PDA

View Full Version : Büfe

Yatirimci...
28-01-2007, 20:41
Büfecilik hakkında bilgisi olan var mı?
Mesela bi yerde büfe açmak için neler yapmali ne kadara mal olur bilgisi olan varsa bilgilerinizi bekliyorum
saygilarimla

Yatirimci...
28-01-2007, 20:41
Bu sektör her zaman kendini yenileyen sektör oldugundan yatirim için uygun olacagindan cevaplarinizida bekliyorum

kentuf
28-01-2007, 21:08
Büfecilik derken .
tekel market tipi bir konsep mi yoksa ,yiyecek içeçek ile alakalı bir konsept mi düşünüyorsunuz?

Ebu Computer
28-01-2007, 21:29
Bulunduğu yere göre sabah 6-7 gibi açıp gece 24 de kapatmak gerekebilir.

Bu nedenle birden fazla eleman gerektirir.

Birde haftanın 7 günü açıksınız özel günler bayramlar filan sürekli açık olursunuzki buda biraz sizi sıkıntıya sokar.

Tabi bu bahsettiğim misalen Kadıköy iskele yanında bir büfe yada cadde üzerinde işlek bir yerde bir büfe.

Saygılarla...
:cool:

kentuf
28-01-2007, 21:46
Bulunduğu yere göre sabah 6-7 gibi açıp gece 24 de kapatmak gerekebilir.

Bu nedenle birden fazla eleman gerektirir.

Birde haftanın 7 günü açıksınız özel günler bayramlar filan sürekli açık olursunuzki buda biraz sizi sıkıntıya sokar.

Tabi bu bahsettiğim misalen Kadıköy iskele yanında bir büfe yada cadde üzerinde işlek bir yerde bir büfe.

Saygılarla...
:cool:

Aynen dediğiniz doğru .Bizzat 1984 den beri bu işin içindeyiz ,bir buçuk senedir bizzat başlarında durmasam bile istanbul nişantaşı amerikan hastanesi karşısında iki tane bu işi yapan işletmemiz var.soysal hayatı sıfıra indirten ,devamlı aileden birinin başında durmasının gerektiği ,çok yorucu ,yorucu olmasının yanında hem işi bilmenizi gerektiren ve işten anlayan kişileri çalıştırtmanız gereken ,dışardan kolay gibi görünen ama usta giderlerinin yüksek olduğu ,isim yapmanın çok çok kolay olmadığı ama bu saydıklarımın hepsini yan yana getirdiğinizde başarılı olduğunuzda her daim kriz miriz dinlemeden para kazanabileceğiniz akmasada damlıyacak bir sektördür.

Son zamanlar kiraların çok artması ,bir çok sektör ve özellikle tekstildeki durgunluk ile iş değiştirenlerden ne varsa vardır gıdada vardır mantığı ile bir çok yer açıldı .Bu biraz piyasayı daraltmış olsada işin kompedanı olmuş büfecileri hiç sermaye akımı kolay kolay yıkamaz.Çünkü rizeliler bu işin kompedanı olmuştur.

Yatirimci...
28-01-2007, 22:10
Öncelikle cevaplariniz için tsk ediyorum
Biliyorum kesinlikle bu sektörde tatil özel hayat olmayacagi için bende zaten aile'den birilerini bu sektörden başlatmak istiyorum hem ek gelir gelsin hem sektörü ögrensin hemde yatirimiçin degerlendirilsin istiyorum

Arsa yatirim işleri ile ugrastigim için fazla vaktim olmadigi için bu konuda fazla bi araştirma yapamadim ve bilgim yok sadece tanıdıgım birisi bu sektörde ek yatirim için...

Sayin
kentuf bu sektör'e girmemiz için tahmini bir maliyet ne kadar olabilir
Ankarada işlek bir cadde'de bunu açmamiz için ne gerektiriyor
Maliyet ve iş şartlari ne?

saygilarimla

kentuf
28-01-2007, 22:25
Öncelikle cevaplariniz için tsk ediyorum
Biliyorum kesinlikle bu sektörde tatil özel hayat olmayacagi için bende zaten aile'den birilerini bu sektörden başlatmak istiyorum hem ek gelir gelsin hem sektörü ögrensin hemde yatirimiçin degerlendirilsin istiyorum

Arsa yatirim işleri ile ugrastigim için fazla vaktim olmadigi için bu konuda fazla bi araştirma yapamadim ve bilgim yok sadece tanıdıgım birisi bu sektörde ek yatirim için...

Sayin
kentuf bu sektör'e girmemiz için tahmini bir maliyet ne kadar olabilir
Ankarada işlek bir cadde'de bunu açmamiz için ne gerektiriyor
Maliyet ve iş şartlari ne?

saygilarimla

Dükkan kirası değişkenlik gösterir.Bunun dışındakileri size sayayım.

