PDA

View Full Version : Konut Alırken Tapuda ve Ödemede Nelere Dikkat Etmeli?

Baydisiplin
19-05-2005, 20:42
Ev almayı düşünüyorum, emlakçı 1 milyar istiyor, tapu masrafıda 700 milyonmuş, bütün bu masrafları alanmı karşılıyor yoksa, karşı tarafta ortak oluyormu, bu ne adaletsizlik ya, hem para ver hem masrafları öde, bilen varsa yardım lütfen.Ayrıca,

İlk önce tapu sonra paramı? para bankada mı yoksa tapudamı ödeniyor, satan adam evden çıkmassa ne tür önlem alınıyor, elektirik, su, doğalgaz borcu nasıl garantiye alınıyor veya tapuda hacizli veya rehinli ise satış gerçekleşebilirmi?

yardım:)

Baydisiplin
19-05-2005, 20:53
Ya bu ne biçim iş, hiç aranızda ev alan yokmu:)

mirage
19-05-2005, 21:18
Aslında bu durumlar evi nerede aldığınıza göre değişiyor. Örneğin İstanbul'da emlakçılar genelde ev sahibinden ve alıcından satışlarda daire fiyatını yüzde üçü gibi bir oranda para isterler ve tapu masraflarıbuna dahil değildir. Ankara'da ise bu oran yüzde iki olarak alınıyor ve yine tapu masrafları evi alana ait. Tabi bunlarda her zaman bi pazarlık payı söz konusu. Siz 1 veriyorsanız ev sahibi de 1 veriyordur muhtemelen, emlakçıyla aralarında bir antlaşma yoksa.

Ev alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususların başında imar durumu gelmektedir. Aldığınız dairenin mutlaka kat mülkiyeti olmalı. Yani arsaya ortak olmayın. Belediyesine gidin kaç kat imarı olduğunu araştırın. Aldığınız yer 5 katlı bir apartmanda olup yeni imar planlarında 4 kat hatta yeşil alanda kalmış olmasın. Racona göre para ödemesi tapu dairesinde tapu alındıktan sonra yapılır. Elektirik, su, doğalgaz v.b 'ni herbirinin merkezine tapu ile giderek kendi üzerinize almanız yararınızadır. Evin satışının ardıdan evde oturan varsa kontrat süresi bitene kadar çıkarmanız zordur. Hadi hayırlı olsun bakalım.
Bir de deprem hususunu mutlaka dikkate alın, zemin ve binanın durumunu iyi değerlendirin.

askin
19-05-2005, 21:47
[QUOTE=Baydisiplin]Ev almayı düşünüyorum, emlakçı 1 milyar istiyor, tapu masrafıda 700 milyonmuş, bütün bu masrafları alanmı karşılıyor yoksa, karşı tarafta ortak oluyormu, bu ne adaletsizlik ya, hem para ver hem masrafları öde, bilen varsa yardım lütfen.Ayrıca,

İlk önce tapu sonra paramı? para bankada mı yoksa tapudamı ödeniyor, satan adam evden çıkmassa ne tür önlem alınıyor, elektirik, su, doğalgaz borcu nasıl garantiye alınıyor veya tapuda hacizli veya rehinli ise satış gerçekleşebilirmi?

Selam
Ben 2 Ay önce evimi sattim,onun icin yardimci olabilirim.
-Ev alirken öncelikle tapunun kat mülkiyeti tapusu olmasi ileride sorun olmamasi acisindan önemlidir.( Yoksa tapu yu alana kadar cok basin agrir cüzdan da biraz hafifler. yok altyapi,yok iski v.s masraflar..)
_Emlagin belediyece tesbit edilmis degeri üzerinden yüzde 4 tapu harci ödenir.
( Tapu ya giderken Belediyeden emlak degeri ni belirten belge de alinmalidir)
-DASK sigortasi mutlaka olmali,yoksa islem yapmiyorlar.
_Evin Yöneticisinden herhangi bir borcun (önceki döneme ait) olup,olmadigi arastirilmali.
-Tapu islemleri bittikten sonra Elektrik,SU,Dogalgaz,Telefon devri yapilmali
_bütün bunlar bittikten sonra Para islemini yapabilirsin

Yardimci olabilmisimdir insaallah.. :düsün:

Oğuz Çelikdemir
20-05-2005, 00:04
Tapu masrafıda, emlakçı parasıda sana ait. Ama tok alıcıyı oyna. Allah bilir sen elimde şu kadar var demişsindir. Bunu söylememeliydin. O senden 50 istiyorsa, 50 nin içine herşey dahil, üzerine beş kuruş para vermem demeliydin. Yoksa yolabildikleri kadar yolarlar. Emlakçya düştüyse, ev sahibi emlakçıya şu kadar, benden komisyon falan isteme, üzerine satarsan aradaki senin demiştir. O nedenle, hiiiiç acele etme, piyasa geberik, taze parayı gördümü millet tav olur. Orası olmazsa başka yer olur niyetine salla emlakçıyı.

Bir tane çek hazırlat bankaya, beraber ev sahibi ile bankaya gidin ve çekin karşılığı olduğunu onaylatın. Ardından tapuya gidin, tapuda imzalak atıldıktan sonra çeki adama ver çık git. Tapuyu alırken mutlaka kat mülkiyeti tapusu olup olmadığına, hisseye bölünüp bölünmediğine, hisseye bölünmüş ise yanına bile yanaşma evin. Bir evin 5 tane hissedarı bile olabilir.

Evin fiyatı, bulunduğu muhitteki aynı tipteki bir evin ortalama kira bedeli x 144 olmalı. Yani 500 milyon ise 144 x 500 = 65~72 Milyar arasında olmalı. Bazı kişiler 120 ile çarpar, bunuda göz önünde bulundur. 144 ve 120 muhabbeti o kadar ay sonra evin kendini amorti etme muhabbetidir, evin yaklaşık fiyatını belirlemek için. Teknik kaliteyi kastetmiyorum, onu bilene sorucan.

Satın aldığında kiracıdan tahliye isteyebilirsin, mecburen çıkıyor, ama usulüne göre 1 ila 2 ay müsade edicen, daha olmadı evi alıcan adama söylücen, kiracısına 1-2 ay sonrasına boşaltmak kaydıyla noterden tahliye taahhütnamesi hazırlatmasını isticen. Para senin, düdüğü çalllll, hiiiç kasma kendini.

Alacan tesisat numaralarını açıcan kurumlara telefon veya gidicen sorucan, bundan basit ne var. Sen asıl vergi borcu varmı onu öğren belediyeden.

bikmisbroker
20-05-2005, 00:15
..................................................
Bir tane çek hazırlat bankaya, beraber ev sahibi ile bankaya gidin ve çekin karşılığı olduğunu onaylatın. Ardından tapuya gidin, tapuda imzalak atıldıktan sonra çeki adama ver çık git.
..................................................

Eski bir bankaci olarak;
Bankaya hazirlatacagin cek kimin adina olacak? Sorabilirmiyim?Satici adina hazirlanmis BLoke cekmi olacak? Yoksa kendi adina hazirlanmis bir cek mi??

Son kanunlardan sonra Hamiline cek hazirlanamiyor Galiba?? Degilmi??

Diger yazdiklarin harika be Oguz..:)

AAAcemi
20-05-2005, 00:41
Alo tapu

Vatandaşlarımızın Tapu ve Kadastro ile ilgili sıkıntı ve sorunlarını anlatabilmeleri veya e-mail yolu ile yazılabilen Alo Tapu hattı hizmete girmiş olup telefon ve e-maillerinizi beklemektedir. Sorunlarınız uygun görüldüğü takdirde en kısa zamanda cevaplanacaktır

http://www.tkgm.gov.tr/ana.php?Sayfa=alotapu

e-devlet hizmetinizde :)

Baydisiplin
20-05-2005, 00:52
Oğuz Bey dur bir dakika yatma:)

Oğuz Çelikdemir
20-05-2005, 00:52
Eski bir bankaci olarak;
Bankaya hazirlatacagin cek kimin adina olacak? Sorabilirmiyim?Satici adina hazirlanmis BLoke cekmi olacak? Yoksa kendi adina hazirlanmis bir cek mi??

Son kanunlardan sonra Hamiline cek hazirlanamiyor Galiba?? Degilmi??

Diger yazdiklarin harika be Oguz..:)

Eyvallah abi, tecrübeliyiz biraz :) ustamızda Kentuf zibidisi, emlak kralı Kentuf :D

PIERCE
20-05-2005, 00:53
Oguz kardesimi severim yanlis anlasilma olmasin ama o 144 katsayisi gibi birsey yok onu dusunup kazik mi yedim gibi kafani yorma. asla boyle birsey yok.

Emlakci dedigin kisi namuslu durust calisanlari haric olmak uzere satilik ev denen sey onlar icin onemli bir mevzudur sahibi ile arayi hos tutarlar racon budur.
Emakcinin senden istedigi fiyatin icinde %99 degil %100 saticinin tapu masrafi ve saticinin emlak komisyonu bir kere vardir aklinda olsun.
Diger kritik noktalari arkadaslar aciklamis tapudan temdit, hisse, ipotek var mi bak izale i su durumu var mi arastir sonra belediyeden rayic bedel kagidi alacaksin emlak nereye bagliysa oranin belediyesine gideceksin o kagitta yazan degerden 2-3 milyar fazla goster evin degerini ya da o kagidin fotokopisini al iyi sakla. sonra basin agrir. yillar sonra icra memuru onlara gore dusuk gosterdigin icin aradaki tapu harci arti faizi tahsilati namina kapina dayanabilir
Hesapta toplu para tutuyorsun gidiyorsun bir bloke cek hazirlatiyorsun bankaya. Yalniz Akbank bloke cek hazirlamayabiliyor ya da hazirlamiyor dikkatli ol baska banka olursa rahat edersin. tapuya beraber gidin adam imzayi atsin ceki ver bloke cek hazirlatamazsan adamin bir arkadasi banka subesinde olsun ayni subede adam hesap acsin transfer komisyonu odemezsin, imzayi atsin sen telefonla memura transfer emrini ver.subedeki adam islemi kontrol etsin. emlakciyi aradan cikarabilirsen cikar bunun binbir turlu yolu var.
Kiracisi varsa evi satin aldigin tarihten 1 ay icinde eve yerlesecegim ihtiyacim var deyip ihtar cekeceksin 6 ay sonrada tahliye davasi acacaksin. adam oturmada direnirse malesef minimum 6 ay sonra veya kira sozlesmesi daha once bitiyorsa o zaman cikma zorunlulugu dogar. bundan baska birsey yapamazsin. kolay gelsin.

Baydisiplin
20-05-2005, 00:55
Peki bir evin vergi borcu nasıl oluyor tapuda belli olmazmı o?bu vergi ÇTV gibi birşeymi,

Baydisiplin
20-05-2005, 00:57
ev başakşehirde istanbullular bilir. kiptaşın evleri

Oğuz Çelikdemir
20-05-2005, 00:58
Oguz kardesimi severim yanlis anlasilma olmasin ama o 144 katsayisi gibi birsey yok onu dusunup kazik mi yedim gibi kafani yorma. asla boyle birsey yok.

Emlakci dedigin kisi namuslu durust calisanlari haric olmak uzere satilik ev denen sey onlar icin onemli bir mevzudur sahibi ile arayi hos tutarlar racon budur.
Emakcinin senden istedigi fiyatin icinde %99 degil %100 saticinin tapu masrafi ve saticinin emlak komisyonu bir kere vardir aklinda olsun.
Diger kritik noktalari arkadaslar aciklamis tapudan temdit, hisse, ipotek var mi bak izale i su durumu var mi arastir sonra belediyeden rayic bedel kagidi alacaksin emlak nereye bagliysa oranin belediyesine gideceksin o kagitta yazan degerden 2-3 milyar fazla goster evin degerini ya da o kagidin fotokopisini al iyi sakla. sonra basin agrir. yillar sonra icra memuru onlara gore dusuk gosterdigin icin aradaki tapu harci arti faizi tahsilati namina kapina dayanabilir
Hesapta toplu para tutuyorsun gidiyorsun bir bloke cek hazirlatiyorsun bankaya. Yalniz Akbank bloke cek hazirlamayabiliyor ya da hazirlamiyor dikkatli ol baska banka olursa rahat edersin. tapuya beraber gidin adam imzayi atsin ceki ver bloke cek hazirlatamazsan adamin bir arkadasi banka subesinde olsun ayni subede adam hesap acsin transfer komisyonu odemezsin, imzayi atsin sen telefonla memura transfer emrini ver.subedeki adam islemi kontrol etsin. emlakciyi aradan cikarabilirsen cikar bunun binbir turlu yolu var.
Kiracisi varsa evi satin aldigin tarihten 1 ay icinde eve yerlesecegim ihtiyacim var deyip ihtar cekeceksin 6 ay sonrada tahliye davasi acacaksin. adam oturmada direnirse malesef minimum 6 ay sonra veya kira sozlesmesi daha once bitiyorsa o zaman cikma zorunlulugu dogar. bundan baska birsey yapamazsin. kolay gelsin.

