PDA

View Full Version : İstanbul'un Şanzelize'si Neresi?

cenkog
05-05-2005, 10:42
Doğan Heper , Milliyet, 05.05.2005
http://www.milliyet.com.tr/2005/05/05/yazar/heper.html

Kafeler yetersiz
Bunu kaç defa tekrarladım. Yine yaz geldi. Bir defa daha tekrarlayalım. İstanbul'un Şanzelize'si neresi?
Bana göre değişmedi, gene de Bağdat Caddesi :tamam: .
Ben, 1. Levent'te oturuyorum. O canım biblo semti belediye başkanları işyeri merkezi yaptı. Dar kaldırımlar otopark oldu.
Nişantaşı'nda çok güzel, iç açıcı kafeler var, ama dolaşmak mümkün değil. Hem kaldırımlar dar, hem yollar otopark ve hem de kafelerin bulunduğu caddelerin boyu kısa, dolaşamazsınız.
Bebek bakımsız, kaldırım inşaatı bitmedi, daha Rumelihisarı'na varmadı. Bebek'te denize çıkıntı yaparak yaya kaldırımını genişletmek lazım.
Sonra binlerce kişinin gezdiği o kaldırımların kenarı tekne garajı gibi. Orada park ediyorlar, hatta tamir ediliyorlar. Denizi görmek zor.
Balık tutanların, doğurduğu tehlike bir yana, pislikleri ile meşgul olan belediye zabıtası yok.
Kafeleriyle Şanzelize hasreti gidermek bir Bağdat Caddesi'nde mümkün.
Sanki orası Avrupa, bizim oturduğumuz yer Levent, Asya.

dheper@milliyet.com.tr

gemici
05-05-2005, 18:22
cenkog bağdat caddesi şanzelizeye en az 10 fark atar..........mukayese bile kabul etmez...............

cenkog
05-05-2005, 18:41
:tamam:
cenkog bağdat caddesi şanzelizeye en az 10 fark atar..........mukayese bile kabul etmez...............

Objektif
05-05-2005, 18:47
Cadde demeniz yeterlidir.

kentuf
05-05-2005, 19:08
Nişantaşı haftanın her günü cıvıldır sadece pazar hariç.Bağdat caddesi sadece pazar günleri canlıdır .Şimdilerde de inşaat var zaten bence Nişantaşı yoksa çokmu duygusal davranıyorum .pehh.

mirage
05-05-2005, 19:36
Tabiki Nişantaşı.
- Bağdat Caddesi daha çok piyasa mekanı gibidir, ama Nişataşında Şanzelizedeki gibi özgün mekanlar bulma olasılığı daha yüksektir.
- Bağdat Caddesi cadde olalı şunun şurasında 20 sene olmuştur, ama Nişantaşı Şanzelize gibi iki yüzyıldan fazla insanlarla dolmuştur.
- Nişantaşı'nın Şanzelize gibi belli bir karakteri ve Mimari yapısı vardır, Bağdat caddesinde ise modern mimarinin eserlerini bile görmek mümkün değildir.
- Nişantaşı'nın Şanzelize gibi kozmopolit bir populasyonu vardır, Bağdat Caddesinde ise aynı insandan 3-5 tane görmüş gibi olursunuz.
- Nişantaşında insanlar Şanzelizedekiler gibi ukâladır, Bağdat caddesinde ise dosthane bir hava vardır.
- Şanzelizede olduğu gibi Nişantaşında da entellektüel kesim yer edinmiştir ve yurt dışından da insanlar gelir, Bağdat caddesinde ise çok nadir görülür bu durum.
- Nişantaşında yola adımınızı atarken arabalar durur ve size yol verir (Valla), Bağdat Caddesi çoğu zaman yarış pisti gibidir.
- Nişantaşında Şanzelideki gibi sanat galerileri ve özgün tarzda kafeler bulabilirsiniz, Caddede ise İstanbul'un diğer yerlerinde ve NY'da da bulabileceğiniz Franchasing zincirlerinin her hangibir halkası bulunur.
Aklıma daha birçok şey geliyor ama vakit dar maalesef.
Nişantaşı ve çevresinde Bağdat Caddesinden daha çok cafe-bar bulunur, kaldırımların darlığı ise önemsizdir. İki kişi yan yana yürüyebilmektedir.

selam
05-05-2005, 19:45
Nişantaşı haftanın her günü cıvıldır sadece pazar hariç.Bağdat caddesi sadece pazar günleri canlıdır .Şimdilerde de inşaat var zaten bence Nişantaşı yoksa çokmu duygusal davranıyorum .pehh.

Sayın Kentuf,

Bağdatı yalnız cadde olarak değil sokakları ile bir bütün olarak göreceksiniz.Anlaşılan siz barlar sokağına hafta arası hiç girmemişiniz.
Zaten biz Anadolu yakasında oturanlar çok tutucuyuzdur ve karşı tarafa mecbur kalmadıkça pek geçmeyiz.Herhalde bizde bu konuda duygusalız.
Size iyi Nişantaşları....

fiora
05-05-2005, 22:54
Çok şey değişiyor.

