PDA

View Full Version : Ev Alirken Nelere Dikkat Etmek Lazım

Survival
02-06-2005, 23:03
degerli uyeler, bir ev almak uzereyim ancak her an vazgecme noktasindayim kararsizim. bu aksam cevaplayan olursa mutesekkil olurum. Uskudar Zeynep Kamil'de bir ev almak uzereyim, 70~80 m2 civarinda, 4. kat(en ust) 28 yillik bina ama cok temiz ve saglam gorunuyor.arkasinda bahcesi ve bu daire bahceye bakiyor. kat mulkiyetli. icinde full bakima ihtiyac var (kombi bile yok ancak dogal gaz var elbette) 2 oda bir salon, ancak tum odalar ve mutfak gunes aliyor ve kucuk ama kullanisli ve ferah.ana yola 30 sn uzaklikta, karacaahmet mezarligi karsisinda diye tarif edebilirim. sonucda kadikoy'e 4~5 durak mesafede ve uskudara yuruyerek 10 dk falan..

sizce 28 yillik binada ev almak (ne kadar temiz ve saglam olursa olsun) mantikli midir? (almak isteme sebebim konum yok guzel, apartman cok temiz iyi gorunuyor, daire ferah gunes aliyor vs)
fiyat masraflar dahil 60.500 YTL....

fikri olan kisaca yazarsa inanilmaz mutlu olacagim...

gemici
02-06-2005, 23:09
hayırlı olsun........kaçırma....komşular iyi ise sorun yok.......

northwind
02-06-2005, 23:25
Bence sirf konumu yuzunden 60 milyar eder...

varyemez
02-06-2005, 23:26
istanbulun piyasasını bilmiyorum..
ankarada merkezde kızılaya yakın,bu fiyata ev bulunmaz..
kaptanın dediği önemli,binada problemli komşu varmı sormak lazım,çevre esnafı bilir,onlara sorun..
hayırlı olsun..

KARAHAN
02-06-2005, 23:26
oglum ben o evin sahiyim...bak arkadaşın konumu yüzünde n en az altmış eder diyor...fiyatı 100 e çıkardım haberin olsun:)

sevgiler...al...kaçırma...10 kagıt da içine harcarsın olur biter...

soros74
02-06-2005, 23:36
Ortak tapu varmı ona dikkat etmenizi öneririm. Ayrıca evin istimlak edilme (tüpgeçit projesi güzergahında ise) veya bir ipoteğe konu olma durumları varmıdır, araştırmanızı öneririm.

Survival
03-06-2005, 01:13
Cok tesekkur ediyorum Dostlar, gemici abim kacirma demis, aslinda bende oyle dusunuyorum.. istimlak edilme durumu sanirim yok, arastirmak lazim ama oralar cok kalabalik yerlesim birimleri bilemiyorum... tapuda miras durumu falan vardi ama mahkeme ile olay cozuldu satis yapilabilir hale geldi.. tek problem 28 yasinda olmasi evin...
betonarme evlerin omurleri en fazla 50 yil olur diyor insaat muhendisleri odasi... bazi kaynaklarda da en fazla 50~60 yil olur diyor.. biz biraz kotumser olalim, neticede beton icindeki demirler curuyecek... ya benim binanin omru 40 sene ise.... omrunun sonuna yaklasmis bir eve 60 verecegim 10 masraf yapacagim 70 olacak... off Allahim bana yardim et, napsam acaba...

Survival
03-06-2005, 01:16
oglum ben o evin sahiyim...bak arkadaşın konumu yüzünde n en az altmış eder diyor...fiyatı 100 e çıkardım haberin olsun:)

sevgiler...al...kaçırma...10 kagıt da içine harcarsın olur biter...

karahan abim vallahi icimi rahatlatiyorsun, tek korkum betonarme evlerin omurleri konusu... google'dan arastirdim da 50~60 yil omru olurmus diyorlar.. bu durumda acaba biraz daha para biriktirsek de daha yeni bir ev mi alsak diyorum.. ama bu evin de konumu super (semt olarak)

Hadramut
03-06-2005, 01:27
Çengelköy ATA-2 de çok uygun.
Zemin daha sağlam.
Bina kalitesi oldukça iyi.
Gürültü ve hava kirliliği daha az.
Yeni binalar olduğu için konut kredisi kullanmak mümkün.

google'de aratarak bir çok satılık konuta ulaşabilirsiniz.

ali desidero
03-06-2005, 06:37
eger deprem korkunuz yoksa alin, eger varsa yine alabilirsiniz, kisa ve orta vadede iyi bir cozum olabilir. ama uzun vadede satarak yeni bir ev almanizi tavsiye ederim

ayfer
03-06-2005, 07:43
Ev alırken herzaman
Bu ev kiralık olsaydı ben kiralar mıydım ? sorusunun sorulması
gerektiğine inanırım.O soruya cevabınız evetse sorun yok.
4. kat oluşu biraz soru işareti ama merkezi yerde Üsküdar a
Kadıköy e her yere yakın.Fiyatı uygun görünüyor.
S&S

DrX
03-06-2005, 08:10
Ev alma komşu al demişler.. :mod:

harkonnen
03-06-2005, 08:59
karahan abim vallahi icimi rahatlatiyorsun, tek korkum betonarme evlerin omurleri konusu... google'dan arastirdim da 50~60 yil omru olurmus diyorlar.. bu durumda acaba biraz daha para biriktirsek de daha yeni bir ev mi alsak diyorum.. ama bu evin de konumu super (semt olarak)

işletmeci kardeşim

betonarme binaların ömrü; uygun yük dağılımı durumu (iyi proje), işçilik kalitesi, kullanılan malzeme kalitesi ve diğer dış faktörlere (önceden etkilendiği depremler, ek oturmalar, vs) bağlı olarak 25 ile 50 yıl arasında değişir.

bunların içinde en önemlileri tabi ki malzeme ve işçilik kalitesidir. 28 yıl önce yani 1977 yılında yapılan bir binanın inşa tekniği şimdikilere göre çok geridir.

binanın mümkün olduğunca simetrik ve basit bir planı olmasına dikkat edin. bu önemlidir. ayrıca kirişlerin (genellikle duvar ve tavan kesişme doğrultusunda çıkıntı olarak görebileceğiniz yatay taşıyıcılar) ve kolonların (duvar-duvar birleşimlerinde görebileceğiniz düşey taşıyıcılar) birbirleriyle birleşme noktalarının çatlaksız, kırıksız olmasına dikkat edin. ancak bunları sıva ve boya ile kamufle etmişlerse, bir uzmana danışmadan işin doğrusunu anlayamazsınız.

bunların dışında su ve elektrik tesisatının da yaşlı olduğunu ve bir süre sonra yenilenmek isteyeceğini göz ardı etmeyin.

bu kadar laftan sonra alın veya almayın da diyemem :) . size önerim, bir inşaat mühendisi veya mimara evi göstererek fikrini almanızdır. çünkü 28 yaşında bir betonarme ev, 50 yaşında bir insana benzer. yani artık doktor kontrolünden geçmelidir.

eğer alırsanız güle güle oturun.