Valla o 144 olayını bende simsarından öğrendim, bende şansıma biraz düşük almışım. Ama evin ortalam üç aşağı beş yukarı değerini vermiyorda diil. Yoksa, milyon dolarlık evlerden bahsetmiyorum. Birde, emlakçının hiçbirşeyine güvenilmaz, kaç senedir istanbuldayım, daha beni düzmemeye uğraşanına rastlamadım. 1 tane diil, 10 tanesiyle bile muhatap oldum, dinleri imanları para. Aslında devlet bunların burunlarını bir güzel süründürmeli..

Oğuz Çelikdemir
20-05-2005, 00:59
ev başakşehirde istanbullular bilir. kiptaşın evleri

Sakın almaaaaaaaaaaaaaaaaaa beni dinle

Baydisiplin
20-05-2005, 01:03
niye Oğuz Bey hayırdır ne oldu?

Oğuz Çelikdemir
20-05-2005, 01:04
yeni yapılan 98 m2 ler peşin para 69 milyara gitti. Eskilerden 1 nci kısımdaki evlerin çoğu patlaktır, bilhassa cephesi kuzey taraflarına bakanlar. Birçoğu su almıştır içeri. Orta katlar haricindeki katlar patlaktır. 2 nci kısımdakiler biraz daha işçiliği iyidir. Ama senden 87 m2 için 80-90 milyar isticekler. Sıfır binayı adam 69 milyar peşine sattı. Para edicek yer, 5 nci etaptır, çünki önünden metro geçiyor.

Oğuz Çelikdemir
20-05-2005, 01:06
4 senedir burda oturuyorum, 4 ncü etabında. Emlakçılarıda kansızın tekidir burdakilerin. Ev kiralarını 150 milyondan 550 milyon civarına bu şerefsizler çıkardılar. Yaptıkları oyunları kendi meslektaşları anlattı, resmen iğrendim bu emlakçılardan.

Adamlar suni olarak satış işlemi gerçekleştirerek ( kendi aralarında, bir yakınına evi aldırıyorlar ) baz fiyatı hep yukarı çektiler. Uçuk kaçık fiyatlara çektiler.

Hayat ölüdür, saat 9 dan sonra en yakın yer bakırköydür, 19 km, en ufak işini orada halledersin. Ulaşım sıfır, 19 km bakırköye ulaşım ortalama 1 saat 15 dakikadır, evet komik dimi, 19 km için 1 saat :D Yaşam sıfır, öle komşu momşu hak getire, geç o muhabbetleri. Bir sürü garsoniye vardır, etilerde gördüğün lüks araçların aynısı burda mevcuttur, hammer dan tut, en lüks lincoln jeep lere kadar :D

Baydisiplin
20-05-2005, 01:10
iyide Oğuz Bey, bu başakşehirde evlerin düşeceği yok daha geçen 75 dedikleri üst kat 87 liklere şimdi 80 milyar diyorlar, düşün ya 1 haftada bu kadar uçtu kaçtı, ben orda otururkern 2 sene önce 20 milyar olan ev tam 70milyar yuh ya... bence düşmez burada ve emlakta fiyatlar

Baydisiplin
20-05-2005, 01:11
iyi kötü bir külüstür var gider geliriz, 250 benzini gözden çıkardım. başakşehir-taksim:)

Oğuz Çelikdemir
20-05-2005, 01:12
birde utanmadan en üst kata o kadar para istedi öylemi!!!!! İnsan utanır biraz. Kiralamak için 4 ncü etapta bir daireye baktım, en üst kat, sana yemin ediyorum, sokaktan iti alsan bağlasan durmaz. Bütün duvar kağıtları yere inmişti. Emlakçı birde bana az bir masrafı var, kiradan düşersiniz diyor. Bu kadar adi anlıcan adamlar.

Oğuz Çelikdemir
20-05-2005, 01:14
iyide Oğuz Bey, bu başakşehirde evlerin düşeceği yok daha geçen 75 dedikleri üst kat 87 liklere şimdi 80 milyar diyorlar, düşün ya 1 haftada bu kadar uçtu kaçtı, ben orda otururkern 2 sene önce 20 milyar olan ev tam 70milyar yuh ya... bence düşmez burada ve emlakta fiyatlar

ah hocam ahhhhh ki ne ahhh. Senide oyunlarına getirmişler. Diyorum ya, paso suni olarak fiyatları yukarı çekerek, alıcıyı cezbediyorlar. Borsadaki batık tahtalar gibi desem anlarsın. 4 ay önce satılık çok ender daire vardı, gel dolaş bakim, her blokta satılık daire var artık :D uyan lütfen biraz

Baydisiplin
20-05-2005, 01:15
ya Oğuz kardeşim sen bu işi biliyorsun 84 metrekare 70 milyarın altına bul, fark senin olsun:)

Baydisiplin
20-05-2005, 01:16
ne yapalım sence düşecekmi başakşehirde evler? mümkün gözükmüyor

Baydisiplin
20-05-2005, 01:17
Oğuz Bey sen iyi diyorsunda 84 metrekare evler kötü bahçelievlerde fatihte 80-100 arası. istanbulda evler nerede ucuz Allah aşkına

Oğuz Çelikdemir
20-05-2005, 01:18
ya Oğuz kardeşim sen bu işi biliyorsun 84 metrekare 70 milyarın altına bul, fark senin olsun:)

bütün emlakçıları dolaş, aynen şöyle de.

Elimde tiko para 70 milyar var, son 3 kat ve giriş kat hariç bana daire bulun diye söyle. Hiiiç aceleci davranma, git başka semtlerede bak.

Oğuz Çelikdemir
20-05-2005, 01:20
69 a ben aldım beşiktaş ta, masraflarıyla 72 ye falan geldi. Şimdilerde sanırım 80-85 milyar arası, ev birde yeni binaydı düşün yani. Şartmı, al başka bir yerden, ver kiraya istediğin yerde otur, benim gibi. Mühim olan parayı kaybetmemek, vede şu kira parasından kurtulmak.

Baydisiplin
20-05-2005, 01:21
neden üst kat olmasın diyorsunuz akmıyorsa sorun nedir Oğuz bey?

Oğuz Çelikdemir
20-05-2005, 01:23
neden üst kat olmasın diyorsunuz akmıyorsa sorun nedir Oğuz bey?

keyif senin, istiyorsan üst kat al hocam.

Baydisiplin
20-05-2005, 01:24
Beşiktaşta 69 a ev kalmadı artık, benim gücüm başakşehire yetiyor, başka bildiğiniz site varmı, 3 tane blok diken site diyor, ama başakşehiri sen biliyorsun. gayet temiz ve düzenli, bana denilen fiyat sizce pahalımı

Oğuz Çelikdemir
20-05-2005, 01:26
Beşiktaşta 69 a ev kalmadı artık, benim gücüm başakşehire yetiyor, başka bildiğiniz site varmı, 3 tane blok diken site diyor, ama başakşehiri sen biliyorsun. gayet temiz ve düzenli, bana denilen fiyat sizce pahalımı

cephe önemlimi, birde giriş kat önemli diilse, adamın birisi 4 ncü etapta 84 m2 daireyi satmaya uğraşıyor. Ulaşım daireye varmadan önce sol tarafta yola bakan giriş kat. Blok ismini bilmiyorum. 2 nci etapta alıcana o zaman git 4 ncü etapta al. 2 nci etap yapılalı 8-9 sene oluyor birde.

Baydisiplin
20-05-2005, 01:28
bugün ordaydım 4.etapta emlakçılarda ev bulamadım ağzını açan 85 ten açıyor, haber bıraktım hepsine. dönerken şansa 2. etaptan bir tane denk geldi, yarın alacağım kafaya koydum:)

Baydisiplin
20-05-2005, 01:30
Ya bu vergi borcunu anlamadım tapuda çıkıyormu vergi borcu..

Baydisiplin
20-05-2005, 01:35
giriş alınmaz abi acaip gürültü oluyor 44 dairenin gireni çıkanı:)

Baydisiplin
20-05-2005, 01:37
bu emlak işide tam borsa gibi, al ordan 30 tane ev, sonra hepsini tavana yaz, nasıl olsa mal sende, satıcı yok:) işte rant buna derler.

PIERCE
20-05-2005, 02:16
senin basak sehiri yapan firmanin gn mudur yardimcisi emin batur kaynakli bir yazi.

"sayın şantiye şefim,
iş kazası tutanağına planlama hatası diye yazmıştım. bunu yeterli görmeyerek ayrıntılı bir rapor anlatmamı istemişsiniz. şu anda hastanede yatmama neden olan olaylar aynen aşağıda anlattığım gibi olmuştur.

bildiğiniz gibi ben bir duvar ustasıyım. inşaatın 6. katındaki işimi bitirdiğim zaman biraz tuğla artmıştı. yaklaşık 250 kg kadar olduğunu tahmin ettiğim bu tuğlaları aşağıya indirmek gerekiyordu.

aşağı indim, bir varil buldum, ona sağlam bir ip bağladım, 6. kata çıktım. ipi bir çıkrıktan geçirip ucunu aşağıya saldım. tekrar aşağıya indim ve ipi çekerek varili 6. kata çıkardım. ipin ucunu sağlam bir yere bağlayıp tekrar yukarı çıktım. bütün tuğlaları varile doldurdum. aşağı indim, bağladığım ipin ucunu çözdüm.

ipi çözmemle birlikte birden kendimi havalarda buldum. nasıl bulmayayım? ben yaklaşık 70 kiloyum. 250 kilogramlık varil süratle aşağıya düşerken beni yukarı cekti. heyecan ve şaşkınlıktan ipi bırakmayı akıl edemedim. yolun yarısında dolu varille çarpıştık. sağ iki kaburgamın bu sırada kırıldığını sanıyorum. tam yukarı çıkınca iki parmağım iple beraber çıkrığa sıkıştı. parmaklarım da bu sırada kırıldı. bu esnada yere çarpan varilin dibi çıktı ve tuğlalar etrafa dağıldı.

varil haifleyince, bu sefer ben aşağı inmeye varil yukarı çıkmaya başladı ve yolun yarısında yine varille çarpıştık. sol bacağımın kaval kemiği de bu sırada kırıldı. can havli ile ipi bırakmayı akıl ettim. başımı yukarı kaldırdığımda boş varilin süratle üzerime geldiğini gördüm. kafatasımın da böyle çatladığını sanıyorum.

bayılmışım, gözümü hastanede açtım. cenab-ı hak'tan tüm kullarını böyle görünmez kazalardan korumasını diler, hürmetle ellerinizden öperim."

duvarcı ustanız ahmet"

Sen bu evlerin 87m2 sine 80 milyar vereceksen ben de sana birsey demiyorum.

