Sayfa 1/2 12 SonSon
Arama sonucu : 24 madde; 1 - 12 arası.

Konu: Birleşme Oranları Nasıl Hesaplanır?

Duhul
    Dec 2006
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    204

Esas Birleşme Oranları Nasıl Hesaplanır?

Aşağıdaki örnek değerlere sahip 2 Şirketin Birleşme Oranları Nasıl Hesaplanır ve Oluşacak Yeni Şirketin Sermayesi ne olur?

Şirket Ödenmiş Sermaye Özvarlık Aktifler
    A 24 trilyon 24 trilyon 21 trilyon
    B 250 milyar 21 trilyon 460 trilyon

2. Esas

Kim kimi devrelacak, A b'i mi alacak?
    ayrıca iki şirketin birbirinde payı var mı?

3. Esas

Varsayalım A, B'yi devralsın..
    Brileşme oranı=devrelan şirketin özsermayesi/ iki şirketin toplam özsermayesi => 24/(24+21)=0.53
    Ulaşılacak sermaye=devralan şirketin ödenmiş sermayesi/birleşme oranı= 24/0.53=45 trilyon

bahmet Guest

Esas

evet arkadaşın dediği gibi.. eğer A B'yi özsermaye yöntemine göre devralıyorsa ve birbirlerinde payları yoksa B şirketinde 1 lotu olana 84 lot A hissesi verilir.

Duhul
    Dec 2006
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    204

Esas

B şirketi A'yı devralacak aslında 2 hisse YYGYO ve Yeşil Yapı inşaat.Yeşil Yapı inşaatın sermayesinin sadece 250.000 tl olması yüzünden hesap yapamıyorum?

6. Esas

Hala birbirlerinde payları var mı bilmiyoruz ama olmadığını varsayarsak,
    Birleşme oranı= devralan şirketin özsermayesi/ iki şirketin toplam özsermayesi => 21/(24+21)=0.4667
    Ulaşılacak sermaye=devralan şirketin ödenmiş sermayesi/birleşme oranı= 0.250/0.4667=0.54 mn TRL
    her bir A hissesi sahibine=artırılacak sermaye/devralınan şirketin ödenmiş sermayesi=>(0.54-0.25)/24==>0,0190 B hissesi verilir. (ya da her 1000 A hissesine 19 B hissesi verilir)

--------------
    Bu arada siz YYGYO dediğiniz için kısa bir internet araması yaptım. Bence eksik bilgiler var burada. İki hissenin bir birinde payı var (inşaat YYGYO'da %18 paya sahip sanırım) ve kimin kimi devraldığı konusunda net değilsiniz(A, B'yi devralıyor olmalı). Bence onları netleştirir seniz daha sağlıklı bir sonuç verilebilir analiz.

ona göre;
    birleşme oranı:0.5333
    ulaşılacak sermaye:45 mn TRL
    değiştirme oranı: 102.4390 olmalı (zaten %18 pay sahibi olduğundan B 'a 'da bu rakam ile adjust edilmelidir)

Duhul
    Dec 2006
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    204

Esas

yani 1 yeşil 102 tane yygyo ile mi değişecek,offf bu oran çok kötü

Duhul
    Dec 2006
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    204

Esas

Sn.Tangerineroad,adjust etmek ne demek,yani 1 YYGYO 102 tane yeşil mi olacak o zaman süper olmaz mı?

Duhul
    Dec 2009
    İkamet
    boşlukta
    Gönderi
    2,023

Esas

Alıntı Originally Posted by depozit Yazıyı Oku
    Sn.Tangerineroad,adjust etmek ne demek,yani 1 YYGYO 102 tane yeşil mi olacak o zaman süper olmaz mı?
    sermaye azaltımı yaptı bu kesin engin efendiye yarıyan birşeydir sermaye şu haliyle bize mi engin efendiye mi yarıyor....
    vaad ederken ümitlerimiz vardır.icraat anında ise korkularımız.....

10. Esas

Çok özür dilerim sayın depozit. Bu taraflara pek bakmıyordum sorunuzu da görmemişim.

Önce adjust etme olayını söyleyim. Birleşme ve devralmalarda, devralınan şirketin ortaklarına devralan şirketin hisse senetleri verilir. Bunun hesabı kitabı kabaca yukarıda anlattığımız gibi (ama dikkat bu sadece "bahmet" arkadaşımın da dediği gibi özermaye yöntemine göredir. Farklı baza göre oranlar hesaplanabilir (piyasa değeri , İNA.. vs). Ama eğer devralan - devralınan şirketler arasında bir ortaklık ilişkisi varsa, artırılan sermaye, birleşmeye konu olan şirketlerin diğer ortaklarına dağıtılacağından bir düzeltme yapmak gerekir.

Yukarıdaki örnek üzerinden gidersek eğer.(Not: YYGYO'daki sürecin detaylarına vakıf değilim) Ancak kabaca , ilk başta benim ve sayın bahmet'in hesaplamaları hiç birbirinde payı olmasaydı doğrudur. Orada artırılan sermaye (ulaşılacak 45 - başlangıç 24=21 mn ) 250 bin adet hisseye dağıtılacak. Yani 21/0,25= 84 oradan gelir. Ama zaten B şirketi A'da %18 pay sahibi olduğundan 21 mn adet pay 250 bin hiseye değil (250.000x(1-%18)=205 bin) hisseye dağıtılır. yani, 21000/205=102 adet hisse demektir. Adjust etmek o demek.

Bu iyi midir kötümüdür, B şirketini bilmiyorum o yüzden ne desem boş. Rakamlara bakarak bişey söylemek de anlamsız..

Saygılar

Alıntı Originally Posted by depozit Yazıyı Oku

Duhul
    Dec 2006
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    204

Esas

teşekkür ederim,özvarlık yöntemine göre 1 yygyo=102 yeşil yapacaksa,birleşme sonrası yeni şirketin baz fiyatı: şu an YYGYO'nun fiyatı olan 3700 TL/Değiştirme Oranı 102 = 0,037 TL olur ama bu değer imkansız gibi geliyor bana, teşekkürler.

Duhul
    Dec 2006
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    204

Esas

özvarlık yöntemine göre 1 yygyo=102 yeşil yapacaksa,birleşme sonrası yeni şirketin baz fiyatı: şu an YYGYO'nun fiyatı olan 3700 TL/Değiştirme Oranı 102 = 0,037 TL ve elinde 1000 adet YYGYO olanın yeni şirket hisse adedi 1000x102=102.000 adet olur ama bu değerler imkansız gibi geliyor bana, gene de teşekkürler.

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •