PDA

View Full Version : bireysel emeklilik

feza
27-07-2005, 18:18
slm,

yas itibariyle ve uzun vade yatırım amaclı olduğundan dolayı, bireysel emeklilik su an ilgimi cekiyor. yurtdısında ikamet ettiğimden dolayı, hangi kurumların daha avantajlı ve nelere dikkat edeceğimi bilemediğimden, tecrübesi olan arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim.

S&S

empee3
27-07-2005, 19:50
Daha önce bu konuda birşeyler karalanmıştı. İsterseniz buraya (http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=1760) da bir göz atın.

feza
29-07-2005, 12:17
@empee3

yanıtın için teşekkürler, yönlendirilen topiği daha önce okumuşdum ama orada tam yanıt olmadığından yeni topic açmak zorunda kaldım.

dün Akbank ve Anadolu Hayat araştırdım ama tam detaylı bilgi alamadım.

Akbank da
giriş aidatı: 25 $
yönetim gider kesintisi: % 6
Fon işletim gideri: % 2,2

Anadolu hayat
giriş aidatı: 480 YTL, ilk 5 sene ıçinde sistemden cıkıldığı takdirde 480 YTL kesiyorlar
yönetim gider kesintisi: % 4
Fon işletim gideri: % 2,2

bunların yanında negatif olan, emeklilik yaşi 56 dolduğunda, ödediğim aylık prime göre, ortalama ne kadar emeklilik ala bileceğime dair çizerge cıkaramıyorlar.

S&S

empee3
29-07-2005, 12:50
Bu sistem TR de daha çok yeni olduğundan olsa gerek tanıtımı çok iyi yapılamıyor. Bireysel emeklilik sisteminden en ön plana çıkarılması gereken husus yatırımcının gelir vergisindeki avantajı olmalıdır. Fonları pazarlayanlar bu konuda çok net olmuyorlar; ya bilmediklerinden ya da vergi konusundaki avantajın önemsiz kaldığından dolayı olabilir.

Mesela ABD de bireysel emeklilik fonlarına yatırım yapmak çok büyük gelir vergisi avnatajı getirmektedir. Yıl sonundaki gelir vergisi beyanlarında vatandaşlar bireysel emeklilik fonları vasıtasıyla tasarrufa ayırdıkları paranın %100'ünü vergi matrahından düşebiliyorlar. TR'de de buna benzer bir avantaj olduğunu biliyorum ama oradaki kadar kayda değer değil sanırım. Vergi avantajı güdük kalınca da bu fonlara girmenin bir anlamı da pek kalmıyor.

kentuf
29-07-2005, 20:34
slm,

yas itibariyle ve uzun vade yatırım amaclı olduğundan dolayı, bireysel emeklilik su an ilgimi cekiyor. yurtdısında ikamet ettiğimden dolayı, hangi kurumların daha avantajlı ve nelere dikkat edeceğimi bilemediğimden, tecrübesi olan arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim.

S&S
empee 3 söylediği linke bakmanızı önermekle birlikte bireysel emeklilik sistemi faizlerin belli bir stabileteye giderken düşüşünde hızlı olduğu piyasalarda halkı uzun vade soymak için kurulmuş güzel mektepli politikalardan biridir.
nasıl 20 yıl önce getirilen hayat sigortalarından yaptıkları vurgun gibi .
bence şu an için ideal olan hayat sigortasıdır birikime dayalı bireysel emeklilik sisteminin balonu bir seneye kalmaz söncektir akinolukentuf demişti diyecek başka topiclerde yazdığım üzere.

MAKİNİST
29-07-2005, 20:47
Bireysel emeklilik denen olay bildiğimiz yatırım fonları mantığının bir eşidir.Ben bu yatırım fonlarının işleyişini biraz araştırmıştım.Bu da fon gibi.Yani sizin paranızı alıp;pahalı plazalarda iyi eğitimli,bol sıfırlı maaşlı,şıkır şıkır giyimli,hanımlara,beylere istihdam yaratıyorlar.Yani onların sponsoru oluyorsunuz.Yıllar sonra birde bakıyorsunuz ki yatırdığınız para kuş şeklinde size geri veriliyor.Arkadaşın dediği gibi bunun bir versiyonunu yıllar evvel ''ayda 1000 TL ye bilmem kaç yılda trilyonlar vereceğiz''şeklinde uygulayıp halkımızı bayağı bir yontmuşlardı.Ama o zaman bile bir insaf vardı çünkü yanına birde hayat sigortası eklenmişti.Yani siz sakat kalır veya ölürseniz ailenize para kalıyordu.Bunda o bile yok.Girmeyi düşünen arkadaşlara hayırlı olsun.ben asla girmem. :confused:

baytar657
29-07-2005, 21:10
empee 3 söylediği linke bakmanızı önermekle birlikte bireysel emeklilik sistemi faizlerin belli bir stabileteye giderken düşüşünde hızlı olduğu piyasalarda halkı uzun vade soymak için kurulmuş güzel mektepli politikalardan biridir.
nasıl 20 yıl önce getirilen hayat sigortalarından yaptıkları vurgun gibi .
bence şu an için ideal olan hayat sigortasıdır birikime dayalı bireysel emeklilik sisteminin balonu bir seneye kalmaz söncektir akinolukentuf demişti diyecek başka topiclerde yazdığım üzere.

aynen katılıyorum.

birde gelir vergisi indirimi tanıyorlar ki sanki daha iyi kazıklasınlar diye.

jerfin
31-07-2005, 00:34
Sayın makinist'in de dediği gibi Bireysel Emeklilik Sistemi yatırım fonlarının bir benzeri. tek farkı bunda emekli oluncaya kadar paranı çekemiyorsun, haa çekmek istersende vergisi stopaj şeklinde pat diye kesiliyor (yani bu noktada vergi avantajı falan kalmıyor ) artı yönetim ücretleri yüksek. bir şirketten başka bir şirkete paranı aktarmak istersende başta talep etmedikleri sisteme giriş parasını istiyorlar hemen. sadece şu avantajı var, her 4 ayda bir paranı emeklilik fonları arasında istediğine geçebiliyorsun (likit fon, karma fon, hisse fon gibi... yani hangisi yüksek getiri saylıyorsa) şöyle hesap et. 56 yaşına kadar her ay belli miktarda para yatırıyorsun ve 56 yaşın dolunca bu para sana taksit taksit ödenmeye başlıyor ( tabi ana para değil !!) ana para duruyor ve ne kadar ana para birikmişse o güne kadar sen onun faizini almaya başlıyorsun emekli aylığı olarak. sen ölünceye kadar yatırdığın paranın faizini alıyorsun emekli olduktan sonra. yabancı ülkelerde yıllardır uygulanan ama ülkemizde yeni başlayan bir sistem.

bourbon
31-07-2005, 00:36
kulli yalan ....

kentuf
31-07-2005, 09:52
Hayat sigortaları tasarruf a yönelik birikime dayalı sigortalar daha cazip bir durum tam alcakken bu işi soktular sisteme bireysel emekliliği yahu ne ******** lerle dolu bir sistemin içindeyiz .zaman lamaya bak faizler paraşüt gibi düşüşe başaldığın da esas ekmeği yedikten sonra biraz da ilk senelerde bono karı yazıp sonraki yıllarda aaa para zaten bu kadar getirmiş pehhh.yermiyiz leeeennnn giren varsa geçmiş olsun .Ama yaptırmayanlara tavsiyem artık hayat sigortaları daha cazip ama haa tıfaya gelmeyin .

kentuf
31-07-2005, 09:55
Geçenlerde bir bankacı bana bunun güzelliklerinden getirilerinden bahsediyor baktı ya bu adam esnaf ne anlar müdürüde yanında açın bakıyim dedim il aylarda getirilerini açtı bana bir grafik .eee şöyle .
bende açtım ona bir bono grafiği aaa buda düşmüş
sonra so aylarda sistemde kazıklar atıldıktan sonra ki getirilere baktık tökezlemeler başlamış aaaaa bu fon belli omaz bu ay zarar öbür ay şöyle pehhh
sadece kamu fonları olan kar yazmış son üç ayda ilginç pehh.
ozaman ne gerek vardı ki b tipi likit te dursun milletin parası pehhh.

jerfin
31-07-2005, 11:21
Katkı Paylarınızı Öderken :Ödediğiniz katkı payları , aylık brüt ücretinizin % 10'unu ve aylık asgari ücret tutarını aşmamak kaydıyla gelir vergisi matrahınızdan indirilir.
(mesela aylık bürüt ücretiniz 1.500 YTL, bunun 150 YTL sini vergiden indirebiliyorsunuz. tabi hepsini değil !! kesinti oranına bağlı, % 25 vergi kesintisi dilimine bağlı iseniz 37.5 YTL si vergiden kar oluyor. yani 150 YTL yatırıyorken 150-37.5=112.5 YTL cebinizden çıkmış oluyor.)

Emekliliğe Hak Kazandığınızda: Size yapılacak toplu ödemenin % 25'i vergiden muaf olacak, kalan % 75'i üzerinden % 5 oranında stopaj kesilecektir.

Emekliliğe hak Kazanmadan Sistemden Çıkarsanız : Sistemde 10 yıl ya da daha fazla kalmış durumda iseniz size yapılacak toplam ödeme üzerinden % 10 oranında stopaj kesilecektir. Sistemde 10 yıldan daha kısa bir süre kalmışsanız , size yapılacak toplam ödeme üzerinden % 15 oranında stopaj kesilecektir.

trusty
01-08-2005, 01:23
Ben 1990 'da Birikimli hayat sigortasi almistim...

Tam 11 yil odedim, simdi bana uc ayda baglanani yazsam uzulursunuz...

Dusunun 1990'daki ilk odemem 400.000 T.L idi ve TC'de son aldigim maas 875.000 T.L....( O parayla Akbank, yada Cimsa alsaydim, yapin hesabi )

Sonraki yillarda, ilk yilin hep iki kati olarak yatirdim...

Su anda emeklilik kapitalim 5 Milyar civarinda...

Buna dusen kar payinin 4'te birini , 4'e bolup uc ayda bir oduyorlar...

Yani hala icerdeki emeklilik kapitalinizi buyutuyorlar...

Neden biliyormusunuz, sizin ileride daha cok maas almaniz icin degil...

Olumunuz halinde bu parayi varislerinize odemiyorlar, kuruma yani ANADOLU HAYAT'a kaliyor...

Yani size kapital kazancinizin cok az bir kismini odeyip, olumunuzu bekliyorlar...

Kanunlara aykiri imis, oyla sey olmazmis, siz gidip bunlari Marko Pasa'ya anlatacaksiniz...

Akinolu'nun dedigi gibi Pehh ki pehh...

SyntaxError
01-08-2005, 08:09
bireysel emeklilik yasal yoldan halkı soymak için geliştirilmiş sistemlerden biridir...

de facto
14-10-2005, 23:41
Sn.Jerfin,
Bu sistem faydalımı. Bireysel Emeklilik iyi bir sistemmi. Biraz aydınlata bilirmisiniz.

jerfin
15-10-2005, 19:24
Sn.Jerfin,
Bu sistem faydalımı. Bireysel Emeklilik iyi bir sistemmi. Biraz aydınlata bilirmisiniz.
bana göre iyi bir sistem değil Sayın de facto. Geçen yıl bende baya araştırdım bu sistemi, ama 4-5 yılda bir kriz yaşanan ve yüksek enflasyon sorunu olan ülkemizde hiç iyi bir sistem değil. Yıllarca yatırdığın paranın emekli olduğunda pul olma ihtimali oldukça yüksek. İstediğin anda da çıkamıyorsun sistemden, çıkmak istediğinde yüksek bir kesinti var.
Onun yerine yatırım fonlarını araştır, yada yatırım yapacağın paranı repo, döviz, bono, uzun vade temeli sağlam hisse... karma portföy oluşturarak değerlendir bence, çok daha iyi kazanırsın. hiç olmazsa onlara ödeyeceğin yönetim ücretleri cebine kalır :roll:
Bu sistem halka değil devlete kazandırıyor !!!! Bu sistemi devlet yaygın hale getirmek için elinden geleni yapıyor, neden mi ? tabiki üzerindeki sosyal güvenlik sistemi yükünü hafifletmek için....

forges
15-10-2005, 20:36
bireysel emekliliğe gireceğime her ay 50 dolar koyarım bankaya 56 yaşımda 20 bin dolarım olur.

cenkog
16-10-2005, 00:59
Bireysel emeklilikte birçok yönden kazancınız olur:

1-Yıılık vergiye tabi matrahınızın %10 unu vergiden düşersiniz ama bu değer bu sene için 5.860 YTL yi aşamaz.Yani Vergi matrahınız en az 58.600 YTL ise bunun %10 una vergi ödemezsiniz size kalır ...
2-1 Ocak 2006 itibariyle başlanacak olan Yıllık faiz ve borsa gelirinizin %15 i oranında kesilecek olan stopajdan kurtularak ek tasarruf etmiş olursunuz...
3-BES fonları normal yatırım fonlarına göre vergiden muaf oldukları için daha fazla kazandırırlar...
4-Giriş aidatı birçok şirkette ertelenmeiş haldedir ve 6 sene aynı şirkette sistemde kalırsanız hiç kesilmez(Anadolu Hayat)...
5-Anadolu Hayat'ta yılda bir defa yatırıyorum ben 1 Ocak'ta yıl başında 5.860 YTL nin tamamını .Böylece yönetim gider kesintisi sadece %1 oluyor ve 1 yıl boyunca stopajsız fon geliri elde etmiş oluyorum.Ayrıca ana paranın tamamını yıl sonunda vergiden düşüyorum...
6-Borsadan anlıyanlar yılda 4 defa temel analiz verilerine dayanarak orta vadeli öngörülere göre fonlara girip çıkarak getirilerini maksimize edebilirler...
7-56 yaşına kadar beklerseniz gerçekten iyi bir getiri elde edersiniz ve isterseniz maaş olarak değil tüm birikmiş parayı toplu olarak alabilirsiniz...
8-Sisteme girmemek için hiçbir sebep yoktur ve gelir vergisi mükellefleri için biçilmiş kaftandır ...

Azata
27-10-2005, 07:49
Merhaba

Bireysel emekliliğe geçmeyi düşünüyorum bunun için nelere dikkat etmem gerekir hangi kurumun fonuna yatırım yapmamı öneririsiniz

deltree
30-10-2008, 18:47
Merhaba yapıkredi bireysel emeklilik hakında bilgi sahibi olan varmı

chlypso
19-12-2008, 17:28
Arkadaşlar sorum bireysel emeklilik sisteminde aşağıdaki fonlar içeresinde hangisine yatırım yapılması daha fazla getiri sağlayacaktır.

Şimdiden teşekkürler

YEE ESNEK EMEKLİLİK YATIRIM FONU
YEH BÜYÜME AMAÇLI HİSSE SENEDİ EMEKLİLİK YATIRIM FONU
YEK GELİR AMAÇLI KAMU BORÇLANMA ARAÇLARI EMEKLİLİK YATIRIM FONU
YEL PARA PİYASASI EMANET LİKİT KARMA EMEKLİLİK YATIRIM FONU

r.lucas
19-12-2008, 22:15
hepsinin dönem dönem getirisi farklı oluyor hazine bonosu faizlerinin düşeceğine öngörüyorsan kamu borçlanma .imkb 50 nin önümüzdeki dönem yükseleceğini tahmin ediyorsan hisse senedi fonu .likit fon zaten getirisi az ama garanti her zaman.
bireysel emeklilik sisteminde hepsinden belli oranlardada portföy yapabiliyorsun .

bridgea
19-12-2008, 22:42
Bireysel emeklilik sisteminin bir aldatmaca,soygun biçimi olduğunu düşünüyor ve tümden reddediyorum. KENDİ HESABIMA.

MAKİNİST
19-12-2008, 23:01
Bireysel emeklilik sisteminin bir aldatmaca,soygun biçimi olduğunu düşünüyor ve tümden reddediyorum. KENDİ HESABIMA.

Benim hesabımca da öyle...:yes:

JonDowes
19-12-2008, 23:03

bireysel emeklilik hakkında kesinlikle yanlış bilgiye sahipsiniz demek ki...

BES, temel olarak tipini sizin seçeceginiz bir yatırım fonudur. klasik bir yatırım fonuna göre ise çok özel bir avantajı vardır: vergi katkısı.

bireysel emekliliğe her ay A lira yatırdıgınızda, bordronuzda ödemeniz gereken gelir verginizden "A x vergi diliminiz" kadar düşülür. ortalama konuşacak olursak: siz 80 lira koydugunuzda devlet de sizin adınıza emeklilik fonunuza 20 lira koyar (yüksek vergi gruplarında 35 liraya kadar çıkar). peki devlet bunu özendirirken ne ister? emeklilik şartlarını yerine getirmenizi. yani canınız her sıkıldıgında bu havadan gelen parayı fondan çekip cebe atmamanızı... Bedavacılık yapmamanızı. adı üstünde; EMEKLİLİK sistemi. bedavadan para sistemi değil.

şimdi, tüm bunları bile bile siz 10 yıl çalışma-prim ödeme şartını veya yaş haddini tutturmadan sistemden çıkarsanız... devlet de o havadan fonunuza aktardıgı paraların bir kısmını (a- 56 yaşı dolmadan ama 10 yıl dolunca: %10 b- ikisi de dolmadan: %15) vergi olarak geri alır. sürekli en düşük (%15) vergi diliminde olsanız, hiçbir şartı gerçekleştirmeden paranızı çekseniz bile... devlet sizden maksimum olarak %15 geri alıyor yani, o da size havadan verdigi paranın aynısı. BEs'teki insanların %99'u ise %15ten çok devlet katkısına ulaşıyor. yani her halükarda devlet fonlarınıza katkı yapıyor = ister 1 yıl sonra sistemden çıkın ister 20. devlet sizin adınıza HAVADAN para koyuyor cebinize.

eğer şartları gerçekleştirir de emekli olursanız, Türkiyede finansal yatırımlarda uygulanan en düşük vergi oranı olan %3.75 vergi ödersiniz. BES şirketinizde %1-%2 komisyon kesmiş olsa... her ay 80 lira yatırdıgınız ama 100er 100er büyüyen portföyün %95'i size geri gelecek demektir. fon tek kuruş faiz-anapara getirisi kazanmasa 95 lira yani. tamamını hisseye yatırmamışsanız o kadar yılda portföyün büyümemesi imkansıza yakın bizim gibi bir reel faiz ülkesinde.

sonuç olarak: 3 ayda güzel para kazandıracak bir sistem değil bu BES. gerçekten uzun süreli birikim elde etmek isteyene büyük avantaj. istediginiz an ödemeleri durdurabiliyor veya tutarını azaltabiliyorsunuz. devletin cebinize ek olarak para koydugu bu sistemi "soygun" olarak görmek nasıl bir olay ben gerçekten anlayamıyorum....

not: işim BES sistemiyle veya firmalarıyla kesinlikle alakasız. tek alakam BES ile emekli olacak olmam ve finansal kavramlarla çok haşır neşir olmamı gerektiren finans sektöründe bir işim olması. BES hakkında eleştirebileceginiz tek nokta yüksek komisyonlar olabilir. veya "yakında türkiyedeki her tür finansal kazanıma uygulanacak vergi oranı %0 olacak ve 20 yıl sıfır vergi devam edecek zaten" diye bir iddianız varsa o BES'i aşar... bunların dışındaki her iddianızı matematiksel olarak çürütebilirim, bunu da açıkça söyleyeyim :)

bridgea
19-12-2008, 23:10
Sizin BES hakkında olumlu düşünüyor olmanız ondan bir gelecek beklemeniz doğal.

Benim ise geleceği daha net,daha somut yatırım araçları arıyor olmam,afaki (ilerde şu kadar paran olacak gibi) durumu var.Kısa kesmem gerek,sonra tamamlarım:)

BBO'da oyundayım:saygılar

pinky
19-12-2008, 23:19
BES için aldatmaca diyenlere katılmıyorum. Üstelik kendilerini kınıyorum. Eşimi BES'in ilk günü katılımcı yaptım. Çok iyi bir yatırım. Herkese tavsiye ederim. Avantajlı 10 yılını doldurması için yarı süreyi de aştı. Halen katılmayanlara tavsiyem geçiktiğiniz her gün büyük kayıp.

http://img525.imageshack.us/img525/5589/besaq2.jpg (http://img525.imageshack.us/my.php?image=besaq2.jpg)

JonDowes
19-12-2008, 23:20
Sizin BES hakkında olumlu düşünüyor olmanız ondan bir gelecek beklemeniz doğal.

Benim ise geleceği daha net,daha somut yatırım araçları arıyor olmam,afaki (ilerde şu kadar paran olacak gibi) durumu var.Kısa kesmem gerek,sonra tamamlarım

BBO'da oyundayım:saygılar

sizin seçtiginiz yatırımlar Türkiyedeki: bono, likit fon, hisse gibi temel yatırım araçlarının tamamından iyi getiri getirecekse... kendi birikimlerinizi kendiniz yönetmeyi seviyorsanız... ve birikim yapma konusunda Türk insanın klasik dar görüşlülüğüne (kısa vadeciliğe) sahip değilseniz... elbette BES'teki devlet katkısı size yetmeyebilir. o zaman girmezsiniz olur biter.

Türkiyedeki insanların en az yarısı BES'in yaptıklarını kendileri yapabilecek durumda değiller. en basitinden, devlet havadan %15-%30 katkı saglıyor yahu. başlangıçtan itibaren her ay, sürekli...

BES'in iyi bir yatırım aracı oldugu için olumlu düşünmemle konu alakasız. bir başkasının size yıllarca her ay bedavadan para vermesi sizde "göreceli" ve "cebinizden para çalınması=soygun" kavramlarını hatırlatıyorsa... teknik bilgilerinizi bir daha gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

"ilgilenmiyorum ben daha iyi yatırım yaparım" diyebilirsiniz o çok farklı bir şey. ama soygun gibi gerçekten hiçbir alakası olmayan, olması gerekenin tam tersi bir kelimeyi kullanırsanız... insanları yanlış yönlendirmiş olursunuz.

pinky
19-12-2008, 23:27
bu yüzden, "ilgilenmiyorum ben daha iyi yatırım yaparım" diyebilirsiniz. ama soygun gibi gerçekten hiçbir alakası olmayan, olması gerekenin tam tersi bir kelimeyi kullanırsanız... insanları yanlış yönlendirmiş olursunuz.
Yeterli araştırmadan iyi niyetle de söyleseniz insanları yanlış yönlendirmekle vebalını alıyorsunuz.

pinky
19-12-2008, 23:39
Bireysel Emeklilik ve Emeklilik Yatırım Fonları

http://hisse.net/forum/showthread.php?t=13849

dopamin
20-12-2008, 00:07
BES için aldatmaca diyenlere katılmıyorum. Üstelik kendilerini kınıyorum. Eşimi BES'in ilk günü katılımcı yaptım. Çok iyi bir yatırım. Herkese tavsiye ederim. Avantajlı 10 yılını doldurması için yarı süreyi de aştı. Halen katılmayanlara tavsiyem geçiktiğiniz her gün büyük kayıp.

http://img525.imageshack.us/img525/5589/besaq2.jpg (http://img525.imageshack.us/my.php?image=besaq2.jpg)
hehehe, o resim benim emeklilik şirketinden :D...ben de geçen sene katılmıştım...

pinky
20-12-2008, 00:15
http://www.fonbul.com/emeklilik/

pinky
20-12-2008, 00:27
Hisse.net'te sigortacı üyelerimiz var. Benim bildiklerim kıdem sırasiyle Sn. penguen ve Sn. RUMELI (rumeli değil). Sn. RUMELI OYAK acentası, Sn. penguen bireysel yapıyormu? bilemiyorum.

r.lucas
20-12-2008, 10:26
şirket ortaklarının vergisel avantajı olmadığı için bu statüdekilerin girmesini anlamsız bulduğum bir sistem.(sn jon dows bu konuda bilgilendirirse sevinirim.)
aslında bireysel emeklilik sistemini ,kumbaraya atılan her ay 100 ytl gibi düşünün ......kumbara yanınızda veya bankada fonda olsa belli bi süre geçtikten sonra o parayı harcamama ihtilmali düşüktür.bu şekilde aylık 100 ytl gibi zorunlu tasarrufun tabi uzun dönemde belli bir ihiyacınızı karşılamak için faydası oluduğu inancındayım.

ama tv reklamlarında ki gibi emeklilik gelince hayatımı yaşayacağım (reklamda adam yatta denize açılıyordu) beklentisine girmek yanlıştır.

ipeksay
20-12-2008, 10:35
------------------------------------------------------------------------
http://www.ykemeklilik.com/tr/home/

ipeksay
20-12-2008, 10:39
Bireysel emeklilik sistemi reel yaşamımızda yapamadığımız yatırımların bir fona aktarılması ve 56 yaşına kadar bu emeklilik fonlarında biriken tasarrufların size geri maaş yada toplu bir birikim olarak dönmesidir. Reel yaşamımızda yapamadığımız kumbaranın sanal ortamdaki uygulamasıdır kısaca.

Ben faydalı bir sistem olduğuna inanıyorum küçük birikimlerin azımsanmaması gerektiğine ve insan için ufak tasarrufların herzman faydalı olacağına inanıyorum ve gelişmiş ülkelerinde bu sisteme inandıklarını ve uyguladıklarını görüyoruz. Bizim ülkemiz gelişmekte olan bir ülke . İnsanların kazançları doğrultusunda ufak birikimler yaratabilmesi için girebilecekleri faydalı bir sistem olduğunu düşünüyorum.

ipeksay
20-12-2008, 10:40
bana birşey olmaz demeyin emeklilik yıllarında kötü günler geçirmemek için bu sisteme herkesin dahil olması gerektiğine inanıyorum.

ipeksay
20-12-2008, 10:40
yapıkredi bankası personeliyim. konuyla ilgili web sitemiz olan http://www.ykemeklilik.com/tr/home/ den yardım alabilirsiniz.

