PDA

View Full Version : Tarlaya barinak kondurmak.

labtek
29-04-2007, 10:05
Sayin hisse net sakinleri; bahce, agaclandirma üzerine bu kadar yazi varken,ilgide büyükken sorayim istedim. Gerekli takimlari bulundurmak, hatta arada bir piknik yapmak icin acaba barinak-ev gibi bir nesneyi tarlaya oturtmanin sartlari varmidir? Ne kadar alana ne büyüklükte olabilir.Izine tabimidir? Nasil bir sey olabilir ? Nereden? Kaca? Gibi sorulari bir sekilde cözmüs olan, fikri olan herkesi konuya davet ediyorum. Saygi ve sevgi dolu selamlarimla.

pride
29-04-2007, 10:50
eger tarla seninse vede betondan yapmayı dusunuyorsan imar kanununa muhalefet sucunu işlersin ama bu sucu hukuksal olarak nasıl aşarsın soyleyim karavan alacaksın veya karavan yaptıracaksın tekerlekli birsey yaptır yeter o zaman ne jandarma ne polis nede belediye sana bır sey dıyemez öbür türlü hukusal olarak sorun yaşabilirsin...

benden bu kadar...

labtek
29-04-2007, 11:31
eger tarla seninse vede betondan yapmayı dusunuyorsan imar kanununa muhalefet sucunu işlersin ama bu sucu hukuksal olarak nasıl aşarsın soyleyim karavan alacaksın veya karavan yaptıracaksın tekerlekli birsey yaptır yeter o zaman ne jandarma ne polis nede belediye sana bır sey dıyemez öbür türlü hukusal olarak sorun yaşabilirsin...

benden bu kadar...

Sn. PRIDE Tesekkürler. Bakin her zaman baskasinin fikrini almakta yarar vardir. Sn. pride romorku bulsak da tekerlekleri olmasa olmazmi? Slm

ae1
29-04-2007, 11:33
peki köylerde bulunan tarlalara da ev yapmak imar kanununa muhalefet suçuna girer mi?
yada bu tür evleri köye yapanların başına ne gelebilir?

labtek
29-04-2007, 11:42
peki köylerde bulunan tarlalara da ev yapmak imar kanununa muhalefet suçuna girer mi?

Aynen bu tip sorular benimde kafamdan geciyor. Köylüye sordugumda, muhtarin okeyi ile istedigini yaparsin diyor. Cevreye bakiyorum tarla icine evler yapilmis. Kimileri kacak diyor, kimi bayindir dan Ok alinmis diyor. Kac dönüme ne kadar yapilabilir sorusunun da cok cevabi var. Herkes bir sey söylüyor. Insallah bu topikte sorularimiza cevap verebilecek kisiler cikacak. Saygilar.

pride
29-04-2007, 11:55
Sn. PRIDE Tesekkürler. Bakin her zaman baskasinin fikrini almakta yarar vardir. Sn. pride romorku bulsak da tekerlekleri olmasa olmazmi? Slm

temeli olmasın yeter yanı ev hıssı uyandırmayacak tek yolu bu yoksa imar kanununa muhalefet sucu işlersınız, devlet arazısıne yaaprsanızda gecekondu kanununa muhalefet olur..

tv lerde goruruz bazen beledıye yıkıma gıder vatandas bagırır tapumuz var dıye ama tapu tarlasının tapusudur evın ruhsatı olmadıgından kacak durumuna duser beledıye henuz ımara acmadan evler yapılır bu yuzden yıkılır vs vs vs...

pride
29-04-2007, 12:01
Aynen bu tip sorular benimde kafamdan geciyor. Köylüye sordugumda, muhtarin okeyi ile istedigini yaparsin diyor. Cevreye bakiyorum tarla icine evler yapilmis. Kimileri kacak diyor, kimi bayindir dan Ok alinmis diyor. Kac dönüme ne kadar yapilabilir sorusunun da cok cevabi var. Herkes bir sey söylüyor. Insallah bu topikte sorularimiza cevap verebilecek kisiler cikacak. Saygilar.

