PDA

View Full Version : Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

Pages : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

cenkoluc
24-02-2010, 23:41
şefim güzel diyorsunda...adam kuru kuru dolarcıklarını neden sadece kurun artmasına endeksli beklesinki??...birde üzerine kıytırık mevduat yapacak verecekleri brüt%2.5 faiz....dediğim gibi ilk aldığın maliyet önemli...şimdi bu zeus kardeşimiz atıyorum dolarını 1450 usd den almış olsa... adam dcd ile %2.5 brüt alacağına yapıyor riski en uzak opsiyonlu kurdan yani 1589 usd den alıyor %6 net faiz....şimdi bumu karlı yoksa kuru kuru dolarının yatmasımı?? ...haaa diyorsan ya dolar 1 ay sonra 1600 usd üzerine çıktı nolcak...eeeee gülü seven dikenine katlanacak...sokağa bile çıktığın zaman garantisi yok...araba çarpabilir ölürsün...ama burada ölmessin...bu arkadaşımızda en kötü kardan zarar edecek...ama bu ihtimal bana göre milyonda bir ihtimal...zor gelir 1 ay sonrasına 1600 usd üzerine.....bana göre dolardan dcd yapmak çok düşük bir risk...tam tersine tl den dolara dcd yapmak daha riskli...çünki doların düşmesine oynuyorsun...ama bunda yükselmesine....atarsın uzak kurdan bir opsiyon alırsın en kötü bu zeus kardeşin yaptığı gibi %6...alacağın riske göre karında değişir....ama şefim sanada hak veriyorum...bizim yaşlarda artık para değerli...ama korkma ben senden daha pitpiritliyim....kolay kolay yaş tahtaya basmam...şimdiye kadar temmuzdan beridir ara ara dcd yaptım(6 kez)..ona rahmen hesabıma göre 5500 tl fazladan kazanmışım...al sana fazladan 2 aylık mevduat kurtarma karı...

cenkoluc
24-02-2010, 23:52
bankada kendi gözlerimle gördüm ve bizzat tanıştığım bir dolar zengini vardı...ben korkak davranırken o bana kızıyordu...bankadaki 900.000 usd parasını sadece uzak vade dcd opsiyon yaparak...yani bozdumak istemediği için ulaşılması en uzak kur opsiyonunu koyarak fazladan mevduat harici 100.000 usd kazandım dedi...1 sene içinde...taktiri ilahiyi size bırakıyorum...ayrıca bu adam kayserili...yani işi bilen kafası çalışan bi tücaar..mal zengini...bu işi yanlış bulsa zaten o yapmazdı....:wink:

cenkoluc
25-02-2010, 12:35
sevgili silah arkadaşlarım... artık bundan sonra bu topiklerde yazı yazmamaya ve sadece seyirci olarak kalmaya karar verdim...yeni açılan her 2 topiktede daha birçok arkadaşımızın aramıza katılıp yararlı bilgiler sunacağından eminim...chucky nin artık ruhunu dinlendirmesi gerektiğine inanıyorum ..uzunca birsüre sizlerle olmaktan çok zevk aldım..bir yanlışımız bir hatamız olduysa af ola...hocalarımızın ve diğer ustalarımızın görüşlerini takip etmeye devam edeceğim..daha temiz ve daha net bir görüş alışverişinin her iki topiktede devam etmesi dileklerimle....hoşçakalın.....

chucky birthdate 13.07.2009.........chucky death 25.02.2010 :bad:

way_be
25-02-2010, 12:50
JonDowes yazmıyor, siz yazmıyorsunuz bu başlık öldü o zaman zaten.....

oktay G
25-02-2010, 21:17
ne oldu cenk kardeşim ,biri canınımı sıktı ,ne güzel aylardır muhabbet ediyorduk ,şimdi burların tadı kaçar

balimsnet
26-02-2010, 03:46
Cenk Abi, Jon Dowes abi, yapmayın lütfen. Sizsiz bu topik ölür :( şuanda sürekli olarak takip ettiğim tek forum hatta forumda da tek sayfa burası, her akşam büyük bir keyifle okuyorum.Gerektiği yerde ben de katılıyorum bilgilendirme amaçlı olarak oran aldığım zamanlar...
Sizleri forumda görmek istiyoruz daima :)

lukas
26-02-2010, 19:32
arkadaşlar siyasi gerilim yüzünden faizlerde artış oldumu?bu aralar oran alan varsa paylaşabilirmi?

cenkoluc
26-02-2010, 21:59
garanti bankası bugün itibariyle aylığa %9 verdi...finans %9.25...ziraat zorlamayla %9...

cenkoluc
26-02-2010, 22:14
pazartesi garantiden başka bir dcd işlemi yapacağım...onuda ilgilenenlere açıklamak istiyorum...bu işlemin adı bariyersiz dcd işlemi...bu bilgileri her yerde bulamassınız düşüncesiyle özel bilgiler vermek istiyorum....bugün dolan vadelimi önce tl üzerinden %9 ile mevduat yaptım...34 günlük vadeli tl işlemime 1 nisan itibariyle 3000 tl normal faiz alacağım...ben şimdi pazartesi garantiye gideceğim...benim param tl de olmasına rağmen bankaya diyeceğimki...ağalar ben tl de olan vadelimi1 nisan tarihine size 1610 usd den dcd yapmak istiyorum....banka bana 1 nisan tarihine %7 den net dolar faiz verecek....ama bende dolar yok...banka bana ne yapacak??... dolarım varmış gibi sanal olarak tüm paramı 1610 usd üzerinden hasaplıyacak...ve ben 1 nisan gününde kur 1610 usd üzerine çıkmadığı taktirde hem mevduat tl den gelecek 3000 tl mi hemde 1 nisan tarihine 1610 usd opsiyon koyduğum net % 7prim paramı alacağım...yani hem mevduattan gelecek olan faiz hemde dcd den gelecek para...duble faiz alınıyor....bu işemin adı bariyersiz dcd işlemidir...bende tl olduğu için bir türlü ters işlem yapamıyordum...banka sanki dolarım varmış gibi işlem yapabilecek..
not= bu arada buradan gelecek olan dcd parası normal mevduat faizi ile kafa kafayadır...mesela siz atıyorum paranıza bildiğimiz mevduattan 1000 tl alıyorsanız bu işlemdende yaklaşık 1000 tl ekstra alıyorsunuz...eder 2000 tl...yukardaki örnek kendi parama göre olan işlemdir...yani 3000 tl mevduattan+ 2500 tl dcd den...

cenkoluc
26-02-2010, 22:19
birde bariyerli dcd işlemi var oda çok güzel bir işlem..pazartesi onuda yapabilirim..ama onun primi biraz daha düşük...1 aylığa dolar üzerinden net %6 veriyor...ama alacağın opsiyonu 1630 usd ye kadar çıkarıyorsunki bu kura gelmesi bana göre 1 ay içinde çok zor...gelen para ise mevduat%9 + dolar dcd faizinden %6...yani mevduattan alacağınızın 2 misli...ben kendimce bu işlemleri yapacağım zaman 2 sene öncesinden aldığım eski %18-19 mevduat faizi paramı şimdiden çıkarmaya başlayacağım....

not= bu işlemler henüz bilinmiyor...özeldir...mevduatınızı çapulculara teslim etmeyin diye paylaştım..:bad:

chuck not defterinden............para kazanmak bir sanattır..sanatçı olmak içinde belli bir birikiminiz olması yeterlidir...az yada çok..

cenkoluc
26-02-2010, 22:46
finans bankasının mevduat işlemleri çok azalmış...yunan çıkmazından dolayı çok çeken olmuş...o bakımdan önümüzdeki günlerde büyük ihtimalle 9.50 ve üzerine çıkabilirler...ama pek tavsiye edilmiyor..karamanın koyunu sonradan çıkar oyunu diyorlar...tabi bunları diyenler konuştuğum rakip bankalardaki temsilciler.....siz yinede kendinizce güvendiğiniz bankalarda işlem yapın...bu finasta olabilir bir başka bankada...ona bakarsanız garanti banaksınında yabancı ortaklığı sona ermiş...noldu battımı şimdi koca banka...:notr:

şef
27-02-2010, 00:56
selam dostum, ben bu bariyerli olayından birşey anlamadım. yani banka senin olmayan dolarına niye birde ekstra faiz versinki? yada başka bir deyişle diyelimki o gün dolar 1.61 i geçti. ne oluyor? herhalde senin olmayan dolarlarını 1.61 den alacak değil?

oguzozi
27-02-2010, 01:40
Sevgili Cenk oluc,
Bariyerli DCD aklıma çok yattı.
Bu işlemi yapmak için sözleşme imzalanıyor mu?
Dolar ön gördüğünüz miktarı geçerse yani vade sonu 1.600 dediniz 1.650 oldu ne olur?
Bilgilendirirseniz seviniriz.
Fırtınalı ve sisli havada yolunu kaybetmiş elinde küreğinden başka birşey kalmamış yatırımcıya yol gösterecek deniz fenerleri neredeee?
Yokse sizde mi....

cenkoluc
27-02-2010, 02:11
her güzelliğinde bir bedeli olacak elbette...ama bu bedel en düşük riskli olduğu bizim gibi fazla riski sevmeyenler için güzeldir...olayı kısaca şöyle özetleyeyim....benim param 430.000 tl...şimdi ben bu paramı bugün % 9 dan mevduat yaptım...1 nisanda dolacak...burdan gelecek olan faiz 3000 tl( 34 gün üzerinden)...ben bankaya dedimki benim dolarım yok ama ben dolarım varmış gibi birde üstüne dcd işlemi yapmak istiyorum...bankada bana hay hay dedi...1 nisan tarihine benim tüm paramı 1610 usd üzerinden hesaplayarak 265.850 usd olarak kayda alıyor...ve bana diyorki sen 1 nisanda bu benden aldığın 1610 usd opsiyonun altında kalırsan benden bu para karşılığında % 7 net alacan...buda benim parada ne yapar..1550 usd yapar..1 nisanda eğer bu kurun altında bir yerde kalırsam hem mevduat yaptığım %9 hemde bu dolardan gelecek %7 yani 1550 usd alacam....eğer 1610 usd üstünde bir yerde kalırsam..mesela 1630 usd olursa aradaki kur farkını onlara vericem...yani 1610usd ile 1630 usd arasındaki fark onların olacak...ama param tl olarak devam edicek..biraz karışık gibidir ama güzel para kazandırır...bunun adı bariyersiz dcd dir...ve bana görede 1 ay sonra doların 1610 usd üzerine gelmesi çok zordur....

cenkoluc
27-02-2010, 02:24
birde bariyerli dcd işlemini anlatayım...muhtemelen ben pazartesi bu işlemi yapacağım...buda şöyle oluyor...ben 430.000 tl paramı bugün itibariyle % 9 dan 1 nisan tarihine kadar bildiğimiz vadeli mevduata bağladım...pazartesi gittiğimde diyeceğimki ben paramı 1 nisan dolacak olan tarihe kadar bariyerli dcd yapmak istiyorum...bankada bana okey çekicek ve 1 nisan tarihine oran alacak...1610usd için bana %6 net vercek...ve tüm 430.000 tl paramı belirlenen kur olan 1610 usd üzerinden 265.850 usd olarak yazacak...ama sanal olarak tabiki....bunun güzelliğide şu...araya müşteri açısından koruyucu bariyer koyuyor..yani 1630 usd olarak sana şans veriyor...diyelimki 1 nisanda benim kur 1610 usd değilde 1625 usd oldu..koruyucu bariyer 1630 usd olduğu için ben dcd primini alıyorum...ama yukardaki anlattığımda % 7 değilde bunda % 6 alıyorum...çünki kuru 2 puan yukardan yazdık...ve sonuçta %9 mevduatımı ve ayrcanada sanal olarak belirlenen sözde var olan 265.850 usd üzrindende 1350 usd alıyorum..yani duble mevduat kazanmış oluyorsun...bununda sakat olan tarafı şudur...eğer 1 nisanda dolar kuru bariyer koyduğumuz 1630 usd yide geçerse yani mesela 1640 usd olursa bu sefer 1610 usd ile 1640 usd arasındaki kur farkını bankaya bırakıyorsun..yani ana paradanda gidiyor...ama dediğim gibi sizce 1 ay sonra kur 1630 usd üzerine çıkarmı??? bence çok zor...eğer çıkarsa zaten ihtilal olur..:)

cenkoluc
27-02-2010, 02:29
her yapılan işlemler için sözleşme yapılıyor...zaten karşılıklı imzalar sonucunda size bir sözleşme verilir...bu ürünler akıllı zamanda çok kazandıracak ürünleridr....aklınızın bir köşesinde olsun...tadını bir kere aldınızmıda faiz düşmüş düşmemiş umurunuzda bile olmaz...zaten artacak olan faizlerde birde bu tip işlemlerde parayı götürmeniz işten bile olmaz..

cenkoluc
27-02-2010, 21:20
aklıma gelmişken şunuda ileteyim..bu anlatttığım tüyolarda şunuda garanti altına almış oluyorsunuz...İMF anlaşması...çünki neden garanti altına aldık diyorum..biz doların artmasına oynuyoruz...oysa imf olursa dolar düşer....o bakımdan bu her iki anlattığım dcd işlemlerinde muhtemelen hep kazanan siz olursunuz...doların kısa vadelerde hızla artması mümkün değil...düşmesi daha olası...artacaksada 1 ay içinde 1620 usd olmaz herhalde..

asil olçun
28-02-2010, 00:52
sayın cenkoluc verdiğiniz bilgiler süper, teşekkür ederim. sayenizde dostlar bilğileniyor ve kendilerine güvenleri geliyor. saygılarımla.

mandrake
28-02-2010, 22:33
birilieri DCD den para kazaniyorsa birilierinin kaybetmesi lazim

Peki bu durumda kim kaybediyor?

lukas
01-03-2010, 11:38
sn.cenkoluc bu yararlı bilgiler için teşekkürler.
bu arada banka ay sonu nasıl 1620$ veriyor aklım almadı.sayiden ay sonu o seviyelere gelmesi zor gözüküyor.ayrıca ay sonu 1620$ nin çok üstünde bir kur olması lazimki banka para kazansın çünkü her seçenekte % 7 net faiz veriyor.

cenkoluc
01-03-2010, 15:38
sn.cenkoluc bu yararlı bilgiler için teşekkürler.
bu arada banka ay sonu nasıl 1620$ veriyor aklım almadı.sayiden ay sonu o seviyelere gelmesi zor gözüküyor.ayrıca ay sonu 1620$ nin çok üstünde bir kur olması lazimki banka para kazansın çünkü her seçenekte % 7 net faiz veriyor.

bende anlamadım ama durum bu...ben bugün bariyerli dcd işlemini başlattım ....ay sonu dolacak olan mevduattaki tl de olan vademi bu bariyerli
dcd işlemiylede bağladım...kuru 1600 usd den başlattım ama bariyeri 1620 usd olarak koyduk...daha doğrusu banka öyle yaptı...daha yukarı bariyer yok zaten...eğer ay sonu 1620 usd üzerine çıkmadığım taktirde hem geçen cuma yaptığım aylık mevduat getirim olan %9 faizimi alacağım hemde dcd den gelecek olan kendi parama göreki 1200 usd ek primimi alacağım...bunuda vadeli mevduata göre toptan hesaplarsan ben aylık mevduatımı brüt %13.50 den yapmış gibi para alacağım.....bu konularda daha çoookkk işlemler var aklınızın fazla karışmaması için işlemler yaptıkça sizlerede anlatırım....para kazanmanın sonu yok anlıcanız...ama eğer ay sonu 1620 usd üzerinede kur gelirse yani mesela 1630 usd olursa bu seferde 1600usd ile 1630 usd arasındaki kur farkını banka kazanacak...olayın özü budur...alacağınız risklerde size sunuılacak seçeneklerle belirlenmiştir..hangi şıkkı işaretlemek istiyorsanız onu seçersiniz...ben en düşük riskli olanı işaretledim...az kazan öz kazan misali..

cenkoluc
01-03-2010, 15:41
paranızın 2 katı işlemler bile yapabilirsiniz....yani atıyorum sizin 200.000 tl paranız varsa siz sanki 400.000 tl niz varmış gibide getiri kazanabilirsiniz...burada kazanacağınz para daha fazla oluyor...ama onları anlatmıcam çünki ben yapmadım...yapmadığım birşeyide size tavsiye etmiyorum..şimdilik....:)

chuck derki.........az risk alıp kazanmakta insana huzur getirir..en azından ne kazandığınızı bilmenin dayanılmaz hafifliğini yaşarsınız...

Tozkoparan
01-03-2010, 17:19
Arkadaslar mart ayin ortasinda bir miktar paramin vadesi dolacak.

Bu zamana kadar hazine bonosuna yatirmistim. Mümkünse gene hazine bonosu veya 3 aylik mevduat yapmayi düsünüyorum.

Bankalarin su an verdigi vadeyi bilen varmi.

Miktar 200 bin+ üstü

Vereceginiz cevaplar icin simdiden tesekkürler

oktay G
01-03-2010, 21:53
finans bankasının mevduat işlemleri çok azalmış...yunan çıkmazından dolayı çok çeken olmuş...o bakımdan önümüzdeki günlerde büyük ihtimalle 9.50 ve üzerine çıkabilirler...ama pek tavsiye edilmiyor..karamanın koyunu sonradan çıkar oyunu diyorlar...tabi bunları diyenler konuştuğum rakip bankalardaki temsilciler.....siz yinede kendinizce güvendiğiniz bankalarda işlem yapın...bu finasta olabilir bir başka bankada...ona bakarsanız garanti banaksınında yabancı ortaklığı sona ermiş...noldu battımı şimdi koca banka...:notr:

cenk kardeş neyapalım şimdi komple bizdemi çekelim mevduatı ,ben şimdiye kadar hep kendi bildigimi yaptım ,artık bundan sonra kolay banka batmaz, ama ben daha agresif yatırımlara girecegim başka yolu yok

cenkoluc
01-03-2010, 22:34
cenk kardeş neyapalım şimdi komple bizdemi çekelim mevduatı ,ben şimdiye kadar hep kendi bildigimi yaptım ,artık bundan sonra kolay banka batmaz, ama ben daha agresif yatırımlara girecegim başka yolu yok

geç bile kaldın...bu alemde passif mevduatçıya artık ekmek yok..bende düne kadar ceylandım hep korkar zıplar kaçardım...ama baktım hep avlanan biz meduatçılar olduk... artık avlana avlana şimdi avcı olduk...finans kötü demedim zaten..sadece dediğim gibi biraz araştırıp agrestif değilde riski en düşük yatırımlara kaymak lazım...senin paracıklar her şekilde değişik mevduat yatırımlarına uyuyor...kedi olmayı öğrendiğin zaman emin ol çok fare yakalarsın...beraber yeriz..:)

oktay G
02-03-2010, 09:38
geç bile kaldın...bu alemde passif mevduatçıya artık ekmek yok..bende düne kadar ceylandım hep korkar zıplar kaçardım...ama baktım hep avlanan biz meduatçılar olduk... artık avlana avlana şimdi avcı olduk...finans kötü demedim zaten..sadece dediğim gibi biraz araştırıp agrestif değilde riski en düşük yatırımlara kaymak lazım...senin paracıklar her şekilde değişik mevduat yatırımlarına uyuyor...kedi olmayı öğrendiğin zaman emin ol çok fare yakalarsın...beraber yeriz..:)

cenk kardeş ben zaten avcıyım ama başka kulvarlarda ,şimdi bu kulvarada girelim bakalım .istanbula geldigim zaman ,ortaköydeki mekanlarda yeriz avantaları

Figo
02-03-2010, 11:26
sn. cenkoluc

bi senaryo yazak;

senaryo 1- dolar/tl 1 nisanda 1,620'yi aşarsa ve 1,630 kaparsa 7975 lira zarar edeceksiniz ama 3000 bin lira herhalukarda mevduat faizinizi alacaksınız ediyor 4975 lira net

senaryo 2- şayet 1,62'i aşmazsa 3000tl+1200$ kazanacaksınız (doları vade sonunda 1,580 kabul edelim) toplam 4896 lira

gelelim dolar tl'nin teknik analizine, grafiğe bakınca 3 lü dip görüom,

biraz desişın teori yapah
madem 3'lü dip patterni var , %37 olasılıkla 1,62'i aşarız desek senaryo 1*0,37=1840 lira zarar

%63 olasılıkla senaryo 2 gerçekleşirse yani 1 nisan vadede fiboyu kırmayıp 1,58'de takılı kalsa karın senaryo2*0,63=3084 lira kar

senaryo 2 olma olasılığı daha yüksek :super:

tabi siz kendi zevkinize göre olasılıkları değiştirebilirsiniz, %50-%50 yaparsanız bu riski almaya değmez :he:

şayet dolar 1,587'yi kırarsa 1,63'u rahat görür

şöyle bi hedge olayı yapsak diyorum? paranın 10'da birini mesela 40 bin lirasını kenarda bırakıp (250 kontrat) 390 bin lirasını bariyerli dcd yapsan şayet dolar spotta 1,587 kritik fibo direnç noktasını geçerse vob'da dolar long pozisyona giderek kendini koruma yoluna gitsen diyorum ? böylece bariyerleri aşıp karşı şeride geçmezsin :he:

oguzozi
02-03-2010, 13:25
Figo usta,
Vob konusunda senden çok şey öğreneceğiz.Daha basit bilgiler versen vob için giriş yapmış olabiliriz.Uzun uzadıya dökümanları okumak sıkıyor.Teknik çokça kelime var.. Sen şöyle bi özetlesen :)

Cenk usta yardımlarından dolayı teşekkürler.VOB'u 2. kez sormama rağmen Akbank merkez şube çalışanlarının bilgisi yok hele bariyer konusunda hiç mi hiç :)

BIRC ülkelerine yatırım yapıyorum.Yatırırımı daha da arttırma düşüncesindeyim.Bu ülkeleri nereden takip edebilirim.Güzel bir kaynak var mı acaba?

Figo
02-03-2010, 13:25
bariyerli DCD işinde bir de şeytanın avukatlığını yapalum bakalım
çok beğendiğim bir teknik analiz sitesi var
Thomas Bulkowski'nin teknik analiz kalıplarını incelediği ve olasılıkları verdiği bir site >>> http://thepatternsite.com/tb.html#TB0
daha önce bahsettiğim gibi dolar/tl'de 3'lü dip gördüğümden bahsetmiştim
Bulkowski'ye göre bu kalıpta vadinin derinliği ölçüyorsunuz
nedir derinliğimiz? 1,5557-1,4387=0,117 lira
0,117*0,64(bulkowski'nin hedef fiyata erişme oranı)=0,07488
bunu kırılma fiyatına ekleyin 1,5557+0,07488=1,63058 tl
demem odur ki Bulkowski'ye göre 3'lü dip patternında 1,63 görülecektir
adamlar bariyeri çok şık bir noktaya koymuşlar :he:
mesele şu vade nedir: bu 1 nisan'a kadar mı görülecek, 2 ay sonra mı yoksa 6 ay sonra mı?
orasını Allah bilir :he:
dcd'ye sazan gibi atlamayın diye yazdım bu olasılığı da dikkate alın anaparanızdan olursunuz :he:
http://i49.tinypic.com/335gjed.jpg

cenkoluc
02-03-2010, 13:54
hayat ihtimallerle doludur...eğer o ihtimallerden biri sağlığımızı bozmuyacaksa denemeye değer...yok eğer evden dışarı çıkmayacaksakta onun bile garantisi yoktur...ya kalp krizi geçirir ölürsün yada boşa yaşar papatya falı gibi faizlerin artmasını beklersin...

cenkoluc
02-03-2010, 13:57
31 mart itibariyle dolar kuru 1620 usd üstüne çıkarsa o zaman ben bu işi bilmiyorum deyip hayır kurumuna gideceğim..:yes:

bulkowski mulkowski falan anlamam ben... herkes teori kurar....teoriler kurmak parayla değil nasılsa bedava....ahmetede sorsan mehmetede sorsan herkesin kendine göre teorileri vardır..bende teori yazim çizim anında..nolcak...bu işi kimse bilemez...piyasa dediğin 2 ucu moklu deynektir...başınıda sonunuda kimse şimdiden göremez bilemez...önemli olan insanın içindeki ön sezilerdir.... bir iş kafana yatıyorsa değil bulkowski kardeş kim dese anlattıkları sadece hava raporudur......bana görede israilin sene sonu irana saldırması olasıdır....şimdi saldıracak yada saldırabilir ortalık ve piyasalar allak bullak olur diye oturmak benim dünya görüşüme terstir...ben bugüne bakarım...

Figo
02-03-2010, 19:18
31 mart itibariyle dolar kuru 1620 usd üstüne çıkarsa o zaman ben bu işi bilmiyorum deyip hayır kurumuna gideceğim..:yes:

bulkowski mulkowski falan anlamam ben... herkes teori kurar....teoriler kurmak parayla değil nasılsa bedava....ahmetede sorsan mehmetede sorsan herkesin kendine göre teorileri vardır..bende teori yazim çizim anında..nolcak...bu işi kimse bilemez...piyasa dediğin 2 ucu moklu deynektir...başınıda sonunuda kimse şimdiden göremez bilemez...önemli olan insanın içindeki ön sezilerdir.... bir iş kafana yatıyorsa değil bulkowski kardeş kim dese anlattıkları sadece hava raporudur......bana görede israilin sene sonu irana saldırması olasıdır....şimdi saldıracak yada saldırabilir ortalık ve piyasalar allak bullak olur diye oturmak benim dünya görüşüme terstir...ben bugüne bakarım...

sn cenkoluc,

hangi bangalarda bu bariyerli dcd var? bu sadece Garanti'ye özgü mü ?

ben önerileri uç örneklerle test etmeyi severim, bir nevi sitres testi hesabı

çok büyük ihtimalle bariyerlere çarpmadan virajdan karlı çıkacaksınız :super:

Normal DCD'yi biliyoduk, bariyerliyi yeni duydum :he:

ZzeusS
02-03-2010, 20:03
hayat ihtimallerle doludur...eğer o ihtimallerden biri sağlığımızı bozmuyacaksa denemeye değer...yok eğer evden dışarı çıkmayacaksakta onun bile garantisi yoktur...ya kalp krizi geçirir ölürsün yada boşa yaşar papatya falı gibi faizlerin artmasını beklersin...

Garanti Bankası Yeşilköy şubesi bu işleme daha başlamadık ama yakında gelecek falan dedi .Ordaki yetkilininmi haberi yok bundan yoksa Garanti'demi bu uygulama yok acaba..

efsun
02-03-2010, 21:35
bariyerlisi varsa yakında kanatlısı da çıkar bunun...

cenkoluc
03-03-2010, 01:05
Garanti Bankası Yeşilköy şubesi bu işleme daha başlamadık ama yakında gelecek falan dedi .Ordaki yetkilininmi haberi yok bundan yoksa Garanti'demi bu uygulama yok acaba..

bu ürün şimdilik sadece bildiğim kadariyle garanti bankasında var...ama herkes haklı çünki yeni bir ürün ve bu ürün sadece istanbul genelindeki garanti bankalarındaki dcd portföyü geniş olan 4 müşteri temsilcisine geçen çarşamba günü eğitmenlerince anlatılmış....bende daha yeni öğrendim....vadem dolduğunda bana söylendi.....daha farklı ürünlerde var ama bana göre en karlısı bu...zaten müşteri temsilciside aynı şeyi söyledi...bu arada bu işten bankanın karı nedir neden yüksek bir kurdan yazıyorlar falan diye sordum...bana verdiği cevap dolar her zaman diğer para birimlerine karşı daha esnek ve güçlü olduğu için aradaki kur seviyesini yüksek tutuyorlar dedi....ayrıca banka sadece bu ürünü satmakla komisyonunu alıyormuş...yani banka kaybetmiyor...fiyatı belirleyen piyasa...sunan banka...jon dowes olsaydı işin teknik analizini daha iyi anlatırdı ama o batı yakasının biz doğu yakasının ayrı gayrı topikçileri olduk...karıştık birbirimize...:)..mesela dolara düşmeye oynadığınızda aradaki kur makasını 2-3 kur altı veriyorlar...oysa yükselmesine oynadığınızda en az 6-7 kur yukarısına yazabiliyorsunuz...bu yeni ürün 4 müşteri temsilcisi tarafından bilindiği için yakında bilenler bilmeyenlere anlatır misali tüm şubelerdeki müşteri temsilcileride öğrenir...diğer bankalarda başlarlar...bu 4 müşteri temsilcisinden biride rumeli şubesinden biri florya biri benim bankada,diğerini bilmiyorum...( bir kişide izmirden ama neresi bilmiyorum)

cenkoluc
03-03-2010, 01:20
bir yeni üründe mevduatınızı bildiğiniz klasik faize verip baktınizki mevduattaki vade süreniz işlerken dolar denilen tatlı belamız belli bir kur arasında sıkıştı kaldı ve sizde bunu görebiliyorsunuz...mesela içinde bulunduğumuz kur sürecinde 1520 usd ile 1550 usd arasında gidip geliyor...işte o anda bankayla mevduat vadeniz devam ederken çift taraflı dcd yapabilirisniz...ve getirisi daha yüksek olur..mesela kuru 1500 usd düşüğüne ve 1570 usd yükselmesine opsiyon koyabilirsiniz...vade sonunda eğer bu iki kurun arasında bir yerde kalırsanız normalde tek işlemden alacağınızın 2 mislisi fazla para kazanırsınız..ancak ben bunu sadece doların mehter takımı gibi 2 ileri 1 geri gittiği çok sıkıştığı dönemlerde tavsiye ediyorum...bu işlem daha risklidir çünki....her zaman yapılmaz...iyi tarafı en kötü 1 kazanırsınız yani hepten kaybetme şansınız olmaz...:wink:

cenkoluc
03-03-2010, 01:27
avustralya faizleri çeyrek puan arttırmış ve % 4 çıkarmış...oranın merkez bankasıda gerekçe olarak artık sürekli olarak düşük faiz politikasını uygulayacak değiliz...biryerden arttırmaya başlamamız gerek diye pat diye artışa geçmiş...herkesin gözü kulağı avustralyadan gelecek faiz kararı ne olacak diye beklerken bu gelişme bizim gibi çakal kardeşler için sevindirici oldu..yakında umarım gözlükleri burnunun üstüne düşen bizim cingöz merkez başkanımızda bu gerçeği görür ve inadından vazgeçer....:cool:

Figo
03-03-2010, 11:07
*fılaş fılaş enfülasyon beklenenden çoh yöskek çıhti

ŞUBAT AYINDA ÜFE +1.66% (BEKLENTİ +0.59%)-TÜİK

ŞUBAT AYINDA TÜFE +1.45% (BEKLENTİ +0.66%)-TÜİK

(03/03/2010 - 10:00:04)

makyajlısı böyleyse gerçeği nasuldur? :wink:

Figo
03-03-2010, 12:01
http://i50.tinypic.com/jzfknn.jpg

yeni borsacı
03-03-2010, 13:30
Finans bugün mevduat faizlerini tekrar ayarladı:
Aylık 100000 üstü 9.65..

cenkoluc
03-03-2010, 13:56
Aylık 100000 üstü 9.65..

finans bankası için faiz arttırmına gireceğini önceki yazılarımda söylemiştim...ama bu tamamen azalan mevduatlarını toplama mücadelesinden..halkımızın huylanıp yunan sermayesi var diye paraları çekmesinden ve bu açığı kapatma gayesinden ileri geliyor...yoksa diğer bankalarda böyle bir artış şimdilik yok...

JonDowes
03-03-2010, 14:40
BDDK, cenkoluc isimli yatirimcinin mevduat piyasasini DCD'ye yonlendirmesine mudahale etmek amaciyla basin aciklamasi duzenledi (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/13992775.asp?gid=373) :) "BDDK parasını döviz yerine DCD’ye yatıran vatandaşı uyardı: Anaparanızı bile kaybedebilirsiniz!"

Figo
03-03-2010, 14:41
BDDK, DUAL CURRENCY DEPOSİT (DCD) İŞLEMLERİ İLE İLGİLİ BİR AÇIKLAMA YAPTI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK), Dual Currency
Deposit (DCD) işlemleri ile ilgili bir açıklama yaptı.
BDDK'dan yapılan açıklamada şöyle denildi:
"Son günlerde, bazı basın yayın organlarında, bankaların döviz
yatırımına alternatif olarak Dual Currency Deposit (DCD) adı altında
işlemler gerçekleştirdiği yönünde haberler yer almaktadır.
Bahsi geçen işlem, bankaların müşterileriyle uluslar arası
piyasalarda " dual currency deposit" olarak bilinen, ülkemizde de
"opsiyon tercihli mevduat", "iki para birimli mevduat" veya
"alternatifli döviz işlemi" gibi farklı adlarla anılan işlemlerdir.
Müşterinin opsiyon yazıcısı, bankanın opsiyon alıcısı konumunda olduğu
bu işlem türünde, müşteri vade sonunda mevduat hesabında birikecek
tutarı, belli bir prim karşılığında ve daha önce kararlaştırılan bir
kur üzerinden satın alma hakkını bankaya satmakta, banka ise satın
aldığı opsiyon hakkının karşılığında vade sonunda, sözleşme kuru ve
piyasa kuru karşılaştırması yaparak ödemeyi iki para biriminden
biriyle yapma hakkına sahip bulunmaktadır. Söz konusu işlemde, piyasa
koşullarına bağlı olarak işleme konu döviz cinslerinin değerindeki
farklılaşmadan dolayı kur riski bulunmakta olup bu riskin ana para
kaybına yol açması ihtimali bulunmaktadır. Bu işlemlerde opsiyon
yazıcısı konumunda bulunan müşteri kur riskinin tamamını
üstlenmektedir. Dolayısıyla, Kurumumuzca bu işlemlerin ilk yapılmaya
başlandığı 2005 yılında müşterilere maruz kalabilecekleri tüm riskler
ve kayıplar konusunda bilgi vermeleri yönünde Türkiye Bankalar Birliği
aracılığıyla bankalar uyarılmıştır.
Bu çerçevede, bu tür işlemlere taraf olacak müşterilerin, tüm
riski taşıdıklarını ve yatırdıkları ana paranın tamamını
alamayabileceklerini bilmeleri gerekmektedir."

Foreks Haber Merkezi

cenkoluc
03-03-2010, 14:48
BDDK, cenkoluc isimli yatirimcinin mevduat piyasasini DCD'ye yonlendirmesine mudahale etmek amaciyla basin aciklamasi duzenledi (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/13992775.asp?gid=373) :) "BDDK parasını döviz yerine DCD’ye yatıran vatandaşı uyardı: Anaparanızı bile kaybedebilirsiniz!"

bu açıklamayı yapan bddk çok kazanıyoruz diye kendilerini enayi gibi görüyorlar...neden dcd var idi biz mevduat faizlerini boşa düşürdük diyorlar....mevduatçının başını ezemiyoruz diyorlar..bu bana oflu ile şeytanın fıkrasını anımsattı...youtobden izleyebilirsiniz...madem dcd var idu neden düşük faizi yarratun...:)

cenkoluc
03-03-2010, 15:01
yapılan bu açıklama çok geç kalınmış ve gereksizce yapılan bir anlatım...açın her bankanın dcd işlem nedir sayfalarına zaten anlatılır..ayrıca bankada müşterisine anlatır.....atı alan üsküdarı çoktan geçti......bende burdan anlatıyorum risklerini...ana para kaybı heryerde olur...borsada dahil...önemli olan ne zaman hangi koşullarda piyasada para kazanılacak dönemi okuyabilmek...yoksa ben enamiyim.. benim bu 7.dcd mevduat işlemim...ha ha ha ha bizim milletimize sopanın ucunu göstere göstere hep sindirmeye korkutmaya çalıştılar...benim kızdığım taraf şu bu açıklamayı yapan şahıslar neden ana para kaybının kralı olan borsayıda vatandaşa riskleriyle anlatmıyorlar neden ?? açın tv leri hep borsa özendirilir...bizim bu yaptığımız dcd işlemlerinde en basidinden tl de olan adamın parası dolara döner...ama maliyet noktasında tekrar dolarını satar ve tl döner...bu arada dolarda beklerkende tekrar boş durmaz dcd faizine devam eder...tabiki açıklama yapılacak işlerine gelmiyorda ondan...ana para kaybı olurmuş falan...millet çatır çatır dcd ye dönmüş...ben bankaların içindeyim görüyoruz yaşıyoruz...böyle olunca faizlerin düşük kalmasının bir anlamı kalmıyor diye bu komik açıklamayı yapıp yeni dcd yapabileceklere göz dağı verip korkutuyorlar....:halayci:

cenkoluc
03-03-2010, 15:07
bende burdan sesleniyorum....tüm yatırımcılar şu saat itibariyle uyanık olsunlar bdk bankalardan yakın gelecekte elini ayağını çekebilirmiş...ana paranızı bile kurtaramayabilirisniz..hadi çekin paraları yastık altına...:) laf çok ..senaryo çok....korkutup sindirmek çok...düz mantık bir ileri iki geri gidip gelelim istiyorlar....

mkdmkd
03-03-2010, 16:15
Aylık 100000 üstü 9.65..

:) Hocam verdiğin bu güzel bilgilendirme için sağol...

aadrty
03-03-2010, 17:09
yapılan bu açıklama çok geç kalınmış ve gereksizce yapılan bir anlatım...açın her bankanın dcd işlem nedir sayfalarına zaten anlatılır..ayrıca bankada müşterisine anlatır.....atı alan üsküdarı çoktan geçti......bende burdan anlatıyorum risklerini...ana para kaybı heryerde olur...borsada dahil...önemli olan ne zaman hangi koşullarda piyasada para kazanılacak dönemi okuyabilmek...yoksa ben enamiyim.. benim bu 7.dcd mevduat işlemim...ha ha ha ha bizim milletimize sopanın ucunu göstere göstere hep sindirmeye korkutmaya çalıştılar...benim kızdığım taraf şu bu açıklamayı yapan şahıslar neden ana para kaybının kralı olan borsayıda vatandaşa riskleriyle anlatmıyorlar neden ?? açın tv leri hep borsa özendirilir...bizim bu yaptığımız dcd işlemlerinde en basidinden tl de olan adamın parası dolara döner...ama maliyet noktasında tekrar dolarını satar ve tl döner...bu arada dolarda beklerkende tekrar boş durmaz dcd faizine devam eder...tabiki açıklama yapılacak işlerine gelmiyorda ondan...ana para kaybı olurmuş falan...millet çatır çatır dcd ye dönmüş...ben bankaların içindeyim görüyoruz yaşıyoruz...böyle olunca faizlerin düşük kalmasının bir anlamı kalmıyor diye bu komik açıklamayı yapıp yeni dcd yapabileceklere göz dağı verip korkutuyorlar....:halayci:

Demek ki birilerinin canı yanmış ki tekrardan uyarıyolar uyarın diyorlar,hep kazanmak iyi de ibre tersine dönünce ağlamayın diyorlar...

Sizin çoğu fikrinize katılmakla birlikte DCD ve faiz artsın memleket batsın(size göre zaten batmış öyle diyorsunuz hep)ben para kazanayım durmuş ölsün durmuş kaka pis söylemlerinize katılmıyorum bunları yazarken şunu da ekleyeyim ben mevduatımın %10 ile borsa oynuyorum sanırım sizde bana bu konuda katılmıyorsunuz :mut:

http://finans.mynet.com/haber/AnaSayfaHaberler/03Mart2010/O1267622931015

ahanda bir ülke batıyor...

r.lucas
03-03-2010, 17:23
Arkadaslar mart ayin ortasinda bir miktar paramin vadesi dolacak.

Bu zamana kadar hazine bonosuna yatirmistim. Mümkünse gene hazine bonosu veya 3 aylik mevduat yapmayi düsünüyorum.

Bankalarin su an verdigi vadeyi bilen varmi.

Miktar 200 bin+ üstü

Vereceginiz cevaplar icin simdiden tesekkürler

sn tozkoparan burası vadeli mevduat forumu değil dcd forumu .takip etmiyormusunuz yoksa:he::he:

Tozkoparan
03-03-2010, 18:16
sn tozkoparan burası vadeli mevduat forumu değil dcd forumu .takip etmiyormusunuz yoksa:he::he:

Haklisiniz. Son zamanda konu iyice degisti. Ama DCD yapmak isteyen arkadaslar bu yaziyi okumayi tavsiye ederim.

http://bigpara.ekolay.net/M3/haber_detay.asp?id=697268

cenkoluc
03-03-2010, 19:44
sadece mevduat faizlerini konuşacaksak ve ona yakın mevduat türevlerini konuşmuyacaksak bu topiğe 3 ayda bir girer çıkarız ve topik kapanır gider...banka faizleri çok değişkenmiki harıl harıl bunu tartışalım be güllerim...keşke banka faizleri sürekli roman havasına girsede bizde bunları günlük tartışabilsek oranları konuşabilsek....ben hepinizden fazla isterim...çünki faizciyim....bu topiği sürekli bir şeylerle ayakta tutamassak başlık sonlara doğru gider ve unutulur gider canlarım....burası borsa topiği değilki sürekli güncel yeni şeyler tartışılsın dursun...biz burda yeni şeyleride yeni mevduat türevlerinide konuşmak zorundayız...işine gelene yardımcı oluruz işine gelmeyende zaten oranlara bakar...daha 2 sayfa öncesinde bizzat ben oranları verdim....altı üstü belli işte aşağıya tükür %8.75 üste tükür %9.25-9.50....bankaların faiz oranları budur...varsa bildiğiniz başka hayali oran tartışalım.....bunumu tartışıcaz....demek benim bilmediğim ama bazılarımızın bildiği özel mevduat oranları varmış....eğer konu saptıysa hadi herkese hayırlı işler o zaman...devam edin oranları tartışmaya...:)

asil olçun
03-03-2010, 21:28
cenkoluc : hemen kızma, herkes bir umut yeni bir haber varmı beklentisinde. tabiki bu topik canlı kalsın zaman zaman değişik konularda fikir alış verişi olacak. gemiyi terketmek yok. saygılarla.

uzay
03-03-2010, 22:23
Sayın cenkoluc İş Bankası Seviyeli DCD denen bir dcd işlemi yapıyormuş.Seviyeli dcd' de vade sonu için belirlenen kurun dışında müşteri ayrıca 2 farklı kur belirleyip, vade devam ederken kurun bu seviyeleri görmesi durumunda müşteri ayrıca ek prim kazanıyormuş.Bu konuda bilginiz var mı acaba...

cenkoluc
03-03-2010, 23:15
Sayın cenkoluc İş Bankası Seviyeli DCD denen bir dcd işlemi yapıyormuş.Seviyeli dcd' de vade sonu için belirlenen kurun dışında müşteri ayrıca 2 farklı kur belirleyip, vade devam ederken kurun bu seviyeleri görmesi durumunda müşteri ayrıca ek prim kazanıyormuş.Bu konuda bilginiz var mı acaba...

2 satır yukarda ne olduğunu anlatmıştım...anlamı şudur...kurun sıkışık olduğu durumlarda çift taraflı yapılan dcd işlemidir..ama bunu şu an için asla tavsiye etmiyorum...tavsiye edeceğim birşeyse ve bende o işten para kazandıysam yapın derim zaten...bunu yapmayın fazla stresli iştir...zaten topikte artık dcd konuşmak yok...yapan var yapmayan var...herkesin içinde kalsın ve ilgilenen bankalarından öğrenir...

şef
04-03-2010, 09:19
selam cenk dostum. biliyorsun foruma 3-5 mesajı olanda çok biliyor gibi yazıyor, parası olanda olmayanda yazıyor, çoluk çocukta yazıyor. sen boşver her yazılana. burada bilgi paylaşımıyla bilgi paylaşımı yapıyoruz. daha önce rüyalarında dahi görmedikleri dcd yi burada senden öğreniyorlar, sonrada kalkıp laf edebiliyorlar. örneğin bende dcd yi senden öğrendim ve ilgiyle takip ediyorum. iş bankasının bu konuda limitleri yüksek, oranları düşük olduğu için yapamıyor ve garantiye geçmeyi düşünüyorum. lakin buradada garanti bankası yapmıyorda aynı şube içinde çalışan garanti yatırım yapıyor. bu durumda senin yaptığın gibi tl yatırıp sanal döviz üzerinden dcd yapamıyorum.
spk nın bu konudaki açıklamasını ise belkide dikkate almak gerekir. şimdi bu konuyu gündeme getirmesi, kur riski alıyorsunuz demek, acaba dövizde hızlı bir yükseliş bekliyor olabilirler mi?
biz yinede bilgi paylaşımına her konuda devam edelim.

Figo
04-03-2010, 10:52
dövizde hızlı bir yükseliş beklemelerinden ziyade mevduata DCD adı altında yüksek faiz vermelerinin şu haberle ilişkisi olabilir :

Geçen hafta bankacılık sektörüne sürpriz haber olarak düşen Garanti Bankası’nın yüzde 20.85 oranındaki hissesine sahip ortağı General Electric (GE) Capital Corporation’ın bu hisselerini satış kararı açıklamasından sonra bankadaki süreç hızlı işlemeye başladı

http://www.milliyet.com.tr/garanti-ye-8-talip-var/ekonomi/haberdetay/04.03.2010/1206681/default.htm?ver=55

2009'da 3,1 milyar kar etmiş.

Mevduat pazar payı %12

116 milyar liralık konsolide aktif büyüklüğü var, 69 milyar lira mevduat toplamış 53,4 milyar lira kredi ve alacakları var.

Garanti %20,85'li hissesini görücüye çıkarmış durumda ayrıntılı görüşmelere başlamış, DCD ile mevduat toplayıp pasifini arttırıyor olabilir hazır 3 aylık bilanço yaklaşmaktayken belki de bilanço amaçlı potansiyel alıcılara yönelik olabilir bu son DCD atraksiyonu
biz de DCD'den üzümü yemek istioz emme bağını da sorarız :he:

zaman herşeyi gösterecek bilanço amaçlı mı ? yoksa dövizde hızlı yükseliş beklentisi mi ? :)

map
04-03-2010, 12:03
Finans 9 40 verdi daha fazla veremiyormuş
anlamadım yedi galiba beni.
Bugun cok isim var ama gelecek ay finans devri biter.

aadrty
04-03-2010, 12:05
selam cenk dostum. biliyorsun foruma 3-5 mesajı olanda çok biliyor gibi yazıyor, parası olanda olmayanda yazıyor, çoluk çocukta yazıyor. sen boşver her yazılana. burada bilgi paylaşımıyla bilgi paylaşımı yapıyoruz. daha önce rüyalarında dahi görmedikleri dcd yi burada senden öğreniyorlar, sonrada kalkıp laf edebiliyorlar. örneğin bende dcd yi senden öğrendim ve ilgiyle takip ediyorum. iş bankasının bu konuda limitleri yüksek, oranları düşük olduğu için yapamıyor ve garantiye geçmeyi düşünüyorum. lakin buradada garanti bankası yapmıyorda aynı şube içinde çalışan garanti yatırım yapıyor. bu durumda senin yaptığın gibi tl yatırıp sanal döviz üzerinden dcd yapamıyorum.
spk nın bu konudaki açıklamasını ise belkide dikkate almak gerekir. şimdi bu konuyu gündeme getirmesi, kur riski alıyorsunuz demek, acaba dövizde hızlı bir yükseliş bekliyor olabilirler mi?
biz yinede bilgi paylaşımına her konuda devam edelim.

Birşey biliyormuyuz bilmiyor muyuz bekleyip göreceğiz buradaki mesaj sayısıyla mı ölçülüyormuş bilgi iki üç kişi burnu üstüne çakılınca görelim bakalım...

mkdmkd
04-03-2010, 13:38
Finans 9 40 verdi daha fazla veremiyormuş
anlamadım yedi galiba beni.
Bugun cok isim var ama gelecek ay finans devri biter.

"Yeni borsacı" 9,65 veriyorlar demişti ama vade belirtmemişti.Fortis,100,000 üstü 8,9 diyor.O açıdan bakarsan 9,4 da fena gözükmüyor

november rain
04-03-2010, 14:03
Finansbankdaki 100.000 üstü hesap için müşteri temsilcimle görüştüm
9.40 önceki hesaplar için veriyorlar
9.65 yeni açılan hesaplar içinmiş...
Bonoda artış başladı biz de onu takip ediyoruz bu yüzden oranlada artış var diyorlar
Yakın zamanda bono fazileri %10'u aşarsa faziler de tekrar çifthaneli rakamlara çıkacaktır ......

danoby
04-03-2010, 18:54
Faizin tetiğini Yılmaz çekti
04.03.2010 - 11:46
Erken seçim söylentileri ve euro krizinin yapamadığını Merkez Bankası Başkanı Yılmaz yaptı. "Enflasyon" konusunda söylem değiştiren Yılmaz'ın açıklamasıyla faiz yılın zirvesine tırmandı. Bono faizinin enflasyonun altında kalması bankaları sıkıştırdı.

GAZETEPORT/ÖZEL-Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın, enflasyondaki yükselişin yılın son çeyreğine kadar süreceği, düşüşün ise 2011 yılının ilk çeyreğine kalacağı yolundaki açıklamaları faiz tarafında büyük bir hareketliliğe yol açtı.
Açıklamaların televizyonlara yansımasının ardından tezgahüstü piyasada yüzde 9.05 seviyesinde açılan gösterge kağıdın bileşik faizi, işlemlerin başlamasının ardından yüzde 9.16'ya kadar yükseldi.
İlk etapta kamu bankaları ve bazı özel bankaların piyasayı tutmaya çalıştığı ifade edilse de bono tarafındaki satıcılı seyir ön plana çıktı.

4 YILDAN BU YANA İLK

Dün açıklanan ve beklentilerin yaklaşık iki katı gelen enflasyon rakamlarının ardından yıllık enflasyon yüzde 10.13 düzeyine gelmişti. Bono getirisi ise yüzde 9.16'larda. Dolayısıyla yatırımcılar 4 yıldan bu yana ilk kez bono faizlerinde negatif getiriye şahit oluyor.
Bir başka deyişle parasını bonoya yatıran bir yatırımcı yılsonunda reel olarak para kaybediyor.
Aynı durum mevduat faizlerinde de geçerli.
Parasını bankada mevduat faizine yatırmak isteyen bir yatırımcı ancak yüzde 5,5-6 arasında faiz alabiliyor. Dolayısıyla mevduat yatırımcısı da enflasyon karşısında para kaybetmiş ve parasını eritmiş oluyor.
Bu durumda faiz hadlerinin hangi seviyelerde oluşacağı konusunda yeni bir tartışma başlamış durumda.

BANKALAR SIKIŞIYOR

Bir yanda düşük faizden aldığı bonolar nedeniyle faizin yukarı gitmesini istemeyen bankalar, diğer tarafta faizin seviyesinin rasyonel olmadığını gösteren enflasyon. Bono piyasası özellikle bu iki olgu arasında sıkışmış durumda.
Piyasada akışkanlığı sağlayan noktayı ise Merkez Bankası fonlama maliyetleri oluşturuyor.
Merkez Bankası gecelik borçlanma faizi yüzde 6.5 düzeyinde. Buna göre bankaların fonlama maliyeti de yüzde 6.70 seviyelerinde oluşuyor.
Bono faizi ile bu maliyet arasındaki fark, bankalara halen hareket imkanı sağlayan tek nokta gibi görünüyor.
Bono piyasasında yabancı yatırımcının ağırlığı yüzde 10'lara kadar düştüğü için daha çok alıcılı kesimi yerli bankalar oluşturuyor.

oktay G
04-03-2010, 20:59
daha önceleride demiştim durmuşun durma zamanı geldi diye ,bu sanal enflansyon oyunuyla anca biryere kadar gelinir sonra tıkanır ve piyasa kendi yönünü bulur ,bu arada finans geçen ay 100000 ne 9 u zor almıştım ,bu hafta 9.60 ı bir zorlayalım bakalım

Figo
04-03-2010, 21:03
işin ilginç tarafı bangalar yaptıkları DCD işlemlerini bilanço dışı Nazım hesaplara kaydediyor

isteyenler Nazım hesaplar altındaki Türev Finansal Araçlara bakabilir,

oradaki Para, Faiz ve Menkul Değer Opsiyonları kaleminde hangi banga tarafından ne kadar DCD yapılmış gözüküyo :wink:

JonDowes
04-03-2010, 21:33
işin ilginç tarafı bangalar yaptıkları DCD işlemlerini bilanço dışı Nazım hesaplara kaydediyor

nereye kaydetsinler başka? :) bilançoya sokmak istesek: türev araçlar aktif midir, pasif mi? finansal varlık olmadıgı için ikisi de değildir: finansal anlaşmadır, yükümlülük ve/veya hak doğurur. ancak exercise veya mark-to-market edildiği zaman bilançoya ve diğer mali tablolara kar/zarar, nakit akışı vb olarak etki eder. teminat mektupları, akreditifler vb alacak-borç-varlık olmayan diğer bilançodışı anlaşma ve ek bilgilerle beraber nazım hesaplarda takibi ve risk kontrolü yapılır.

map
05-03-2010, 01:51
Finansbankdaki 100.000 üstü hesap için müşteri temsilcimle görüştüm
9.40 önceki hesaplar için veriyorlar
9.65 yeni açılan hesaplar içinmiş...
Bonoda artış başladı biz de onu takip ediyoruz bu yüzden oranlada artış var diyorlar
Yakın zamanda bono fazileri %10'u aşarsa faziler de tekrar çifthaneli rakamlara çıkacaktır ......

Yeni açılan hesap nedir ya?
Bu finansbank hakkaten tam mal.Para aynı para, yeni hesap ne demek ?
TTKom gibi yeni gelenler internet 10-15 lira,eskiler söğüş.

nucLear
05-03-2010, 02:29
Bugün 200.000 TL için dönüşüm oldu Bank Asya'dan. Getirileri günden güne düşüyor... Gerçi yinede en yüksek faiz veren bankanın üzerinde ama nereye gidecek bilmiyorum... Artık yükselmeye başlasada yüzümüz gülse...

Son 3 ayın tablosu aşşağıda..
Ay Net Gelir Faiz Oranı
Ocak 1.432 YTL (Oran: 10.25)
Şubat 1.411 YTL (Oran: 10.10)
Mart 1.373 YTL (Oran: 9.83)

Figo
05-03-2010, 07:41
http://i48.tinypic.com/wgt5bt.jpg
Milliyet Ekonomi (http://www.milliyet.com.tr/-balyoz-u-takmayan-faiz-enflasyonla-yukseldi/ekonomi/haberdetay/05.03.2010/1207207/default.htm?ver=88)

cenkoluc
05-03-2010, 12:51
Bugün 200.000 TL için dönüşüm oldu Bank Asya'dan. Getirileri günden güne düşüyor... Gerçi yinede en yüksek faiz veren bankanın üzerinde ama nereye gidecek bilmiyorum... Artık yükselmeye başlasada yüzümüz gülse...

Ay Net Gelir Faiz Oranı

allahın gücüne gider...ya normal bankalardaki verilen %8.75-%9 arası faizlere fit olsaydınız nolacaktı....ben 400.000 tl üzerine %9 ancak alabildim..bence çok iyi oranlar vermiş bankasya...son 3 ayın genel ortalamasını % 10.06 dan bağlamışsınız..ses çıkarmayın çayınızı kahvenizi huzurla için derim...:)

cenkoluc
05-03-2010, 12:58
http://i48.tinypic.com/wgt5bt.jpg
Milliyet Ekonomi (http://www.milliyet.com.tr/-balyoz-u-takmayan-faiz-enflasyonla-yukseldi/ekonomi/haberdetay/05.03.2010/1207207/default.htm?ver=88)

figo kardeş...birşey gördüğü falan yok faizlerin...bonolar gene aynı oranlarda...ancak uzak vade 2-3 sene sonrasına mesela 28.08.2013 tarihli bononun gösterge faizi %9.80...öncekileri siz düşünün... bu oranlardan bağlıyacağıma mevduata devam ederim daha iyi...ayrıca merkez başkanı yükselen enflasyonu görmemezden geliyor ve bu senenin sonuna kadar enflasyon artacak diyor ama faizlere dokunmaya gerek yok diyor..dün açıkladı...2011 ilk çeyreğinde enflasyon düşeceğini düşündükleri için daha uzun bir süre limanda yolcusunu bekleyen mecnunlar gibi faiz artışı beklemeye devam edilecek....haaa sene sonu blanço döneminde bir parça artabilir ona birşey diyemem...

arslan38
05-03-2010, 16:00
burada son uc ayin tablodunda net 10,25 yani brut 11,78 internet sitesinden baktim suan 8,90 brut bende 100,000 tl yatirmak istiyorum ama suan mevduat bankalarinin gerisinde yoksa ben yanlis mi biliyorum bunu aciklayabilirmisin?suan sizce en iyi getiriyi nereden saglayabilirim mart sonu vede doluyor suan param euro net 4,30 da oranim ama bu sene yuzde 2 oldugundan tl yatirmayi dusunuyorum

Ay Net Gelir Faiz Oranı

oguzozi
06-03-2010, 02:02
Arkadaşlar,
3 haftadır bir fon deniyorum,
http://yatirimci.akbank.com.tr/fonlar.aspx
AKBANK FRANKLIN TEMPLETON B.R.I.C.ULKELERI B TIPI YABANCI MEN.KIY.FONU 1 ayda %8.5 bürüt kazancım oldu.
Denemenizi tavsiye ederim.

Adali1960
08-03-2010, 14:27
`` Finansbank,1(bir)milyar TL tutarinda banka bonosu cikarmaya hazirlaniyor.``.(Bugunku Milliyet ekenomi sayfasi)
Avrupa merkez bankalari,agzina kadar tiklim tiklim Yunanistan bonolariyla dolu...Simdiye kadar alici bulmalarina tek sebep,haddinden fazla faiz vermeleri(%6.4 euro bazinda)olmustur..Muhtemelen,Turkiye`de cikartacaklari bonolara verecekleri faiz,euro bazli %6.4`u bulmayacaktir bile...Yunanistan,su an yetmis cente muhtac durumda...Turkiye`de cikartmak istedkleri bononun yegane amaci,acil paraya olan ihtiyac..Sorun,iflas etmis bir devletin bonosunu kimin alacagi?

efsun
08-03-2010, 15:04
Sorun,iflas etmis bir devletin bonosunu kimin alacagi?

Bu bonoları alacak olanların elinde patlama riski mi var diyorsunuz kısaca ? :ayy:

Adali1960
08-03-2010, 18:47
Bildiginiz gibi,devletlerin,bankalar,sirketler gibi batma durumu yok..iyi ki de yok..Ustelik,Finansbank,NBG(National Bank of Greece)Yunanistan merkez bankasina bagli..Ozellikle Almanya ve Fransa`nin Yunan bonolarina pek istahsiz bakisindan boyle bir fikir edindim..Finansbank in Turkìye`de cikaracagi bonolarin,Avrupa da cikarttiklarindan farkini bilmiyorum..

şef
08-03-2010, 22:08
Bildiginiz gibi,devletlerin,bankalar,sirketler gibi batma durumu yok..iyi ki de yok..Ustelik,Finansbank,NBG(National Bank of Greece)Yunanistan merkez bankasina bagli..Ozellikle Almanya ve Fransa`nin Yunan bonolarina pek istahsiz bakisindan boyle bir fikir edindim..Finansbank in Turkìye`de cikaracagi bonolarin,Avrupa da cikarttiklarindan farkini bilmiyorum..

nasıl yok? risk olmadığı içi mi, yüksek faiz veriyor? siz arjantinin ben borçlarımın üstüne çizgi attım, ödemiyorum, dediği zaman herhalde ekonomi ile ilgilenmiyordunuz? değil yunanistan ingiltere bile batar. yalnız ingiltere borcumu ödemiyorum demez. basar parayı öder, ne olur? para bastığı için parasının değeri düşer ve neticede size daha az para öder.
finansbank bunun öncesinde araştırmasını yapmıştır ve bonoları satacaktır. hükümet ve merkez bankası öğle bir hale getirdi ki, enflasyonun altında faiz veriliyor. yani vatandaşın birikimi eriyor. bu durumda vatandaş çeşitli çareler arıyor. dcd yapıyor. hatta ben şu aralar forex piyasasını araştırıyorum. demek istediğim küçük yatırımcı şu aşamada denize düşmüştür, yunan ın bonosuna sarılacaktır.

Adali1960
08-03-2010, 22:56
Dun Izlanda,Hollanda`ya 1.3,Ingiltere`ye 2.5 milyar euro borcunu odeyemeyecegini referandumla bildirdi...Izlanda iflas etmis batmistir dedikten sonra,Izlanda gibi bir ulkenin haritadan silinmeyecegi anlamindaydi yazdiklarim..Batan bir banka veya sirketin battiktan sonra adi sani kalmaz..soylenmek istenen buydu...Finansbank,Yunanistan merkez bankasinin gecenlerde (25 milyar euro)Avrupa`da satisa sundugu bonolara %6.4 verdi...Turkiye`de verseler,herkez gibi bende alirdim...

JonDowes
09-03-2010, 00:00
Finansbank,Yunanistan merkez bankasinin gecenlerde (25 milyar euro)Avrupa`da satisa sundugu bonolara %6.4 verdi...Turkiye`de verseler,herkez gibi bende alirdim...

burada ne demek istediniz acaba? Finansbank kendini fonlamaya çalışırken bir de gidip Yunan tahvili mi aldı?

Türk eurobondları var 6'nın üzerinde dolar/euro faizi getiren, onları bizim bankalardan alabiliyorsunuz.

Finansbankın sahibinin NGB olması, Finansbank'ı yüksek oranda fonluyorlar anlamına gelmiyor. tüm Türk bankalarının en büyük fonlama kalemi mevduattır. her 1 liralık NGB payı için 10-12 lira civarı yerli mevduat var. önemli olan bunu ürkütüp kaçırmamak. NGB batsa bile Finansı zorlamaz ama yerli yatırımcı korkup parasını çekmeye başlarsa onun önünde batmamış bir NGB de duramaz.

Adali1960
09-03-2010, 00:27
Selam jondowes,Yunanistan`in su anki paraya sikisikligiyla,Finansbank`in Turkiye`de bir milyar liralik bono satmak isteyisini birbiriyle iliskiledirmeye calistim..Olamazmi?..

JonDowes
09-03-2010, 00:53
ilişkisi var tabi. yazdıgım gibi; yerliler mevduatını çekerse diye şimdiden sigorta olarak çıkartıyorlar. son aylarda bu yüzden mevduat maliyetleri yükseldi; en yüksek ödeyen banka olmak zorunda kaldılar. mevduatlar azalmasa bunu çıkartmayacaklardı. NGB'nin Finansbanka TL borç vermesi gibi bir durum zaten söz konusu değil; NGB zayıflamasının etkisi dolaylı yoldan bu ihraca yol açtı.

oktay G
09-03-2010, 11:22
dün dönüşüm vardı finansdan 100000 e 9.50 aldım .yukarısı yok dedi oda banaymış sözde

cenkoluc
09-03-2010, 12:15
dün dönüşüm vardı finansdan 100000 e 9.50 aldım .yukarısı yok dedi oda banaymış sözde

özel olmanın dayanılmaz hafifliğini yaşamışsındır....yoksa her gelene %9 veriyorlarmış....büyük nimet....:)

aadrty
09-03-2010, 14:17
`` Finansbank,1(bir)milyar TL tutarinda banka bonosu cikarmaya hazirlaniyor.``.(Bugunku Milliyet ekenomi sayfasi)
Avrupa merkez bankalari,agzina kadar tiklim tiklim Yunanistan bonolariyla dolu...Simdiye kadar alici bulmalarina tek sebep,haddinden fazla faiz vermeleri(%6.4 euro bazinda)olmustur..Muhtemelen,Turkiye`de cikartacaklari bonolara verecekleri faiz,euro bazli %6.4`u bulmayacaktir bile...Yunanistan,su an yetmis cente muhtac durumda...Turkiye`de cikartmak istedkleri bononun yegane amaci,acil paraya olan ihtiyac..Sorun,iflas etmis bir devletin bonosunu kimin alacagi?

Bu bankaya bu satten sonra fatura bile yatırmam 7 yıldır kullandığım yüklü miktar limiti olan kredi kartının yıllık aidatını ödemek istemediğimi söyledim aksi halde kapatın dedim,''kapatırız fakat yıllık ücreti ödeyeceksiniz'' dedi ben tamam kapatın dedim burdan sonrasında şok oldum;''nasıl olsa ücret ödeyeceksiniz madem kapatmayın bir yıılık kullanın dedi'' müşteri temsilcisi arkadaş yuh dedim bu nasıl bir banka sonuçta kredi kartını kapattırdım 5 olan kredi kartı sayım dün itibari ile 0 oldu:yes:

Mevduat yatıracak arkadaşlara duyurulur...9.50 nin 0,50 si bir şekilde sizden alınıyor .

kasved
09-03-2010, 16:25
İş bankası usd aylık brüt % 3, üç aylık brüt % 2,75

İş bankası Düz DCD(bariyersiz)
vade; üç aylık
opsiyon türü; USD Put TL call
kullanım fiyatı: 1.642 TL.
opsiyon primi: brüt % 3,35

Not: bankaların üç aylık bilanço dönemleri 3,6,9,12 aylarda faizler diğer aylara göre mevduat sahibi lehine diğer aylara göre olumlu farklılık gösterir, iyi pazarlık etmeye bakın.

cenkoluc
09-03-2010, 17:04

vade; üç aylık

Not: bankaların üç aylık bilanço dönemleri 3,6,9,12 aylarda faizler diğer aylara göre mevduat sahibi lehine diğer aylara göre olumlu farklılık gösterir, iyi pazarlık etmeye bakın.

iş bankasının düz dcd için 3 aylığa verdiği 16420 usd bana göre birazda olsa riskli...ama kanaatimce 3 ay sonrada buralara kur gelmez...yazın genelde kurlar hep düşer.... ama işbankasının verdiği primde mevduat harici %3.35 içinde 3 ay beklenmez...yani kayda değer bir prim değil......bu işlerin erbabı olarak ben en fazla 1 aylık olanları hatta münkünse 1 haftalık 2 haftalık olanları tavsiye ederim... işbankasının 3 ay için verdiği 16420 usd opsiyon kur makası olarak bana az geldi...ben garantiden 1 aylık bariyerli olanı yaptım 1620 usd verdiler....primide oldukça iyi..

kasved
09-03-2010, 18:12
Sevgili Cenk,

Görünürde haklısınız, yalnız bu fiyatlama p.tesi usd 1.329 TL. kadar inen kur sırasında yapıldı, aynı anda garanti bankasından karşılaştırmalı fiyat aldım oranları işbankasının altındaydı.

Geçtiğimiz perşembede iki bankayıda oranlar karşılaştırdım yine iş bankasının rakkamları hem mevduat açısından hemde opsiyon primleri yönünden garantiye göre daha agresifti, maalesef hesabın vadesi dolmamıştı.

Belki bu gün bağlasam piyasa kurları tekrar 1.540 TL. çıktığından dolayı düne göre oranlar daha iyi olur düşüncesindeyim. Bu bana şöyle bir ders oldu, öncelikle mevduat hesabını açıp daha sonra bu tür işlemleri sizin yaptığınızın tersi yönünde bakaya USD. satın alma opsiyonunu satmak için kurların yukarıya dalgalandığı günde DCD işlemini yapmak daha akılcı çünkü alınacak oranlar daha yüksek olacaktır. Orda da önümüze vade sorunu çıkmakta eğer vadeye çok az kalmışsa bence yapmanın pek bir esprisi yok, onun için ben üç aylık vadeyi düşündüm, kısmet olursa arada aylık/üç aylık vade dönemlerini karşılaştırıp ortak değerlendirmeye çalışırız.

Toplamda % brüt 6,1 USD getirisi bence tatminkar. Kişisel düşüncem burdaki risk sadece kurlar 1.642 TL.nin üç ay sonra vade bitiminde üzerine çıktığı takdirde banka sizin dolarınızı bu kurdan TL.ye çevirerek size ödeyecektir.

Bu vesile size ve Dow Jonese katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim.

cenkoluc
09-03-2010, 21:17
siz sanırım dolar mevduatındasınız...dolardayken zaten tek seçenek vardır...üst bir kur seçilir ve beklenir...ama ben tl deyim...ve dcd yaparken hep doların düşmesine oynamak durumunda kalıyordum..ilk kez yeni gelen ürün sayesinde dolarım yokken sanal olarak varmış gibi işlem gördüm...bu opsiyon işimede geldi...çünki tl de iken doların düşmesine oynadığınızda kuru fazla aşağılardan alamıyorsunuz...yani opsiyon işlemi 2-2.5 kur aşağıya iniyor...mesela bugün dolar 1545 usd ise en fazla 1520 usd aşağısına alıyorsunuz...buda işi bilmeyenler için heyecanlı oluyor tabiki...oysa benim yaptığım işlemde yani tl de iken sanal dolarım varmış gibi oynadığınızda en az 6-7 kur yukarıya yazma şansınız doğuyor...anlatmak istediğim buydu....öbürüne göre kaybetme şansınız çok az...ama dediğim gibi uyanık olup bankanızla sürekli irtibatta olmanız şarttır...bana hergün dcd oranları gelir..gerçi şu anda bağlı olduğu için gerek yok...

not= bu arada benim gittiğim 1 martta dolar kuru 1545 usd idi..yani yüksekten kuru iyi yerden yakaladım...o bakımdan siz haklısınız...fark ordan geliyordur...

aadrty
10-03-2010, 09:47
FED faizleri yükseltecek!

http://finans.mynet.com/haber/DisPiyasaHaberleri/09Mart2010/O1268049909951

Figo
10-03-2010, 10:49
http://i50.tinypic.com/jzfknn.jpg

tam da yüklü borçlanmalar bitince bu haberin patlamasu ilginç oldi :he:

evettt daha önce yapuşturduğum gibü hedeflerimizi yukarda belirttim

16.11.2011 gösterge kaat faizi %9,32

beyler sağlı sollu yanaşalum, gepleri dolduralım :wink:

scobanx
10-03-2010, 13:06

vade; üç aylık

İşbankası DCD yapıyor mu? İnternet sitesinde bilgi bulamadım...

cenkoluc
10-03-2010, 13:07
figo kardeş gösterdiğin grafikler çok umut verici...ama merkez bankasına göre enflasyon zaten artacağı için buna hazırlıklı...yani piyasa beklentisininde tam tersini uygulayıp asgari bir faiz artışıylada yetinebilir...bu durmuş kolay kolay pes etmez ve son kozlarını kullanacaktır....birde imf heyeti gelecekmiş nisan-mayısta........birde ilave yapmış bizim hazine güya stand-by görüşmesi yapılmayacakmış falan filan...kim yer bunları...sırf piyasalar neme lazım buna birden tepki göstermesin diye bu asıl odak noktasını saklı tutuyorlar....bence bu kadar açıklamalardan sonra bir süprizde gelebilir ve anlaşma yapılabilirde..açıkçası ben yinede güvenemiyorum......sonuç itibariyle imf olsada olmasada piyasalar bir süre sonra tekrar kaldığı noktadan devam edecek....belki bir süre etkisi olacak ama hepsi o kadar... durmuşunda süngüsü eninde sonunda düşecek ve faizlerde artacak...istediği kadar 2011 çeyreği son çeyrek falan desin...yanlız imf lafının bile geçmesi gösterge bono faizlerini 0.40 puan düşürmüş diye duydum sabah.....şimdi ne oldu bilmiyorum...

toroman
10-03-2010, 15:48
sn cenkoluc üstat,

bankacılık camiasında , en azından hazine bölümlerinde, referans olmuşsunuz , tebrikler.

ne demek istediklerini anlatmak isteyenler hazinecilere cenkoluc demeleri yeterli,

aydınlatmaya devam.

Figo
10-03-2010, 16:47
TCMB'nin son birkaç ayda kötüleşen enflasyon bekleyişlerini kontrol altında tutmak
için daha kararlı adımlar atması gerekebileceğini vurguladı.

Goldman Sachs, TCMB'nin 2010'un ikinci yarısında faizleri
250 baz puan, 2011'de ise 100 baz puan artırarak yüzde 10 seviyesine
getireceği beklentisini sürdürdüğünü belirtirken, enflasyon
bekleyişlerinde kötüleşme dikkate alındığında Banka'nın çıkış
stratejisini daha erken açıklayabileceğini ve önümüzdeki
birkaç ay içinde, belkide Nisan ayında kriz sırasında uygulamaya koyduğu
likidite tedbirlerini kaldırmaya başlayabileceğini de belirtti.

Foreks Haber Merkezi

ZzeusS
11-03-2010, 23:11
Garanti bugün 11 gün 1.556 referans Dolar DCD için +6.40 verdi 11 günlük faiz ile brüt % 7.3 almış oldum.

Bilginize

cenkoluc
12-03-2010, 01:05
Garanti bugün 11 gün 1.556 referans Dolar DCD için +6.40 verdi 11 günlük faiz ile brüt % 7.3 almış oldum.

Bilginize

yakında herkes gerçekleri görüp zincirlerini kıracak ve peşime katılacak...yeni dcd imparatorluğumuzu kurup sadece mevduat faizleriyle yetinmeyeceğiz...primlerimizi aldıkça olayları tv den sadece tebessümle seyredicez..:) emin adımlarla çoğalarak geliyoruz....

efsun
12-03-2010, 10:07
yakında herkes gerçekleri görüp zincirlerini kıracak ve peşime katılacak...yeni dcd imparatorluğumuzu kurup sadece mevduat faizleriyle yetinmeyeceğiz...primlerimizi aldıkça olayları tv den sadece tebessümle seyredicez..:) emin adımlarla çoğalarak geliyoruz....

maalesef bu herkes için geçerli olamıyor cenkoluc kardeşim. bankaların çoğu dcd için uçuk birikimler istiyor. Türkiye'de ki mevduat hesaplarının büyük çoğunluğu 50 bin lira ve altında olduğu için herkes sizin kadar şanslı değil bu konuda :)

mkdmkd
12-03-2010, 11:01
Finansbanka alternatif olarak 100,000 üstüne 9,5 veren başka bir banka var mı arkadaşlar?

yeni borsacı
12-03-2010, 12:02
Oranlar yükselmeye başladı arkadaşlar;

Finans-Abank 100000 üstü 45 güne kadar 9.80..

mkdmkd
12-03-2010, 13:27
Oranlar yükselmeye başladı arkadaşlar;

Finans-Abank 100000 üstü 45 güne kadar 9.80..

Hocam adı gibi alternatif oldu :)

Trade Shark
12-03-2010, 16:51
Tcmb 2010'da Faizleri Artırmaya Başlayacak.
"Türkiye para ve sermaye piyasalarında ilkler yaşanmaya devam ediyor. Yıllar sonra enflasyon oranlarının gecelik faizlerin ve gösterge faizin üzerine çıktığını görüyoruz. Bunun nedeni konusunda çok fazla akıl yormaya sanırız gerek bulunmuyor. TCMB'nin özellikle Piyasa Yapıcı Bankalar ile birlikte Hazine kağıtlarına yapılacak yatırımları repo piyasasında fonlama kararı bu konuda en büyük etkenlerden biridir. Şimdi enflasyon yükselmiş olduğu halde bankalar ellerindeki kıymetleri satıp yükselen enflasyona karşı tavır almakta inisiyatif kullanamıyorlar. Zira TCMB'den aldıkları repo fonlamasıyla elleri bağlı durumda. Bankaların hazine kıymetlerinden ettikleri kârın bir diyeti olarak görülebilecek bu tepkisizlik nedeniyle faizlerde yakın tarihlerde bir artış beklemiyoruz. Fakat yılın ikinci yarısında vadesi gelenb pozisyonların yavaş yavaş yenilenmesinde çekingen davranılması mümkün olabilir. O zaman TCMB'nin faiz artırımları da gelebilir. Zaten beklentiler de TCMB'nin yılın ikinci yarısında faiz artırım sürecine yaklaşmış olacağı yönünde..."
Gedik Yatırım-Uzman Görüşü-

cenkoluc
12-03-2010, 17:06
faizlerin şu an için artan enflasyona rağmen reel negatif getirisi maalesef bizlerinde parasının erimesi demek...ilk gelecek olan faiz artışı bile zararımızı asla telafi etmeyecektir...sene sonuna kadar en iyi ihtimalle 1-2 puan artacak olan faizler bizlere reel bir getiri sunmayacaktır...ancak paramızın sunii tenefüsle erimesini yavaşlatacaktır....bankalarda yaz sonundan itibaren para toplamak amacıyla bana göre faiz arttırımı beklemeden el altından biraz fazla vermeye başlayacaklardır...zaten şu anda bunun ilk izlenimlerini görüyoruz..küçük ve orta ölçekli bankalar şimdiden faiz oranlarını %9.80 lere çıkarmış durumdalar...sebebi gayet basit..şu saate sonra artık faiz indirimlerinin sona ermesi kesinleşmesinden dolayı ve artacak olan faizlerden dolayı mevduat toplama payını öne çekmiş durumdalar...yanlız şunuda belirtmek isterim...imf anlaşması olmaması herşeyin süt liman olduğu anlamıda taşımaz...artık ekonomi olarak arkasına sığınacağımız bir liman istemediğimize göre gerek içerden gerekse dışardan gelecek en ufak bir hapşırıkta piyasalar öncesine göre daha fazla tepki verebilecktir...o bakımdan dcd yapacak olan yoldaşlarıma şu saatten sonra doların artmasına değilde düşmesine göre pozisyon almalarını öneririm...her türlü kriz ortamına açık bir ülke olarak dolar kuru yukarlara fırlayabilir...ben en azından bundan sonra yapacağım dcd işlemlerini eskiden olduğu gibi düz işlem doların düşmesine endeksli dcd olarak değerlendirmeyi düşünüyorum...

JonDowes
12-03-2010, 17:11
Tcmb 2010'da Faizleri Artırmaya Başlayacak.
Gedik Yatırım-Uzman Görüşü-

para piyasasini bu kadar "arka kisim"dan anlamis bir "uzman"a da bayadir rastlamamistim. bu uzmanin ismini biliyorsaniz bir zahmet iletiniz:

Turkiyede bankalarin borclanma (fonlama) kaynaklari:
TL mevduati 300 milyar
repo piyasasi 35 milyar

bankalarin elindeki TL tahvil: 200-220 milyar civari

repo ucuzdur; dogrudur. peki ucuzdan para bulan bankalarin elleri nasil "bagli" oluyor anlamak zor. 35 milyar ucuz paranin hepsiyle tahvil almis olsalar bile kalan 175 milyari mevduatla fonluyor olmalilar; onun da maliyetlerini bu baslikta goruyoruz...

tahvil faizlerinin enflasyona ragmen yukselmemesini saglayan sey; bankalarin ana fonlama kaynagi olan mevduatlarin yukselmemesidir. mevduatin yukselmeme nedeni; yeterince cok musterinin parasini dovize veya baska yatirim araclarina (altin, emlak, borsa vb) cevirmemis olmasidir. yani isin kaynagi paranin sahibindedir. mevduat faizleri artarsa bakalim "elleri bagli" bankalar nasil da tahvil satiyorlar faizleri yukseltiyorlar goruruz. tahvil piyasasini ne bankalar ne TCMB "kayitsiz sartsiz" etkileyemez. ha bir de, TCMB faiz artisinin hangi ay gelecegi tartisilirken, "2010" gibi koca bir yilin hedef gosterilmesi de super bir bilgi olmus... ufurukten uzman...

cenkoluc
12-03-2010, 17:22
piyasalar normal şartlarda imf anlaşmasının olmamasını eskiden olsa kurun yükselmesi olarak tepkisini verirdi...çünki daha önce imf anlaşması olacak dendiğinde nasılki kur tepetaklak oldu bu sefer tam tersi olmadı...yani kur çıkmadı...borsada az bir tepki verdi...demekki piyasa buna hazırlıklıymış yani onlar için süpriz olmamış...ancak bana göre kurun şu anda bu kadar sessiz kalması hatta üstüne düşmesi kısa vadede ortamı koklama isteğinden diye tahmin ediyorum...yani zaman vermek için şimdilik yatay seyrediyor...o bakımdan belki kısa vadede olmaz ama orta vadede gerek seçim olayları gerekse ülke içi çıkabilecek krizler gerekse yurt dışından gelecek kötü şeyler kuru arttırır...aman diyorum dikkat edelim..kurun çıkması düşmesinden daha yakın geliyor bana.....ayrıca gelen ihracat rakamlarıda düşük...yani nedense ihraacatcı hiç düşünülmedi...görmemezden gelindi...şu saaten sonrada kurun çok fazla düşmeyeceği bir gerçek.....bana göre artık 1520 usd civarları dolar yatırımı yapmak için uygun düşük seviyelerdir...zaten dcd yaparkende alacağınız opsiyon 1500 usd olurki bence çok güzel bir rakam...en ufak kur artışlarında doların çıkmasından ve dcd faizleriden kazanan siz olursunuz...:bad:

şef
12-03-2010, 21:25
şahsen bende doların 1.50 altını görse bile kalabileceğini sanmıyorum. dolar yükselmeden bugün uzun zamandır araştırmasını yaptığım lcd televizyonumu aldım. dolar yükselmezse muhtemelen önümüzdeki haftada emekliliği gelen bilgisayarımın yerine yenisini alacağım. artık dövizin ne zaman yükseleceği belli olmaz. imf beklentisinden dolayı dolar 1.55 e geldiğinde satan ky şimdi satmakta daha cimri davranacaktır. bence by de ne olacağını merak ediyordur. talep gelip, dolar 1.55 e geldiğinde yeterli satış gelmediği görüldüğünde yükselişin hızlı olabileceğini düşünüyorum. bu nedenle dcd için satış değilde alış yönünde pozisyon alınmasının daha doğru olacağını düşünüyorum.

ZzeusS
13-03-2010, 10:21
İMF ile anlaşma olmayacağı haberi nerdeyse son 10 gündür borsalarda devam eden yükselişin sürdüğü bir pembe döneme denk geldi. YAbancıda bunu iyi kullandı ve piyasaya panik yaptırmadı. Fakat gelecek 1-2 kötü datayla dünyada borsalarında başlayacak gerileme sonrasında İMF haberinin etkisi anlaşılacaktır. Benimde beklentim önümüzdeki dönemde doların genel yönünün yukarı olacağıdır. Bu nedenle Kısa vade ( 1 hafta ) dolar 'dan TL ye dcd lerde dikkatli olmak lazım. TL dolar dcd dolarda düşüş beklemediğim için daha cazip ve risksizgörünüyor. Bu arada Cuma günü Garanti 1 aylık 100.000 üstü dolara % 2.5 , 1 aylık 100.000 üstü TL'ye 8.75 oran verdi. Söylediklerine göre özel fiyatlamaymış. Faiz artışı bunlara uğramadı sanırım. Ama onlarda haklı aslında sıkıntılı dönemde herkes ufak bankalardan bunlara geldi adamlar tok satıcı ....

cenkoluc
13-03-2010, 17:58
zorlasaydınız garantiden %9 alırdınız...banada mart başında dolan vadeye önce %8.75 çektiler...ama ufak bir parmak hareketimle itirazsız hemen %9 verdiler..:)

ZzeusS
14-03-2010, 10:45
zorlasaydınız garantiden %9 alırdınız...banada mart başında dolan vadeye önce %8.75 çektiler...ama ufak bir parmak hareketimle itirazsız hemen %9 verdiler..:)

Şu parmak hareketi paramı hazırlayın anlamındamı yoksa başka bir anlamı varmı? :)) Hoşgörünüze sığınarak yazdım..

saygılar

cenkoluc
14-03-2010, 13:12
Şu parmak hareketi paramı hazırlayın anlamındamı yoksa başka bir anlamı varmı? :)) Hoşgörünüze sığınarak yazdım..

saygılar

banka ne kadar büyük olursa olsun her çalışan şube ve müdürleri kendinden sorumlu olduğu için para çıkmasını pek istemezler...heleki küçük ölçekli şube ve bankalarda bu daha çok olur...siz eğer blöf yapıp o anki şubeyle birebir ilişkileriniz çok iyide olsa yani pazarlık yapmaya utanıyor olsanız dahi o an kendinizi düşünüp bu oran bana çok az geldi falanca banka bana daha çok veriyor gibi somut örnekler verirseniz hemen dize geliyorlar...bende her ne kadar çekmeye gönüllü olmasamda zaman zaman bunun örneklerini çok yaşadım ve başka bankalarla çet edip kendi bankama sundum...aynı olayı yılbaşı sırasında yaşadım....ve istediğimi aldım....sonuç olarak mutlaka blöf yapın...yemezlersede kendinize olan saygınız açısından paranızı eft yaptırın....yığınla banka var...garanti babamızın oğlu değil....zaten alacakları para çok az olur...hatta baştan anlaştıysanız eft için para bile almıyor garanti bankası...%25 aslında çok az bir fark..ama herkesin parasına göre aslında önemli bir fark..heleki şu ölü faiz ortamında...
not= zaman zaman yapılan parmak hareketleri çok işe yarar...karşı taraf ciddiyetinizi anlar...:)

Figo
15-03-2010, 11:25
sn cenkoluc

bi arkadaş sizin dcd ile ilgili soru sormuştu:"Peki banka dcd'den nasıl kazanıyor, burada kaybeden taraf kim diye"?

siz dcd bağladığınızda 1 mart tarihinde dolar kuru 1,543 seviyelerindeydi,

banka sizin bariyerli DCD karşılığı 1,543 seviyelerinden dolar/tl şortlamışsa çok eyi kar etti

şimdi dolar satış 1,529

mesela banga sizin paranın sadece 5000 dolarını kenara ayırıp onu forexte 1'e 100 kaldıraçla size karşı pozisyonla kapattıysa
3 lottaki karı (1,543-1,529)*300000=4200 tl

size extradan 1200 dolar verecek

onu düşersek net karı yaklaşık 2400 lira

traderları paranızın 7-8 milyarını forexte değerlendirip kalanını düz mevduatta değerlendirseler bile şu anda karda

demek istediğim DCD foreksin sentetik bir ürünüdür, foreks bağlantılı türev bi üründür :super:

seans123
15-03-2010, 12:00
son donemde valı baglayan oldumu arkadaslar nedır guncel oranlar ?

cenkoluc
15-03-2010, 13:10
figo kardeş...açıkçası ben üzümünü yiyorum bağını merak etmiyorum..ama bankanın bu işten ne kar ettiğini en iyi bilebilecek olan sayın jon dowes tir...ona sormak lazım...bildiğim kadarıyla banka bu işten sadece komisyon alıyor...yani öyle çok kar etmiyor...yanlız benim paranın 100.000 tl lik kısmını bloke ettiğini biliyorum...yani dcd işlemlerinde kendilerince böyle bir şeyler yapıyorlar...gerçi bu beni bağlamıyor...yani paramın meblağı belli...ama dediğiniz gibi ayrılmış olan bu paramın 100.000 tl lik kısmıyla kur üzerinden kendilerince kaldıraç yapıyorlarmı onu bilmiyorum...bunuda jon dowes bilir ....bildiğim tek şey vade başı gelince kurun yönüne göre ve uygun bir seviyede yakalamışsam...yada o anda yakalayamamışsam mevduat vadesi işlerken kuru uygun bulmuşsam anında dcd yapıyorum....anlıcan alan memnun veren memnun...kaldı 15 gün...gerisi benim için teferuattır...ben kazanıyorsam bankamı kaybetmiş önemli değil zaten....ama dcd işlemlerinide çok iyi bildiğimi ve hangi koşşularda yapılması gerektiğinide iyi biliyorum....borsa kadar heyecan yaşamayarak kendimce beni mutlu edecek kadar prim kazanıyorum...bu bana yeter.....:yes:

not= dediğiniz gibi ben 1200 usd mi alayımda bankada kendince kazansın tabiki....itirazım yok...onlar bana hoşuma giden ürün sunuyorlar...bende onlara kendi paramla iş yapmalarını sağlıyorum...ben mutlu.. lerzan mutlu....herkes mutlu..:)

JonDowes
15-03-2010, 13:31
her tur DCD'den bankanin kazandigi kesin. fakat bu, baslikta defalarca anlattigim gibi, DCD'lerin bir havuz haline getirilip, tek bir islemmis gibi piyasadan tersi yabanci bankayla yapilarak kapatiliyor.

banka acisindan Forex diye bir olanak ise yok. Forex, 1x100 kaldiracla doviz islemi yapmak demektir; sermayesi tum piyasaya kiyasla kucuk olan bireysel yatirimci icin anlamlidir. bankalar icin bir anlam ifade etmez cunku karsinizda 1x100 kaldiraci kabul edecek bir karsi banka (Tanri?) olmasi gerekir... banka islemleri 1-1 oranla yapilir ve halihazirda buyuk islemlerdir; siz 10 milyon dolarlik islemi 100 kaldiracla deneyemezsiniz. bankanin kendisi zaten bir kaldirac olarak dogmus yapidir (Turkiye'de 1x10, yurtdisinda 1x25 kati), ustune ek kaldiraclar pek alinmaz. KY'nin 1x100 kaldiracla denedigi islemi banka islem hacmini 50 katina cikartip 2x kaldiracla yapar... zaten marjinal doviz pozisyonlarin hepsi full borclanarak yapildigi icin; baktiginiz aciya gore "sonsuz" kaldirac olarak kabul etmek de mumkundur.

cenkoluc
15-03-2010, 13:58
bu arada aklıma gelmişken ben kuru ay başında 15450 usd iken.. ay sonuna bankadan 1620 usd ile opsiyon alımıştım....burdan gelecek olan prim belli...1200 usd...şu an mesela mevduat vadem aynı zamanda devam ediyor..ay sonu hem dcd hem mevduat vadem dolacak...ama kurda gene istediğim noktaya geldi şu an 15280 usd ve bazen aşağıda gidiyor...yani bu seviyelerden düşük bulduğum noktada istersem bankaya gidip bu sefer de ters işlem ay sonuna kadar kalan 15 günümü doların düşmesine dcd yapabilirim...yani bana verecekleri opsiyonda 15050 usd olacaktır...ay sonu geldiğinde 2 dcd den gelecek prim.. 1 de mevduattan kazanmakta elimizde...ama ben şu an tok olduğum için bunu yapmıyorum...eğer zaten yapmış olduğum bir dcd olmasaydı ve vademin dolmasına 15 gün varken bu kuru yakalasaydım 15050 usd ile doların düşmesine dcd yapardım...alacağım primde 15 gün için mevduat harici nerden baksan net 3 puan yukarısı olurdu...

mkdmkd
15-03-2010, 17:09
son donemde valı baglayan oldumu arkadaslar nedır guncel oranlar ?

Az önce abanktan aldığım oran 50,000 üstü 9,8.
Bildiğim diğer oranlar
Garanti : 8,75(Bazı özel arkadaşlar parmakla 9 alıyor:) )
Fortis: 8,9 Bu hafta artırdılarmı bilmiyorum.
Denizbank: 9,40
Finans: 9,80(Forumdan borsacının verdiği bilgi)
Millenyum: 9,50
Bildiğim yaklaşık oranlar bunlar.

şef
15-03-2010, 19:22
bu arada aklıma gelmişken ben kuru ay başında 15450 usd iken.. ay sonuna bankadan 1620 usd ile opsiyon alımıştım....burdan gelecek olan prim belli...1200 usd...şu an mesela mevduat vadem aynı zamanda devam ediyor..ay sonu hem dcd hem mevduat vadem dolacak...ama kurda gene istediğim noktaya geldi şu an 15280 usd ve bazen aşağıda gidiyor...yani bu seviyelerden düşük bulduğum noktada istersem bankaya gidip bu sefer de ters işlem ay sonuna kadar kalan 15 günümü doların düşmesine dcd yapabilirim...yani bana verecekleri opsiyonda 15050 usd olacaktır...ay sonu geldiğinde 2 dcd den gelecek prim.. 1 de mevduattan kazanmakta elimizde...ama ben şu an tok olduğum için bunu yapmıyorum...eğer zaten yapmış olduğum bir dcd olmasaydı ve vademin dolmasına 15 gün varken bu kuru yakalasaydım 15050 usd ile doların düşmesine dcd yapardım...alacağım primde 15 gün için mevduat harici nerden baksan net 3 puan yukarısı olurdu...
bu konuda hakikaten uzmansın vede frekanslarımızda tam uyumlu çalışıyor. bende bugün vade bitimime 16 gün varken 1.5050 dolar kuru için %3 net faizle dcd yaptım. bu ilk dcd yapışım. yaparken fiyat konusunda bir parça tereddüt yaşadım. lakin senin yazını okuyunca rahatladım. hayırlısı.

asil olçun
15-03-2010, 21:27
asilolçun
bugün ziraat 9 verdi ,hem de çok rahat 100 üzeri.

cenkoluc
16-03-2010, 01:47
bu konuda hakikaten uzmansın vede frekanslarımızda tam uyumlu çalışıyor. bende bugün vade bitimime 16 gün varken 1.5050 dolar kuru için %3 net faizle dcd yaptım. bu ilk dcd yapışım. yaparken fiyat konusunda bir parça tereddüt yaşadım. lakin senin yazını okuyunca rahatladım. hayırlısı.

şefim hiç korkma...sen henüz yeni olduğun için tedirginlik yaşıyorsun...ama şunu unutma bu işin tadını bir kere aldınmı bir daha yapmadan edemessin...seni sadece mevduat faizinden gelecek para kesmeyecek...gerçi buda mevduat türevi...ama prim alarak en azından 1 sene önceki faiz seviyelerinden mevduat yapmış gibi oluyorsun...ayrıca sana şunu söyliyeyim...kuru çok güzel yerden yakalamışsın...15050 usd bu işin en dip noktası...bana göre sen bu primi %99 aldın....için rahat olsun...her şekilde iddia ediyorum..sende burdasın bende....çünki sene başından beridir dolar 15050 usd olmadı...kolay kolay olmazda...keşke olsa...yani paran dönse....çünki zaten sende biliyorsunki bu primi herşekilde alacaksın...korkma...imf de olmayacağına göre doların yönü artık yukarı gider....bu kuru belkide birdaha kolay bulamyacağız.....paran vade sonu dönse bile ki bana göre dönmeyecek o zaman en ufak bir kur artışında birde kurdan vuracaksın...mutlakada kur yükselecektir...ne zamandır takipteyim artık bu işin çakalı oldum ben daha kurun geri gittiğini görmedim...imf olsaydı belki dicektim...ama senin yaptığın 16 günlük vade sanırım aynı anda vademiz dolacak en düşük riski alarak yapmış olduğun bir işlem...benim yaptığım daha tehlikeli....çünki kur ay sonuna 1620 usd üzerine giderse ana paramdan gider...sende gitmez.....şimdi diyorumki keşke ay sonu için 1600 usd olan opsiyonu tercih etseydim...çünki onu tercih etseydim 1200 usd alacağım prim yerine 2000 usd prim alacaktım...ama 1620 opsiyon usd daha garanti olur deyip allah bereket versin dedim ve kenara çekildim...yoksa ay sonu 1600 usd olmayacağınıda kurun tahmin ediyordum...

not= şefim ay sonu benimde vade doluyor...muhtemelen duruma göre senin yaptığın doların düşmesine göre opsiyon alacağım...yani eskiden yaptığıma devam....en azından bir riski yok..anapara kaybı var gibi gözüksede aslında kesinlikle yok....ama kura bağlı tabiki..işime gelmesse mevduata devam...arada vade işlerken yakalarsam gene dcd ile aldığım mevduat faizini yukarıya taşırım...beni izlemeye devam et...:)

oktay G
16-03-2010, 11:54
bizim para yetmiyor bu işe cenk dostum ama kurdugum iş iyi gidiyor ,böyle giderse 2 seneye aranıza katılırım ,çakarız mangırları

uzay
18-03-2010, 10:13
Sayın cenkoluc dcd konusundaki yazılarınız sayesinde iyi getiri elde etmeye başladık.Bir arkadaşım 8 ay kadar önce bankadaki parasını banka müdürünün yönlendirmesi ile 1.58'den dolara çevirmiş.Şimdi ne yapayım diye kara kara düşünüyor.Kendisine başka bir bankaya geçerek dcd işlemi yapmasını önerdim.Maliyet fiyatı yüksek olduğu için ona önerebileceğim dcd işlemi konusunda yardımcı olursanız sevinirim.Selamlar...

danoby
18-03-2010, 18:58
İnternette
bariyerli dcd yazıp tarattım.
Bir kişi çıktı karşıma.
cenkoluç.
Başka da kimse bu konuda bir şey yazmamış.
Helal olsun sana cenk kardeşim.

cenkoluc
18-03-2010, 19:31
İnternette
bariyerli dcd yazıp tarattım.
Bir kişi çıktı karşıma.
cenkoluç.
Başka da kimse bu konuda bir şey yazmamış.
Helal olsun sana cenk kardeşim.

benim adım chuckyyy....piyasanın ölü olduğu dönemlerde hızır gibi yetişirim...dediğim gibi emin ve sert adımlara geliyoruz...imparatorluğuma hoşgeldiniz...:)...BBDK nın gazına gelmeyin...düşmanımız çok...hızlı ilerleyişimizi çekemeyenler olacaktır ve olmalıdırda...ama faizlerin düşürüldüğü yerde biz tutup kaldırmasınıda biliriz evelallah...

danoby
18-03-2010, 19:44
önümüzdeki hafta dönüşüm var.
Akbank faizleri 9.50-9.75 veriyor.
Yalnız bu sıralar hergün değişiyor faizler.
Haftaya ne olur bilemem.
Döviz şu sıralar 1.53 civarında.
tl/usd dcd için biraz daha düşmesi lazım diye düşünüyorum.
1.51 lerde dolaşsaydı dcd yapmayı düşünürdüm.

Bu arada cenkoluç kardeşim bir sorum olacaktı sana,
Şimdi aylık mevduat yaptık diyelim.
Bunun üzerine ilave olarak birde tl/usd yada usd/tl dcd yapabiliyoruz değil mi.
Yada alttan ve üstten aynı anda kontrat yapabiliyoruz.
Doğrumu anlamışım.

cenkoluc
18-03-2010, 19:45
sevgili mevduatçı yoldaşlarım...öncelikle hedefiniz akıllı zamanda akıllı kurları takip edebilmenizdir..dün mesela dolar kuru bir ara 15130 usd olmuştu...işte o zaman işleyen mevduatınızı birde kalan süreye dcd işletseydiniz size verecekleri kur en az 1490 usd yada biraz yukarı olacaktı...bu seviyelerde kur için yani paranız dönse bile dolar alımı için iyi bir fırsattı....ben bir ara alacaktım bu seviyeden..bankayada telefon açtım bana dün için 14975 usd verdiler..yani 15 gün için...çünki mevduatımın dolmasına 15 gün var..ama yapmadım...çünki zaten dcd yapmıştım..güle oynaya ay sonu paramı alıcam...1620 usd için opsiyon almıştım....ama kur bana göre 15050 usd altına kolay kolay kıramayacak...direnç bana göre 1510 usd...bakın bugün gene yükselişte dolar 1530 usd oluverdi...yani kafayı kullanan iyi para kazanır... dcd yapan yoldaşlarım birçoğu 15 gün için 15050 usd için opsiyon almış ...içleri rahat olsun çok iyi bir kur....dün yapan olsaydı kuru dahada aşağıdan bulurdu...yani 14975 usd gibi...

cenkoluc
18-03-2010, 19:47
bugün için garanti bankasıyla yaptığım görüşmede aylığa mevduat faizine önce %9 verdiler...ama el altındanda %9.25 verebileceklerini söylediler...bilginize...zorlarsanız heleki ilk müşteri olursanız %9.25 verirler....bana şimdiden söz verdiler...ay sonu için...yanlız ben eski müşteriyim...:)

cenkoluc
18-03-2010, 19:56
Sayın cenkoluc dcd konusundaki yazılarınız sayesinde iyi getiri elde etmeye başladık.Bir arkadaşım 8 ay kadar önce bankadaki parasını banka müdürünün yönlendirmesi ile 1.58'den dolara çevirmiş.Şimdi ne yapayım diye kara kara düşünüyor.Kendisine başka bir bankaya geçerek dcd işlemi yapmasını önerdim.Maliyet fiyatı yüksek olduğu için ona önerebileceğim dcd işlemi konusunda yardımcı olursanız sevinirim.Selamlar...

işte bu durumu özellikle bugün konuştuk..maalesef her müşteri temsilcisi aynı samimiyette olmuyor...biraz şans işi...bankadaki müşteri temsilcinizin samimiyetine hatta müdürünüzün samimimiyetine inanmadığınız noktada ayrılın o bankadan...benim bankada böyle bir durum yok...çünki ben daha küçük ölçekli banka şubeleriyle çalışırım...büyük şubelerle çalışmam...küçüklerde her zaman aile ortamını ve evinizin huzurunu bulursunuz...size daha çok destek olurlar...bana bizzat bugün müşteri temsilcim söyledi...çoğu bankalarda müşteriler telefonla bu dcd işlerini müdürlere ve müşteri temsilcilerine bırakıyorlarmış..yani sen yap en iyisini sen bilirisn deyip ilgilenmiyorlarmış....eeee sen yemeği kaynayan tencerene kendin bakmaz ilgilenmessen dibide yanar...herkes kendi işini kendi yapacak...başkalarına emanet etmeyin...dcd çok iyi parada kazandırır..ama acemiysende heleki müşteri temsilcinde cinse seni çarpar...aklınızın yatmadığı hiç bir işe bulaşmayın...heleki bankalar her zaman kendini düşünür...içindeki insan ilişkileri çok önemlidir...

cenkoluc
18-03-2010, 20:02
yani akıl var mantık var yoldan geçen çocuğa sorsan 1580 usd gibi yüksek bir kurdan dolar almaz...ben bile 1620 usd bariyerli dcd yaptım....hani kurun oraya gelmeyeceğini bildiğim halde ilk 10 gün huzursuz oldum...şimdi rahatladım...bu müdür nasıl biriymişki garibimi böyle çarpmış....ama oda suçlu...hiç bir banka zorla bir işi yaptırmaz...demekki çok acemi bir kardeşimizmiş bu arkadaşımız...şimdi dcd yapsa bile 1580 usd maliyetinin üzerinde bir kur bulamaz...ancak 1550 usd gibi olmasını bekleyecek kurun....ondan sonrada 1600 usd için opsiyon alabilir...şimdi alamaz ama...

danoby
18-03-2010, 21:00
valla ne diyim senle konuştukça insanın içi ferahlıyor, yüzü gülüyor.
sağol dostum.

bicer
18-03-2010, 22:21
Bugun,
>100Bn. 30<Gun<45
Finans Bank, 9.80%
Deniz Bankasi, 9.35%
Garanti Bankasi, 9.00%

danoby
18-03-2010, 23:01
Garantiyi silkeleyin biraz pintilik etmesin.
9.50 nin altı kabul edilmemeli.

şef
19-03-2010, 00:13
sayın cenkoluc , dcd için baştan mevduatı bağlarken dahamı iyi oran alırız? yoksa mevduatımızı bağladıktan 1-2 hafta sonrada dcd yapmak istediğimizde yine iyi oran veriyorlarmı? hiç araştırmasını yaptınmı?

Figo
19-03-2010, 08:13
Merkez'den faizde erken artırım sinyali

Merkez Bankası, "artan enflasyon beklentileri bozarsa, erken faiz artırımından çekinmem" mesajı verdi

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), 2010 yılının üçüncü toplantısında açıkça faiz artırımlarına erken başlama sinyali verdi. Toplantıya ilişkin özet karar metninde iktisadi faaliyetteki ılımlı toparlanma, iç talepteki kademeli artış, dış talepte belirsizlik gibi vurgularını tekrarlayan PPK'nın özellikle enflasyona ilişkin mesajları dikkat çekici oldu.

Nisan ayında çift haneye çıkan enflasyonun mart ayında tekrar tek haneye gerileyeceği öngörüsünde bulunan PPK, ilk kez enflasyonun hedef seviyelere dönmesinin 2011'e kadar uzayacağı uyarısında bulundu. PPK'nın beklenti yönetimi açısından önem verilen karar metninde, çekirdek enflasyonun mart ve nisan aylarında artacağının altını çizmesi de bir diğer önemli ayrıntı oldu.

PPK'nın en çarpıcı mesajı ise faiz artırımlarına yönelik oldu. PPK, enflasyon beklentilerinde gözlenen artışın fiyatlara yansıtılması durumunda, Enflasyon Raporu'nda öngörülenden erken bir zamanda faiz artırımlarına başlamakta tereddüt etmeyeceğini açıkça vurguladı. Bugüne kadar piyasalarda Merkez Bankası'nın faiz artırımlarına yılın son çeyreğinde başlayacağı beklentisi ağır basıyordu.

kasved
19-03-2010, 13:28
sayın cenkoluc , dcd için baştan mevduatı bağlarken dahamı iyi oran alırız? ...............................?

Sayın Şef gerçi Cenk beye sormuşsunuz fakat bu konuda bende görüşümü iletmek isterim, biliyorsunuz vade başlangıcında bankayla pazarlık yapıldığında şube kendi durumuna göre nasılki vereceği mevduat faizini en optimum rakamda tutmaya çalışarak hem müşterisini başka bankaya kaptırmamaya hemde şubesine para kazandırmaya baktığından, tahmin ediyorumki hesap vadesinde yenilenirken alınacak oranla, hesap vadesi devam ederken sonradan alınacak oranlarda aynı kurlarda dahi olsa alınacak opsiyon prim oranı kuvvetle muhtemelen daha düşük olacaktır.

Çünkü müşteri artık vadeyle o vade sonuna kadar bankada mevduatı bağlı kaldığından müşteriyle opsiyon sözleşmesi yapılırken bankanın aldığı komisyonda indirim yapıp yapmama zorunluluğuda kalmamaktadır.

şef
19-03-2010, 14:21
Sayın Şef gerçi Cenk beye sormuşsunuz fakat bu konuda bende görüşümü iletmek isterim, biliyorsunuz vade başlangıcında bankayla pazarlık yapıldığında şube kendi durumuna göre nasılki vereceği mevduat faizini en optimum rakamda tutmaya çalışarak hem müşterisini başka bankaya kaptırmamaya hemde şubesine para kazandırmaya baktığından, tahmin ediyorumki hesap vadesinde yenilenirken alınacak oranla, hesap vadesi devam ederken sonradan alınacak oranlarda aynı kurlarda dahi olsa alınacak opsiyon prim oranı kuvvetle muhtemelen daha düşük olacaktır.

Çünkü müşteri artık vadeyle o vade sonuna kadar bankada mevduatı bağlı kaldığından müşteriyle opsiyon sözleşmesi yapılırken bankanın aldığı komisyonda indirim yapıp yapmama zorunluluğuda kalmamaktadır.
cevabınıza teşekkürler. aslında bende aynı yönde düşünüyorum. merak ettiğim, yaşanmış oransal bir olay varmı diye sordum. çünkü daha önce cenkoluç, %12 net faiz aldığını yazmıştı. oysa ben dolar 1.5250 iken 15050 ile %3 net ile ek prim aldım. tl mevduatımda önceden %9 ile bağlanmıştı. net yaklaşık 7.5 dersek, toplam 10.5 net oluyor. % 1.5 luk bir eksiklik söz konusu. yoksa oranlarda düşmemi var yada işbankasının mı oranları düşük?

cenkoluc
19-03-2010, 15:22
sayın cenkoluc , dcd için baştan mevduatı bağlarken dahamı iyi oran alırız? yoksa mevduatımızı bağladıktan 1-2 hafta sonrada dcd yapmak istediğimizde yine iyi oran veriyorlarmı? hiç araştırmasını yaptınmı?

pek fark eden birşey olmuyor...oranlar anlık günlük dakikalık değişiyor...2 saat önce kötü gelen oranlar bir bakıyorsun akşama kalmadan iyi gelmeye başlamış...tamamen şans işi...ama piyasaların hareketli olduğu dönemlerde heleki dolar için konuşuyorum...doların yönü ne taraftaysa o kura verilen opsiyonda prim olarak daha yüksek oluyor...ama bellide olmuyor aslında...şayet mevduat devam ederken kalan süreyi dcd ile bağlamak isterseniz size verilecek primden %10 kesinti yapılıyor...ama direk hiç mevduata girişmeden dcd yaparsanız alacağınız prim net olarak size sunuluyor...ama dediğim gibi o anda gelen oranlar arada mevduatınız devam ederken kalan süreyide dcd ile bağlamak istediğinizdede çok iyi oranlar gelebilir..zaten kendinizde anlarsınız...kurun hareketlenme durumunda bilinki iyi prim verme zamanı gelmiştir...evelki gün kur çok düşmüştü ama şimdi kur yükselişe geçti..dün kötü gelen prim muhtmelen bugün daha yüksektir...

cenkoluc
19-03-2010, 15:32
cevabınıza teşekkürler. aslında bende aynı yönde düşünüyorum. merak ettiğim, yaşanmış oransal bir olay varmı diye sordum. çünkü daha önce cenkoluç, %12 net faiz aldığını yazmıştı. oysa ben dolar 1.5250 iken 15050 ile %3 net ile ek prim aldım. tl mevduatımda önceden %9 ile bağlanmıştı. net yaklaşık 7.5 dersek, toplam 10.5 net oluyor. % 1.5 luk bir eksiklik söz konusu. yoksa oranlarda düşmemi var yada işbankasının mı oranları düşük?

benim yaptığım devrelerde primler daha yüksekti..birde bankanın mevduat başında verdiği primle sonradan vade bağlanınca yapılacak dcd primleri arasında düşüş olacağı durumu söz konusu değil...banka ona bakmaz...ben 1 kez mevduat devam ederken yapmıştım..9 günlük için mevduat harici bayağı iyi prim almıştım(geçtiğimiz şubat ayının son 9 günü için)..şöyle örnek vereyim aylık 30 gün için alacağım mevduat getirisi %9 dan 2700 tl iken kalan 9 günümü dcd yapmaylada ek 500 tl prim almıştım...bu örnek olur sanırım...

kasved
19-03-2010, 17:27
..............şayet mevduat devam ederken kalan süreyi dcd ile bağlamak isterseniz size verilecek primden %10 kesinti yapılıyor...ama direk hiç mevduata girişmeden dcd yaparsanız alacağınız prim net olarak size sunuluyor................

Sayın Cenk benim bildiğim kadarıyla; mevduat faizi % 15 gelir vergi stopajına tabi, dcd.den elde edilen opsiyon priminde ise gelir vergi stopajı %10, size garanti bankasının söylediği mevduat faizi ve opsiyon primlerinden g.v. stopajlarını düştükten sonra netleştirdiği tutar.

Bu duruma göre g.v. stopajı açsından mevduatın başlangıcında dcd yapmakla % 10 g.v. stopajının mevduat devam ederken dcd yapılınca %10.luk g.v. stopajının istisna olmaması gerekir. Biliyorsunuz maliye kümesteki kazı yolmayı sever.:)

Yalnız şurda haklısınız ben ilk mevduat hesabımda dcd yaparken aynı anda garanti bankasıyla iş bankasından karşıolaştırmalı oranlar almıştım, iş bankasının oranları g.v. stopajı düşülmeden brüt oranlardı, garanti bankasının ki ise bana verilen net oranlardı. O tarihte iş bankasının verdiği yüzdeleri g.v. stopajlarını düşüp net menkul sermaye iradını karşılaştırdığımda net: faiz+opsiyon priminin garantiye göre daha yüksek olduğunu görmüştüm.

Tabiki haklısınız eğer banka şubesi müşteriye yaklaşımında esasında dürüst olarak mevduat devam ederkende aynı kurda benzer dcd opsiyon primlerini vermeli fakat ben pratikte ilk açılışta verilen oranın aynı kurda daha sonraki tarihte değişme ihtimalinin olabileceği düşüncesindeyim çünkü bankanın mevduatı kaçırma diye bir stresi yok.

oktay G
20-03-2010, 12:30
Bugun,
>100Bn. 30<Gun<45
Finans Bank, 9.80%
Deniz Bankasi, 9.35%
Garanti Bankasi, 9.00%

bende gecen hafta finansdan 100 bine 9.50 aldım diye sevinmiştim ,artık faizler haftalık artıyor heralde ,durmuşun ,durma zamanı geldi ,şimdi yükselme zamanı

man_london
20-03-2010, 23:18
bu gunlerde oran alan arkadaslar varmi bugunlerde neden kimse oran yazmiyor anlamadimki

cenkoluc
21-03-2010, 01:49
biraz 1-2 sayfa geride oranlar bolcana verildi..kolay kolay değişmez...tencere dibi kara benimki senden kara misali...

man_london
21-03-2010, 22:13
450bin tl mevduatdan ciktim butun para ile sterlin aldim........

jueves
22-03-2010, 01:00
Sn cencoluc türk lirası üzerinden dcd yapmak için garanti bankasından bugüne kadar almış olduğunuz ek prim tekliflerini ve dolar kuru kullanım fiyatı verilerini tarihleri ile vermeniz mümkün mü acaba? Böylece geçmişe dönük olarak, dcd yapmış olsaydım ne kadar kar yada zarar ederdim bunu incelemek istiyorum .Bu arada dolar kuru hareketlerini http://www.doviz.com/ sitesinden inceliyorum benzer sitelerden daha kullanışlı ve rahat yatırımcılara öneririm.

oguzozi
22-03-2010, 19:59
450bin tl mevduatdan ciktim butun para ile sterlin aldim........

Sterlin düşüş eğiliminde ekonomiyle doğru orantılı bir düşüş söz konusu.
Keşke almasaydınız.
Neye dayanarak aldınız merak ettim.

uzay
22-03-2010, 23:45
Fortis ' deki mevduat oranları ve DCD primleri konusunda bilgisi olan var mı acaba...

man_london
23-03-2010, 02:16
Sterlin düşüş eğiliminde ekonomiyle doğru orantılı bir düşüş söz konusu.
Keşke almasaydınız.
Neye dayanarak aldınız merak ettim.

2..31 den aldim..235,,veya 240 olunca satacam sterlin cok dustu dahada cok dusecegini sanmiyorum

ZzeusS
23-03-2010, 09:31
Dün Garanti 100.000 üstü dolara aylık 2.75 verdi. Dolar 1.550 olduğu anda 1590 kura 1 aylık dolar dcd için +.6.25 verdi. Toplamda brüt % 9 oluyor. Bilgilerinize,

cenkoluc
23-03-2010, 21:29
23.03.2010 itibariyle paranız TL mevduatıysa dcd oranları
spot kur 15430-15450 usd arası
1 haftalık 15325 usd %8.45 net
2 haftalık 15275 usd %10.40 net
15225 usd %8.75 net
3 haftalık 15250 usd %10.65 net
15200 usd %9.50 net
1 aylık 15225 usd %10.65 net
15150 usd % 9.45 net

oranlar bugün itibariyle seyreden faiz oranları olup kur değişkenliği sürecince sürekli değişmektedir....

not= kişisel görüşüm doların en kötü 15300 usd ve daha altına geldiği ilk noktada pozisyonunuzu tl de olanlar için aylık 15050 usd opsiyon alacak şekilde dcd yapmaktır...mutlaka bu seviyeden paranız zayıf bir ihtimal dolara geçse bile kısa vadede dolar tekrar yükselecek ve kurdanda para kazanabilirsiniz diye tespit ediyorum... ancak fikirlerim sadece beni bağlar yatırım tavsiyesi değildir...

cenkoluc
23-03-2010, 21:36
parası dolar mevduatında olan vatandaşlarıda bilgilendirmesi açısından dcd faiz oranları
spot kur 15430-15450

1 haftalık 15650 usd %3.25 net
15600 usd %6.15 net
2 haftalık 15750 usd %5.90 net
15700 usd % 7.25 net
3 haftalık 15900 usd %5.00 net
15800 usd %6.60 net
1 aylık 16025 usd %5.00 net
15900 usd %6.35 net

jueves
24-03-2010, 14:08
Sn Cenkoluc, buradaki oranlar ve özelden gönderdiğiniz detaylı ve uzun yanıt için teşekkür ederim.

ibrahimk
24-03-2010, 21:52
Faizler orta ve uzun vadede zaten artacak. Kısa vadede ise faizlerin artmaması geçen sene bonolardan hüplettiğini geri toslamak istemeyen büyük sermayenin yani banka sahiplerinin işine geliyor. Buna rağmen sizler illa da isterseniz faizler orta ve uzun vadede zaten gidecekleri seviyelere kısa vadede de ulaşır. Yapacağınız şey paranızı TL olarak saklamak yerine tercih ettiğiniz bir döviz sepetine çevirip sonra da banknot olarak bankadan çekip evinizde saklamak. Bunu çok kişi kollektif bir şekilde yaparsa hem artacak kurdan faydalanabilirsiniz hem de ve daha önemlisi faizde er ya da geç olacak yükselişi öne almış olursunuz. Mevcut konjenktürde 2011in sonuna kadar şu anda para basımının da etkisi ile -2 puanda olan FED faizi +1 puan civarına ancak çıkmış olur. 3 puanlık artış da seçim yılında mevduata 6 puan artış olarak yansır. Ama eğer şu referandumun ufukta gözüktüğü ortamda mevduatçı parasını eksi faizle bankalara bırakacağı yerde döviz banknot olarak bankadan çekerse bu bahsettiğim artış 3-4 ay içinde olur. Böylece bir sene daha eksi faiz almamış olursunuz.

map
24-03-2010, 23:01
ibrahim bey iyi de güvenlik ?
soyulup butun tasaraftanda olmak ta var...
siz nereye yatırım yapıyorsunuz ? bo soyledıgınızı yapmak ıcın baya bır ınsanını bunu yapması gerekır kı turk ınsanı toplu hareketlerde sınıfta klaır genelde.

trademaster
24-03-2010, 23:39
Merkez Bankası, mevduatları cok yakından takip ediyor.
orada bir cekilme, bosalma, eksilme vs. gorurse faiz artırımına gider
ama milyarlarca mevduatın ortak hareketini saglamak mumkun degıl
bu da merkez'in işine geliyor. enflasyona bakmıyor bile...
"ne de olsa mevduatlar yerinde duruyor" diyor...

Figo
24-03-2010, 23:51
Faizler orta ve uzun vadede zaten artacak. Kısa vadede ise faizlerin artmaması geçen sene bonolardan hüplettiğini geri toslamak istemeyen büyük sermayenin yani banka sahiplerinin işine geliyor. Buna rağmen sizler illa da isterseniz faizler orta ve uzun vadede zaten gidecekleri seviyelere kısa vadede de ulaşır. Yapacağınız şey paranızı TL olarak saklamak yerine tercih ettiğiniz bir döviz sepetine çevirip sonra da banknot olarak bankadan çekip evinizde saklamak. Bunu çok kişi kollektif bir şekilde yaparsa hem artacak kurdan faydalanabilirsiniz hem de ve daha önemlisi faizde er ya da geç olacak yükselişi öne almış olursunuz. Mevcut konjenktürde 2011in sonuna kadar şu anda para basımının da etkisi ile -2 puanda olan FED faizi +1 puan civarına ancak çıkmış olur. 3 puanlık artış da seçim yılında mevduata 6 puan artış olarak yansır. Ama eğer şu referandumun ufukta gözüktüğü ortamda mevduatçı parasını eksi faizle bankalara bırakacağı yerde döviz banknot olarak bankadan çekerse bu bahsettiğim artış 3-4 ay içinde olur. Böylece bir sene daha eksi faiz almamış olursunuz.

çoh doğri yazmışsın :super:
bu bangaların hazinelerinin hepüsü birbirinden haberdar, bir nevi cartel olmışlar
biz de birleşip Voltranı oluşturah
mevduatçılar birlik ossun sendika kursun
gomunist mevduatçılar birliği kurulsun :he:
başkanı da sn Cenkoluç ossun
tüm alt derebeyliklerimiz olan DCD'cileri,DTH'cıları pan-mevduatizm adı altında ancah o birleştirebülür
gerçi ilginç gelişmeler oluyo mudilerin kollektif hareket etmesine gerek kalmadan dolar/tl'de şu anda parite kaynaklı bi hareket var
(Yunanistan iflas eşiğinde , Fitch Portekiz'in notunu indirdi)
dolar/tl şu an 1,553
Nomura'da TL sat Ruble al diye bi rapor yazmış idi
dihhat dihhat burası daha önce bahsettiğim 3 lü dip formasyonunun kırılma noktası >> http://thepatternsite.com/tb.html#TB0
hedefimiz 1,62 ileri :cool:

ibrahimk
25-03-2010, 00:11
ibrahim bey iyi de güvenlik ?
soyulup butun tasaraftanda olmak ta var...
siz nereye yatırım yapıyorsunuz ? bo soyledıgınızı yapmak ıcın baya bır ınsanını bunu yapması gerekır kı turk ınsanı toplu hareketlerde sınıfta klaır genelde.

Güvenlik o kadar zor değil. Paranızın miktarına, ailenizin ev hallerine göre önlemler alırsınız. Yastıkaltı diye bir kavram var bu ülkede. Çoğu evde 24 saat birileri oluyor zaten. Evin yaşlıları vs.

cenkoluc
25-03-2010, 00:12
direnişimiz engellenemez...reel faizlerin enflasyona karşı yerlerde süründüğü bir ortamda adalet istiyoruz...tüm mevduatçılar ve alternatif yatırımcılar düşmeden bugünlere kadar gelebildiyse artık direncimizin kolay kolay kırılması çok zordur...çünki 2 yıldır düşük faiz ortamında zorla birer emekçi olduk..artık güneşi görme vaktimizdir...bizde pazar kahvaltılarımda gerçek reel faizlerin geri gelmesiyle sucuklu yumurtalarımızı,bal kaymağımızı en kısa zamanda tekrar yiyeceğiz...:)

chucknin kehaneti......................

ibrahimk
25-03-2010, 00:21
bu bangaların hazinelerinin hepüsü birbirinden haberdar, bir nevi cartel olmışlar
biz de birleşip Voltranı oluşturah
mevduatçılar birlik ossun sendika kursun
gomunist mevduatçılar birliği kurulsun :he:
başkanı da sn Cenkoluç ossun
tüm alt derebeyliklerimiz olan DCD'cileri,DTH'cıları pan-mevduatizm adı altında ancah o birleştirebülür

Bu bahsettiğiniz tarzda bir oluşumun linki (http://www.saveoursavers.co.uk/). İlginizi çekebilir diye düşündüm.

Figo
25-03-2010, 01:00
biraz fulaş bek yapalum :wink:

bariyerli DCD işinde bir de şeytanın avukatlığını yapalum bakalım
çok beğendiğim bir teknik analiz sitesi var
Thomas Bulkowski'nin teknik analiz kalıplarını incelediği ve olasılıkları verdiği bir site >>> http://thepatternsite.com/tb.html#TB0
daha önce bahsettiğim gibi dolar/tl'de 3'lü dip gördüğümden bahsetmiştim
Bulkowski'ye göre bu kalıpta vadinin derinliği ölçüyorsunuz
nedir derinliğimiz? 1,5557-1,4387=0,117 lira
0,117*0,64(bulkowski'nin hedef fiyata erişme oranı)=0,07488
bunu kırılma fiyatına ekleyin 1,5557+0,07488=1,63058 tl
demem odur ki Bulkowski'ye göre 3'lü dip patternında 1,63 görülecektir

http://i49.tinypic.com/335gjed.jpg

Figo
25-03-2010, 07:55
Sizin enflasyonunuz kaç (http://www.dunyagazetesi.com.tr/eko-analiz-alaattin-aktas_30_0_yazar.html?)? :wink:

Figo
25-03-2010, 12:32
Sizin enflasyonunuz kaç (http://www.dunyagazetesi.com.tr/eko-analiz-alaattin-aktas_30_0_yazar.html?)? :wink:

http://www.dunyagazetesi.com.tr/sizin-enflasyonunuz-kac-alaattin-aktas_30_82048_yazar.html?

cenkoluc
25-03-2010, 14:16
çekirdek enflasyon hala yerinde sayıyor...dolayısıyla merkez bankası haklı(???)...oturun oturduğunuz yerde...ekmek pahalıysa pasta yiyin....:)

ibrahimk
25-03-2010, 20:48
Enflasyon hesaplarını boşverin bence. Kimin enflasyonu neymiş bana ne? Faiz artışı istiyor musunuz istemiyor musunuz? Para kazanmak istiyor musunuz istemiyor musunuz? DCD bazen ben de yapıyorum ama bu da sonuçta bir çeşit mevduat. Yani sizi bu eksi faiz tuzağına çekenlerin işine gelen birşey. Birikimlerinizin kriz ayağına elinizden alınmasını istemiyorsanız proaktif olmak zorundasınız. Her krizde normal insanların tasarruflarını ellerinden almanın bir yolunu illa da buluyorlar. 2001 krizindeki tokatçı sermaye bugün de başka postla iş başında. Üstelik bu sefer hilenin boyutu küresel. Eğer proaktif olmazsanız adamlar elinizdekini alırlar.

Madem artık internet diye bir iletişim aracı var biz de bunu kullanalım. Tasarruf sahipleri paralarını korumak için ortak bilinçle hareket edebilirse krizde Forbes listelerini delip geçen bu adamlara çok güzel bir ders vermiş olurlar. Sizi bilmem ama ben kendim ve ailem için çalışıyorum. Bilmemne bankasının "acar" sahipleri için değil. Nasıl Cenk DCD konusunda hepimizi aydınlattı, bu bence çok daha önemli olacak konuyu da bizi izleyenlerle paylaşalım.

jueves
26-03-2010, 01:42
Arkadaşlar benim aklıma takılan bir soru var: Serbest Piyasa Döviz kurlarına göre dolar alım satım arası kur farkı çok küçük iken bu fark bankalarda çok yüksek. Dolar alım satım yaparak kar elde etmeyi düşünen bir kimse için hem serbest piyasadan hem de bankalardan alım satım yapmak mümkün mü? Eğer mümkünse acaba o zaman neden bütün yatırımcıların Serbest Piyasadan alım satım yapmıyor. Bankaları tercih etmenin bir nedeni mi var?

Figo
26-03-2010, 09:00
Enflasyon hesaplarını boşverin bence. Kimin enflasyonu neymiş bana ne? Faiz artışı istiyor musunuz istemiyor musunuz? Para kazanmak istiyor musunuz istemiyor musunuz? DCD bazen ben de yapıyorum ama bu da sonuçta bir çeşit mevduat. Yani sizi bu eksi faiz tuzağına çekenlerin işine gelen birşey. Birikimlerinizin kriz ayağına elinizden alınmasını istemiyorsanız proaktif olmak zorundasınız. Her krizde normal insanların tasarruflarını ellerinden almanın bir yolunu illa da buluyorlar. 2001 krizindeki tokatçı sermaye bugün de başka postla iş başında. Üstelik bu sefer hilenin boyutu küresel. Eğer proaktif olmazsanız adamlar elinizdekini alırlar.

Madem artık internet diye bir iletişim aracı var biz de bunu kullanalım. Tasarruf sahipleri paralarını korumak için ortak bilinçle hareket edebilirse krizde Forbes listelerini delip geçen bu adamlara çok güzel bir ders vermiş olurlar. Sizi bilmem ama ben kendim ve ailem için çalışıyorum. Bilmemne bankasının "acar" sahipleri için değil. Nasıl Cenk DCD konusunda hepimizi aydınlattı, bu bence çok daha önemli olacak konuyu da bizi izleyenlerle paylaşalım.

daha başka proaktif nasıl olalım ?

-burada aylık max oranları paylaşıyoruz (%9,80-%9,90)

-haftalık-aylık DCD oranlarını, doların muhtemel hareketlerini paylaşıyoruz

-gerçek enflasyon rakamlarını göstererek aldığımız faizin aslında eksi reel faiz olduğunu paranın hızla eridiğini gösteriyoruz

-bir de burayı "ağlama duvarı" olarak kullanıyoruz :wink:

bir sonraki aşama ne olabilir ?

Figo
26-03-2010, 13:26
DCD yapan arkadaşlara fikir vermek açısından Tuncer Şengöz hocadan güzel bir dolar/tl analizi :yes::super:

Dalgalar sabırla ilerlemeye devam ediyor.

USD-TL’de 2009 yılındaki uzun kurban bayramı tatilinde yurtdışı piyasalarında ilerleyen dalgalar, bayram sonrası açılan Türkiye piyasası ile bazı uyumsuzluklar yaratmış, bu uyumsuzluklar da bir çok analiz güçlükleri doğurmuştu. Bu güçlükler, dalga yapılarının doğru tespitinde sorunlar yaratmaya devam ediyor.

Ancak görüntü de yavaş yavaş netleşmeye başlıyor.

http://i43.tinypic.com/seowg7.jpg

Bu grafik, ilki 1.44-1.52, ikincisi 1.44-1.56 bölgesinde iki ters OBO’nun belirginleşmeye başladığını gösteriyor. İlk OBO’nun boynu 1.52 civarından geçiyordu ve bu boyun kırıldı. Kırılan boyna geri dönüş çabası, ikinci bir OBO’nun oluşmasına neden oldu. İkinci OBO’nun boynu da 1.56-1.58 bölgesinden geçiyor. Dolar, TL karşısında şimdi bu boynu denemeye hazırlanıyor. 2009 yılının Kasım ayında, Türkiye’de piyasalar kapalıyken, yurtdışında 1.55′e savrulma hatalı kalmış, Türkiye’de piyasalar 1.52-1.53 civarında açılmış, bu da grafiklerde bazı sorunlara neden olmuştu. Türkiye’de piyasalar kapalıyken, yurtdışında gerçekleşen bu savrulmanın formasyonu bozmadığını varsayarsak, Dolar-TL’de önce 1.65′in, daha sonra 1.69-1.70 bölgesinin hedeflendiğini söyleyebiliriz. Ancak öncelikle 1.56-1.58 direnç bölgesi geçilmeli.

http://i42.tinypic.com/6fteeo.jpg

Kısa vadede yukarıdaki sayım tatminkar değil. Çünkü (i), (iii) ve (v) olarak etiketlenen dalgaların üçü de hemen hemen aynı boyda. Oysa itkisel dalgalarda aynı yöndeki üç dalganın aynı boyda olması beklenmez. Gene de, üç atağın da itkisel ve bu sayımın bir üst derecedeki sayıma daha uygun olması nedeniyle yukarıdaki etiketleme kabul edilebilir. Son gün çubuğunun uzunluğu, yeni ve muhtemelen 1.44-1.56 dalgasından daha kuvvetli bir itkinin başlamak üzere olduğunu düşündürüyor. Bu da, bir önceki dip dönüş formasyonu analizimizi ve yukarıdaki hedefleri doğruluyor.

Kaynak: http://blog.borsanaliz.com/

ibrahimk
26-03-2010, 20:38
daha başka proaktif nasıl olalım ?

-burada aylık max oranları paylaşıyoruz (%9,80-%9,90)

-haftalık-aylık DCD oranlarını, doların muhtemel hareketlerini paylaşıyoruz

-gerçek enflasyon rakamlarını göstererek aldığımız faizin aslında eksi reel faiz olduğunu paranın hızla eridiğini gösteriyoruz

-bir de burayı "ağlama duvarı" olarak kullanıyoruz :wink:

bir sonraki aşama ne olabilir ?

Sizin bu bahsettiğiniz şeylerin hiçbiri bu soygunu durdurmak için bir hamle değil. Bu adamların anlayacağı tek bir dil var. Para hareketleri. Diğer herşey hava civa. Para hareketi yaparsak bu soyguna son verebiliriz. O para hareketinin de ben bir şeklini tasvir ettim. Mevduatçı ki buna DTH sahipleri de dahil, paralarını döviz banknot olarak bankadan çekecekler ve yastıkaltı moduna geçecekler. İşte proaktif olmak bu. Bunu tartışalım diyorum. Sizden başka pek cevap veren yok. Bu da maalesef tasarruf sahiplerinin genel olarak proaktif olmamasından kaynaklanıyor. Burada çıkıp yok edin bu faizi fırlasın borsa diye yazsam, üçyüzelli tane destek mesajı gelir. Ama zor bela kazanıp tasarruf eden ve bundan dolayı da parasını kumara yatırmak istemeyen insanlar maalesef genelde hep kuzu oluyor. Et fiyatı şöyle arttı deyince banka sahibi büyük sermaye ile mevcut durumda iktidarın nimetlerinden olmamak için her türlü gemisini yürütmeye çalışan hükümetten herhalde vay benim vatandaşımın hakkını yiyorlar tepkisi beklemiyorsunuz değil mi?

Unutmayın ki bu adamların altındaki uçan halı sizin mevduat ve tasarruflarınız. O halıyı bir çekin. Bakalım hanlar hanları ile vatansever!! sermaye ne hale geliyor.

Haydi hep birlikte hakkımızı savunalım. Mesajlarınızla desteğinizi gösterin. Cenk Oluçun kaç kişiye ulaştığını ve birbaşına ne kadar etkili olabildiğini hepimiz yaşadık. Şimdi sıra bizlerde.

DEVrimci MEVduatçı Cephesi adına
DEV-MEV sözcüsü İbrahim Kaşlı

Figo
27-03-2010, 00:22
Sevgili mevduatçı yoldaşım İbrahim Kaşlı,

sakın bunu öğrenilmiş çaresizlik olarak kabul etme emme bahsettiğin şeyin Türkiye'de uygulanabilirliği yohtir :he:

hayatın her alanında dezorganize sürüler, organize kuvvetler tarafından güdülmeye mahkumdur:wink:

inanmıyorsan avatarıma dikkatlice bi bak,

gazete-kitap falan bilmem

ilgi duyduğum tek gaste turşu kavanozlarının altına serdiğim cıbıldah hatun resimli geçen senenin Şok gastesidir

haberleri,tartışma programlarını pek sevmem, 24 saat fılaş tivi de pawyon havalarını izlerim

kaşınıyorum öyleyse yokum :he: bilmem anlatabildim mi? :wink:

Otomotiv sanayinde organizasyon yeteneğiyle ilgili işçiler için bi söz söylerler
"1 Türk 10 Japon'a Bedeldir emme 10 Japon 100 Türk'e Bedel"

Nasreddin Hocanın Timur'un Filleriyle alakalı fıhrasını bilirmisin?

Timur’un Filleri

Timur, Akşehir’e bir erkek fil getirmiş. Başıboş gezen fil, ekili alanları silip süpürmüş, bağlara bahçelere zarar vermiş. Üstelik, yiyeceğini de Akşehirliler sağlıyormuş. Kısacası, fil şehrin başına bela olmuş.

Sonunda Akşehirliler Hoca’ya gidip;
-Hoca Efendi Timur’a ancak sen söz geçirebilirsin. Şunun bir çaresine baksan.

- Haklısınız, yarın benimle birlikte on-on beş kişi gelsin, hep birlikte gidip Timur’a derdimizi anlatalım.

Ertesi gün Hoca önde, diğerleri arkada, yola koyulmuşlar. Fakat yol boyunca gruptakiler birer ikişer ayrılmış. Timur’un otağına yaklaştıklarında Hoca dönüp ardına bir bakmış, kimse yok… Hepsi korkudan kaçmışlar.

Timur’un yanına gelen Hoca:
- Efendim, biz Akşehirliler getirdiğiniz fili çok sevdik. Ama hâline acıyoruz. Zavallı hayvan tek kaldı. Akşehirliler bir de dişisini getirtmeniz için beni yolladılar.

Timur bu sözlerden hoşlanmış;
- Akşehirlilere selam söyle, isteklerini yerine getireceğim.

Hoca oradan çıkıp kendisini dört gözle bekleyen Akşehirlilerin yanına varınca;
- Muştular olsun! Belanın dişisi de geliyor!

ha bu arada hasta siempre commandente Cenkoluç (Sonsuza kadar komutanımız Cenkoluçtur) :super:

saygılarımla

Vahşi Kapitalist Liboş Figo :halayci::he:

ibrahimk
27-03-2010, 09:25
Figo kardeş

Proaktif olmak hiçbirşey yapılamaz gibi gözükürken birşeyler yapabileceğine inanarak başlıyor. Sonuçta para kazanmak kolay değil. İnsanlar kazançlarını arttırabileceklerini görürlerse bu işte ortak olurlar. Paranızın tamamını çekmek istemiyorsanız üçte biri ile başlayın. Maksat bankacılık sisteminde kalmasın para. O para hem de döviz nakit olarak bankacılık sistemini terketmeye başlarsa işte o zaman görürsünüz faizler ne oluyor. Bir bankanın reklamıydı geçen ay. Herkes götürüp parasını o bankaya yatıracakmış ki çizgi film kızımızın abisi iş bulsun. Yani getirin ki Forbes listesinde daha alacak yolumuz var diyorlar.

Haydi millet!! Fenere falan geldi mi mabedimiz diye atar tutarsınız. Aziz başkanla Daum hoca zaten paraları kazanıyor siz merak etmeyin. Ama biraz da siz kazanın işte. Yazın çizin foruma. Fikirler gelişsin rafine olsun. Tasarruflarınızı beleşe başkasına peşkeş çekmeyin. Çalışan tasarruf eden ve paranın sahibi olan insanlar sizlersiniz. Atıp tutan başkaları.

Bu forumun emlak bölümüne 2 sene önce yazdıklarımı aratıp okuyun. Emlaktaki aşırı fiyatlamanın sonunda patlayıp büyük sorunlara yol açacağını bas bas bağırıyordum. Fiyatlar maliyetlere bu kadar tur bindirirse bu sürdürülemez olur diyordum. Ve sonunda da oldu. Şimdi balonu görüp doğru yatırımı seçen kişilerden biri olarak benim karlı çıkmamdı doğal olan. Ama birileri hem de çok zengin ve nüfuzlu birileri ortaya çıktı ve bir AliCengiz oyunu ile galibi mağlup ve mağlubu da galip ilan etti bu işte. Şimdi zaman bu birilerine sert ve net bir tokat atma zamanı. Biz çekelim paraları. Onlar da gitsin FEDçi dayılarından istesinler. Basması bedavaysa basar verirler zaten değil mi? Haydi hodrimeydan.

mkdmkd
27-03-2010, 13:44
Merhaba arkadaşlar,
Habertürkün bugünkü ekonomi ekinde mevduata %11 faiz veren bankalar olduğundan bahsediyor ama banka ismi belirtmiyor.Burada görev bize düşüyor :)
Bu bankanın adını bilen var mı?

yeni borsacı
27-03-2010, 13:50
Merhaba arkadaşlar,
Habertürkün bugünkü ekonomi ekinde mevduata %11 faiz veren bankalar olduğundan bahsediyor ama banka ismi belirtmiyor.Burada görev bize düşüyor :)
Bu bankanın adını bilen var mı?

Dostum 1mln TLye kadar böyle oran yok piyasada
Max 10.00 Finans ve Abank iyi pazarlıkla 250000 civarına veriyorlar..

man_london
27-03-2010, 15:23
bu gunlerde oran alan arkadaslar varmi

Schnella
27-03-2010, 20:55
Halkbank aylık TL bazında 0.007.50

ibrahimk
27-03-2010, 23:00
http://img718.imageshack.us/img718/5026/gp645166.jpg

Bankalardaki mevduatların vadesi en fazla 2 ay. Yani toplu halde bir döviz yastıkaltına geçme hareketi en fazla 2 ay içinde gerçekleştirilebilir. 500 milyar TL civarında mevduat var. Bu paranın içinde hem TL hem de döviz var. Bu paranın bir kısmı malum büyük sermayeye bir kısmı da kamu kuruluşlarına ait. Normal vatandaşa ait mevduat neresinden baksanız bunun en az yarısıdır. Ve siz bu paranın 50-100 milyar TL kadar bir kısmını döviz olarak yastıkaltına geçirirseniz faizler sert bir şekilde çıkar. Hem de artan döviz kurundan faydalanmak mümkün olur. Yoksa böyle yatarak yukarıdaki arkadaşın yazdığı gibi Halkbank aylık 7.5 gibi komikliklerle boğuşmaya ve bu arada da parayı yiyicilere kaptırmaya devam edersiniz.

Dikkat edin bakın özellikle son dönemde büyük medya ki sahipleri banka sahipleriyle çoğunca aynı artık hükümeti fazla da eleştirmiyor. Çünkü birlikte çok güzel bir operasyon yaptılar. Kriz bitene kadar vatandaşın parasını hüpletelim operasyonu. Artık hepsi hep teğet tam teğetler. İnanmazsanız şuraya bakın: Analar ne yiğitler doğuruyormuş (http://www.gazeteport.com.tr/EKONOMI/NEWS/GP_645167?ref=f5haber.com) öğrenin.

Trade Shark
27-03-2010, 23:01
finansbank 9.80 45 gün 120.000

cenkoluc
27-03-2010, 23:29
bu gunlerde oran alan arkadaslar varmi

paraları yatırdın sterline oran alsan nolucakki...faiz oranları en altı %7.50 tamirhane... üstü %9.80 şişhane...ortası bakırköy yatakhane....

chuck derki................sağlıklı yaşam için biran olsun paranın olduğunu unut ve uykuya dal...

cenkoluc
27-03-2010, 23:46
mevduatçı ve dcd yapan yoldaşlarım.....eğer bugünlerde dcd yapacaksanız mutlaka İNG bankasınında oranlarını alın ve kendi dcd yaptığınız bankayla karşılaştırın....ing bankası dcd işine yeni başladı ve birçok bankadan en az 1-2 puan daha fazla veriyor...garanti bankası ve akbanktan bildiğim üzere geçen yaptığım araştırmaya göre ing daha yüksek...maksatları yeni başladıkları bu dcd işlemlerinde müşteri kazanmak....mesela en basidinden cuma günü garanti spot kur olan 15400 usd ye aylık 10.60 verirken İNG bankası %12 veriyordu...diğer oranlarda yüksek...dikkat edin ve pazarlık yapın....

chuck derki........Ben bir ceviz ağacıyım bankaların parkında....ne kendim bunun farkındayım nede merkez bankası farkında...

şef
27-03-2010, 23:50
ibrahimk arkadaşımızın söylediği çözümün pek uygulanabilirliği yok. bu forumu takip edenlerin toplam portföyü nedir? tüm parayı yada bir kısmını çekip evde saklamak, pek güvenilir bir çözüm değil. biz finansbank ta bile tutmaktan kaçınırken birde evde tutacağız.
oysa benim daha uygulanabilir, bir çözümüm var. bir arkadaş buradaki arkadaşların tüm portföyünü yönetecek. yani diyelim nisan ayında parası dönecek arkadaşlar miktarlarını kabaca bildirecek. arkadaşta 4 büyük banka ile toplam para üzerinden pazarlık edecek. diyelim burada 10milyon tl lik bir fon oluşturabilirsek herhalde 0.5 puan daha fazla faiz alabiliriz. cenkoluç arkadaşımız bu işi yapabilirmi? yada bu işin olur tarafı varmıdır?

şef
27-03-2010, 23:53
mevduatçı ve dcd yapan yoldaşlarım.....eğer bugünlerde dcd yapacaksanız mutlaka İNG bankasınında oranlarını alın ve kendi dcd yaptığınız bankayla karşılaştırın....ing bankası dcd işine yeni başladı ve birçok bankadan en az 1-2 puan daha fazla veriyor...garanti bankası ve akbanktan bildiğim üzere geçen yaptığım araştırmaya göre ing daha yüksek...maksatları yeni başladıkları bu dcd işlemlerinde müşteri kazanmak....mesela en basidinden cuma günü garanti spot kur olan 15400 usd ye aylık 10.60 verirken İNG bankası %12 veriyordu...diğer oranlarda yüksek...dikkat edin ve pazarlık yapın....

chuck derki........Ben bir ceviz ağacıyım bankaların parkında....ne kendim bunun farkındayım nede merkez bankası farkında...
cenk kardeşim, usd 1.54 iken bu oranları hangi fiyata verdiler.

cenkoluc
27-03-2010, 23:57
haftaya yeni dcd yapacağım....eğer dolar kurunu 1530 usd civarında bulursam bu sefer düşmeye opsiyon yapacağım...çünki içinde bulunduğumuz dönem bana göre kuzuları sesisliği...bakmayın borsanın yükseldiğine ve avrupadan vs iyi haberler geldiğine...dolar kurunun direnç noktası 15200 usd dir...ve bunu kolay kolay kıramadı...arada bir denedi ama en fazla 1 gün sonra tekrar yükseldi...o bakımdan 15300-15450 usd arasında bir yerlerde kuru bulursam 15150-15100 usd için düşmeye opsiyon yapacağım...para dönse bile bana göre doların yönü yukarısı...tl de olan paranız dolara dönse bile en fazla sizle 3-5 gün misafir kalır ve gene isterseniz tl ye hemde kur farkınıda cebe koyarak geçebilirsiniz...

chuck derki...............korkak tavşan hep avlanmaya mahkümdür...bilen tilkide kokuyu alır ve avını kapar...:bad:

cenkoluc
28-03-2010, 00:04
cenk kardeşim, usd 1.54 iken bu oranları hangi fiyata verdiler.

spot kur cuma günü 15450 usd iken
aylık 15150 usd için %12.50 verdiler.....3 haftalık 15200 için %12....haftalık için 15350 %13.25.....

şef
28-03-2010, 00:39
6 aylık için dcd yapıyorlar mı? bunu şunun için soruyorum. ben doların seyri konusunda senin kadar emin değilim. çünkü dünyayı yönetenler hep ters köşe yapıyorlar. normal de doların güçlenmesi bekleniyor. lakin bu sadece euro ya karşı oluyor. tl ye pekçok gelişmekte olan ülke parasına karşı güçlenemiyor. euro/dolar paritesi 1.34 ün altına gelmesine rağmen 1.55 i aşmak bir yana 1.54 ün altına indi. euro güçlenmese bile buralarda kalsa, yaz aylarına doğru (nisanla birlikte) turizm gelirlerinde artış olacağı beklentisiyle dolar tl karşısında değer kaybedebilir. hele euro da biraz güçlense 1.50 nin altına sarkabilir. benim tahminim yaz boyunca 1.45-1.55 bandında dolaşacak gibi. sendikasyon kredileri çok rahat ve yüksek miktarlarda yapılıyor.
esas sorum 6 aylık için dcd yapıyorlar mı? çünkü yapıyorlarsa 6 ay sonra nasılsa dolar yükselecek. tabii yüksek oranda veriyorlarsa.

danoby
28-03-2010, 01:40
cenkoluç kardeşim,
Akbanktan 9.75 ile 32 günlük mevduata bağladım. Önümüzdeki hafta çarşamba gününe kadar oranları takip edip TL/USD DCD yapmayı düşünüyorum.
Tabi USD 1.530 a geri gelirse. Hafta içinde iletişimi koparmayalım ve ona göre fırsat oluşursa DCD den de birşeyler kapalım.
Havalar güzel gidiyor bu sıralar. Balkon sefasına devam.
Bu ayki faizdeki yükselmeyi mart blançolarına bağlayan bankacı dostlarım var.
Ne yani Nisan da yine ayaz mı var bahtımıza?

ibrahimk
28-03-2010, 10:28
ibrahimk arkadaşımızın söylediği çözümün pek uygulanabilirliği yok. bu forumu takip edenlerin toplam portföyü nedir? tüm parayı yada bir kısmını çekip evde saklamak, pek güvenilir bir çözüm değil. biz finansbank ta bile tutmaktan kaçınırken birde evde tutacağız.
oysa benim daha uygulanabilir, bir çözümüm var. bir arkadaş buradaki arkadaşların tüm portföyünü yönetecek. yani diyelim nisan ayında parası dönecek arkadaşlar miktarlarını kabaca bildirecek. arkadaşta 4 büyük banka ile toplam para üzerinden pazarlık edecek. diyelim burada 10milyon tl lik bir fon oluşturabilirsek herhalde 0.5 puan daha fazla faiz alabiliriz. cenkoluç arkadaşımız bu işi yapabilirmi? yada bu işin olur tarafı varmıdır?

Şefim bu forumu takip edenlerin toplam portföyü nedir ben de bilemem. Ama bu tip işlerde önemli olan haberi yaymak ve bir yerinden başlamak. Bak adamlar İngilterede dernek bile kurmuş. Adı da Save Our Savers (http://www.saveoursavers.co.uk). Demek ki bir yaptırım gücü oluşturmaya çalışıyorlar. Bu dünya genelinde bir eksiklik. Ve bence her 8-10 senede bir kriz çıkmasının temel nedeni de bu. İnsanlar 10 sene çalışıyor biriktiriyor. Sonra birileri çıkıp hasat zamanı diyor ve bu birikimleri hüpletiyor. Krizler de tamamen bundan dolayı çıkarılıyor. Şimdi krizden çıkıyoruz diyorlar. Ne oldu borçlar mı kapandı? Yoksa 2008 sonundaki toplu intihar eğilimlerinin artmasından dolayı çakılan ekonomik aktivite mi geri döndü? Bütün bunları çeşitli haber kaynakları yani nüfuz ve güç yöntemi ile götüren kendileri. Amaç da paraları çalmak. Eğer buna karşı sıradan insanların bir yaptırım gücü ve mukavemeti olursa bu herifler de bu krizleri lay lay lom deyip çıkartamazlar.

Toplu pazarlık da bir yöntem. Benim dediğim de zaten toplu pazarlığın bir ucu. Yani bak istediğimi vermezsen paramı çekerim restini gösterebilmek. Şimdi size diyelim toplu pazarlık yetkisi verdik. Gittiniz pazarlık ettiniz ve istediğimiz miktarlar olmadı. O zaman döviz nakit olarak çeker miyiz paraları? Ben diyorum ki işte bunu yaparsak öyle yarım puan falan değil 5-10 puan birden artar faiz.

Bu foruma yazanlar, forumu okuyanlar, bütün bunların konuştuğu kişiler, ahbapları, ahbaplarının ahbapları derken çok kişiye ulaşabiliriz. İstersen forumun sahipleri kimse onlara soralım. Foruma kimler üye, kimler izliyor, etki alanı ne, hiç istatistik varsa ellerinde bizlere sunsunlar. Örneğin ben Save Our Savers in linkine bir İngiliz gazetesinde rastladım. TRde de bu şekilde bir oluşumun linki medyada (ki sahiplerinin banka sahipleri ile aynı olmasından dolayı bu biraz zor ama olur ya) yer alırsa o zaman ilgi çekebilir. Düşük faizle krizin bedelini haksız bir şekilde ödediğini düşünen bir sürü insan var bu ülkede. Yani birileri zamanında emlak balonundan karları ceplerine indirirken benimle mi paylaştılar ki şimdi onların yarattığı tahribatın bedelini ben ödüyorum.

ibrahimk
28-03-2010, 10:59

Bu ülkede yastıkaltı diye bir kavram var. Evinizde 24 saat birileri var mı bilmiyorum. Ama olmasa da yaşlılarınız vardır. Bir kasa alıp parayı onun içine koyabilirsiniz. Yok buna da güvenmiyorsanız kasa kiralayan bankalar var. Kasa kiralayıp paranızı oraya koyun. Buna da güvenirsiniz herhalde. Yani güvenlik açıkçası aklıma gelen en son sorun. Daha ziyade bu hareketin toplu başlaması nasıl organize edilebilir ben onu düşünüyorum. Herkesin kararlı olması lazım. Bu da ancak sizin önerdiğiniz şekilde bir toplu pazarlık mekanızmasının gerçekleşmesi ile olur.

Başka fikirler varsa yazalım. Şimdilik gözüken mevduatçı için lobi yapabilecek ve gerekirse toplu pazarlık gücüne sahip olduğu için paraları bankalardan çektirecek bir sistem. Örneğin paranızı çekmek istemiyorsanız yabancı bir bankanın yurtdışında bir şubesine de gönderebilirsiniz. Maksat para Türk bankacılık sisteminde kalmasın. Çünkü kaldığı sürece dayağa devam.

ibrahimk
28-03-2010, 11:55
aylık 15150 usd için %12.50 verdiler.....3 haftalık 15200 için %12....haftalık için 15350 %13.25.....

Bu DCD oranlarını verirken sanırım bankanın mevduat oranını da vermek gerekiyor. Çünkü farklı bankaların DCD kotasyonları birbirinden farklı şekilde yapılıyor. Örneğin mevduat faizi 9 puan ise ve size 11 puan DCD oranı önerdilerse aslında aldığınız

9*0.85 + (11-9) = 7.65 + 2 = 9.65 oluyor. Bunu getiri 11 puan nete çıkıyor diye anlayan arkadaşlar olabilir.

Ama örneğin USD üzerinden DCD yaptığınızda kotasyon farklı bir şekilde ifade edilebiliyor. O yüzden farklı bankalardaki farklı DCD kotasyonlarını karşılaştırabilmek için bankadan aldığınız brüt mevduat oranını ve net ek DCD primini yazarsanız daha anlaşılır olur.

İbrahimk der ki DCD bahane topluca yastıkaltına geçmek şahane.

ibrahimk
28-03-2010, 12:18
Lobilere örnek verelim. Örneğin FEDin son otuz senedeki bütün başkanları neden hep malum milletten? 300 milyonluk amerikada sadece 5 milyon nüfusu olan bir azınlık ki bütün finans, medya, akademi, üst düzey bürokrasi vs. hep bunların elinde. ABD ve Avrupanın bütün bankacılık sistemleri neredeyse yine hep aynı millet. Bu size biraz garip gelmiyor mu? Yani ne bu adamlar? Üstün ırk falan mı ki hep yönetim bunların elinde kalıyor?

Rothschild, Rockefeller, vs. artık yeter bu heriflerden. Üçbeş tane zırtapoz Jewish zealot dünyanın altını üstüne getiriyor. Irkçılık her tarafta kol geziyor. 10 senede bir kriz çıkarıyor ve hasat yapıyorlar.

Hükümetler demokrasi falan hep palavra. Bakın benim çocukluğumda bir tezahürat vardı: Fener Fener dünyayı yener Cimboma gelince fıs diye söner. Şimdilerde senede bir RTE İsraillilere medya dayağı atıyor ya. Ben bunu ona benzetiyorum. İsrail İsrail dünyayı döver RTEye gelince fıs diye söner. Yani siz böyle birşeye ihtimal veriyor musunuz? Tabii ki danışıklı dövüşüyorlar. İslamın kılıcı !! Suud kralları ile GWnun kanka olmaları gibi birşey bu da. Tek maksat normal insanları yani bizleri döve döve çalıştırıp kazançları hep kendilerine yazmak. Akıllı olalım. 3-5 tane berger e kendimizi dövdürmeyelim.

ibrahimk
28-03-2010, 12:37
berger demişken aslında öyle uzaklara amerikalara gitmeye de gerek yok. Kendi ülkenizdeki bütün kritik kuruluşların başlarında kimler var şöyle bir genel soyadı araştırması yaparsanız, amerikada amerikan milliyetçisi, ingilterede ingiliz milliyetçisi, trde de türkiye milliyetçisi gibi gözüken heriflerin aslında neyin milliyetçisi olduğunu anlarsınız. Ve şunu da bilin ki bu dünyadan geçtik artık öbür dünya diyorsanız da mevlam bütün bu kancıklığı görüp de bana dokunmasın diye hiçbirşey yapmayanların da yanına komaz bunu öbür tarafta. Öyle bana dokunmadan geçsin yok. Aynı atmosferden soluyoruz. Öyle beleşe oksijen kimseye yok.
İmza
Sizinle aynı takımda olduğu için gerçekten üzgün olan gardaşınız İbrahimK

Figo
28-03-2010, 14:56
herkezin çekip yastık altı yapması olayında Prisoner's Dilemma (http://en.wikipedia.org/wiki/Prisoner's_dilemma)olayı olabilir

iki hırhız enselenmiş :he:,

ikisi de sessiz kalırsa max 6 ay yerler

ikisi de birbirini gammazlarsa her biri 5 yıl yer

biri sessiz kalıp diğeri ihanet ederse sessiz kalan 10 yıl yer, ihanet eden serbest kalır

daha önce anlattığım Nasreddin Hoca fıkrasındaki gibi tam birlik sağlanamayıp, taraflardan bir kısmının işbirliği yapıp, bir kısmının dönekliği halinde işbirliği yapanlar zararlı çıkar

demek ki Nasreddin Hoca Nash Dengesini (http://en.wikipedia.org/wiki/Nash_equilibrium)yıllar önce çözmüş, helal ossun :super: şimdiki hocalara heç benzemiyo :yes:

Nash dengesinde hiçbir oyuncu, diğerlerinin davranışı veri iken, kendi davranışını değiştirerek daha iyi bir konuma gelemez. ancak nash (ya da cournot) dengesi, her zaman pareto optimum koşulunu sağlayan bir denge değildir. yani başkaları davranışını değiştirmezken, bir oyuncu davranışını değiştirerek avantaj sağlayamaz ama, kimi zaman ortaklaşa ve aynı anda bir davranış değişikliği ile birden fazla oyuncu daha iyi bir konuma gelebilir

EFT maliyeti büyük eşit faiz farkı

EFT maliyetini sıfırlayıp paranın hızını arttırsak?

benim çok daha basit bir önerim var, aynen çocukların köşe kapmaca oyunu gibi :he: ;

ismine "paranın geçişkenliğini artırarak banga faizlerinde tam rekabet piyasasına yaklaşma teorisi" dedim

Farz-ı mahal X bangası %9,5 veriyo, Y bangası %10

X bangası paranı çekersen EFT masrafım var diye seni tehdit ediyo

Y bangasına diyorsun ki grup arabanı daya X'in arka kapısına o şartla getiririm :he:

böylece Y'ye geçiyorsun, paran mobil oldukça her zaman yüksek faiz alıyorsun

1 ay sonra baktın ki Y sana "kümesteki tavuk" muamelesi yaptı % 9,8 veriyo

aynı şekilde gidiyorsun %10,3 veren Z bangasına

aynı akış DCD mevduat oranları için de söz konusu olabilir......

burada max oranları paylaşıp, mobiliteyi arttırdık mı oranlar kendinden yükselir.

bunu yaparsak bize karşı vektör olan ne idüğü belirsiz net hata noksan hikaye olur

ibrahimk
28-03-2010, 16:40
Bunlar iyi fikirler benim portekizli kardeşim figo. Koordinasyon gerektiriyor. Yani 0.3 lük bir faiz farkı için bile hergün tonla paranın tekbir bankaya akabilmesi gerekiyor. Bunu başarmanın yolu da organizasyon. Dedim ya Türkiyede de bir SaveOurSavers a ihtiyaç var. Bu iş bence aramızdaki emekli mevduatçılara düşüyor. Ben şahsen bir dernek aidatı vermeye bile hazırım. Yeter ki hakkımızı savunalım. Bankaların satın alamayacağı ve senin gibi bu işlerde tecrübesi bilgisi olan insanlar lazım. Lazım ki bu adamların karşısında mal olmayalım. Ben iddia ediyorum normal tasarrufları olan vatandaş bu çeşit bir koruma kalkanı ile korunsun, o zaman işte öyle kolay kolay kriz çıkmaz. Kriz çıkıyor çünkü birilerinin işine geliyor. Sistemin sahibi oldukları için istedikleri manüpülasyonla istediklerini elde ediyorlar. Üzerlerine bizlerin rüyalarında bile göremeyeceği sanal paralar itfaiye musluğu ile sıkılıyor. Biz de mal gibi bir ömür çalışıp tasarruf ediyoruz ki bu adiler ensemize vurup elimizdekini alsın.
Fikir üretmeye devam. Şu an için diyoruz ki mevduatçının parasına bir çeşit kollektif mobilite kazandırırsak faiz piyasasını hareketlendirebiliriz. Ayrıca diyoruz ki organize olursak hem bu mobiliteyi hem de gerekirse toplu pazarlık işlerini gerçekleştirebiliriz. Ve belki günün birinde gelir şimdi hepinize çok uzak gözüken parayı TR bankacılık sisteminin dışına çıkarmak gibi büyük işler bile başarılabilir. Ayrıca ben diyorum ki birileri çıksın böyle bir dernek kursun ben aidat verip üye olmaya hazırım. Yeter ki bu işe girişen arkadaşlar birileriyle danışıklı dövüşüyor olmasın ve bu işlerde bilgili birikimli olsunlar.
Demokrasilerde hak aramak kusur değildir. Biz de onu yapmaya çalışıyoruz. Çünkü şu anda hakkımıza tecavüz ediliyor.

sburak
28-03-2010, 16:51
ibrahimk arkadaşım baştan sona haklı, bende bunu yıllarca savunup düşünüyorum ama bunu yaomamıa izin vermezler, verseler bile türk insanı korkak, alışmışlar yıllardır sömürülmeye, yani toplam mevduatın sadece % 1 i etkilenir ve bu % 1 ile faizleri değiştiremeyiz.

keşke böyle bir gücümü olsa, keşke halkımız cesur, bilinçli, akıllı olsa, ama yok böyle bir şey. hele mevduatçı insanlar genelde en korkak insan grubu, hayatta bankadan parayı dolara çevirip evde saklamzlar, ne yaparlar? giderler mal gibi ev-dükkan alırlar. aten neden bu kadar emlak fiyatları uçtu türkiyede? çünkü hep faize kızanlar ev aldıkları için.

türkiyede mevduat saipleri türkiye çapında ciddi olarak örgütlenmeden bu iş olmaz. aynen bir sendika gibi olup, merke bankası ile çatır çatır pazarlık yapmalıyız, böyle bir şey mümkünmü sice? kaç milyon kişi nasıl organize olacak ? başkan kim olacak ? nasıl olacak ?

ibrahimk
28-03-2010, 16:56
bunu yaparsak bize karşı vektör olan ne idüğü belirsiz net hata noksan hikaye olur

Şu son cümlene ayrı bir paragraf açmak istedim. 2008in sonundaydı ki biz normal vatandaşlar bu net hata noksan hikayesi ile tanıştık. Zira o zamanki para çıkışında TRnin yanlış hatırlamıyorsam 20 milyar dolar civarında bir döviz açığı vardı. Bunun anlamını biliyorsun. Doların tutulamaması demek. Ama her ne hikmetse bu kalemi karşılayan net hata noksan diye birşey çıkmıştı ortaya. Evet hata noksan diye geçiyordu ama her ne hikmetse dedim ya bunun miktarı tam da TRnin döviz açığı kadar oluyordu. Birebir karşılıyordu. Nasıl bir hata noksandır bu ki bu kadar programlıdır dersin değil mi? Ben bununla ilgili o zaman foruma yazmıştım neler dönüyor diye. Evet, sence neler dönüyor? Neler oluyor? Nedir bu işin aslı?

sburak
28-03-2010, 16:58
birde moralim bozuldu, şimdi radyoda duydum, macaristanda yıllık fai 5.75 ten 0.85 e düşeekmiş. sizde duydunumu bunu?
hemen şimdi durmuş a koz çıkar, ve hemen ilk toplantıda düşürür yine 1-2 puan daha
tabi asil mesele durmuş ta değil, mesele küresel bir çete-mafya var, mevduatçıların parasını çalan, hortumlayan
yoksa durmuş, macar merkez bankası başkanını akp li ve faiz düşmanımı yaptı ? yok öyle bir şey.

arkadaşlar bir savaş var kısacası. bir tarafta tüm dünyadaki zavallı mevduat sahipleri, diğer tarafta küresel çete (başkanı bernanke gibi yahudi lobisi)

madem savaş var, bide ordumuzu kuralım, yani örgütlenelim, yoksa sie söylüyorum 2 sene içinde değil faiz artışı, değil 9-10 arası faizi, 2-3 faiz almaya başlarız, benden size söylemesi, akıllı olup örgütlenmeliyiz, yoksa deli yada kanser olup yokolup gideceğiz bu failerle. gün artık savaş günüdür, türkiye mevduat birliğini 81 ilde kurup, bankalar birliği ve merkez bankası ile faiz pazarlığı yapmamızdan başka kurtuluşumu yoktur, yoksa çekin bankadan paralarınıı, gidin barlarda, pavyonlarda yiyin, bari o paranın aık sefasını sürün (nasıl olsa 2-3 sene sonra bankadaki paralarımız yokolacak)

ibrahimk
28-03-2010, 17:03
SBurak merhaba

İngilteredeki derneğin linkini (http://www.saveoursavers.co.uk) o yüzden verdim. Bizim de böyle bir tasarrufçular derneğine ihtiyacımız var. Yani sonuçta ben kendi adıma şöyle diyebilirim. Böyle bir dernek olsa ve bu tip krizlerde bizleri kazıklanmaktan korusa ben kesinlikle iki kuruşluk geçici çıkar için derneğin politikasına ters düşecek yatırım hareketi yapmam. Çünkü bilirim ki orta ve uzun vadede derneğin çalışmasını bozmak nüfuzunu azaltmak kısa vadede üç kuruş kurdan yapacağım paradan daha büyük zarara yol açar. Bu aslında bir çeşit büyük fon yönetimi gibi de görülebilir ama değil. Çünkü herkesin parası kendinde kalıyor ve bu forum gibi yerlerde derneğin hareketleri her zaman üyeler tarafından en ince detayına kadar tartışılıyor. Eğer dernek birileri tarafından manipüle edilmeye başlanırsa zaten dernek üyeleri açık tartışma ortamında bunu görür ve yeniden organize olarak kendilerini korurlar. Birilerine de nal toplamak kalır.

ibrahimk
28-03-2010, 17:10
SBurak

Macaristanda öyle bir durum söz konusu değil merak etme. Macar merkez bankasının da 2. çeyrekte faiz artırımı yapması bekleniyor. Bununla birlikte daha önce de yazdığım gibi bunlar faizleri bastırmak için herşeyi yapacaklar. Çünkü müthiş paralar kazanıyorlar bu işten. Hasadın yöntemi bu. O yüzden bir derneğe ihtiyacımız var diyorum. Emekli olmuş eski finansçı çok bilgili soğukkanlı arkadaşlara ihtiyacımız var. Ben dedim ya aidat vermeye hazırım. Yeter ki benim hakkımı savunacak bir dernek olsun. Uzun vadede böyle oluşumlar vatandaşın yolunacak kaz katsayısını azaltacağı için bu bahsettiğin lobilerin de her istediklerini yapmalarını engeller. En azından şiddeti azalır. İki yerine bir çakabilirler. Bu bile avantaj.

Figo
28-03-2010, 17:17
net hata noksanın kaynağını bilmiyorum

bu sene bile sadece Ocak ayında net hata noksan kalemi tutarı 2 milyar dolar

bu normalde 1 yılda olması gereken rakam :wink:

konu hakkında link verebilirim

http://www.newsweekturkiye.com/haberler/detay/30932/18-milyar-dolarlik-hata

http://www.internethaber.com/kaynagi-mechul-para-girisleri-2-8063y.htm

http://w9.gazetevatan.com/haberprint.asp?Newsid=250957&tarih=&Categoryid=2

ibrahimk
28-03-2010, 17:25
net hata noksanın kaynağını bilmiyorum

bu sene bile sadece Ocak ayında net hata noksan kalemi tutarı 2 milyar dolar

bu normalde 1 yılda olması gereken rakam :wink:

Ben kaynağını biliyorum usta. Kaynağı taa Tevrata kadar gidiyor. Rothschild ailesine, Napolyon savaşlarına kadar gidiyor. Bugün net hata noksan derler yarın lay lay lom. Bak IMF haberi bitti şimdi de Suudlar 100 bin katrilyon dolarla geliyor haberi başladı. 3bin yıl öncesine dönsem ve Musayı bulsam. Belki o zaman kimbilir.

efsun
28-03-2010, 17:51
3bin yıl öncesine dönsem ve Musayı bulsam. Belki o zaman kimbilir. :kahkah:

ibrahimk
28-03-2010, 18:04
:kahkah:

Sizi güldürdüğüme sevindim efsun. Hakkımızı savunabilecek bir organizasyonu başarabilirsek hep birlikte güleceğiz inşallah.

efsun
28-03-2010, 19:54
Sizi güldürdüğüme sevindim efsun. Hakkımızı savunabilecek bir organizasyonu başarabilirsek hep birlikte güleceğiz inşallah.

amin kardeşim. inşallah bir şeyler yapabiliriz. böyle bir oluşuma en az senin kadar destek olurum. bende öfke nöbetleri geçiriyorum son bir yıldır bu saçmalıklardan. ne demişler bir elin nesi var iki elin sesi var, birlik olmak beraber mücadele vermek lazım bu çakallarla.

ibrahimk
28-03-2010, 20:49
2006 yılının başlarında o bazı kesimlerin çok inandıkları rakamlara göre dünya ekonomisi hızla büyüyordu. Varlık balonu oluştuğu ve bunun bir krize neden olabileceğini dile getiren cılız sesler vardı ama örneğin başını FEDin çektiği kesimler bu tip söylemlere prim tanımıyordu. Sonra garip bir biçimde tam da ekonomik büyümenin ortasında adı Bernanke olan ve mottosu bir buhran çıksa da para bassam olan bir adamı FED başkanı yaptılar. Yani bu atamayı 2008in sonunda yapsalar bir nebze anlardım. Resesyonla mücadele için bir politika seçimi yapıyorlar derdim. Ama 2006da bu seçimi yapanlar varlık balonu ile ilgili sorulara hep yok öyle birşey diye cevap verdiler. Bernankenin 2008in başındaki beyanatlarına bakın. Emlak balonu diyorlar ucuz para varlık balonu. Bernanke oralı değil. Şampiyon biziz diyor. Attığımız gollerden belli.

Hani diyeceksiniz ki adamlarda öngörü var ondan dolayı bu herifi FEDe ta 2 sene öncesinden başkan diye atıyorlar. Ama gelin görün ki hem bu adamı atayanlar hem de Bernankenin kendisi krizin patlama yaptığı 2008 Ekiminin daha altı ay öncesinde bile bütün balon ve kriz söylemlerini geri çeviriyor. Yok böyle birşey diyor. Yoksa daha seni niye FED başkanı yaptılar?

Amaç belli. Önce balonu şişirdiler. O evler ve emlağa bağlı birçok finansal enstrüman hatırlarsanız yüksek fiyatlardan büyük düşüşler yaşadı. Şimdi o yüksek fiyatlarda birileri o paraları ceplere koymadı mı sanıyorsunuz? Tabii ki koydular. Bu bahsettiğim lobiler benim tahminim bu işten 5-10 trilyon dolar arası bir para götürdü. Şimdi kimbilir o fonlar nerede uslu uslu yatıyor? Bunların çaldıklarını da şimdi hükümetler bizlerden zorla alıyor. Krizin nedeni bu. Faizi sıfırlıyorlar ki boşaltılan bankaların içi doldurulsun. Bahaneleri de komik. İşsizlik varmış. Sanki amerikada bu krizde işini kaybeden insanlar zaten en düşük gelirle çalışanlar değilmiş gibi konuşuyorlar. Sanki bu üç otuz parayı zor kazanabilen insanların o müthiş talebiyle ekonomi ayakta kalıyordu da birden çöktü. Bir de ev satışları ve kredi hacmi daraldı diyorlar. Neye göre daraldı? 2006da bankanın önünden geçen adamı zorla çevirip kredi veriyorlardı. Eğer o dönemle kıyaslarsan ya ebediyete kadar balon şişecek ya da haliyle daralacak. Amerikada balon şişmeye başlamadan önceki yeni ev satışları vs. ile şimdiki datayı karşılaştırın. İşlerin normale döndüğünü göreceksiniz. Ama 2006 ile karşılaştırırsanız tabii ki sönük. Neden? Çünkü 2006 balondu. Bunu hala anlamadılar mı?

Uzun lafın kısası organize olmalıyız. Krizin amacı birilerinin balon şişerken çaktığı trilyonlarca doları bizlerden yolup bankaların ve devletlerin kasalarına geri koymak.

austin
28-03-2010, 23:02
İyi bir fikir ve güzel bir toplumsal hareket olurdu. Bilinçli yurdum insanı(koyun olmayan) sayısı az olmakla beraber bilinçlendirmeyle belli bir güç oluşturulabilir. Fakat başarılı olsa bile (hatta başarılı olduğu zaman) bitirilmesi de o kadar hızlı olacaktır. Düşünsenize ort. portföyü 100bin tl olan 10bin mevduat sahibini organize ettiğinizi? 1 milyar tl yapar, bu güç hükümetin bu oluşumu acilen kapattıracak-dağıtacak atılımlara itecektir. Oysaki denizfeneri gibi sömürü organizasyonlara (soygunlara) kalkışsak TBMM'de ağırlanır, övgü alırdık. Ben mevduatların yurtdışında güvenli ve karlı bir şekilde değerlendirilmesi yöntemlerinin araştırılmasını öneriyorum. Beni düşünmeyen devleti ben hiç düşünmem, paralar yurtdışına aktığında içerde bazı taşlar yerine oturmaya başlayacaktır.

cenkoluc
29-03-2010, 00:19
tüm organize olmakla ilgili yorumları dikkatle okudum....şimdide chucknin tespitlerini yazıyorum...evet organize olalım...zaten demokratik toplumlarda olması gereken ve hakkımızı aramamız gereken hukuk ülkelerinde bu doğrudur...olmalıdır.....ama chuck derki............kargalarda birileri onlara saldırdığı ve tehtit ettiğinde hep birlikte taaruza geçerler....o kişilere dünyayı dar ederler....koloni olurlar....amma lakin sözkonusu yiyecek olduğu vakit bir bakmışsınız birbirlerine çılgınca saldıran düşman olan bireyler olmuşlar...o bakımdan her birey sahip olduğu yiyeceği asla paylaşmak hatta ortaya atmak istemez...herkes birlik olmuş gibi gözükür ama her koyunda sonunda kendi bacağından asılacağı için tek başına hareket etmeyi tercih eder...yani koloni gibi gözüken halkadan ayrılır...şunu unutmayın para herkes için tatlıdır...durduk yere kimse parasını çekip yastık altı yapalım diyerek üstüne acı yemek istemez...azda olsa aman neme lazım kalsın bankada 1-2 ne faiz geliyorsa eyvallah der...toplum gerçekleri bunlardır...o bakımdan zaten kimse paralarını bu düşük faizlere karşın çekmiyor.....şimdi deniyorki birlik olalım bunların burnunu sürtelim...kurtuluş savaşı olsa düşmana karşı belki taşlarla sopalarla savaş kazanılabilirdi...ama karşınızdaki bir devlet... ve sizin bizim çekeceğimiz paralarla çökmez yenilmez....bu çekilen paraların yerine emin olun yeni sıcak paralar bulunur ve girer....türkiye büyük bir devlettir..bir macaristan romanya yunanistan vs değildir....yani 3-5 kişinin bu koloniye katılıp 1-2 milyarı yastık altına yatırmasıyla bu bankacılık sistemi ve mevcut faiz sistemi çökmez...bu ülke neler gördü yaşadı....yapılacak olan şey tektir...herkes ayağını yorganına göre uzatıcak ve bu geçiş dönemini figonun dediği gibi banka banka dolaşıp 0.50 puan hangi banka fazla veriyorsa o bankaya geçmektir...böylece o burnu büyük bankalarda küçük bankalara paraları kaptırmamak adına ister istemez faiz yükseltecekleridr....örnek akbank.....
chuck derki.............herkes savaşı kazanmak ister ama yanlış atılan bir taktik aslında tüm orduya mal olur....

Figo
29-03-2010, 07:42
Bugünkü basılı Referans (http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?HBR_KOD=138269) gazetesi;

Erdal Sağlam köşe yazısında 3 aylık bilançolarda makyaj için mevduata %12 faiz verildiğini,

bazı bangaların da kısa süreli yurtdışından borç aldığını yazmış

Acep hangi bangalar? :düsün:

BEYAZIT
29-03-2010, 15:46
Bugünkü basılı Referans (http://www.referansgazetesi.com/haber.aspx?HBR_KOD=138269) gazetesi;

Erdal Sağlam köşe yazısında 3 aylık bilançolarda makyaj için mevduata %12 faiz verildiğini,

bazı bangaların da kısa süreli yurtdışından borç aldığını yazmış

Acep hangi bangalar? :düsün:

yaw bunlar gercek mi, istihbaratım zayıf olsada ben %10 un ustunu duymadım

ibrahimk
29-03-2010, 18:33
Ben mevduatların yurtdışında güvenli ve karlı bir şekilde değerlendirilmesi yöntemlerinin araştırılmasını öneriyorum. Beni düşünmeyen devleti ben hiç düşünmem, paralar yurtdışına aktığında içerde bazı taşlar yerine oturmaya başlayacaktır.

Benim bir teklifim de bu zaten. Paraları TR bankacılık sisteminin dışına çıkarmak. Bu yurtdışı da olabilir. Yani sonuçta mevduatçı da birşeyi anlayacak. Bir takım büyük oyunlar oynandı. Eğer durduğu yerde durmaya devam ederse böyle yolunmaya devam edecek. Birşeyler yapılması herkesin lehine ise birşeyler denenir. Ayrıca bence hareket edecek para 1milyar TLnin çok ötesinde olur. Yeter ki yol açılsın. Burada tek korkulacak şey var. Sonuçta buradaki bankaların sahipleri Rothschildların nasıl TR şubesi ise yurtdışındaki bankaların sahipleri de o ülkelerdeki şubeleri. O yüzden bizim yurtdışında bir ülkeye götüreceğimiz para bir şekilde TRye net hata noksan !! formatında geri şutlanabilir.

Ben o yüzden yastıkaltı diyorum. Yahu sonuçta böyle bir toplu harekette paranız 6 ay (ki o kadar sürmez) yastıkaltında dursa kaybınız ne ki. Net 4 puan. Güldürmeyin beni. Sadece böyle bir hareketin yan etkisi olacak kur artışından bile ondan fazlasını yerine koyarsınız. Üstelik 8 puandan çıktığınız faiz piyasasına 15 puandan geri dönersiniz.

ibrahimk
29-03-2010, 18:35
yaw bunlar gercek mi, istihbaratım zayıf olsada ben %10 un ustunu duymadım

İşte görelim şu mobiliteyi burada bakalım. Hangi bankalar 12 veriyormuş. Benim bildiğim de en fazla 10 puan var piyasada.

oguzozi
29-03-2010, 18:36
Benim bir teklifim de bu zaten. Paraları TR bankacılık sisteminin dışına çıkarmak. Bu yurtdışı da olabilir. Yani sonuçta mevduatçı da birşeyi anlayacak. Bir takım büyük oyunlar oynandı. Eğer durduğu yerde durmaya devam ederse böyle yolunmaya devam edecek. Birşeyler yapılması herkesin lehine ise birşeyler denenir. Ayrıca bence hareket edecek para 1milyar TLnin çok ötesinde olur. Yeter ki yol açılsın. Burada tek korkulacak şey var. Sonuçta buradaki bankaların sahipleri Rothschildların nasıl TR şubesi ise yurtdışındaki bankaların sahipleri de o ülkelerdeki şubeleri. O yüzden bizim yurtdışında bir ülkeye götüreceğimiz para bir şekilde TRye net hata noksan !! formatında geri şutlanabilir.

Ben o yüzden yastıkaltı diyorum. Yahu sonuçta böyle bir toplu harekette paranız 6 ay (ki o kadar sürmez) yastıkaltında dursa kaybınız ne ki. Net 4 puan. Güldürmeyin beni. Sadece böyle bir hareketin yan etkisi olacak kur artışından bile ondan fazlasını yerine koyarsınız. Üstelik 8 puandan çıktığınız faiz piyasasına 15 puandan geri dönersiniz.

6 ayda 18 bin tl. zararım olur. 15 puandan dönemessek su mu içeriz?
güncel oranlar nedir arkadaşlar paylaşırsanız sevinirim...

ibrahimk
29-03-2010, 18:44
...ama karşınızdaki bir devlet... ve sizin bizim çekeceğimiz paralarla çökmez yenilmez....bu çekilen paraların yerine emin olun yeni sıcak paralar bulunur ve girer....türkiye büyük bir devlettir..bir macaristan romanya yunanistan vs değildir....yani 3-5 kişinin bu koloniye katılıp 1-2 milyarı yastık altına yatırmasıyla bu bankacılık sistemi ve mevcut faiz sistemi çökmez...bu ülke neler gördü yaşadı.......

Usta o devlet dediğin şeyi fazla gözünde büyütme. Onlar senin paranla başkalarının emeğiyle ayakta. 1-2 milyarı yastık altına kaldırırsan tabii birşey olmaz. Mevduatta 500 milyar lira var. Hesap ortada. Ama daha büyük meblağları ya yurtdışı ya yastıkaltı ya da kimbilir belki ne ile çekersen o zaman sen seyreyle gümbürtüyü. Üstelik FEDçilerin "ebediyete kadar sıfır faiz sonsuz para" olarak açıkladıkları politikalarından sonsuz para ayağının bu ay itibari ile sonuna geliyoruz. Yani belki geçen sene bu vakitlerde RTE dayılarından para basın yollayın diye isteseydi olurdu ve hatta olmuştur ama 6 ay sonra bu şüpheli. Eh bizim organizasyon da ancak 3-4 ayda belini doğrultur zaten.

Üstelik paranı döviz olarak alıp saklayarak hiçbirşey lehine gitmese bile bir kaybın olmaz. Sen deyip durmuyor musun dolardaki dalgaya göre DCD ve ters DCD diye. Al işte sana. Dolar zaten yukarı hareketini yapınca sen de eğer kimse birşey yapmadıysa paranı TLye çevirirsin olur biter. Zaten 3 ay beklesen toplam 2 puanlık faiz kaybın ancak oluyor. Yani 3 kuruşluk kur hareketi.

ibrahimk
29-03-2010, 18:48
6 ayda 18 bin tl. zararım olur. 15 puandan dönemessek su mu içeriz?
güncel oranlar nedir arkadaşlar paylaşırsanız sevinirim...

Hayır kuru bekler dönüşünü öyle yaparsın. Yani "no pain no gain" arkadaşlar. Ne dememi bekliyorsunuz? Zararınızı yazın ben öderim dememi mi?

Figo
29-03-2010, 19:16
%12 ’yi hangi banga veriomuş Erdal Sağlam’a sormak lazım, alan belki büyük bi kurumsal yatırımcıdır :wink:

bu sabah spot dolar kuru 1,5228 iken Akbank’ın verdiği TL DCD oranları

Strike Price--Faiz (Net) ------Vade

1,515 --------- %7,40 --------7 günlük

1,50--------- %8,95 ----------26/04/2010

1,505 ---------- %9,10---------26/04/2010

danoby
29-03-2010, 20:44
Bu oranlar TL ye verdiği oranlar mı?
Mevduat zaten 9.75 verdiler.
Bu oranlarla DCD yapılırmı?

şef
29-03-2010, 21:50
%12 ’yi hangi banga veriomuş Erdal Sağlam’a sormak lazım, alan belki büyük bi kurumsal yatırımcıdır :wink:

oranlarda bir hata var sanırım.1.50 ye daha fazla oran verilmesi gerekirken 1.505 e daha fazla verilmiş. zaten aylık brüt 9.50, net yaklaşık 8 iken dcd yapıldığında 9 verilmesi tuhaf. bu hesapla dcd için verilen ek prim 1 oluyor. bir yanlışlık olmalı.

ibrahimk
29-03-2010, 21:57
Bu DCD oranlarını verirken sanırım bankanın mevduat oranını da vermek gerekiyor. Çünkü farklı bankaların DCD kotasyonları birbirinden farklı şekilde yapılıyor. Örneğin mevduat faizi 9 puan ise ve size 11 puan DCD oranı önerdilerse aslında aldığınız

9*0.85 + (11-9) = 7.65 + 2 = 9.65 oluyor. Bunu getiri 11 puan nete çıkıyor diye anlayan arkadaşlar olabilir.

Ama örneğin USD üzerinden DCD yaptığınızda kotasyon farklı bir şekilde ifade edilebiliyor. O yüzden farklı bankalardaki farklı DCD kotasyonlarını karşılaştırabilmek için bankadan aldığınız brüt mevduat oranını ve net ek DCD primini yazarsanız daha anlaşılır olur.

İbrahimk der ki DCD bahane topluca yastıkaltına geçmek şahane.

Sayın Danoby

Birkaç sayfa evvel bu yazıyı işte bu yüzden asmıştım. Çoğumuzun yanlış anladığını bildiğimden. Sevgili portekizli gardaşım figo takmamış yazdığıma. Şimdi figo der ki

Örneğin son satırı ele alalım. %9.10 diyor. Bu şu anlama geliyor olabilir.

Aylık net getiri %9.10. Buna hem mevduat hem dcd primi dahil. Mevduatın %9.75i hatırlarsanız ki brüt. Sadece mevduattan net getirisi %8.3 civarında. Yani DCDnin ek primi %0.8 civarında.

Bir de bazı DCD kotasyonlarında size örneğin 11 puan diyor. Siz bundan brüt mevduat faizini çıkarıp ek net dcd primini öyle bulacaksınız. Bankadan bankaya bu değişebiliyor.

O yüzden ricam DCD kotasyonu yazan arkadaşlar lütfen aldıkları brüt mevduat faizini ve ek net dcd primini yazsınlar. Bu sayede karşılaştırma kolay olur.

ibrahimk
29-03-2010, 22:53
FED bilançosu 2 seneden kısa bir sürede 1 trilyon dolardan tam 3 trilyon dolara çıktı. Bu Mart sonu itibari ile FEDin varlık satın alma programlarının çoğu sona eriyor. Bu paranın çekilmeye başladığı anlamına gelmiyor. Sadece artık yeni para basılmıyor anlamına geliyor. Bernanke denilen kukla hedefinin FED bilançosunu en az 1 trilyon dolar azaltmak olduğunu söyledi. Ama bunu nasıl yapacak biraz soru işareti tabii. Yani bu paraları geri çekerken yerlerine hangi paralar girecek? Diyelim elindeki 100 milyar dolarlık bilmemne varlığını satışa çıkarıyor. Bu varlığı zamanında para basarak piyasadan almıştı. Bu parayı ona kim neden geri verecek? Bir sene önce toksit olan varlıklar şimdi organik mi oldu? Hiç sanmıyorum.

Yani uzun lafın kısası bu herif bu paraları nasıl çekecek ben şahsen bilmiyorum. Zira bu paraların çekilmesi faiz artırımından daha önce başlamalı ve bu kadar paranın çekilmesinin en az 2-3 puanlık faiz artırımı kadar etkisi olacağı tahmin ediliyor. Bence etkisi daha fazla olur çünkü piyasadaki ne kadar toksik pislik varsa FED hepsini topladı. Yani elindeki varlıkların çoğu sorunlu varlıklar. Bunları geri verirken nasıl alıcı bulacak aynı fiyattan? Yoksa zorla mı geri verecek? Bunu yaparsa zorla geri alanların göçmesi kaçınılmaz olacağından bunu yapmayacaktır.

E o zaman ne? Bu bilanço düşmeyecek mi? Düşmezse enflasyonu daha ne kadar çekirdekmiş bilmemne endeksiymiş diye manüpüle etmeye devam edecekler? Gizli enflasyonla adı konmamış bir devalüasyon mu planlıyorlar?

Bu adamların hiçbir çıkış stratejisi yok. Olamaz da. Birileri finans sektörünün içini boşalttı. Şimdi onların memuru olan bu adamlar da boşaltılan sistemi vergi ve sıfır faiz yöntemleri ile normal insanlara doldurtmaya çalışıyor.

İbrahimk der ki:
END THE FED!!!
STOP THE JEWS!!!

ibrahimk
29-03-2010, 23:01
FEDe yeni atamalar konuşuluyor. Diamond, Yellen ve Raskin adında üç yahudi. Diamond da Bernanke gibi buhrancı. Yellen sıfır faizci. Öbürünü bilmiyorum. Bu sefer 3te 3 tutturmuşlar. E tabi zamanlar kritik. İşlerini şansa bırakamazlar di mi.

Siz de yatmaya devam benim mevduatçı gardaşlarım.

Figo
29-03-2010, 23:03

sevgili mevduatçı yoldaşım ibrahimk
elçiye zeval olmaz
bankacı bayanın yazdıklarını aynen aktardım
sanıyorum garanti ile akbank arasında brüt-net farkı var
akbank'ın verdiği o 1,505 kur için 26/04 vadeli %9,1'u sizin istediğiniz formata sokarsak 9,75*0,85+(10,5625-9,75)=% 9,1
yani diyebiliriz ki ek dcd primimiz %10,56
bu oranlar sn cenkoluç'un geçen hafta vermiş olduğu rakamlara göre düşük kalıyo ama strike price'ı Garanti'nin biraz altında
istediğin formatı görmemişim, özür
dediğin gibi elma ile armutu kıyaslamayalım
kıyas için bundan böyle brüt mevduat+dcd primini yazalım

ibrahimk
29-03-2010, 23:10
Figo usta
Senin yazdığını ben şöyle bir formatta yazacağım:

Brüt mevduat faizi = %9.75
Net ek DCD primi = %0.8125

Şimdi bu oranlar Chuckynin oranlarına göre cidden düşük yani.

Figo
29-03-2010, 23:16
Figo usta
Senin yazdığını ben şöyle bir formatta yazacağım:

Brüt mevduat faizi = %9.75
Net ek DCD primi = %0.8125

Şimdi bu oranlar Chuckynin oranlarına göre cidden düşük yani.

evet bu oranlar çok düşük kalıyo, bugün geçerken bi piyasayı koklıyim dedim :he:
oranları kıyaslarken spotu, DCD primlerini ve önerilen strike pricelarla birlikte bakmak lazım
aynı zaman diliminde iki,üç bankadan oran alsak daha iyi olur
ama genelde Chucky'nin oranları en iyisi :super:

ibrahimk
29-03-2010, 23:29
oranlarda bir hata var sanırım.1.50 ye daha fazla oran verilmesi gerekirken 1.505 e daha fazla verilmiş. zaten aylık brüt 9.50, net yaklaşık 8 iken dcd yapıldığında 9 verilmesi tuhaf. bu hesapla dcd için verilen ek prim 1 oluyor. bir yanlışlık olmalı.

Şefim strike ile spot arasındaki spread ne kadar açıksa prim oranı da o kadar azalır. Yani kendine daha çok güvenlik marjı bırakıyorsun gibi bakabilirsin buna.

danoby
30-03-2010, 01:19
Bende onu diyordum zaten o riske o ek prim düşük geldi banada.
Hani hep + 2-3 farkdan bahsediliyordu da onun için sorma gereği duydum.
Bilgiler için hepinize teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Figo
30-03-2010, 02:22

değerli mevduatçı yoldaşım ibrahimk,

paraları çekip, yastıh altı yapacaz yapmasına da

yahudi bi arkadaşımın sana 10 puanlıh uzman suali var

der ki : "wat is common about a bank account and a pussy?" :he:

cevabu yarın :halayci::halay:

Figo
30-03-2010, 07:33
Günaydın,

doğru cevap: "in both, u lose ur interest when u withdraw" olacak idi :he::clown:

lukas
30-03-2010, 10:06
mevduat %9 altına indimi? cuma dönüşüm var bu aralar oran alan arkadaşlar varmı?

mkdmkd
30-03-2010, 13:51
mevduat %9 altına indimi? cuma dönüşüm var bu aralar oran alan arkadaşlar varmı?

Hocam bende senin gibiyim ama bence biz hatayı bilanço dönemini öngörmeden vade seçerek yapmışız.Bir dahaki bilanço döneminde(sanırım haziran) vademi kesinlikle haziran sonuna göre ayarlıycam :))
Oran bilgisine gelince dün için yazıyorum;
100 bin üstü:
Finans: 9,6(9,80 di düşürmüşler)
ABank:9,8
EurobankTekfen:10
Ama cuma günü bilanço dönemi kalmamış oluyor ve gerçek kılıçlar tekrar çekiliyor.Tekrar kapışmak gerekir.Buradan birbirimizi bilgilendirmeye devam edelim :)

lukas
30-03-2010, 14:13
Hocam bende senin gibiyim ama bence biz hatayı bilanço dönemini öngörmeden vade seçerek yapmışız.Bir dahaki bilanço döneminde(sanırım haziran) vademi kesinlikle haziran sonuna göre ayarlıycam :))
Oran bilgisine gelince dün için yazıyorum;
100 bin üstü:
Finans: 9,6(9,80 di düşürmüşler)
ABank:9,8
EurobankTekfen:10
Ama cuma günü bilanço dönemi kalmamış oluyor ve gerçek kılıçlar tekrar çekiliyor.Tekrar kapışmak gerekir.Buradan birbirimizi bilgilendirmeye devam edelim :)

teşekkürler.ama ziraat iş garanti gibi banklar daha düşük veriyorlardır.benim mevduat ziraatta bakalım ne olacak bu gün hsbc den aradılar.aynı gün için bizde bir fiyat verelim dediler.kıyaslamam için iyi olacak.oranları alınca bildiririm.

ibrahimk
30-03-2010, 18:38
Günaydın,

doğru cevap: "in both, u lose ur interest when u withdraw" olacak idi :he::clown:

Figo usta normal zamanda öyle de zaten 3 aylık diyelim mevduatın net getirisi ne ki? 2 puan bile değil. Toplu halde bir dövize geçme hareketi icra edersek zaten artması kuvvetlice muhtemel kur senin 3 aylık zararından daha fazlasını çıkartır.

İbrahimk der ki
END THE FED
STOP THE JEWS

ibrahimk
30-03-2010, 19:16
Dün yazdığım FEDin çıkışı yok konulu mesajla ilgili bir posta rastladım bugün. Genel olarak altınla ilgili kısmına katılmasam da FEDin yarattığı durumu özetliyor. İlginizi çekebilir. (http://my.opera.com/theyenguy/blog/show.dml/8575421)

man_london
30-03-2010, 23:43
mevduattdan ciktim 450 bin tl dovize gectim bankaya gittim herkes doviz aliyor diyor banka muduru sizde doviz e gecin yol yakinken yakinda doviz patlayacak ozellikle sterlin kaynak london dan

Tozkoparan
31-03-2010, 00:05
mevduattdan ciktim 450 bin tl dovize gectim bankaya gittim herkes doviz aliyor diyor banka muduru sizde doviz e gecin yol yakinken yakinda doviz patlayacak ozellikle sterlin kaynak london dan

Usta ayiptir sormasi. Dövizin patlama nedeni neymis. Euro yerlerde sürünüyor. Dolarin sagi solu belli degil. Ingiltere büyük kamu aciklariyla dar bogazda.

cenkoluc
31-03-2010, 01:05

bu şekilde döviz patlayacak deyip bankaların sonunda elinde patlayan müşterisine ben sana zorlamı döviz al dedim benimki sadece bir öneriydi diyen çoook bankacı-müşteri ilişkisi tanırım...asla bankaya güvenmeyin...daha bu forumda 6-7 sayfa gerilerde bir yoldaşımızın banka müdürünün gazına gelip tüm parasını yüksek kurdan dolara çevirtip bu dolar yükselecek aman ha bekleyin deyip aylarca yerlerde sürünenlerimizde var...heleki sterlin gibi euroya bağlı bir süreç içindeki para birimine şahsen ben birden patlama yapabileceğine inanmıyorum....umarım yanılırım...bana göre euro kendini kurtaramadan kolay kolay sterlinde yüksek getiri veremez...o bakımdan her ne kadar yönlendirmek istemesemde bana göre ileriye dönük tokatlanmadan az morarmayla birkez daha iyi düşünün...herkes döviz alıyor deyip çarpılırsanız o herkes denen kimseyi göremeyip suda boğulan siz olursunuz....o herkes döviz alıyor diyen müdüründe mutlaka ya terfi derecesi gelmiştir yada bankasının döviz mevduat açığı vardır....ayrıca türk toplumu kolay kolay sterlin almaz...alsa alsa dolar alır.... müdürün herkes dediği 3 kişi sterlin almışsa geri kalanın alayı dolar almıştır...
chuck derki............Achtung..Achtung....helfen sie mir....

cenkoluc
31-03-2010, 01:07
ing bankası bugün bana çektiği maillerinde mevduat faizine %10 verdiklerini ilettiler...yanlız %25 tahvil almak şartıyla...yok almam dersenizde %9.50 veriyor....

cenkoluc
31-03-2010, 01:15
ing bankasının bugünkü dcd oranları şu şekilde.......

spot kur 15320 usd iken
27.04.2010 vadesine 15180 usd %12 brüt (%10 kesiliyor kalanı net bunun içinde mevduat faizide birlikte)

mevduat faizi %9.50 (%25 tahvil alınırsa %10 veriliyor)

not= bu perşembe hem mevduatım hemde bariyerli dcd sözleşmem doluyor...garantiden mevduat ve dcd oranlarınıda veririm..

danoby
31-03-2010, 01:43
Borsaya nasıl girilir?
Hergün gördüğümüz borsa verilerini daha yakından tanımanın zamanı geldi
30 Mart 2010 Salı, 10:58:34
BURAK TAŞÇI - HABERTURK.COM EKONOMİ SERVİSİ

Ülkemizde gün içerisinde ve akşam haberlerinde borsa ile ilgili rakamlar, öngörüler, uzman görüşlerine yer veriliyor. Ancak vatandaş olarak çoğu kişi borsaya nasıl girilip, nasıl işlem yapılacağı hakkında bilgi sahibi değil. Aslında bir şirkete sadece elinizdeki son kuruşunuzla bile ortak olabilirsiniz.

Eskiden hisse senetleri kağıtlar halinde aracı kurumlara gelir ve hisse senedi sahiplerine dağıtılırdı. Öyle ki hisse senetlerini taşımak için kamyonetler kullanılıyordu. Çuvallar dolusu hisse senetleri büyük bir yük oluşturuyordu. Artık internet üzerinden yapılan işlemlerle hisse senetleri yok oldu.

HABERTURK.COM olarak borsada işlem nasıl yapılır, borsaya ne kadar parayla girilir, hisseler nasıl takip edilir, şirketlerin tüm açıklamaları nereden görünür bunlara açıklık getiriyoruz.

Öncelikle borsada işlem yapabilmenizi kolaylaştırmak için bir bankada vadesiz hesabınız veya aracı bir kurumda paranız olmalı. En kolay yolu olan ve genelde en çok kullanılan kanal bankalardır. Vadesiz hesabınızın olduğu bankaya giderek ''Yatırım Hesabı'' açtırmak istediğinizi bildirdiğinizde size görevli kişi bir dosya halinde kağıtlar sunacak. Bu dosya kağıtlarının her sayfasını imzalayıp ve gerekli yerleri doldurup görevli kişiye geri vereceksiniz. Ortalama olarak 2-3 gün içerisinde yatırım hesabınız aktif hale gelecektir. Yatırım hesabınız aktif hale geldiğinde hesabınızın olduğu bankanın seans salonlarında ya da internet bankacılığını kullanarak hisse alıp satabilirsiniz. Günümüzde en çok internet bankacılığı kullanılarak borsada işlem yapılıyor.

İnternet bankacılığından nasıl işlem yapılır?

İnternet bankacılığı aracılığıyla işlem yapmak oldukça kolay. İlgili bankanın internet bankacılığına girip, yatırım hesabı sekmesini seçtikten sonra ilk önce hangi şirketin hissesinden almak istediğiniz sorulacaktır. Önceden karar verip ilgilendiğiniz şirketin hissesinin kodunu seçtikten sonra bu şirketten kaç adet lot alacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Alacağınız lot adetini seçtikten sonra alım süresini seanslık veya günlük olarak verebiliyorsunuz. Bu da fiyat hareketlerinden faydalanmanızı sağlıyor. Örnek vermek gerekirse şu anda 1 TL olan lot 10 dakika sonra 0.96 kuruşa gerileyeceğini düşünüyorsunuz. Bu fiyat değişiminden faydalanmak için seanslık veya günlük hisse alım emri verebilirsiniz. Günlük alım emri verdiğiniz gibi günlük satım emri de verebilirsiniz. 0.96 kuruştan aldığınız lotu gün içerisinde yükseleceğini düşünerek daha yüksek bir rakamdan satış emri verebilirsiniz. Yani borsaya girmek için büyük paralar gerekmiyor. Cebizinde kalan son kuruşlarla bile borsada işlem yapabilirsiniz. Borsada üç şekilde getiri sağlayabilirsiniz. Günlük olarak fiyat hareketlerinden kâr sağlayabilirsiniz. Uzun süre bekleyerek borsadan kâr sağlanabilir. Bunların dışında hissesini aldığınız şirket, kâr payı (temettü) dağıtımlarından da gelir elde edebilirsiniz. En önemlisi borsaya girdiğinizde hissesini almak istediğiniz şirketi iyi analiz etmeniz olacaktır. Aksi taktirde ortaya koyduğunuz para buhar olabilir!

Borsadaki şirketler nasıl takip edilir?

Borsada işlem gören şirketlerin takibi belli programlar aracılığıyla sağlıklı olarak anlık şekilde alınabilir. Programı kısaca tanıtmak gerekirse, şirketin 1 lotunun kaç TL olduğu, günlük yükselişini ve düşüşünü, taban ve tavan fiyatlarını, günlük işlem hacmini, yıllara dayalı fiyat istatistiklerini grafikler halinde görebilme, piyasa değerini, sermayesini, yıllık kârını, şirketin halka açıklık oranını anlık olarak görebiliyorsunuz. Buradaki verileri değerlendirip ilgili şirketten hisse alıp almayacağınızı, eğer aldıysanız kâr elde etmek için fiyat hareketlerinden yararlanmanızı, şirketin hissesinin değerlenip değerlenmeyeceğini bu programlar aracılığıyla kestirebilirsiniz.

Şirketin haberleri nerelerden izlenir?

Türkiye'de Kamuyu Aydınlatma Platformu olarak bilinen KAP'tan şirket ile ilgili borsaya bildirilen tüm detayları görebilirsiniz. Bunun yanı sıra hisselerin fiyatlarının takip edildiği programda da ana başlıklar halinde şirketlerle ilgili haberler anlık olarak yansıyor.

Borsaya girmeden önce kesinlikle hissesini alacağınız şirketin analizini iyi yapın. Eğer yapma imkanınız yoksa bir profesyonelden kesinlikle yardım alın. Değerlendirmelerinizi doğru yapmazsanız büyük kayıplar yaşayabilirsiniz.

[email protected]

Gazetelerde bu tür haberler çıkmaya başladığı her dönemde borsa çakılmıştır. Herkes alacağını aldı şimdi küçük yatırımcıya gel gel yapıyorlar.
Borsa düşer ise dolar ne olur???

Figo
31-03-2010, 08:43
http://i42.tinypic.com/2wc2rfl.jpg

ata
31-03-2010, 09:11
http://i42.tinypic.com/2wc2rfl.jpg

jedi ustasi durmush'un yaptigi "mind trick" o hocam..

bankalarimiz coh saglam..

there is no spoon..

JonDowes
31-03-2010, 10:08
Diger bankalarla kiyaslamadim, bilgi amacli olarak elime gecen bir bankanin DCD oranlarini yapistirayim. Reklam olmasin diye isim vermiyorum, kullanacak olan varsa ozelden yazarim.

http://farm5.static.flickr.com/4054/4477945919_018c57720e_o.jpg

cenkoluc
31-03-2010, 10:54
jon hoca spot kur saat 11.00 itibariyle 15230 usd.....senin yazdığın saattede dolar hemen hemen aynıydı....tl mevduatlar için verilen dcd oranlarında aylık en düşük opsiyon 15150 usd olamaz...daha da düşük opsiyonlu kurlarda vardır....en aşağıya bana göre 15000 usd ye kadar yolu olmalı....bu hangi bankanın oranlarıysa gün ve saat itibariyle çok yüksek değil...buda demek oluyorki kurlar yatay gidecek...alt sınır 15100usd-üst sınır 15500 usd.....

cenkoluc
31-03-2010, 11:06
dolar kuru böyle devam ederde yarın dahada aşağıya yada bu seviyelerde kalırsa dcd yapmak için uygun bir durum yaratır...ben yarına doların düşmesine göre pozisyon alıp kuruda 1500 usd gibi yapıp köşeme çekilicem...tl deki param dolara dönse bile nasılsa kur ileri bantta 1550 usd ye kadar en ufak öksürmede çıkacaktır...ama kişisel tahminim dolar 1500 usd altına şu an için çok zor düşer...düşse bile tutunamaz.....
chuck................:bad:

not= yaz aylarında bile 15050 usd olan dolar kuru en fazla inse inse 1460 usd olmuştu...ama kısa bantta tekrar 1500 usd ve yukarısına gelmişti...bu düşük seviyelerdeki dolar kuru her zaman çıkmaz...dahada düşerse hatayın kaymaklı künefesi olur...kaçırmamak gerekir..

JonDowes
31-03-2010, 11:09
en altta "spot kur 1.5300 iken verilmistir" yaziyor. dcd'yi kur 7 kurus dustugu anda yapacaksan, opsiyon kurlarini da bu kadar asagi cekerek o oranlari vereceklerini dusunebilirsin. onemli olan kurun salt seviyesi degil; (spot kur - opsiyon kuru) farkina bakiliyor hep. zaten bu tablodakiler standart opsiyon kur araliklari; istersen 1.49'a da opsiyon yazilir ama orani degisir. bu oranlar kotu olabilir dedigim gibi hic kiyaslama yapmadim.

bankalarin verdigi opsiyon primlerinin icinde "kur su yone gider" diye bir varsayim yok. banka dolarin yonunu tahmin etmiyor; kurun "oynakligina" bir fiyat biciyor. bu oynakligin piyasadaki ismi volatilite; yapilan i$in adi da "vol trade". sen ister TL ister dolar DCD yap; bankaya "vol satiyorsun", karsiliginda prim aliyorsun. bu vol'un fiyatinin tek belirleyicisi dolarin hareket hizi (yon belirtmiyor); kriz zamanlarinda yukseliyor, sakin zamanlarda dusuyor. kurun yonune oynayan DCD yapan kisi, banka bu riski piyasayla hemen kapatiyor. bankanin riski: musteriden aldigi vol (kur hareketliligi) fiyatinin azalmasi. onu da baska yollarla kapatiyor (bireysel musterilerden vol aliyor; kurumsal musterilere vol satiyor). yeterince kurumsal musterisi (opsiyon/vol alicisi) yoksa, bireysellerin vol'lerini bir torbaya toplayip, toptan yabanci bankaya satiyor.

cenkoluc
31-03-2010, 11:14
doların en düşük taban fiyatı 15200 usd dir...dahada aşağısı şu an için bonustur....asıl yeri 15400-15500 usd dir...siyasi gelişmeler oluşursa bu bant 15500 usd ve hatta 15600 usd yide zorlar...kırarsada sen sağ ben selamet...ama kolay kolayda 15400 usd yi şimdilik kırması zor...ama imkansızda değil....
chuck....................13.friday

cenkoluc
31-03-2010, 11:19
jon hoca çok küçük olduğundan mıdır nedir okumamışım altındaki yazıyı....katkın için sağol...seni daha sık mekanımızda görmek isteriz...arada bir fakirhanemize teşvik ederek bir çayımızı iç..:).....taşındın diye bizi hor görme....

imza..........boynu bükükler.......

JonDowes
31-03-2010, 11:34
hepimiz ayni forumun adamlariyiz su baslik bu baslik ayrimi mi var :) nereye gerekirse oraya yazariz. ben dusunce ve grafik arsivi yapmak amaciyla kendime baslik actim. uzun yorumlar oraya; kisa yorumlari heryere.

Tozkoparan
31-03-2010, 12:00
Arkadaslar benim bankadaki müsteri temsilcine dcd'yi sormustum. Adam bana ilk defa duydugunu söyledi. Sonra sizin sayenizde uzun uzun anlatdim.

Yani size sormak istedigim hangi bankalar dcd yapiyor?

Halkbank da dcd yok örnegin.

uzay
31-03-2010, 12:11
İş bankasında da müşteri temsilcisine DCD yapıyor musunuz diye sorunca,yönlendirdikleri diğer müşteri temsilcisi de DCD konuşabileceği birisini bulunca çok sevinmişti.Vaktim olsaydı mesai saatinin bitimine kadar karşılıklı bilgi alış verişinde bulunabilirdik.Kendisine cenkoluc tavsiye ederek konuşmayı sona erdirebilmiştim.:) Bu arada İş ,Garanti,Fortis ve ING DCD yapan bankaların bazıları sanırım...

cenkoluc
31-03-2010, 12:15
Arkadaslar benim bankadaki müsteri temsilcine dcd'yi sormustum. Adam bana ilk defa duydugunu söyledi. Sonra sizin sayenizde uzun uzun anlatdim.

Yani size sormak istedigim hangi bankalar dcd yapiyor?

Halkbank da dcd yok örnegin.

tozu kopartıp dumana katan kardeşimiz...maaalesef devlet bankaları nato mermer nato kafa...ben taaa geçen sene uzun yıllardır müşterisi olduğum ziraat bankasına bunu sorduğumda aval aval yüzüme bakmışlardı...müdürleride ehhh işte ucundan duymuş...aman para çıkıyor diye dil dökmekten başka birşey yapamamıştı bana...bu devlet bankalarının tek bildiği emekli maaşlarının yatması ve bildiğin mevduat toplamak ayrıcanada kredi vermek vs işler...yani değişik alternatif ürün bulamassın..sadece dcd için değil bu...mevduat ve hazine bonoso dışında birşey bilmezler....dcd yapan bankalar talep çoğalınca ve millet bunuda duyunca peşin sıra sürekli arttılar...ilk öncü bankalar zamanında büyük paralara yapan ama şimdi 100.000 tl si olan herkese yapan garanti,hsbs,fortis,alternatifbank,akbank,işbankas ı,ing,finans,koçfinans,,,vs ....ama her bankanın dcd oranları fark edebiliyor...ilk kez yapıyorsanız kurun yatay olduğu seviyedeyken civarınızdaki yakın kısa mesafeli bankalarla verilen faiz oranlarını hemen çek etmenizdir....çok sağlıklı olmasada fark eder....ona görede pozisyon alırsınız...şansınıza 200 metre arada birkaç banka sıralıysa işiniz daha kolaydır...

not= dcd için aç bankalar daha fazla prim verebiliyorlar...yani karnı tok büyük bankalardan her zaman daha yüksek oranlar bulabilirisniz...maksat dostlar alışverişte görsün misali...karnı toklar garanti,iş bank,akbank.....aç gruplar alternatifbank,finans,fortis,ing vs

toroman
31-03-2010, 12:25
Sn Cenkoluç,

Yeni bir DCD tipi var, Turbo DCD ; Aşağıda anlatmay çalıştım; Yorumunuzu almak isterim.

Ürün aslında klasik bir opsiyon stratejisi olan STRANGLE, farklı strikelardan hem USD call TRY put hem de USD put TRY call satımı üzerine kurulu. DCD den farkı hem USD satım hem de USD alım riskini aynı anda alınıyor olması.

Vade: 12/04/10
USD call TRY put strike: 1,5500
USD put TRY call strike: 1,5150
Strangle faiz USD: 8.00% net (USD yatırımı yapan yatırımıclar için USD bazında net)
Strangle faiz TRY: 13.75% net (TRY yatırımı yapan yatırımıclar için TRY bazında net)
Spot ref: 1,5289 ( Bugün)

alternatif senaryolar:

• Senaryo1: Vade sonu USD/TRY kuru 1,5150 ile 1.5500 arasında; Bant içerisinde olduğundan iki opsiyon da exercise olmaz ve yatırımcı USD ya da TRY’de olmasından bağımsız vadedilen faizi kazanır.

• Senaryo2: Vade sonu USD/TRY kuru 1,5150’nin altında; Bandın alt kısmı kırılmış olduğundan USD ve TRY yatırımcıları için farklı sonuçları olacaktır
* USD yatırımcısı için nakdi uzlaşma ile sonuçlanacaktır.
* günün spot USD/TRY kuru ile 1.5150 arasındaki fark vade sonunda yatırımcı hesabından tahsil edilecektir.
* TRY yatırımcısı için fiziki uzlaşma ile sonuçlanacaktır. Yatırımcı TL’yi 1,5150 kurdan USD ye dönecektir.

• Senaryo3: Vade sonu USD/TRY kuru 1,5500’in üzerinde;
Bandın üst kısmı kırılmış olduğundan USD ve TRY yatırımcıları için farklı sonuçları olacaktır
* TRY yatırımcısı için nakdi uzlaşma ile sonuçlanacaktır.
* günün spot USD/TRY kuru ile 1.5500 arasındaki fark vade sonunda yatırımcı hesabından tahsil edilecektir.
* USD yatırımcısı için fiziki uzlaşma ile sonuçlanacaktır. Yatırımcı USD’ı 1,5500 kurdan TL’ye dönecektir.

yeni borsacı
31-03-2010, 12:52
Finansbankın ardından az önce Alternatifbankta faizleri düşürdü:28-365 gün arası 9.50..
Yarın sabah itibariyle enyüksek faiz 9.50-9.60a oturacak gibi..

cenkoluc
31-03-2010, 12:52
toroman kardeş....bu anlattığın dcd asıl adı çift taraflı dcd işlemidir...adamı sulu götürür susuz bırakır...2 taraflı heyecan yaşatır...şu 3 günlük dünyada böyle heyecanları asla tasvip etmiyorum...iki taraflı yapılan dcd lerde tl mevduat sahipleri için söylüyorum...dediğiniz gibi sınır koyduğunuz dolar opsiyonun altına gelirseniz paranız düz dcd lerde olduğu üzere en kötü dolara geçersiniz....ve maliyet noktasında tekrar en ufak kur artışında hem prim hemde kur artışından kazanırsınız.....işin bu ayağı güzel...ama lakin birde üst sınır olan opsiyonun üstüne çakılırsanız o zamanda ana paranızı kaybedersiniz...üst taraftaki yapılan işlem benim yaptığım bariyerli-bariyersiz dcd işlemi...bakmayın ben birkez yaptım ama birdaha yapmam...kazandığım halde ve yarın paramı alacak olmama rağmen birdaha yapmıcam...çünki burda üst sınırdaki opsiyonun üstüne yakalanırsanız diğer alt limitteki gibi paranızı kurtarma şansınız yok...kur farkını bankaya bırakırsınız...en güzeli tek taraflı düz dcd işlemleridir...az kazanırsın ama yine kazanırsın...ve ana para kaybın olmaz...diğeri kumara girer...cin olmadan şeytan çarpmamak gerek....tamam bu anlattığınız dcd işlemi çok kazandırıyor...çünki 2 taraflı işlem yapıyorsunuz..ama bir tarafı cennet bir tarafı cehennem....bence selamet açısından benim tavsiye ettiğim düz dcd işlemlerine bakın....bu bankalar daha çookkk dcd türevleri çıkarır....tokatlatmam yoldaşlarımı.....
chuck..............ileriyi gören bebek............

cenkoluc
31-03-2010, 13:02
chucknin bir tarafı şeytandır....şeytanın oyununu görür ve yoldaşlarını uyarır....geçen bdk anaparanızı kaybedersiniz diye açıklama yapmıştı...işte bu tür dcd işlemleri için uygun bir uyarıydı....bizlerde burada bunun için varız ve paylaşıyoruz....bariyerli-bariyersiz dcd işlemlerinide dediğim gibi kur makasının çok yüksek verildiği noktalarda tavsiye ediyorum...hele şu anki düşük kur döneminde asla tavsiye etmiyorum...çünki gitseniz size vercekleri en yüksek kur 1 aylık bariyersiz 15800 usd olacaktır.....haaa bu seviyeye kur gelir gelmez....ama verieln prim için kur farkını bankaya bırakma riskine değmez....düz dcd aşağıya opsiyonlu kur en güzeli....:bad:

Figo
31-03-2010, 13:16
sn, toroman paylaşım için teşekkürler

siz yazdıktan sonra biraz araştırdım

strangle; 1. anlamı boğazlamak, boğmak, boğazını sıkarak öldürmek; bastırmak; strangle hold güreşte boğma vaziyeti, boğulmak; boğ, boğucu hakimiyet. :he:
2. anlamı boğazlamak. boğazını sıkarak öldürmek.

In finance, a strangle is an investment strategy involving the purchase or sale of particular option derivatives that allows the holder to profit based on how much the price of the underlying security moves, with relatively minimal exposure to the direction of price movement.

http://en.wikipedia.org/wiki/Strangle_(options)

yani hedefimiz 35 kuruşluk bandın içinde kalmak

sn cenkoluç ustanın dediği gibi bana da bu riskli geldi

tek taraflı DCD daha makuldur

dolar/tl'de 1,509'da 200 günlük ema var

taban hakkında daha sağlam konuşabilirim burayı kırması çok zor :wink:

ama yukarısı için ne kadar zarar edebileceğiniz bence belirsiz

daha önce buraya yapıştırdığım 2 grafiğe göre 3'lü dip ve ters omuz baş omuz formasyonlarının hedefi ise 1,62-1,63 seviyeleri belki de daha yukarısı

cenkoluc
31-03-2010, 14:14
figo yoldaş..keşke herkes senin avatardaki resmin gibi turşu kavanozları ve şok gazeteleri arasında kendini yetiştirebilseymiş...yazıların çok faydalı.... aramızda yeni bir jon dowes yetişiyor...:)

Figo
31-03-2010, 14:30
figo yoldaş..keşke herkes senin avatardaki resmin gibi turşu kavanozları ve şok gazeteleri arasında kendini yetiştirebilseymiş...yazıların çok faydalı.... aramızda yeni bir jon dowes yetişiyor...:)

saolasın cenkoluç usta :wink:

jon dows'un tırnağı bilenem olamayız

burada sizlerin tedrisatından geçioz :cool:

çaylak trader Figo

mkdmkd
31-03-2010, 16:59
Finansbankın ardından az önce Alternatifbankta faizleri düşürdü:28-365 gün arası 9.50..
Yarın sabah itibariyle enyüksek faiz 9.50-9.60a oturacak gibi..

Bilgilendirme için sağol hocam