Vallis
20-12-2008, 10:44
Benimde bir BES hesabım mevcut. Benim anlamadığım konu benim aylık ödemelerimin üzerine devletinde %15-20 koyması. Burdaki %15-20 den kasıt fonun değer kazanmasımı yoksa ayrı birşeymi? Teşekkürler..

iugur
20-12-2008, 13:08
Aslında devlet %20 koymuyor. Örneğin aylık 1000 ytl brüt ücret ile çalışıyorsunuz. Devletin sizden ilk kademe keseceği vergi düşüldüğünde net olarak brüt ücretinizin 0.7165 katını alırsınız. Yani 1000 ytl brüt ücretiniz varsa 716.5 ytl alırsınız. Geri kalanı vergiye gider. Bu durumda devlet diyor ki, eğer sen bireysel emeklilik yaptırırsan ben senin aylık ödemelerin brüt ücretinin %10 geçmeyen kadarını vergi indirimi kapsamına sokarım. Aylık 1000 ytl brüt maaş için 100 ytl aylık BES primi yatırırsanız bu tutraın tamamı üzerinden vergi avantajı sağlarsınız. Bu avantaj da %15 - %25 arası değişiyormuş.

Özetle 1000 ytl brüt ücret alıp 100 ytl aylık prim ödereseniz, aylık alacağınız net maaş 716.5 yerine 736.5 ytl gibi bir şey olur yaklaşık olarak.

Bireysel emeklilik sisteminde dikkat edilmesi gereken noktalar:
Her firmanın Yönetim Gider Kesintisi adı altında aldığı bir ücret vardır. Sigorta firmaları bunu aylık ödeme üzerinden alırlar. Bu oran maximum aylık yatırdığınız primin %8'i olabilir. Ödediğiniz prime göre bu oran düşebilir. Grup emeklilik planlarında daha rekabetçi oranlar söz konusu. Örneğin ben %0 Yönetim Gider Kesintisi oranıyla üye oldum.
Genelde gördüğüm BES satış temsilcileri müşterilerini riskli fonlara yönlendirme gibi bir çabası mevcut. Bunun nedenini tam anlayamamkla beraber primsel bir olay olduğunu düşünüyorum. Benim BES e girerken yaptığım şu şekilde: Eğer her ay düzenli olarak fon alırsam, B tipi fonların senelik kazancı %12 civarında ve %10 gelir vergisi bu fonlarda da mevcut. Ancak her ay BES e 120 ytl yatırsam yaklaşık olarak 100 ytl para cebimden çıkacak. BES bono tipi fonların yıllık getirisi de %16 civarında olduğunu düşünürsek her açıdan daha avantajlı. Tabi en az 10 sene sistemden çıkmamak gerekli.

r.lucas
20-12-2008, 13:59
Bireysel emeklilik sisteminde dikkat edilmesi gereken noktalar:
Her firmanın Yönetim Gider Kesintisi adı altında aldığı bir ücret vardır. Sigorta firmaları bunu aylık ödeme üzerinden alırlar. Bu oran maximum aylık yatırdığınız primin %8'i olabilir. Ödediğiniz prime göre bu oran düşebilir. Grup emeklilik planlarında daha rekabetçi oranlar söz konusu. Örneğin ben %0 Yönetim Gider Kesintisi oranıyla üye oldum.
.[/QUOTE]
---------------------------------------------------------------------------------------
zaten adaletsizlik buradan başlıyor yönetim gideri yüzde 8 olan var ,0 olan var ,ödediğin katkı payı aralığına göre değişen var .1 000 ytl yatırırsan yüzde 3 100 ytl yatırırsan yüzde 8 .tasarruflarını dişten artırıp kenara atanlara %8 ..10 senede olmaz bence ....emekliliğe hak kazanmak lazım az zararla atlatmak istersen.
çünkü stopajı keserken toplam tutardan kesiyorlar yatırdığın katkı oayının getirisinden değil..hesabında 20 000 ytl varsa diyelim 20 000 in %10 u.
15,000 ytl yatırmışsın diyelim olmuş 18 000 ytl ...o 3.000 ytl nin stopajı değil .

parapara
20-12-2008, 14:04
Okul okul gezerler bu sistemi öğretmenlere anlatarak onları sisteme dahil etmek isterler. Geçen sene arkdaşımın okuluna Vakıf emeklilikten gelmişler , ballandıra ballandıra sistemi anlatmışlar. Ama 56 yaş şartını söylememişler. 2-3 ögretmen abone olmuş. Abone olan arkadaşların yaşı 23- 25 yaşında onlarda bize anlatıyor. Yok on sene sonra emekli olacagız. istedigimiz zaman paramızı çekebilecegiz felan filan ama yaş şartını bilmiyorlar. Ben de bu sistemi ilk çıktıgıda bildigim için 56 yaş şartı var dedim. tabi inanmadı , inamak istemedi hala da inamıyor.

Bence faydalı bir sistem küçük birikimlerin degerlendirilmesi açısından olumlu. mesela ayda 100 ytl koysak bir köşeye 10 yıl sonunda hiç katkısı olmadan 12 milyar eder günümü degeriyle. sonuçta faize dayalı oldugu için ülkemizdede enflasyondan hezamman yüksek oldugu için paranın degerinin düşmeyecegi kesin. şimdi bana 12 milyar verseler ben çok sevinirim şahsen sonuçta 1 yıllık maaşım.

Yaşım 26 . bu sistem için mantıklı olan yaş bana göre 40 yaşından itibaren sisteme dahil olunmalı.

Birde faiz inancımıza göre haram oldugu için islami sigortacılıga ülkemizde izin verilmeli diye düşünüyorum. katılım bankalarının bu konuda istekleri var ama izinleri olmadıgı için yapamıyorlar.

r.lucas
20-12-2008, 14:07
hoş diğer önceki hayat sigortalarına göre, bes 40 kat iyidir burada 100 ytl den 7 ytl kesiliyor diğerlerinde 100 ytl yatırsan 36 ay 55'er ytl si yatırıma yönlendiriliyor.

zaten sisteme katılımın büyük olmamasının nedeni geçmiş 10 yıllarda hayat sigorta şirketlerinin kapı kapı gezerek köfte ekmek parasına biz sizi emekli ederiz deyip emekli olunca ellerine bisiklet parası bile geçmemesidir.

JonDowes
20-12-2008, 14:14
artan rekabetle birlikte yönetim gider kesintileri azalıyor. ben max %8 kesintiyi yapan fazla kurum oldugunu sanmıyorum. sektörde çalışan birinden duyduguma göre %1-%2 civarında sabitlenecekmiş sektörün yatırdıgınızdan aldıgı kesinti.

iugur
20-12-2008, 14:20
tasarruf alışkanlığı yaratacak bir sistem gibi gözüküyor. ben emeklilikten ziyade 20 yıl sonra bir ev parası veya peşinatı çıkar mı diye bakıyorum sisteme.

parapara
20-12-2008, 14:33
Eski bir sertifikalı Bireysel Emeklilik Danışmanı olarak sizleri birçok konuda aydınlatmak istedim. Çalıştığım süre boyunca eğitim verebilecek kadar bilgi sahibi olan biri olduğum için her türlü sorunuza yanıt vermeye çalışırım.
Öncelikle birçok insanın Bireysel Emeklilik sistemi ile birikimli hayat sigortasını karıştırdığına şahit oldum. Aralarında çok ciddi farklar bulunmasına rağmen satış elemanlarının aynı mantık ve tavrı yüzünden aynı kefeye konmak durumunda kalıyorlar. İkisi arasındaki en önemli fark sigortanın bir risk primi ve karşılığında teminat içermesidir. Bunu şöyle açıklayayım. Siz aynı anda 2 yöntemlede ayda 100ytl yatırarak yatırım yapmış olun. Bu süre vefatınız (yada maluliyetiniz) halinde size veya yakınlarınıza tazminat isterseniz bireysel emeklilik sistemi size böyle bir tazminat veremez. Sadece olayın gerçekleştiği tarihe kadar ki mevcut birikiminizi nemasıyla birlikte öder. Birikimli hayat sigortasında ise hem birikiminizi hemde ciddi miktarlara varan tazminatınızı tahsil edebilirsiniz ancak bu size aynı oranda bir maliyet yükleyecektir. Bu maliyet sizin yatırdıgınız 100ytl nin her ay teminatın boyutuna göre 30 ila 50 ytl sinin (rakamları ortalama veriyorum şirketten şirkete değişir) sigorta şirketinin kasasına gitmesidir. Ölüm veya maluliyet gerçekleşmediği sürece bu paraya elveda diyebilirsiniz.
Bazı firmalar her 2 ürünüde satabilme yetkisine sahip olduğunda satış elemanları firma ve dolayısıyla kendileri için en yüksek prim (kazanç) saglayan birikimli hayat sigortasını müşterilerine empoze etmeye çalışabilmektedirler. ( örneğin aviva)
Benim size önerim bireysel emeklilik sistemine üye olup yanına yaş ve risk düzeyinize göre ferdi kaza veya süreli hayat sigortası katarak desteklemenizdir.
Gelelim bireysel emeklilik sisteminin detaylarına;
Bu sistemde şirketlerin 3 ayrı gelir kalemi vardır.
1 ) Giriş aidatı : Sisteme girerken şirkete ödemeniz gereken devlet tarafından brüt asgari ücret mikarı ile sınırlandırılmış ödemedir. Eğer size bir şirket biz böyle bir aidat almıyoruz derse kesinlikle inanmayınız. Almadıkları kısmen doğru olsada aslı şimdilik almıyoruz veya falanca yıl bize mahkum olursanız almayacağız gibi bir şekildir. Sözleşmede buna benzer ibareler mevcuttur. ( imzaladığımız şeyleri okuma alışkanlığı nezaman edineceğiz oda ayrı bir konu ) Bu kesinti özellikle satış elemanlarının finansmanı tarafından kullanılır. Böyle bir zorlama bireysel emekliliğin şirket şirkete geçiş özgürlüğünü kısıtlamaktadır.
2 ) Yönetim gider kesintisi : Aylık olarak yatırdıgınız tutardan uygulanan kesintidir. Maximium %8 sınırı vardır ve bir çok firma bu sınırı köküne kadar kullanır. Ancak aylık yatıracagınız tutar arttıkça bu oran üzerindeki pazarlık imkanınız artar. Özellikle insanların heray niye %8 size haybeden para kaptırayım bana ayda okadar getiri garanti edebilirmisiniz demesi çok doğal. İşte bu noktada sistemin bence en güzel kısmı devreye girmekte. Vergi indirimi denilen bu olay belkide bu sistemin en muhteşem yanı. Egerki çalışan bir insansanız bulunduğunuz vergi dilimine göre ( ki genelde %20-25 lik ) belirtilen oranlarda vergi indirimi sözkonusu olmaktadır. Bu sayede 100 ytl yatırdığınızda ortalama olarak 20 ytl size geri dönmektedir. Bunu yapmak için emeklilik makbuzunuzu muhasebecinize veya memursanız mutemedinize vermeniz yeterlidir. Bu sayede maaşınızın ort 20 ytl arttığını göreceksiniz.
3 ) Fon işletim gideri : Emeklilik şirketi dışında kimsenin dikkat etmediği bir kesintidir. Yıllık maximum %3,65 dir. Ancak aslında en önemli kesinti budur. Başka kişiler için önemsenmeyecek kadar küçük görünmektedir. zaten yılda 1-2 milyar ancak yatırıyorum %3,65 kesseler noldur diyebilirsiniz ama bu uzun vadeli sistemde paranız 100 milyarı bulduğunda (ki doğru yönetilirse çok daha büyük rakamlar sözkonusudur) yılda 3,65 milyar paranızın heba olmasıdırki emeklilik şirketlerinin agzını sulandıranda budur. Düşünün ki %2 lerde kesinti uygulayan bir firmada olsaydınız yaklaşık her yıl 1,5 milyar cebinizde kalacaktı. Bu kesinti hesabınızda bulunan fonlara göre değişmekle birlikte %2 ila 2,5 arası sunan firmaları tercih etmeniz yararınıza olacaktır.
Şimdi gelelim hangi fonları seçmeliyiz ; Dünya üzerinde uzun vadeli getiride en önde gelen yatırım enstrümanı hisse senedidir ancak satış elemanları sizi kamu kagıtlarına yönlendirmeye calışacaklardır. Çünkü kısıtlı bilgileriyle kısa vadede zarar edebileceğinizi ve sizden hesap sorabileceğinizi bilirler. Üstelik siz onlar için yeni müşteriler demeksiniz (referans sistemiyle calıştıkları için) Kısa vadeli kazanç veya kayıplar bu sistemde dikkate alınmaması gereken unsurlardır. Bu yüzden emeklilik hakkına erişmenize birkac yıl kalana kadar hisse senedi fonlarını yoğun tutmanızı daha sonra riski azaltmaya başlamanızı öneririm. Ayrıca yılda 4 kez fonlarınızda değişime gitme hakkınız mevcuttur. Normalde sizi bu konuda yönlendirip yardımcı olması gereken kişiler sadece satış odaklı çalıştıklarından bu tür şeylerle uğraşmazlar ve yalnız başınıza kalırsınız. Böyle bir durumda az önceki tavsiyemi uygulamak sizi iyi bir geleceğe ulaştırmakta faydalı olacaktır. Ben sanırım biraz idealist ve yatırım enstrümanları konusunda standardın üzerinde olduğumdan müşterilerime çalıştığım süre zarfında devamlı bilgi vererek fon yönlendirmelerine yardımcı oldum. Bu sayede örnek vermek gerekirse ilk müşterimin fonları 10 ay gibi bir zamanda (ki o sürede tüm şirketlerin en yüksek getiri degeri %63,5 idi) %91 getiri sagladık. Keske bu konuda herkes aynı sagduyuyu gösterse diyorum.
Konu çok kapsamlı olduğu için ( eğitimini yaklaşık 1 haftada veriyorum ) atladığım veya çok kısa değinmek zorunda kaldığım için kusura bakmayın. Ama her türlü sorunuzu gerek özel mesaj gerekse topic altından cevaplamaya calışırım.
Herkese bol kazançlı aydınlık gelecekler dilerim.

2005 yazılmış bir yazıdır. ALINTIDIR.

acaba günümüzde ne gibi degişiklikler olmuştur.

pinky
20-12-2008, 15:09
Yaşım 26 . bu sistem için mantıklı olan yaş bana göre 40 yaşından itibaren sisteme dahil olunmalı.

Bu fikre katılmıyorum. Bir gün bile geçirmeden sisteme katılmalısınız. Bu minimum giriş miktarından olabilir. Hedefiniz bir an önce 10 yıl barajını aşmanız olmalı. Yaş ilerledikçe de bütçenize göre katkı payını arttırırsınız.

Penguen
20-12-2008, 17:37
Hisse.net'te sigortacı üyelerimiz var. Benim bildiklerim kıdem sırasiyle Sn. penguen ve Sn. RUMELI (rumeli değil). Sn. RUMELI OYAK acentası, Sn. penguen bireysel yapıyormu? bilemiyorum.

Değerli Büyüğüm,

Hatırlanmak güzel. İnsanın gıyabında reklamının yapılıyor olması daha da güzel. :)

Benzer sorunu olan ve bu konuda görüş isteyen bir XING üyesinin suali ile verdiğim cevabı belki bir faydası olur umuduyla aşağıya kopyalıyorum.

SORU :
hayat sigortası ile bireysel emeklilik sigortası arasındaki farklar nelerdir. ayrıca bu ikisi arasında hangisi daha avantajlıdır. benim hayat sigortası poliçem var ve benden bunu bireysl emekliliğe dönüştürmemi söyleyen olduğu kadar bunu yapmamaı söyleyenlerde var. bu konuda deyatlı ve doğru bilgiye sahip arkadaşlardan yardım bekliyorum.

CEVAP :
Başlangıçta size detaylı bir açıklama yapmayı düşünmüştüm. Ancak cevabi yazınızdan sonra mevzuattan çok işin özü-pratiği ile ilgilendiğinize kanaat getirdim.

Poliçenin % 95 kar paylı nema sağladığı reklamlarının yapıldığı dönemde Hayat Sigortası yaptırdım. Ne yazık ki geriye kalan % 5’lik payın yönetim/işletim gideri olduğunu daha sonra anladım. 12 Yıl prim ödedikten sonra toplu paramı aldım ve poliçemi iptal ettirdim. Bana ödenen para yaklaşık son ödediğim taksit tutarı ile toplam taksit sayısının çarpımına eşitti.

Aslında dün adı Hayat Sigortası, bugün BES olan sigorta türünün özünde bir değişiklik yapılmadı. Yeni düzenleme ile geri ödemede 10 yıllık prim ödeme koşuluna 56 yaşını doldurmuş olma koşulu getirildi. Yani size sunulan teklifi kabul ettiğinizde bu değişikliği de kabul etmiş ve poliçenizin süresini uzatmış olacaksınız.

Sanırım sizden BES poliçesi düzenlenirken bir miktar sistem katkı payı alındı. Eğer sözleşmede belirtilen süreleri doldurmadan sistemden çıkmak veya mevcut sigorta şirketinizi değiştirmek isterseniz bu durumda sisteme bir miktar daha katkı sağlamanız gerekecek.

Hayat/BES poliçeleri prim ödendiği sürece sigortalıya vergi avantajı sağlarken toplu ödeme aşamasında bu hakkın kullanıldığı farz ve kabul edilerek stopaj uygulanıyor. Bu durumda sigortalının muhtemel gelir kayıplarını önlemek için tanınan vergi muafiyetinden sonuna dek yararlanması gerekiyor.

Az-öz derken yine detaya kaçtım ve aleyhinize işleyebilecek hususları gündeme getirdim. Bu satırları okuyunca profesyonel sigortacılar muhtemelen beni topa tutacak. İyi de yazdığım hususların sigortacınız tarafından size anlatılması, imzaladığınız sözleşmede de yer alması gerekiyordu.

Hayat sigortaları hayatta kalanın sigortasıdır. Her insan geride kalanların kendinden sonra güvencede olmasını ister. Belirttiğim olumsuzluklara rağmen iyi bir iş yaptığınızı bilmenizi isterim. Sigorta yaptırmakla bilinçli davranmış, yakınlarınızın sizin için sevgili ve değerli olduğunu kabul etmişsiniz. Tüm aile reislerinin aynı duyarlılıkla hareket etmesini dilerim.

sabribodur
20-12-2008, 19:24
tasarruf alışkanlığı yaratacak bir sistem gibi gözüküyor. ben emeklilikten ziyade 20 yıl sonra bir ev parası veya peşinatı çıkar mı diye bakıyorum sisteme.

iugur arkadaşa kesinlikle katılıyorum eğer cebimizdeki parayı bir yere bağlamazsak uçup gidiyor.Ben 2003 ekimedn yani BES in ilk çıktığından beri öedeme yapıyorum. 5 sene oldu ve inanın nasıl geçtiğini anlamadım bile. Asıl amacım emekli olmak değil kenara para koyabilmek. her 10 senede 1 Kriz yaşadığımızı göz önüne alırsak bu biriken parayı çekip borsaya dipten girip parayı 5 e katlamak çok da zor olmasa gerek.

BEDESTENLİ
20-12-2008, 19:27
Değerli Büyüğüm,

Hatırlanmak güzel. İnsanın gıyabında reklamının yapılıyor olması daha da güzel. :)

Benzer sorunu olan ve bu konuda görüş isteyen bir XING üyesinin suali ile verdiğim cevabı belki bir faydası olur umuduyla aşağıya kopyalıyorum.

SORU :
hayat sigortası ile bireysel emeklilik sigortası arasındaki farklar nelerdir. ayrıca bu ikisi arasında hangisi daha avantajlıdır. benim hayat sigortası poliçem var ve benden bunu bireysl emekliliğe dönüştürmemi söyleyen olduğu kadar bunu yapmamaı söyleyenlerde var. bu konuda deyatlı ve doğru bilgiye sahip arkadaşlardan yardım bekliyorum.

CEVAP :
Başlangıçta size detaylı bir açıklama yapmayı düşünmüştüm. Ancak cevabi yazınızdan sonra mevzuattan çok işin özü-pratiği ile ilgilendiğinize kanaat getirdim.

Poliçenin % 95 kar paylı nema sağladığı reklamlarının yapıldığı dönemde Hayat Sigortası yaptırdım. Ne yazık ki geriye kalan % 5’lik payın yönetim/işletim gideri olduğunu daha sonra anladım. 12 Yıl prim ödedikten sonra toplu paramı aldım ve poliçemi iptal ettirdim. Bana ödenen para yaklaşık son ödediğim taksit tutarı ile toplam taksit sayısının çarpımına eşitti.
Aslında dün adı Hayat Sigortası, bugün BES olan sigorta türünün özünde bir değişiklik yapılmadı. Yeni düzenleme ile geri ödemede 10 yıllık prim ödeme koşuluna 56 yaşını doldurmuş olma koşulu getirildi. Yani size sunulan teklifi kabul ettiğinizde bu değişikliği de kabul etmiş ve poliçenizin süresini uzatmış olacaksınız.

Sanırım sizden BES poliçesi düzenlenirken bir miktar sistem katkı payı alındı. Eğer sözleşmede belirtilen süreleri doldurmadan sistemden çıkmak veya mevcut sigorta şirketinizi değiştirmek isterseniz bu durumda sisteme bir miktar daha katkı sağlamanız gerekecek.

Hayat/BES poliçeleri prim ödendiği sürece sigortalıya vergi avantajı sağlarken toplu ödeme aşamasında bu hakkın kullanıldığı farz ve kabul edilerek stopaj uygulanıyor. Bu durumda sigortalının muhtemel gelir kayıplarını önlemek için tanınan vergi muafiyetinden sonuna dek yararlanması gerekiyor.

Az-öz derken yine detaya kaçtım ve aleyhinize işleyebilecek hususları gündeme getirdim. Bu satırları okuyunca profesyonel sigortacılar muhtemelen beni topa tutacak. İyi de yazdığım hususların sigortacınız tarafından size anlatılması, imzaladığınız sözleşmede de yer alması gerekiyordu.

Hayat sigortaları hayatta kalanın sigortasıdır. Her insan geride kalanların kendinden sonra güvencede olmasını ister. Belirttiğim olumsuzluklara rağmen iyi bir iş yaptığınızı bilmenizi isterim. Sigorta yaptırmakla bilinçli davranmış, yakınlarınızın sizin için sevgili ve değerli olduğunu kabul etmişsiniz. Tüm aile reislerinin aynı duyarlılıkla hareket etmesini dilerim.

5 yıldır Bes e prim ödüyorum

o yatırılan parayı fonlarda değerlendirdiklerinden ödediğim para sadece % 25 artmış durumda...

10 yıl sonra % 50 artsa...masal dünyasından ibaret..

10 yılda ayrıldığını düşün % 5 ini kesseler,ele hamallık etmiş oluyorsun..

25 yıl yatırdığında ve emekli olduğunda..sana ne verecekleri önemli..

o gün itibarı ile o parayı bankaya her ay yatırdığını ve faizi işlediğini düşün..

daha mantıklı gibi..

şu an girdiğime pişmanım..25 yıl ödediğimde verecekleri para ne kadar olacakki..

yine aynı komedi gibi...

asi
20-12-2008, 19:32
Fon dağılımlarını kontrol edin arkadaşlar.ve deşiklik yapın arada.
Benim Akemeklilikte var.

usd 1200 civarında seyrederken başlamıştım ödemeye. euro ve4 usd fonlarına tümdağılımı yaptırdım kardayım. ama fon dağılımın yakında imkbye bağlı fonlarla değiştiricem

bridgea
20-12-2008, 19:40
Dün zaman yetersizdi,şimdiyse anlatmak istediklerimin çoğu yazılmış:)

Bir ekleme;hiper enflasyon yaşanması durumunda ele geçecek paranın ne olacağı aşikar.

Sigorta işinin ve Sosyal Güvenlik Sisteminin yeni baştan ve eksiksiz düzenlenmediği koşullarda soygun devam eder.

Bu ülkede anayasa delinir,bu gün kara para olan yarın ak olur,köprünün altından çok sular akar.Yarının garanti altına alınması ihtiyacı,yarını belirsiz hale getirenlerce sömürülür.

Kısaca böyle,saygılar.

virgo
25-12-2008, 11:55
Oldum olası (eğer yatırım konusunda bilgisi varsa) insanın kendi birikimlerini kendisinin yönlendirmesi taraftarıyımdır. BES konusunda epeyden beri şüphelerim ve çekincelerim vardı ancak yukarıda yazılanları okuyunca kafam epeyce karıştı..
Bireysel tasarruf konusunda zorlayıcı etkenler olmadıkça; ha bugün ha yarın oyalamasıyla insanın sonsuz ihtiyaçlarının kendisini kandırdığını ve tasarruftan alıkoyduğunu düşünmekteyim.
Sisteme dahil olunca zorunlu olarak sistematik bir tasarruf yolu açılacak. İlerde elim daha bollaşınca (bu bollaşma nedense bir türlü olmuyor, olamıyor) birikim yapar; bu birikimlerimide kendim istediğim yatırıma yönlendiririm mantığı bizim gibiler için temenniden ötede geçemiyor.

bankerbilo
26-12-2008, 14:38
bireysel emeklilik le ilgili sayfaları okuyunca guzel bir urun ya da secenek gibi dusunulebilir. az az tasarruf ve sonra gelecekte guzel bir birikim. ama 20 30 yıl sonra ulkenin dunyanın hali ne olur bilinmez o yuzden bireysel emekliliğe girmemeli.

parapara
26-12-2008, 19:29
acaba bireysel emeklilik şirketlerini araştırıp karşılatırmasını yapan oldumu.

kesinti oranları az olan, degişik yatırım alternatiflerinin hepsini bünyesinde barındıran alternatifli emeklilik fonları olan şirket varmıdır.

pinky
26-12-2008, 23:28
http://www.fonbul.com/emeklilik/

acaba bireysel emeklilik şirketlerini araştırıp karşılatırmasını yapan oldumu.

kesinti oranları az olan, degişik yatırım alternatiflerinin hepsini bünyesinde barındıran alternatifli emeklilik fonları olan şirket varmıdır.
Yazdık ya vaktiyle Fonbul.

dorukhan
27-12-2008, 00:05
bireysel emeklilik düşüncesi herkesin kendi vereceği bir karar, yani aldığı maaşı nasıl değerlendirdiği ve maaşının harcamalarına yetip yetmeyeceği...
ben yaklaşık 3 yıl sistemde kaldım, görevimden emekli olunca bes den çıktım aldığım para yatırdığım paranın yaklaşık %75 i idi... üstelik benim çalıştığım kurumun bes gider kesintisi %2 olduğu halde... (diğer şirketler en az %8 kesiyordu)

1.yaşı genç olan ve emekliliğine daha çok zaman olan arkadaşlar için iyi olabilir
2. emekli olan ve emekliliğine az kalanlar için iyi değil.. çünkü çalışırken yatırdığınız paranın yaklaşık %15 i ni devlet sizin verginizden düşüyor ama emekli (işinizden)olunca böyle bir avantajınız kalmıyor..
3. sistemden emekli olduğunuzda 10 yıl sonra çıkmak isterseniz devlet bu verdiği %15 i geri alıyor.. 56 yaşından önce sistemden çıkarsanız toplam birikiminizden %10-15 kesinti ile paranızı alıyorsunuz, 56 yaşından sonra toplam birikiminizden %5 kesinti olarak alıyorsunuz..

kısacası özetlersek...
aylık 100 ytl yatırıyorsunuz, bunun %8 şirket gideri sizin hesabınızda biriken 92 ytl...
yani şunu diyorsunuz ben paramı idare edemiyorum size aylık %8 kar vereyim benim paramı idare edin,
her ne kadar devlet bu sistemi teşvik için vergiden indirim yapsa bile bu indirim size aylık olarak yansıyor ama sonunda verdiği indirimi toplam paranızdan aynen geri alıyor...

yinede yaşı genç olan,primlerini düzenli olarak ödeyebilecek arkadaşlara tavsiye ederim.. neden derseniz sisteme girersin bankaya talimat verirsin para her ay hesabından otomatik olarak kesilir.. şirketin mutemedine veya muhasebe kısmınada bes de olduğunu bildirirsin vergi avantajını yapar..
eline geçmeyen parayı unutursun emekli oldğunda ayrıca birikmiş paran olur, eğer bu parayı ben kendim biriktiririm dersen sakın kendine inanma biriktiremezsin..

bize bes i anlatan bir bayan vardı açıkça şöyle demişti bu sistemden kar etmeyi sakın düşünmeyin bu sistem sadece (zorunlu tasarruf gibi birikim yapmaya yarar)

eflanili
27-12-2008, 02:11
iyi tarafı tüm paranızı patronlara kaptırmanızı engeller :)

JonDowes
27-12-2008, 12:01
sn dorukhan vergi indirimini yaptırmamış heralde, yazdıklarında vergi indiriminden bahsetmedigi gibi, benim gibi vergi indirimi alan herkesi görmezden gelmiş. yanlış bildigi zaten şurdan belli: sistemde 10 yıl kalırsanız devlet %15 değil %10 vergi kesiyor. devlet zaten size her ay en az %15 vergi indirimi veriyordu. yani ne olursa olsun koydugunuz 100 lirayı en az 100 lira alırsınız.

kendimden örnek vereyim: her ay 200 liralık katkı payım koyuyorum. bunun yaklaşık 160 lirası benim cebimden çıkıyor ortalama vergi dilimim nedeniyle. yani devlet 40 lira koyuyor. 10 ay sistemde kalıp çıkmak istedim diyelim:

sistemde biriken para 2000. fon getirisi sıfır kabul edelim (%10 civarı gerçekte). bes şirketi yönetim gideri ve işletme kesintileri vs toplam %5 kesmiş olsun: geriye kaldı 1900. erken çıktıgım için devlet de %15 kesti, kaldı: 1615 lira.

peki ben kaç lira koymuştum?? 10x160= 1600 ytl. yani aklınıza gelen her tür olumsuzlugu yaptık, ama gene de benim koydugum aylık 160lıklar bana azalarak dönmedi.

sanırım bazıları "ben 2000 koymuştum" diyerek karşılaştırıyorlar bunu. ama sizin cebinizden 2000 değil 1600 çıkıyor.

bunları bilmeden sistemde yıllarca vergi indirimini almadan devam ederseniz elbette bu sistem "kötü" gözükür.

kısacası: "bu sistem kar etmez" diyen halt etmiş, daha ne sattıgını bilmiyordur. bana bir tane havadan cebinize bedava para konan finansal varlık koyun ona geçeyim yahu... veya biri de çıkıp bu sistemin kaybettirdigini bana basit toplama-çarpma formülleriyle göstersin! yok. sadece "100 koydum 75 geri aldım" deniyor öyle olamayacagı halde. VERGİ İNDİRİMİNİ KULLANIYORSANIZ, böyle bir şey matematiksel olarak mümkün değil.

sizdenbiri
27-12-2008, 14:09
Arkadaslar selamlar,

topikden su ana kadar cıkardıgım sonuca gore (yanlis cikarim olmussa duzeltin lutfen)...

BES te, bir kere yatırdıgınız para sizin adiniza yonlendiriliyor ve degerlendiriliyor...bu bir...
Ikincisi, vergi mukellefi iseniz BES e aktardiginiz miktar sistemde kaldiginiz sure boyunca vergiden muaf tutuluyor...

Tamam buraya kadar hersey hos...

Fakat,

Eger herhangi bir iste calismiyorsaniz, mesala ev hanimi iseniz, veya halihazirda emekli bir bireyseniz, mesala ssk emeklisi...yani, BES e katıldıgınızda sisteme aktardiginiz miktari mahsup edeceginiz bir geliriniz ve verginiz yoksa...o halde bu sistem halen karli mi ya da makul mu?

Cunku bir BES firmasinin sayfasina baktıgımda orada sureklı vergi avantajından dem vuruluyor...ve hatta orada ev hanimlarina yonelik BES te mevcut...ve ayni baslik altinda halan vergi avantajindan bahsediyor...ilginc degil mi???

Eger ev haniminin katkı payını ancak esi oduyorsa vergiden esi avantaj sagliyormus...peki ya esi de emekli ise???

Ozetle,

Eger calisan degilseniz, ya da sabit getirili bordrolu bir isiniz yoksa, vergi avantajindan yararlanma durumunuz olmayacak, bu durumda yatırdıgınız paranin kaderi sadece sectiginiz fonlarin basarisina mi terkedilmis olacak , (yapılan kesintiler de cabasi)...?

JonDowes
27-12-2008, 22:43
sn sizdenberi, eğer herhangi bir kişi veya eşi, devlete herhangi bir gelir vergisi ödemiyorsa... doğal olarak "indirim" alabilecegi bir baz da olmaz. yani vergi indiriminden yararlanamaz. böyle bir durum da, katıldıkları BES'in yüksek komisyonlu bir yatırım fonu haline dönüşmesine neden olur. yani, son cümlenizdeki soruya cevabım: evet, aynen öyle.

Pit
10-06-2009, 11:08
bes sisteminde sabit ödemelerimiz dışında istediğimiz anda bir ödeme yapabilir miyiz? örneğin 100 tl öderken elime 1000 tl geçti bunu aylık ödemelerim dışında sisteme sokabiliyor muyum?

pinky
10-06-2009, 11:50
bes sisteminde sabit ödemelerimiz dışında istediğimiz anda bir ödeme yapabilir miyiz? örneğin 100 tl öderken elime 1000 tl geçti bunu aylık ödemelerim dışında sisteme sokabiliyor muyum?
Benim cevabım evet. Ama bir uzman yanıtlarsa daha iyi olur.

muhtekulade
16-09-2009, 00:14
Biraz geç oldu ama kimse bir şey yazmadığı için bende giderek daha az baktım buraya.

İstediğiniz zaman birikiminize para ekleyebilirsiniz. Bunu en sağlam yol olan müşteri hizmetlerinizi arayarak veya şirketinizin herhangi bir finansal danışmanında olan hazır formları doldurarak özel hesabınızdan Bireysel emeklilik hesabınıza aktarılmasını sağlayabilirsiniz.
İçerideki meğlağ arttıkça değerlenen paranızda aynı oranda artacağından yararlı olacaktır.

Hatta imkanınız var ise; yaptığınız ödemeleri de aylıktan yıllığa çıkarın.
Böylece yıl boyunca yatıracağınız para ilk günden itibaren değerlenecektir.

Bu arada Pinky; bizim çok akıllı olup menfaatini düşünen vatandaşlarımızın haricinde bütün dünya nasıl bir lidere sahip olduğumuzu biliyor ve değer veriyorlar diyorum. Bu sözü anlamayan insanların nasıl düzeleceklerini ise Allah bilir sadece.

TuLuTiTo
18-10-2009, 09:15
...
yaptığınız ödemeleri de aylıktan yıllığa çıkarın. Böylece yıl boyunca yatıracağınız para ilk günden itibaren değerlenecektir.
...

Merhaba. Cevabinizin yukaridaki kismini anlayamadim. Biraz daha acabilirmisiniz acaba?

Yilliga cevirip, gene aylik odemeye devam edebilirmisim gibi algiladim yazinizi. Nasil olabiliyor?

muhtekulade
20-10-2009, 20:17
Bireysel emeklilik katkı payı; aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık periyotlar ile yatırılabilmekte.

Demek istediğim ise; mali durumunuz müsaitse yılda bir kere ödeme yapılması, (tüm para ilk günden itibaren değerleneceğinden) sizin için daha avantajlı.

Sonuçta 1 yılda yatıracağınız para, ilk aydan itibaren değerlenecek.

Laf aramızda bende sizin son yazdığınızı anlamadım :biggrin:
Umarım yanıtlayabilmişimdir.

JonDowes
20-10-2009, 20:25
yılda bir, peşin para yatırmak çok az kişiye uyar diye düşünüyorum.

birincisi; genellikle insanlar aylık aldıkları maaşlarından bir kısmını BES'e aktarıyorlar. her yılın başında eline topluca para geçen kimse sayısı az. bir seferlik parası olan yüksek miktarlı aktarım yapabilir ama bunu 30 yıl sürekli yapacak nakit akışları pek yok. her yılın başında eline atıyorum 15-20 bin lira para geçen adamın zaten aylık geliri de fena değildir ve büyük ihtimalle BES'i gereksiz buluyordur. hem yüksek gelir grubunda olup hem de BES'e katılan nüfus sayısı orantısal olarak azdır diye düşünüyorum.

ikincisi; bu büyük (balon) ödeme nedeniyle, vergi avantajından full yararlanılamayabilir. sonuçta devletin kabul ettiği belli bir üst sınır var BES nedeniyle yapılan vergi iadesinde. yatırılan para bu sınırı geçince, boşu boşuna ek vergi ödenmiş olacak (ayda bir ödemeye kıyasla). bunun yerine, eldeki büyük para faizde tutulur ve BES'e her ay vergi muafiyeti uygulanan maksimum miktar yatırılabilir.

muhtekulade
22-12-2009, 22:52
Az kişiye uyabilir ama o yüzden 3 aylık ve 6 aylık diye seçenekler sunulmuş. Sonuçta cümlemin başındaki "imkanınız varsa" yı özellikle belirttim. Ödediği para büyük olsada katılımcının malvarlığına göre küçük bir para olabiliyor.
Sözgelimi ben aylık 100 ödeyeni de biliyorum 1000 ödeyeni de, 2500 ödeyeni de.. Hatta 60000 i 3 sözleşmeye bir kerede ayıranıda.
Büyük para göreceli bir kavram.

Üstelik 30 yıl sürekli yıllık ödeyemez derken sistemde biliyorsunuz ki katılımcı istediğinde ödediği miktarı/şekli değiştirsin diye bu konuda da esneklik var. Asgarinin altına inmedikten sonra katkı payını istediği kadar arttırıp indirebilir.

Esas yüksek ödeme yapan birisinin vergiden düşüremediği kısmı önemsemediğini düşünüyorum.

JonDowes
22-12-2009, 23:05
hem vergi avantajı olmasın hem de emekli olana kadar o paraya elleme? ne mantıgı var ki bu işin o zaman... git mevduat yap hiç olmazsa fon kesintisi vs ödemezsin her yıl.

JonDowes
27-12-2009, 14:16
BES'e girmek ile tahvile girmek...

kıyaslamak için detaylı bir excel dosyası hazırladım. emekliliğe 27 yıl kalmış olması gibi; çeşitli varsayımlar içeriyor. buyrun önizlemesi:

http://farm5.static.flickr.com/4032/4218135835_735431bfb9_o.jpg

sol taraf hesap kitap kısmı. aylık olarak yatan brüt katkı payı, faizlendirme ve fon işletim gideri kesintisi düşülmüş hali... hemen yanında aynı net parayı tahvile koyarak elde edilen portföy. ilk satırdakiler ise gerekli toplamlar... örnek olarak bu BES'e aylık 150 TL katkı payı yatırılarak başlanmış ve 324 ay sonunda 84.000 cepten para çıkmış. kuruma toplam 45.895 TL FİGK ödenmiş. emeklilikte net olarak ele 275.933 TL geçmiş (%3.75 stopajdan sonra)... 150 TL katkı payının (bu senaryonun vergi dilimi olan) %20'sini devlet baba verdiği için cepten çıkan net para 120 TL. alternatif yatırım olan tahvil tarafında ise cepten net çıkan bu 120 lirayı kullanarak tahvil alıyoruz ve vadede ele net 267.347 TL geçiyor (%10 stopajdan kalan net).

bu tabloda; yıllar geçtikçe enflasyon artışı sonucu hem gelir hem katkı payları artacak diyerek 5 yıllık dilimlerde artan BES ödemeleri yaptık. fon işletim giderini sabit %2 yıllık aldık. her iki portföye de tüm vade boyunca %10 brüt faiz geliri ödendiğini varsaydık. sağ taraftaki kırmızı rakamlar bu varsayımları ifade ediyor; excel dosyasında bunlarla oynayarak sonuçları inceleyeceksiniz.

en sağ tarafta ise bu varsayımlar altında getirilerin yüzdelerini görüyoruz. BES, aynı parayı tahvile yatırmaya göre %3.2 fazla kazandırmış (275.933 / 267.347). yatırılan toplam paranın bize geri dönüşü %328 olmuş; yani BES'e koyulan 1 lira, vadede 3.28 lira olmuş (275.933 / 84.000).

tabi bu rakamları kesin sonuçlar olarak almayın. vergi dilimi, yatırılan paranın artıp-azalması, vade süresi, BES ve tahvilin farklı faiz getirisi vermesi... hep sonucu değiştiren unsurlar. BES her zaman tahvili yenemiyor. örneğin fon işletim kesintisini azıcık arttırmak tahvili hemen öne geçiriyor. keza üst vergi diliminde olmak da BES'e çok yarıyor. BES vs tahvil getiri karşılaştırması benim şahsi varsayımlarıma göre -%20 ile +%20 arasında fark yaratıyor. (daha uç senaryolara gidilirse daha da artar).

aylık yatırımın veya sonuçta ele geçen paranın büyüklüğüne çok odaklanmayın çünkü herkesin yatırıcagı para farklı... önemli olan tahvile karşı çok kazanıp kazanılmadığı; yani yüzde fazlalık. bu yüzden örneklere toplam ele geçen rakamları koymadan, yüzdelerle devam ediyorum:

örneğin; katkı payı ödemelerini benim gibi artan şekilde değil de, hep sabit yaparsanız... BES'in gücü düşüyor. çünkü benim portföydeki gibi yatırılan paranın çoğunlugu son yıllarda olmadıgı için; fon işletim kesintisi vergi avantajına göre daha etkili oluyor. BES'e koyulan paranın ne kadar büyük kısmı ilk yıllarda ise; kuruma ödenen FİGK o kadar etki ediyor. bunun nedeni şu: ilk yıl yatırılan paraya sonraki 20küsur yıl boyunca, her yıl tekrar kesinti uygulanıyor. yıllar ilerledikçe yeni yapılan ödemelere kesinti uygulanacak yıl sayısı azalıyor. vade boyunca sabit ödemeli örnekte BES tahvile eşit getiri verdi:

http://farm5.static.flickr.com/4004/4218135839_659e3c3d9a_o.jpg

daha da uca gidersek: tahvil %12 getiri verirken BES %10 kazandırırsa (kötü fon yönetimi sonucu), ve FİGK de %2 yerine %2.50 olursa... BES tahvile karşı %27.9 kayıp veriyor:

http://farm3.static.flickr.com/2675/4218135841_411b581019_o.jpg

çok farklı senaryolar yaratılabilir gördüğünüz gibi. BES ne süper, ne de berbat bir araç. sadece uzun vadeli bir opsiyon. tahvile göre kötü olması şart değil. hisse senediyle ise hiç kıyaslanamaz. çünkü iyi hisse seçebilen adam borsada devam eder BES'e girmez. kendi BES/tahvil senaryolarınızı excel ile test edin... öncelikle sadece kırmızı bölümleri değiştirerek sonuçları karşılaştırın. excelin içeriğini tam anladıysanız, vade ve ara ödemelerle de oynayabilirsiniz.

excel dosyası:
http://rapidshare.com/files/326542291/BES_analiz.xls.html
alternatif linkler
http://www.speedyshare.com/files/19996608/BES_analiz.xls
http://www.2shared.com/file/10273326/a91e29f0/BES_analiz.html

r.lucas
07-03-2010, 23:08
şirket ortağıyım acaba ödedediğim bireysel emeklilik katkı paylarını vergiden düşebilirmiyim.konuyu bilen arkadaşlar cevaplarsa sevinirim tşk .

JonDowes
07-03-2010, 23:58
Devlete gelir vergisi ödeyen herkes BES'teki vergi avantajından yararlanabilir.

r.lucas
21-10-2010, 09:08
iyi günler yardımcı olacak varsa sevinirim.benim bi emeklilik şirketinde 4.yılım ve yönetim gideri kesintim %6 bu rakam çevremde yaptıranlara göre oldukça yüksek .sistemde dah az yönetim gideri kesintisi alan emeklilik şirketi var mı acaba .tşk

empee3
21-10-2010, 13:19
Sn r.lucas:

Bu yonetim gideri kesintisi konusu biraz da prim odeme planiniz ile ilgili. Eger aylik prim odemesi yapiyorsaniz, baska bir sirket ile gorusmeden once, sirketinize 3 aylik prim odemesinde kesinti oranin ne olacagini sorun. Sisteme daha buyuk meblag odediginiz zaman kesinti acisindan daha avantajli oranlar sunulabiliyor.

TuLuTiTo
19-12-2010, 18:05

kıyaslamak için detaylı bir excel dosyası hazırladım. emekliliğe 27 yıl kalmış olması gibi; çeşitli varsayımlar içeriyor. buyrun önizlemesi:

sol taraf hesap kitap kısmı. aylık olarak yatan brüt katkı payı, faizlendirme ve fon işletim gideri kesintisi düşülmüş hali... hemen yanında aynı net parayı tahvile koyarak elde edilen portföy. ilk satırdakiler ise gerekli toplamlar... örnek olarak bu BES'e aylık 150 TL katkı payı yatırılarak başlanmış ve 324 ay sonunda 84.000 cepten para çıkmış. kuruma toplam 45.895 TL FİGK ödenmiş. emeklilikte net olarak ele 275.933 TL geçmiş (%3.75 stopajdan sonra)... 150 TL katkı payının (bu senaryonun vergi dilimi olan) %20'sini devlet baba verdiği için cepten çıkan net para 120 TL. alternatif yatırım olan tahvil tarafında ise cepten net çıkan bu 120 lirayı kullanarak tahvil alıyoruz ve vadede ele net 267.347 TL geçiyor (%10 stopajdan kalan net).

bu tabloda; yıllar geçtikçe enflasyon artışı sonucu hem gelir hem katkı payları artacak diyerek 5 yıllık dilimlerde artan BES ödemeleri yaptık. fon işletim giderini sabit %2 yıllık aldık. her iki portföye de tüm vade boyunca %10 brüt faiz geliri ödendiğini varsaydık. sağ taraftaki kırmızı rakamlar bu varsayımları ifade ediyor; excel dosyasında bunlarla oynayarak sonuçları inceleyeceksiniz.

en sağ tarafta ise bu varsayımlar altında getirilerin yüzdelerini görüyoruz. BES, aynı parayı tahvile yatırmaya göre %3.2 fazla kazandırmış (275.933 / 267.347). yatırılan toplam paranın bize geri dönüşü %328 olmuş; yani BES'e koyulan 1 lira, vadede 3.28 lira olmuş (275.933 / 84.000).

tabi bu rakamları kesin sonuçlar olarak almayın. vergi dilimi, yatırılan paranın artıp-azalması, vade süresi, BES ve tahvilin farklı faiz getirisi vermesi... hep sonucu değiştiren unsurlar. BES her zaman tahvili yenemiyor. örneğin fon işletim kesintisini azıcık arttırmak tahvili hemen öne geçiriyor. keza üst vergi diliminde olmak da BES'e çok yarıyor. BES vs tahvil getiri karşılaştırması benim şahsi varsayımlarıma göre -%20 ile +%20 arasında fark yaratıyor. (daha uç senaryolara gidilirse daha da artar).

aylık yatırımın veya sonuçta ele geçen paranın büyüklüğüne çok odaklanmayın çünkü herkesin yatırıcagı para farklı... önemli olan tahvile karşı çok kazanıp kazanılmadığı; yani yüzde fazlalık. bu yüzden örneklere toplam ele geçen rakamları koymadan, yüzdelerle devam ediyorum:

örneğin; katkı payı ödemelerini benim gibi artan şekilde değil de, hep sabit yaparsanız... BES'in gücü düşüyor. çünkü benim portföydeki gibi yatırılan paranın çoğunlugu son yıllarda olmadıgı için; fon işletim kesintisi vergi avantajına göre daha etkili oluyor. BES'e koyulan paranın ne kadar büyük kısmı ilk yıllarda ise; kuruma ödenen FİGK o kadar etki ediyor. bunun nedeni şu: ilk yıl yatırılan paraya sonraki 20küsur yıl boyunca, her yıl tekrar kesinti uygulanıyor. yıllar ilerledikçe yeni yapılan ödemelere kesinti uygulanacak yıl sayısı azalıyor. vade boyunca sabit ödemeli örnekte BES tahvile eşit getiri verdi:

daha da uca gidersek: tahvil %12 getiri verirken BES %10 kazandırırsa (kötü fon yönetimi sonucu), ve FİGK de %2 yerine %2.50 olursa... BES tahvile karşı %27.9 kayıp veriyor:

çok farklı senaryolar yaratılabilir gördüğünüz gibi. BES ne süper, ne de berbat bir araç. sadece uzun vadeli bir opsiyon. tahvile göre kötü olması şart değil. hisse senediyle ise hiç kıyaslanamaz. çünkü iyi hisse seçebilen adam borsada devam eder BES'e girmez. kendi BES/tahvil senaryolarınızı excel ile test edin... öncelikle sadece kırmızı bölümleri değiştirerek sonuçları karşılaştırın. excelin içeriğini tam anladıysanız, vade ve ara ödemelerle de oynayabilirsiniz.

excel dosyası:

Sayin JonDowes, sizin orneginizde;

Yonetim Gideri Kesintisi = 0
Fon Isletim Gideri Kesintisi (Yillik) = 2 ve 2.5 secilmis

Benim yenilenen sozlesmemde ise;

Fon Isletim Gideri Kesintisi (Gunluk)= 0,0041 olarak goruluyor.

Ben bu gunluk/yillik ayrimini anlayamadim. Sizin ornekte yillik %2-%2.5 olan kesinti benim sozlesmemde gunluk 0,0041. Benim degerimi yilliga vurulunca kac oluyor acaba?

Yonetim Gideri Kesintisini zorla dusurebildim ama acaba simdide Fon Isletim Gideri Kesintisindenmi kesiyorlar?

JonDowes
19-12-2010, 19:05
ben yillik toplam kesintiyi yazmistim. sizinki 0.0041x365= %1.4965
yani excelde yuvarlak 1.5 yazmaniz yeterli; iyi bir oran

TuLuTiTo
19-12-2010, 19:11
ben yillik toplam kesintiyi yazmistim. sizinki 0.0041x365= %1.4965
yani excelde yuvarlak 1.5 yazmaniz yeterli; iyi bir oran

Cok tesekkur ediyorum, ben acaba birlesik faiz olarakmi hesaplanacak diye dusunmustum.

Iyi aksamlar.

JonDowes
19-12-2010, 21:25
haklısınız günlük işleyen faiz oldugundan en dogrusu yıllığa bileşiklendirmek lazım ancak rakam ufak oldugundan uğraşılmıyor genelde.

sizin örneğinizde bileşik karşılığı 1.51 oluyor; ben zaten 1.4965'i 1.50'ye yuvarlardıgımdan bundan daha ufak bir hassasiyete bakmaya gerek yok diye düşünüyorum. 1.5 vs 2.0 gibi ayrımlar olsa bu ondalık değişimi kullanıp farklı sonuçlar elde edebilirdik.

bu arada dosya (http://www.2shared.com/document/FX1poltZ/BES_analiz.html) silinmiş tekrar verelim.

elma
04-01-2011, 11:25
Sayin JonDowes, sizin orneginizde;

Fon Isletim Gideri Kesintisi (Yillik) = 2 ve 2.5 secilmis

Benim yenilenen sozlesmemde ise;

Fon Isletim Gideri Kesintisi (Gunluk)= 0,0041 olarak goruluyor.

Ben bu gunluk/yillik ayrimini anlayamadim. Sizin ornekte yillik %2-%2.5 olan kesinti benim sozlesmemde gunluk 0,0041. Benim degerimi yilliga vurulunca kac oluyor acaba?

Yonetim Gideri Kesintisini zorla dusurebildim ama acaba simdide Fon Isletim Gideri Kesintisindenmi kesiyorlar?

Sayın TuLuTiTo, hangi BES'e dahilsiniz? Özel bir grup anlaşmanız mı var?

TuLuTiTo
04-01-2011, 15:37
Sayın TuLuTiTo, hangi BES'e dahilsiniz? Özel bir grup anlaşmanız mı var?

