ile döllenir.

şimdi bu %63 randımanı ben şöyle anlıyorum. 16 kilo dış kabuklu maldan 10 kilo iç elde ederiz. yanlışmı algılıyorum.?

edvin
20-11-2005, 15:15
sevgili analizatör inan o litaratürlerden ben bişey anlamam.120 kök badem ağacım var...normali şudur 13 kilo kabuklu badmeden dış kabugu sıyrılmış olan yani bundan 1.300 kilo badem içi kalır..yani 16 kilo badem den 10 kilo badem içi kalsa inan tüm kayısıları dograr hepsini badem yapardım..badem agacı yetiştirmemin tek sebebi o arazilerimde su olmamasıdır...

ANALİZATÖR
20-11-2005, 15:52
http://ciftci.ksu.edu.tr/badem/ sayın edvin hangi bölgedesiniz. bademleriniz kaç yaşında. biz akdeniz bölgesinde adana cıvarındayız. 120 kök badem aşılı yeni çıkan türlerdenmi. dölleyici türleride dikilmişmi.bize en iyi çeşidi nonperial dediler.dölleyicide teksas dediler. sizinkilerin adı ,cinsi ne. geç çiçeklenenlerdenmi.saygılar. birde kaç m araile dikili.

ANALİZATÖR
20-11-2005, 15:54
link verdiğim sitede böyle yazıyorda merak ettim uygulamada bilen varmı ?Kurak koşullarda dekardan 70 kg, sulu koşullarda ise dekardan 200 kg iç meyve (sert kabuksuz) elde edilebilmektedir. Günümüzde ticari bir badem bahçesi 50 dekar ya da daha büyük alanda kurulmalı ve sulama, gübreleme, ilaçlama ile budama gibi bakım işlemleri eksiksiz bir şekilde yerine getirilmelidir. Ülkemizde anaç olarak badem çöğürü kullanılmakla birlikte, badem x şeftali melezi olan GF 677 anacı üzerindeki badem ağaçları kuvvetli gelişmekte, 3. yaşından itibaren meyveye yatmakta, bol ürün vermekte ve kireçli topraklarda kloroz göstermemektedir.

HBICE
09-12-2005, 21:32
Sn.Analzitör,
Kiraz, bodur elma ve kivi ile badem bahçelerinin fizibilitelerini karşılaştırdınız mı? Kiraz şu anda IRR'i en yüksek olan yatırım olabilir. Bana öyle geliyor.

Speedy
09-12-2005, 22:27
Sn. HBICE

IRR nedir?

dursun
09-12-2005, 22:29
Türkiye'de en kaliteli badem Muğla/DATÇA da yetişir.Pek çok bölgenin bademi borsalarda Datça bademi diye yutturulmaya çalışılır.Uzmanları, doğal olarak,kül yutmaz.
Özellikle Palamutbükü bölgesinde yetişenler dünyaca ünlüdür.Badem kurak iklim ağacıdır.Yüksek verim almak uzun yıllar alır.
Datça İlçe Tarım Müdürlüğü elemanları, birazda zorunluluktan,badem üzerine iyi bilgi sahibidirler.
Yöredeki pek çok çiftçi bademcilik üzerine gerçekten uzmandır.Ürünleri diğer yörelerin ürünlerine göre en az %50 fazla satar.

dursun
09-12-2005, 22:36
Datça bademlerinin verimi çok yüksektir.Bazı bölgelerinde üç kilo kabuklu bademden bir kilo iç badem almak mümkündür.Hele "diş bademi" diye tabir edilen yumuşak kabuklu bademlerin iki kilosundan bir kilo iç almak bile olasıdır.

dursun
09-12-2005, 22:42
Başka bölgeleri bilemem.Datça bademinin çağlası Şubat ortalarında çıkar ve erken ürün olduğu için iyi para getirir.
Buzlu badem en iyi Datça'daki ağaçlardan elde edilir.O da diğer bölgelere göre erken hasat edildiğinden ve çok iri olduğundan geliri oldukça iyidir.
Badem kabuğu kırılmadıkça uzun yıllar depoda bekleyebilen üründür.Bununla beraber iç badem hemen pazarlanmalıdır,yoksa kısa zamanda kurtlanır.

HBICE
13-12-2005, 19:29
iç verim oranı=IRR

ferit_bey
10-06-2010, 16:36
Ankarada badem bahçesi yetişirimi..? Saygılar..

Halil64
12-06-2010, 11:44
Selamünaleyküm bademci arkadaşlar.
Biz de Uşak'taki bahçemize iki yıl önce on dönüm civarı nonperial diş bademi diktik, tam hakkıyla bakamadığımızdan olsa gerek fidanlardan tutmayanlar oldu, geçen yıl onların yerine biraz daha diktik. Bekliyoruz bakalım verimi nasıl olacak. Bizim oralar Datça gibi sulak değil tabiki çok fazla bir beklentimiz yok. Biz de su ihtiyacı az olduğu için bademi seçtik.

Halil64
12-06-2010, 11:48
Sertİfİkali Kalİtelİ Badem Fİdani Bulamazmiyiz Alip Dİksek Çokmu Pahali Olur.?

Aşılı fidanlar 4-7 tl arasında fiyatlarda bildiğim kadarıyla. Sertifikalı aşılı fidan dikmek daha mantıklı geliyor bana. Sonradan aşılamak sıkıntılı olacak gibi geliyor.

BORA YAŞAR
12-06-2010, 12:00
Ankarada badem bahçesi yetişirimi..? Saygılar..
:he::he:

Badem bahçesi de yetişir, pancar, domates tarlası da.:cool:

rogdopsink
23-04-2012, 10:35
Armutla,badem arası gelip gidiyorum...
Fidan fiyatları aşagı yukarı aynı.. Destekleme 10 dekardan az olmamak şartı ile 100Tl ..
Kurulum açısından sıkıntı yok.. Ancak verimlilik açısından cinslerin 'stok eritmek' maksatlı ajite edildiğini düşünüyorum..
Fidancılar elde ne varsa reklamı,pazarlaması hangisi daha kolaysa ona yönlendiriyorlar gördüğüm kadarıyla..
Badem ürün dayanıklılığı açısından mantıklı ancak ilkbahar erken sogukları açısından çok riskli..
Çiçeklenip,döllenecek agaçların 1-2 haftalık sürede 1-2 dereceye kurban gitmeleri çok sinir bozucu..
o açıdan yer seçimi ve cins seçimi çok önemli..Eskiler bu tarz bahar sıcagını seven meyevelere '''arap tabiatlı'' der..
Var mı ''arap tabiatlı'' cinsi bu bademin..?? =)

kahraman64
24-08-2012, 00:32
Bademin kilosunun mahşallahı var :) Lakin badem ağacının bir çok ağaca aşılamaya daha uygun olduğunu biliyorum. Aşılamanın sıkıntısına katlanabilirsen daha karlı olabileceğini düşünüyorum. Üstelik fazla bakımda gerektirmiyor. Dağ bayır badem ağacı kaynıyor :)

PARK
24-08-2012, 00:41
badem bahçesi kurmak nasıl bir yatırım sizce?

Bu zamanda yapılacak en güzel iş...

Çünkü zaman "badem" zamanı...

Medya...İş dünyası..Sanat alemi hepsi bir "badem"leşme mevsimi yaşıyor...

Bu zamanda "badem" olmak ayrıcalıklı olmak demek...

Revaçta olan iş "bademlik" ...

Haydi iki yüzlüler sevmeseniz de mevsim itibari ile "badem" olmaya...