Adam tutanaga planlama hatasi demis.

preatoria
20-05-2005, 08:59
ev alacaksanız öncelikle şunlara dikkat etmeniz gerekir

ev sahibinden tapunun bir fotokopisini alın, elektrik ve su abone numaralarını alın, ve evin bağlı olduğu belediyeden kontrol etmek için emlak beyannamesini vb diğer evrakları ve iskan izin belgesini alın iskan belgesi yoksa ilgili belediyenin proje departmanından olup olmadıgını kontrol edebilirsiniz

tapuyu iyice inceleyin elinizdeki tapu gercekten alacagınız daireyemi ait, kat mülkiyeti tapusumu yoksa arsa yada kat irtifakı tapusumu ?? (olması gereken kat mülkiyetidir) satacak adam eve tek başına tam hisse ile sahipmi değilse bile tapuda adı yazan herkesten satın almanız gerekmektedir unutmayınız

belediyeden emlak,çtv, vb borçları olup olmadıgını öğrenin, elektrik, su aboneliklerini kontrol edin ve borçları olup olmadığını öğrenin daha sonra tapuda cildi memura actırıp daire üzerinde haciz, ihtiyati tedbir, şerh vb gibi satışa engel bir durum olup olmadığını öğrenin eger yoksa evi almanızda hukuki ve sizi bağlayıcı herhangi bir kıstlama yok demektir güven içerisinde evi alabilirsiniz eger isterseniz adamın borçları kadar parayıda bloke edip bunları siz yatırabilirsiniz ki yanılmıyorsam tapuda satış öncesi belediyeden borcu yoktur diye belge istenmektedir

ödeme konusunda gelince elinize fotoğraflı, imzalanmış, onaylanmış tapunuzu almadan kimseye ödeme yapmayın

cyrano
20-05-2005, 10:51
Ben fazla tecrübeli değilim ama şunu diyebilirim; emlakçıların %99.9'u sizi yolunacak kaz olarak görür ve biraz kredi de çekerseniz Şişli gibi mekezi yerlerde de belki eski bina da olsa benzer büyüklükte ev bulabilirsiniz sanırım. İyi şanslar.

lutas
20-05-2005, 11:38
Ben can alıcı kısımdan bahsedeyim...
Üzerinizde para taşımamanız menfaatinizedir.

En garantili para bloke çektir.
Üstünde ismi yazan şahıstan başkası ciro edemez,
bir başkasına devredemez.
Çalıştığınız bankaya hazırlatın.
Siz karşılığını yatırın.Bloke edilmesini istediğinizi söyleyin.
Onlar alıcı adına bloke edeceklerdir.

Ve tapuya devire gittiğinizde telefonla veya
şubenizden bizzat mal sahibi karşılığını teyit etsin.

Emlakçı sizi yönlendirecektir.
Tapudaki görevli de -muhtemelen- size o esnada yardımcı olacaktır.
Mal sahibine paranı eksiksik aldın mı diye sorar.
Mal sahibinin veya istediği bir başkası adına
düzenletmiş olduğunuz bloke çeki verin.
İmzasını atar.
Tapunuzu alırsınız.

Daha öncesinde yani
içeride müdürün yanında imzayı atmadan KESİNLİKLE
küçük kaparolar hariç hiçbir ödeme yapmayın.

İyi niyetli olurken bütün birikimlerinizi
bir anda kaybedebilirsiniz.
Sağlamcı olmak en iyisi...

Mayıs ve Kasımda iki taksitte emlak vergisi ödenir.
Ev sizin olunca
bunu da artık ajandanıza kaydedin.

Şimdiden hayırlı olsun.
Depremsiz hırsızsız oturmanız dileklerimle.

Allah evi olmayan herkese nasip etsin...

empee3
20-05-2005, 12:44
Kafa karıştırmak gibi olması ama benim bildiğim tapu dairesi satıcıya 'Paranızı eksiksiz olarak aldınız mı?' sorusunu sorarak satıcıya parayı alma konusunda öncelik tanımış oluyor. Yani daireyi satan parayı bir şekilde almış olması gerekiyor; bu bloke çekle olabilir ya tapu memurun yanında bir telefonla yapılan EFT ya da nakit parayla olabilir. Nakit para taşımayı tavsiye etmiyorum. Burada esas olan evin parasını ödemeden tapu dairesinde satıcıyla buluşabilmektir. Ondan sonra parayı imzadan önce vermişsiniz, sonra vermişsiniz fark etmez. Ama para konusunda satıcıya öncelik tanınıyor.

Evin değerini tesbit etmek için kabaca şöyle pratik bir kural kullanılabilir: Evin değerinin %5 i yıllık kira gelirine eşittir. Başka bir deyişle evin aylık kira değerini elde etmek için fiyatını 0.004 ile çarpmalısınız. En azında İzmir emlak piyasası için iyi bilinen ve uygulanabilen bir pratik kuraldır.

Kolay gelsin.

bikmisbroker
20-05-2005, 14:53
.................................................. ...
Yani daireyi satan parayı bir şekilde almış olması gerekiyor; bu bloke çekle olabilir ya tapu memurun yanında bir telefonla yapılan EFT ya da nakit parayla olabilir.
.................................................. ...........
.

.................................................. ..
En garantili para bloke çektir.
Üstünde ismi yazan şahıstan başkası ciro edemez,
bir başkasına devredemez.
Çalıştığınız bankaya hazırlatın.
Siz karşılığını yatırın.Bloke edilmesini istediğinizi söyleyin.
Onlar alıcı adına bloke edeceklerdir.
.................................................. ....
..

Farzedelim evi almaktan Tapuda son anda VAZGECTiNiZ? ve bloke ceki yaptirdiginiz bankaya geri dondunuz, Bloke ceki hazirlayan banka muduru ve elemanlari sizi tanimiyor?? Bu BLOKE ceki hazirlayan bankanin hazirladigi bu ceki iPTAL edip paranizi size iade etmesini beklersiniz??

DEGiLMi???

SORUM SU; HUKUKEN bu cek iptal edilebilirmi?

(Sadece sizin-Yani ceki hazirlatan kisinin- sozlu veya yazili TALEBiNiZ Uzerine)

Bloke cekin iptal sekil sarti nedir?? Bileniniz varmi??

lutas
20-05-2005, 15:27
Çek düzenlenirken ödenen 45 YTL masraf yanar.
Geri alınamaz.

Ama keşideci çeki ibraz ettiği zaman ;
para veya hesap üzerindeki bloke kalkar.

TTK 692 Çekleri düzenler.
Çek, keşide edildiği yerde ödenecekse (çekin üzerinde yazılı muhatap banka şubesi ile keşide yeri aynı ise) on gün, keşide edildiği yerden başka bir yerde ödenecekse (çek üzerindeki muhatap banka şubesi ile keşide yeri farklı ise) bir ay içinde muhataba ibraz edilmelidir.
Ödeneceği memleketten başka bir memlekette keşide edilen çek, keşide yeri ile ödeme yeri aynı kıtada ise bir ay, keşide yeri ile ödeme yeri ayrı kıtalarda ise üç ay içinde muhataba ibraz edilmelidir.
Keşide yeri ile ödeme yeri ayrı kıt'alarda bulunsa dahi her iki yer ülkesinin Akdeniz'de kıyılarının olması halinde ibraz süresi üç ay değil, bir ay olarak kabul edilir.

Ayrıca çek verilmiş olsa dahi
İbraz süresi geçtikten sonra bloke edilen para üzerinde rehin, haciz veya tedbir gibi herhangi bir kısıtlama yoksa para hesaba veya keşideciye iade edilir.

rush
20-05-2005, 15:45
Ben can alıcı kısımdan bahsedeyim...
Üzerinizde para taşımamanız menfaatinizedir.
.
.
.
Allah evi olmayan herkese nasip etsin...

Evet kesinlikle üzerinizde taşımayın ablam izmir çankayadan bir dükkan alıyordu gömlek işi ile uğraşan dükkan sahibi mezarlık başından konak tapu dairesine kadar bizi yürütmüştü tabii parayı taşımak bana düşmüştü!!! bende o kalabalıkta parayı taşıma stressinden düşecektim!!!

bikmisbroker
20-05-2005, 16:49
...........................................
Ayrıca çek verilmiş olsa dahi
İbraz süresi geçtikten sonra bloke edilen para üzerinde rehin, haciz veya tedbir gibi herhangi bir kısıtlama yoksa para hesaba veya keşideciye iade edilir.

Verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim sayin Rush.
Buradaki puf nokta Bloke ceki duzenleyen bankanin duzenlenen bu BLOKE ceki kesidecinin (bir sekilde alis veris olmamasi durumunda) Bankaya ibrazi ile o paranin keside eden KiSiYE GERI ODENIP ODENEMIYECEGIDIR.

Siz de yukarda yazmissiniz;

Demekki BLoke ceki duzenleyen banka Bu cek uzerinde herhangi bir kisitlama olup olmadiginin BELGELENMESiNi iSTEYEBiLiR?? yA DA BLOKE CEKi HAZIRLATAN MUSTERiSiNE-GERI KALAN ALISVERISDEN DOLAYI-PARAYI iADE ETTiGiNDE kendisi de TARAF olmaktadir (ilerde itilaf-anlasmazlik Vukuunda)

Dolayisi ile de BANKA USULSUZLUK yapiyor olmuyormu bu durumda??

lutas
20-05-2005, 17:03
Sayın Bıkmışbroker
size soruyor Sayın Rush
:roll:

Baydisiplin
20-05-2005, 17:11
Verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim sayin Rush.
Buradaki puf nokta Bloke ceki duzenleyen bankanin duzenlenen bu BLOKE ceki kesidecinin (bir sekilde alis veris olmamasi durumunda) Bankaya ibrazi ile o paranin keside eden KiSiYE GERI ODENIP ODENEMIYECEGIDIR.

Siz de yukarda yazmissiniz;

Demekki BLoke ceki duzenleyen banka Bu cek uzerinde herhangi bir kisitlama olup olmadiginin BELGELENMESiNi iSTEYEBiLiR?? yA DA BLOKE CEKi HAZIRLATAN MUSTERiSiNE-GERI KALAN ALISVERISDEN DOLAYI-PARAYI iADE ETTiGiNDE kendisi de TARAF olmaktadir (ilerde itilaf-anlasmazlik Vukuunda)

Dolayisi ile de BANKA USULSUZLUK yapiyor olmuyormu bu durumda??

Keşideci veya çeki alan zatı muhterem çeki ibraz ettiği zaman ;
para veya hesap üzerindeki bloke kalkar.istediğin yere gönderirsin, bloke çekte zaman mefhumu yoktur, çeki veren parayı alır, eğer ben tapuda vazgeçtiysem neden vazgeçtiğim halde çeki vereyim? çek cebimde. götürür bankaya geri verir paramı alırım. olay bu

bikmisbroker
20-05-2005, 17:15
Sayın Bıkmışbroker
size soruyor Sayın Rush

Yakin gozluklerini takmadan UZAK gozlugu ile okuyunca karisiklik olmus, sorum tabii ki sayin LUTAS'a ..:D:D:D

Ne derler?? "Adami boyle mahcup etmezler" :roll: :roll: :roll:

bikmisbroker
20-05-2005, 17:22
.................................................. ...............................
çek cebimde. götürür bankaya geri verir paramı alırım. olay bu

Can alici NOKTA bu zaten bay disiplin?

Ben diyorumki;
Oldu ya, sen MEHMET MEHMET bankada HASAN HASAN adiNa bloke cek yaptirdin, geldin Tapuda bir seyler oldu ve TAPUDAalim satim islemi gercekleserek veya gerceklesmeyerek yine Bloke ceki duzenleyen kisi MEHMEH MEHMET olarak bankaya elinde HASAN HASAN adina duzenlenmis BLOKE CEK ile geri dondun, ve dedinki;

Ben MEHMET MEHMET Tapuda HASAN HASAN ile anlasarak veya anlasamiyarak, alim satim gercekleserek veya gerceklesemiyerek alim satimdan VAZGECTIM..

Banka bloke ceki duzenleten ve bu bolke cek icin parasini yatiran MEHMET MEHMET'e bu Bloke cek tutarini GERi ODEDiDiGi AN USULSUZLUK YAPMIS OLMAZMI?

Cunki Banka bir anlasmada/anlasmazlikda Belgeye dayanmadan taraf olmus oluyor?? Bu hukuki bir problem dogurucu bir unsurdur, ve adina bloke cek duzenlenen kisinin bankaya dava acmasi halinde Tazminat'a kadar gidebilecek bir Mueyyidedir!!

lutas
20-05-2005, 17:25
Sn.Bıkmışbroker
usülsüzlük halini ifade etmek istedi sanırım Sayın Baydisiplin

Yani şöyle ki ;

Hem tapuyu aldık hem de bir şekilde çeki vermedik
veyahut bloke çeki verdikten sonra tekrar herhangi bir şekilde aldık
ve bankaya blokenin kalkması için başvurduk.

varyemez
20-05-2005, 17:25
çekdışında bir yolu yokmu buişin?

lutas
20-05-2005, 17:27
Ne derler?? "Adami boyle mahcup etmezler" :roll: :roll: :roll:

Aman efendim estağfirullah.
Latife :roll: işaretini koymuştuk...