valla kanunu iyi bilen bir jandarma polis geldimi iş biter aynen dedıgım gibi ev yapılırken yapı ruhsatı, ev bittikten sonra ise yapı oturma izin belgesini istediginde verılecek cevap yoksa imar kanuna muhalefetten savcının karsısında bulursunuz amaaaaa olayın birde su boyutu var sadece tek odalık kucuk bir bina yaptınız sadece aletlerı koymak ıcın onada kimse birsey demez yani yaptıgınız binanın işlevi onemli hangi amacla yaptıgınız...:wink:
buda işin idare kısmı yani gelecek gorevlının yapılan binayı yorumlama şekline baglı, artık koylerde bile ev yapılırken yapı ruhsatı almak zorunlulugu var eskisi gibi ben yaptım oldu bitti yok...

pride
29-04-2007, 12:03

imar kanununa muhalefet sucu olur ayrıca yapılan bina yıkılır mahkeme masrafları vs odettırılır cezasıda sanırım 6 ay ile 2 yıl arasında yanlısda olabilir....

sertürk
29-04-2007, 12:20
imar kanununa muhalefet sucu olur ayrıca yapılan bina yıkılır mahkeme masrafları vs odettırılır cezasıda sanırım 6 ay ile 2 yıl arasında yanlısda olabilir....

köyde yapı ruhsatını kim verecek, projeyi kim tasdikleyecek, kim iskan izni verecek? bunları da belirtirseniz ne şekilde kanunlara muhalefet edilme riski olduğu daha iyi anlaşılır

pride
29-04-2007, 12:29
köyde yapı ruhsatını kim verecek, projeyi kim tasdikleyecek, kim iskan izni verecek? bunları da belirtirseniz ne şekilde kanunlara muhalefet edilme riski olduğu daha iyi anlaşılır

oncelikle muhtara sozlu veya yazılı basvuracaksınız ondan sonrada onun doldurup verecegi belgelerle birlikte valilige gideceksiniz tabi projenızde ekınde olacak ve basvurunuzu yapacaksınız size valilikten yapı ruhsatı verılecek sızde evinizi yapacaksınız hepsi bu ama valilikte kim yapı ruhsatını veriyor diye sorarsanız o kadarını bilmiyorum...

tredas
29-04-2007, 12:39
köylerde yapı kullanma izin belgesi şartı yoktur
muhtarlık ve heyeti tarafından imzalanan belge yeterlidir. tarlaya baraka yapmak için bayındırlıktan bağ evi ruhsatı alıcaksınız bu da yeterlidir muhtarlığında belli bir sınıra kadar yetkisi vardır yapı kullanma belgesi belediye imar planı içerisinde gereklidir.

labtek
29-04-2007, 13:06
muhtarlık ve heyeti tarafından imzalanan belge yeterlidir. tarlaya baraka yapmak için bayındırlıktan bağ evi ruhsatı alıcaksınız bu da yeterlidir muhtarlığında belli bir sınıra kadar yetkisi vardır yapı kullanma belgesi belediye imar planı içerisinde gereklidir.

Bence cok iyi yoldayiz. Hep yeni fikirler geliyor. Sn. Tredsin dedigi "yapi kullanma belgesi" belediye imar sinirlari disinda gerekli olmuyan - aranmiyan belge. bu kadarini bende ögrenmisdim. Inanin imar bölgesindeki fiatlarin asiri yükselmesi sonucu insanlar köy yerelerini tercih eder oldu. Oralarda da ev yapmak oturmak meyva ve bahce ile ugrasmak tercih edilir oldu. Fakat mevzuat hakkinda degisik görüsler var. Kimisi %10 bag evi yaparsin bile diyor. Mutalaka aramiza daha fazla bilgi sahibi olan arkadaslarimiz katilacak. Katkisi olan herkese tesekkürler

labtek
29-04-2007, 13:17
Acaba yere 30-40 cm beton atip üzerine bir insaat konteyneri koymak legal olurmuydu? Yoksa kanun tarafindan olasi cezalandirilmayi asmak icin Ülkemizde ki bazi romenlerin yerlesimini mi örnek almaliyiz?