.

Baydisiplin
03-06-2005, 09:10
Sn işletmeci,eski evlerde tuğla yerine kaya gibi sağlam içide tuğla gibi boş olmayan kendisi başlı başına örüldüğü zaman kolon gibi olan taş tuğlalar kullanılıyordu, bu 25-30 senelik binaların %90 nında böyledir, bu binalar inan yeni yapılan kofti binalardan inan daha sağlamdır...

Survival
03-06-2005, 10:22
Sevgili Harkonen ve Baydisiplin cok tesekkurler,
evin yapisi cok simetrik, sanki bir kup gibi, yani bakinca guven veriyor, saglam duruyor..
tabiiki beton ne kadar yorulmustur icinde tugla durumu nasidldir bilmiyorum... baydisiplin'in soyledigi gibi bir saglamlik da olabilir tabi..

bugun uskudar tapu mudurlugune gidecegim konusmaya... sonucda onlar iyisini bilirler..
buradan tum deneyimlerimi aktaracagim... bilgi veren tum dostlara sonsuz tesekkurler...
cok buyuk stres, benim icin buyuk para sonucda, o parayi alinterimle kazandim haftanin 7 gunu 3 sene boyunca calisarak.... harcamak da zor oluyor tabi...

trendtrader
03-06-2005, 11:40
50 yıl dolunca ev tamamen yıkılıp yeniden mi inşa ediliyor,arkadaşlar,bir ev parası daha mı çıkıcak o zaman ev sahibinin cebinden,yoksa tamamen yıkılmayıp kuvvetlendirme çalışması mı yapılıcak?

harkonnen
03-06-2005, 17:36
50 yıl dolunca ev tamamen yıkılıp yeniden mi inşa ediliyor,arkadaşlar,bir ev parası daha mı çıkıcak o zaman ev sahibinin cebinden,yoksa tamamen yıkılmayıp kuvvetlendirme çalışması mı yapılıcak?

burada bahsedilen 50 yıllık ömür, ekonomik ömürdür. bu yaşı geçen her betonarme yapı size o kadar yüksek bir bakım masrafı çıkarır ki, bir süre sonra yıkıp yenisini yapmadığınıza pişman olabilirsiniz.

bu bakımlar hem kuvvetlendirme, hem de yenileme amaçlı harcamalardır.

.

gemici
03-06-2005, 17:40
sen al evini bakma millete......................sonra onuda bulamazsın.........ben al diyorsam iyidir........

Survival
03-06-2005, 18:55
gemici abim, valla bugun tapu muduruyle konustum, O'da emlak fiyatlari cok firladi uctu daha da gidecek gibi gorunuyor diyor.. Sizin tecrubenize saygim var, ayrica bugun yoneticime danistigimda bana " benim evim modada ve 60 yillik apartman" dedi...
daha henuz uskudar'da kadikoy'de yaslandigi icin yikilan beton bina gormedim... evin statik yapisi cok duzgun gorunuyor, yarin sabah tekrar bakacagim, bodruma inip kolon kiris yapisina bakacagim...
ev sahibi ve apartmandaki bir amcadan ayri ayri duydugum bir sey vardi:
duvarlar o kadar saglam ki bir civi bile cakamiyoruz...

Survival
03-06-2005, 18:59
hayırlı olsun........kaçırma....komşular iyi ise sorun yok.......

bu arada komsular super insanlar gemici abi, genelde cok yaslilar, daha genc bir ogretmen yoneticilik yapiyor, toplam 14 daire var.. yasli bir komsu teyze beni cok sevdi, epeyce sohbet ettik falan. bakalim hayirlisi...

varyemez
03-06-2005, 19:02
sen al evini bakma millete......................sonra onuda bulamazsın.........ben al diyorsam iyidir........
büyük sözü dinleyin... :kucak:

gemici
03-06-2005, 19:58
bu arada komsular super insanlar gemici abi, genelde cok yaslilar, daha genc bir ogretmen yoneticilik yapiyor, toplam 14 daire var.. yasli bir komsu teyze beni cok sevdi, epeyce sohbet ettik falan. bakalim hayirlisi...
hayırlı olsun............istanbulda 200 yıllık binalar hala kullanılıyor...........40 -50 yıl nedir ki................

Remix
03-06-2005, 21:10
Ben AL derim.
Eski semtlerde bina yaşı ortalamasına göre sizin baktığınız bina genç bile kalır. Ayrıca tarif ettiğiniz bölge deprem açısından riski nispeten az olan bir yer.
Fiyat/yer uygun gözüküyor. İçine 10*15 milyar masraf yaparsan gül gibi olur (ve imkanın varsa içine girmeden mutlaka bu masrafı yap)
Tek çekincem - 4. kat olması (Merdiven+çatı problemleri)
Haydi hayırlısı.

Baydisiplin
03-06-2005, 21:48
nerde çalışıyorsun işletmeci, ilk gördüğün eve aşık olma iyice araştırdın mı piyasayı?

Baydisiplin
03-06-2005, 21:49
işine yakınsa ve ev piyasasını iyice araştırdınsa al gitsin, ya da borsada bir çıtır yapar %20 vurursam 60 ı 70 yapabilirmisin bunlarıda iyi düşün:)

Baydisiplin
03-06-2005, 21:50
Konut Alırken Tapuda ve Ödemede Nelere Dikkat Etmeli? başlığını da baştan sona oku

Survival
03-06-2005, 22:04
Sevgili Baydisiplin, ben altunizadede bir sigorta sirketinde bilgi islemde calisiyorum. Yani o ev bana cok yakin, otobusle hesap ettim, normal trafikte yani aksam 7~8 gibi 5 dk'da geliyorum eve :) aslinda eve asik olmadim ama parama gore cok iyi bir ev. gonul ister ki sitede oturmak daha buyuk bir ev almak, ancak arabam da olmadigindan, merkezi bir yerde ev almak iyi olur... ilerde kiraya versem o muhitte 500~600 arasi gidiyor..

bu arada tapu muduru ile gorustum, bir ipotek vs sakat durum yok, emlak vergisi olayini da belediyeye giderek arastirdim.. rayic bedel ne ise onun uzerinden vergi odeniyor,yani benim tapuda satis rakami yuksek gorunecek ama bunun odenecek emlak vergisi ile ilgili yokmus.. (evin bir miras durumu vardi, o yuzden bir mahkeme karari ile bilirkisi taayin edildi eve deger bicildi) hakim 65.000'den asagi satilamaz demiz. biraz yuksek atmis, neticede o parayi veren de olmadigindan tapuda fazla harc odeyecegiz mecburen, ama gosterdigimiz degerin altinda bir fiyata ev almis olacagiz...

hersey kismet, Allah hepimize ev almayi nasip etsin... komsularda iyiyse :)
Supersin Gemici abim...