Dükkanı açma işlemleri (muhasebe (500),ruhsatlar/2000 ytl) ,yazar kasa(500),fatura defteri (200 ),balangıç için gereken malzemeler (3000 ytl) ek ilave masraflar 7000 ytl.
dükkanın dekor masrafı ve ekipmanlar .Yakın bir tarihte dekoru mütevazi olan büyük bir döner tezgahlı ,çift tost makineli ,alçıpanlı,iki vitrin dolaplı 60 m2 bir yerin toplam masrafı 30.000 ytl ye halledildi.M2 göre ve kullanılan malzemeye göre çok değişkenlik göstersede 30.000 altı ve üstü oynamaya müsait.

usta maaşları .
dönerci ,sosyal güvence (280 ytl ) + maaş. işlek bir yer olacak ve ortalama 20 kilo civarı döner takan bir ustanın maaşı 900 ytl ile 1200 ytl arası değişmekte şu an istanbul da ,ankara da durumun pek değişceğini sanmıyorum .30 kilo ve üstü takanlarda maaşta taban 1250 ytl 1800 ytl arasi değişmektedir.haftada bir gün izin .sabah sekiz en geç gelip 18.00 da çıkarlar genelde

Tezgahtarlar . iyi bir tezgahtar 1000 ytl ile 1500 ytl arasi almaktadir.+ sosyal güvence .haftada bir gün izin .sabah en geç sekiz 18.00 da çıkarlar.yani genelde ortalama on saattir ustaların mesaisi.

servis elamanları 500 ile 750 ytl arasi maaş almaktadirlar .ortalama on saattir çalışma süreleri.

Yatirimci...
28-01-2007, 22:29
Ksr bkm sayin kentuf

ben söylemeyi unuttum döner ile alakali olmadigindan başta söylemedim
Normal bakkal türü büfe demek istemiştim yani bildigimiz Diger Türlü büfelerden
bunun maliyetide mi aynı veya kaba olarak bir maliyeti var mı?

kentuf
28-01-2007, 22:30
Açaçağınız bölgedeki mesai saat dilimleri ,gündüz iş akışı ,servis ağı ,çevredeki işyerlerinin gelir durumu sizin bütçenizi ve çalışma ekibizin şeklini belirleyeceği için hamleyi yaparken dikkatli olmak gerekir.İşyerini açmadan maksimum ve minumum dayanabilme kapasitenizi belirlemiş olmanız gerekir.Bir yer devir alacaksanız kesinlikle adam işletemiyor ama halen gene iş yapmaya devam ediyorsa orayı almaktan korkmayın .Birde adam çok iyi işletiyor ama iş yapamıyorsa ordan kesinlikle uzak durun .

kentuf
28-01-2007, 22:34
Ksr bkm sayin kentuf

ben söylemeyi unuttum döner ile alakali olmadigindan başta söylemedim
Normal bakkal türü büfe demek istemiştim yani bildigimiz Diger Türlü büfelerden
bunun maliyetide mi aynı veya kaba olarak bir maliyeti var mı?

Bakkal tarzı büfeyi en babası 10 milyara kurarsın .Çünkü ilk baştaki alımları az az tutup sonrasında stok yapabilirsin .Bu piyasada stoğada gerek olmadığından sorun yok .eflasyon olmadığı içinde pek karlı bir yatırım değil artık bakkalcılık .sigara satıp bozuk parası ile uğraşırsın .Tekelin kar marjı %3 ile % 6 arasinda değişmekte .Dükkan soyulursa sigorta ödemez .Bu tarz yerlerde gazete ,sigara hikaye dir .diğer ürünlerden kazanırsınız.

Yatirimci...
28-01-2007, 22:38
diger ürünlerinde kar marji %10-20 arasi sanirim yani
dediginiz gibi aslında çok buyuk bi gelir beklemek yanliş olur
ama benim için önemli olan küçük bir yatirim ile hem orada çalişacak kişinin kendi geliştirmesi hemde kendisi için çalişmasi
Buarada dediginiz gibi fazla buyuk olmayacagindan böyle bir iş sanirim aylık ortalama tahmini bir gelir 1-2 bin kar saglanabilir
fazlasi biraz hayal gibi
sanirim

kentuf
28-01-2007, 22:40
diger ürünlerinde kar marji %10-20 arasi sanirim yani
dediginiz gibi aslında çok buyuk bi gelir beklemek yanliş olur
ama benim için önemli olan küçük bir yatirim ile hem orada çalişacak kişinin kendi geliştirmesi hemde kendisi için çalişmasi
Buarada dediginiz gibi fazla buyuk olmayacagindan böyle bir iş sanirim aylık ortalama tahmini bir gelir 1-2 bin kar saglanabilir
fazlasi biraz hayal gibi
sanirim

Aynen üstüne bastın yatirimci.Ama bu açtığın bakkalda şöyle güzel soğuk sandöviç,ekmek arasi güzel şeyler satarsan ucuza salam kaşar gibi karını 3000 ne çekersin kolaylıkla :wink:

Yatirimci...
28-01-2007, 22:55
aslında dedigin gibi mantıklı olabilir
kesinlikle
o zaman sizden aldigim bilgiler dogrultusunda elimde olan bu bilgilerle yarindan itibaren faaliyete gecmeye başlayabilirim