Muhatablık ve
İhtilaflar konusuna gelince...

bikmisbroker
20-05-2005, 17:27
Sn.Bıkmışbroker
usülsüzlük halini ifade etmek istedi sanırım Sayın Baydisiplin

Yani şöyle ki ;

Hem tapuyu aldık hem de bir şekilde çeki vermedik
veyahut bloke çeki verdikten sonra tekrar herhangi bir şekilde aldık
ve bankaya blokenin kalkması için başvurduk.

Aynen??? Tam yukarda yazdigim gibi?? Banka TARAF olamaz!! Bloke cekin ceki duzenleten kisiye geri odenmesi icin Mahkeme karari gerekir-Ben bunu savunuyorum (ya da bu durumu belgeleyen bir yazi-Tapudan mi alinir baska yerden mi? adina Bloke cek duzenlenen kisi de dahil olmak uzere bir belge??)

Aksi durumda banka usulsuzluk yapmis olur tarafsizligini yitirmistir, TARAFDIR

Adine Bloke cek duzenlenen KiSi bu cekin bir fotokpisini elde ederse, yani olayi belgeleyebilirse Bankayi mahkemeye bile verebilir..Bizim ticaretiumizde TARAF oluyorsun diyerek..

Baydisiplin
20-05-2005, 17:40
İbraz süresi geçtikten sonra bloke edilen para üzerinde rehin, haciz veya tedbir gibi herhangi bir kısıtlama yoksa para hesaba veya keşideciye iade edilir. şöyleki ben MEHMET MEHMET OLARAK bugün hazırlattığım ve tapuda anlaşamadığım için çeki yarın götürüp, bankaya hesabımdaki paranın blokesinin kaldırılmasını isterim,para zaten benim param, bana ödenmesi kadar doğal birşey olamaz. HASAN HASAN bankaya gelip neye dayanarak hak talebinde bulunacak? elinde çek yok tapuyu devrettiğine dair belge yok, müşteri ile anlaşılamadığından bloke çek iptal edilmiştir denilerek üzeri çizilip arşive kaldırılır ve mevzu kapanır, günlük ticarette de ben bikmisbroker adına çek kesiyor olayım, ama bikmisbrokere verdiğim çeki ille de bankadan ödemek zorunda değilim, gelir size malın parasını verir, sizden çeki alır, yırtar atarım, bankanın haberi bile olmaz, banka bana , dönüpte bana ya sen 2 nolu çeki kesmişin ama bizim kayıtlarımızda bu çek ödenmemiş gözüküyor dese, bende çeki elden ödediğimi söylerim veya kaybettim veya yırttım derim veya çamaşır makinasında yıkandı derim, dolayısı ile 3.şahsın elinde herhangi bir belge ile şikayet olmadan hiçbir sorun olmaz. bankaya yolda giderken bloke çek çamura düştü, veya yanlışlıkla yırttım derim, ibraz süresi sonunda mecburen blokemi çözecek başka alternatifi yok.

lutas
20-05-2005, 17:44
TTK 'na göre çekte vade yoktur.
Görüldüğünde ödenir vasfına sahip kıymeli evrak sınıfına mensubtur.

Türk Ticaret Kanunu'nda kambiyo senetleri arasında düzenlenen çek, temel ilişkide bir sözleşmenin bulunup bulunmamasından bağımsız olarak, kambiyo hukukuna özgü borç doğrudan özel bir havaledir. hatır senetlerinde olduğu gibi, taraflar arasında herhangi bir sözleşme ilişkisinin bulunmadığı veya temelde yer alan sözleşmenin geçersiz olduğu durumlarda çek, başlı başına borç kaynağı biçiminde ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca, haksız fiil veya sebepsiz zenginleşmeden kaynaklanan bir borç için dahi çek keşide edilebilmektedir. Çeki elinde bulunduran hamil, keşideci ile lehdar arasındaki temel ilişkiden kaynaklanan bir alacağı değil, doğrudan doğruya çekten doğan bir hakkı iktisap etmektedir. O halde, çek ilişkisi bizzat sözleşme olmadığı gibi,çekin temelinde her zaman bir sözleşme bulunması da zorunlu değildir. temelde bir sözleşme ilişkisinin bulunduğu durumlarda ise, çekte bu ilişkiden bağımsız ve sözleşme olarak nitelendirilemeyecek bir kambiyo taahüdü söz konusudur. Borçlu, temel ilişki ne olursa olsun borcunu ödemek için çek kullandığında, asıl borç ilişkisi dışında kambiyo ilişkisi doğmaktadır.

İtiraz konusu kuralın, Anayasa'nın 38. maddesinin sekizinci fıkrası kapsamında değerlendirilebilmesi için ilişkinin yalnızca sözleşmeden doğması ve borcun yerine getirilememesi gerekmektedir. Oysa çek temelde sözleşmeden bağımsız olarak kambiyo hukukuna özgü borç doğuran özel bir havaledir.

Yani

TEYİTLİ ÇEKLERDE ÇEKİ TEYİT EDEN MUHATAP BANKA, İBRAZ SÜRESİ İÇİNDE ÇEK BEDELİNİ BLOKE ETMEK VE BAŞVURU OLDUĞUNDA BEDELİNİ ÖDEMEKLE YÜKÜMLÜDÜR. BANKANIN ÇEK HAMİLİNE KARŞI SORUMLULUĞU ÇEK BEDELİ İLE SINIRLI DIR.YASADAN DOĞAN TAZMİNAT SORUMLULUKLARI İSE KEŞİDECİYE AİTTİR.

ÇEK, NEDENDEN SOYUTLANMIŞ BİR ÖDEME ARACI OLUP, KEŞİDECİNİN BİR BORCUNU YERİNE GETİRMEK AMACIYLA DÜZENLENİR. KEŞİDECİ BU HUSUSUN AKSİNİ ANCAK KESİN BİR KANITLA KANITLAYABİLİR. ÇEKİN BEDELSİZLİĞİ İDDİASININ HAMİLİN AÇIK ONAYI DIŞINDA TANIKLA KANITLANAMAZ. ALACAĞI ÇEKE DAYANANIN AYRICA ALACAKLI OLDUĞUNU KANITLAMA YÜKÜMLÜLÜĞÜ YOKTUR.

Örnek :
TTK m.695, 722
11.2.1992 214/110 19.HD

çek arkasında mevcut olan kayıt, bu çekin teyitli çek olduğunu gösterir. Bankanın çek hamiline sorumluluğu çek bedeliyle sınırlıdır. T.T.K.nun 695, 722/4. maddeleri ile 3167 Sayılı Kanunun 16/2. maddesinden doğan tazminat sorumluluğu ise keşideciye aittir.

Banka muhatap olmuş olsa bile ;
hamilin alacağı olduğunu ispatlamış olması
ve düzenlenen evrakın karşılığının talebi halinde
keşideci bizzat sorumludur.
Banka ödemeye yükümlü tutulamaz...

bikmisbroker
20-05-2005, 17:45
.................................................
bankaya yolda giderken bloke çek çamura düştü, veya yanlışlıkla yırttım derim, ibraz süresi sonunda mecburen blokemi çözecek başka alternatifi yok.

Bloke cek normal cek gibi muamele gormez, sekil sartlari farklidir.Ciro edilemez..
Adinda Blole cek duzunlenen kisinin haricinde bir kisinin almasi soz konusu degildir. Bu sebepten de (eger elinde bir fotokopi vs gibi bir belegede varsa hele) bankanin basi cok agrir.

Haa ibraz suresinin sonunda bu islem yapilmissa mesele yok, ama daha oncesinde problem cokkkk...
Puf nokta burada..

Baydisiplin
20-05-2005, 17:50
:):):)Mustafa abi, fotokopisini vermeyiz merak etme:)

bikmisbroker
20-05-2005, 17:53
:):):)Mustafa abi, fotokopisini vermeyiz merak etme:)

Belki kucuk bir detay bu ama, 3 kagitcilarin binbir taklalar atarak dolandiklari Istanbulda aklinizda bulunmasi dilegi ile, :D:D:D

lutas
20-05-2005, 18:02
Şöyle ne konuştuğunu bilen birileriyle
sohbet etmeyi özlemişiz yahu...

Arasıra yapalım.
Müstefid oluruz...

Bugünlük kapatıyoruz...
Birşey yazarsanız cevap yazmadığımı sanmayınız
Sayın Rush...

bikmisbroker
20-05-2005, 18:08
Şöyle ne konuştuğunu bilen birileriyle
sohbet etmeyi özlemişiz yahu...

Arasıra yapalım.
Müstefid oluruz...

Bugünlük kapatıyoruz...
Birşey yazarsanız cevap yazmadığımı sanmayınız
Sayın Rush...

Bidayetteki bir bankaci ile, Bilahere bankacilik yapacak olanlarin istişaresi olarak kabul ediniz sayin rush, ehh pardon sn Lutas ehh pardon sn Baydisiplin efm.. :roll:

Ben de Keyf aldim bu istişareden bunu da ayrica belirteyim, ve Katkida bulunanlara teşekkur edyim.. :bravo: :bravo: :bravo:

Baydisiplin
20-05-2005, 23:15
Bidayetteki bir bankaci ile, Bilahere bankacilik yapacak olanlarin istişaresi olarak kabul ediniz sayin rush, ehh pardon sn Lutas ehh pardon sn Baydisiplin efm.. :roll:

Ben de Keyf aldim bu istişareden bunu da ayrica belirteyim, ve Katkida bulunanlara teşekkur edyim.. :bravo: :bravo: :bravo:

1 milyar indirmedi diye anlaşamadık ev almaktan vazgeçtim geri borsaya soktum parayı:)

PIERCE
20-05-2005, 23:37
cek denen sey sekil sartlari oyle olsun boyle olsun goruldugunde odenen kambiyo senetidir hesap sahibinin hesabindaki para bloke olduktan sonra o para artik onun degildir bu bir.
bankanin taraf oldugu durum hesaptaki para ile ceki getiren adamin kimligidir baska bankanin hicbir tarafi yoktur kim kimi dolandirmis, ne olup bitmis umrunda degildir. memur ceke bakar. noter tastikli olsun, fotokopi, zotokopi ne suret olursa olsun geri gonderir. birde getiren adamin kimligine bakar tamamsa parayi verir tamam degilse vermez. ya verirse veya ya blokaji kaldirirsa varsayimi gibi birsey yoktur. cunki veremez zaten verirse kovulur.
taraflardan birinde fotokopisi olsun olmasin zaten bloke ceki getiren adam blokeyi koymus paranin sahibi adam olsa dahi parayi cekemez karpuz gibi bekler. adama odeme yapilmaz cunku cekteki isim adamin ismi degildir serbest kullanim hakki yoktur. mudinin kendi parasini alip almamasi bankanin umrunda da degildir. bekleyecektir.
tapuda imzayi attim adam ceki vermedi zorla elimden aldi bilmem ne oldu ibraz suresi doldu bloke kalkti sen bu blokaji nasil kaldirirsin falan gibi muhabbetler de yapan kisi icin zaman kaybidir boyle bir durumda adama gecmis olsun kardesim denir.

Baydisiplin
20-05-2005, 23:41
cek denen sey sekil sartlari oyle olsun boyle olsun goruldugunde odenen kambiyo senetidir hesap sahibinin hesabindaki para bloke olduktan sonra o para artik onun degildir bu bir.
bankanin taraf oldugu durum hesaptaki para ile ceki getiren adamin kimligidir baska bankanin hicbir tarafi yoktur kim kimi dolandirmis, ne olup bitmis umrunda degildir. memur ceke bakar. noter tastikli olsun, fotokopi, zotokopi ne suret olursa olsun geri gonderir. birde getiren adamin kimligine bakar tamamsa parayi verir tamam degilse vermez. ya verirse veya ya blokaji kaldirirsa varsayimi gibi birsey yoktur. cunki veremez zaten verirse kovulur.
taraflardan birinde fotokopisi olsun olmasin zaten bloke ceki getiren adam blokeyi koymus paranin sahibi adam olsa dahi parayi cekemez karpuz gibi bekler. adama odeme yapilmaz cunku cekteki isim adamin ismi degildir serbest kullanim hakki yoktur. mudinin kendi parasini alip almamasi bankanin umrunda da degildir. bekleyecektir.

neyi bekleyecek?, bloke çeki varsayalım denize düşürdü, banka yok kardeşim ille çekimi isterim mi diyecek, banka süre bitiminde kuzu kuzu blokeyi çözecek. bankanın keyfi bekletme gibi bir lüxü yok

varyemez
20-05-2005, 23:42
arkadaslar bu işin baska yolu yokmu?
çek kullanmak istemiyorum,yada karsı taraf çek kabul etmiyor..
parada tasımakda istemiyorum..ne yapacagız.