ae1
29-04-2007, 13:23
bizim köyde herkes bulduğu yere(tarlası nerdeyse) evini yapıyor,bir güzel elektrik su telefon çektirip oturuyor.bir yere başvurup izin alındığını da duymadım...

tredas
29-04-2007, 13:36
http://www.tedas.gov.tr/7,Basvuru_Detay.html

d) Köy yerleşik alanları ve civarında ve mezralarda bulunanlar, 3194 sayılı İmar Kanununun 27, 30 uncu maddelerine göre yapı kullanma izni

MADDE 27- (Bu maddenin 1, 2 ve 3. fıkraları Anayasa Mahkemesinin 11.12.1986 tarih ve 1986/29 sayılı kararı ile iptal edilmiştir.)

Belediye ve mücavir alanlar dışında köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturanların köy yerleşik alanları ve civarında ve mezralarda yaptıracağı konut, hayvancılık veya tarımsal amaçlı yapılar için inşaat ve iskan ruhsatı aranmaz. Ancak yapının fen ve sağlık kurallarına uygun olması ve muhtarlıktan izin alınması gerekir.

Fenni mesuller ve mesuliyetleri ile müteahhit sicilleri

MADDE 30- (Anayasa Mahkemesinin 11.12.1986 tarih ve 1986/29 sayılı kararı ile iptal edilen ibareler çıkarılarak düzenlenmiştir.) Yapı tamamen bittiği takdirde tamamının, kısmen kullanılması mümkün kısımları tamamlandığı takdirde bu kısımlarının kullanılabilmesi için, inşaat ruhsatını veren ilgili belediye ve valilikten izin alınması mecburidir. Mal sahibinin müracaatı üzerine yapının ruhsat ve eklerine uygun olduğu ve kullanılmasında fen bakımından mahzur görülmediğinin tespiti gerekir.

Belediyeler, valilikler mal sahiplerinin müracaatlarını en geç otuz gün içinde neticelendirmek mecburiyetindedir. Aksi halde bu müddetin sonunda yapının tamamının veya biten kısmının kullanılmasına izin verilmiş sayılır.
Bu maddeye göre verilen izin yapı sahibini kanuna, ruhsat ve eklerine riayetsizlikten doğacak mesuliyetten kurtarmayacağı gibi her türlü vergi, resim ve harç ödeme mükellefiyetinden de kurtarmaz.
Kullanma izni alınmamış yapılar

c) İmar alanı içerisinde bulunanlar, 3194 sayılı İmar Kanununun 30, 31 inci maddelerine göre yapı kullanma izni

MADDE 31- İnşaatın bitme günü, kullanma izninin verildiği tarihtir. Kullanma izni verilmeyen ve alınmayan yapılar da izin alınıncaya kadar elektrik, su ve kanalizasyon hizmetlerinden ve tesislerinden faydalandırılmazlar. Ancak, kullanma izni alan bağımsız bölümler bu hizmetlerden istifade ettirilir.

Ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı olarak başlanan yapılar

pride
29-04-2007, 20:11

bazı koyler varki yapı ruhsatı almak zorundalar yada onlar yanlıslık yapıyorlar bosu bosuna valılıkten bu ruhsatları alıyorlar valılıkte ben neden verıyorumki demiyor:notr: :wink:

yapılan ınsaatlara gidip soran jandarmalarada gosterılen ruhsatlar sahte ve hayali galiba ne bileyim.....:yes:

yatirimci
29-04-2007, 20:12
Ben de Topici yeni gordum.
Son zamanlarda aldıgım bahce ile ugrasıtıgım icin bir seyler deben eklemek isterim.

