Ana sayfa Ekonomi Dünya ABD Merkez Bankası varlık alım hızını azaltacağını açıkladı

ABD Merkez Bankası varlık alım hızını azaltacağını açıkladı

Fed’in bu ayki varlık alımının 15 milyar dolar azalacağı duyuruldu. Covid-19 pandemisi başladığından beri Fed her ay 120 milyar dolarlık varlık alımı yapıyordu.

Fed bu akşam açıkladığı kararında faizleri de yüzde 0 ile 0,25 aralığında serbest bıraktı. Fed Başkanı Jerome Powell yılın geri kalanında ekonomik büyümenin hızlanmasını beklediklerini söyledi. Öte yandan faiz artırımı konusunda “sabırlı olabileceklerini” açıkladı.

ABD’de aşılamanın ilerlemesiyle birlikte işletmelerin açılması, ekonominin büyüme hızını artırdı. Fakat tedarik zincirindeki sorunlar ve iş gücü eksikliği, iş yerlerinin artan talebe yetişmesini zorlaştırıyor.

Ülkede enflasyon da Eylül ayında yüzde 4,4 ile 30 yılın zirvesine çıktı. Powell bunun yüzde 2’lik hedefin çok üzerinde olduğunu, bazı sektörlerdeki fiyat artışlarının önemli boyutta olduğunu söyledi. Merkez bankaları artan enflasyonla mücadele etmek için genellikle faiz oranını artırıp talebi düşürmeyi hedefliyor.

Fakat Powell bu fiyat artışlarının geçici olduğu yönündeki görüşünü yineledi ve yüksek enflasyonun önümüzdeki yılın ilk yarısında devam ettikten sonra üçüncü ve dördüncü çeyrekte düşeceğini belirtti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here