Anladigim kadariyla 0,0041 degeri sozlesmeye yazilmis olmasina ragmen bir degeri yok. Sozlesmeye yazildigindan sabit bir deger oldugu zannediliyor ama aslinda oyle degil.
Hesaplarda detaya baktigimda her fonun kendine ait farkli bir kesintisi oldugu goruluyor. 0,0041'den az olanda var, fazla olanda.
Benim anladigim bu.

karadağlı
06-01-2011, 17:56
Bireysel emeklilik fonu ATAK fon hisse bazlı.

Acaba fonu hisse senetinden değştirip hangisine girsek arkadaşlar.

Malum borsa şişdikce şişti.Üç kuruş kazandık bari onu kaybetmeyelim.

venguvac
06-01-2011, 19:14
Bireysel emeklilik fonu ATAK fon hisse bazlı.

Acaba fonu hisse senetinden değştirip hangisine girsek arkadaşlar.

Malum borsa şişdikce şişti.Üç kuruş kazandık bari onu kaybetmeyelim.

-likit kamu
-kamu borçlanma araçları

ikilisi daha az riskli ama düşük getirili. eğer 1-2 senedir hisse fonundaysanız geliri koruma amaçlı düşünülebilir.

DENİZ
27-07-2011, 10:45
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/18346691.asp?yazarid=82&gid=61&hid=18347875

LVTHN
02-08-2011, 14:14
İşin uzmanları için bir kaç sorum olacak.

Annem 55 yaşında, oğluma birikim olsun diye bireysel emekliliğe girmek istiyor. Garanti emeklilik teklif sunmuş, yönetim giderini %2'ye indirmişler. yasal varis olarak da torununu (oğlumu) göstermiş. Çocuk henüz 1 yaşında bile değil. fon olarak da az riskli fonlardan birisini teklif etmişler. Annem bağ-kur emeklisi ama aynı zamanda şu anda şirket ortağı. (Herhangi bir vergi avantajı olur mu?) Bu şartlarda BE yaptırması mantıklı mıdır?

Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

JonDowes
02-08-2011, 14:22
Şirket ortak oldugu için resmi kayıtlarda maaş ödüyor görünüyor mu? ödemiyorsa, vergi indirimi de alamayacagı için ben olsam tavsiye etmem. asgari ücret gibi bir seviyeden maaş alıyor görünüyorsa da, cüzi bir vergi iadesi alabilir; aylık yatırımları da buna paralel düzeyde olacaksa ancak tavsiye edilebilir.

LVTHN
02-08-2011, 14:33
Sayın JonDowes,

Yazılarını düzenli olarak takip ettiğim ve kendi adıma çok şeyler öğrendiğim gerçek bir uzmandan böyle bir cevap gelmesi beni mutlu etti. Zahmet edip yazdığınız için çok teşekkür ederim:)

Muhasebeciye soracak annem ama ''sanırım maaş ödemiyor görünüyorum'' dedi. Zaten küçük aile şirketinin küçük ortağı. Vergi avantajı olmayacak gibi görünüyor.

Sanırım en mantıklısı vadeli hesap açtırmak. Onun için de benim imzam gerekiyormuş.

ING Turuncu hesap hiç fena görünmüyor. :)

JonDowes
02-08-2011, 15:12
anladım, bol kazançlar :)

mevduatın aniden harcanabilme riskine karşı en eski yöntem de iş yapar: çeyrek altın şeklinde birikim.

omugan
11-09-2011, 21:07
Uzmanlara benimde bir sorum var.

avivasa bes'e yeni başladım bende. Aylık 175 tl yatırıorum ve yönetim gideri olarak %6, fon işletim gideri olarakda günlük yüzbinde 6 ile 8,75 arası kesiliyor. Bu rakamlar piyasanın üstünde midir? Acaba pazarlıkla bu rakamları daha aşağıya çekebilir miyim?

dudu
22-11-2011, 07:36
Bireysel emeklilkte vergi kesintisi soku:

http://www.bloomberght.com/ht-yazarlar/ali-tezel/1019629-bireysel-emeklilikte-vergi-kesintisi-soku

DENİZ
06-02-2012, 07:10
Vatandasa tasarrufu ve bes’ı ozendırecek paket gelıyor - star

star gazetesının ınternet sıtesınde 4 subat'ta yayınlanan haber asagıda bulunuyor:

" tasarruf oranının yuzde 12 ıle tarıhın en dusuk sevıyesıne gerılemesı sonrası
ekonomı yonetımı harekete gectı. Hazırlıkları suren pakete gore mevduata vergı
avantajı gelecek, bıreysel emeklılık cazıp kılınacak.
Basta yunanıstan
olmak uzere avrupa’nın borclanarak hak etmedıgı refah sevıyesını yasaması
sonrası ıcıne dustugu borc krızıne benzer bır durumun ortaya cıkmaması ıcın
ekonomı yonetımı calısmalarını hızlandırdı. Harcamada her 100 kısıden 47’sı
gelırını asması ve tasarruf oranının yuzde 12 ıle tarıhı dusuk sevıyelere
gerılemesının ardından, vatandası harcamalarını kısıp, para bırıktırmesını
ozendırıcı yenı tesvık duzenlemesı gelıyor. Basta uzun vadelı mevduatta vergı
avantajı olmak uzere bıreysel emeklılık dahıl duzenlemeler yapılması ıcın
calısma baslatıldı. Ortalama yuzde 20 olması gereken tasarruf oranının yuzde
12’ye dusmesı basbakan yardımcısı alı babacan’ın baskanlıgını yaptıgı
fınanssal ıstıkrar komıtesı’nde ele alındı. Yapılan calısmalar bır paket halıne
getırılerek once komıtede ardından da ekonomık koordınasyon kurulu’nda ele
alınacak. Tasarruf oranının yukseltılmesı ıcın, hazıne, malıye, bddk ve spk’nın
on calısma yapması kararlastırıldı. Karar cercevesınde ıse kurumlar, bıreysel
emeklılık sıstemının guclendırılmesı,
calısmaları suren tasarrufu
ozendırecek paketın en onemlı konusunu bıreysel emeklılık olusturuyor.
Yapılacak yenı duzenlemele

daru
19-02-2012, 20:21
Merhabalar,

Bu exceli bir daha paylaşabilir misiniz acaba?

http://farm5.static.flickr.com/4032/4218135835_735431bfb9_o.jpg

http://farm5.static.flickr.com/4004/4218135839_659e3c3d9a_o.jpg

http://farm3.static.flickr.com/2675/4218135841_411b581019_o.jpg

excel dosyası:
http://rapidshare.com/files/326542291/BES_analiz.xls.html
alternatif linkler
http://www.speedyshare.com/files/19996608/BES_analiz.xls
http://www.2shared.com/file/10273326/a91e29f0/BES_analiz.html

JonDowes
20-02-2012, 02:12
Merhabalar,

Bu exceli bir daha paylaşabilir misiniz acaba?

selam. o dosyayı kaybettim sanırım, oturup daha detaylısını yaptım. son birkaç kontrol daha gerekebilir ama ilk versiyonla oynamaya başlayabilirsiniz. doğru sonuçlar alabilmek için vergi dilimi başta olmak üzere, detaylı parametreler mutlaka girilmeli.

BES hesaplama (http://www.upload.gen.tr/d.php/www/47ot0lg5/bes.xlsx.html)

alternatif link (http://www.files.to/get/35888/wib99pm0h4)

JonDowes
20-02-2012, 23:09
ufak birkaç ekleme daha yaptım (önceki mesajdakini indirdiyseniz silebilirsiniz). bir süre ben de dönüp bakmam artık :) kullanan olur da yanlış/eksiklerini fark ederse haber versin; düzeltme yaparız.

BES analiz xls download (http://www.files.to/get/35959/k6z12f8ud6)

Alternatif Link (http://www.upload.gen.tr/d.php/www/webww750/bes.xlsx.html)

Alternatif Link 2 (http://www.2shared.com/file/K-9lXikm/bes.html)

SON GÜNCELLEME: 21 şubat 00:43

daru
26-02-2012, 20:52
Merhabalar,

Dosyayı indirdim. Çok teşekkür ederim.

isortakligi
25-03-2012, 12:56
Sİzce bes mi yoksa aylık çeyrek altın mı almak daha mantıklı?

daru
18-04-2012, 13:50
Merhabalar,

BES'de artık devlet vergi muafiyetinin yanında direkt yatırılan miktara da destek verecek. Sizce bu bes'i uzun süreli tahvil alımından daha mantıklı bir hale getirir mi?

JonDowes
18-04-2012, 13:59
Vergi muafiyeti yok, sadece aylık değil de emeklilikte vergi ödeniyor. Exceli güncelleyerek denemem lazım, kafadan hesaplanabilecek kadar net bir farkı yok yeni durumun.

eray026
29-05-2012, 01:14
BES’te erken çıkış durumunda stopaj birikim üzerinden kesilir
Şu an için durum maalesef böyle. Bununla ilgili olarak örnek bir mahkeme kararı olmasına rağmen maliye konuyla ilgili bir düzenlemeye gitmek konusunda oldukça ağır davrandı. Önümüzdeki aylarda (2012 yılının son çeyreğinde olması bekleniyor) bu stopajla ilgili hatalı uygulama vergi avantajıyla beraber sona erecek. Vergi indirimi yerine devlet katkı payı geliyor. Bir ufak hatırlatma; eğer BES sisteminden erken ayrılmış kişiler arasındaysanız, anaparanızdan yapılan vergi kesintisine son verilmesinin ardından hatalı kesilen tutarı geri almak için başvuru şartı aranıyor. Stopaj iadesi için hak sahiplerinden başvuru şartı aranmasının en büyük nedeni şu; maliye, iadeleri talep olmaksızın yapması durumunda 260 milyon tutarında bir maliyetle karşılaşacak. Bu tutarı düşürmek için de talepte bulunmayacak kişilerin maliyetinden kurtulmayı amaçlıyor. Bir başka deyişle, “ağlamayana meme, BES’ten erken ayrılıp başvurmayana stopaj iadesi yok.”

maximtsigalko
29-05-2012, 01:32
BES’te erken çıkış durumunda stopaj birikim üzerinden kesilir
Şu an için durum maalesef böyle. Bununla ilgili olarak örnek bir mahkeme kararı olmasına rağmen maliye konuyla ilgili bir düzenlemeye gitmek konusunda oldukça ağır davrandı. Önümüzdeki aylarda (2012 yılının son çeyreğinde olması bekleniyor) bu stopajla ilgili hatalı uygulama vergi avantajıyla beraber sona erecek. Vergi indirimi yerine devlet katkı payı geliyor. Bir ufak hatırlatma; eğer BES sisteminden erken ayrılmış kişiler arasındaysanız, anaparanızdan yapılan vergi kesintisine son verilmesinin ardından hatalı kesilen tutarı geri almak için başvuru şartı aranıyor. Stopaj iadesi için hak sahiplerinden başvuru şartı aranmasının en büyük nedeni şu; maliye, iadeleri talep olmaksızın yapması durumunda 260 milyon tutarında bir maliyetle karşılaşacak. Bu tutarı düşürmek için de talepte bulunmayacak kişilerin maliyetinden kurtulmayı amaçlıyor. Bir başka deyişle, “ağlamayana meme, BES’ten erken ayrılıp başvurmayana stopaj iadesi yok.”

annemden öyle bir kesinti yaptılar ki bir hata olduğunu düşündüm. sonra araştırınca anladım katakulliyi.
başvuruyu nereye yapacağız? hatalı kesilen tutar için mahkemelik mi olacağız?

eray026
29-05-2012, 13:21
annemden öyle bir kesinti yaptılar ki bir hata olduğunu düşündüm. sonra araştırınca anladım katakulliyi.

Sistemden ayrılış tarihinizden itibaren 1 ay içinde dava açmanız gerekiyor. Yani sigorta şirketinin size vereceği yazıda belirtilen " ayrılış tarihi" sizin sistemden çıkış tarihiniz.

Bireysel emeklilikte şikâyet et, vergini al

YÜZBİNLERCE vatandaşa bir umut daha...
Dava açma süresini kaçıranlardan, daha önce Hürriyet’te önerdiğimiz “Şikayet yolu ile düzeltme” yolunu izleyenlere, ana paradan kesilen yüzde 15 vergiler iade edilmeye başladı...
OLAY NEYDİ?
Bireysel emeklilik sistemi, katılımcı sayısı 2,5 milyon civarında, fon büyüklüğü de 13 milyar lira civarında olan bir sistem. Üyelerin yüzde 38’i 25-34 yaş, yüzde 33’ü 35-44 yaş, yüzde 19’u 45-55 yaş arası kişilerden oluşuyor. 56 yaş üzerinde bu oran yüzde 4.
İleri yaşlarda, “ikinci bir emekli aylığı” umuduyla sisteme girilip prim ödeniyor.
Bu arada, genellikle paraya ihtiyaç nedeniyle sistemden ayrılmalar da oluyor. Ayrılanlara; anaparaları ve getirisi ödeniyor. 10 yılı doldurmayanlara yapılan ödemelerde; hem anaparadan hem de getirisinden yüzde 15 vergi kesiliyor.
Anaparadan vergi kesilmesi, vergi sisteminin özüne ve yasalara aykırı. Nitekim Gelir Vergisi Kanunu’nda da anaparadan vergi kesileceği, yazılı değil.
Haksız kesilen vergiyi geri almak isteyenlerin; 30 gün içinde, İstanbul Vergi Mahkemesi Başkanlığı’na dava açmaları gerekiyor. Açılan davaların tamamı, “vatandaş lehine” sonuçlandı. Danıştay’da “anaparadan vergi kesilemez” diye karar verdi (Dn. Dördüncü Dairesi, 24 Ocak 2011 Tarih ve E.2009/8882, K.2011/269). Bunların tamamını Hürriyet okurlarına “canlı yayın” yapar gibi anında duyurduk.
Onları yönlendirip, dilekçe örneğini de verdik. Gidip dava açtılar ve paralarını “tıkır tıkır” geri aldılar.
DAVA SÜRESİNİ KAÇIRANLAR
Vatandaşın çoğu “vergi uzmanı” olmadığı için 30 günlük dava açma süresini kaçırdı.
Sonra da “anaparadan kesilen vergileri nasıl geri alacağım?” diye kara kara düşündü.
Onlara da “Şikayet yolu ile düzeltme” yolunu önerip, dilekçe örneğini verdik.
Bununla ilgili sonuçlar da gelmeye başladı.
Okurlarımızdan Aydın Özmen, olumlu sonucu bizimle paylaşıyor:
“Hocam, 30 günlük süreyi kaçırmıştım. Önerdiğiniz yolu izledim. Önce düzeltme dilekçesi, ardından ‘şikayet yolu ile Maliye Bakanlığı’na düzeltme dilekçesi’ verdim. Aldığım olumsuz yanıt, bana dava açma hakkını kazandırdı. Davayı açtım ve lehime sonuçlandı. Anaparadan kesilen vergiyi geri alabileceğim. Bir örneğini de Hürriyet okurları için gönderiyorum”
İlgilenen okurlarımız 24 Haziran 2011 tarihli kararın tam metnine aşağıdaki linkten ulaşabilirler.

http://dosyalar.hurriyet.com.tr/MAHKEME_KARAR.pdf

SÜREYİ KAÇIRAN NE YAPACAK?
1- Öncelikle, anapara ödemesinden vergi kesintisi yapan bireysel emeklilik şirketinin, hangi vergi dairesinin mükellefi olduğunu öğrenecek.
2- Ardından o vergi dairesine hitaben bir dilekçe yazacak. Dilekçede özetle, olay anlatılacak ve Vergi Usul Kanunu’nun 117.maddesi uyarınca “hesap hatası” yapıldığı belirtilerek, anaparadan kesilen verginin iadesi talep edilecek.
3- Vergi dairesinin bu başvuruyu reddetmesi ya da 60 gün içinde yanıt vermemesi halinde, red veya 60 günün dolduğu tarihten itibaren “60 gün içinde” Maliye Bakanlığı’na, “Şikayet yolu ile düzeltme dilekçesi” verilecek.
4- Maliye Bakanlığı’nın olumsuz yanıtı veya 60 gün içinde yanıt vermemesi durumunda, 30 gün içinde, “İstanbul Vergi Mahkemesi Başkanlığı”na dava açılacak.Dava konusu bir olayla ilgili “karar mutlaka olumlu çıkar” diyebilmek, hukuken mümkün değil. Ancak yukarıda örneği verilen, yakın tarihli olumlu bir emsal karar var.
Bu işin doğrusu, bir yasa ile sorunu kökten çözmek olmalı...

Şükrü KIZILOT

eray026
29-05-2012, 13:27

BİREYSEL EMEKLİLİKTEN ÇIKIŞTA KESİLEN STOPAJ İADESİ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Eğer ; BES sözleşmenizi iptal edeli 30 günü geçtiyse, aşağıdaki aşamaları 1.den başlamak üzere sırayla uygulayacasınız,

Eğer ; BES sözleşmenizi iptal edeli 30 günü geçmediyse, aşağıdaki aşamalardan sadece 3.aşamayı yapacaksınız. Yani direk dava açacaksınız.

1. AŞAMA (Vergi dairesinden düzeltme yoluyla fazla kesilen vergi talep edilecek)
Sizden kesilen stopaj vergisinin yatırıldığı vergi dairesine dilekçe yazarak, düzeltme talep edeceksiniz. Dilekçe ekine BES Sözleşme fotokopisi ve kesintinin hangi vergi dairesine/ hangi tarihte/ne kadar yatırıldığına dair yazı fotokopisi eklenecek. BES sözleşmesi ve kesinti bilgilerine ait kaşeli, imzalı belge yoksa maliye “ eksik başvuru “ nedeniyle dilekçenize tenkit yazıyor ve belgeleri tam istiyor. Bu belgeleri bağlı olduğunuz emeklilik şirketinin 444’lü hattını arayarak faks veya e-mail yoluyla alabilirsiniz, kaşe ve imza mutlaka olacak. Vergi dairesinin bu başvuruyu reddetmesi ya da 60 gün içinde yanıt vermemesi halinde, red veya 60 günün dolduğu tarihten itibaren “ 60 gün içinde ” Maliye Bakanlığı'na, “ şikayet yolu ile düzeltme dilekçesi” verilecek. Mümkünse PTT yerine kargo ile gönderin 1 gün sonra gidiyor. (1.NOLU DİLEKÇE)

2. AŞAMA (Olumsuz cevap veren vergi dairesi, Maliye Bakanlığına şikayet edilecek)
Vergi dairesinden olumsuz cevap gelince, vergi dairesini maliye bakanlığına şikayet
edeceksiniz. Dilekçe eklerine dikkat edelim. Mümkünse PTT yerine kargo ile gönderin 1 gün sonra gidiyor. (2.NOLU DİLEKÇE)

3. AŞAMA (Dava açılacak - Vergi dairesi mahkemeye verilecek)
Maliye Bakanlığından da olumsuz cevap gelince veya 60 gün içinde yanıt vermemesi durumunda, 30 gün içinde, “ İstanbul Vergi Mahkemesi Başkanlığı ” na dava açılacak. Bu son aşamada, vergi dairesi yazısı, Maliye Bakanlığı yazısı, Danıştay Kararınıda ekleyerek vergi dairesini mahkemeye vereceksiniz. Dava açma maliyeti 90,00.-TL civarında. (3.NOLU DİLEKÇE)

************************************************** **
(1.NOLU DİLEKÇE)

BÜYÜK MÜKELLEFLER VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞINA
İSTANBUL

Özü; Bireysel Emeklilik Sigortası kesintisi hk.

XXXXXXXXXX Hayat Emeklilik A.Ş. ünvanlı sigorta şirketinin Bireysel Emeklilik Müşterisi iken XX.XX.20XX tarihinde Bireysel Emeklilik Sözleşmemi iptal ederek EK-A biriken paramın iadesini talep ettim. Bu esnada hesabımdan X.XXX,XX.-TL’nin kesilerek ilgili sigorta şirketinin bağlı olduğu daireniz XXX XXX XXXX nolu hesaba yatırıldığı tarafıma EK-B’daki belgeyle bildirildi.

Gelirin gerçekliği kuralı gereği, sigorta şirketlerince yapılan geri ödemelerde vergi kesintisinin yatırılan tutarın getirisi (neması) üzerinden yapılması gerekmektedir.
Sigorta şirketlerinin kanuni merkezlerinin İstanbul’da olması sebebiyle bu konudaki ihtilaflar İstanbul vergi mahkemelerinde çözümlenmektedir.

İstanbul 11. Vergi Mahkemesi’nce verilen 09.02.2010 tarihli E: 2009/2764, K: 2010/412 kararında ve itiraz üzerine İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nin “ oybirliğiyle ” verdiği 26.10.2010 tarihli ve E: 2010/7629, K: 2010/18465 sayılı kararda “ kesintinin getiri üzerinden yapılması gerektiği ” açıkça ortaya konulmaktadır.

İstanbul 3. Vergi Mahkemesi’nin aynı yöndeki, 30.1.2009 tarihli ve E:2007/782, K:2009/398 sayılı kararı da bu yöndedir. Bu kararın “ kanun yararına bozulması ” istemiyle açılan davada Danıştay 4. Dairesi de vermiş olduğu 24.01.2011 tarihli E: 2009/8882 ve K: 2011/269 sayılı kararda (EK-C) ;
“Buna göre davacının sigorta şirketine üç yıl boyunca nakden yaptığı ödemeler dolayısıyla elde ettiği gelir, menkul sermaye iradı sayılacağından, sigorta şirketince yapılan ödemelerin tamamı değil bu ödemenin ana para dışında kalan kısmı menkul sermaye iradı niteliğindedir. Bu nedenle davacıya iade edilen toplam ödeme üzerinden 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 94 üncü maddesinin 15/a bendi uyarınca yapılan tevkifatta hukuka uyarlık bulunmamaktadır.” denilmek suretiyle konuya açıklık getirmektedir.
Dolayısıyla sigorta şirketince tarafıma yapılan ödemenin tamamı üzerinden vergi kesintisi yapılması sonucu, “ kesinti matrahının ” hatalı belirlenmesi nedeniyle vergileme hatası yapılmıştır. Be nedenlerle, yapılan hatalı vergi kesintisi işleminin düzeltilerek yersiz kesilen miktarın VUK.120. maddesi hükümlerine göre düzeltme yolu ile tarafıma iadesini saygılarımla arz ederim. XX.XX.20XX

A D R E S Ad Soyad
----------------------------------------------------------; (TC.XXX XXXXXXXX)
XXXXXXXXXXXXXXXXX
İLÇE/İL

E K İ
----------------------------------------------------------;
EK-A ; BES Sözleşme ftk.
EK-B ; BES ayrılma/kesinti rakamları/giriş çıkış tarihlerini gösteren yazı ftk.
EK-C ; Danıştay 4.Daire Kararı ftk.

************************************************** *********************************************
(2.NOLU DİLEKÇE)

MALİYE BAKANLIĞINA
ANKARA

Özü; Büyük Mükellefler Vergi Dairesi ve Bireysel emeklilik kesintisi hk.

XXXXXXXXXX Hayat Emeklilik A.Ş. ünvanlı sigorta şirketinin Bireysel Emeklilik Müşterisi iken XX.XX.20XX tarihinde Bireysel Emeklilik Sözleşmemi iptal ederek EK-A biriken paramın iadesini talep ettim. Bu esnada hesabımdan X.XXX,XX.-TL’nin kesilerek ilgili sigorta şirketinin bağlı olduğu Büyük Mükellefler V.D.nin XXX XXX XXXX nolu hesabına yatırıldığı tarafıma EK-B’daki belgeyle bildirildi.

Gelirin gerçekliği kuralı gereği, sigorta şirketlerince yapılan geri ödemelerde vergi kesintisinin yatırılan tutarın getirisi (neması) üzerinden yapılması gerekmektedir.
Sigorta şirketlerinin kanuni merkezlerinin İstanbul’da olması sebebiyle bu konudaki ihtilaflar İstanbul vergi mahkemelerinde çözümlenmektedir.

İstanbul 11. Vergi Mahkemesi’nce verilen 09.02.2010 tarihli E: 2009/2764, K: 2010/412 kararında ve itiraz üzerine İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nin “ oybirliğiyle ” verdiği 26.10.2010 tarihli ve E: 2010/7629, K: 2010/18465 sayılı kararda “ kesintinin getiri üzerinden yapılması gerektiği ” açıkça ortaya konulmaktadır.

İstanbul 3. Vergi Mahkemesi’nin aynı yöndeki, 30.1.2009 tarihli ve E:2007/782, K:2009/398 sayılı kararı da bu yöndedir. Bu kararın “ kanun yararına bozulması ” istemiyle açılan davada Danıştay 4. Dairesi de vermiş olduğu 24.01.2011 tarihli E: 2009/8882 ve K: 2011/269 sayılı kararda (EK-C) ;
“Buna göre davacının sigorta şirketine üç yıl boyunca nakden yaptığı ödemeler dolayısıyla elde ettiği gelir, menkul sermaye iradı sayılacağından, sigorta şirketince yapılan ödemelerin tamamı değil bu ödemenin ana para dışında kalan kısmı menkul sermaye iradı niteliğindedir. Bu nedenle davacıya iade edilen toplam ödeme üzerinden 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 94 üncü maddesinin 15/a bendi uyarınca yapılan tevkifatta hukuka uyarlık bulunmamaktadır.” denilmek suretiyle konuya açıklık getirmektedir.
Dolayısıyla sigorta şirketince tarafıma yapılan ödemenin tamamı üzerinden vergi kesintisi yapılması sonucu, “ kesinti matrahının ” hatalı belirlenmesi nedeniyle vergileme hatası yapılmıştır. Be nedenlerle, yapılan hatalı vergi kesintisi işleminin düzeltilerek yersiz kesilen miktarın VUK.120. maddesi hükümlerine göre düzeltme yolu ile tarafıma iadesini reddeden
Büyük Mükellefler Vergi Dairesini; VUK.nun 124.maddesine göre makamınıza şikayet ediyorum. Dosyamın incelenmesi ve “ toplam yatırılan para üzerinden değil “ yatırılan anaparanın geliri üzerinden vergi kesilmesi “ yönünde mağduriyetime meydan verilmemesi için gereğini bilgilerinize saygılarımla arz ederim. XX.XX.20XX

A D R E S Ad Soyad
----------------------------------------------------------; (TC.XXX XXXXXXXX)
XXXXXXXXXXXXXXXXX
İLÇE/İL

E K İ
----------------------------------------------------------;
EK-A ; BES Sözleşme ftk.
EK-B ; BES ayrılma/kesinti rakamları/giriş çıkış tarihlerini gösteren yazı ftk.
EK-C ; Danıştay 4.Daire Kararı ftk.
EK-D ; XX.XX.201X tarihli vergi dairesi yazısı.