Benim aldıgım bahce-tarla, son belediye kanunu ile Buyuksehir Belediyesi sınırları icine girmis.
Bu kanun cıkmadan once ev yaptıranlar forumdasların dedıgı gıbı Muhtarlık ıznı ile evini yaptırmıs

50km sınırı icine girdikten sonra ev yaptıranlarada yetkili kurum dava acmıs.

Bu durumda once ceza olarak belli bir bedel odeniyor. Ardından dava devam ediyor.

Cozumu ise ya Ozel imar yapılacak yada imar gececek.

Bende bu durumları gordugum icin bahceye Agactan bir ev yaptırmayı dusunuyorum. Bu agac evleride arastırdım en az 50 cm yuksekte, agac kazıklar uzerine yapılıyormus.

Bu agactan evler (3mx3m) herhalde sorun cıkarmayacaktır.

Saygılar

pride
29-04-2007, 20:16
Ben de Topici yeni gordum.
Son zamanlarda aldıgım bahce ile ugrasıtıgım icin bir seyler deben eklemek isterim.

Benim aldıgım bahce-tarla, son belediye kanunu ile Buyuksehir Belediyesi sınırları icine girmis.
Bu kanun cıkmadan once ev yaptıranlar forumdasların dedıgı gıbı Muhtarlık ıznı ile evini yaptırmıs

50km sınırı icine girdikten sonra ev yaptıranlarada yetkili kurum dava acmıs.

Bu durumda once ceza olarak belli bir bedel odeniyor. Ardından dava devam ediyor.

Cozumu ise ya Ozel imar yapılacak yada imar gececek.

Bende bu durumları gordugum icin bahceye Agactan bir ev yaptırmayı dusunuyorum. Bu agac evleride arastırdım en az 50 cm yuksekte, agac kazıklar uzerine yapılıyormus.

Bu agactan evler (3mx3m) herhalde sorun cıkarmayacaktır.

Saygılar

hayır cıkarmaz benım ornek verdıgım karavan hıkayesıne benzıyor agactan evlerde yasada suc kabul edılmıyor :yes: :cool:

labtek
29-04-2007, 20:57
Acaba yalovada - adapazarinda cok kullanilmis olan deprem evlerinden bulsak tahta baraka - Karavan gibi legal olarak görünürmü acaba? Olursa bu baraka evlerden satin alinabilirmi ?

k0900
29-04-2007, 21:04
öncelikle yerinizin planlı yada plansız alanda olduğunu ögrenmelisiniz
bu alanlar sizin yapacagınız yapının mevzuatını belli edecektir.planlı alanda iseniz işiniz biraz uzun , bilinene yapı yapma ruhsat harç projeler denetim iskan vs .. eğer plansız alanda iseniz ve nüfüs 10 000 den az belediyelik alanda iseniz daha basıt mevzuat ve sınırlarla yapı yapabilirsiniz
temelsiz kamelya 15 m2 küçük yapılar sundurmalar ilerde sökülecek şantiye yapıları kontenyerler için ruhsat gerekmez

BEDESTENLİ
30-04-2007, 08:48
bizim köyde herkes bulduğu yere(tarlası nerdeyse) evini yapıyor,bir güzel elektrik su telefon çektirip oturuyor.bir yere başvurup izin alındığını da duymadım...

eskiden dediğiniz gibiydi ama şimdi izin alınıyor,tabii büyük şehirlerdeki gibi değil sadece başvuru yapılıyor,haberleri olması açısından.

yosunga
30-04-2007, 10:15
Mecidiyeköy gibi bir yerin bile en az yarısı tapusuz ise bunlar fazla ütopik olmamış mı sizce ?
Son dönemde sıkılaştı ama köylerde genelde sorun olmaz nahiye ise fen işleri ile işinizi çözersiniz.