Bir sorum daha olacak daha dogrusu aklımi kariştiran
Şimdi bu iş için yeri buldugumuzda o büfe'yi içerisindeki malzemeler hariç ne kadar'a mal edebiliriz

eger dediginiz gibi 10-15 bin ytl'ye malzeme hariç geliyorsa çok uygun
Bir yil'da yatirimi 2 hatta 3 katliyoruz

kentuf
28-01-2007, 22:59
aslında dedigin gibi mantıklı olabilir
kesinlikle
o zaman sizden aldigim bilgiler dogrultusunda elimde olan bu bilgilerle yarindan itibaren faaliyete gecmeye başlayabilirim

Bir sorum daha olacak daha dogrusu aklımi kariştiran
Şimdi bu iş için yeri buldugumuzda o büfe'yi içerisindeki malzemeler hariç ne kadar'a mal edebiliriz

eger dediginiz gibi 10-15 bin ytl'ye malzeme hariç geliyorsa çok uygun
Bir yil'da yatirimi 2 hatta 3 katliyoruz

Hocam bakkalvari bir konsept yapacaksan eğer aldığın yeri güzel bir temizletecen .Tavana iki tane armatür .yerlere güzel bir karo fayans çaktınmı .Çağıracan kolacını ,dolmacını sana dolapları bedava verecekler hatta içine malzeme bile koyacaklar .10.000 ytl ben uçururum şahsen .
İlk başta yeri bulmak lazim .Bulacağın yerin içinin durumu önemli .Çok şatafat yapmıyacanki millet ürkmesin yoksa 60.000 de bakkal açılır yani:wink:

Yatirimci...
28-01-2007, 23:03
benim merak ettigim o diil
yani depozit olayi yok mu?
Yani demek istedigim kaldirim üztüne konulan büfelerden diyorum bunun için depozit olayi yok mu?

kentuf
28-01-2007, 23:26
benim merak ettigim o diil
yani depozit olayi yok mu?
Yani demek istedigim kaldirim üztüne konulan büfelerden diyorum bunun için depozit olayi yok mu?

onlarda çok dalavere var .Belediyesinden bir kaç meclis encümeni dostun varsa alırsın .

Yatirimci...
28-01-2007, 23:29
onlarda çok dalavere var .Belediyesinden bir kaç meclis encümeni dostun varsa alırsın .

Maliyet konusu depozit işinde ne olur

kentuf
28-01-2007, 23:31
Maliyet konusu depozit işinde ne olur

Hiç bilgim yok .yeme şekillerine göre değişir.İstanbul da çevre işi ile dönüyor.

Yatirimci...
28-01-2007, 23:34
Anladim
gerekli butun bilgileri aldim hemen hemem
tsk ediyorum
depozit işi kafamı kariştirdi
cevreye bakar kesinlikle her işte oldugu gibi muhakkak ama bu depozit işi eger maliyeti az ise çogu kişi bu işe girerdi
halk ekmesinin devreden birinden 20.000 ytl devir işlemi oldugunu duymustum
bufeninde hemen hemen bu kadar en az olmasi lazim

kentuf
28-01-2007, 23:39
Anladim
tsk ediyorum
cevreye bakar kesinlikle her işte oldugu gibi muhakkak ama bu depozit işi eger maliyeti az ise çogu kişi bu işe girerdi

Yasal olarak devir hakkın söz konusu ile dert etmene gerek yok her zaman paran paradir.önemli olan lokasyonu.
Hayatta başarılar.

naturalborn
29-01-2007, 00:58
Anladim
tsk ediyorum

Bence gerekli pek bir bilgi almadın.Eğer herhangibir bakkaldan değil de belediyeye ait büfelerden bahsediyorsan,hele ki işlek yerdekilerinden,orda depozito değil hava parası döner.Sonrasında belediyeye verilen bir kira vardır ,o nekadar? Suyu elektriği ne durumda?Dekorasyon vs onlar işin hikayesi olur.Esas işlek biryerde bir büfe devrediliyorsa ve bu fırsat anladığım kadarıyla konuyla pek alakası olmayan sana kadar geldiyse etraflıca bir araştır derim.Çevrede değişecek bir şey yada belediye kaynaklı bir durum var mı

Yatirimci...
29-01-2007, 01:25
Bence gerekli pek bir bilgi almadın.Eğer herhangibir bakkaldan değil de belediyeye ait büfelerden bahsediyorsan,hele ki işlek yerdekilerinden,orda depozito değil hava parası döner.Sonrasında belediyeye verilen bir kira vardır ,o nekadar? Suyu elektriği ne durumda?Dekorasyon vs onlar işin hikayesi olur.Esas işlek biryerde bir büfe devrediliyorsa ve bu fırsat anladığım kadarıyla konuyla pek alakası olmayan sana kadar geldiyse etraflıca bir araştır derim.Çevrede değişecek bir şey yada belediye kaynaklı bir durum var mı

işte sorular bu?
saol tsk ediyorum
bunu merak ediyorum
havasi parasi kesinlikle ne kadardir bu konuda tahmini bir fiyat var mı?
Halk ekmek bayileri bildigim kadari 15-20 bin
bu bufeler ne kadar olabilir
buarada kira parasi kesinlikle yerine göre degişebilir...