Survival
03-06-2005, 22:05
sevgili Baydisiplin borsadaa citir yapamam, isler cok yogun cok fazla sorumluluk var sirkette uzerimde, takip edemiyorum...
buradak buyuk ustad'lar ne zamanki gostergeleri yorumlayip yon yukari derler o zaman elimizdeki az paranin bir kismi ile trene bineriz :)

ariston
04-06-2005, 08:42
Sayın işletmeci
Bence o evi alın. Yeni ev olsaydı daha iyi olurdu ancak yeni evler çok pahalı. İnşaat sektörünün harekete geçip ev arzının artması daha 3-4 yıl sürer.

Bence o evin arsa değeri yüksek. Satıcıların bir kaç kişi olması ve tapusal problemler nedeniyle satıcı biraz indirim yapmış olabilir. Nihayetinde birikiminiz artınca orayı 5-10 yıl ileride kiraya verirsiniz. Sonuçta reel anlamda zarar etmeniz çok zor. Ancak belki dolar bazında kafa kafaya gelir. Ulaşım inkanı iyi olan yerler sürekli değer kazanıyor. Ulaşım problemi başlayınca değer kaybediyor. Sizin yerin ileride değer artma olasılığını yüksek görüyorum. Ulaşım problemi orada artık daha fazla artmaz şehir ve tarafik arttıkça relatif olarak azalır.

trendtrader
04-06-2005, 15:55
Arkadaşlar,ev satın alırken ev sahibinden tapu dışında istememiz gereken belgeler var mı,yapı ruhsatı vs. falan ,bu konuda aydınlatır mısınız?Teşekkürler...

Baydisiplin
04-06-2005, 20:53
sevgili Baydisiplin borsadaa citir yapamam, isler cok yogun cok fazla sorumluluk var sirkette uzerimde, takip edemiyorum...
buradak buyuk ustad'lar ne zamanki gostergeleri yorumlayip yon yukari derler o zaman elimizdeki az paranin bir kismi ile trene bineriz :)

senin büyük üstadlar ekstrelerini yayınlasalar da bir görsek kârdalar mı zarardalar mı :D :D :D boşver sen evini al...borsadan al-satçılar kolay kolay para kazanamaz, borsa 3-5 kağıtla 30.000 e dayandı, gitse gitse daha nereye gidecek...

Baydisiplin
04-06-2005, 20:55
Arkadaşlar,ev satın alırken ev sahibinden tapu dışında istememiz gereken belgeler var mı,yapı ruhsatı vs. falan ,bu konuda aydınlatır mısınız?Teşekkürler...

belediyeden vergi borcu olmadığına dair yazı
fatura borçları
ev dolu ise tahliye şartnamesi
demirbaş listesi gibi....

Survival
05-06-2005, 00:58
Sevgili Arkadaslar, degerli gorusleriniz icin ne kadar tesekkur etsem azdir...
forumdaki agabey'ler saolsunlar ozelden de bana tavsiyelerini eksik etmediler.
ancak Sevgili Baydisipli'nin de daha once soyledigi bir cumle vardi,
"ilk goruste hemen asik olma" diye... cidden ilk goruste asik olmusum eve,
cok incelemeden, konumu fiyatini cok begenip pat diye atlamistim.
ancak bugun nisanlim ve birkac arkadasla son karari vermek uzere gittik. insaat muhendisi birkac arkadasla evdeyken telefon gorusmeleri yaptik.
sonuc olarak;
evin ici inanilmaz masraf istiyor, cikan kiraci ve daha onceki ogrenci kiracilar evi mahvetmisler... isin uzmani arkadaslar minimum 15 milyar harcarsin dediler icine..
(kombi+petekler,komple boya,kapilar(berbat durumda),dıs kapi,banyo(berbat durumda),mutfak,elektrik tesisati vs)
ve ev icin ben ilk goruste cok kullanisli dedim ama 70m2 civarinda bir kullanim alanini esyali dusundugumuz vakit son derece dar bir alanda yasayacagimizin farkina iyice vardik. ayrica kolonlardan bir tanesinde yukaridan asagiya catlak vardi. insaat muhendisi bir arkadasim, yukaridan asagiya catlak cok buyuk tehlike olmayabilir ama bodruma in orada da devam ediyorsa sevimsiz bir durumdur, ayrica yatay catlak varsa o zaman cok ciddi sorun vardir uzak dur dedi.... yatay catlak yoktu ama kolonlardaa yer yer dikey catlaklar gordum ve siva ile kapatildigini da anladim...
neticede ben vazgectim. emlakci saolsun kismet bu isler dedi, biraz sinirlenmis olabilir ama benden birsey talep etmedi. ev sahibine 500 YTL kapora vermistim, o da saolsun anlayisla karsiladi, bu isler kismet, insanin icine sinmeyince son saniyede bile karar degistirebiliyor.. ev sahibi de kaporami geri verecek sorun kalmadi ortada...
bu olaydan sonra fikir olsun diye, cengelkoyun yukarilarinda bir sitede evi olan arkadasa gittik ziyarete. sitede 130m2 evi gorunce tabii iyiki vazgecmisim dedim, belki merkeze biraz uzak yani dolmusla falan yakin sayilir ama EV GIBI EV'ler var. ici piril piril yapilmis boyle bir daire bulduk 100.000 YTL civarinda, ancak ayni sitenin bir baska blogunda yine guzel bir daire gecenlerde 68'e gitmis, emlakci komisyonu 5'mis toplamdaa 73.
ancak bu sitelerin de kotu tarafi tapunuz olmuyor, kooperatifle alakli bir senet aliyorsunuz. daha once de ne kadar site evi sorduysam tapu olayi olanini gormedim.
ne istir ne keramet anlamiyorum bu sitelerin tapularinin olmamasindan....

dostlar, ben tapu mudurlugu konusunda da biraz tecrube edindim... bir sonraki yazimda da bahsederim... bugun cok yoruldum ve cok stres yasadim, daha fazla yazamiyorum...
son olarak diyorum ki Allah herkese icinde huzurla oturacagi bir ev nasip etsin...

gemici
05-06-2005, 01:44
başka kısmetler çıkar..................evmi yok istanbulda..............

yosunga
05-06-2005, 06:36
Tapusuz siteler :
Bu sitelerin bazılarında belli bir ödeme var sanırım arsanın hazineden alınması ile ilgiliydi (ve mesela benim arkadaşımın oturduğu sitede aidat bu nedenle yüksek, kiralar düşük ) ve belli bir ödeme yine olacak.Ayrıca Çamlıca'da bu site 6 ay öncesine kadar 28 milyar civarına daireler vardı -şimdi hala aynı daireler var ve fiyatlar 60-70 milyar.

trendtrader
05-06-2005, 12:31
Sayın İşletmeci, 70 m2 kullanım alanını,ilerde iki çocuğunuz da olduğunda 4 kişiyle paylaşmak bayağı sıkıntı yaratır,bence de küçük yani...

