Ana Sayfa Borsa Varantta işlem hacmi 25 milyar doları aştı.

Varantta işlem hacmi 25 milyar doları aştı.

698

Varant piyasası bu yıl 5 yılını kutluyor. 2010 yılından itibaren büyüme trendinde hareket eden piyasada, işlem hacmi eylül itibariyle 5,47 milyar liraya ulaştı. Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Aydın Seyman, “2014 yılında 5,8 milyar liralık prim hacmine ulaşan varant işlemlerinde bu sene çok sevindirici bir şekilde 30 Eylül itibariyle 5,47 milyar lira hacme ulaşmış durumdayız” dedi.

Varant işlemlerinin 5’inci yılı vesilesiyle düzenlenen Gong Töreni, Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Aydın Seyman, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı İlhami Koç, Deutcsche Bank Türkiye Başkanı Ersin Akyüz ve İş Yatırım Genel Müdürü Erdal Aral’ın katıldığı törenle gerçekleştirildi. Gong Töreninin ardından konuşan Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Seyman, 2010 yılının ağustos ayında işlem görmeye başlayan varantların, o tarihten itibaren her geçen gün gelişme kaydederek 2014 yılında 5,8 milyar liralık prim hacmine ulaştığını söyledi.

Yıllık yüzde 25’lik artış

“Bu sene çok sevindirici bir şekilde 30 Eylül itibariyle 5,47 milyar lira hacme ulaşmış durumdayız” diyen Seyman bunun da geçen yıla göre yüzde 25’lik artış anlamına geldiğini kaydetti. Seyman, bu ivmeyi sevindirici olarak nitelendirerek, şöyle devam etti:

“Bir finansman ürünü yaratmak çok zor. Ürünün yaratılması için birçok paydaşın emek koyması gerekiyor. Bir piyasanın başarılı olabilmesi için onun sürdürülebilir olması lazım. Sürdürülebilir olması konusunda da katkıyı verenlere çok teşekkür ediyorum. Ürünün Borsa tarafından açılmasının hiçbir kıymeti yok, buna benzer birçok ürünleri daha önce de açtık, bazı ürünler kayboldu gitti. Bu kapsamda paydaşların verdiği emek çok önemli.”

Konuşmasında Stuttgart Borsası’nın 28 Eylül itibarıyla Nasdaq sistemine geçtiği bilgisini veren Seyman, Stuttgart Borsası’nda işlem gören 1,4 milyon securityden 1,3 milyonuna yakınının varant olduğunu dile getirdi.

Seyman, Borsa İstanbul’da şu an işlem gören 575 varant bulunduğu bilgisini paylaşarak, “Bugüne kadar 5 bin 300’ün üzerinde varant ihracı oldu. Borsamızda 41 çeşit ürün üzerine varant ihracı oldu, bunlar sevindirici gelişmeler. Bir borsanın sürdürülebilir olmasının en önemli nedeni paydaşların verdiği emeklerle alakalı” diye konuştu. Seyman ayrıca, Borsa İstanbul’da şu an 14 tane olan diğer bir ürün Borsa Yatırım Fonlarının gelişmesi konusunda üyelere çağrıda bulundu.

Geçici bir ürün olarak görüyorduk

TSPB Başkanı İlhami Koç da varantların ilk ortaya çıktığında kendisinin bunu geçici bir ürün olarak düşündüğünü belirterek, “Yani opsiyonlar ortaya çıkana kadar, o boşluğu dolduracak geçici bir ürün olarak düşünüyordum” dedi. Gelinen noktada durumun öyle olmadığına, varantların piyasada önemli bir boşluk doldurduğunu dile getiren Koç, konuşmasına şöyle devam etti: “Nedir bu boşluklar? Her şeyden önce varantlar dinamik araçlar, teorik olarak her şeyin üzerine bir varant çıkarabilirsiniz. İkincisi Türk insanı kaldıraçlı ürün seviyor, varantların bir özelliği kaldıraçlı olarak yatırım yapma imkanı sağlıyor, ama risk de sınırlı. Üçüncü olarak varanta kaynaklık eden araçların likiditesi çok önemli. Bir başka unsur da fiyatlama. Belki daha da önemlisi, ürün çeşitliliği oldukça, bir merkezin finans merkezi olmasından bahsedebilirsiniz. Bu anlamda İstanbul’un finans merkezi olması yolunda bu gibi ürünler önemli.”

Deutsche ve İş Yatırım öncü oldu 

Deutsche Bank Türkiye Başkanı Ersin Akyüz ise Deutsche Bank olarak küresel tecrübelerini en iyi örneklerle Türkiye’ye yansıtmaya çalıştıklarını dile getirdi. Akyüz, şunları aktardı: “Varant da bunlardan biri oldu. 5 yıldır bu gayret içindeyiz. Bu süre içinde 3 bine yakın ihraç gerçekleştirdik. Piyasaların gelişmesi için eğitim ve bilinçlendirme çok önemli, bu anlamda yüzlerce seminer düzenledik, buralarda varantların getirdiği fırsatları ve riskleri anlatmaya çalıştık. Deutsche Bank olarak yeni ürünleri piyasaya sürmek için her zaman bir arayış içindeyiz, bundan sonra da buna devam edeceğiz.”

İş Yatırım Genel Müdürü Erdal Aral da geçen 5 yılda varantlar konusunda farkındalığın arttığına işaret ederek, bu gelişmenin sevindirici olduğunu söyledi. 5 yılda işlem hacminin 25 milyar lira, ihraç edilen varant sayısının ise 5 binin üzerinde olduğunu bunu başarılı bulduklarını dile getiren Aral, “İhraççı kurumların bu başarıda en önemli etkenlerinden bir tanesi teknolojiyi, eğitimi yerli yerinde kullanmaları, diğeri eğitim verdikleri kurumlar üzerinde başarılı sonuçlar elde etmeleriydi” diye konuştu.

Varant Nedir?

Varantlar yatırımcıya, dayanak varlığı ya da göstergeyi önceden belirlenen bir fiyattan belirli bir tarihte veya belirli bir tarihe kadar alma ya da satma hakkı veren ve bu hakkın kaydi teslimat ya da nakit uzlaşı ile kullanıldığı menkul kıymet niteliğindeki sermaye araçlarıdır. Diğer bir deyişle varant, menkul kıymet haline getirilmiş opsiyonlardır. Varantlar yatırımcıya bir hak verirken yükümlülük getirmez.

Kaynak: Dünya Gazetesi

       5 yılda işlem hacmi 25,9 milyar liraya çıktı

  Prim olarak işlem hacmi (milyar TL)

2010

0,5

2011

4,6

2012

5,3

2013

4,8

2014

5,8

2015/Eylül

5,5

Toplam

25,9

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.