Baydisiplin
20-05-2005, 23:45
götürecen laptopu tapuya GPrs TEN BANKA sitesine bağlanıp, EFT Yİ adamın gözü önünde yapacaksın:) tapu müdürü de şahit olacak, açıklama kısmına da falan falan parsel ada no ev bedeli diyeceksin, sonra tapu peşine düşecek tapuda 20 milyar bankada 80 milyar öde aradaki tapu harcını diyecek:)

varyemez
20-05-2005, 23:47
zor bu işler 80-100000 ytl tasımak çok riskli..

PIERCE
20-05-2005, 23:49
neyi bekleyecek?, bloke çeki varsayalım denize düşürdü, banka yok kardeşim ille çekimi isterim mi diyecek, banka süre bitiminde kuzu kuzu blokeyi çözecek. bankanın keyfi bekletme gibi bir lüxü yok

Evet. Dedigim sey de o zaten.

Zararin ne olur. Firsat maliyetin kadar zararin olur.

lutas
20-05-2005, 23:51

Sohbet ve seviye güzel olunca bir bakalım dedik.
Takavvüt bankacılar daha iyi bilirler ama...

Sevgili varyemez

O zaman
Daha önce ayrıntıları verir konu ile ilgili şubene bilgi verirsin.
Cep telefonundan imza esnasında
yetkiliye telefon edersin, transfer talimatını verirsin.

Satıcı da şubesini arar ve hesabında paranın görüldüğünü teyit eder.
Tapu teslim alınır.

Baydisiplin
20-05-2005, 23:53
İstanbulda gaspçılar ya tapu ya banka önünde tezgahı açarlar, elinde çanta ile 2 kişi tapuya girip çıkışta çanta el değiştiriyorsa, kurban evi satandır alan değil:)

Baydisiplin
20-05-2005, 23:54
eğer bu eft işlemi ise 2-3 saat teyit alamaz, ama bankanın 2 şubesinde transfer işlemi ise 2 dk da teyit alınır.

PIERCE
20-05-2005, 23:56

varyemez bu konunun ilk sayfalarina bakarsan orada garanti bir baska yolu baydisipline aciklamistim.

lutas
21-05-2005, 00:03
Tahmin ediyorum bu da sadece dünyada bize özgüdür.
Tapu dairelerinin duvarlarında

''Açıkta para saymayınız.Para alıp vermeyiniz''
deyuu koca koca yazarlar.

Düşünün şimdi 500.000 $ lık bir yeri alacağız.
Çantada götürdük parayı.
Say babam say.
Eksik çıktı demesin diye tek tek adam sayarken
sen de mecbur eline baka baka adamla sayarsın.
Tapuyu alana kadar kurdeşen dökersin.

Vereyim şu parayı da üstümden yük kalksın...

varyemez
21-05-2005, 00:10
varyemez bu konunun ilk sayfalarina bakarsan orada garanti bir baska yolu baydisipline aciklamistim.
tapuya beraber gidin adam imzayi atsin ceki ver bloke cek hazirlatamazsan adamin bir arkadasi banka subesinde olsun ayni subede adam hesap acsin transfer komisyonu odemezsin, imzayi atsin sen telefonla memura transfer emrini ver.subedeki adam islemi kontrol etsin.

bahsettiğiniz bu herhalde.. satıcı kabul ederse iyi bir yol..

PIERCE
21-05-2005, 00:52
sadece bu tapu mevzunda degil her alis veriste dedigin gibi elde para disariya cikmayin asla cikmayin ne olacagi belli olmaz 2 ytl icin adam bicaklamis taksici. hadi onuda gectim ben saticiyim kendi adamlarim var caycim var odacim var emir verdim kuruma giderken elindeki cantayi gasp edecek. bu tur durumlarda olabilir. dikkatli olmak lazim.
sozlesmeler yapin, cari hesap acin, onu yapin bunu yapin bir sekilde hallolur. ama cantada para disarda dolasmayin cantada para olmasi da muhim degil pancar dahi olsa elinde canta kurumdan cikan adamsin etrafta da potansiyel tehlike var adamin umrunda olmaz sana ne oldugu.
baska yollardan bu alisverisleri yapin. illa yapacagim derseniz kalabalik gezmekte fayda var.

bikmisbroker
21-05-2005, 01:10
tapuda imzayi attim adam ceki vermedi zorla elimden aldi bilmem ne oldu ibraz suresi doldu bloke kalkti sen bu blokaji nasil kaldirirsin falan gibi muhabbetler de yapan kisi icin zaman kaybidir boyle bir durumda adama gecmis olsun kardesim denir.

TURKCESI Bloke cek, bloke ceki DUZENLETEN/YAPTIRTAN tarafindan bile bozulamaz Yanlismi anladim?

Burada http://www.hisse.net/forum/showpost.php?p=387689&postcount=47 daha detayli bir ornek verdim, bu ornekdeki bay MEHMET MEHMET, adina bloke cek yaptirdigi HASAN HASAN'in bloke ceki elinde Bankaya Geri donse?? ve biz anlasamadik Mudur bey, bloke yaptirdigim cek burada parami serbest birak ve bana iADE et dese?? Olurmu?? Olmazmi?? Veya sizce ne olur??

varyemez
21-05-2005, 01:13
ben nasıl ev alacam yahu strese girdim şimdi..
en az 10 kişi tapuya gitmek lazım... :D :D

cenkog
21-05-2005, 01:43
Genelde bir sorun çıkmıyor ama güvendiğin arkadaşların falan olsun gene de yanında :mod:

ben nasıl ev alacam yahu strese girdim şimdi..
en az 10 kişi tapuya gitmek lazım... :D :D

Survival
21-05-2005, 23:17
Peki bir soru da benden. Ev aliyorum, ev yasli bir bayan ve kocasinin uzerine ancak koca vefaat etmis, miras durumu olmus 2 erkek cocuk da var. cocuklar resit yasda ve 1 tanesi cezaevinde bulunmakta. bu durumda soyle bir cozum varmis. mahkeme bilirkisi tayin ederek evin degerini belirliyor. degerin belirli bir kismini (cezaevinde bulunan kisinin hakki ne kadarsa) bir banka hesabinda o kisi icin bloke ettiriyor. boylece satis gerceklesebiliyormus. bu anlattiklarim dogrudur degil mi? bu konuda bilgisi olan varsa ve cevaplarsa sevinrim. ayrica daha onceki sorular icin birkac cevap verebilirim.
evin vergi borcu olabilir, bu belediyeden kolayca ogrenilebiliyor.
bunun disinda, sanirim odeme icin soyle bir yol da var;
tapuda imza karsiligi havale. bana emlakci boyle dedi, belki de burada anlatilan blokeli cek, emlakcinin soyledigi blokeli havale methodudur..
ben ev alacagim semtteki subede bir hesap actiracagim. parami internetten o subeye ucretsiz havale edecegim, daha sonra ev sahibine de orada bir hesap actirmasini soyleyecegim. ve daha sonra eger "tapuda imza karsiligi havale" varsa onu yaptiracagim. yoksa da blokeli cek kestiririm, ama 45 YTL masrafa da yazik diye dusunuyorum.. fakat garantili yol oldugundan yapacagiz tek yol buysa...

Baydisiplin
21-05-2005, 23:23
evin ne tür vergi borcu olabilir,belediyeden tapu bilgileri ilemi öğreniliyor

Survival
21-05-2005, 23:41
cok net hatirlamiyorum ancak cop vergisi cevre vergisi gibi birtakim vergiler vardi, bizim almak istedigimiz evde kiraci son 2 sene bu vergilerin hicbirisi odememis, 200 kusur YTL verdi borcu cikti. ben de internetten ogrenerek emlakciya "evin vergi borcu olup olmadigi arastiralim" dedim. emlakcida belediyeye giderek tum vergi borclarini cikartmis.
Ancak ben boyle biliyorum olayi, yarin emlakciya tekrar sorarim, belki de belediyeden degil de baska bir kurumdan ogreniliyordur. neticede ben tek bir bilgisayar ciktisi uzerinde hangi ay ve yila ait oldugu belli olmak uzere tum vergi borclarini gordum...

cetvel
21-05-2005, 23:46
sevgili isletmeci,
internet üzerinden borçları görebiliyorum demişsin... ya da ben öyle anladım...

nereden görebiliyorsun?

Survival
22-05-2005, 00:02
yok yok yanlis anlasilma olmus,
internetten ogrendigim sey, emlak alirken nelere dikkat edilmeli konusuydu.
"vergi borcu var mi" meselesini internetten ogrenerek emlakcidan bu bilgiyi istedim.
O'da -yanlis hatirlamiyorsam- belediyeden almis olacak ki, elinde bir vergi dokumu ile bana bilgi verdi, cevre vergisi vs gibi odenmemis vergi kalemleri..

cetvel
22-05-2005, 01:37
tamam şimdi oldu... ben de internetten çok araştırdım, bu tip borçları görebilir miyiz diye...

Neyse, benim emlakçım açıkcası beni kandırdı! Niye mi? Ev alırken bana evin tapuda devir edilirken, ev ile ilgili borç varsa, işlemin gerçekleşmeyeceğini bu sebeple evi satan kişinin borçlarını ödemesinin şart olduğunu söyledi... Tapu üstümüze geçti, beyanname vermek için belediyeye gittik, bir de ne görelim evin çöp vergisi, emlak vergisi 2003'ten beri duruyormuş... Soluğu direkt emlakçının yanında aldım ve beni kandırdın dedim... büyük bir pişkinlikle "olmaz öyle şey" dediler bana... sonra da çok şaşırmış gibi davrandılar. şimdi eğer bakırköy tarafından ev alıyorsanız; emlakçılara çok dikkat edin derim...

Son soru: bu borçları kimi bağlar? Ben mi ödemeliyim yoksa önceki ev sahibi hala bu borçlardan sorumlu mu?

saygılar...

cenkog
22-05-2005, 03:08
Eski sahibini bağlar ama önce öde hakkını mahkemede ara derler :mad:

tamam şimdi oldu... ben de internetten çok araştırdım, bu tip borçları görebilir miyiz diye...

Neyse, benim emlakçım açıkcası beni kandırdı! Niye mi? Ev alırken bana evin tapuda devir edilirken, ev ile ilgili borç varsa, işlemin gerçekleşmeyeceğini bu sebeple evi satan kişinin borçlarını ödemesinin şart olduğunu söyledi... Tapu üstümüze geçti, beyanname vermek için belediyeye gittik, bir de ne görelim evin çöp vergisi, emlak vergisi 2003'ten beri duruyormuş... Soluğu direkt emlakçının yanında aldım ve beni kandırdın dedim... büyük bir pişkinlikle "olmaz öyle şey" dediler bana... sonra da çok şaşırmış gibi davrandılar. şimdi eğer bakırköy tarafından ev alıyorsanız; emlakçılara çok dikkat edin derim...

Son soru: bu borçları kimi bağlar? Ben mi ödemeliyim yoksa önceki ev sahibi hala bu borçlardan sorumlu mu?

saygılar...

fiora
22-05-2005, 18:32
Önceki ev sahibini BULABİLECEĞİNİZDEN emin misiniz??

Benim başıma da geldi de ondan biliyorum. :mad: CEp telefonlarına varana kadar iptal edip gidiyorlar.!

Baydisiplin
22-05-2005, 19:13
ya bu vergi borcu çok çıkıyormu, benim aldığım adam vergi borçlarını ödese olmazmı, ben nerden bileyim evin ilk sahibi kim, veya beni ne bağlar, devlet onun peşine düşsün,ben aldığım dönemden itibaren sorumlu olmuyormuyum?

Survival
22-05-2005, 21:19
olmuyor baydisiplin, yani Siz sorumlu oluyorsunuz eski vergi borclarindan da.
ancak vergi borcu cok fazla da cikmiyor, bizim alacak oldugumuz evde, kiraci 2 sene falan odememis ilgili vergi borclarini ve 200 YTL civarinda bir borc cikti..
saniyorum bu konuda, aramizda hukukcular varsa daha iyi aciklama yapabilirler, ancak google'da bile konuyu search edin, epeyce bilgi cikiyor...

gemici
22-05-2005, 21:58
alacan tapuyu verecen parayı tapu memurunun önünde hiç bir sorun çıkmıyor dolayısıyla.......................

yosunga
22-05-2005, 23:45
Sayın Pierce bu olay çok yaygın bir şehir efsanesidir ve ben 9 yıl kadar önce okuduğumda olay Kayseri'de geçiyordu ve yerel bir gazetenin haberi diye yer almıştı :).Yani yalan olduğuna emin olabilirsiniz.

senin basak sehiri yapan firmanin gn mudur yardimcisi emin batur kaynakli bir yazi.