************************************************** *******************************************
3.NOLU DİLEKÇE
(BULUNDUĞUNUZ ŞEHRİN ADI YAZILACAK) VERGİ MAHKEMESİ BAŞKANLIĞI ELİYLE

Sunulmak üzere

(İSTANBUL VERGİ MAHKEMESİ BAŞKANLIĞINA )

DAVACININ
ADI SOYADI : XXXXXXX XXXXXXX (TC.XXXXXXXXX)
ADRESİ : XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
İlçe/İL

DAVALININ
ÜNVANI : İstanbul Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı
ADRESİ : Büyükdere Cad.No;116 Esentepe
ŞİŞLİ/İSTANBUL
BES ÖDEME TARİHİ
TARİHİ : XX.XX.20XX

DAVAYA KONU VERGİ UYUŞMAZLIĞININ ÖZETİ

XXXXXXXXXX Emeklilik ve Hayat A.Ş. emeklilik şirketi ile aramızda, XXXXXX tarihinde yapılmış olan “ BİREYSEL EMEKLİLİK SÖZLEŞMESİ “ çerçevesinde, ilgili şirkete yapılan katkı payı ödemeleri ve bu katlı payı ödemeleri ile alınan fonların gelirleri toplamı üzerinden yapılan gelir vergisi stopajının yanlış uygulanması, davanın özetini oluşturmaktadır.

DAVA KONUSU SEBEPLERİMİZ ;

4632 sayılı yasa hükümleri çerçevesinde; davalı şirket ile aramızda tanzim edilmiş olan Bireysel Emeklilik Sözleşmesi gereği, ilgili şirkete aylar itibari ile yatırmış olduğum katkı payları toplamı XX.XXX,XX.-TL (ana para)’dır. 10 yılı geçmeden Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılmam nedeniyle XXXXXXXX Emeklilik ve Hayat A.Ş.yaptığı uygulamada; hem anaparadan hemde nemadan %15 stopaj vergisi kesilmiştir. Kesilen bu vergi ilgili sigorta şirketinin bağlı olduğu vergi dairesine beyan edilerek ödenmiştir.

Tarafımdan fazla kesilen vergi ise 4632 sayılı yasa ve 193 sayılı yasa hükümlerinin yanlış uygulamasından dolayı kesilen fazla gelir vergisidir.

Bu durumu; düzeltme talebimle verginin iadesini isteyerek ekte görüldüğü üzere Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığına dilekçeyle müracat ettim. Gelen cevapta iade talebimin uygun görülmediği tarafıma bildirilmiştir.

Bu kez ise; Maliye Bakanlığına, Büyük Mükellefler Vergi Dairesini şikayet talebiyle ekte görülen dilekçe ile başvurmam sonucunda ise Maliye Bakanlığının ekteki cevabi yazısında talebimin uygun görülmediği tarafıma bildirilmiştir. Bu talebimin de reddedilmesi sebebiyle vergi mahkemesinde dava açmam hasıl olmuştur.

YASAL DAYANAKLARIMIZ ;

193 sayılı Gelir Vergisi kanununun 94-15/a maddesi uyarınca; 75.maddesinin 2.fıkrasının 15.numaralı bendinin “ a ” alt bendinde yer alan menkul sermaye iratlarından gelir vergisi tevkifatı yapılacağı, 75.maddenin 15/a bendinde de tüzel kişiliğe haiz emekli sandıkları, yardım sandıkları ile emeklilik ve sigorta şirketleri tarafından on yıl süre ile prim, aidat veya katkı payı ödemeden ayrılanlara yapılan ödemelerin menkul sermaye iradı olduğu hükme bağlanmıştır.

Gelir Vergisi Kanununun 1.maddesi; “ gerçek kişilerin gelirleri gelir vergisine tabidir. Gelir bir gerçek kişinin bir takvim yılıl içinde elde ettiği kazanç ve iratların safi tutarıdır.” ifadesi yer almaktadır.

Gelirin gerçekliği kuralı gereği, sigorta şirketlerince yapılan geri ödemelerde vergi kesintisinin yatırılan tutarın getirisi (neması) üzerinden yapılması gerekmektedir. Sigorta şirketlerinin kanuni merkezlerinin İstanbul’da olması sebebiyle bu konudaki ihtilaflar İstanbul vergi mahkemelerinde çözümlenmektedir. İstanbul 11. Vergi Mahkemesi’nce verilen 09.02.2010 tarihli E: 2009/2764, K: 2010/412 kararında ve itiraz üzerine İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’nin “ oybirliğiyle ” verdiği 26.10.2010 tarihli ve E: 2010/7629, K: 2010/18465 sayılı kararda “ kesintinin getiri üzerinden yapılması gerektiği ” açıkça ortaya konulmaktadır.

İstanbul 3. Vergi Mahkemesi’nin aynı yöndeki, 30.1.2009 tarihli ve E:2007/782, K:2009/398 sayılı kararı da bu yöndedir. Bu kararın “ kanun yararına bozulması ” istemiyle açılan davada Danıştay 4. Dairesi de vermiş olduğu 24.01.2011 tarihli E: 2009/8882 ve K: 2011/269 sayılı ekteki kararda ;

Anayasamızın 11.ci maddesinin hükmü çok açıktır;

“ Madde 11 :
Anayasa hükümleri, yasama, yürütmen ve yargı organlarını, idare makamlarını ve diğer kuruluş ve kişileri bağlayan temel hukuk kurallarıdır. Kanunlar Anayasaya aykırı olamaz.” İfadesi yer almaktadır.

Bu kadar sarih olan bu konunun uygulanmasında; tarafımdan yatırılmış olan katkı payları (ana para) üzerinden de vergi tevkifatı yapılmış bulunmaktadır. Konuya ilişkin olarak birebir aynı olan yukarıdaki yargı kararları mevcuttur.

SONUÇ VE İSTEM

Yukarıda açıkladığım nedenlerle; açıkça Anayasa ve Gelir Vergisi Kanunu hükümlerine aykırı olarak tarafımdan fazladan yapılan Gelir Vergisi kesintisinin, terkin edilerek tarafıma yasal gecikme zammı ile birlikte iadesinin sağlanması, dava masraflarının davalı daireye yükletilmesi talebimi yüce mahkemenize arz ederim. XX.XX.2011

Saygılarımla,
Ad Soyad
(TC.XXXXXXXXXX)
İMZA
Ayrıntıları aşağıdan takip edebilirsiniz.
http://www.mustafagulsen.com/forum/forum_posts.asp?TID=87373&KW=BES&PN=2

eray026
31-05-2012, 11:21
Bireysel Emeklilikten Ayrılanlara Vergi İadesi Yapılacak
MÜJDENİN eli kulağında..

Yakında bir yasa çıkacak ve bireysel emeklilik sisteminden ayrılan yaklaşık 450 bin kişiye, “vergi iadesi” yapılacak.
Böylelikle, bu köşede ısrarla dile getirdiğimiz, bireysel emeklilik sistemindeki “vergi sorunu”, önerimiz doğrultusunda çözümlenmiş olacak.

OLAY NEYDİ?
Bireysel emeklilik sistemine giren ve şu ya da bu nedenle 10 yıllık süre dolmadan ayrılanlara, “ana para +nema” ödemesi yapılırken, “anapara dahil” toplam ödeme üzerinden yüzde 15 Gelir Vergisi kesiliyor.
Bu yazıyı okuduğunuz gün itibariyle, uygulama aynen devam ediyor!
Bu durumda olanların, dava açmaları halinde dava lehlerine sonuçlanıyor ve anaparadan kesilen vergileri geri alıyorlar.
Dava açmayanlar ise, boşu boşuna fazla vergi ödemiş oluyorlardı.
Hürriyet okurları şanslılar. Bu köşede onları vergi iadeleri konusunda uyarıp, kesinleşen yargı kararlarına ve dilekçe örneklerine yer verdik. Onlar da başvuruda bulunup, vergi iadelerini aldılar.

İADE MÜJDESİ
Yakında bir yasa çıkacak ve bundan böyle dava açmaya da gerek kalmayacak. Dava açmayanlara da anapara ödemelerinden kesilen vergiler iade edilecek.
TBMM Plan ve Bütçe Alt Komisyonu’nda “Bireysel Emeklilik” ile ilgili yasada değişiklik yapan tasarıya, “Geçici Madde 1” olarak bir mad0Buna göre;
1- 2001 yılından bu yana, bireysel emeklilik sisteminden erken ayrılan yaklaşık 450 bin vatandaşa (veya onların mirasçılarına), anaparaları üzerinden kesilen yüzde 15 vergi, iade edilecek.
2- Bu iade, şahıs sigortası poliçeleri için de geçerli olacak.
Yaklaşık 450 bin kişiye yapılacak olan iadenin, toplamda yüz milyonlarca lirayı bulacağı tahmin ediliyor.

BİR YILLIK SÜRE
İade hakkından yararlanacak olanların, vergi iadesi ile ilgili geçici maddenin yürürlük tarihinden itibaren, “bir yıl içinde” vergi kesintisinin yatırıldığı vergi dairelerine, başvuruda bulunmaları ve dava açmamaları veya açılmış davalarından vazgeçmeleri gerekiyor.
İade için bir yıllık başvuru süresi, yasanın Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihten “dört ay sonra”, (tahminen Ekim ayında) başlayacak.

SORUN BİTİYOR
Yakında yasalaşacak yeni düzenlemede, vergi kesintisinin anaparadan değil, elde edilen irat üzerinden yapılacağı da net olarak belirtiliyor.
Çok sevdiğim “Çivi bir vuruşta çakılmaz” diye bir söz var. Israrla yazıp düzeltilmesi gerektiğini belirttiğim, bir sorun daha çözümlenmiş oluyor..

ŞÜKRÜ KIZILOT / HÜRRİYET

30.05.2012

astalavista
14-06-2012, 07:31
Bireysel emeklilik sistemine ben de 1 senedir dahilim. Portföyüm şu anda likit fondan oluşmakta. Aslında imkb piyasasına ilgim var ve arada sırada buradan da yatırım amaçlı hisse senedi alıyorum. Keşke bu bireysel emeklilik sisteminde hisse fonu yerine katkı paylarımıza belirli hisse senetlerinden alabileceğimiz bir sistem olsa.

Örnek mi, Ben temettü verimliliği yüksek olan mardin çimento, ttrak, tüpraş gibi hisseleri almak istiyorum. Ama hisse fonunda alırsam büyük ihtimal imkb 100 getirisine benzer bir seyirde gelir kayıp yaşayacağım.

Bu şekilde belki de temettü fonu diye ayrı çeşitlendirmeye giden bes firmaları da vardır bilemiyor. Benim kullandığım bes metlife da ve orada sadece tek seçenek var. Diğer şirketlerde farklı bir durum var mı acaba?

mumincicek
15-06-2012, 10:03
Merhabalar
Bireysel Emeklilik bence çok gereksiz bir sistem. BES yerine bir bankada hesap açtırıp o parayı biriktirseniz aynı şey oluyor. Tabi bu birikimi bir sepet olarak düşünürseniz daha iyi olur. Sepet içinde döviz altın mevduat hisse senedi vs olmalı. Böylece riski dağıtmış olursunuz. BES'te herşeye kesinti var. Fon yönetim gideri, bilmem ne gideri, vs vs...

eray026
18-06-2012, 01:19
Bireysel emeklilik sistemi değişiyor

Bir süredir Bireysel Emeklilik sistemiyle ilgili değişiklik bekleniyordu. İşte beklenen değişiklik yapıldı ve TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Buna göre, işverenler tarafından ödenenler hariç, katılımcı adına bireysel emeklilik hesabına ödenen katkı paylarının yüzde 25’ine karşılık gelen tutar, devlet katkısı olarak hesaplanacak ve Hazine Müsteşarlığı bütçesine konulan ödenekten karşılanacak. Böylece bireysel emeklilik sisteminde ödenen tutarın brüt ücretten düşülmesine dayanan vergi avantajı kaldırılacak.

Bir katılımcı için bir takvim yılında ödenen ve devlet katkısı tutarının hesaplanmasına esas oluşturan katkı paylarının toplamı, hesaplamaya ilişkin dönemin sona erdiği tarihte geçerli brüt asgari ücretin hesaplama dönemine isabet eden toplam tutarını aşamayacak.

Katılımcılardan; en az 3 yıl sistemde kalanlar devlet katkısı ve getirilerinin yüzde 15’ine, en az 6 yıl kalanlar yüzde 35’ine, en az 10 yıl kalanlar yüzde 60’ına hak kazanacak. Bu durumda eski sistemden farklı bir avantaj sağlanmış olacak. Bireysel emeklilik sisteminden emeklilik hakkı kazananlar ile bu sistemden vefat veya maluliyet nedeniyle ayrılanlar, devlet katkısı ve getirilerinin tamamına hak kazanacak.

Resul KURT - STAR

eray026
02-07-2012, 12:02
Bireysel emeklilikte devlet katkısı
Bireysel Emeklilik Sistemi, insanımıza geleceği için tasarruf yapmayı öneren ve öğreten bir sistem olarak çok önemlidir. Ülkemizin geleceğini iktisadî ve sosyal anlamda iyi kurabilmek, bireyin gelecekteki sosyal güvenliğini de destekleyebilmek için geliştirilmiş bulunan böyle bir 'tasarruf yapısı', kurumlaşmış bir kültür de oluşturmaktadır. Kanun koyucunun yasalaştırma iradesiyle, bu tasarruf yapısına kamu desteğinin de düzenlenmiş olması, konunun ciddiyetini ortaya koymaya katkı sağlamaktadır. Bu anlamda 29.06.2012 tarih ve 28338 sayılı Resmî Gazete'de yayınlanan '6327 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun' (6327 s.K.).m.29 ile 4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu'na 'Devlet katkısı' başlıklı olarak aşağıdaki 'Ek Madde 1' eklenmiştir.

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde 'reform' niteliği taşıyan bu ek maddenin içeriğindeki 'Devlet katkısı' hakkındaki hususların da incelenmesi gerekmektedir. Şöyle ki:

-Devlet katkısı: İşveren tarafından ödenenler hariç katılımcı adına bireysel emeklilik hesabına ödenen katkı paylarının yüzde yirmibeşine karşılık gelen tutar, şirketler tarafından emeklilik gözetim merkezine iletilen bilgiler esas alınarak devlet katkısı olarak emeklilik gözetim merkezince hesaplanır. Devlet katkısı, müsteşarlık bütçesine konulan ödenekten katılımcıların ilgili hesaplarına şirketler aracılığıyla aktarılmak üzere emeklilik gözetim merkezine ödenir. Şu kadar ki, bir katılımcı için bir takvim yılında ödenen ve devlet katkısı tutarının hesaplanmasına esas teşkil eden katkı paylarının toplamı, ilgili takvim yılına ait hesaplamaya ilişkin dönemin sona erdiği tarihte geçerli brüt asgari ücretin hesaplama dönemine isabet eden toplam tutarını aşamaz. Bu ödenekten bütçenin diğer kalemlerine hiçbir şekilde aktarma yapılamaz. Devlet katkısı, katkı payı ödemelerinden ayrı olarak takip edilir ve müsteşarlıkça belirlenen yatırım araçlarında yatırıma yönlendirilir.

-Katılımcılardan bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra;

a)En az üç yıl sistemde kalanlar, Devlet katkısı ve varsa getirilerinin yüzde onbeşine,

b)En az altı yıl sistemde kalanlar, Devlet katkısı ve varsa getirilerinin yüzde otuzbeşine,

c)En az on yıl sistemde kalanlar, Devlet katkısı ve varsa getirilerinin yüzde altmışına, hak kazanacaktır. Bu sürelerin hesabında 'emeklilik sözleşmesi' esas alınacaktır. Yani katılımcılardan en az 3 yıl sistemde kalanlar, devlet katkısı ve getirilerinin yüzde 15'ine, en az 6 yıl kalanlar yüzde 35'ine, en az 10 yıl kalanlar yüzde 60'ına hak kazanacaktır.

-4632 sayılı Kanun'un 6327 s.K.m.18 ile değişik 6'ncı maddesine göre,'Katılımcı, sisteme giriş tarihinden itibaren en az on yıl sistemde bulunmak koşulu ile ellialtı (56) yaşını tamamladıktan sonra emekli olmaya hak kazanır. (...)' Ve 'bireysel emeklilik sisteminden emeklilik hakkı kazananlar ile bu sistemden vefat veya malûliyet nedeniyle ayrılanlar devlet katkısı ve varsa getirilerinin tamamına hak kazanır. Devlet katkısı ve getirilerinden hak kazanılan tutarlar, sistemden ayrılma veya emeklilik durumunda katılımcıya ödenir.'

-Vefat veya malûliyet hariç sistemden emekli olmadan ayrılan katılımcıların devlet katkısına ilişkin hesabındaki varsa hak kazanılmayan birikim tutarı genel bütçeye gelir kaydedilir veya katılımcılara yapılacak devlet katkısı ödemesine mahsup edilebilir. Hak kazanılmayan tutarlarla ilgili mahsuplaşma işlemleri ile bu işlemlerin gerçekleştirilme sürelerine ilişkin esas ve usuller Maliye Bakanlığı'nın görüşü alınarak müsteşarlıkça belirlenir. Devlet katkısının hesaplanmasına, ilgili hesaba ve hak sahiplerine ödenmesine, yatırıma yönlendirilmesine, ödeme ve yatırıma yönlendirme işlemlerinin yerine getirileceği sürelere ve bu madde uyarınca yapılacak diğer işlemlere ilişkin esas ve usuller müsteşarlıkça belirlenir.

-Katılımcıların devlet katkısına esas teşkil eden katkı paylarının doğru hesaplanmasından şirketler sorumludur. Haksız olarak yapıldığı tespit edilen devlet katkısı ve getirisi, ödeme tarihinden itibaren 21.07.1953 tarihli ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'un 51'inci maddesinde belirtilen gecikme zammı oranına göre hesaplanan faiziyle birlikte müteakip dönem yapılan devlet katkısı ödemesine mahsup edilir. Tespit tarihinden itibaren dört ay içinde mahsup edilemeyen tutarlar için emeklilik gözetim merkezi tarafından şirkete yapılacak tebligat ile bir aylık ödeme süresi verilir. Süresinde ödenmeyen devlet katkısı ve getirisi ile dördüncü fıkraya göre süresinde iade edilmeyen tutarlar 6183 sayılı Kanun hükümlerine göre tahsil edilmek üzere emeklilik gözetim merkezi tarafından ilgili vergi dairesine bildirilir.

-Devlet katkısı ve getirileri, haczedilemez, rehnedilemez, iflas masasına dâhil edilemez.

Bu düzenleme sürecine gelişte önemli olan husus, ülkemizdeki düşük tasarruf oranının hükümeti önemli kararlar almaya yöneltmesidir. Bu anlamda Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, düzenledikleri basın toplantısında, özellikle bireysel emeklilik sistemini daha cazip hale getirecek yeni düzenlemeleri kamuoyuyla paylaşmışlardı. Şu anda 2,7 milyon kişinin 16 milyar TL'ye yakın tasarrufunun bulunduğu Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES), devlet her bir katılımcının ödediği bireysel emeklilik sigorta priminin %25'i oranında katkıda bulunarak sistemin geliştirilmesine katılacaktı. BES'teki mevcut yapıyı kökten değiştiren yeni düzenlemelere göre, mevcut sistemde devlet katılımcılara doğrudan destek sağlıyor. Örneğin ayda 100.-TL yatıran bir katılımcı dekontu ile işyerine gittiğinde 25.-TL'lik kısmını geri alabiliyordu. Ancak vergi avantajını katılımcıların sadece %35'inin kullanmasını dikkate alan sektör yetkilileri, BES'teki bu avantajın birçok katılımcı tarafından kullanmadığından şikâyet ediyor ve fon gelişmelerindeki yetersizlikten yakınıyordu. Yeni sistemle vergi iadesi kalkacak ve her ay yatırılan 100.-TL'nin %25'i yani 25.-TL katılımcının alt hesabında tutulacaktır. Böylece katılımcı, 100.-TL yatıracak, ancak hesabında 125.-TL fonlara yönlendirilecektir. Eski sistemde yapılan %25'lik vergi avantajı sadece çalışanlara yapılıyordu. Yeni sistemle ev hanımı veya emekliler de dâhil her katılımcı, BES'teki devlet desteğinden faydalanabilecektir.

http://yenisafak.com.tr/Yazarlar/?t=02.07.2012&y=TahsinSinav

eray026
12-07-2012, 05:56
Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) yapılan yeni düzenleme öncesinde hiç şüphesiz en önemli aksaklık, BES’ten belirtilen süreden önce ayrılanlardan, sigortalıların tüm birikimi üzerinden yapılan ödemeden yüzde 15 oranında stopaj kesintisi yapılmasıydı.

Stopaj sorunuyla ilgili geçmişe bakarsak bunun 2006 yılına dayandığını görebilirsiniz. Eski bir BES müşterisi olan Max Steinbuchel’in sonlandırdığı BES poliçesine yapılan stopaj kesintisi sonrasında, Steinbuchel bu konuyu vergi mahkemesine taşımıştı. 3 yıl süren dava sonucunda İstanbul 3. Vergi Mahkemesi Hakimi Nermin Yurt, 31 Ocak 2009 tarihinde verdiği kararda, kesintinin hukuka aykırı olduğunu saptamış ve davacının sadece elde ettiği menkul sermayeyle iradı gelirinden stopaj kesintisi yapılabileceği iddiasının haklı olduğuna karar vermişti.

Maliye yaklaşık iki senedir mahkemelerce tespit edilen hukuka aykırılık konusunda hiç bir şey yapmadı, zira biriken stopajları otomatik olarak iade etmek istese sistemden vaktinden önce ayrılan herkese bu iadeyi yapması gerekecekti ve Maliye’nin elinde bunun için hazır bir kaynak bulunmuyordu. Toplanan stopajlar deprem vergisinde olduğu gibi yol, su, elektirik ve teşvik (!) olarak harcanmıştı.

Bu sürecin parçası olarak mahkemeler BES stopaj iadesi davalarıyla dolmuş taşmış durumda. Yeni BES düzenlemeleri sonrasında mahkemeler de artık bu davalara bakmayı bırakmış durumdalar. Yeni düzenlemeyle ise BES stopaj iadesi için kişilerin başvuruda bulunması şartı getirildi. Yani vatandaş kendisinden hukuka aykırı yapılan bir kesinti için vergi dairesine başvurmak zorunda bırakılıyor. Böylelikle başvurma zahmetine katlanmayan kişilerden yapılan kesintiler Devlet’e kalacak.

Yeni düzenlemeyle BES stopaj iadesi almak isteyen iki ayrı grup ortaya çıkartıyor. BES stopaj iadesi için dava açanlar ve açmayanlar.

BES stopaj iadesi için dava açanların öncelikle davalarını geri çekmeleri gerekiyor, daha sonra eylül ayında (yeni BES yasal düzenlemesi Ağustos ayı sonunda devreye giriyor) vergi dairesine giderek stopaj iadesi için dilekçe vermesi gerekiyor.

BES stopaj iadesi için dava açmayanların ise yine aynı tarihte ilgili vergi dairelerine gidip dilekçe vermesi yeterli olacak.

Burada verilmesi gereken dilekçenin nasıl olması ve hangi bilgileri içermesi gerektiğini net olarak bilinmiyor. Ama kaba bir tahmin yaparsak, BES’in yaptırıldığı emeklilik şirketinin ünvanı, yaptırılan poliçe numarası, hangi tarihler arasında primlerin ödenip, hangi tarihte sistemden çıkış yapıldığı bilgileri istenebilir.

Bunun sonucunda ortaya çıkan “vergi dairesi için sadece bu dilekçe yeterli olacak mı?” sorusunun yanıtı da net değil. Dilekçeyi verseniz bile vergi dairesi dilekçede belirtilen bilgilerin emeklilik şirketi tarafından teyit edildiği bir belge de isteyebilir. Bu nedenle vergi dairesine gitmeden önce emeklilik şirketiniz ile irtibata geçerek BES stopaj iadesi için gereken bilgilerin tarafınıza imzalı antetli kağıtla iletilmesini isteyebilirsiniz.

Unutmayın, yeni BES düzenlemeleri Ağustos ayı sonunda devreye giriyor. Bu demektir ki Eylül’e kadar bu konuda yapabileceğiniz herhangi bir şey yok. Dava açsanız, davaya bakan yok. Emeklilik şirketine başvursanız, onların da yapabileceği bir şey yok, zira birikimlerinizden yapılan stopaj kesintisi Devlet’e aktarıldı bile, para onlarda değil. Vergi dairesine gidip başvursanız, yasa devreye alınmadığı için onların bir ödeme çıkarması mümkün değil. Kısacası tek şansınız Eylül 2012‘yi beklemek.

Kaynak: http://www.tuketicifinansman.net/2012/07/bes-stopaj-iadesi-dilekcesi-icin-eylulu-bekleyin.html#ixzz20NRc4Ipg

eray026
01-08-2012, 07:39
“Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik yapılmasına Dair 6327 sayılı kanun Gelir Vergisi Kanunu’nda da önemli değişiklikler yapmıştır. (29 Haziran 2012 gün ve 28338 sayılı Resmi Gazete) Şöyle ki;

* Gelir Vergisi Kanunu’nun 40’ıncı maddesinin (9) numaralı bendinde yapılan değişiklikle 1 Ocak 2013 tarihinden geçerli olmak üzere “işverenler tarafından ücretliler adına bireysel emeklilik sistemine ödenen katkı“ safi kazancın tespitinde gider olarak indirim konusu yapılabilecek. Ancak işverenler tarafından bireysel emeklilik sistemine ödenen ve ücretle ilişkilendirilmeksizin ticari kazancın tespitinde gider olarak indirim konusu yapılacak katkı paylarının toplamı, ödemenin yapıldığı ayda elde edilen ücretin yüzde 15’ini ve yıllık olarak da asgari ücretin yıllık tutarına aşamayacak. Bu bağlamda da gerek işverenler tarafından bireysel emeklilik sistemine ödenen katkı payları, gerekse Gelir Vergisi Kanunu’nun ücretlerin vergilendirilmesiyle ilgili 63’üncü maddesinin birinci fıkrasının (3) numaralı bendi kapsamında indirim konusu yapılacak prim ödemelerinin toplam tutarı, ödemenin yapıldığı ayda elde edilen ücretin yüzde 15’ini ve yıllık olarak da asgari ücretin yıllık tutarını aşamayacak.

