Ana Sayfa Analiz Endekste StochRSI sistemi uygulamaları

Endekste StochRSI sistemi uygulamaları

795

Bist-100 endeksini izleyen ve sadece endeks yükselirken bir sisteme göre alıp fiyatlar yükseldiğinde satan sistemli bir yatırımcı olsa idi, mesela sadece hareketli ortalamaların kesişimine göre hareket etse idi 500 günde %67 kazanç elde etmiş olurdu ki parasını faize yatıran bir yatırımcının elde ettiğinden kat kat fazla kar elde etmiş olurdu. Öte yandan daha iyi bir sistem -mesela StochRSI- ile hareket etse getirisi %117 olacak idi.

Aynı sistemli yatırımcı daha zor bir şeye kalkışsa, viop ta bist-30 endeksini StochRSI sistemine göre alıp satsa idi 500 günde elde ettiği kazanç %37600 olacaktı. Elbette bu yüzde matriksin geçmişe yönelik sistemtester’i ile elde edilmiş afaki bir rakamdır asla gerçekle bağdaşmaz ve 10 kaldıraç etkisiyle oluşan bir rakamdır ancak sadece alım yapıp yükselişte satan kişiye kıyasla (yani aşağıdaki grafiğe göre viop işlemi yapan hiç kaldıraç kullanmasa bile yukarıdaki grafiğe göre işlem yapandan) 30 kattan fazla kazanç elde ederdi.

Saatlik, yarım saatli, 5 dakikalık ya da 1 dakikalık grafiklere göre sistem geliştirenleri hiç hesaba katmıyoruz bile, tüm işlemleri günlük olarak inceledik.

Bu yazıda bahsi geçen sistemli yatırımcı ise kulağını haberlere, günlük gelişmelere, siyasete, pandemiye kapatmış sadece sistemine odaklanmış disiplin ve sabır erdemlerine sahip biri olacak ki böyle bir insan daha dünyaya gelmemiştir elbette (kurumların kullandığı alım satım programları ise tam olarak bunu yapıyor ve bizim stochrsi sisteminden çok daha iyi sistemlere sahipler)

Sabrı ve disiplini bir dereceye kadar olan kişiler ise kendi sistemlerini yaratıp buna uygun yaptıkları işlemlerle en azından dolar, altın ya da faiz getirisinin üzerinde kar elde edebilir.

Not: Merak eden olursa yukarıdaki StochRSI sistemi Matriks’tekinden farklı. İlgilenirseniz onun kodlarını da ileride paylaşırım.

5 YORUMLAR

  1. ( ( RSI( 14 ) – LLV( RSI(14 ) ,14 ) ) / ( ( HHV( RSI(14) ,14) ) – LLV(RSI(14),14) ) )

    geçmişte haluk yaşar tarafından StochRSI formülü yukarıdaki gibi paylaşılmıştı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.