"sayın şantiye şefim,
iş kazası tutanağına planlama hatası diye yazmıştım. bunu yeterli görmeyerek ayrıntılı bir rapor anlatmamı istemişsiniz. şu anda hastanede yatmama neden olan olaylar aynen aşağıda anlattığım gibi olmuştur.

bildiğiniz gibi ben bir duvar ustasıyım. inşaatın 6. katındaki işimi bitirdiğim zaman biraz tuğla artmıştı. yaklaşık 250 kg kadar olduğunu tahmin ettiğim bu tuğlaları aşağıya indirmek gerekiyordu.

aşağı indim, bir varil buldum, ona sağlam bir ip bağladım, 6. kata çıktım. ipi bir çıkrıktan geçirip ucunu aşağıya saldım. tekrar aşağıya indim ve ipi çekerek varili 6. kata çıkardım. ipin ucunu sağlam bir yere bağlayıp tekrar yukarı çıktım. bütün tuğlaları varile doldurdum. aşağı indim, bağladığım ipin ucunu çözdüm.

ipi çözmemle birlikte birden kendimi havalarda buldum. nasıl bulmayayım? ben yaklaşık 70 kiloyum. 250 kilogramlık varil süratle aşağıya düşerken beni yukarı cekti. heyecan ve şaşkınlıktan ipi bırakmayı akıl edemedim. yolun yarısında dolu varille çarpıştık. sağ iki kaburgamın bu sırada kırıldığını sanıyorum. tam yukarı çıkınca iki parmağım iple beraber çıkrığa sıkıştı. parmaklarım da bu sırada kırıldı. bu esnada yere çarpan varilin dibi çıktı ve tuğlalar etrafa dağıldı.

varil haifleyince, bu sefer ben aşağı inmeye varil yukarı çıkmaya başladı ve yolun yarısında yine varille çarpıştık. sol bacağımın kaval kemiği de bu sırada kırıldı. can havli ile ipi bırakmayı akıl ettim. başımı yukarı kaldırdığımda boş varilin süratle üzerime geldiğini gördüm. kafatasımın da böyle çatladığını sanıyorum.

bayılmışım, gözümü hastanede açtım. cenab-ı hak'tan tüm kullarını böyle görünmez kazalardan korumasını diler, hürmetle ellerinizden öperim."

duvarcı ustanız ahmet"

Sen bu evlerin 87m2 sine 80 milyar vereceksen ben de sana birsey demiyorum.

Adam tutanaga planlama hatasi demis.

Baydisiplin
23-05-2005, 00:46
ya üstteki yazı tamamen komedi ya, kiptaş istanbulun en sağlam evlerini yapıyor, okuma yazma bilmeyen adamın mütaahit olduğu bu kocaköy istanbulda, devletin yaptığı eve de güvenmessen daha kime güveneceksin, fulyada bir ev baktım dün resmen kümes gibi 90 milyar, ev gezdirmek için bile imza attırıyorlar, ,imza atmak istemedim diye emlakçı beni kovdu.

Baydisiplin
23-05-2005, 01:05
alacan tapuyu verecen parayı tapu memurunun önünde hiç bir sorun çıkmıyor dolayısıyla.......................

70-80 milyar para ile tapu dairesine ne ben girmek isterim ne de evini aldığım adam o parayla dışarı çıkmak ister.

Baydisiplin
23-05-2005, 01:12
Devadam siz ne diyorsunuz bu konuda? varsa tecrübeniz paylaşırmısınız?

varyemez
23-05-2005, 01:20
100-150 milyar parayı çantadamı tasıycan..çok zor iş..

Baydisiplin
23-05-2005, 01:22
birde önemli husus, adam size iyi bir daire gezdirir, tapuda gidersiniz birde bakmışınız karambole bodrum dairesini almışınız, aman dikkat!

DEVadam
23-05-2005, 01:24
Yazınızı simdi gördüm.Topiği baştan sona okumak biraz zaman aldı. :)
Bu konuda bir deneyim yaşamadığım için söyleyebileceğim fazla bir şey yok.Umarım istediğiniz gibi bir eve en kısa zamanda sahip olursunuz.

Baydisiplin
23-05-2005, 01:27
Yazınızı simdi gördüm.Topiği baştan sona okumak biraz zaman aldı. :)
Bu konuda bir deneyim yaşamadığım için söyleyebileceğim fazla bir şey yok.Umarım istediğiniz gibi bir eve en kısa zamanda sahip olursunuz.

Teşekkürler, sanırım perşembe tapuya gideceğiz, kısmetse perşembe akşamı tecrübelerimi sıcağı sıcağına yazacağım:) acaip pirpirikliyim, oldum olası emlakçılara güvenmemişimdir, bakalım beni tuşa getirebilecekler mi:)

Survival
23-05-2005, 15:34
Sevgili baydisiplin, ben de cok endiseli, stresli durumdayim, ben de persembe cuma gibi tapuya gidecegim. ancak evin bedelini nasil verecegimi hala bilmiyorum, blokeli CEK guzel ama "Binde 4" komisyon aliyor banka, dusunun 80.000 YTL icin 320YTL masraf demek bu, yazik ya bu paraya.... acaba soyle mi yapsak? tapu mudurlugunun oldugu semtte kendi bankamizda hesap actirsak, evi alacak kisiye de orada bir hesap actirsak. tapuda imza ani geldiginde bir sorun yoksa, tapu memurunun bilgisayarindan internet bankaciligi ile havale yapsak, hem masraf 0 olur, hem de satan kisi parayi aldigina emin olur gerekirse telefon ile subeden bilgi alir...

blokeli havale diye bir uygulama var demisti emlakcim ama bugun bankadan sordum yok oyle sey dediler...

Survival
23-05-2005, 15:37

gemici agabey, o kadar cok parayi tasimak bence agirligi kadar ter dokturur insana.. insan tum malvarligi ile boyle bir ise girisiyorsa is daha da zor ve stresli oluyor...
sanirim binde 4 komisyona kiyip "blokeli cek" denilen uygulamaya girmek lazim... ama yazik ya o kadar paraya, hala bilemiyorum nasil olacak bu is..
keske ev sahibi razi olsa, once tapuya gitsek sonra bankaya ve parayi O'nun hesabina aktarsak ayni subede....

Baydisiplin
24-05-2005, 20:45
Sevgili baydisiplin, ben de cok endiseli, stresli durumdayim, ben de persembe cuma gibi tapuya gidecegim. ancak evin bedelini nasil verecegimi hala bilmiyorum, blokeli CEK guzel ama "Binde 4" komisyon aliyor banka, dusunun 80.000 YTL icin 320YTL masraf demek bu, yazik ya bu paraya.... acaba soyle mi yapsak? tapu mudurlugunun oldugu semtte kendi bankamizda hesap actirsak, evi alacak kisiye de orada bir hesap actirsak. tapuda imza ani geldiginde bir sorun yoksa, tapu memurunun bilgisayarindan internet bankaciligi ile havale yapsak, hem masraf 0 olur, hem de satan kisi parayi aldigina emin olur gerekirse telefon ile subeden bilgi alir...

blokeli havale diye bir uygulama var demisti emlakcim ama bugun bankadan sordum yok oyle sey dediler...

o iş riskli gelir evi satana, açarsın 10 dk sonra bankaya tlf, havaleyi iptal ettirirsin. adam dasdingil kalır ortada,

fiora
24-05-2005, 21:13
Tapu memuru satış işlemlerine başlarken soruyor.. Paranızı aldınız mı diye??

Almadan aldım derseniz .. imzayı verdiğinizle kalmak da var işin içinde...

PIERCE
24-05-2005, 21:40

cikmaz oyle bir rakam sabit bisey odeyeceksin bankani degistir. yalniz o bankaya bi sor bloke cek icin kac para aliyorsunuz diye. fark ediyor hepsi bir degil.

Survival
24-05-2005, 21:44
sevgili pierce, param isbankasinda, aslinda internetten parami garanti'ye EFT yapabilirim eger garanti'de daha ucuzsa. isbankasındaki musteri yetkilisine sordum, baska bir banka hesabina havale komisyonu Binde 4 dedi. Peki blokeli CEK komisyonu dedim, o da Binde 4 dedi.
umarim yanlis bilgidir, daha once burada 45 YTL yazmistiniz. 45 YTL olsa canim feda hemen veriyim yahu o stresin karsiliginda hic birsey... ama binde 4 cok fazla ediyor.

PIERCE
24-05-2005, 21:52
bir memurun dedigini digeri tutmaz 4440202 ye musteri temsilcisine baglanip bir soruver bence 10 ile 45 ytl arasinda degisir bazilari ucretsiz duzenler.

Duzeltme: Cunku kamu ihalelerine firmalar teminat mektubu ya da bloke cekle katilirlar 1 milyon dolarlik ceke oran hesabi yapacaksak olmaz o is zaten.

sabotek
25-05-2005, 11:49
Yöntemler:
1.Nakit:Komisyoncu tarafından yürütülen İşlemler son imza aşamasına geldiğinde imzaya girmeden hemen önce çıkınlar devredilir.Çıkını alan(satıcı)paramı aldım der ve imzalar.(Nakit taşıma sakıncası,Parayı sayamama olumsuzluğu)
2.Alıcı ,mutabık olunan bir bankaya satıcı adına parayı yatırır ve aldığı bloke çeki imzadan hemen önce satıcıya vererek müdüre imzaya girilir.
3.İşlemler devam ederken imzadan bir kaç saat önce alıcı ,internet bankacılığı ile satıcı hesabına parayı havale eder.Satıcı ise paranın hesabına intikal ettiğini görünce imzaya girilir(Risk unsuru alıcı yani parayı havale eden için )

fiora
25-05-2005, 21:05
2.ci yolu uygulayan olabiliyor mu acaba?

İstediği kadar çeki versin ,"buyrun paranız"ı desin. Çek bloke olduktan sonra o çek ne işe yarayacak??Blokaj kalkmadan hiçbir anlam ifade etmez!

Bu yol hiç mantıklı gelmedi bana. :düsün:

sabotek
25-05-2005, 21:46
Ben yaşadım.Satıcı ile fiyatta anlaştıktan sonra istediği bankada önce adıma parayı yatırdım.Sonra da onun adına bloke çek hazırlatıp,tapuya geldik.Bu arada komisyoncu işlemleri hazırlattı ve ben de imzaya girerken satıcıya çeki sunarak içeri girdik ve imzalar atıldı .İşlem tamamlandı.

cenkog
26-05-2005, 10:35
Bu işin nakit alınıp verilmesi en iyisi bence :tamam: Tek problem paranın taşınması ile ilgili güvenlik riskleri :eek:

2.ci yolu uygulayan olabiliyor mu acaba?

İstediği kadar çeki versin ,"buyrun paranız"ı desin. Çek bloke olduktan sonra o çek ne işe yarayacak??Blokaj kalkmadan hiçbir anlam ifade etmez!

Bu yol hiç mantıklı gelmedi bana. :düsün:

sabotek
26-05-2005, 15:41
Sayın fiora;
Bloke çek veya nakit para alıcıda ve imza için odanın önünde bekleniyor.Bu arada işlemler son aşamaya gelmiş durumda.İmza için müdürün odasına girmeden hemen önce ,alıcı nakit parayı veya çeki satıcı kişiye veriyor.Odaya girildiğinde;müdür önce satıcı konumundaki kişiye''paranı aldınmı?diye soruyor''Almadıysa zaten imza atılmıyor ve işlem gerçekleşemiyor.
Bloke çek ise; ister birlikte bankaya gidilerek,isterse de (satıcı kendisi de öğrenebilir)alıcı tarafından banka şubesinde ;satıcı adına düzenleniyor.Yani para ,alıcının bizzat kendisi tarafından satıcı şahsın adına satış bitiminde tahsil edilmek üzere bloke ediliyor.Bu çek,satıcı şahsın elindeyse;zaten satış bitmiş demektir ve kendi adına blokeli parasını hemen tahsil edebilir.Eğer imza aşamasında bir prüz çıkar ve satıştan vaz geçilirse;çek zaten hazırlatan şahsın elinde bulunacağı için,satışın yapılmadığı gerekçesiyle bankada blokajı kaldırır.Hesap gene kendisinindir..
Her şeye rağmen bu uygulamada da sakıncalar tabiki mevcuttur.