Şehir, yer değiştiriyor. Halkı ile, kültürü ile..

yazın bir kenara bunu.. ama ispatı için senelerin geçmesi gerek!

cenkog
05-05-2005, 23:14
Cadde'den daha uzun ve geniş bir bulvar,üstelik her an kıpır kıpır bir yiyecek,giyecek, alışveriş ,kültür , hobi ve eğlence merkezi, ayrıcana da bolca güzel mi güzel ve bakımlı kızlar Avrupa'da nerede var bilen var mı :düsün:

gemici
05-05-2005, 23:23
Tabiki Nişantaşı.
- Nişantaşı'nın Şanzelize gibi kozmopolit bir populasyonu vardır, Bağdat Caddesinde ise aynı insandan 3-5 tane görmüş gibi olursunuz.
- Nişantaşında insanlar Şanzelizedekiler gibi ukâladır, Bağdat caddesinde ise dosthane bir hava vardır.
- Şanzelizede olduğu gibi Nişantaşında da entellektüel kesim yer edinmiştir ve yurt dışından da insanlar gelir, Bağdat caddesinde ise çok nadir görülür bu durum.
.
şanzelizede parisli yoktur hepsi yabancıdır....ve de saf saf etrafa bakarlar .........caddede üniversite mezunu olmayan yürüyemez bile................

Matematikçi
05-05-2005, 23:29
sultanahmet...

gemici
05-05-2005, 23:32
sultanahmet...
işte doğru cevap.................... :bravo:

cenkog
06-05-2005, 16:55
Yeterince uzun değil :D , turistleri saymazsan popülasyonu cadde ile kıyas bile kabul etmez :hayır:

sultanahmet...

egecal
06-05-2005, 17:20
nişantaşına da caddeye de şanzelieye de gittim .. bence en iyisi İSTİKLAL ... :) şaka yaptım tabii sıralam şöyle olurdu ...

1-şanzelize
2-nişantaşı
3-cadde

gemici
06-05-2005, 19:03
egecal kötü sıralama yapmışsın .........tersten sıralasan olur..........ayrıca şanzelize cadde ve nişantaş ile aynı katagoriye girmez...............

egecal
06-05-2005, 19:06
siz daha iyi bilirsiniz sayın gemici :p

gemici
06-05-2005, 19:09
sağol ........ben şehirler arası çok gezmişliğim vardır.adıyamanın üstüne şehir tanımam........

Garboy
06-05-2005, 19:09
Beyoğlu istiklal caddesi

GozgurS
06-05-2005, 19:39
Tabiki CADDE... :bravo: :cheers:

kentuf
06-05-2005, 21:42
Cadde'den daha uzun ve geniş bir bulvar,üstelik her an kıpır kıpır bir yiyecek,giyecek, alışveriş ,kültür , hobi ve eğlence merkezi, ayrıcana da bolca güzel mi güzel ve bakımlı kızlar Avrupa'da nerede var bilen var mı :düsün:
bir kere cadde üç tane sapa bir kız düşer nişantaşında ise beş kıza bir erkek düşer sayması bedeva . :cheers:

Matematikçi
06-05-2005, 22:03
bütün turistler şanzelizeye gider...
Peki bizde turistler en cok nereye gider?
nişantaşına mı bagdat caddesine mi...
hiçbirine.
tabiki sultanahmete gider...

kentuf
06-05-2005, 22:14
Sultanahmet te turist gezer kapkaççı gezer,memeli gezer ,zart zurt gezer,karahanlılar gezer gece vakti şanzelizeye sadece turistler gezer.Çünkü fransızlar çok cimridir okadar para vermezler bir fincan kahvaye.

cenkog
07-05-2005, 08:54
Nişantaşı çok güzel bir muhit ama Cadde'den daha farklı bir kategoride yer alıyor :hayır: ... Ama Nişantaşı da güzel tabii :bravo: ... Ama Cadde gene de Cadde'dir :tamam: ...Bu arada Cadde'nin Fenerbahçe , Moda-Bomonti ,Sahil yolu ve Bahariye Cadde'si gibi çok güzel başka mekanlara da çok yakın olması değerini bir kat daha arttırır :tamam:

http://www.sabah.com.tr/2004/04/13/gny124.html

http://www.magicparis.com/champselysees/En/Frindex.asp

nişantaşına da caddeye de şanzelieye de gittim .. bence en iyisi İSTİKLAL ... :) şaka yaptım tabii sıralam şöyle olurdu ...

1-şanzelize
2-nişantaşı
3-cadde

bozo38
07-05-2005, 23:13
1-tahtakale caddesi
2-sabuncuhan caddesi
3-hasırcılar caddesi...

kentuf
07-05-2005, 23:19
Nişantaşı eskiden olan nişantaşından çok daha iyi şekilde modifiye oluyor kanımca .Ve inanıyorum ve görünen oki bundan beş sene sonra Abdi ipekçi ve Teşvikiye ninde tam yeni kimliğine oturması en in mekanlardan biri olmaya aday.Dükkan larım m2 fiyatları bu sene itibari ile Cadde ile kafa kafaya oldu.Demekki atakta Nişantaşı .