oncelikle muhtara sozlu veya yazılı basvuracaksınız ondan sonrada onun doldurup verecegi belgelerle birlikte valilige gideceksiniz tabi projenızde ekınde olacak ve basvurunuzu yapacaksınız size valilikten yapı ruhsatı verılecek sızde evinizi yapacaksınız hepsi bu ama valilikte kim yapı ruhsatını veriyor diye sorarsanız o kadarını bilmiyorum...

labtek
30-04-2007, 20:59
Belediye sinirlari icindeki tarlalarin mevzuati ile belediye olmuyan köy sinirlari icindeki tarlaya barinak kondurma mevzuatinin farkli oldugunu biliyoruz. Sirf bu yüzden köy sinirlari icine bag evi yapmak gibi bir arzu olustu. Mümkün oldugu kadar mevzuatdan uzak ne hakklarimiz var onu bilmek isimizi kolaylastiracak.

qba1976
02-05-2007, 12:08
valla ben yaptım oldu.. Belediyeye gittim izin almak gerekir mi diye gerekebilir de işte şikayet olursa ceza ödemek zorunda kalırsınız dediler ama ben de 1-2 milyar plan proje yaptıracağıma cezaya razı olurum dedim (700 ytl) yaptıralı 1 sene kadar oldu temelli 100m½ çelik çatılı bir depo yaptırdım ne şikayet ne bişey var bence yaptırın gitsin

labtek
02-05-2007, 13:04
valla ben yaptım oldu.. Belediyeye gittim izin almak gerekir mi diye gerekebilir de işte şikayet olursa ceza ödemek zorunda kalırsınız dediler ama ben de 1-2 milyar plan proje yaptıracağıma cezaya razı olurum dedim (700 ytl) yaptıralı 1 sene kadar oldu temelli 100m½ çelik çatılı bir depo yaptırdım ne şikayet ne bişey var bence yaptırın gitsin

Sn. qba1976; Tsk. ederim. Bu da bir yol tabii. 10 larca senedir kendine ait olmuyan araziye gecekondu yaparak bir kac neslini zengin yapabilmis bir yapiyi biliriz de, bizler onlar kadar rahat olamiyoruz. Verdiginiz olasilik icin tekrar tesekkürler.

ozgur23
04-05-2007, 10:00
Arkadaslar, benim baska bir sorum olacak konuya tam uygun degil ama ayri baslik acmak istemedim. Benim Antalya Yenikoy'de imarli bir arsam var 550m2. Su anda arsayi koyluler ekip dikiyor ben de yillardir seslenmiyorum birsey yapmaya firsatim olmadigi icin. Simdi oraya bir bahce duzenlemesi yapmak ve icine bir 70-80m2 iki katli prefabrik oturtmak istiyorum. Arsamin imar izni var ve cevre parsellerde betonarma villalar yapiliyor. Bunun kosullari sinirlamalari nelerdir bir fikriniz var mi?

k0900
05-05-2007, 21:29
ilgili belediyeye başvurdugunuzda arsanızın çapı ve imar durumu ile ilgili kroki ve yazılı belgenizi alacaksınız burada merak ettiginiz bilgilere cevap bulabilirsiniz bir mimara bu belgeyi gösterirseniz size yorumlayacaktır
selamlar

labtek
11-05-2007, 10:41
21 M2 bir agac baraka düsündüm. 050cm yükseklikte su basmani beton üzerine agac baraka. mutfak,wc, izolasyon, olarak tahmini 7.500 YTL tutdu. Icini esya olarak da dösemek kaydi ile 1000 -1500 daha fazla da tutabilir.
Acaba daha uygun fiata ne bulunabilir?

H.YONCA
11-05-2007, 17:52

benden bu kadar...

sn.pride tekerlekleri patlak olsa olmazmı ,yani daha sağlam oturur zemine ,o açıdan sordum....:he: :)
sevgiyle kal...