Baydisiplin
05-06-2005, 12:33
Sn.İşletmeci herşey kısmet, canın sağolsun boşver biraz gez dolaş, biraz daha para biriktir,belki 1-2 yıl daha beklersin ama sonuçta bir ömür boyu içine sinecek bir ev alırsın, ben geçen hafta 71 milyara full tadilatlı tapulu mükemmel sitede 85 METREKARE evden vazgeçtim,( BAŞAKŞEHİR-KİPTAŞ).bunla karşılaştır,canını sıkma emlak gideceği yere gitti, maksimum 10 milyar daha koyarlar...ondan sonra kime ev satacaklar? alan aldı satan sattı zaten....60 milyar diyorsun 15 de masrafı 75 milyar yani neredeyse 60.000 USD....ülkede bir kriz çıksa senin 60.000 usd ye aldığın ev bir 5 sene 30.000 usd ye bile alıcı bulmaz...

resimdeki binalar BAŞAKŞEHİR de . 24 saat güvenlik.önü sağı solu her tarafı açık...3 bina diken site diyor, burası 100.000 kişinin yaşadığı gerçek ve devasa bir site.

trendtrader
05-06-2005, 21:59
Dün birini ziyaret için Turyap'a gitmiştim, tesadüfen evini satmak isteyen bi teyzeye,emlakçını şöyle dediğini duydum;
-Ben alıcı olsam bu eve 60 000 YTL'den fazla vermem (değeri en fazla bu) ama açılışı 70 000'den yaparız dedi.Yani gerçek değerinin üzerinden tutturabildiği fiyata vericek,bu durumda alıcının pazarlık gücü büyük önem taşıyo demek ki.
Yani bu şu demek,ev alırken emlakçının teklif ettiği fiyatın en az %20 aşağısından alıcı olarak karşı teklifinizi yapmak gerekiyor.
Emlakçı size 100 000 diyosa gerçek fiyatı 80 000 civarındadır,o fiyata almaya çalışın...

ganyan
05-06-2005, 22:46
Bir gün yapsatçılık yapan bir arkadaşımdan 1 daire aldım.6 ay sonra daireyi %30-35 karla satmaya çalışıyordum.Baktım alıcılar çok nazlı.Borsacıyız ya çektim fiyatı %90 kar a baktım gerçek alıcılar temasa geçmeye başladı.Fiyatı %10 aşağı çektim ve evi amcama sattım.Şimdi evi gerçek değerine satmaya çalışırsanız insanlar çok nazlanıyor.Fiyatı çek çekebildiğin kadar yukarı bak o zaman alıcılar fiyatlar uçuyor diyerek mala nasıl atlıyorlar. :) 120 m2 dairenin herşey dahil max fiyatı 50 milyar civarındadır.Böyle bi daire 90-130 milyar arasında bir rakama piyasada benim bölgemde satılmaktadır.İnşaat süresi ortalama 9-12 ay dir.

Survival
05-06-2005, 23:35
Sevgili Dostlar Tesekkurler,
Gemici abi haklisiniz, hersey kismet, istanbul deniz biz derya dolasacagiz :)
aslinda Sn baydisiplin'in de soyledigi gibi, gercek bir site icersinden, saglam, guvenle oturulacak bir daire alabilmek icin calismayi dusunuyorum artik.
ve firsatlari yakalayabilmek icin uzun vadede bir arastirma yaparak ev almak istiyorum...
Sn checkmate nasil evini 10 ay once satmaya niyetlenip tok satici olarak sattiysa, ben de tok alici olarak iyice arastirip omur boyu oturabilecegimiz bir ev almayi istiyorum...
bakalim iste kismet...
bu arada acil kelebir ev satan olursa haber versin, bi bakariz :)

Survival
05-06-2005, 23:37
cok haklisiniz Sevgili baydisiplin, sizin vazgetiginiz gibi bir ev almayi dusunuyorum.. basaksehir guzel ama merkezi noktalara cok uzak. ben altunizade kisikli caddesinde calistigim icin zor olur bana.. ama site icersindeki evlen cidden bir harika... bakalim kismet iste, hem calisip para biriktirmeye, hem de arastirmaya devam... butcemiz kisitli, sanirim bir sure daha kira mira ugrasacagiz...

Sn.İşletmeci herşey kısmet, canın sağolsun boşver biraz gez dolaş, biraz daha para biriktir,belki 1-2 yıl daha beklersin ama sonuçta bir ömür boyu içine sinecek bir ev alırsın, ben geçen hafta 71 milyara full tadilatlı tapulu mükemmel sitede 85 METREKARE evden vazgeçtim,( BAŞAKŞEHİR-KİPTAŞ).bunla karşılaştır,canını sıkma emlak gideceği yere gitti, maksimum 10 milyar daha koyarlar...ondan sonra kime ev satacaklar? alan aldı satan sattı zaten....60 milyar diyorsun 15 de masrafı 75 milyar yani neredeyse 60.000 USD....ülkede bir kriz çıksa senin 60.000 usd ye aldığın ev bir 5 sene 30.000 usd ye bile alıcı bulmaz...

resimdeki binalar BAŞAKŞEHİR de . 24 saat güvenlik.önü sağı solu her tarafı açık...3 bina diken site diyor, burası 100.000 kişinin yaşadığı gerçek ve devasa bir site.

Garboy
06-06-2005, 00:19
cok haklisiniz Sevgili baydisiplin, sizin vazgetiginiz gibi bir ev almayi dusunuyorum.. basaksehir guzel ama merkezi noktalara cok uzak. ben altunizade kisikli caddesinde calistigim icin zor olur bana.. ama site icersindeki evlen cidden bir harika... bakalim kismet iste, hem calisip para biriktirmeye, hem de arastirmaya devam... butcemiz kisitli, sanirim bir sure daha kira mira ugrasacagiz...