Survival
26-05-2005, 15:58
SAyin Sabotek, bloke cek'de ne kadar masraf odediniz acaba, ben henuz bankaya soramadim ama binde4'luk komisyon dogru olabilir mi?

sabotek
26-05-2005, 16:23
Bloke çek için kesinlikle komisyon ödemedim.Bazı farklı uygulamalar olsada binde 4 yanlış.Örneğin;Garanti yaprak başına(tek kişi için)20YTL alıyor.Tutar önemli değil.O da bilmeyenlerden.Sıkı çıkınca onu da almıyorlar.
Kolay gelsin.

sabotek
26-05-2005, 16:31
Tapu memuru satış işlemlerine başlarken soruyor.. Paranızı aldınız mı diye??

Almadan aldım derseniz .. imzayı verdiğinizle kalmak da var işin içinde...
Sayın fiora;
Siz hiç;paranızı (veya Bloke çekinizi)elinize almadan imzayı basarmısınız?..
Herhalde bu bir şaka!...

borsamania
26-05-2005, 17:57
Bir bilene danismak adina Kat mulkiyeti ile kat irtifasi arasinda ne gibi farklar vardir ve nasil kat mulkiyetine cevrilebilir. simdiden tesekkuru borc bilirim.

cenkog
26-05-2005, 18:26
Pratik anlamda çok da farkı yoktur aslında ve ikisine de kredi verir bankalar . Kat irtifakı kurulmuşsa ve ayrıca projeye uygunluk onaylanıp iskanı da aldıysanız artık kat mülkiyeti tapusu almak için gereken şartlara sahipsiniz demektir . Kat mülkiyeti olması gereken son nokta olduğu için , iskan alındığını gösterdiği için , harçları ve kat mülkiyeti alınması için gereken harçların yatırıldığını gösterdiği için daha makbuldür ama aslında pratikte çok da bir farkı yok . her iki tapu şekli de geçerli ve sağlam belgelerdir ...

Bir bilene danismak adina Kat mulkiyeti ile kat irtifasi arasinda ne gibi farklar vardir ve nasil kat mulkiyetine cevrilebilir. simdiden tesekkuru borc bilirim.

borsamania
26-05-2005, 18:33
Detayli aciklama icin tesekkur ederim sn cenkog.

Sanirim Kat irtifakini Kat mulkiyetine cevirmek icin bir bedel odemek gerekiyor temel fark bu olsa gerek.

Yani araya biseyler sikismasi durumu.. :gulen:

Pratik anlamda çok da farkı yoktur aslında ve ikisine de kredi verir bankalar . Kat irtifakı kurulmuşsa ve ayrıca projeye uygunluk onaylanıp iskanı da aldıysanız artık kat mülkiyeti tapusu almak için gereken şartlara sahipsiniz demektir . Kat mülkiyeti olması gereken son nokta olduğu için , iskan alındığını gösterdiği için , harçları ve kat mülkiyeti alınması için gereken harçların yatırıldığını gösterdiği için daha makbuldür ama aslında pratikte çok da bir farkı yok . her iki tapu şekli de geçerli ve sağlam belgelerdir ...

borsamania
26-05-2005, 18:42
Bu arada Aklimda kaldigi kadariyla kat mulkiyeti dige aldigim dairenin kat irtifakli oldugunu yeni ogrendim...

cenkog
26-05-2005, 22:33
Problem değil :tamam: DASK bile kabul ediyor kat irtifakını ve bankalar rahatlıkla kredi veriyor. Bu da gerektiğinde kolaylıkla elden çıkarabileceğiniz anlamına gelir. Yani krediye uygunsa ki sizin durumda uygun , konu kapanmıştır merak etmeyin ;)

Bu arada Aklimda kaldigi kadariyla kat mulkiyeti dige aldigim dairenin kat irtifakli oldugunu yeni ogrendim...

empee3
26-05-2005, 23:34
Detayli aciklama icin tesekkur ederim sn cenkog.

Sanirim Kat irtifakini Kat mulkiyetine cevirmek icin bir bedel odemek gerekiyor temel fark bu olsa gerek.

Yani araya biseyler sikismasi durumu.. :gulen:

Sadece para değil; kat mülkiyeti tapusuna çevirmek için apartmandaki tüm dairelerin sahipleri anlaşıp bir araya gelmesi gerekiyor bildiğim kadarıyla. Yani bir daire tek başına tapusunu değiştiremez.

alamet
26-05-2005, 23:50
mecidiyeköy ortaklarda gimanın 400 metre gerisinde kat mülkiyetli 120 metre kare diyor ama 110 vardır, hertarafı açık, bayağı geniş açık otoparkı var, 3oda salon, içi yepyeni 4 katlı binanın en üst katı ama asansör yok, 20 yaşında, arsa payı 55 metreye yakın, daireyi bu gün 160000 ytl ye aldım. sizce nasıl...

hani bir zamanlar sezium diye biri vardı. borsayı bırakmıştıda buralara uğramamıştı ben o kişiyim hatırlayanlar olacaktır. ev alınca tekrar finans piyasasına bir göz atmak gerekti....bu arada beni hatırlayan eski dostlara selam:))

fiora
27-05-2005, 00:03
Şaka???

Böyle bir olaya "canlı" olarak şahit oldum.. Parayı almadan imza masasına oturanı gözlerimle gördüm..Ve ikaz ettiğim için de ukala diye tanımlandım!!!!

Artık inanırsınız,...şaka olarak bakarsınız olaya.. saygı duyarım elbette!!

fiora
27-05-2005, 00:07
Sezium .. Sizi hatırlamamak mümkünmü? Bir zamanlar yapmaya çalıştığım portföy yarışmasının tartışılmaz mükemmelliğinde sizin emeklerinizi unutmak ne mümkün..

Konuyu saptırmamak adına.. Hayırlı olsun .. :) alınmış alınmıştır..

alamet
27-05-2005, 00:13
Şaka???

Böyle bir olaya "canlı" olarak şahit oldum.. Parayı almadan imza masasına oturanı gözlerimle gördüm..Ve ikaz ettiğim için de ukala diye tanımlandım!!!!

Artık inanırsınız,...şaka olarak bakarsınız olaya.. saygı duyarım elbette!!
ev sahibiyle toplam 2 dakika pazarlık yaptık adam benim fiyatı kabul etti iki dakika sonra, sonraki günde ben sana o evi 165000 liraya satardım biliyorsun değilmi dedi ki bende o fiyata alırdım gerçekten neyse 160 a anlaştık ben evin borçlarına falan baktım kiracı 500 milyon borç takmış kapıcı su falan... ev sahibine söyledim boşver ben hallederim dedi adam öyle iyi niyetli görünüyorki ben iyice işkilleniyorum, ama yok hallet yada ben paradan düşerimde diyemiyorum, adam ben evin kaporasını verdikten sonra dahi eve gidip ufak tefek ne eksiği varsa tamamlamış tamiratları falan yapmış, neyse bu gün tapuya gittik adam imzayı attı, parayı sonra gittik bankada verdik adama o kadar rahat.

bu arada iki ay sonra evleniyorum yoksa benim gibi eski borsacı tavanlardan mal almaz ama ne yapalım kira vermektense....

cenkog
27-05-2005, 00:59
Ben emlak fiyatlarının bundan sonra çok artacağını sanmıyorum ama $ bazında çok düşeceğini de sanmıyorum :düsün: Çünki artık para kazanmak zor , faizler düştü , maaşlar artmıyor ,milletteki para yerinde sayıyor . Yani alıcılar zayıf durumda , düşen kredi faizlarinin de aslında yakında çok da düşük olmadıkları ortaya çıkınca bence durulacak piyasa . Millet alışmış kolay para kazanmaya kazanamayınca emlağa hücum etti ama dinecek bu saldırı diyorum ben :hayır:

ev sahibiyle toplam 2 dakika pazarlık yaptık adam benim fiyatı kabul etti iki dakika sonra, sonraki günde ben sana o evi 165000 liraya satardım biliyorsun değilmi dedi ki bende o fiyata alırdım gerçekten neyse 160 a anlaştık ben evin borçlarına falan baktım kiracı 500 milyon borç takmış kapıcı su falan... ev sahibine söyledim boşver ben hallederim dedi adam öyle iyi niyetli görünüyorki ben iyice işkilleniyorum, ama yok hallet yada ben paradan düşerimde diyemiyorum, adam ben evin kaporasını verdikten sonra dahi eve gidip ufak tefek ne eksiği varsa tamamlamış tamiratları falan yapmış, neyse bu gün tapuya gittik adam imzayı attı, parayı sonra gittik bankada verdik adama o kadar rahat.

bu arada iki ay sonra evleniyorum yoksa benim gibi eski borsacı tavanlardan mal almaz ama ne yapalım kira vermektense....

Baydisiplin
29-05-2005, 20:46

alamet sen amma alamet adammışsın:) peki tapudaki bilgilerle evin fiziki yeri tutuyormu baktınmı?

trakyalı
29-05-2005, 21:01
alamet sen amma alamet adammışsın:) peki tapudaki bilgilerle evin fiziki yeri tutuyormu baktınmı?
Gösterdiği ev sattığı ev değilse yandı...
Böyle şeyleri çok duyuyoruz.
çok dikkat etmek lazım.
O kadar birikim güme gidebilir... :mod: :mod: :mod:

Baydisiplin
29-05-2005, 21:05
yarın tapuya gideceğim tavandan ev almak için.

varyemez
29-05-2005, 23:30
yarın tapuya gideceğim tavandan ev almak için.
hayırlı olsun,güzel günlerde oturun... :kucak:

Baydisiplin
29-05-2005, 23:57
hayırlı olsun,güzel günlerde oturun... :kucak:

inanmassın ama 1 saat önce vazgeçtim:) tavandan mal almak zoruma gidiyor açıkcası, ayrıca hala bir gözüm imkb de. vur-kaç yapıp daha güzel bir ev alabilirim diye düşünüyorum:)

Baydisiplin
29-05-2005, 23:59
benim ev işi şöyle... diyelim senin işyerin kızılayda, kirada oturduğun evinde bakanlıklarda... ama almak istediğin ev metronun olmadığı bir yer olarak düşün mesela keçiörende... şimdi sevinirmisin yoksa nasıl gelip gideceğim diye kara kara düşünmeyemi başlarsın?

varyemez
30-05-2005, 00:01
inanmassın ama 1 saat önce vazgeçtim:) tavandan mal almak zoruma gidiyor açıkcası, ayrıca hala bir gözüm imkb de. vur-kaç yapıp daha güzel bir ev alabilirim diye düşünüyorum:)
her işte bir hayır vardır,
bende full maldayım yıl sonuna kadar bekleyecegim...
spekülatif kagıtlardan uzak durun aman, ev parası gitmesin...
sevgiler,saygılar... :cheers:

varyemez
30-05-2005, 00:06
benim ev işi şöyle... diyelim senin işyerin kızılayda, kirada oturduğun evinde bakanlıklarda... ama almak istediğin ev metronun olmadığı bir yer olarak düşün mesela keçiörende... şimdi sevinirmisin yoksa nasıl gelip gideceğim diye kara kara düşünmeyemi başlarsın?
insanın 1 tane evi olmalı,
sonrasında tüm paranı imkb'ye yatır...birikimlerini orda degerlendir,ama ev önemli...

Baydisiplin
30-05-2005, 00:06
her işte bir hayır vardır,
bende full maldayım yıl sonuna kadar bekleyecegim...
spekülatif kagıtlardan uzak durun aman, ev parası gitmesin...
sevgiler,saygılar... :cheers:

12 yılda borsada aldığım spek kağıdı, link, egser, ıhlas,glmde, gsdho.. dur. gsdho hariç hepsinden çok zarar ettim. sonra da bir daha bu tür kağıtlara bulaşmamaya yemin ettim.