* Gelir Vergisi Kanunu’nun “Diğer İndirimler” başlıklı 89’uncu maddesinde yapılan değişiklikle beyan edilen gelirin yüzde 15’ini ve asgari ücretin yıllık tutarını aşmamak şartıyla mükellefin şahsına, eşine ve küçük çocuklarına ait hayat sigortalarına ödenen primlerin yüzde 50’si ölüm, kaza, hastalık, sağlık, sakatlık, analık, doğum ve tahsil gibi şahıs sigorta primleri yıllık beyanname üzerinde indirim konusu yapılabilecek.
Yapılan yeni değişiklikle işverenler tarafından ücretliler adına bireysel emeklilik sistemine ödenen katkı payları ile ücretlilerin bordro üzerinde indirim konusu yapılan benzer nitelikteki ödemeleri birlikte dikkate alınarak yüzde 15 oranına isabet eden tutar hesaplanacak.
Diğer yandan sigortanın Türkiye’de kain ve merkezi Türkiye bulunan bir emeklilik veya sigorta şirketi nezdinde akdedilmiş olması, prim tutarlarının gelirin elde edildiği yılda ödenmiş olması ve ücret geliri elde edenlerin ücretlerinin safi tutarının hesaplanması sırasında ayrıca indirilmemiş bulunması koşuluyla, eşlerin veya çocukların ayrı beyanname vermeleri halinde, bunlara ait primin kendileri tarafından indirim konusu yapılması gerekmektedir.
Gelir Vergisi Kanunu’nun 63’üncü maddesinin birinci fıkrasının (3) numaralı fıkrasında yapılan değişiklikle de “Sigortalının Türkiye’de kain ve merkezi Türkiye’de bulunan bir emeklilik veya sigorta şirketi nezdinde akdedilmiş olması koşuluyla; ücretlinin şahsına, eşine ve küçük çocuklarına ait hayat sigortası poliçeleri için hizmet erbabı tarafından ödenen primlerin yüzde 50’si ile ölüm, kaza, sağlık, hastalık, sakatlık, işsizlik, analık, doğum ve tahsil gibi şahıs sigorta poliçeleri için hizmet erbabı tarafından ödenen primler ücret matrahının tespitinde indirim konusu yapılacak. Bu bağlamda da indirim konusu yapılacak prim toplamı, ödendiği ayda elde edilen ücretin yüzde 15’ini ve yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarını aşamayacak. Bakanlar Kurulu yukarıda yer alan oranları yarıya kadar indirmeye, iki katına kadar artırmaya ve belirtilen haddi, asgari ücretin yıllık tutarının iki katını geçmemek üzere yeniden belirlemeye yetkilidir.”
Yukarıya aktarmış bulunduğumuz değişiklikler 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren geçerli olacak.
Gelir Vergisi Kanunu’nun “Menkul Sermaye İradı” başlıklı 75’inci maddesinin 15 numaralı bendi değiştirilmiştir. Bu bağlamda da uygulamada devamlı tartışma konusu olan ve bireysel emeklilik sisteminden çıkmak zorunda olanlar açısından sorun yaratan düzenlemelerde değişiklik yapılmıştır.
Konuya ilişkin olarak Gelir Vergisi Kanunu’na eklenen geçici 82’nci madde ile bireysel katılım yatırımcılarının özendirilmesine ve birikimlerini hisse senetlerine talep yaratmasına yönelik yeni bir düzenleme getirilmiştir. Konuya yönelik açıklamalar bir başka yazı konusu olacaktır.
Yapılan yeni düzenlemelerle bireysel emeklilik sistemine ödenen katkı payı oranının tavanı artırılarak yüzde 10’dan 15’e çıkartılmıştır; buna karşılık daha önce yapılan katkı payı ödemelerinin tamamı indirim konusu yapılırken, yeni düzenleme ile işverenlerin Gelir Vergisi Kanunu’nun 40/9’uncu maddesindeki indirimi hariç diğer indirimlerin yapılan ödemenin yüzde 50’si oranında olması öngörülmüştür.
Diğer yandan sistemin güç kazanabilmesi için bireysel katılım sermayesinin de güçlenmesi gerekmektedir. Bu konuda da Hazine Müsteşarlığı yetkili kılınmıştır.

VEYSİ SEVİĞ / İTO

30.07.2012

eray026
02-08-2012, 23:19
Bireysel emeklilikten ayrılanlar vergi iadeniz için başvurdunuz mu?

BAŞVURMADIYSANIZ acele edin.

Bu köşede ısrarla “Bireysel emeklilik sistemi ve diğer şahıs sigortalarından ayrılanlara ödeme yapılırken, anaparadan vergi kesilmez” diye defalarca yazdım. Dilekçe örneklerini yayınlayarak, “dava açma” yolunu gösterdim. Dava açan herkes vergi iadesini aldı.

Sonunda Maliye’de “pes” etti ve dava açmayanlara da “Gelin, anaparadan kestiğimiz verginizi iade edelim” dedi.
OLAY NEYDİ?
Bireysel emeklilik sisteminden ayrılanlara, ödedikleri ana para ve faiz benzeri getirisi ödenirken; “anapara dahil” yapılan tüm ödemelerden, “yüzde 15 vergi” kesilmişti.
Örneğin, beş yıl süre ile ödeme yaptığı sistemden ayrılırken 50 bin TL ana para, 10 bin TL nema yani getiri sağlayan Müjgan Teyze’ye, 50 + 10 = 60 bin TL ödenirken; 9 bin TL vergi kesilmişti. Oysa 50 bin lira anaparadan vergi kesilmemesi gerekiyordu.
Müjgan Teyze, bu yazıyı okuduktan sonra başvuruda bulunursa; haksız yere kesilen 7.500 TL vergi kendisine iade edilecek.
İADENİN YAPILMASI
Maliye Bakanlığı, iadenin nasıl yapılacağını, 4 Temmuz 2012 Tarih ve 83 No.lu Gelir Vergisi sirküleri ile açıkladı.
Buna göre, iadenin yapılabilmesi için;
1- Bireysel emeklilik sisteminden ayrılanların, vergi kesintisinin yatırıldığı İstanbul’daki vergi dairesine, “anaparadan kesilen vergilerin iadesi için” bir dilekçe ile başvuruda bulunmaları gerekiyor.
Vergi dairesinin hangisi olduğuna dair bilgi, bireysel emeklilik şirketinden öğrenilebilir.
2- Başvurunun en geç 29 Ağustos 2013 tarihine kadar yapılması gerekiyor.
3- Vergi kesintisi nedeniyle dava açılmaması veya açılmış olan davalardan vazgeçilmesi gerekiyor.
Davalardan vazgeçilmesi; davanın bulunduğu yargı merciine “feragat dilekçesi” verilerek olacak. Feragatla ilgili şerhli dilekçe örneğinin ya da feragat nedeniyle ilgili yargı merciince verilen, davanın reddine dair karar örneğinin de “vergi iadesi” dilekçesine eklenmesi gerekiyor.
Ayrıca, iade başvurularında ilgili sigorta/emeklilik şirketi tarafından düzenlenen hayat sigortası/bireysel emeklilik poliçesinin bir örneği ile düzenlenmiş olan poliçenin başlangıç ve bitiş tarihleri ile “yapılan kesintileri” gösteren belgelerin, bir örneğinin de ibraz edilmesi gerekiyor.
İADE NE ZAMAN?
İlgili kanunda herhangi bir zamanaşımı sınırlaması olmadığı halde, sirkülerde; “vergi iadeleri ‘düzeltme zamanaşımı’ göz önüne alınarak yapılacaktır” şeklinde bir açıklama var. Buradan da “2007 öncesinin iade edilmeyeceği” sonucu ortaya çıkıyor!
Anapara ödemelerinden kesilen yüzde 15 oranındaki vergiler, 29 Ağustos 2012 tarihinden itibaren iade edilecek.

Şükrü KIZILOT - HÜRRİYET

basitlik
03-08-2012, 03:06
Bir arkadaşın 2007'de başlayıp 2008'de kapattığı 1 sene kadar ayda 250 TL ödediği bir BES'i vardı. Bunun kesintisini de geri alabilir mi başvuru yaparsa?

Bireysel emeklilikten ayrılanlar vergi iadeniz için başvurdunuz mu?

BAŞVURMADIYSANIZ acele edin.

Bu köşede ısrarla “Bireysel emeklilik sistemi ve diğer şahıs sigortalarından ayrılanlara ödeme yapılırken, anaparadan vergi kesilmez” diye defalarca yazdım. Dilekçe örneklerini yayınlayarak, “dava açma” yolunu gösterdim. Dava açan herkes vergi iadesini aldı.

Sonunda Maliye’de “pes” etti ve dava açmayanlara da “Gelin, anaparadan kestiğimiz verginizi iade edelim” dedi.
OLAY NEYDİ?
Bireysel emeklilik sisteminden ayrılanlara, ödedikleri ana para ve faiz benzeri getirisi ödenirken; “anapara dahil” yapılan tüm ödemelerden, “yüzde 15 vergi” kesilmişti.
Örneğin, beş yıl süre ile ödeme yaptığı sistemden ayrılırken 50 bin TL ana para, 10 bin TL nema yani getiri sağlayan Müjgan Teyze’ye, 50 + 10 = 60 bin TL ödenirken; 9 bin TL vergi kesilmişti. Oysa 50 bin lira anaparadan vergi kesilmemesi gerekiyordu.
Müjgan Teyze, bu yazıyı okuduktan sonra başvuruda bulunursa; haksız yere kesilen 7.500 TL vergi kendisine iade edilecek.
İADENİN YAPILMASI
Maliye Bakanlığı, iadenin nasıl yapılacağını, 4 Temmuz 2012 Tarih ve 83 No.lu Gelir Vergisi sirküleri ile açıkladı.
Buna göre, iadenin yapılabilmesi için;
1- Bireysel emeklilik sisteminden ayrılanların, vergi kesintisinin yatırıldığı İstanbul’daki vergi dairesine, “anaparadan kesilen vergilerin iadesi için” bir dilekçe ile başvuruda bulunmaları gerekiyor.
Vergi dairesinin hangisi olduğuna dair bilgi, bireysel emeklilik şirketinden öğrenilebilir.
2- Başvurunun en geç 29 Ağustos 2013 tarihine kadar yapılması gerekiyor.
3- Vergi kesintisi nedeniyle dava açılmaması veya açılmış olan davalardan vazgeçilmesi gerekiyor.
Davalardan vazgeçilmesi; davanın bulunduğu yargı merciine “feragat dilekçesi” verilerek olacak. Feragatla ilgili şerhli dilekçe örneğinin ya da feragat nedeniyle ilgili yargı merciince verilen, davanın reddine dair karar örneğinin de “vergi iadesi” dilekçesine eklenmesi gerekiyor.
Ayrıca, iade başvurularında ilgili sigorta/emeklilik şirketi tarafından düzenlenen hayat sigortası/bireysel emeklilik poliçesinin bir örneği ile düzenlenmiş olan poliçenin başlangıç ve bitiş tarihleri ile “yapılan kesintileri” gösteren belgelerin, bir örneğinin de ibraz edilmesi gerekiyor.
İADE NE ZAMAN?
İlgili kanunda herhangi bir zamanaşımı sınırlaması olmadığı halde, sirkülerde; “vergi iadeleri ‘düzeltme zamanaşımı’ göz önüne alınarak yapılacaktır” şeklinde bir açıklama var. Buradan da “2007 öncesinin iade edilmeyeceği” sonucu ortaya çıkıyor!
Anapara ödemelerinden kesilen yüzde 15 oranındaki vergiler, 29 Ağustos 2012 tarihinden itibaren iade edilecek.

Şükrü KIZILOT - HÜRRİYET

eray026
04-08-2012, 11:16
Bir arkadaşın 2007'de başlayıp 2008'de kapattığı 1 sene kadar ayda 250 TL ödediği bir BES'i vardı. Bunun kesintisini de geri alabilir mi başvuru yaparsa?

Bireysel emeklilik şirketinden öğrenilebilir. Bireysel emeklilikten ayrılanlar vergi iadeleri için başvursunlar. Alma hakları varsa bile, en geç 29 Ağustos 2013 tarihine kadar başvurmadıkları için alamayacaklardır. Hakkı yoksa sadece başvuru zahmetinde bulunmuş olacaktır.

Sizinki 2007 sonrası olduğu için vergi iadesini geri alabilirsiniz.

eray026
04-08-2012, 11:25
Ne kadar iade alınacak?

Alınacak vergi iadesi tutarı;
- Şahıs sigortaları kapsamında yapılan ödemelerde varsa fesih ve iştira kesintisi indirilmeden önceki birikim tutarından, yatırıma yönlendirilen tutar indirilerek,

- Bireysel emeklilik sistemi kapsamında yapılan ödemelerde ise ödemeye konu toplam birikim tutarından, (varsa ertelenmiş giriş aidatı indirilmeksizin) ödenen katkı payları indirilerek hesaplanacak.
Örneğin; bireysel emeklilik sistemine toplam 10 bin TL katkı payı (anapara tutarı) ödeyen ancak emeklilik hakkı elde etmeksizin 10 yılını doldurmadan sistemden ayrılan bir kişi, yaklaşık 1.500 TL vergi iadesi (anaparaya isabet eden vergi kesintisi tutarı) alabilecek.
İSMAİL KÖKBULUT / BUGÜN

eray026
04-08-2012, 11:35
Bireysel Emeklilik Vergi Dairesi Dilekçe Örneği

T.C.MALİYE BAKANLIĞI

BÜYÜK MÜKELLEFLER VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

Vergilendirme Grup Müdürlüğüne

29.6.2012 tarihli ve 28338 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 13.6.2012 tarihli ve 6327 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun Geçici 1 inci maddesinde yer alan düzenleme kapsamında, iştirakçisi bulunduğum bireysel emeklilik/sigorta şirketi nezdinde akdedilmiş emeklilik/şahıs sigorta poliçemin sona erdirilmesi nedeni ile tarafıma yapılan ödemelerden Gelir Vergisi Kanunu’nun 94. Maddesi kapsamında tevkif edilerek ödenen vergilerin, aynı kanunun 75 inci maddesine eklenen dördüncü fıkra hükmüne göre belirlenen menkul sermaye iradı üzerinden yürürlükte olan orana göre hesaplanan tutarı aşan kısımla ilgili dava açmayacağımı /açılmış bulunan davalardan feragat ettiğimi beyan ederek iade edilmesi hususunu bilgilerinize arz ederim.
ADRES : Tarih
Adı Soyadı :
İmza

BİREYSEL EMEKLİLİK/ŞAHIS SİGORTA ŞİRKETİNİN
Unvanı :
Vergi Numarası :
Poliçe Numarası :

ÖDEMENİN YAPILACAĞI
Banka Adı :
Şube Adı :
IBAN Numarası :
TC Kimlik Numarası :
İrtibat Telefonu :

EKLER 1)- Emeklilik/sigorta şirketi tarafından tanzim edilen hayat sigortası/bireysel emeklilik poliçesinin bir örneği,
2)- Düzenlenmiş olan poliçenin başlangıç ve bitiş tarihleri ile yapılan kesintileri gösteren belgelerin bir örneği,
3)- Açılmış dava bulunması halinde, ilgili yargı merciinden davadan feragat edildiğine dair şerhli dilekçe veya mahkemenin feragat nedeniyle davanın reddine dair vereceği karar örneği.

Sigorta Şirket Bilgileri İçin

http://www.kap.gov.tr/yay/Sirket/sirketListe.aspx

Alıntıdır. http://www.malibilgi.net/bireysel-emeklilik-vergi-iadesi-dilekce-ornegi-ve-sigorta-sirket-bilgileri.html

maktas
10-08-2012, 10:39
bireysel emeklilikte geçmişte yapılan kesintilerin iadesi için vergi dairesine
ve vergi dairesine yapılacak müraacat sırasında istenilen belgeler için bireysel emeklilik şirketine verilecek dilekçe örneklerine buradan (http://bireyselemekliliksistemi.org/anaparadan-yapilan-kesintilerin-iadesi-icin-dilekce-ornekleri.html) ulaşabilirsiniz.

eray026
10-08-2012, 11:18
Bireysel emeklilik şirketinin giderlerini ve kârını siz ödersinizBireysel emeklilik şirketleri (kira-personel-genel) giderlerini sizin ödediğiniz paralardan çıkarır kar olarak da sizin paralarınızın getirisinden de pay alırlar… Bireysel emeklilikte ömür boyu emekli maaşı da yoktur…

Sevgili Ali TEZEL, yazılarınızı ilgi ve beğeni ile izlemekteyim. Benim eşim bir kamu
kuruluşunda çalışmaktadır. Eşim 2007 yılından itibaren bireysel emeklilik sistemine girdi ve halen devam etmektedir. Yalnız bireysel emeklilik için yaptığımız ödemelerin nemalandırılan kısmı ile ilgili bazı çekincelerimiz vardır. Ödediğimiz primlerden kesilen kesintilerin oranı %5'i bulmaktadır. Ülkemizdeki enflasyon oranı ve bankaların mevduata uyguladıkları faiz
gözönüne alındığında bu kesintilerin oranının yüksek olduğu görülecektir. Bu konuda www.bireyselemeklilik.gov.tr adresine aşağıdaki şikayet ve öneri metnini gönderdim.
"İyi günler, Sizlere başvuru yapmamın nedeni bireysel emeklilik sistemi için yapılan
kesintilerdir.
1-Yönetim giderleri kesintisi %5 oranındadır.
2-Fon işletim gideri oranı da %1-3 arasındadır.
Toplam olarak % 6-8 oranında kesinti uygulanmaktadır. Halbuki ülkemizde enflasyon oranları %5 ila 8 arasında seyretmekte ve fon getirileri de buna bağlı olarak düşük olmaktadır.
Dolayısıyla sistemin cazibesi azalmaktadır. Benim sizlere önerim şudur. Sistemde zaten yeterli bir birikim olmuştur. Bu birikimlere uygulanan kesintiler yüksek miktarlara ulaşmaktadır. Uygulanan kesintilerin oranlarını düşürebilirsiniz. Bu şekilde yatırıma yöneltilen kısım artacak ve daha çok getirisi olacaktır. Bu da sistemin cazibesini artıracaktır.Bu konuda düşük enflasyonlu ve ekonomisi gelişmiş ülkelerin katılımcılarına ne kadar gelir kazandırdıklarını incelemenizi tavsiye ediyorum." Sizin de köşe yazılarınızda bu konuya yer vermeniz eminim ki çok etkili olacaktır. Ercan ÇEVİREN

Sayın okurum, temmuz ayında çok ünlü ve köklü bir bankanın şubesine girdim. Sıra beklerken, ortada masada oturan bir görevli bana bir kağıt uzattı ve bireysel emeklilik ister misiniz dedi. Baktım kağıtta, “Ömür boyu emekli aylığınız olsun ister misiniz?” ki bizim sistemimizde asla ve kat’a ömür boyu aylık seçeneği yoktur. Yani, halkı yanıltıyor ve kandırıyorlardı. Bizim sistemin özü şu, 56 yaşına geldiğinizde şirket size, “şu kadar ana para şu kadar nemanız var, ister hepsini alıp gidin, isterseniz ayda 1000 lira verelim, paranız kaç para ise bitince gidersiniz”. Yani, sizin paranızı sizin belirlediğiniz taksitlerle size geri ödeyen bir sistem ve ASLA EMEKLİLİK DEĞİL.

***GİDERLER ÖDEDİĞİNİZ PRİMLERDEN

Bireysel emeklilik şirketleri, sizlerin kara kaşı kara gözü için kurulmadı, kâr etmek, para kazanmak için kuruldu bu sebeple her ay ödediğiniz rakamlardan yüzde 5’i, şirketin giderleri için kesilir. (Personel, kira, şirket giderleri.) Sonrasında da paranızı değerlendirmeniz için seçtiğiniz yatırım araçlarından elde edilenlerden de yüzde 1-3 oranında da kâr olarak para kesilir. Sizin de dediğiniz gibi sonuçta ayda 100 lira yatırıyorsanız o para 95 liraya düşer. Sonrasında da gelire göre ana para rakamına ulaşmanız için en az 1 yıl gerekir.

ALİ TEZEL / HABERTÜRK

10.08.2012

eray026
27-08-2012, 13:15
Bireysel emeklilik sistemindeki değişikliği 22 Haziran’da yayınlanan Gözlem Gazetesi’ndeki bu köşeden sizlere duyurmuştum.
O yazıda da belirttiğimiz gibi sistemde önemli değişiklikler yapıldı.
Bu değişikliklerden birisi de, sistemden erken ayrılanlara ödenen ana para üzerinden stopaj yapılması uygulamasına son verilmesi idi.

Gerçekten de geçmiş dönemde, özellikle on yılı doldurmadan sistemden ayrılanlardan ödedikleri primlerin ve bu primlere ilişkin getirilerin yüzde on beşi vergi olarak kesildi.

Bu anlamda bireysel emeklilik yatırımları ana para üzerinden vergi kesilen tek yatırım aracı olarak tarihe geçiyordu. Oysa bir kesinti yapılacaksa sadece anaparanın değerlendirilmesinden sağlanan getiriler üzerinden yapılmalıydı.

Bu konu, vatandaşla Maliye’yi yine mahkemelerde karşı karşıya getirdi. Dava açanlar kazandı ve haksız kesilen vergileri geri aldılar.

Dava açmayanlar ise vergiyi ödedikleri ile kaldılar. Bu da ikinci bir mağduriyet demekti.
Bireysel emeklilik sisteminde değişiklikler yapan 6327 Sayılı Kanun hem bu saçma düzenlemeyi ortadan kaldırdı hem de geçmişteki mağduriyetleri giderecek bir düzenlemeyi de beraberinde getirdi.

7.10.2001 tarihinden sonra düzenlenmiş bireysel emeklilik ve şahıs sigorta poliçeleriyle ilgili olarak sistemden ayrılırken kesilmiş vergilerden ana paraya isabet eden kısım başvuranlara geri ödenecek.

Böylece geçmişte dava açmayanlarda kesintileri iade alabilecekler.
Bunun için 29 Ağustos 2012 tarihinden itibaren başvuru yapmak gerekiyor.
Gelir İdaresi Başkanlığı bu başvurunun nasıl ve nereye yapılacağına dair bir sirküler yayınladı.
63 no.lu bu sirküler uyarınca, öncelikle ilgili sigorta şirketine başvurup yapılan kesintileri gösteren bir yazı alınması gerekiyor.

Sonra da bu yazı ve ilgili poliçe fotokopilerini de ekleyerek sigorta şirketlerinin kesintileri yatırdığı vergi dairesine başvurulacak.

Ayrıca kesintilerin nedeniyle dava açılmaması veya açılmış olan davalardan vazgeçilmesi gerekiyor.
Vergi daireleri işlemleri tamamlayınca ilgililerin banka hesaplarına yatıracak iadeleri.
Geçmişteki sigorta poliçelerini hatırlamayanlar için sigorta şirketleri bu bilgileri telefonla veriyor. Ancak sigorta şirketinden gereken yazıları almak için 28 Ağustos’u beklemek gerekiyor.

ATİLLA DÖLARSLAN / GÖZLEM

27.08.2012

eray026
03-09-2012, 18:02
Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) yapılan yeni düzenlemelerle birlikte, katılımcıların 29 Ağustos 2012 tarihinden önce ödedikleri stopaj kesintisi tutarının ana paraya isabet eden kısmını geri alabilmelerinin yolu açıldı. Biz de yaptığımız uyarıyla katılımcıların iade başvurusu için eylül ayını beklemeleri gerektiğini, eylül ayı geldiğinde de ilgili dilekçeyle iade başvurusu yapabileceklerini duyurduk.

Eylül ayı geldi çattı ve tüketicilerin ihtiyaçlarına yönelik pratik bir çözüm geliştirmek amacıyla, geçmişte de BES’le ilgili içerik anlamında işbirliğinde yaptığımız BNP Paribas Cardif Emeklilik‘ten, stopaj iadesi için hazırlanmış bir dilekçe örneğini bizimle paylaşmalarını rica ettik. Kendileri de bizi kırmayıp tüm tüketicilerin kullanabilecekleri bir dilekçeyi bizle paylaştılar. Kendilerine bu destekleri için teşekkür ediyoruz.

Bireysel emeklilik stopaj iadesi dilekçe örneği

1. Dilekçe iki kısımdan oluşuyor. Birinci kısmın bireysel emeklilik poliçenizi yaptırdığınız şirket tarafından doldurulması gerekiyor. Bu bölüm poliçeyle ilgili vergi dairesinin istediği bilgilerden oluşuyor ve temelde iadeye konu olacak tutarın emeklilik şirketı tarafından onaylanmasını amaçlıyor.

Bireysel emeklilik şirketinizden talep etmeniz gereken dilekçeyi indirin (http://www.tuketicifinansman.net/ads/bireysel-emeklilik-sirketinden-talep-edilecek-dilekce-ornegi.doc)

Emeklilik şirketinizden olarak talep etmeniz gereken dilekçe, yukarıda verdiğimiz örnek dilekçeden farklı formatta olabilir, ancak temelde aynı bilgileri içeriyor olmalı. Emeklilik şirketi tarafından doldurulup imzalanacak bu dilekçeyi, dolduracağı dilekçeyle beraber bizzat BES katılımcısının Büyük Mükellefler Vergi Dairesi‘ne vermesi gerekiyor.