Bulgurluda Dsi nin karşı tarafında Benzincilerin Arkasında Güzel siteler var.
Orda ararsan hesaplı evler bulursun. Kitle halen emekli - orta ve altı gelir düzeyi cinslerden
:o)

Survival
06-06-2005, 00:25
Cok tesekkurler Sevgili Garboy, aslinda bulgurlu'yu renualt'ta calisan bir uzman abim de soylemisti, en kisa zamanda bakacagim, buradan detaylari yazarim...

trendtrader
06-06-2005, 08:58
Arkadaşlar,emlakçılıkla ilgili sertifika veren kurslar varmış,üç ay sürede gayrimenkulle ilgli herşey (değer tesbitinden alım-satımdaki hukuki işlemlerine kadar) öğretiliyomuş buralarda, bu kurslarla ilgili bilgisi olan var mı?

soros74
08-06-2005, 23:54
EMLAK ALIRKEN VEYA SATARKEN NELERE DİKKAT ETMELİ

Yeni Bir Ev Satın Alırken Sormamız Gereken Sorular Şunlardır;
Binanın projesi var mı?
Zemin etüdü yapılmış mı? (Zemin emniyet gerilmesi belirlenip katsayısına göre projesi yapılmış mı?)
Bina yapılırken deprem yönetmeliği dikkate alınmış mı? Hangi deprem yönetmeliğine göre yapılmış?
Projeler kim tarafından yapılmış ve bu projeler denetlenmiş mi?
Binanın ruhsatı, kullanım izni var mı?
Betonu elle karılarak mı, yoksa betoniyerle mi dökülmüş ya da hazır beton mu kullanılmış?
Yapının teknik uygulama sorumlusu kim, ilgili kişiler mi?
Kullanılan malzemeler standartlara uygun mu? Kum ve çakıl nereden gelmiş, kırma taş kul- lanılmış mı? (Deprem sonrasında binaların deniz kumuyla yapılması yanlış bir şey gibi gösterildi. Yanlış olan bu kuma kırma taş katmamaktır. Yoksa deniz kumu kullanılabilir.)
Yapıda kullanılan demirin özelliği nedir? Nervürlü mü, düz demir mi kullanılmış? Bu özellikler projeye uygun mu?
Bu demirler standartlara uygun mu?
Kullanılan betonun laboratuar deneyi var mı?
Proje ile yapı arasında paralellik sağlanmış mı?
Bu sorulara olumlu yanıt veriyorsak “yapımız güvenlidir” diyebiliriz.

soros74
08-06-2005, 23:58
Arkadaşlar,emlakçılıkla ilgili sertifika veren kurslar varmış,üç ay sürede gayrimenkulle ilgli herşey (değer tesbitinden alım-satımdaki hukuki işlemlerine kadar) öğretiliyomuş buralarda, bu kurslarla ilgili bilgisi olan var mı?
http://arsiv.hurriyetim.com.tr/istanbul/turk/00/06/28/isthab/15ist.htm

trendtrader
10-06-2005, 19:07
Teşekkürler Sayın Soros...

Survival
13-06-2005, 14:23
Bulgurluda Dsi nin karşı tarafında Benzincilerin Arkasında Güzel siteler var.
Orda ararsan hesaplı evler bulursun. Kitle halen emekli - orta ve altı gelir düzeyi cinslerden
:o)

Merhabalar,
Soylediginiz yerlerde gezdim sevgili garboy,
oralarda 3+1 guzel bir ev buldum ara kat, 4 yillik bina, ozellikleri tam benim talep ettigim arzu ettigim gibi. fiyat masraflar dahil 90. ancak pazarlik edip dusurmeyi deneyecegim... cok da ucuz degil, hatta cok duzgun ve cok yeni bloklarda evler 140~150 olmus.... emlak acisindan durum vahim gibi... faizler 1,35'e kadar indi, daha da iner mi bilemiyorum, belki iner ama umarim ev fiyatlari cikmaz daha fazla....

Garboy
13-06-2005, 14:31
140-150 mi 6 ay evel bir arkadaş 70-90 arasında idi

maşallah her taraf uçtu istanbulda

Survival
13-06-2005, 23:12
Garboy, Vallahi yeni ve site icinde evler aynen dedigim gibi 140~150.
yahu 1,5 sene once icadiyeden bir daire alma ihtimalimiz vardi 55'e, keske alsaydim diyorum, simdi 90'a en kotu 80'e satar guzel bir yeni ev alirdim :)
simdi borc harc bir ev bulmaya calisacagiz artik...
gecenlerde uskudar tapu mudurlugune gitmistim, kum gibi kalabalikti... ne oluyor bize anlamiyorum...

cenkog
14-06-2005, 09:43
Bu sözettiğiniz inşaat maliyet bedeli mi ? Arsa bedeli nerede bunun ? İstanbul'da 120 m2 daire 50.000 YTL :hayır: Evin değerini aslında arsa bedeli belirler.Belki haklısınız Çekmeköy -Kurtköy gibi yerlerde 0 arsa değeri olan patates tarlalarına yapılan villalar-konutlar bu fiyatlara çok pahalı ama şehir içi merkezi yerlerde bu fiyatlara(90.000-130.000 YTL) ev bulursanız da çok iyi bence.Çok kısa bir süre sonra şehir içi ucuz kalan bölgelerde yukarı yönlü müthiş bir düzeltme bekliyorum ; merkeze 10-15 km :vurkafa: uzaklıktaki bölgeler de hakettikleri değerlere zamanla geri çekilecek :tamam: Bu olay tüm dünyada böyle gerçekleşmiş. Dolduruşa gelip , sürüye uyup New Jersey'e satıp savıp yerleşenler , Şimdi New York merkezde 25-50 m2 lik bir odaya 500.000 $ dan başlayan fiyatları vermek zorundalar ve dizlerini dövüyorlar :vurkafa:

Bir gün yapsatçılık yapan bir arkadaşımdan 1 daire aldım.6 ay sonra daireyi %30-35 karla satmaya çalışıyordum.Baktım alıcılar çok nazlı.Borsacıyız ya çektim fiyatı %90 kar a baktım gerçek alıcılar temasa geçmeye başladı.Fiyatı %10 aşağı çektim ve evi amcama sattım.Şimdi evi gerçek değerine satmaya çalışırsanız insanlar çok nazlanıyor.Fiyatı çek çekebildiğin kadar yukarı bak o zaman alıcılar fiyatlar uçuyor diyerek mala nasıl atlıyorlar. :) 120 m2 dairenin herşey dahil max fiyatı 50 milyar civarındadır.Böyle bi daire 90-130 milyar arasında bir rakama piyasada benim bölgemde satılmaktadır.İnşaat süresi ortalama 9-12 ay dir.

soros74
07-07-2005, 19:17
Konut alırken nelere dikkat etmeli?

Konut sahibi olmanın banka kredileri ve TOKİ'nin kampanyalarıyla daha da kolaylaştığı şu günlerde konut almanın püf noktalarına dikkat çekmek istiyoruz. Milyarlarca liraya aldığınız evde, huzurunuzu bulmak ya da kaybetmemek için, son kararı vermeden iyi düşünün...

MİLLİYET İNTERNET / AA / ANKA

Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hanefi Çanakçı, konut satın alınırken boyaya, badanaya değil inşaat kalitesine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyerek, bilinçli tercihe dikkat çekiyor.
Türkiye'de konut tercihini bilinçli yapan aile sayısının pek az olduğunu ifade eden Çanakçı, ''Beğendiğimiz otomobili bir tamirciye göstermeden satın almıyoruz ama satın almayı düşündüğümüz konutun inşaat kalitesini pek önemsemiyoruz. Oysa konut için ödediğimiz para otomobil için ödediğimiz paradan çok daha fazla'' dedi.
Çanakçı, fay hatları üzerindeki Türkiye'de inşaat kalitesi yüksek konutların yanı sıra inşaat kalitesi düşük konutların da inşa edildiğini belirterek, ''Hangi konutu satın alacağımıza karar verirken bir değil birkaç kez düşünmeliyiz. Kendimize mezar değil ev satın aldığımızı aklımızdan çıkarmamalıyız'' diye konuştu.
Satın alınacak konutun öncelikle inşaat kalitesinin sorgulanmasını öneren Çanakçı, yapının inşaat kalitesini kullanılan demir, çimento ve diğer girdilerin tayin ettiğini bildirdi.
Çanakçı, inşaat kalitesinin mutfağın genişliği ya da balkondan izlenecek manzaranın güzelliğinden çok daha önemli olduğuna dikkat çekerek, şu önerilerde bulundu:
''Hangi konuta satın alacağımıza karar verirken yapının projesinin olup olmadığını, zemin etüdünün yapılıp yapılmadığını, deprem yönetmeliğinin dikkate alınıp alınmadığını, projeleri kimin hazırladığını ve projelerin denetlenip denetlenmediğini, binanın ruhsatının ve kullanım izninin bulunup bulunmadığını, yapıda nasıl bir beton kullanıldığını, malzemelerin standartlara uygun olup olmadığını, yapının projeye uygun inşa edilip edilmediğini titizlikle araştırmalıyız.
Binanın yaşı, yüzölçümü, ısınma şekli ve ısı yalıtımı, ses yalıtımı, otopark ve ulaşım olanakları, fayansı, boyası, badanası, mutfak ve balkonunun büyüklüğü ve manzarası ve sosyal tesislere yakınlığı inşaat kalitesinden sonra göz önünde bulundurmamız gereken diğer kriterlerdir.''
Çanakçı, 50-200 milyar liraya satın alınacak konutun kalitesine ilişkin başvuruda bulunulabilecek bir kurum ya da kuruluşun olmadığını ifade ederek, açıklamasını şöyle tamamladı:
''Konut satın alacakların başvurusu halinde inşaat kalitesine ilişkin güvenilir bilgi verebilecek bir oluşuma ihtiyaç var. Bu ihtiyaç yanıtlandığında vatandaş satın alacağı konutun inşaat kalitesine ilişkin kolaylıkla bilgi sahibi olur. Bu oluşum aynı zamanda insanları inşaat kalitesi düşük yapılar yapmaktan da caydırır.''

ÖNEMLİ NOKTALAR

- Öncelikle bu konularda yeterli bilgiye sahip değilseniz konutu bir emlakçı aracılığıyla almanız daha yararlı olur. Emlakçı, gayrimenkulün özellikleri, eksiklerinin tamamlanması ve alış-satış işlemlerinde size yardımcı olacaktır.
- Konutun tapu kaydını mutlaka önceden kontrol edin. Konutun satıldığı yıl ve geçmiş yıllara ait ödenmemiş emlak vergisinden, yeni alıcı da sorumlu tutulmaktadır. Konutun, geçmiş yıllara ait emlak vergisi borcunun olup olmadığı araştırılmalı.
- Kat irtifakinin kurulup kurulmadığına, yani yapı kullanım izninin (iskan) alınıp alınmadığına dikkat edin. İnşaat halinde bir konut alıyorsanız müteahhidinin mali durumunu araştırın.
- Alacağınız konutta kiracı oturuyorsa, kiracı ile yapılan kira kontratını inceleyin. Kiracıyla bizzat görüşerek, durumdan emin olun.
- Satış sonrası gelebilecek elektrik ve su gibi borçlardan kurtulmak için eski malikten, bu borçlardan onun sorumlu olduğuna dair imzalı bir belge alın.
- Atalarımızın "ev alma komşu al" sözünü unutmadan çevrede küçük bir araştırma yapmakta fayda var. Alacağınız konut bir apartman dairesi ise aidat durumunu ve genel olarak diğer daire sahipleriyle ödemelerde bir sorun yaşanıp yaşanmadığını sonradan bir sürprizle karşılaşmamak için mutlaka sorun.
- Alacağınız konutun fiziki özellikleriyle ilgili araştırma yapın. Bulunduğu sokağı, ulaşım durumunu, gürültü ve kirliliğini değişik gün ve saatlerde gözlemleyerek fikir edinebilirsiniz. Evi satın aldıktan sonra sokağınızda pazar kurulduğunu öğrendiğinizde ya da gürültünün rahatsızlık boyutlarına vardığını hissettiğinizde, bir şeyler yapmak için geç olacaktır. Otopark ve güvenlik durumlarının da üzerinde özenle durulmalı.
- Elektrik, su tesisatı, ısıtma sistemlerinde bir sorun olup olmadığını kontrol edin. Apartmanın hidrofor, asansör, yedek su deposunun olup olmadığını soruşturup, kararınızı buna göre verin.
- Eğer almayı düşündüğünüz daire giriş kattaysa, rutubet durumunu bu işten anlayan birine mutlaka sorun. Boya ile temizmiş gibi görünen duvarlar, kışın size büyük sürpriz yapabilir. Üst katlardan halı ve benzeri şeylerin silkelenmesi de sizi pişman edebilir. Dikkat!
- Almayı düşündüğünüz daire çatı katındaysa, bu kez çatı ile ilgili sorun olup olmadığını kontrol edin. Kışın ortasında salonunuzdan yağmur damlalarının akmasının önüne geçmiş olursunuz.
- Konutun güneş alıp almadığı, hangi saatlerde güneş aldığı, kuzeye bakıp bakmadığı (kışın soğuk olup olmaması bakımından) da mutlaka gözönünde bulundurulmalı.
- Kat karşılığı yapılan bir inşaattan konut alıyorsanız, müteahhitle mukavele yaparak, bitirme tarihi ve kullanılacak malzemeleri tek tek yazın. Tazminatları ilave etmeyi unutmayın.
- Tapu işlemi sırasında alacağınız emlağın değerini yeniden değerleme oranlarına göre hesaplayarak beyan edin. Eksik beyanda bulunursanız, ödenen alım satım harçları cezalı olarak size geri dönecektir.