Baydisiplin
30-05-2005, 00:07
insanın 1 tane evi olmalı,
sonrasında tüm paranı imkb'ye yatır...birikimlerini orda degerlendir,ama ev önemli...

ev alma komşu al demişler komşularım iyi:)

yeter
30-05-2005, 00:21
12 yılda borsada aldığım spek kağıdı, link, egser, ıhlas,glmde, gsdho.. dur. gsdho hariç hepsinden çok zarar ettim. sonra da bir daha bu tür kağıtlara bulaşmamaya yemin ettim.
:tamam:

İlk zamanlarda ben de bu tür kağıtları almış ve zarar ettiğimi hatırlarım. O zaman borsayla ilgili tek iletişim kaynağı sadece borsa dergileri idi. Hayvanlar alemi yazarları o dönemde sürekli akalt, ihlas, egs, makina takm, netler gibi kağıtları pazarlarlardı. Hala da aynı türden kağıtları pazarlıyorlar.

Öyleki, bazen sattığım kağıdın tavan tavan gittiğini bilirim. Kaybetmek bir yana alırsın endeks %10 düşer bunlar %50. Bir günde %10 aşağı yukarı marjlar. Bazı şeyleri yaşamak lazım demekki.

omer guclu
30-05-2005, 01:31
ama almak istediğin ev metronun olmadığı bir yer olarak düşün mesela keçiörende... Cok yakinda Kecioren'de metro olacak kardes... Sevmem burayi ama avukatligii bana dustu... :) Ne de olsa, 35 yilimi verdim ... :vurkafa:

alamet
30-05-2005, 20:29
eh be kardeşim sende bizi iyice salak sandın galiba, herhalde baktık, inşaat muh getirip kolonlarına, bodrumuna bile baktım. kapıcıyla, diğer ev sahipleriyle, konuştum. etraftaki diğer emlakçılardan fiyatlar aldım, ayrıca paranın az bir kısmını banka kredisiyle ödedim banka 150000 ytl fiyat biçti, 120000ytl ye kadar kredi verebileceğini, 60 milyara kadarda sorgusuz sualsiz araştırmasız kredi verebileceğini söyledi.

bu güne kadar yaş tahtaya basmadım, kolay kolayda basmam, çünkü benim kadar şüpheci biri pek yoktur. en ufak bir hareket beni hemen en saçma ihtimalleri dahi düşünmeye sevkeder. zaten adamın aşırı iyi niyeti beni işkillerdirmişti ki gerekyokmuş. neyse bu gün gittik suyu elektiriği kapattı borçları ödedi bizde üzerimize aldık...

Baydisiplin
30-05-2005, 20:42
Alamet helal olsun sana.... benim evini alacağım adam başkasından kapora almış bana da satıyor.. 3 kere vazgeçti geri döndü. en sonunda da ben vazgeçtim :)

Yatirimci...
11-03-2011, 06:34
Konu sanırım 2005'den kalmış ancak yeni konu açamadığım için ve foruma'da 2 yıldır giremediğim için buraya yazmak zorunda kaldım...

Şimdi ben 2009 yılında bir daire aldım
Daire'yi 30.000 TL satış bedeli göstererek satıcı satmıştı...
Kat mülkiyeti işaretli
Ben daire'yi aldıktan sonra belediyeye emlak bildirimi yaptım mı tam hatırlamiyorum bu bir sorun çıkarır mı?
Emlak vergilerini de ödedim mi tam hatirlamiyorum...
kasım ayında bir kiracı ile sözleşme yaptık 1 yıllık evi sattığımda kiracı eğer çıkmak istemezse 45 günlük yeni ev sahibi tahliye hakkını kullanıp çıkarabilir mi?

Asıl sorularıma gelecek olursak...

Daire'yi 4 yıl aldıktan satılan daireler üzerinden bir vergi alınıyormuş beu ne kadar oalbilir...
Ben dair'yi satış sözleşmesinden 30.000 gösterdik 2009 da şimdi ne kadar gstermem gerekir daha sonra bi sorun çıkmaması açısından önemli
Alacak kişi banka'dan kredi ile alacak gerçek bedeli göstermemiz gerekiyor mu?
Ve tapu masrafları alıcının karşılamasını istiyorum doğal olarak emlakçı ile satmadığım için bu ne kadar bir masraf olur...
Sattıktan sonra da vergi için ne kadar bir ücret ödeyecem...

Serhan bey sizinle uzun zamandır konuşamiyoruz inşallah sakarya'daki emak işleriniz duruyorsa bir çayınızı içmek isterim...

Selamlar

Yatirimci...
12-03-2011, 17:02
Bu konuda emlakcı arkadaşlardan yardım bekliyorum...
Selamlar

emlaksan
15-03-2011, 16:17
Sayın yatirimci;

2009 yılında aldığınız daire konusunda beyan vermemişseniz sanırım cezalı şekilde bildirimde bulunuyorsunuz ve ödenmemiş verginiz var ise bunları da ödüyorsunuz. Cezalı ödemek dışında geç beyan vermeniz daha büyük bir sorun çıkarmaz diye düşünüyorum.

Kasım ayında kiraya verdiğiniz dairenin yeni sahibi alım tarihinden itibaren 30 gün içinde ihtar çekmelidir. İhtar da kiracıya; kira dönemi sonunda eve ihtiyacı oldğunu - kendisinin oturacağını bildirmek durumundadır. Kasım 2010 da sözleşme yapılmışsa müddet kasım 2011 de bitmektedir. Mart 2011 de alım olduğunu varsayarsak alıcı tahliye davası açmak için 6 ay beklemek durumundadır. Bu süre geçtikten sonra tahliye davası açabilir ve kontrat müddetinin dolmasını beklemek durumunda değildir.

Diğer yandan daireyi alırken 30 bin göstermişsiniz. Anladığım kadarıyla Belediye raiç bedeli minimum bu seviyededir. Banka kredili satışlarda ise rakam ne ise o olmalıdır. Yani size ne ödenecekse o yazılır. Dolayısı ile 30 bin ile ..... rakamın arasındaki farktan sorumlu olursunuz diye düşünüyorum.

Tapu masraflarının NŞA alıcı ve satıcı arasında eşit şekilde bölüşülmesi gerekirken uygulamada masraflar adeten ve genel olarak alıcı tarafından ödenmektedir. Bu durum alıcı ile satıcının arasındaki özel bir anlaşma gibidir..

Vergi ve Kiracı meselesi hakkında kişisel bilgi ve görüşümü açıkladım. Böyle önemli konularda işin uzmanı ve yetkilileriyle görüşerek teyid almayı unutmayınız. Bu arada aynı adresimdeyim. Size uygun bir zamanda memnuniyetle görüşmek, sohbet etmek isterim. Sağlık ve bol kazançlar diliyorum.

Selamlar,
Serhan

.

muratserdar
16-03-2011, 13:03
Sayın emlaksan güzel açıklamış,saolsun
bende bir kaç şey örnekleme yaparak ekleyeyim
raiç bedel 30.000,gerçek satış bedeli 150.000,kredi bedeli 80.000,ipotek bedeli 100.000 olsun
Tapuda satış bedelini 30.000 den az olmamak üzere istediğiniz bedeli gösterebilirsiniz.Ancak;
Tapuda düzenlenen resmi senette bildirilen satış bedelinin ipotek bedelinden düşük olmasından dolayı
doğacak cezadan alıcı ve satıcı sorumludur diye belirtme yapıyolar alıcı ve satıcı bunu kabul ederek
resmi senedi imzalıyor.Peki bu durumun getirebileceği ceza ve olumsuzluğu nedir derseniz;
Şu an olmayabilir ama ilerki zamanlarda Maliye hesap sorabilir,bankadan 80000 aldın 30000 e daire aldın
gerisini ne yaptın der.der mi der,der.Burası Türkiye

muratserdar
16-03-2011, 13:18
Kazanç vergisi de 2007 yılından itibaren 4 yıldan 5 yıla çıktı diye biliyorum
Bu vergi hesaplanırken;aldığınız yıldan sattığınız yıla kadar ÜFE Üretici Fiyat
endeksi artış oranında uyarlama yapılıp,o rakam üzerinden satış masrafları
satışda ödediğiniz harç vergi düşüldükten sonra o yıl için belirlenen istisna bedeli
(bu bedel 6 yada 7 bin lira olabilir) düşüldükten sonra kalan kazanç vergilendirilir.
Bu elde edilen kazanç 7.800 e kadar yüzde 15,19.800 e kadar yüzdei 20,44.700 kadar
yüzde 27,daha fazlası için yüzde 35 oranı uygulanmaktadır.

Günün özlü sözü;Malın mı var derdin var!!

muratserdar
16-03-2011, 13:25
Sizin yerinizde olsam ben ne yapardım;
diyelimki 2007 de 30 bin satış bedeli ile aldığım yeri,2011 de 150 bine sattım
100 bin ipotek yapılacak,2011 yılı raiç bedelide 50 bin
ben satışı 50 binden gösteririm;fazladan haraç ödeyip kazıklanmamak için;
Çünkü Memleketim insanının yüzde çoğu böyle yapmakta.
bundan dolayı bir ceza uygulaması ortalığı ayağa kaldırır.Çok tepki çeker.malum oy kaygısı
Geçmişte örnekleri var önce yapılacak deyipte halkın nabzı tutulup geri çekilen bissürü
cezai uygulama var benim bildiğim.

emlaksan
16-03-2011, 15:18
Sayın muratserdar;
Teşekkür ederim siz de sağolun.
Selamlar

.

Yatirimci...
20-03-2011, 12:17
Verdiğiniz bilgiler teşekkur ederim...
Ev satış ilanında ancak evde kiracı olduğu için biraz sorun yaşiyorum kiracı ekim'de sözleşmesi bitecek ama haziranda boşaltacam diyor bu sefer'de zamanından önce boşaltacağı için benim bir yasal hakkım yok mu?
Ve ev'i satarsam eğer valilik veya kaymakamlık yeni alan kişiye 30 gün içinde eve yerleşebilmesi için yardımcı olabilir mi?

emlaksan
20-03-2011, 16:12
Sayın yatirimci...;

Yaptığınız sözleşmeye kiracının evi tahliye etmeden bir ay önce ev sahibine yazılı bildirimde bulunması gerektiğine ve eğer bulunmaz ise evin boş kalacağı ayların kiralarından mesul olacağına dair bir madde eklemişseniz o halde böyle bir hakkınız olabilir.
Diğer yandan dairenizi alacak kişi evi satın aldıktan sonra 30 gün içerisinde durumu kiracıya yazılı olarak (noterden) tebliğ etmeli ve eve ihtiyacı olduğunu, oturacağını bildirmelidir. Bu bildirim ardından 6 ay beklemeli ve sonrasında yargıya başvurup dava açarak tahliye talep etmelidir. Bunun dışında Valilik yada Kaymakamlığın yapabileceği bir şey yok diye düşünüyorum. Kiracı dava sonucunda verilen tahliye kararına direnirse icra işlemi başlatılır ve bu esnada eğer lüzum görülürse kolluk kuvveti marifetiyle tahliye sağlanır. Kişisel bilgi ve düşüncelerim bu şekilde. Hukukçu görüşü alınmasında fayda var.

Selamlar,
Serhan

.

tunazade
21-03-2011, 19:20
Emlakçı kanalı ile ev alırken Tapu masraflarını düşürmek için şunları gözden kaçırmayın..
Genel tabir şudur.Emlakçı derki abi yarın tapu işlemlerini başlatıyorum..Bana şu kadar kapora verirmisin? Normal prosedüre göre evi satan kişi Belediyeden rayiç belgesi almak zorundadır.Belediyeden bunu alabilmesi için de o tarihe kadar olan vergi+ceza+ıvır zıvır ne varsa ödetirler..Tıpkı 2.nci el otoların eskiden temiz kağıdı alınması gibi..Hatta belediyeden rayiç ve ilişik kesme belgesi istediğinde 1 ocakta bile bunu istesen tüm yılın vergisini komple alır..

Bu açıdan bu işlemi satıcının kendisi yapması lazımdır.Alıcı işi emlakçıya bırakırsa evin eski borçları tapu masrafıymış gibi tarafınızdan talep edilebilir.Masum vatandaş buna uyanamıyor ne yazıkki..Hatta satıcı adam evi 3-5 sene içinde almış ve satıyorsa ilgili belediyeye hiç beyan etmemiş bile olabilir..Haliyle yüklü bir usulsuzlük cezası da gelebilir..Bu işlere emlakçı koşturuyorsa, (Güya vatandaşa hizmet ya) abi sen bir imza atacan tapuda deniyorsa kıllanın durumdan..:))