2. İkinci kısım ise stopaj iadesini talep eden BES katılımcısının doldurup imzalaması gereken asıl dilekçe:

Katılımcı olarak sizin doldurmanız gereken dilekçeyi indirin (http://www.tuketicifinansman.net/ads/bes-katilimcilarinin-doldurmasi-gereken-dilekce-ornegi.doc)

Vergi iadesi için kapsam ve genel şartlar
1. Kanun, vergi iadesi başvurusu için 1 yıllık bir süre öngörmüş olup vergi dairesine başvuruların 29.08.2013 tarihinden önce yapılması gerekmektedir. Vergi iadesi başvurularında 5 yıllık bir zamanaşımı süresi bulunmaktadır. Bu nedenle iadelerden 01.01.2007-29.08.2012 tarihleri arasında geri ödemesi yapılan Bireysel Emeklilik Sözleşmeleri ve Birikimli Hayat poliçeleri yararlanabilecektir. Hak sahiplerince daha önceki bir tarihte vergi iadesi başvurusunda bulunulmuş ise zamanaşımı bu başvuru tarihinden geriye doğru 5 yıl uzayacaktır. Böyle bir başvurunun olması halinde 01.01.2007 tarihinden önce ödemesi yapılan hak sahipleri de yararlanabilecektir.

2. Vergi iadesi için başvuru yapan hak sahibinin stopaj kesintisi nedeniyle dava açmaması ve açılmış davalardan vazgeçmesi gerekmektedir. Sürmekte olan davalar için, davanın devam ettiği yargı mercii tarafından (ilgili Vergi Mahkemesi Başkanlığı veya ilgili Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığı veya Danıştay Başkanlığı) şerh edilecek ve davadan feragat edildiğini gösteren feragat dilekçesi, bu temin edilemiyor ise mahkemenin feragat nedeniyle reddine dair vereceği karar örneği iade dilekçesine eklenmelidir.

3. İade için Büyük Mükellefler Vergi Dairesi’ne yapılacak başvuru dilekçesi ve ekleri elden teslim, iadeli tahahütlü posta veya kargo yolu ile yapılabilecektir. E-Posta ve Faks yolu ile yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.

Kaynak: http://www.tuketicifinansman.net/2012/09/bireysel-emeklilik-stopaj-kesintisi-iadesi-icin-dilekce.html#ixzz25QFZDMDZ

sovalye
14-09-2012, 15:57
A tipi hisse bazlı, değişken fonların Ocak 2008-ocak 2012 tarihleri arasında, her ay yüzdesel olarak hangi oranda kazandırdığı ya da kaybettirdiğini ÜCRETSİZ OLARAK hangi kaynaktan bulabilirim?

yardımcı olursanız memnun olurum.

eray026
14-09-2012, 22:08
A tipi hisse bazlı, değişken fonların Ocak 2008-ocak 2012 tarihleri arasında, her ay yüzdesel olarak hangi oranda kazandırdığı ya da kaybettirdiğini ÜCRETSİZ OLARAK hangi kaynaktan bulabilirim?

yardımcı olursanız memnun olurum.

Bu (http://www.fonmarket.com/analiz/fon/garanti-bankasi-a-tipi-hisse-senedi-fonu-hisse-senedi-yogun-fon) kaynağı incelemenizi tavsiye ederim.

FKG
16-09-2012, 12:09
BES ten emekli olup toplu para aldım.
10 yıl yaklaşık ayda 200 USD karşılığı TL ödedim.
USD enflasyonunu da dikkate alarak yaptığım hesaba göre ne kar ne zarardayım.
Yatırdığım parayı bana geri verdiler sağolsunlar !!!!
Prim ödeme ,şu,bu bir sürü gereksiz iş ile ugraşma kaybım oldu sadece.

Zaten ne beklenebilir ki adamların elinde sihirli deynek yok.
Sizin yerinize bir şeyler alıp satıp arada para kazanıyorlar.
Memurları da maaş alıyorlar sayemizde.
Ne üretiliyor ...
Cevap "0"
boş bir iş yani bu BES.....!!!!

Hiç girmeyin derim..

eray026
19-09-2012, 22:39
Devlet katkısının yatırıma yönlendirilmesi

4632 sayılı Kanun uyarınca, katılımcı tarafından bireysel emeklilik hesabına ödenen katkı payları, bireysel emeklilik şirketi tarafından sunulan fonlar arasından katılımcının seçeceği yatırım araçlarına yönlendirilmektedir.

6327 sayılı Kanun ile yapılan düzenlemeye göre ise, katılımcı katkı payından ayrı olarak kaydedilip izlenecek olan devlet katkı payı, Hazine Müsteşarlığı'nca belirlenen yatırım araçları ile yatırıma yönlendirilecektir. Diğer bir deyişle, devlet katkısının yatırıma yönlendirilmesinde katılımcının herhangi bir inisiyatifi olmayacaktır. Ancak, tüm katılımcılar devlet katkısını, alt hesaplarında diledikleri zaman takip edebileceklerdir.

Katılımcı ilk 3 yıl içinde sistemden çıkarsa devlet katkısını alamayacak

Katılımcıların devletin yatırdığı katkı payına hak kazanabilmeleri için belli bekleme süresine tamamlamaları gerekmektedir. Buna göre, katılımcı ilk üç yıl içinde sistemden çıkarsa devlet katkısını alamayacaktır. Üçüncü yılın sonunda katılımcı devletin yaptığı katkının %15'ini, altıncı yılın sonunda %35'ini, onuncu yılın sonunda %60'ını, emekliliğe hak kazanma ile sistemden vefat veya maluliyet nedeniyle ayrılınması durumunda ise devlet katkısı ve getirilerinin tamamına hak kazanılacaktır. Bu düzenleme ile katılımcıların sistemde daha uzun süre kalmaları ve birikimlerini arttırmaları amaçlanmıştır.

Birden fazla sözleşmesi olan katılımcıların devlet katkısı sözleşmeler arasındaki dağılıma göre paylaştırılacak

Birden fazla sözleşmesi olan katılımcıların hak kazandıkları devlet katkısı, katılımcının toplam katkı payının sözleşmeler arasındaki dağılımına göre paylaştırılacaktır. Örneğin, A sözleşmesine yılda 15.000 TL ve B şirketindeki sözleşmesine yılda 5.000 TL ödeyen bir katılımcı, A sözleşmesi için %75'ine karşılık gelen, B sözleşmesi için ise %25'ine karşılık gelen devlet katkısına hak kazanacaktır.

Katılımcı devlet katkısının tamamına hak kazanmadan sistemden ayrılırsa hak etmediği tutarlar devlete geri ödenecek

Katılımcıların vefat veya maluliyet hariç emeklilik hakkı kazanmadan bireysel emeklilik sisteminden ayrılmaları durumunda devlet katkısı ve getirisinden hak kazanamadıkları tutar genel bütçeye gelir kaydedilecektir.

Örneğin 3'üncü yıldan sonra devlet katkısı hesabındaki birikimi 5.000 TL olan bir katılımcı, sistemden ayrılırsa bunun %15'i olan 750 TL'sine hak kazanırken, kalan 4.250 TL'lik tutar devlete geri dönecektir.

Mevcut katılımcılara devlet katkısını hak edişte süre yönünden ek avantaj sağlanmaktadır

Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce sisteme girmiş olan katılımcılar için, devlet katkısına hak kazanma süreleri kapsamında ek bir avantaj sağlanmaktadır.

Buna göre 01.01.2013 tarihinden önce sisteme girmiş olan katılımcıların 01.01.2013 tarihinden itibaren üç yıl sistemde kalması durumunda, devlet katkısına hak kazanmaya esas sürelere, istemde kaldıkları toplam sürenin;

- 3 yıldan fazla 6 yıldan az bulunması durumunda 1 yıl,

- 6 yıldan fazla 10 yıldan az bulunması durumunda 2 yıl,

- 10 yıldan fazla olması durumunda 3 yıl eklenecektir.

Örneğin; 2006 yılı içinde sisteme girmiş bir katılımcının, 2016 tarihinde devlet katkısına hak kazanma süresine 2 yıl eklenecek. Yani katılımcı 2019 yerine 2017 yılında 6 yılını doldurmuş sayılacak ve devlet katkısının %35'ine hak kazanacaktır.

İşverenler tarafından yapılan katkı payı ödemelerinin gider yazılmasındaki üst sınır artırılmıştır.

01.01.2013 tarihinden itibaren, işverenler tarafından ücretliler adına bireysel emeklilik sistemine ödenen katkı payları, ödemenin yapıldığı ayda elde edilen ücretin %15'ini ve yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarını aşmamak şartıyla, ticari kazancın tespitinde gider olarak kabul edilecektir. Mevcut uygulamada %10 olarak yürürlükte olan bu oranın, %15'e çıkarılması ile işverenlere büyük avantaj sağlanmış olmaktadır.

Katılımcıların ödediği katkı payları menkul sermaye iradı kapsamından çıkarılmıştır

Önceki uygulamada, bireysel emeklilik sisteminden emeklilik hakkı kazanarak veya kazanmaksızın ayrılanlar ile bu sistemden vefat, maluliyet veya tasfiye gibi zorunlu nedenlerle ayrılanlara yapılan ödemelerin tamamı (katkı payı ile bunların getirileri) menkul sermaye iradı olarak kabul edilmekte ve gelir vergisi tevkifatına tabi tutulmaktaydı.

Ancak, bireysel emeklilik sisteminden herhangi bir nedenle ayrılan katılımcılara yapılan ödemelerin tamamının irat olarak kabul edilerek bireysel emeklilik şirketlerince gelir vergisi tevkifatına tabi tutulması, katılımcılar tarafından mahkemeler nezdinde uyuşmazlık konusu yapılmış ve yargı organlarınca da katkı payına isabet eden tutar için yapılan gelir vergisi kesintilerinin iptali yoluna gidilmişti.

Yeni sistemde, yapılan düzenleme sonucunda birikimlerin geri ödenmesinde vergilendirme birikim toplamı üzerinden değil; sadece getiri üzerinden yapılacaktır. Stopaja tabi tutulacak tutar şu şekilde hesaplanacaktır: Katılımcının çıkış tarihindeki toplam birikimi ve devlet katkısı birikiminin sistemde kaldığı süreye göre hak edilen tutarından, katılımcının sisteme yatırdığı toplam katkı payı ve kaldığı süreye göre hak ettiği devlet katkısı çıkarılacak ve aradaki fark; yani getiri stopaja tabi olacaktır.

Katılımcılara yapılacak ödemelere ilişkin menkul sermaye iradı istisnası kaldırılmıştır

Önceki uygulamada bireysel emeklilik sisteminden emeklilik hakkı kazananlar ile bu sistemden vefat, maluliyet veya tasfiye gibi zorunlu nedenlerle ayrılanlara yapılan ödemelerin %25'i gelir vergisinden istisna olup, istisna edilen tutardan tevkifat yapılmamaktaydı.

Yeni düzenlemede ise söz konusu istisna kaldırılmış olup, 29.08.2012 tarihinden itibaren bireysel emeklilik sisteminden ayrılanlara yapılacak irat ödemelerinin tamamı gelir vergisi tevkifatına tabi olacaktır.

29 Ağustos 2012'den önce bireysel emeklilik sistemine girmiş ve bu tarihten önce sistemden çıkmış olanlar birikim üzerinden ödemiş oldukları stopajı geri alabileceklerdir

Maddenin yürürlük tarihi olan 29.08.2012 tarihinden itibaren bir yıl içerisinde vergi dairelerine başvurulması şartıyla, son beş yılda veya 01.01.2007 ile 29.08.2012 tarihleri arasında sistemden çıkış yapmış olanlara fazla alınan stopaj tutarları iade edilecektir.

Ancak, iade alınabilmesi için daha önce yapılan vergi kesintisine ilişkin herhangi bir dava açılmamış olması veya açılmış davalardan feragat edilmesi gerekmektedir.

Devlet katkısı şeklindeki yeni düzenleme 1 Ocak 2013'te yürürlükte

Bireysel emeklilik sisteminin teşvikinde doğrudan devlet katkısı yöntemine geçilmesi şeklindeki yeni uygulamaya 01.01.2013 tarihinde, stopajın getiri üzerinden alınması ile ilgili düzenleme ise 29.08.2012 yürürlüğe girecektir. Bu nedenle 01.01.2013 tarihinden itibaren çalışanların şahsına, eşine ve küçük çocuklarına ilişkin olarak bireysel emeklilik sistemine ödedikleri katkı paylarına ait ödeme makbuzlarını işverene vermeleri gerekmeyecektir.
Alıntı:www.dunya.com

eray026
23-09-2012, 04:33
Bireysel emeklilik sisteminde (BES) yönetim gider kesintisi ve fon işletim oranlarında yapılması düşünülen değişiklikler, yabancı şirketlerin Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a ‘Türkiye’den çıkarız’ demesiyle yeniden şekilleniyor.

Miliet'in haberine göre, Babacan’ı ziyaret eden bireysel emeklilik şirket yöneticileri, kesintilerle ilgili taleplerini iletti.
Babacan’a, katkı payının yüzde 8’i olarak uygulanan yönetim gider kesintisinin yüzde 2’ye, yüzde 3.65 olarak uygulanan fon işletim giderinin de kademeli olarak yüzde 1.8’e kadar çekilmesinin şirketlerin zararlarını artıracağı anlatıldı.

‘Zararlar artar’
Öğrenilen bilgilere göre, şirket yöneticileri Babacan’a, “Bu oranlar makul seviyelere çekilmezse şirketlerin zararları artar, dağıtım kanalları çalışamaz duruma gelir” dedi.

Yeniden hesaplanıyor
Öte yandan yabancı şirketlerin, “Türkiye’deki varlıklarımızı başka ülkelere kaydırabiliriz bu durumda” gibi söylemleri sonrasında Bakan Babacan, yabancıları ürkütmemek adına, kesintilerle ilgili olarak Hazine’ye taslak metnini yeniden şekillendirilmesi talimatını verdi.
Hazine şimdi kesintilerle ilgili olarak yeniden çalışıyor. Cari açığın azaltılması için Türkiye’deki tasarruf oranlarının artırılması gerektiğinden yola çıkan hükümet, bireysel emeklilik kanununda köklü değişiklikler yaparak, sistemi daha cazip hale getirmeyi amaçlıyor.

2011 SONU GETİRİLER
Yatırım aracı - Getiri (%)
Cumhuriyet altını 36
Dolar 22
Euro 18
Vadeli mevduat 7.9
Emeklilik fonları -0.1
İMKB -22

AMAÇ GETİRİLERİ ARTIRMAK
Fon getirilerinin artırılması amacıyla şirketlerin kesinti oranlarını müşteri lehine daha düşük seviyelere çekilmesi planlanıyordu. Ancak, bu değişiklikler emeklilik şirketlerinin gelirlerini azaltacaktı. Emeklilik şirketlerinin en büyük gelir kaynağını yönetim kesintisi, fon işletim gideri ve giriş aidatı oluşturuyor.
Yeni kurulan bir şirketin kâra geçişi 6-7 yıl olarak hesaplanıyor. Sistemin başladığı 2003 ve 2004 yılında kurulan şirketler yeni yeni kâra geçti. Ancak, daha sonra kurulan şirketler var.
Şu anda sektördeki fon büyüklüğü 18.5 milyar TL’yi, üye sayısı ise 2.9 milyonu aştı. OECD ülkelerinde bireysel emeklilik fonlarının GSMH’ya oranı yüzde 65’lerde, Türkiye’de ise yüzde 2.5 seviyesinde. Büyüme potansiyeli nedeniyle sektör, özellikle yabancıların iştahını kabartıyor.

BES’TE toplam fon tutarı 18.5 milyar TL

Şirket adı Fon tutarı (milyon TL)

Aegon Emeklilik 128
Allianz Hayat Emeklilik 649
Anadolu Hayat Emeklilik 4.000
Asya Emeklilik ve Hayat 9
Avivasa Emeklilik 3.777
Axa Hayat ve Emeklilik 3
BNP Paribas Cardif Emek. 537
Ergo Emeklilik ve Hayat 126
Finans Emeklilik ve Hayat 161
Garanti Emeklilik ve Hayat 3.102
Groupama Emeklilik 653
Halk Hayat ve Emeklilik 10
ING Emeklilik 994
Metlife Emeklilik ve Hayat 158
Vakıf Emeklilik 1.139
Yapı Kredi Emeklilik 2.983
Ziraat Hayat ve Emeklilik 144
Toplam 18.578

ŞİRKETLERİN 3 GELİR KALEMİ ETKİLENİYOR

YÖNETİM GİDER KESİNTİSİ: Fonun yönetimi karşılığında emeklilik şirketine ödenen gider kesintisinin yasal üst sınırı katkı payının yüzde 8’i olarak uygulanıyor. Şu anda sektörde yönetim gider kesintisinin ortalama uygulanma oranı yüzde 2.9 seviyesinde. Bazı şirketler, yüzde 1, bazıları ise yüzde 7’ye varan oranları kullanıyor. Hazine bu oranı yüzde 2’ye düşürmeyi planlıyordu.

FON İŞLETİM GİDERİ: Fon portföyünün giderlerini karşılamak üzere, net varlık değeri üzerinden hesaplanan fon işletim gider kesintisinin yıllık yasal üst sınırı yüzde 3.65 oranında. Bunun yıllık olarak önce yüzde 0.9 ile yüzde 2.2’ye, daha sonra ise yüzde 0.7 ile yüzde 1.8’e çekilmesi planlanıyordu. Fon işletim gider kesintisi uygulamasının 2011 yılı ortalaması yüzde 2.9 seviyesinde.

GİRİŞ AİDATI: Emeklilik şirketleri, katılımcılardan şu anda brüt asgari ücretin yarısını aşmayacak şekilde giriş aidatı alıyor. Ancak, birçok şirket bunu 5 yıla bölüyor, bazıları ise erken çıkışlarda alıyordu. Bunun brüt asgari ücretin 10’da birine düşürülmesi planlanıyordu.

TINGIL
02-11-2012, 20:44
Bireysel emeklilikten stopajını geri alabilen varmı ben başvuru yaptım 2 ay oldu, geçen ay telefon ettim yakında ödenmeye başlanacak dediler ama hala ses yok. daha iadeler başlamadımı acaba yoksa benim iadeli taahhütlü mektup işleme giremeden arada kaynadımı.

JonDowes
05-11-2012, 08:28
Genelde sadece "BES'ten nasıl çıkarım" muhabbeti olan bir yer ama yine de yazalım. sanırım 5-6 ay önce burada "BES'teki fon miktarı sadece tek bir yöne gidebilir; yukarı" dediğimde katılmayan forumdaşlar olmuştu. güncel veri: son 1 yılda üye sayısı ve fon miktarı çift basamaklı büyümeye devam etti.

http://ekonomi.milliyet.com.tr/3-milyon-kisilik-kumbarada-19-milyar-tl-var/ekonomi/ekonomidetay/04.11.2012/1621564/default.htm

refaba
08-11-2012, 14:43
BES ten emekli olup toplu para aldım.
10 yıl yaklaşık ayda 200 USD karşılığı TL ödedim.
USD enflasyonunu da dikkate alarak yaptığım hesaba göre ne kar ne zarardayım.
Yatırdığım parayı bana geri verdiler sağolsunlar !!!!
Prim ödeme ,şu,bu bir sürü gereksiz iş ile ugraşma kaybım oldu sadece.

Zaten ne beklenebilir ki adamların elinde sihirli deynek yok.
Sizin yerinize bir şeyler alıp satıp arada para kazanıyorlar.
Memurları da maaş alıyorlar sayemizde.
Ne üretiliyor ...
Cevap "0"
boş bir iş yani bu BES.....!!!!

Hiç girmeyin derim..

Bende 86 senesinde eşimi özel emeklilik sitemine soktum,2003'de parayı çektim elimize 3700 verdiler,hesabıma göre 15000 olası lazımdı,üstelik sigorta piriminin yarısından fazlaydı para,üstüne üstlük emekli maaşıda vardı cüzi miktarda,hesap ortada tam bir soygun,çok tartıştım,kanun öyle diyor diye yasal düzenlemeleri bahane ettiler,eğer ssk'ya ödeseydim çoktan emekliydi eşim,bana sorduklarında bunların sistemi birbirine örtüşüyor diye önermiyorum,çünkü hayatın kazığını yediğimden.

eray026
09-11-2012, 14:50
İSTANBUL - Bireysel emeklilik sisteminde(BES) katılımcı ve BES şirketlerinin hak ve yükümlülüklerini düzenleyen yönetmelik yayımlandı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan yönetmeliğegöre, BES hesabındaki birikimin ve ödenen katkı paylarının fonlar arasındaki dağılım oranları veya tutarları, bir yılda azami 6 kez, emeklilik planı ise bir yılda azami 4 kez değiştirilebilecek.

Katılımcının sistemde bulunduğu ay sayısı ile haciz, rehin veya iflas tarihinde geçerli brüt asgari ücret tutarının çarpımına karşılık gelen birikim tutarının üzerindeki tutar nafaka borcu alacaklılarının hakkı saklı kalmak kaydıyla haciz,ve rehin ile iflas masasına dahil edilebilecek. Devlet katkısıve getirileri bu kapsam dışında tutuldu.

BES hesabına ödenen katkı payları üzerinden azami yüzde 2oranında yönetim gider kesintisi alınabilecek. Ayrıca, prim ödemesine ara verilmesi halinde ara verme süresi boyuncakatılımcının birikiminden, ara verilen her tam ay için 2 TL'yi aşmayacak şekilde ek yönetim gideri kesintisi alınabilecek.

Bir şirketle, başka şirketten aktarımla düzenlenenler hariç,akdedilmiş bir emeklilik sözleşmesi kapsamındaki birikimin başkabir şirkete aktarılabilmesi için sözleşmenin, yürürlüktarihinden itibaren en az 2 yıl süreyle şirkette kalması şartıaranacak.

Başka şirketten aktarımla düzenlenmiş sözleşmenin tekraraktarıma konu olabilmesi için ise ilgili şirkette en az 1 yılkalması gerekiyor.

Bu yönetmeliğin yürürlük tarihinden önce yürürlüğe girmişolan emeklilik sözleşmeleri ve emeklilik planları için herhangibir değişikliğe gerek olmaksızın bu yönetmelik hükümleriuygulanacak.

Şirketler, mevcut emeklilik planlarında uygulayacakları değişiklikleri 1 Ocak 2013 tarihine kadar Hazine Müsteşarlığına ve emeklilik gözetim merkezine bildirmek ve planları 31 Aralık 2013 tarihine kadar emeklilik gözetim merkezi nezdinde işletilen elektronik plan tanımlama (e-plan) sisteminde kayıt altına almakzorunda tutuldu.

DÜNYA

09.11.2012

Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelik (http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/11/20121109-2.htm)

swath
26-12-2012, 12:17
Bireysel emekliliğin son hali için ne düşünüyorsunuz?
Devlet işin içine girecekmiş. KEY ödemelerine dönermi bu emeklilik olayı?

ooktay
26-12-2012, 14:46
bugüne kadar ücretliler ödedikleri bes priminin gelir vergi dilimindeki payı kadar her ay maaşına ilave olarak alıyordu, devlet bu paraya göz dikti bunu kullanmak 10 yıl veya 56 yaşına kadar bloke etmek için yasa çıkardı geçmiş olsun.....

beneksu
26-12-2012, 18:16
bireysel emekliliğe gireceğime her ay 50 dolar koyarım bankaya 56 yaşımda 20 bin dolarım olur.

heray 50dolarlık tüpraş,ford aselsan al 56 ayaşında 200 bin doların olur

ERCEYLAN
26-12-2012, 20:08
heray 50dolarlık tüpraş,ford aselsan al 56 ayaşında 200 bin doların olur
AYNEN arkadaşım.

stocksin
04-01-2013, 13:00
Neler oluyor hayatta, birde şu rüya gerçek olsa.....:)) Hababamı nasıl unuturum.....
BES in durmunu kendi halimce inceledim. Bugüne kadar 4 sene ödemiştim. Bu 4 sene aslında bir seneymiş:)) Katkıyı tam almak için ise 9 sene daha ödemem şartmış. Yani 9 seneliğine bir yerlere para yatırmaya devam edilecek ve BES den çıktın mı zaten mevcut gelirin muhtemelen altında bir zararla çıkılacak. Bu ülkede verilen sözleri düşündüm; Köprüler borç bitince bedava olacak, KEY gerçek olacak, cep telefonundan depremde zarar görenlere katkı amaçlı vergi alınacak ve sahiplerine ulaşacak vs. gibi onlarca hükümetten binlerce sözler. Hayaller gerçekleşseydi güvenim tam olurdu ama BES de ve de son çıkan konut KDV konusunda anladığım tek şey var. Bizden zaten parası olan banka ve müteahhitlere geçici borç vermemiz isteniyor. Geri nasıl öderler orası ise maalesef bende meçhul

Şağbağn
07-01-2013, 18:12
Herkese merhaba

Şöyle yazılmış:

a)En az üç yıl sistemde kalanlar, Devlet katkısı ve varsa getirilerinin yüzde onbeşine,

b)En az altı yıl sistemde kalanlar, Devlet katkısı ve varsa getirilerinin yüzde otuzbeşine,

c)En az on yıl sistemde kalanlar, Devlet katkısı ve varsa getirilerinin yüzde altmışına, hak kazanacaktır. Bu sürelerin hesabında 'emeklilik sözleşmesi' esas alınacaktır. Yani katılımcılardan en az 3 yıl sistemde kalanlar, devlet katkısı ve getirilerinin yüzde 15'ine, en az 6 yıl kalanlar yüzde 35'ine, en az 10 yıl kalanlar yüzde 60'ına hak kazanacaktır.

Devlet katkısı ve kazançlarının yüzde yüzüne sahip olabileceğimiz bir durum yok mu? Örneğin ben bu sisteme girsem, 11 sene prim ödesem ve 56 yaşını doldurup ayrılsam devlet katkısının yüzde 60'ını mı alacağım? E o zaman ne anlamı var yüzde 25 devlet koyuyo demenin? %25 koyup koyduğunun %40ını geri alacağına net %15 veriyorum dese ya.. Ben mi yanlış anlıyorum?

Bu arada biriken para nasıl değerlenecek ve (kesin olmasa bile) ne oranda artacak? Zira devlet yüzde 25 koyuyor lafı basit faize denk geliyor, sistem zaten uzun vade üzerine kurulmuş, uzun vadede çok daha dandik bi bileşik faiz kazanç oranı basit faizi geçer.

Beni aydınlatırsanız sevinirim.

euphory
08-01-2013, 15:36
ben bes'e girdim ama çok pişmanım keşke girmeseydim. Ben girdiğimde %15 lik kakı payı maasıma aktarılıyordu bu güzeldi simdi aktarılmayacak benim adıma devlet baska hesapta değerlendirecek insan herzaman kullanabileceği paraya sahip olmak ister BES'TE süreler çok uzun 10 yıldan önce çıktığınızda çok büyük kesintiler olmakta ben suan 29 yasındayım devlt katkısının tamamını almam için 56 yasına gelmem gerekiyor o zamana kadar ölmezsem tabi Yarın biz devlet katkısını kaldırdık dedikleri zaman ne olacak bunun bir garantisi var mı? BES'i savunanlara soruyorum

şef
08-01-2013, 22:59
bende bireysel emekliliği düşünüyorum. yaşı genç olanların yani 56 yaşına uzak olanların negatif yaklaşmalarını normal karşılıyorum. onun dışında ne gibi mahsurları olabilir. kesintileri geçelim. çünkü %25 in yanında küçük kalıyor. bu 25 i bizmi değerlendiriyoruz, yada ne şekilde nemalanıyor? şüphesiz devletin % 25 den vazgeçmesi yada zaman içinde azaltması olasıdır. lakin alabildiğimiz sürecede iyi paradır. çeşitli bankaların bu konuda reklamları var. hangisi avantajlı?hangi bankanın fonları daha iyi getiri sağlıyor? bu konuları araştırmış arkadaşların tecrübelerinden faydalanmak isterim, bilgi paylaşımı herkes için faydalı olacaktır.

JonDowes
08-01-2013, 23:42
ben bes'e girdim ama çok pişmanım keşke girmeseydim.

pişmanlıgınızı anlamıyorum. yeni şartları begenmiyorsanız sistemden çıkın, kaybınız da olmayacak neyin pişmanlıgı ki bu? yeni yasadan sonra 3 yıl katkı ödeseniz ve olayı yeni anlamış biri olsanız anca o zaman pişman olabilirdiniz. daha olay yeni.

bende bireysel emekliliği düşünüyorum. yaşı genç olanların yani 56 yaşına uzak olanların negatif yaklaşmalarını normal karşılıyorum. onun dışında ne gibi mahsurları olabilir. kesintileri geçelim. çünkü %25 in yanında küçük kalıyor. bu 25 i bizmi değerlendiriyoruz, yada ne şekilde nemalanıyor? şüphesiz devletin % 25 den vazgeçmesi yada zaman içinde azaltması olasıdır. lakin alabildiğimiz sürecede iyi paradır. çeşitli bankaların bu konuda reklamları var. hangisi avantajlı?hangi bankanın fonları daha iyi getiri sağlıyor? bu konuları araştırmış arkadaşların tecrübelerinden faydalanmak isterim, bilgi paylaşımı herkes için faydalı olacaktır.

kesintiler %25'ten nasıl küçük kalabilir ki? 40'larındaki biri bile bu sistemde 12-15 yıl kalacak. fonlardan %2 civarı anapara kesintisi her yıl yapılıyor. 15 yıl kalan adam için bu %2 x 15 = %30 demek... bu da devletin katkısından büyük.

şef
09-01-2013, 06:15
pişmanlıgınızı anlamıyorum. yeni şartları begenmiyorsanız sistemden çıkın, kaybınız da olmayacak neyin pişmanlıgı ki bu? yeni yasadan sonra 3 yıl katkı ödeseniz ve olayı yeni anlamış biri olsanız anca o zaman pişman olabilirdiniz. daha olay yeni.

kesintiler %25'ten nasıl küçük kalabilir ki? 40'larındaki biri bile bu sistemde 12-15 yıl kalacak. fonlardan %2 civarı anapara kesintisi her yıl yapılıyor. 15 yıl kalan adam için bu %2 x 15 = %30 demek... bu da devletin katkısından büyük.

10 yıl sistemde kalma üzerinden yapalım, daha uzun süre zaten anlamsız. % 25 ilaveyi ne kadar sürdüreceği belirsiz. ana paradan hiç kesinti yapmayan fonlarda mevcut. ben onlardan bahsedelim istiyorum. geriye kalıyor işletim masrafı.

şef
09-01-2013, 08:09

bu son cümledeki hesap yanlış. 2*15=30, 15 yıl prim yatıranın sadece ilk yıl yatırdığından kesilen oran oluyor. diğer yıllarda bu kesinti miktarı heryıl biraz daha azalarak devam ediyor, ortalamaya bakmak gerekiyor.
şöyle bir hesap yaptım, 10yıl süreyi baz aldım. eğer %2lik kesinti yapıldığında sadece devletin verdiği %25 lik paydan dolayı senelik %4,37 lik bir gelir sağlanıyor, kesinti olmazsada %9,09. geriye fonların getirileri ve işletim masrafları var. birde 10 yıllık süre sonunda kesilen stopaj var. yanlış bilmiyorsam %5. yanlış biliyorsam, bilen arkadaş düzeltsin.

JonDowes
09-01-2013, 15:44
hesap yanlış değil. FİGK ile YGK 'yı karıştırıyorsunuz. YGK'sı sıfır bir BES'e üye olabilirsiniz. ancak FİGK bulamazsınız. zira FİGK, direkt fonun fiyatına emdirilir ve dünyadaki her insan için tek fon fiyatı vardır; o da FİGK düşülmüş net fiyat.

FİGK, fonun tamamı üzerinden (yani anapara ve kazancın toplamı üzerinden), her yıl, tekrar tekrar alınır. alınan FİGK'in üst limiti devlet tarafından düşürüldü doğrudur ama sıfıra ininceye kadar düşmeyecek.

46 yaşında sisteme giren biri, 10 yılda kabaca %15-20 arası FİGK öder ve ancak bu şekilde devlet katkısından daha düşük bir kesinti yaşamış olur (YGK'sı sıfır olmalı tabii). 15+ yıl kalan biri içinse bu kesinti %25'i geçecektir.

emeklilikte vergi %3.75 olması lazım yanlış hatırlamıyorsam (%25 muaf; %75'in %5'i)

M3RT85
09-01-2013, 15:52
fonlardan %2 civarı anapara kesintisi her yıl yapılıyor. 15 yıl kalan adam için bu %2 x 15 = %30 demek... bu da devletin katkısından büyük.

Sayin JonDowes, $u %2 civari anapara kesintisini gercek rakamlar kullanarak orneklendirebilir misiniz? bir turlu benim kafam basmadi, basmadigi icin de zararini algilayamadi :(

JonDowes
09-01-2013, 16:16
pekii...

gün 1. Fona 100 TL koydunuz. Devlet size 25 TL verdi, ayrı hesaba koydu. Bundan başka hiç para yatırmayalım basitlik adına. Mantığı anlayınca istediğimiz kadar “para yatırma” yaparak fonu büyütebiliriz.

Yılsonu 1: Fonunuz getiriyle birlikte 110 TL oldu. Fon hop diye sizden %2 kesecek yani 110 x 0.02 = 2.2 TL kesildi. Kalan fon tutarı 107.8 TL

Yılsonu 2: 107.8 ile başlayan fonunuz kazancıyla beraber 115 TL’ye yükseldi. Fon hop diye sizden %2 kesecek yani 115 x 0.02 = 2.3 TL kesildi. Kalan fon tutarı 112.7 TL

vs vs diye devam ediyoruz. Fon meblağı büyüdükçe; sizden kesilen yıllık tutar da 2.4 TL, 2.5 TL diye büyüyecek. Yılda %9 getiri sağlasa bu fon, 15 yılda toplam 54 TL fon kesintisi yapılır (excelde 15 satır yaparak bulunabilir).

Devletin verdiği 25 TL ise muhtemelen likit ve bono fonlarında tutulmak zorunda olacak. Güncel fon getirileriyle bu 25 TL, 15 yıl sonunda 42 TL civarında bir tutara ulaşıyor.

15 yılda ödenen FİGK: 54 TL VS devlet katkısının fonda ulaştığı yer: 42 TL.

Sistemde 15 yıldan uzun kalanlar için bu fark (yatırımcı aleyhine) büyür. tam 10 yıl kalanlar için, katkı payı (36 TL) kesintileri (34 TL) karşılar ama geriye cüzi bir artı (2 TL) kalır.

Not: veriler bugünkü getiri ve kesinti oranlarıyla bulunmuştur. Bunlar değiştiğinde elbette durum iki yöne göre de değişebilir.

Püf noktası: devlet katkısı; yatan her para için sadece bir kez %25 veriliyor. FİGK ise fonda kalınan her yıl için tekrar tekrar %2 (civarı) kesiliyor. %1 FİGK alınan bir fonda elbette devlet katkısı daha iyi etki yaratır ancak işe yarar fonlar (eurobond, hisse, emtia vb) %1 gibi düşük FİGK'lerde olmayacak.

M3RT85
09-01-2013, 16:18
pekii...

gün 1. Fona 100 TL koydunuz. Devlet size 25 TL verdi, ayrı hesaba koydu. Bundan başka hiç para yatırmayalım basitlik adına. Mantığı anlayınca istediğimiz kadar “para yatırma” yaparak fonu büyütebiliriz.

Yılsonu 1: Fonunuz getiriyle birlikte 110 TL oldu. Fon hop diye sizden %2 kesecek yani 110 x 0.02 = 2.2 TL kesildi. Kalan fon tutarı 107.8 TL

Yılsonu 2: 107.8 ile başlayan fonunuz kazancıyla beraber 115 TL’ye yükseldi. Fon hop diye sizden %2 kesecek yani 115 x 0.02 = 2.3 TL kesildi. Kalan fon tutarı 112.7 TL

vs vs diye devam ediyoruz. Fon meblağı büyüdükçe; sizden kesilen yıllık tutar da 2.4 TL, 2.5 TL diye büyüyecek. Yılda %9 getiri sağlasa bu fon, 15 yılda toplam 54 TL fon kesintisi yapılır (excelde 15 satır yaparak bulunabilir).

Devletin verdiği 25 TL ise muhtemelen likit ve bono fonlarında tutulmak zorunda olacak. Güncel fon getirileriyle bu 25 TL, 15 yıl sonunda 42 TL civarında bir tutara ulaşıyor.

15 yılda ödenen FİGK: 54 TL VS devlet katkısının fonda ulaştığı yer: 42 TL.

Sistemde 15 yıldan uzun kalanlar için bu fark (yatırımcı aleyhine büyür). 10 yıl kalanlar için, katkı payı kesintileri karşılar ama geriye cüzi bir artı kalır.

Not: veriler bugünkü getiri ve kesinti oranlarıyla bulunmuştur. Bunlar değiştiğinde elbette durum iki yöne göre de değişebilir.

Püf noktası: devlet katkısı; yatan her para için sadece bir kez %25 veriliyor. FİGK ise fonda kalınan her yıl için tekrar tekrar %2 (civarı) kesiliyor.

Cok tesekkur ederim :cool:

şef
09-01-2013, 20:15
hesap yanlış değil. FİGK ile YGK 'yı karıştırıyorsunuz. YGK'sı sıfır bir BES'e üye olabilirsiniz. ancak FİGK bulamazsınız. zira FİGK, direkt fonun fiyatına emdirilir ve dünyadaki her insan için tek fon fiyatı vardır; o da FİGK düşülmüş net fiyat.

FİGK, fonun tamamı üzerinden (yani anapara ve kazancın toplamı üzerinden), her yıl, tekrar tekrar alınır. alınan FİGK'in üst limiti devlet tarafından düşürüldü doğrudur ama sıfıra ininceye kadar düşmeyecek.

46 yaşında sisteme giren biri, 10 yılda kabaca %15-20 arası FİGK öder ve ancak bu şekilde devlet katkısından daha düşük bir kesinti yaşamış olur (YGK'sı sıfır olmalı tabii). 15+ yıl kalan biri içinse bu kesinti %25'i geçecektir.

emeklilikte vergi %3.75 olması lazım yanlış hatırlamıyorsam (%25 muaf; %75'in %5'i)

amacım tartışmak değil, belki yanıma bes yapacak kimse bulursam, fikir alışverişinde bulunurum diye bu konudaki hesaplamaya son kez açıklık getireceğim. açıkcası avantajını görmekle birlikte şu ortamda dudu arkadaşın dediği gibi temettü yatırımına devamda edebilirim.benim için bes portföy çeşitlemesi olacağı için sıcak bakıyorum.
karıştıracak bir durum yok, önceki yazınızda %2 yazınca ygk yı kasteddiğinizi sandım. çünkü işletme gideri fona göre 1,8-2 ,2 arasında değişiyor. dediğiniz gibi ygk sıfır olmalı. bu durumda sistem karlı hale geliyor.hesap hatasını şurada yapıyorsunuz. ortalamaya bakmak gerekiyor. yani ilk yıl yatırılan paradan 15 yıl boyunca kesilen işletme masrafı, devletin verdiği 25tl den fazla olabilir. buna karşılık 15. seneye bakalım; 15. sene yatırılan 100tl den sadece 2tl kesilecekken, devletten 25tl gelecek. kısaca ortalamaya baktığımızda sistem karlı gözüküyor. burada daha önce araştırmasını yapmış bir arkadaş olsa çok iyi olacaktı. borsa şu aralar çok sıkı. tüm zamanımı alıyor. bir ara fırsat bulsam, ilk işim gidip ilk elden bilgi alacağım.

wezp
09-01-2013, 23:33
asıl konu diğer başlık olduğu için oraya bir mesaj yazdım. Sizlerden ricam tek başlık altında devam edelim de karışıklık olmasın.

http://www.hisse.net/forum/showthread.php?t=13849&p=8256141#post8256141

JonDowes
10-01-2013, 00:50
buna karşılık 15. seneye bakalım; 15. sene yatırılan 100tl den sadece 2tl kesilecekken, devletten 25tl gelecek. kısaca ortalamaya baktığımızda sistem karlı gözüküyor.

sayısal giderseniz herhangi bir tartışma gereği kalmaz, ben öyle yaptım.

birkaç yıl içinde emekli olacak kişinin, 15. sene yatırdıgı para özelinde iyi bir getiri elde edeceği -belirttiğiniz gibi- dogru bir tespit. ancak "ortalama bakarsak sistemin toplamı artı yazar" deyişinize ben otomatikman ulaşamıyorum. sırf bu nedenle 10-36 yıl arası herhangi bir süre sistemde kalacakların -net- getirisini mevduatın net getirisiyle karşılaştıran bir exceli yaratmak için birkaç saat harcamıştım 2 yıl önce. bunu birkaç kez BES başlıklarında da paylaştım. hem eski katkı payı hem de yeni katkı payı sistemiyle olan versiyonu da mevcut.

özetle; fazla iddialı olmak gibi bir amacım yok ama şimdiye kadar bu forumda BES'i benim kadar ince eleyip sık dokumuş, sayısal kısmına benim kadar müdahil olmuş herhangi 2. bir kişi görmedim. bu anlamda yazdıklarımın saatler süren çabalar sonucu elde edilmiş özetler olduguna emin olabilirsiniz.

yazdıgınız kısmın özetini de ben çok önceleri yazmıştım: BES, dogru kullanan kişiler için iyi bir yatırım haline gelebilir. "BES mutlak zarar ettirir" diye genelleyen hatalıdır. "BES mutlaka para kazandırır" diyen de hatalıdır. bu, kişinin tercih ve yönelimlerine göre sonucu değişebilen bir ikilem.

ve son olarak; son yıllarda yatırılan paraların daha az kesinti yaşaması sonucu daha yüksek bileşik getiri elde etmesini de yine ilk ben özetlemiştim: "sisteme girenler ilk yıllarda düşük, son 5 yılda ise güçleri yettiği kadar yüksek katkı payı yatırmalı."

yeri gelmişken şunu da söyliyim: ben 3 yıldır BES üyesiyim. ancak bu yıl dezavantajları avantajlarını -benim açımdan- geçtiği için sistemden çıkma düşüncesindeyim. bu tamamen benim finansal koşul ve isteklerimle ilintili. ancak BES olayına karşı değilim; tam tersine bu ve diğer BES başlıgını en baştan beri okuyan herkes görür ki baş savunucularından biri oldum hep (bundan sonra da benzeri tavrım sürecek). ama herkes kendi hesabını kendi yapmalı. tüketime yönelmeden düzenli hisse ve mevduat yatırım yapabilen BES'ten çok yarar göremez. kenara para ayıramayan veya piyasayı iyi takip edemeyenler ise mutlaka BES gibi bir finansal birikim emrivakisine kendisini sokmalı.

stocksin
10-01-2013, 01:06
BES zaten geçmişe yönelik olanlar anladığım kadarıyla yalan oldu. Geçmişi 1 sene olarak saymaktalar. Kaldı 9 sene .. 9 sene beklenir mi? Bakıp göreceğiz. Zira 9 sene sonra zaten emekli istersem rahatça olabilir ve %100 dedikleri yani %25 tam katkıyı alabilirim. Sayın JonDowes in mantığı ile benim mantık aynı doğrultuda sayılır. Ödemeyi asgariden devam ediyorum. Son 2-3 seneye kadar sistemden çıkmamış olursam ve çimenler filiz vermeye de devam ediyorsa ödemeyi maksimuma çıkarıp öyle emekli olruz. Ama üzüldüğüm fonlama için kamunun kullanılması hoşuma gitmiyor.

serkan61
22-01-2013, 11:47
10 yıldan önce çıkanların parası ödenecekti. Nedir son durum acaba. Parası yatan varmı acaba?

junior investor
03-03-2013, 20:54
şu an için uygun bir portföy dağılı nasıl olmalıdır??

SGEZER
04-03-2013, 13:03
Uygun portföy dağılımı herkezin risk anlayışına bağlı olarak değişir.
Ben şahsen %70 Borsa %30 Bono fon olarak devam ediyorum.

şu an için uygun bir portföy dağılı nasıl olmalıdır??

Kadir Egemen
19-03-2013, 01:48
bende %92 borsa %8 ters repo olarak devam ediyorum

dudu
11-06-2013, 09:22
Bireysel emeklilik sisteminde bir temel değişiklik daha gündemde. Zaman gazetesinde yer alan habere göre tasarrufların artmasına yönelik geliştirilen Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yapılacak bir düzenleme ile sisteme giren kişiler ömrünün sonuna kadar maaş alabilecek. Hazine’nin sigorta şirketleri ile yaptığı görüşmelerin birkaç hafta içinde netlik kazanması bekleniyor.
Hazine Müsteşarlığı’nın büyük ölçüde tamamladığı Yıllık Gelir Sigortası düzenlemesine göre bireysel emeklilik sistemine yatı-
rılan paraların ortak havuzda toplanarak 56 yaşından itibaren ikinci emekli maaşı olarak ödenecek. Ekonomik gidişata göre
sistemde maaşın artış ve azalışına yönelik ayarlama yapılabilecek. Dezavantajlı olması durumunda vatandaşa sistemden
çıkma hakkı da tanınabilecek. Toplanacak bu kaynaklar enflasyon sebebiyle kayba uğramaması için değerlendirilecek. Vefat
edenlerin eşlerine de Sosyal Güvenlik Kurumu’nda olduğu gibi daha düşük miktarda maaş ödemesi yapılacak.
Haber yeni düzenlemede toplanan tüm fonların veya sadece %25 devlet katkısı payının bu kapsama dahil olduğuna ilişkin bir
bilgi içermiyor. Toplu halde para ödeme yerine aylık maaş ödemeleri bireysel emeklilik şirketlerinin nakit akışlarını rahatlatabilir ancak diğer yandan maaş ödemeleri de daha önce başlıyor. Haberin bireysel emeklilik şirketlerinin katılımcı sayılarına,
mali tablolarına, nakit akışlarına etkisini ve hayat branşı gelirleri üzerindeki olası etkilerini ölçebilmek için daha çok bilgiye
ihtiyaç var.

Isyatirim Gunluk Bulteni 11 Haziran 2013

euphory
18-07-2013, 11:45
arkadaşlar BES kumpasına aldanmayın ben yaptırdım cok ama cok pişmanım gecen hafta 225 tl devlet katkısı yattı sisteme girdim baktım 224,5 olmuş bese girdiğim güne lanet olsun bese yatıracağınız parayı mevduata yatırın kat kat daha cok kazanırsınız senedir besteyim zarardan baska bişey yok 1000 tl 2 senedir 8 lira kazandı ben bunu 2 aylık mevduatta kazanırım zaten diyeceksiniz neden girdin ben girdiğimde vergi iadesi otomatik maasa yatırılıyordu o sistem iyiydi şimdi devlet katkısıyla vatandas kandırılıyor 10 sene sonra acaba devlet katkısı kaça düşer allah bilir 500 kusur giriş aidatı kesintisi olmasa hemen çıkıcam ben cok ama cok pişmanım ben para yemesini bilmiyorum alın besciler siz benim yerime yiyin bu sistemin adı budur.

austin
18-07-2013, 12:37
arkadaşlar BES kumpasına aldanmayın ben yaptırdım cok ama cok pişmanım gecen hafta 225 tl devlet katkısı yattı sisteme girdim baktım 224,5 olmuş bese girdiğim güne lanet olsun bese yatıracağınız parayı mevduata yatırın kat kat daha cok kazanırsınız senedir besteyim zarardan baska bişey yok 1000 tl 2 senedir 8 lira kazandı ben bunu 2 aylık mevduatta kazanırım zaten diyeceksiniz neden girdin ben girdiğimde vergi iadesi otomatik maasa yatırılıyordu o sistem iyiydi şimdi devlet katkısıyla vatandas kandırılıyor 10 sene sonra acaba devlet katkısı kaça düşer allah bilir 500 kusur giriş aidatı kesintisi olmasa hemen çıkıcam ben cok ama cok pişmanım ben para yemesini bilmiyorum alın besciler siz benim yerime yiyin bu sistemin adı budur.

Samimi itiraflar için teşekkürler, aylar önce yukarıda borsa fonlarının getirileriyle sarhoş olup sistemi ballandıra ballandıra anlatanların şu an ne durumda oldukları malum ama şimdi doğal olarak hiçbirinin ağzını bıçak açmıyor. Siz 2 sene kaybetmişiniz zararın neresinden dönseniz kardır. Şahsen önümüzdeki 2 sene içinde sistemden ciddi çıkışlar olacağını düşünüyorum, tabii kollar kesilerek, yazık..

swath
09-11-2013, 12:52
Hiise net üyeleri selamlar, uzun zamandır foruma giremiyordum; Belki yazılmış,çizilmiştir ama tekrardan sorayım...

5510 sayılı kanun hakkında ayrıntılı bilgisi olan var mı?

kısaca 2008 den sonra memuriyete giren büyük çoğunluğu ilgilendiriyor...

Bizler araştırmalarımız sonucunda kıdem tazminatına dair resmi makamlardan tatmin edici bir bilgi alamadık...

5510 sayılı kanunla memur olanlar kıdem tazminatı alabilecek mi? bileniniz var mı...

BORA YAŞAR
27-11-2013, 09:40
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bireysel emeklilik için 2014 bütçesine 1 milyar 950 milyon liralık devlet katkısı koyduklarını söyledi.

BES'te Son durum

Fon tutarı 25 milyar TL
Üye sayısı 3 milyon 967 bin
Devlet katkısı 946.9 milyon TL
Emekli sayısı 7.130

http://ekonomi.milliyet.com.tr/hukumetten-bes-e-2-milyar-liralik/ekonomi/detay/1798388/default.htm

lotus43
28-11-2013, 14:11
BES fonlarının performansını artırmak için fonlardan performansa dayalı kesinti uygulamasının 1 Ocak 2014’ten itibaren uygulanacağını söyleyen Babacan, getirileri ortalamanın altında kalan fonların yönetiminin belirlenecek kriterler çerçevesinde başka portföy yönetim şirketlerine devredilmesinin de önünün açıldığını kaydetti.

Bahsedilen kesinti nedir ?

pinky
14-02-2014, 13:45
Değerli müşterimiz,
Kredi kartı ile ödeme yapan katılımcılarımızın katkı payı blokaj tarihi piyasa rayiçlerine göre belirlenmektedir. 17.02.2014 tarihinden itibaren Kredi kartları ile yapılan katkı payı/prim ödemelerinizde blokaj süresi 32 gün olarak revize edilecektir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,
Vakıf Emeklilik A.Ş.

Bir yakınıma şöyle bir mesaj gelmiş, ben cevaplayamadım. Ne demek istemiş, ne yapmak lazım. Blokaj süresi nedir? Teşekkürler

şirinbaba
14-03-2014, 14:01
Bir yakınıma şöyle bir mesaj gelmiş, ben cevaplayamadım. Ne demek istemiş, ne yapmak lazım. Blokaj süresi nedir? Teşekkürler

bildiğim kadarıyla sizin ödediğiniz tarih ile ödediğiniz tutarın hesaba geçtiği tarih arasındaki geçen süre, blokaj süresi. 01.01.2014 te kredi kartı ile ödeme yaptıktan 32gün sonra BES hesabınıza geçecek yatırdığınız katkı payı. bu çok uzun bir süre ve faizlerin yükseldiği bu ortamda oldukça yüksek. piyasada emeklilik şirketlerine göre değişen bir süre mi acaba? anadolu emeklilikte de 40 gün civarında

lotus43
24-03-2014, 10:18
Devletten beklenen hamle...

BES devlet katkısı azalacak !

http://www.memurlar.net/haber/461471/

renkly1i
11-08-2014, 03:59
Bireysel emeklilik sisteminin kazancini merak edenler icin canli bir ornek. BES sirketi hicbir kesinti yapmamaktadir. Kasim 2012 de ilk aidat odenmeye baslanmistir.
Katki payi:4144tl
Devlet katkisi:903tl
Toplam:5047tl
Toplam birikim:5268tl
Donemsel getirinizin yillik karsiligi: %5.47

hisse.net uygulaması ile gönderilmiştir.