BİNALARIN DEĞERİ YÜZDE 13.1 ARTTI

Konuta olan talebin artışının bir başka göstergesi de DİE rakamları. Yılın ilk çeyreğinde yapı ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 10 artarak 16.5 bine ulaştı. Kullanım izin belgesi verilen binaların sayısı ise yüzde 30’a yakın azalarak 8.1 bin oldu.
Devlet İstatistik Enstitüsü’nden (DİE) yapılan açıklamaya göre, ocak-mart döneminde yapı ruhsatı verilen binaların sayısı 16 bin 458 olarak gerçekleşti. Ruhsat verilen bina sayısı, geçen yılın aynı dönemindeki 14 bin 956’lık düzeyine göre yüzde 10 arttı.
Bu binaların toplam yüzölçümü yüzde 0.4 azalarak 14 milyon 36.6 bin metrekareye indi.
Ruhsat verilen binaların değerinde ve daire sayısında ise artış gözlendi. İlk çeyrekte yapı ruhsatı verilen binaların değeri yüzde 13.1 artarak geçen yılki 4 milyar 627.7 milyon YTL’lik düzeyinden 5 milyar 233.4 milyon YTL’ye çıktı. Daire sayısı da yüzde 16.5 artarak 58 bin 933’ten 68 bin 646’ya ulaştı.

İZİN BELGELERİ

Yapı kullanma izin belgesi verilen bina sayısında ise gerileme yaşandı. Ocak-mart döneminde kullanım izni verilen bina sayısı, geçen yıla göre yüzde 28.1 azalarak 11 bin 314’ten 8 bin 136’ya indi.
Bu binaların yüzölçümü yüzde 4.9 azalarak 8 milyon 621.4 bin metrakareye, daire sayısı yüzde 22.7 azalarak 35 bin 782’ye geriledi.
Kullanım izni verilen binaların değeri ise yüzde 7 artarak 2 milyar 884.5 milyon YTL’den 3 milyar 85.7 milyon YTL’ye ulaştı.

excalibur
08-07-2005, 20:40
Şu son üç aydır emlak fiyatları yaklaşık %30-40 oranında arttı.Bunu takiben kiralarda da bir artış var.Herkes kira ödemeyeyim de ömrümün sonuna kadar borç ödeyeyim bari çocuklarıma kalsın mantığıyla kredilere yöneldi..Yalnız artık öyle bir noktaya gelindi ki artık fiyatlar tutturabildiğine gidiyor.Ne bir kıstas var ne de kıyas..İstanbul'un il tabelasının yanındaki evler bile kendilerini şehir merkezinde sanıyor..En uçsuz bucaksız yerlerde bile 5 sene sonra buraları levent olur mantığı var..Tabi ki kredi faizleri bunda baş etken ama gelir düzeyine bakılmadan bu seesiz sakin günlerde kredilenen vatandaş acaba bizim gibi bir ülkede 20 yıl ne demek biliyor mu? 30 saniyede 100.000 TL artan döviz piyasaları ne çabuk unutuldu!.Tamam artık herşey farklı ama burası hala Türkiye!!!..Diğer taraftan ipotek zengini olan bankalar bir kriz durumunda bunları o zaman nasıl nakte çevireceklerinin hesabını herhalde yapmışlardır..Öyle bir durumda bugünkü fiyatların yarısına bile bu gayrimenkulleri bozdurmak zorunda kalabilirler..Üstelikte kime satacaklar yabancılara mı?Yani kısacası herşey hep güzel gitmez..Birileri hep kazanacak olursa dengeler bi yerde değişir..Bu doğa kanunu..Bazı sonuçlar karşısında akıntıya karşı yüzmek bazen insana çok gurur verebilir..

teknik oyuncu
04-08-2005, 02:10
Her şeyden önce yeni yapım konut almaya özen gösterilmelidir.

Konutun projeye uygun yapılıp yapılmadığı çok önemlidir. Deprem öncesinde, proje'yi dikkate almadan maliyeti düşürücü çalışma yapmak normal sayılmaktaydı. Kontrol yeterli değildi.

Kullanılan duvar tuğlaları ile ilgili bilgi edinilebilir. Isı ve ses yalıtımı nasıl sağlanmıştır? Temel etrafında su drenaj sistemi mevcut mudur? Çatı yalıtımı yapılmış mıdır?

Bina, ana cadde üzerinde değilse bu durum doğal ses yalıtımı vazifesi görecektir.

Bina, eski bir semtte bulunuyorsa, insanlar genellikle yaşlı olurlar ve çocukları da semti terketmişlerdir. Bu durum sakin bir mahalle olarak değerlendirilebilir. Böyle bir mahalle okullarında sınıflarda öğrenci sayısı da az olur.

teknik oyuncu
31-08-2005, 00:50
Karpuz alırken gereksiz konroller yapmaktayız. Rengi koyu yeşil ise taze olmayabilir. ambarda rengi koyulaşmıştır ve tadı da kaçmıştır. Uzak mesafelerden gelen karpuz taşınma esnasında yorulur/ezilir, tadı kaçar. Ei ile değil göz ile canlılığını anlayabiliriz belki.

Ev alırken ise kimyasal yapısına bakmalıyız. Mesala, beton kalitesini araştırmalıyız. Bu herşey demektir. Mesela, tuğla kalitesini araştırmalıyız. Bu da herşey demektir. Konut almak isteyen bir vatandaşın bunları araştırması kolaydır. İki aşamalıdır. Birincisi, bazı bilgileri ev sahibinden alırsınız. İkincisi de bu bilgiler ile piyasa araştırması yaparsınız. Bu araştırmayı iki-üç telefon ile yapabilirsiniz. Biraz da internete bakarsınız.

Asıl vurucu nokta yapının bağımsız bir denetim şirketince denetiminin yapıldığına emin olmanızdır. Son yıllarda yapılan bütün konutlar, bağımsız denetim şirketlerince denetlenmiş gözükebilir. Ancak, sadece gözükebilir. Projeyi çizen mühendis müteahite bir de denetim şirketi tavsiye edip, bizim denetim şirketi denetlesin diyebilir (aslında gizli ortağıdır). Müteahit de tamam der. Bu durumda kontrol bağımsız değildir. Eğer muteahitliği de projeyi çizen mühendis yapıyorsa, durum çok daha ilginç bir hal alır. Denetim şirketi, masada imza atar konumda olur. Piyasa, ağırlıklı olarak böyle çalışıyor olabilir. Yani, bağımsız denetim şirketi ile projeyi çizen mühendis ve müteahit arasındaki ilişki de araştırılmalıdır.

Bu durumda, komşu bina ayakta kalırken sizinki kalamayabilir. İşte sorun burada.

Piyasada bazı hazır beton şirketleri hazır beton hammaddesini (kum, çimento vs.) kendisi üretiyor. Sonra da bu hammaddelerden hazırbeton imal ederek mesela metreküpünü 85 Ytl.den satıyor. Diğer bazı firmalar ise bu hammaddeleri (kum, çimento vs.) bu ilk firmadan satın alıyor ve hazır beton imal ederek metreküpünü 60 Ytl den satıyor. Doğaldır ki bu ikinci firma aynı sınıf hazır betonu daha kalitesiz üretmektedir. Mesela, çimento miktarını az tutmakta ve batona çamuru basmaktadır.

Belki, inşaat sırasında bu nedenle bazı tekrar yapmalar olmakta, yapım aşamasında dayanıklılık testi aşılabilmektedir. Ancak, 3-5 sene sonra; benim binam 3-5 yıllık yeni bir binadır diyemezsiniz. Kendinizi kandırırsınız.

Sorun müteahide betonu nereden aldın. Sonra da açın o firmaya telefon. Ben beton alacağım fiyatınız nedir? deyin. Hatta verilen fiyatın %10-20 aşağısını teklif edin. Pazarlık yapın. Sonra da diğer firmalara sorun.
Daha olmazsa yapı denetim şirketlerine gidin; ben, betonu falanca firmadan alınmış bir konut satın alıyorum bu beton firması problemli midir? deyin. Oradan da bilgi alabilirsiniz.

Kardeşim, kendini kandırma. Bu dünyada huzur içerisinde yaşamak istiyorsan. Çocuklarını yaşatmak istiyorsan. Araştırma yapmak zorundasın. Sorumluların bina ile ilgili sorumluluğu sadece 15 yıl ile sınırlıdır. Zaten kim ceza almış ki?

teknik oyuncu
07-09-2005, 13:37
Alınacak/satılacak evin fiyatı belirlenirken dikkat edilmesi gereken en önemli kriterler şunlar : Arsa değeri, yapım maliyeti, kiraya verilmesi halindeki getirisi, aynı mevkideki konutların satış fiyatları. Bunlara dikkat etmeden karar verilmesi doğru olmuyor. Aşağıdaki kriterlere göre değerlendirme yapılabilirse daha gerçekçi fiyatlar bulunabilir.

1. İnşaat kalitesi : İşçilik, beton, tuğla, dış cephe yalıtımı, iç cephe sıvası ve diğer bütün unsurlar inşaatın kalitesini oluşturur.
2. Arsa alanı : Konuta düşen arsa payı önemli. Bu pay arttıkça fiyat da artar.
3. İnşaat alanı : Binanın oturum alanının arsaya oranı küçüldükçe konut değerlenir.
4. Toplam kullanım alanı : Konutun kullanım alanı arttıkça fiyat artar.
5. Net alan : Oda, salon, koridor ve balkonun toplam alanı. Konutun değerini artırır.
6. Sosyal tesisler : Spor alanları ve toplantı salonları. Sosyal tesisler konuta değer katar.
7. Yeşil alan : Konutun değerini yükseltir. Çevre düzenlemesi her zaman fiyatı artırıyor.
8. Mevkii : Binanın bulunduğu semt ve ilçe.
9. Deniz manzarası : Deniz gören konutlar her zaman daha pahalıdır.
10. Doğa manzarası : Doğa manzarası konutların fiyatını yükseltir.
11. Güvenlik sistemi : Binada güvenlik sistemi varsa bu fiyatı olumlu yönde etkiler.
12. Spor kompleksi : Yakında spor yapılabilecek kapalı salon ve sağlık merkezinin bulunması konutun fiyatını yükseltir.
13. Kapıcı dairesi : Binada kapıcı dairesi, villada müştemilat bölümü değerini artırır.
14. Asansör : Asansörlü binalardaki konutlar her zaman için daha kıymetlidir.
15. Hidrofor ve su sistemi : Konutta su deposunun ve hidrofor sisteminin bulunması konutun değerini artırır.
16. Açık otopark : Binadaki açık otopark alanı konuta değer katar.
17. Kapalı otopark : Konutun kapalı otoparka sahip olması fiyatı açısından olumlu avantajdır.
18. Havuz : Binanın yüzme havuzunun olup olmaması fiyat üzerinde etkilidir. Yüzme havuzlu site ve apartmanlarda konutlar daha pahalıdır.
19. Özel dekorasyon : Konutta dekorasyon ve dekorasyonun kalitesi fiyatı yükselten etkenler arasındadır.
20. Şömine ve barbekü : Konutta şömine ve barbekü bulunması, konutun fiyatını yükseltir.
21. Balkon : Konutlarda aranan özelliklerdendir. Genişliği ve birden fazla olması fiyatını etkiler.
22. Oda sayısı : Konutun fiyatını etkileyen bir diğer faktör de oda sayısı. Oda sayısı ve odaların kullanışlı olması fiyatı artırır.
23. Ulaşım : Konuta ulaşımın kolay ya da zor olması fiyata etki eder.
24. Prim getiri potansiyeli : Konutun orta ve uzun vadede prim yapabilecek noktalarda olması fiyatına olumlu yönde etki yapar.
25. Semt özelliği : Konutun bulunduğu semt fiyatlandırma açısından çok önemlidir. İyi ve seçkin muhitlerde, konutların fiyatı her zaman için daha yüksek olur.
26. Zemin durumu : Konutun yapıldığı alanın zemininin sağlamlığı fiyatı etkiler. Zemini sağlam konutlar daha pahalı olur.
27. Alışveriş merkezlerine yakınlığı : Konutun alışveriş merkezlerine ve çarşıya yakınlığı önemlidir. Fiyatını yükseltir.
28. Isınma ve güneş alma durumu : Binanın ısıtılmasında kullanılan yöntem fiyata etki eder.
29. Katı : Konutun bulunduğu kat fiyat açısından önemlidir. Bodrum, giriş ve en üst katlardaki konutların değeri her zaman düşük olur.
30. Tapu durumu : Konutun tapusunun ortak veya müstakil olması fiyat üzerinde etkilidir.Müstakil tapulu evler her zaman için ortak tapulu evlere göre avantajlıdır.
31. Aidat : Merkezi ısıtma ve güvenlik gibi etkenler aidatları yükseltir. Alınan hizmetlere göre aidatların düşük olması konutun bulunduğu apartmanın ve sitenin değerini artırır. Alınan hizmete göre aidatın yüksek olması konut açısından dezavantajlıdır. Ayrıca, bina yöneticiliğinin teşkil edilmemiş ve dolayısıyla hiç aidat alınmıyor olması da olumlu bir puan değildir.
32. Malzeme kalitesi : Kapı, pencere, elektrik ve su tesisatında kullanılan malzemenin belli markaların ürünleri olması konutun fiyatını artırır.
33. Yapım yılı : Binanın yapıldığı yıl. Binanın kullanıldığı süre uzadıkça konut fiyatları düşer.
34. Bina özelliği : Binanın apartman veya bağımsız ev olması fiyat üzerinde etkilidir.
35. Kira geliri ve satış kabiliyeti etkileri : Konutun kiraya verildiğindeki getirisinin yüksek olması fiyatını artırır.