Ana sayfa Kripto Para Ethereum bir yılda yüzde 550 yükseldi

Ethereum bir yılda yüzde 550 yükseldi

DÜNYA piyasalarında eylül sonundan itibaren rüzgarın tersine dönmesi Kripto para piyasalarını yeniden hareketlendirdi. 63 bin Dolar seviyelerinde el değiştiren Bitcoin’deki (BTC) yükselme trendi sürerken, bu yılın gözdesi Ethereum (ETH) geçtiğimiz günlerde 4 bin 640 dolar seviyelerine kadar çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Yılın başından bu yana yüzde 550 artarak önemli bir perfomansa imza atan Ethereum, kırdığı rekorun ardından piyasanın konuştuğu ilk konu oldu.

Başta Ethereum olmak üzere kripto paralardaki artışın, dünyadaki yüksek enflasyon beklentisi ve pandemi sürecinde merkez bankalarının kontrolsüz şekilde para basması olmak üzere iki temel nedene oturduğunu söyleyen Kripto Teknik Kurucusu Oytun Es, Ethereum’da rekora giden yükselişte sene içerisinde yapılan güncellemelerin etkili olduğunu vurguladı. Oytun Es, “Ethereum şu anda altcoin piyasasının yüzde 99’unun alt yapısını sağlıyor. Pandemi süreciyle birlikte dünya ekonomisinde uygulanan kararların dışında, yapılan güncellemelerin de etkisi büyük. Özellikle 2.0 güncellemesi Ethereum’da ve dolayısıyla altcoinlerdeli işlemleri hızlandıracak. Aynı zamanda maliyetler daha da düşük olacak. Yani daha teknolojik bir yapıyla hizmet sağlayabilecek. Tüm bu gelişmelerle birlikte, Ethereum’un Bitcoin’den farklı olarak daha kural tanımaz ve serbestlik sağlayan bir yapısının olması onu daha cazip kılıyor. Tabi ki spakülasyonlara ani iniş ve çıkışlara da açık bir hale getiriyor. Ben önümüzdeki dönemde Ethereum’un Bitcoin’den daha fazla fiyatlanabileceğini düşünüyorum” diye konuştu.

ETHEREUM’un artışında Facebook’un kurucu Mark Zuckerberg’in Facebook’un ismini ‘Meta’ olarak değiştireceğini açıklaması da etkili oldu. Zuckerberg’in kullanıcılara sanal gerçeklik temalı bir deneyim sunacağını açıklamasının ardından ‘Metaverse’ yani kurgusal evren temalı tokenler değerlenmeye başladı. Merkeziyetsiz blok zinciri Ethereum, altcoinler ve tokenleri de barındıran geniş bir alanı kaplıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here