BEDESTENLİ
11-05-2007, 19:54
karavan için parçalanmak üzere olan kamyonlar tercih edilebilir üzerine at bir konteynır çok ta güzel olur,konteynır ı da çalmasınlar şasiye kaynak yapmak lazım,eee hepsini götürme ihtimali de var :):)

nefron1
12-05-2007, 11:53
Burası yerimi bilmiyorum ama benimde bir sorum olacak.Şimdi 12 villalık bir sitede bir yer aldım.her villanın kendi bahçesi var.benim aldığım yer kanara denk geliyor yani yanı siteye ait yeşil alan.Ben villa bahçesi metrekare olarak sabit kalmak şartıyla yan sınırda düzenleem yapmak istiyorum (yanda dik üçgen şeklinde bir alanı ters dik üçgen haline getireceğim.yani sitenin 1 cm karesini dahi almıyacağım.).hukuki açıdan bir sıkıntı olurmu

labtek
12-05-2007, 12:47
Burası yerimi bilmiyorum ama benimde bir sorum olacak.Şimdi 12 villalık bir sitede bir yer aldım.her villanın kendi bahçesi var.benim aldığım yer kanara denk geliyor yani yanı siteye ait yeşil alan.Ben villa bahçesi metrekare olarak sabit kalmak şartıyla yan sınırda düzenleem yapmak istiyorum (yanda dik üçgen şeklinde bir alanı ters dik üçgen haline getireceğim.yani sitenin 1 cm karesini dahi almıyacağım.).hukuki açıdan bir sıkıntı olurmu

Bildigim kadari ile, arsanizin bahcesi disinda bir yerde hak iddia edemezsiniz. Fakat, siteniz sakinlerinin muaffakatini alarak böyle bir sey yapabilirsiniz. Bu bile yaptiginiz degisiklikte hak iddia edeceginiz anlamina gelemez. Günü geldiginde terk etmeniz sartdir. Ayrica o yesil alanin gecis yeri olup olmadigi,sitenin cikarina park yeri olarak kullanma imkani olup olmuyacagi yani site sakinlerinin olasi cikarlarina engel olup olmadiginizin önemi vardir diye düsünüyorum. Ornek olurmu bilmem, bizim sitemizde bekci evi yoktu. Yesil alana bekci evi yaptik. Birisinin sikayeti èzerine belediye evi yikti. Fakat bize yol gösterdi. Biz yan sitenin bize yakin tarafindan 300m2 bir arsa satin aldik.Belediyeye basvurup bu arsaya mütakiben, bizim yesil alanimizdan 300m2 yerin arsa olarak imara acilmasini istedik. Yakinda bu trampa yapilacak. Benden bu kadar.

ozgurdogan64
30-05-2007, 10:32
niyetiniz gerçekten barınak mı, yoksa oturmak için ev mi (sayfiye yeri tarzında) düşünüyorsunuz?

eğer amaç gerçekten barınaksa, size hurda konteynır almanızı öneririm. hem çok ucuza mal olur, hemde ilerde kullanmaktan vazgeçtiğinizde anında satarsınız. hırsıza karşı da emniyetlidir.

labtek
31-05-2007, 14:33
niyetiniz gerçekten barınak mı, yoksa oturmak için ev mi (sayfiye yeri tarzında) düşünüyorsunuz?

eğer amaç gerçekten barınaksa, size hurda konteynır almanızı öneririm. hem çok ucuza mal olur, hemde ilerde kullanmaktan vazgeçtiğinizde anında satarsınız. hırsıza karşı da emniyetlidir.

Sn. ozgurdogan64 Ilginize tesekkürler. Benim aslinda amacim, Tarlaya kanunen neleri yapabilirizi bilmekti. Köy sinirlari icindeki bir tarlaya (dediginiz gibi) sayfiye türü, arada bir gittigimizde yaz-kis sabahtan aksama zevkle orada kalabilecegimiz yemegimizi bile yapabilecegimiz tür bir barinak . Hatta olursa kalma imkani bile sagliyan bir baraka icindi. Tabii`ki kanunen ne gibi haklarimiz var, bilmek isterdik. Selamlar.